Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς ειστε? Εμείς πολύ καλύτερα και το χρωστάμε σε εσας.

Οι κενώσεις της μικρής είναι καθαρά μουσταρδί με αρκετά σποράκια (χαρές και πανηγύρια στο σπίτι).

Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που τα πάτε τόσο καλά!

 

Το μικρό μου θηλάζει συνέχεια και για περισσότερη ώρα και γενικώς θέλει μόνο μαμά (ευκαιρία για περισσότερες αγκαλίτσες).

Νομίζω ότι αυτό είναι το φυσιολογικό - ίσως νωρίτερα το μωρό να μην μπορούσε να το κάνει λόγω του ότι η υπερπαραγωγή ήταν επώδυνη και για κείνο.

 

Το στήθος μου φουσκώνει πάλι και άρχισαν ξανά να στάζουν σταγόνες από το στήθος που δεν θηλάζει η μικρή (Αυτό το θέλουμε? εννοώ είναι φυσιολογικό ή είναι ένδειξη οτι αυξάνουμε πάλι σε ποσότητα?)

Οι διαρροές είναι σε κάποιες γυναίκες συνηθισμένες και μπορεί να κρατάνε για καιρό - εξ ου και τα επιθέματα. Προσωπικά σταμάτησα να χρειάζομαι επιθέματα περίπου στους 6-7 μήνες και φυσικά δεν είχα υπερπαραγωγή μέχρι τότε!

Ακόμα και τώρα -ειδικά το βράδυ- όταν θηλάζω από το ένα στήθος μπορεί να στάζει το άλλο. Μπορεί δηλαδή να είναι το φυσιολογικό σου, μπορεί να είναι μέχρι να προσαρμοστεί εντελώς το στήθος - θα το δεις στην πορεία. Αν θες να σταματήσει -προσωρινά- να στάζει, μπορείς να πιέσεις -ελαφρά- για λίγο τη θηλή προς τα μέσα. Συνήθως σταματά - μην το παρακάνεις όμως καθώς υπάρχει η πιθανότητα (ΑΝ το παρακάνεις) να πάθεις απόφραξη πόρου.

 

Τυχόν θέμα υπερπαραγωγής και πάλι πόσο γρήγορα θα φανεί στις κενώσεις?Θέλω να πω

τα σημερινά μουσταρδί κακά με σποράκια δείχνουν οτι χθες θηλάσαμε ικανοποιητικά?

Απ' όσο ξέρω από την παιδίατρό μας τα κακά είναι ό,τι έφαγε πριν από περίπου 18 ώρες το μωρό (για το γάλα, γιατί τις στερεές μπορεί να κάνουν και παραπάνω να... τις βγάλουν :D).

 

Καλή συνέχεια - να χαίρεσαι το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα νομίζετε πως σας δουλεύουμε και θα έχετε δίκιο- και εγώ νομίζω πως κάποιος μας δουλεύει.

 

Τα σποράκια μας περαστικά ήταν και φύγανε, ο αφρός ξαναβγαίνει στην επιφάνεια της θάλασσας και αρχίσαμε πάλι το πνίγομαι στο στήθος, το φτύνω μακριά αλλά ταυτόχρονα πεινάω και κλαίω.

 

Επίσης έχει γκρίνια τρελή (χωρίς να φαίνεται οτι πονάει) και στην διάρκεια της μέρας κοιμάται μόνο δεκάλεπτα-τέταρατα στην αγκαλιά μου.

 

Δίνω το ίδιο στήθος για 3 ώρες ακόμη και όταν αυτό που θηλάζει το έχει κάνει νιανιά απότο ρούφηγμα εννοώ το άλλο είναι διπλάσιο σε μέγεθος και στάζει.

 

Το ξέρω οτι γίνομαι κουραστική αλλά τί κάνω λάθος??????

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο μήνυμα για θηλασμό πήρε το μάτι μου μια αναφορά της Αγλαϊας σχετικά με το φαινόμενο raynaud. Εγώ έχω διαγνωστεί εδώ και κάποια χρόνια. Το αντιμετωπίζουμε συμπτωματικά με medrol και revatio.

 

Μπορεί να δημιουργεί κάποιο θέμα στην περίπτωση μας? Να διευκρινήσω οτι σε εμένα εντοπίζεται στα άκρα (χέρια-πόδια) με πληγές.

 

Αγλαία αν γνωρίζεις το θέμα θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο μήνυμα για θηλασμό πήρε το μάτι μου μια αναφορά της Αγλαϊας σχετικά με το φαινόμενο raynaud. Εγώ έχω διαγνωστεί εδώ και κάποια χρόνια. Το αντιμετωπίζουμε συμπτωματικά με medrol και revatio.

