Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

να σου ζησει το μωρακι σου!μηπως ειναι κολικοι?ειναι πολυ μικρουλα ακομα κ μπορει να ποναει κ να ψαχνει το στηθος για παρηγορια...προσεχε κ για παλινδρομηση,δ ξερω ομως αν μπορει να ειναι απο τωρα κατι τετοιο...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από μένα! Είμαι και εγώ Viky νέα μανούλα (το κοριτσάκι μου είναι 56 ημερών κια έχω και εγώ πολλές μα πολλές απορίες) . Όμως και εμένα πολλές φορές εκεί που θηλάζει (κυρίως στο στήθος το πρησμένο) κλαίει και σταματάει να θηλάζει και έχω καταλάβει ότι είναι σημάδι ότι θέλει να ρεφτεί, την σηκώνω στους ώμους, ρεύεται και μετά συνεχίζει ή αν έχει χορτάσει ολοκληρώνεται ο θηλασμός! Πολύ σε καταλαβαίνω με το πρήξιμο γιατί έχω και εγώ το ίδιο, πρήξιμο και υπερπαραγωγή!(όταν πρωτο άνοιξες το θέμα, νόμιζα ότι κάποιος περιγράει την δική μου περίπτωση).

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, να χαίρεστε και εσείς τα μικρά σας αγγελάκια και να περνάτε όμορφες στιγμές μαζί τους.

 

mefirst και εγώ αυτά τα δύο είχα σκεφτεί αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι.

 

Sarah Kay ομοιοπαθούσα και εσύ!!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και για τις δυο μας και να τα καταφέρουμε. Εσείς βέβαια είστε μεγάλα παιδιά, οπότε προχωράτε με σιγουριά.

 

Θα επανέλθω με τα νέα μας.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin βλέπω σήμερα αρκετή διαφορά. Το πρησμένο έχει "ξεφουσκώσει" αρκετά και το μαλακό "φουσκώνει" πιο γρήγορα. Νομίζω οτι πρέπει να δίνω λίγο πιο συχνά τώρα το πρησμένο για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο άλλο γιατί σήμερα άρχισε να στάζει και αυτό.

 

Θα ήθελα την γνώμη σου αν πρέπει να το κάνω και για πόσες μέρες να το δοκιμάσω.

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

 

p.s. Θέλω πολύ να γράψω πόσο με βοήθησαν όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα για να δοκιμάσω τον θηλασμό. Έχω μπόλικο υλικό για το "τι άλλο θα ακούσω", αλλά δεν προλαβαίνω.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, συνεχίζω με τα νέα μας και σήμερα. Τέταρτη μέρα σήμερα και το στήθος συνεχίζει πρησμένο αλλά θα δοκιμάσουμε λίγο ακόμη.

 

Ακόμη μία απορία για τις έμπειρες μανούλες, σε κάποιους θηλασμούς η μικρή κλαίει σπαρακτικά, ψάχνει απεγνωσμένα το στήθος αλλά σε μισό λεπτό το αφήνει και σπαράζει από το κλάμα.

 

Μήπως πέρα από την υπερπαραγωγή έχεις και ισχυρό αντανακλαστικό καθόδου; Δηλαδή μήπως το γάλα κατεβαίνει με δύναμη (σαν πίδακας, συντριβανάκι κλπ.); Αν ναι, τότε αυτό (η μεγάλη ροή σε συνδυασμό με την μεγάλη ποσότητα) ενοχλεί το μωρό στον ουρανίσκο κι όχι μόνο.

Αν συμβαίνει αυτό, τότε αφήνεις το γάλα να τρέξει σε μία πετσέτα ή βγάζεις λίγο με το χέρι και μετά ξαναβάζεις το μωρό στο στήθος. Το επαναλαμβάνεις αν ξανασυμβεί στη διάρκεια του θηλασμού.

Άλλη περίπτωση είναι τυχόν αλλεργία στο αγελαδινό που καταναλώνεις εσύ. Σε πρώτη φάση δες την υπερπαραγωγή και το αντανακλαστικό καθόδου κι αν συνεχίζει ξαναγράψε.

 

Έχω δοκιμάσει ότι μπορούσα να σκεφτώ, να αλλάξω στήθος, να την σηκώσω λίγο όρθια, να αλλάξω την πάνα, να την ντύσω, να την γδύσω.

Λόγω της υπερπαραγωγής που έχεις ΜΗΝ αλλάζεις στήθος - αυτό διεγείρει την παραγωγή ακόμα περισσότερο.

Το να τη σηκώσεις λίγο όρθια ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ (δηλαδή την κρατάς πιο όρθια και όχι στην κλασσική στάση αγκαλιάς) βοηθά αν υπάρχει θέμα ροής (πχ δεν πνίγεται το μωρό κλπ.).

