Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

Στα σημερινά μας νέα τώρα, από το πρωι έχει κάνει 3 φορές κακά , την τελευταία φορά είχαν ίχνη από σποράκια (yes!!!!!) όμως όλες τις φορές ήταν νερουλά ( έτρεχαν από πάνω της).

πολύ καλό αυτό! Νερουλά γενικά είναι τα κακά των μωρών που θηλάζουν αποκλειστικά, τα σποράκια είναι πολύ καλό σημάδι!

Στο θέμα της υπερπαραγωγής τώρα νομίζω οτι ρυθμίζεται το ένα και χαλάει το άλλο. Τί εννοώ: το μαλακό στήθος άρχισε να πρήζεται, να κάνει κόμπους και να τρέχει όταν θηλάζω από το άλλο.

 

Πώς να το αντιμετωπίσω? να πάω στήθος και θηλασμό? να δίνω 2 ώρες το ένα και 2 το άλλο και όσους θηλάσμοί πετύχουν στο καθένα? Μπορεί και πολλοί, μπορεί και ένας.

 

Και τέλος οσο αφορά το αντανακλαστικό καθόδου, σχετίζεται άμεσα με την υπερπαραγωγή? αν δηλαδή φτιάξει η παραγωγλη θα ρυθμιστεί και αυτό? Δεν μπορώ να την βλέπω να σπαράζει στο στήθος και να ταλαιπωρείται έτσι.

 

Να πιω φασκόμηλο?

 

Κορίτσια χίλια ευχαριστώ

μην δίνεις στήθος και θηλασμό, θα χειροτερέψει η υπερπαραγωγή.

Δίνε στήθος ανά 3ωρο ή 4ωρο. Αν αντιληφθείς με αυτή την τακτική ότι ένα στήθος πρήζεται πολύ, τότε αυτό το στήθος δεν θα το δίνεις επί 3 ώρες, θα το δίνεις 1 φορά.

 

Το αντανακλαστικό καθόδου δεν είναι απαραίτητο να σχετίζεται με την υπερπαραγωγή. Μόλις ξεκινήσει ο θηλασμός και νιώσεις το γάλα να κατεβαίνει, βγάλε το μωρό από το στήθος και μάξεψε το συντριβάνι σε ένα πετσετάκι. Έτσι το μωρό και δεν θα πνιγεί, και δεν θα πιει το πρώτο γάλα που είναι πολύ νερουλο.

 

Φασκόμηλο εγώ διστάζω να σου πω να πιεις, καλύτερα να το συζητούσες με κάποια σύμβουλο, ή αν μπορεί η Αγλαΐα να απαντήσει. Πάντως αν πιεις, ξεκίνα με 2 φλυτζάνια τη μέρα και βλέπουμε, όχι παραπάνω

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

EvaMD σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Οπότε συνεχίζω 3 ώρες το δεξί και έναν θηλασμό στο αριστερό. Πιστεύεις οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα στο άλλο, έτσι? Εννοώ να έχει αυτό υπερπαραγωγή μετά.

 

Θα ξεκινήσω και το φασκόμηλο από αύριο και θα ενημερώσω.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αυτό! Νερουλά γενικά είναι τα κακά των μωρών που θηλάζουν αποκλειστικά, τα σποράκια είναι πολύ καλό σημάδι!

μην δίνεις στήθος και θηλασμό, θα χειροτερέψει η υπερπαραγωγή.

Δίνε στήθος ανά 3ωρο ή 4ωρο. Αν αντιληφθείς με αυτή την τακτική ότι ένα στήθος πρήζεται πολύ, τότε αυτό το στήθος δεν θα το δίνεις επί 3 ώρες, θα το δίνεις 1 φορά.

 

Το αντανακλαστικό καθόδου δεν είναι απαραίτητο να σχετίζεται με την υπερπαραγωγή. Μόλις ξεκινήσει ο θηλασμός και νιώσεις το γάλα να κατεβαίνει, βγάλε το μωρό από το στήθος και μάξεψε το συντριβάνι σε ένα πετσετάκι. Έτσι το μωρό και δεν θα πνιγεί, και δεν θα πιει το πρώτο γάλα που είναι πολύ νερουλο.