 

Μπορεί να δημιουργεί κάποιο θέμα στην περίπτωση μας? Να διευκρινήσω οτι σε εμένα εντοπίζεται στα άκρα (χέρια-πόδια) με πληγές.

 

Αγλαία αν γνωρίζεις το θέμα θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια.

 

Νομίζω ότι θα είχες ήδη συμπτώματα - πολύ πόνο, άσπρισμα της θηλής/κοκκίνισμα/μελάνιασμα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα νομίζετε πως σας δουλεύουμε και θα έχετε δίκιο- και εγώ νομίζω πως κάποιος μας δουλεύει.

 

Τα σποράκια μας περαστικά ήταν και φύγανε, ο αφρός ξαναβγαίνει στην επιφάνεια της θάλασσας και αρχίσαμε πάλι το πνίγομαι στο στήθος, το φτύνω μακριά αλλά ταυτόχρονα πεινάω και κλαίω.

 

Επίσης έχει γκρίνια τρελή (χωρίς να φαίνεται οτι πονάει) και στην διάρκεια της μέρας κοιμάται μόνο δεκάλεπτα-τέταρατα στην αγκαλιά μου.

 

Δίνω το ίδιο στήθος για 3 ώρες ακόμη και όταν αυτό που θηλάζει το έχει κάνει νιανιά απότο ρούφηγμα εννοώ το άλλο είναι διπλάσιο σε μέγεθος και στάζει.

 

Το ξέρω οτι γίνομαι κουραστική αλλά τί κάνω λάθος??????

 

Θα έλεγα να ξαναξεκινήσεις το φασκόμηλο και δεις πώς πας. Παράλληλα κράτα το 3ωρο. Ο αφρός στα κακά είναι ένδειξη -ήπιας μάλλον- υπερπαραγωγής. Δεν κάνεις απαραίτητα κάτι λάθος - ίσως δεν είχες ρυθμιστεί εντελώς. Ο λίγος ύπνος και στην αγκαλιά μπορεί να είναι πολύ φυσιολογικό για την ηλικία της. Η γκρίνια μπορεί να είναι και από το ότι πνίγεται στο στήθος. Θα δεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι??? ο κιτρινος-μουσταρδι αφρος ειναι δειγμα υπερπαραγωγης? και τα κακα πρεπει να εχεουν παντα σπορακια??εχω πολλους μηνες να δω σπορακια..μηπως να το κοιταξω?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

EvaMD θα πιω σήμερα 2 φλυτζάνια και θα περιμένω. Πιστεύεις μία μέρα θα κάνει διαφορα?

 

Κοίτα δεν νομίζω να δεις διαφορά μόνο με 2 φλυτζάνια... Μάλλον πρέπει να το διατηρήσεις για λίγες μέρες αφού επανέλθετε, προκειμένου να σταθεροποιηθεί κάπως.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι??? ο κιτρινος-μουσταρδι αφρος ειναι δειγμα υπερπαραγωγης? και τα κακα πρεπει να εχεουν παντα σπορακια??εχω πολλους μηνες να δω σπορακια..μηπως να το κοιταξω?

 

Στους 6 μήνες αν το μωρό αναπτύσσεται καλά και δεν έχετε προβλήματα, μην αλλάζεις τίποτα.

Αλλά γενικά, ναι, ο αφρός είναι ένδειξη υπερπαραγωγής. Τα δε σποράκια είναι το λίπος του γάλακτος και είναι ένδειξη ότι το μωρό παίρνει και λιπαρό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν νομίζω να δεις διαφορά μόνο με 2 φλυτζάνια... Μάλλον πρέπει να το διατηρήσεις για λίγες μέρες αφού επανέλθετε, προκειμένου να σταθεροποιηθεί κάπως.

 

ok, οπότε συνεχίζουμε και ενημερώνω.

 

Ευχαριστώ

 

p.s. το πρωι πήγα να βγάλω λίγο γάλα πριν θηλάσει η μικρή για να μην πνιγεί.

 

3 συντριβάνια έτρεξαν, πώς να φάει ήρεμη μετα!!!!!!!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ok, οπότε συνεχίζουμε και ενημερώνω.

 

Ευχαριστώ

 

p.s. το πρωι πήγα να βγάλω λίγο γάλα πριν θηλάσει η μικρή για να μην πνιγεί.

 

3 συντριβάνια έτρεξαν, πώς να φάει ήρεμη μετα!!!!!!!