Το να αλλάξεις πάνα, να ντύσεις, να γδύσεις κλπ. μπορεί απλά να προσθέτουν εκνευρισμό στο μωρό ΑΝ πεινάει και το θέμα του είναι η ροή. Μην το αποσυντονίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πέρα από την υπερπαραγωγή έχεις και ισχυρό αντανακλαστικό καθόδου; Δηλαδή μήπως το γάλα κατεβαίνει με δύναμη (σαν πίδακας, συντριβανάκι κλπ.); Αν ναι, τότε αυτό (η μεγάλη ροή σε συνδυασμό με την μεγάλη ποσότητα) ενοχλεί το μωρό στον ουρανίσκο κι όχι μόνο.

Αν συμβαίνει αυτό, τότε αφήνεις το γάλα να τρέξει σε μία πετσέτα ή βγάζεις λίγο με το χέρι και μετά ξαναβάζεις το μωρό στο στήθος. Το επαναλαμβάνεις αν ξανασυμβεί στη διάρκεια του θηλασμού.

Άλλη περίπτωση είναι τυχόν αλλεργία στο αγελαδινό που καταναλώνεις εσύ. Σε πρώτη φάση δες την υπερπαραγωγή και το αντανακλαστικό καθόδου κι αν συνεχίζει ξαναγράψε.

 

 

Λόγω της υπερπαραγωγής που έχεις ΜΗΝ αλλάζεις στήθος - αυτό διεγείρει την παραγωγή ακόμα περισσότερο.

Το να τη σηκώσεις λίγο όρθια ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΕΙ (δηλαδή την κρατάς πιο όρθια και όχι στην κλασσική στάση αγκαλιάς) βοηθά αν υπάρχει θέμα ροής (πχ δεν πνίγεται το μωρό κλπ.).

Το να αλλάξεις πάνα, να ντύσεις, να γδύσεις κλπ. μπορεί απλά να προσθέτουν εκνευρισμό στο μωρό ΑΝ πεινάει και το θέμα του είναι η ροή. Μην το αποσυντονίζεις.

 

Αυτό με το συντριβάνι γάλακτος έγινε πρώτη φορά εχθές καθώς πίεζα το στήθος για να το ξαλαφρώσω. Σκέφτηκα το αντανακλαστικό καθόδου όμως το μωρό αντιδρά έτσι και στο μαλακό στήθος, μπορεί να υπάρχει και εκει το ίδιο θέμα?

 

Επίσης αυτό που με απασχολεί είναι οτι δεν το κάνει όλες τις φορές. Υπάρχουν στιγμές που θηλάζει τόσο γλυκά που ούτε καν την καταλαβαίνω.

 

Όσο αφορά το ντύσιμο-γδύσιμο και τα λοιπά απλά σκέφτηκα μήπως δεν θέλει πραγματικά να φάει εκείνη την στιγμή (παρόλο που δείχνει να ψάχνει με μανία το στήθος) και προσπαθώ να δοκιμάσω τι άλλο μπορεί να την ενοχλεί.

 

Αν είναι αλλεργία πως θα το διαπιστώσω?

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin βλέπω σήμερα αρκετή διαφορά. Το πρησμένο έχει "ξεφουσκώσει" αρκετά και το μαλακό "φουσκώνει" πιο γρήγορα. Νομίζω οτι πρέπει να δίνω λίγο πιο συχνά τώρα το πρησμένο για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στο άλλο γιατί σήμερα άρχισε να στάζει και αυτό.

 

Θα ήθελα την γνώμη σου αν πρέπει να το κάνω και για πόσες μέρες να το δοκιμάσω.

 

χαίρομαι που πηγαίνεις καλύτερα και βλέπεις διαφορά!

 

Τώρα που είδες ότι η παραγωγή κάθε στήθους ρυθμίζεται ύστερα από 3-4 μέρες, μπορείς φυσικά να κάνεις δοκιμές σιγά σιγά ώστε να εξισορροπηθεί εντελώς η κατάσταση.

 

Να ξέρεις ότι ανά περιόδους μπορεί πάλι να πρηστεί λίγο το ένα (λόγω αλλαγής στην όρεξη του μωρού πχ) οπότε πάλι με μικρές αλλαγές σε λίγες μέρες πάλι θα βλέπεις διαφορά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το συντριβάνι γάλακτος έγινε πρώτη φορά εχθές καθώς πίεζα το στήθος για να το ξαλαφρώσω. Σκέφτηκα το αντανακλαστικό καθόδου όμως το μωρό αντιδρά έτσι και στο μαλακό στήθος, μπορεί να υπάρχει και εκει το ίδιο θέμα?

 

Επίσης αυτό που με απασχολεί είναι οτι δεν το κάνει όλες τις φορές. Υπάρχουν στιγμές που θηλάζει τόσο γλυκά που ούτε καν την καταλαβαίνω.

 

Το αντανακλαστικό μπορεί να συνοδεύεται μπορεί και όχι από την υπερπαραγωγή. Άρα θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο να είναι πρησμένο το στήθος για να συμβεί.

Είναι όμως σχετικά εύκολο να διαπιστώσεις αν αυτός είναι ο λόγος, αν δεις ότι το γάλα πετάγεται από το στήθος, όταν το μωρό αφήνει το στήθος και κλαίει.

 

Όσο αφορά το ντύσιμο-γδύσιμο και τα λοιπά απλά σκέφτηκα μήπως δεν θέλει πραγματικά να φάει εκείνη την στιγμή (παρόλο που δείχνει να ψάχνει με μανία το στήθος) και προσπαθώ να δοκιμάσω τι άλλο μπορεί να την ενοχλεί.

Αν καταλαβαίνεις ότι ψάχνει το στήθος, τότε πεινάει. Το γιατί κλαίει θα πρέπει να βρεις. Δες επίσης στο στόμα του μωρού μέσα (γλώσσα, εσωτερικό μάγουλων) για τυχόν άσπρα στίγματα.

 

Αν είναι αλλεργία πως θα το διαπιστώσω?

Η αλλεργία μπορεί να συνοδεύεται από πράσινα κακά (τα οποία όμως μπορεί να έχει το μωρό και λόγω της υπερπαραγωγής) ή από δερματικές εκδηλώσεις. Μπορεί όμως να μην έχει άλλα συμπτώματα. Για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να απέχεις από γαλακτοκομικά (αγελαδινό γάλα κατ' αρχήν) και να δεις αν τα συμπτώματα υποχωρούν. Δεν θα πρότεινα όμως να μπεις στη διαδικασία, αν δεν αποκλείσεις/ρυθμίσεις τους άλλους παράγοντες (υπερπαραγωγή και τυχόν ισχυρό αντανακλαστικό) γιατί μπορεί να μπεις σε μια διαδικασία χωρίς λόγο. Από την αποχή από το αγελαδινό μπορεί να κάνεις και 3-4 εβδομάδες για να δεις αποτέλεσμα, ώσπου δηλαδή να "καθαρίσει" ο δικός σου οργανισμός εντελώς από την πρωτεΐνη, οπότε, δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία για να την κάνεις "προληπτικά".

Link to comment
Share on other sites

Το αντανακλαστικό μπορεί να συνοδεύεται μπορεί και όχι από την υπερπαραγωγή. Άρα θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο να είναι πρησμένο το στήθος για να συμβεί.

Είναι όμως σχετικά εύκολο να διαπιστώσεις αν αυτός είναι ο λόγος, αν δεις ότι το γάλα πετάγεται από το στήθος, όταν το μωρό αφήνει το στήθος και κλαίει.

 

 

Αν καταλαβαίνεις ότι ψάχνει το στήθος, τότε πεινάει. Το γιατί κλαίει θα πρέπει να βρεις. Δες επίσης στο στόμα του μωρού μέσα (γλώσσα, εσωτερικό μάγουλων) για τυχόν άσπρα στίγματα.

 

 

Η αλλεργία μπορεί να συνοδεύεται από πράσινα κακά (τα οποία όμως μπορεί να έχει το μωρό και λόγω της υπερπαραγωγής) ή από δερματικές εκδηλώσεις. Μπορεί όμως να μην έχει άλλα συμπτώματα. Για να το διαπιστώσεις θα πρέπει να απέχεις από γαλακτοκομικά (αγελαδινό γάλα κατ' αρχήν) και να δεις αν τα συμπτώματα υποχωρούν. Δεν θα πρότεινα όμως να μπεις στη διαδικασία, αν δεν αποκλείσεις/ρυθμίσεις τους άλλους παράγοντες (υπερπαραγωγή και τυχόν ισχυρό αντανακλαστικό) γιατί μπορεί να μπεις σε μια διαδικασία χωρίς λόγο. Από την αποχή από το αγελαδινό μπορεί να κάνεις και 3-4 εβδομάδες για να δεις αποτέλεσμα, ώσπου δηλαδή να "καθαρίσει" ο δικός σου οργανισμός εντελώς από την πρωτεΐνη, οπότε, δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία για να την κάνεις "προληπτικά".

 

Καλησπέρα, μια δύσκολη μέρα σήμερα για εμάς. Θηλάζουμε και κλαίμε χωρίς διάλειμμα.

 

Αναρωτιέμαι μήπως δημιουργούν οι κολικοί το πρόβλημα.

 

Σήμερα είδα "συντριβάνι" και στο μαλακό στήθος, όχι όμως όταν το αφήνει το μωρό αλλά όταν το πιέζω εγώ. Όταν το αφήνει η μικρή, μερικές φορές, της τρέχει γάλα από το πλάι σαν να μην χωράει στο στόμα της. Επίσης από προχθές άρχισε να πνίγεται στο στήθος.

 

Θα κοιτάξω το στοματάκι της και θα ενημερώσω για στίγματα.