 

Εμ?!!??!!

Παρεμπιπτόντως, κοιτούσα στο βιβλίο της Πατσούρου για το φασκόμηλο και λέει 4 κούπες για 4 μέρες για τη μείωση. Μήπως να ανέβαζες την ποσότητα ημερησίως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

και σε εμένα όπως και στη Viky η υπερπαραγωγή, το πρήξιμο, τα συντριβανάκια καί όλα τα σχετικά ξαναέκαναν την εμφάνισή τους! Εμείς όπως σας έχω πει τρώμε ανά 3ωρα συνήθως και μερικές φορές ανά 4ωρα και το βράδυ 4ωρα ή 5ωρα! Τώρα έχω δώσει δυο συνεχόμενα 3ωρα μόνο το δεξί (το μαλακό) και τώρα στις 7.30 θα την ταϊσω από το αριστερό της υπερπαραγωγής. Πράττω σωστά;

 

Για να μειωθεί η υπερπαραγωγή συνεχίζω 2 φορές από το μαλάκο και μια από αυτό της υπερπαραγωγής;

 

και το βράδυ τί να κάνω που τα γεύματα μεταξύ τους θα έχουν μεγαλύτερη διάρκεια;

 

Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

 

και σε εμένα όπως και στη Viky η υπερπαραγωγή, το πρήξιμο, τα συντριβανάκια καί όλα τα σχετικά ξαναέκαναν την εμφάνισή τους! Εμείς όπως σας έχω πει τρώμε ανά 3ωρα συνήθως και μερικές φορές ανά 4ωρα και το βράδυ 4ωρα ή 5ωρα! Τώρα έχω δώσει δυο συνεχόμενα 3ωρα μόνο το δεξί (το μαλακό) και τώρα στις 7.30 θα την ταϊσω από το αριστερό της υπερπαραγωγής. Πράττω σωστά;

 

Για να μειωθεί η υπερπαραγωγή συνεχίζω 2 φορές από το μαλάκο και μια από αυτό της υπερπαραγωγής;

 

και το βράδυ τί να κάνω που τα γεύματα μεταξύ τους θα έχουν μεγαλύτερη διάρκεια;

 

Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας!!!

 

Στο προηγούμενό σου μήνυμα κατέληγες στο στήθος και γεύμα και εναλλαγή αν το μωρό έδειχνε ότι δεν χόρταινε. Το έκανες; Ίσως αυτό να οδήγησε πίσω στην υπερπαραγωγή. Αν έκανες έτσι, συνέχισε μ' αυτό που περιγράφεις εδώ (2 φορές το μαλακό, 1 της υπερπαραγωγής) και δες πώς πάει. Το βράδυ για να μην πρηστεί το ένα στήθος πολύ, ίσως χρειαστεί να δώσεις γεύμα και στήθος αν απέχουν πολύ τα γεύματα χρονικά, αν όχι, τότε βγάλε με το χέρι από το πρησμένο και κάνε ό,τι κάνεις την ημέρα.

Αλλιώς με τέτοια διαστήματα (4ωρα-5ωρα) αν δεν ρυθμιστείς, σε βλέπω για φασκόμηλο! :)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον παρασύρθηκα και δεν επέμενα όσο έπρεπε στο μαλακό στήθος με την μικρή ροή με αποτέλεσμα να δίνω συμπλήρωμα το αριστερό κάθε φορά και από εκεί έπινε φυσικά περισσότερο το μωρό. Και μάλλον ενεργοποιήθηκε η υπερπαραγωγή.

 

Νομίζω ότι θα πρέπει να επίμένω κάθε φορά που την βάζω στο μαλάκο πολύ για να ενεργοποιηθεί περισσότερο. Το μεσημέρι έφαγε από εκεί, μετά τα πρώτα 2-3 λεπτά έπεσε πάλι ο ρυθμός της, την άφησα, την πήρε ο ύπνος στο στήθος, και μετά από λίγο (κανά 5λεπτο) ξανά θήλασε από αυτό.Μάλλον χόρτασε καλά γιατι στη συνέχεια ήταν πολύ ήρεμη και κοιμήθηκε ένα 2μισάωρο γεμάτο.