 

Πράσινα κακά κάνουμε αραιά και που, σήμερα όμως είχαμε πάλι αφρό. Επίσης δεν έχουμε κόκους, τί σημαίνει αυτό?

 

Ευχαριστώ και πάλι κορίτσια, είστε η μόνη αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης που έχω γύρω μου και μας βοηθάτε πολύ,

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο αφρός, η έλλειψη σπόρων και τα πράσινα κακά σημαίνουν υπερπαραγωγή.

Προφανώς έχεις ΠΟΛΥ γάλα!

 

Πώς ακριβώς εναλλάσσεις τα στήθη; Δίνεις επί 3 ώρες το μαλακό και μετά 1 φορά το πρησμένο;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έδινα για 4 ώρες το μαλακό και μία φορά το πρησμένο, μάλιστα στην διάρκεια της νύχτας-μεταξύ 12 και 6-έδινα μόνο το μαλακό. Από χθες που είδα οτι μαλάκωσε το αριστερό και άρχισε να πρήζεται το δεξί ελλάτωσα το χρόνο. Σήμερα δηλαδή έδινα περίπου κάθε τρεις ώρες το αριστερό, δύο φορές όμως το΄άφησε γρήγορα λόγω πόνου οπότε οταν ξαναθήλασε σε λίγη ώρα έδωσα πάλι αυτό.

 

Να σου πω οτι το βράδυ την ξυπνάω μία φορά για να φάει (είχε ανεβάσει αρκετό ίκτερο).Συνήθως μόνη της θα ζητήσει στις 12 και μετά στις 6 με 7 το πρωί, εγώ την ταίζω γύρω στις 3. Μήπως πρέπει να το διακόψω?

 

p.s. Η υπερπαραγωγή επηρρεάζει την ανάπτυξη της?Δεν θέλω να μπω στην αγχωτική διαδικασία παίρνει δεν παίρνει βάρος αλλά αν θεωρείς οτι έχει πρόβλημα να το τσεκάρω.

Οι πάνες της πάντως είναι καλές σε αριθμό.

 

Τελευταία πληροφορία : δεν κρατάω χρόνο στο στήθος ούτε στην διάρκεια του θηλασμού, όποτε νομίζω οτι το θέλει το προσφέρω.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο και σε ευχαριστώ πολυ - και τα άλλα κορίτσια-για την βοήθεια.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνεις πολύ καλά τις εναλλλαγές, και πολύ καλά που δεν κρατάς χρόνο.

Όσο το μωρό έχει ίκτερο, και μέχρι να το ζυγίσεις να βεβαιωθούμε ότι παιρνει καλό βάρος συνέχισε να την ταΐζεις και στις 3. Μετά μπορείς να σταματήσεις αυτό το γεύμα.

 

Όσον αφορά την υπερπαραγωγή και το συντριβανάκι μπορείς να διαβάσεις εδώ κάποια χρήσιμα πράγματα http://www.kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html

 

Νομίζω ότι με το σύστημα αυτό που ακολουθείς με την εναλλαγή του στήθους η παραγωγή σου σύντομα θα προσαρμοστεί, το πρήξιμο θα ελλαττωθεί και τα κακά θα γίνουν κίτρινα-μουσταρδί με κόκκους. Ήδη η αλλαγή από πράσινα σε κίτρινα με αφρό είναι βελτίωση. Πιστεύω ότι σε 3-4 μέρες θα είναι όπως πρέπει. Αν συνεχίσουν να είναι υδαρή με αφρό και χωρίς κόκκους, μπορεί να χρειαστεί να πιεις λίγο φασκόμηλο που μειώνει την παραγωγή, αλλά ας περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη βοήθειά σας!

όπως σας έχω ήδη γράωει έχω και εγώ υπερπαραγωγή στο αριστερό, αύριο κλείνουμε 2 μήνες και ακόμα δεν έχει ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή. Δεν ξέρω γιατί, μάλλον κάτι λάθος κάνω. Καταρχήν η μαία μου μου είχε πεί ότι καλύτερα είναι να δίνω σε κάθε θηλασμό 10λεπτα και από τα δύο στήθη, ότι έτσι θα είναι και καλύτερη η ποιότητα του γάλακτος. Τις τελευταίες μέρες η μπεμπούλα τρώει μερικές φορές 3ωρα και άλλες 4ωρα. Έδινα έμφαση στο μαλακό στήθος (από εκεί ξεκινούσα το θηλασμό και τελειώναμε με το άλλο). Σήμερα στις 7.30 της έδωσα το δεξί και δεν προλάβαμε να πάμε στο αριστερό, με αποτέλεσμα να έχει γίνει τούμπανο ξανά.

Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι ότι το αριστερό της υπερπαραγωγής σταμάτησε να κάνει συντριβανάκι (και νόμισα ότι ρυθμίστηκε η ροή, ... σίγουρα μειώθηκε) αλλά εξακολουθεί να είναι πρισμένο και φοβάμαι ότι πάμε για πέτρωμα!Τι να κάνω;

 

Να προσθέσω φυσικά ότι πονάω πολύ και από τα δυο στήθη κα στο αριστερεό έχω και milk blister (φουσκάλα με γάλα).

 

Αχ αν μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει γιατί φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω και δεν θέλω να σταματήσουμε αφού έχουμε φτάσει μέχρι εδώ και ε΄χουμε περάσει τόσα!

 

Περιμένω με αγωνία την απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

Σάρα για το πέτρωμα μπορείς να δεις εδώ συμβουλές http://www.thilasmos.gr/kompoi%20sklirinsis.htm

 

και επίσης για την υπερπαραγωγή εδώ http://www.thilasmos.gr/poli%20gala.htm

 

Βίκυ αν θέλεις διάβασέ τα κι εσύ, είναι στα ελληνικά, πιο ευκολοδιάβαστα από το λινκ που σου έβαλα χτες στα αγγλικά.

 

Κάπου αναφέρει για τσάι μέντας, και το φασκόμηλο κάνει την ίδια δουλειά.

 

Περαστικά!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

 

Palladin ευχαριστώ πολύ για τους συνδέσμους.

 

Εξακολουθώ να έχω εμπιστοσύνη στο μωρό μου και στην μαμά φύση οπότε πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά. Η μοναδική μου ανησυχία είναι μήπως η μικρή δεν σιτίζεται καλά, προσπαθώ να μην σκέφτομαι απαισιόδοξα. Θα δείξει και στο σημερινό ζύγισμα. Θα επανέλθω γιατί "νιαουρίζει".

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

 

Palladin ευχαριστώ πολύ για τους συνδέσμους.

 

Εξακολουθώ να έχω εμπιστοσύνη στο μωρό μου και στην μαμά φύση οπότε πιστεύω πως θα πάνε όλα καλά. Η μοναδική μου ανησυχία είναι μήπως η μικρή δεν σιτίζεται καλά, προσπαθώ να μην σκέφτομαι απαισιόδοξα. Θα δείξει και στο σημερινό ζύγισμα. Θα επανέλθω γιατί "νιαουρίζει".

 

Μην αγχώνεσαι τόσο. Στην υπερπαραγωγή μπορεί (ως ενδεχόμενο δηλ. το λέω, όχι ως βεβαιότητα) το μωρό να μην παίρνει πολύ λιπαρό γάλα, αλλά καθώς το γάλα είναι άφθονο δεν μπορεί να μην παίρνει ποσότητα. Σίγουρα θα έχει πολλές βρεγμένες πάνες αλλά για να είσαι πιο σίγουρη μέτρα και κενώσεις (3-4/24ωρο ή περισσότερες).

Με δεδομένο τον ίκτερο ναι, συνεχίζεις να το ξυπνάς γιατί ο ίκτερος μπορεί να το κάνει ληθαργικό (δηλ. δεν ξυπνάει ακόμα κι αν πεινάει ή ξυπνάει όταν πεινάσει πάρα πολύ).

Link to comment
Share on other sites

Aπό χθες το βράδυ της ξανα έδωσα το πρησμένο σήμερα το πρωί. Νόμιζα οτι θα σκιστεί το δέρμα μου από το πρήξιμο.

Καταλαβαίνω ότι τώρα σε αφορά να λύσεις το θέμα της υπερπαραγωγής κι όχι το αισθητικό ίσως κομμάτι, αλλά επειδή εγώ την πάτησα, έχε υπ' όψιν σου ότι με το "τσίτωμα" αυτό μπορεί να πάθεις ραγάδες... Εγώ -αφού έπαθα κάποιες- άρχισα να βάζω λανολίνη (purelan ή lansinoh) και στο υπόλοιπο στήθος (όχι μόνο στις θηλές δηλαδή) και με ανακούφιζε αρκέτά (και δεν έπαθα άλλες ραγάδες).

 

Έχουμε και τους κολικούς από το πρωί και όλη την ώρα είναι κολλημένη στο δεξί που της δίνω.

 

...Σήμερα είδα "συντριβάνι" και στο μαλακό στήθος, όχι όμως όταν το αφήνει το μωρό αλλά όταν το πιέζω εγώ. Όταν το αφήνει η μικρή, μερικές φορές, της τρέχει γάλα από το πλάι σαν να μην χωράει στο στόμα της. Επίσης από προχθές άρχισε να πνίγεται στο στήθος.

 

Θα κοιτάξω το στοματάκι της και θα ενημερώσω για στίγματα.

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι το θέμα δημιουργείται από το αντανακλαστικό ροής και όχι από κολικούς... Το πνίξιμο, το να τρέχουν τα γάλατα από το πλάι είναι ενδεικτικά και της υπερπαραγωγής και του ισχυρού αντανακλαστικού... Το κλάμα μπορεί να οφείλεται στον "ποταμό" γάλακτος που ρέει στο στόμα του μωρού κι ακόμα δεν μπορεί να ελέγξει...