 

Αλλιώς με τέτοια διαστήματα (4ωρα-5ωρα) αν δεν ρυθμιστείς, σε βλέπω για φασκόμηλο

 

Ελπίζω να γλυτώσω το φασκόμηλο γιατί δεν αντέχω την μυρωδιά του!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τα νέα μας σήμερα είναι ότι συνεχίζεται το πρησένο στήθος της υπερπαραγωγής. Χθές το μωρό θήλασε ως εξής:

-13.00 (δεξί, μαλακό)

-16.οο (δεξί)

-19.00 (αριστερό, υπερπαραγωγής)

22.00 (δεξί)

-03.00 (αριστερό, γιατί είχαν περάσει 6 ώρες και ήταν σαν να χάσαμε ενδιάμεσο γεύμα)

7.00 (δεξί)

Σκέφτομαι να συνεχίσω, όσο αντέξω 2 φορές μαλακό και 1 της υπερπαραγωγής.

 

Επίσης το άλλο πακέτο είναι ότι επειδή τη βάζω πιο επίμονα στο μαλακό (για να ενεργοποιηθεί και να αυξήσουμε τη ροή), ταλαιπωρείται πολύ το στήθος αυτό και επιπλέον έχω και ένα πόρο κλειστό με γάλα και δεν μπορώ να σας περιγράψω τον πόνο που κάνει! Διάβασα στο σχετικό τόπικ για τον φραγμένο πόρο, ότι το καλύτερο γιατρικό είναι οι συχνοί θηλασμοί και ζεστές κομπρέσες πριν και μετά. Αχ αναρωτιέμαι πότε θα περάσει; Πονάω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

Τα νέα μας σήμερα είναι ότι συνεχίζεται το πρησένο στήθος της υπερπαραγωγής. Χθές το μωρό θήλασε ως εξής:

-13.00 (δεξί, μαλακό)

-16.οο (δεξί)

-19.00 (αριστερό, υπερπαραγωγής)

22.00 (δεξί)

-03.00 (αριστερό, γιατί είχαν περάσει 6 ώρες και ήταν σαν να χάσαμε ενδιάμεσο γεύμα)

7.00 (δεξί)

Σκέφτομαι να συνεχίσω, όσο αντέξω 2 φορές μαλακό και 1 της υπερπαραγωγής.

 

Επίσης το άλλο πακέτο είναι ότι επειδή τη βάζω πιο επίμονα στο μαλακό (για να ενεργοποιηθεί και να αυξήσουμε τη ροή), ταλαιπωρείται πολύ το στήθος αυτό και επιπλέον έχω και ένα πόρο κλειστό με γάλα και δεν μπορώ να σας περιγράψω τον πόνο που κάνει! Διάβασα στο σχετικό τόπικ για τον φραγμένο πόρο, ότι το καλύτερο γιατρικό είναι οι συχνοί θηλασμοί και ζεστές κομπρέσες πριν και μετά. Αχ αναρωτιέμαι πότε θα περάσει; Πονάω!!!

 

Πόσο καιρό έχεις τον φραγμένο πόρο;

Link to comment
Share on other sites

2 ημέρες, σήμερα είναι η 3η. Το πρωι που σας εγραψα υπέφερα και από το δεξι, εκεί που είναι ο φραγμενος πόρος και με ετσουζε πολύ σαν να ειχε σπάσει η φουσκάλα, τώρα που το βλέπω ειναι καλύτερα και νομίζω ότι εχει υποχωρήσει, βαλζω και την novaquasol.

Link to comment
Share on other sites

είμαι καλύτερα και θα συνεχίσω τις κομπρέσες και τους θηλασμούς, νομίζω ότι όσο επώδινο και να είναι ο θηλασμός είνα το καλύτερο φάρμακο! Κανόνισα αύριο θα δω μια σύμβουλο θηλασμού που μου την πρότεινε μια κοπέλα από το forum και θα σας πω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμ?!!??!!

Παρεμπιπτόντως, κοιτούσα στο βιβλίο της Πατσούρου για το φασκόμηλο και λέει 4 κούπες για 4 μέρες για τη μείωση. Μήπως να ανέβαζες την ποσότητα ημερησίως;

 

Χθες ήπια 3 φλυτζάνια και άλλα 3 σήμερα, θα δω πως θα πάει και αύριο.

Αντιμετωπίζουμε και κάτι άλλα θεματάκια τώρα αλλά θα τα τακτοποιήσουμε και αυτά.

 

Eva ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις χρησιμοποιήσει συλλέκτες και αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περίπτωση μας ή θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Λυπάμαι το γάλα που τρέχει όταν θηλάζει η μικρή αλλά γράφει οτι ενεργοποιούν τους αδένες και δεν είμαστε για επιπλέον παραγωγή...