Δες και για στίγματα, αλλά όσο περισσότερα γράφεις τόσο νομίζω ότι δεν έχει να κάνει με κάτι άλλο.

 

Ελπίζω να μην δημιουργηθεί πρόβλημα και στο άλλο γιατί είναι συνέχεια εκεί.

Βγάζε με το χέρι από το άλλο και όσο τη θηλάζεις (λίγο εννοείται) - έχε μια πετσέτα δίπλα σου γιατί όσο θηλάζει από το ένα το άλλο συνεχίζει να γεμίζει... Μην περιμένεις δηλ. να τελειώσει το μωρό...

 

Υπομονή, μπόρα είναι θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλες και όλους. Εμείς είχαμε μια δύσκολη νύχτα, η μικρή μου τις τρεις τελευταίες φορές που έφαγε το έκανε με κλάμα και το στήθος της μαμάς δεν άδειασε οπότε τώρα πρήστηκαν και τα δύο.

 

Θα δοκιμάσω σήμερα να μειώσω τον χρόνο που δίνω το αριστερό στήθος γιατί πρήζεται και το δεξί τώρα.

 

EvaMD κοίταξα το στοματάκι της και είναι καθαρό.

 

Palladin δυστυχώς δεν είναι εύκολο να δοκιμάσουμε τις στάσεις θηλασμού που προτείνει στο site γιατί δεν μπορώ να ξαπλώσω άνετα ή να καθήσω ( κάθομαι μόνο σε σωσίβιο και αυτό με δυσκολία).Επίσης δεν με αφήνει να κάνω κομπρέσες γιατί όταν δεν θηλάζουμε είμαστε αγκαλίτσα ( δεν κοιμάται ιδιαίτερα μέσα στην μέρα).

 

Sarah Kay σας "νοιώθουμε", είμαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά και τα προβλήματα θα ξεπεραστούν.

 

P.S. Γιατί το αντανακλαστικό καθόδου "ενεργοποιείται" ορισμένες φορές, εννοώ δεν θα έπρεπε να την ενοχλεί σε όλους τους θηλασμούς. Έχει να κάνει με την ώρα της ημέρας? Με την πείνα του μωρού? Με την στάση θηλασμού?

 

Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί στους συνδέσμους που μου δώσατε αλλά τα διαβάζω αποσπαματικά και με την μικρή κολλημένη επάνω μου, οπότε όλο και κάτι θα χάνω.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο. Στην υπερπαραγωγή μπορεί (ως ενδεχόμενο δηλ. το λέω, όχι ως βεβαιότητα) το μωρό να μην παίρνει πολύ λιπαρό γάλα, αλλά καθώς το γάλα είναι άφθονο δεν μπορεί να μην παίρνει ποσότητα. Σίγουρα θα έχει πολλές βρεγμένες πάνες αλλά για να είσαι πιο σίγουρη μέτρα και κενώσεις (3-4/24ωρο ή περισσότερες).

Με δεδομένο τον ίκτερο ναι, συνεχίζεις να το ξυπνάς γιατί ο ίκτερος μπορεί να το κάνει ληθαργικό (δηλ. δεν ξυπνάει ακόμα κι αν πεινάει ή ξυπνάει όταν πεινάσει πάρα πολύ).

 

Να διευκρυνήσω για τον ίκτερο οτι η ικτερική χροιά έχει υποχωρήσει (πολύ πιο γρήγορα από ότι υπολόγιζαν σε σχέση με την τιμή του) αλλά θεώρησα σκόπιμο να συνεχίσω να την ξυπνάω. Δεύτερη μέτρηση δεν έγινε και δεν νομίζω πως χρειάζεται να γίνει.

 

Κενώσεις έχουμε σίγουρα 3-4 το 24ωρο.

 

Αναρωτιέμαι σχετικά με το λιπαρό γάλα αφού της δίνω το ίδιο στήθος για αρκετούς θηλασμούς, 2 ή 3, δεν παίρνει σίγουρα και λιπαρό γάλα ή κάθε φορά που θηλάζει ( έστω και από το ίδιο στήθος) ρέει πρώτα το μη λιπαρό γάλα? Και αν παίρνει και λιπαρό που είναι τα σποράκια μας.

 

Παραθέτω και τις δύο τελευταίες μας ζυγίσεις ( σε δική μου ζυγαριά, όχι και απόλυτα αξιόπιστη).

 

06-10 3400

13-10 3700

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρυνήσω για τον ίκτερο οτι η ικτερική χροιά έχει υποχωρήσει (πολύ πιο γρήγορα από ότι υπολόγιζαν σε σχέση με την τιμή του) αλλά θεώρησα σκόπιμο να συνεχίσω να την ξυπνάω. Δεύτερη μέτρηση δεν έγινε και δεν νομίζω πως χρειάζεται να γίνει.