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τα νέα μας σήμερα είναι ότι συνεχίζεται το πρησένο στήθος της υπερπαραγωγής. Χθές το μωρό θήλασε ως εξής:

-13.00 (δεξί, μαλακό)

-16.οο (δεξί)

-19.00 (αριστερό, υπερπαραγωγής)

22.00 (δεξί)

-03.00 (αριστερό, γιατί είχαν περάσει 6 ώρες και ήταν σαν να χάσαμε ενδιάμεσο γεύμα)

7.00 (δεξί)

Σκέφτομαι να συνεχίσω, όσο αντέξω 2 φορές μαλακό και 1 της υπερπαραγωγής.

 

Επίσης το άλλο πακέτο είναι ότι επειδή τη βάζω πιο επίμονα στο μαλακό (για να ενεργοποιηθεί και να αυξήσουμε τη ροή), ταλαιπωρείται πολύ το στήθος αυτό και επιπλέον έχω και ένα πόρο κλειστό με γάλα και δεν μπορώ να σας περιγράψω τον πόνο που κάνει! Διάβασα στο σχετικό τόπικ για τον φραγμένο πόρο, ότι το καλύτερο γιατρικό είναι οι συχνοί θηλασμοί και ζεστές κομπρέσες πριν και μετά. Αχ αναρωτιέμαι πότε θα περάσει; Πονάω!!!

 

Δεν μπορώ να δώσω συμβουλή μιας και εμείς ακόμη το παλεύουμε όμως από την μικρή μου εμπειρία θα σου έλεγα να έχεις τον νου σου στις αλλαγές γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να ισορροπήσουν οι χρόνοι για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο άλλο που τώρα είναι μαλακό.

 

Θα επανέλθω αύριο.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eva ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις χρησιμοποιήσει συλλέκτες και αν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περίπτωση μας ή θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Λυπάμαι το γάλα που τρέχει όταν θηλάζει η μικρή αλλά γράφει οτι ενεργοποιούν τους αδένες και δεν είμαστε για επιπλέον παραγωγή...

 

Αχ, την ίδια σκέψη είχα κάνει κι εγώ για μένα τότε, αλλά η μαία -καλά για την τότε παιδίατρο δεν συζητώ...- με είχε αποθαρρύνει για λόγους υγιεινής* (υποθέτω με τη λογική ότι το γάλα παραμένει εκεί για ώρα ..;- *σημ. αυτό το γράφω με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω όντως αν στέκει! ) και δεν το ρισκάρισα τότε, οπότε δεν το έψαξα περαιτέρω.

Δεν ξέρω αν όντως ενεργοποιούν τους αδένες. Πού το διάβασες;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το φαρμακείο αυτούς της avent και γράφει στις οδηγίες οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για πάνω από 40 λεπτά γιατί "μπορεί να προκαλέσουν αδικαιολόγητη πίκεση στους γαλακτοφόρους αδένες".

 

Θέμα υγιεινής δεν θεωρώ οτι υπάρχει, αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.

 

any way θα δοκιμάσω το σκ και θα σας πω.

 

Από το άλλο μέτωπο τα ίδια. Τρίτη μέρα με φασκόμηλο και συνεχίζουμε, το στήθος καλύτερα οι κενώσεις οχι.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το φαρμακείο αυτούς της avent και γράφει στις οδηγίες οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για πάνω από 40 λεπτά γιατί "μπορεί να προκαλέσουν αδικαιολόγητη πίκεση στους γαλακτοφόρους αδένες".

 

μμμμ, άλλο "πίεση", άλλο διέγερση/ενεργοποίηση.

Διαβάζω στο βιβλίο της Πατσούρου, "έχουν κατηγορηθεί όμως [τα κοχύλια θηλασμού] ότι προκαλούν (σπάνια) φράξιμο στους πόρους ειδικά αν φορεθούν μέσα από στενό σουτιέν και πιέζουν το στήθος".

Μήπως οι οδηγίες αναφέρονται σ' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρουν κάτι σχετικά με τους πόρους. Θα το δοκιμάσω 10 λεπτά στην αρχή και μετά βλέπουμε. ΣΚ δεν πρόλαβα γιατί είχαμε άλλα θέματα.

 

Τελειώσαμε και με το φασκόμηλο - θαυματουργό - και είμαστε σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Βέβαια θηλάζουμε ανα τρίωρο ή τετράωρο σε κάθε στήθος αλλά σιγά-σιγά βρίσκουμε το ρυθμό μας.

 

Το σκ κοιμηθήκαμε για πρώτη φορά όλοι μαζί μετά τον θηλασμό!!!!!!!!!!!

 

Eva για να μην βγω εκτος θέματος θα μπορούσα να σου στείλω pm ???????

 

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...