Νομίζω ότι σχετικά με το ξύπνημα το οκ για να το σταματήσεις καλύτερα να στο δώσει γιατρός. Πιστεύω ότι σ' αυτό παίζει ρόλο και πόσο τρώει το μωρό στη διάρκεια της μέρας, πόσο συνεργάσιμο είναι στο στήθος, κλπ. Ένα μωρό που έχει αρχίσει και ξεπερνάει τη ληθαργικότητα του ίκτερου, ξυπνάει από μόνο του μέσα στη μέρα για να φάει και θηλάζει ενεργητικά μπορείς να το αφήσεις να ξυπνάει μόνο του, αρκεί να μην συμπληρώνει πολλές ώρες χωρίς να φάει. Το λευκό των ματιών είναι λευκό ή ακόμα κίτρινο; Αν θυμάμαι καλά αυτό είναι το τελευταίο που καθαρίζει από τον ίκτερο. Το αν χρειάζεται να γίνει περαιτέρω μέτρηση κανονικά θα πρέπει να το πει παιδίατρος (ενήμερος περί θηλασμού βέβαια, για να αποφύγεις άσκοπη ταλαιπωρία ΑΝ τυχόν ο ίκτερος παρατείνεται λόγω μητρικού γάλακτος...).

 

Κενώσεις έχουμε σίγουρα 3-4 το 24ωρο.

Είναι καλές.

 

Αναρωτιέμαι σχετικά με το λιπαρό γάλα αφού της δίνω το ίδιο στήθος για αρκετούς θηλασμούς, 2 ή 3, δεν παίρνει σίγουρα και λιπαρό γάλα ή κάθε φορά που θηλάζει ( έστω και από το ίδιο στήθος) ρέει πρώτα το μη λιπαρό γάλα? Και αν παίρνει και λιπαρό που είναι τα σποράκια μας.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το για πόσους θηλασμούς δίνεις το ίδιο στήθος αλλά με το πόσο γάλα παράγει το στήθος σου και πόσο από αυτό παίρνει το μωρό ώσπου να δώσεις το άλλο στήθος. Χονδροειδώς να σου πω ότι αν το ένα στήθος παράγει 200ml (λόγω υπερπαραγωγής) τα τελευταία 50ml μπορεί να είναι το λιπαρό γάλα. Θηλάζοντας 2-3 φορές από το ίδιο στήθος το μωρό μπορεί να πιει 100, μπορεί 150 μπορεί 180. Στην τελευταία μόνο περίπτωση έχει πάρει λιπαρό γάλα. Ξαναλέω πρόκειται για χοντρικό παράδειγμα. Τα σποράκια είναι ενδεικτικό του ότι έχει πάρει το μωρό λιπαρό γάλα.

 

Παραθέτω και τις δύο τελευταίες μας ζυγίσεις ( σε δική μου ζυγαριά, όχι και απόλυτα αξιόπιστη).

 

06-10 3400

13-10 3700

Από τις ζυγίσεις τώρα, φαίνεται ότι (όση απόκλιση και να έχεις) το μωρό παίρνει πολύ πάνω από 25γρ. την ημέρα που είναι το αναμενόμενο. Παίρνει περίπου 42γρ. Προφανώς το μωρό τρώει ποσότητα και είναι λογικό καθώς το γάλα σου είναι άφθονο. Μελέτες έχουν δείξει ότι (http://www.kellymom.com/nutrition/milk/change-milkfat.html) παρότι το λιπαρό γάλα έχει τις περισσότερες θερμίδες, "the volume of milk- not the amount of fat in that milk) is the only thing that has been correlated with infant growth in exclusively breastfed babies", δηλαδή η ποσότητα γάλακτος όχι η ποσότητα λίπους σ' αυτό το γάλα, είναι το μόνο που συνδέεται με την ανάπτυξη του μωρού για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά.

 

Το μωρό όπως βλέπεις μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς. Απλά είναι σημαντικό να ρυθμίσεις την υπερπαραγωγή, όχι μόνο για τη δική σου άνεση (έλλειψη δυσφορίας, πόνου) αλλά και γιατί μπορεί να έχει "παρενέργειες" στο μωρό π.χ. ερεθισμό του εντέρου, πόνους στην κοιλιά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σχετικά με το ξύπνημα το οκ για να το σταματήσεις καλύτερα να στο δώσει γιατρός. Πιστεύω ότι σ' αυτό παίζει ρόλο και πόσο τρώει το μωρό στη διάρκεια της μέρας, πόσο συνεργάσιμο είναι στο στήθος, κλπ. Ένα μωρό που έχει αρχίσει και ξεπερνάει τη ληθαργικότητα του ίκτερου, ξυπνάει από μόνο του μέσα στη μέρα για να φάει και θηλάζει ενεργητικά μπορείς να το αφήσεις να ξυπνάει μόνο του, αρκεί να μην συμπληρώνει πολλές ώρες χωρίς να φάει. Το λευκό των ματιών είναι λευκό ή ακόμα κίτρινο; Αν θυμάμαι καλά αυτό είναι το τελευταίο που καθαρίζει από τον ίκτερο. Το αν χρειάζεται να γίνει περαιτέρω μέτρηση κανονικά θα πρέπει να το πει παιδίατρος (ενήμερος περί θηλασμού βέβαια, για να αποφύγεις άσκοπη ταλαιπωρία ΑΝ τυχόν ο ίκτερος παρατείνεται λόγω μητρικού γάλακτος...).

 

Την εκτίμηση για την υποχώρηση της ικτερικής χροιάς την έκαναν στη δεύτερη επίσκεψη στο νοσοκομείο. Όταν γράφω "δεν νομίζω οτι χρειάζεται μέτρηση" εννοώ οτι αφού είναι πτωτικός θα συνεχίσει έτσι.

 

 

Στα σημερινά μας νέα τώρα, από το πρωι έχει κάνει 3 φορές κακά , την τελευταία φορά είχαν ίχνη από σποράκια (yes!!!!!) όμως όλες τις φορές ήταν νερουλά ( έτρεχαν από πάνω της).

 

Στο θέμα της υπερπαραγωγής τώρα νομίζω οτι ρυθμίζεται το ένα και χαλάει το άλλο. Τί εννοώ: το μαλακό στήθος άρχισε να πρήζεται, να κάνει κόμπους και να τρέχει όταν θηλάζω από το άλλο.

 

Πώς να το αντιμετωπίσω? να πάω στήθος και θηλασμό? να δίνω 2 ώρες το ένα και 2 το άλλο και όσους θηλάσμοί πετύχουν στο καθένα? Μπορεί και πολλοί, μπορεί και ένας.

 

Και τέλος οσο αφορά το αντανακλαστικό καθόδου, σχετίζεται άμεσα με την υπερπαραγωγή? αν δηλαδή φτιάξει η παραγωγλη θα ρυθμιστεί και αυτό? Δεν μπορώ να την βλέπω να σπαράζει στο στήθος και να ταλαιπωρείται έτσι.

 

Να πιω φασκόμηλο?

 

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την εκτίμηση για την υποχώρηση της ικτερικής χροιάς την έκαναν στη δεύτερη επίσκεψη στο νοσοκομείο. Όταν γράφω "δεν νομίζω οτι χρειάζεται μέτρηση" εννοώ οτι αφού είναι πτωτικός θα συνεχίσει έτσι.

OK

 

Στα σημερινά μας νέα τώρα, από το πρωι έχει κάνει 3 φορές κακά , την τελευταία φορά είχαν ίχνη από σποράκια (yes!!!!!) όμως όλες τις φορές ήταν νερουλά ( έτρεχαν από πάνω της).

Άρα η υπερπαραγωγή κάπως ρυθμίζεται...

 

Στο θέμα της υπερπαραγωγής τώρα νομίζω οτι ρυθμίζεται το ένα και χαλάει το άλλο. Τί εννοώ: το μαλακό στήθος άρχισε να πρήζεται, να κάνει κόμπους και να τρέχει όταν θηλάζω από το άλλο.

 

Πώς να το αντιμετωπίσω? να πάω στήθος και θηλασμό? να δίνω 2 ώρες το ένα και 2 το άλλο και όσους θηλάσμοί πετύχουν στο καθένα? Μπορεί και πολλοί, μπορεί και ένας.

Όχι τίποτα από τα 2 γιατί έτσι θα κάνεις πισογύρισμα. Κράτησε το 3ωρο-4ωρο ανά στήθος και βγάζε λίγο γάλα από το άλλο ή/και κάνε μασάζ για να αποφύγεις τους "κόμπους".

 

Και τέλος οσο αφορά το αντανακλαστικό καθόδου, σχετίζεται άμεσα με την υπερπαραγωγή? αν δηλαδή φτιάξει η παραγωγλη θα ρυθμιστεί και αυτό? Δεν μπορώ να την βλέπω να σπαράζει στο στήθος και να ταλαιπωρείται έτσι.

Συνήθως συνυπάρχει. Μπορεί να υποχωρήσει κάπως δεδομένου ότι η ποσότητα του γάλακτος δεν θα είναι τόσο μεγάλη. Δεν ξέρουμε αν όλη η "ταλαιπωρία" του μωρού είναι απο το αντανακλαστικό, μπορεί να είναι και από την υπερπαραγωγή. Σίγουρα όσο μεγαλώνει το μωρό θα μπορεί να χειριστεί καλύτερα τη μεγάλη ροή. Όπως και να χει προέχει να ρυθμιστεί η υπερπαραγωγή.

 

Να πιω φασκόμηλο?

Πιστεύω ναι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...