 

Φασκόμηλο εγώ διστάζω να σου πω να πιεις, καλύτερα να το συζητούσες με κάποια σύμβουλο, ή αν μπορεί η Αγλαΐα να απαντήσει. Πάντως αν πιεις, ξεκίνα με 2 φλυτζάνια τη μέρα και βλέπουμε, όχι παραπάνω

 

Palladin καλησπέρα, προφανώς γράφαμε ταυτόχρονα και δεν είδα το μήνυμσ σου.

 

Θα πρέπει μάλλον να πάω τις ώρες ανάλογα με το πως πάνε τα πράγματα.

 

Όσο αφορά την ροη του γάλακτος θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα σας πω πως πάμε.

 

P.S. Συνήθως όταν γράφω το κάνω με "μισο" χέρι γιατί το άλλο ενάμιση το χρησιμοποιεί η μπέμπα, εξου και τα σαρδαμ στα μηνύματα.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα νέα μας: Από χθες αλλάζω στήθος κάθε 4 ώρες. Αυτό που πρήστηκε πιο πολύ ήταν το δεξί (πρώην μαλακό). Η μικρή έκανε κακά νερουλά, πρασινοκίτρινα και χωρίς σποράκια. Αδειάζω λίγο γάλα πριν φάει αλλά και πάλι είναι ανήσυχη, ηρεμεί λίγο όταν θηλάζουμε όρθιες.

 

Το δεξί μου στήθος τρέχει και δεν μπορώ να το σταματήσω.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να έχεις το παιδί στο στήθος και αυτό να πετάγεται πίσω σπαράζοντας, ενώ ξέρεις οτι πεινάει, είναι φρικτή αίσθηση.

 

Είμαστε 3 ώρες στο αριστερό στήθος, έχουμε ξεκινήσει 5 φορές να θηλάσουμε, το στήθος είναι τελείως μαλακό, πώς γίνεται να την πνίγει το γάλα και να κάνει έτσι? Εντάξει την πρώτη φορά, εντάξει και την δεύτερη, μα 3 ώρες συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Μήπως την ενοχλεί κάτι άλλο?

 

Ήπια το πρώτο φλυτζάνι φασκόμηλο και θα συνεχίσω, εν τω μεταξύ το δεξί τρέχει χωρίς να μπορώ να το σταματήσω. Μήπως το δεξί να μην το δώσω για 4 ώρες. Σκέφτομαι να δοκιμάσω 4 ώρες αριστερό και δύο δεξί.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις το παιδί στο στήθος και αυτό να πετάγεται πίσω σπαράζοντας, ενώ ξέρεις οτι πεινάει, είναι φρικτή αίσθηση.

 

Είμαστε 3 ώρες στο αριστερό στήθος, έχουμε ξεκινήσει 5 φορές να θηλάσουμε, το στήθος είναι τελείως μαλακό, πώς γίνεται να την πνίγει το γάλα και να κάνει έτσι? Εντάξει την πρώτη φορά, εντάξει και την δεύτερη, μα 3 ώρες συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Μήπως την ενοχλεί κάτι άλλο?

 

Ήπια το πρώτο φλυτζάνι φασκόμηλο και θα συνεχίσω, εν τω μεταξύ το δεξί τρέχει χωρίς να μπορώ να το σταματήσω. Μήπως το δεξί να μην το δώσω για 4 ώρες. Σκέφτομαι να δοκιμάσω 4 ώρες αριστερό και δύο δεξί.

 

Κάντο έτσι. Το αντανακλαστικό το βλέπεις να συνεχίζεται; Πνίγεται το μωρό σ΄όλο το 3ωρο στο αριστερό;

Link to comment
Share on other sites

Είχα έναν δύσκολο τοκετό ο οποίος κράτησε 18 ώρες χωρίς αναισθησία. Το μωρό μου είχε διπλη περιτύλιξη σε χέρι και λαιμό και δεν μπορούσε να βγει.Χρησιμοποιήθηκε βεντούζα η οποία την πρώτη φορά δεν τπ έπιασε και την ξαναέβαλε.

 

Εκτός από την τομή του γιατρού έχω ράμματα και στον πρωκτό και εσωτερικά. Οι αιμοροϊδες μου αιμοράγησαν και έχω ράμματα και εκεί.

 

'Εχω κάνει τρεις φορές κλυσμα από όταν γέννησα γιατί δεν δουλεύει καλά το έντερο και έβγαλα καινούργιες αιμοροϊδες οι οποίες πονούν. Δεν μπορώ να καθήσω παρα΄μόνο σε κουλούρα και αυτό με δυσκολία.

 

Τα εσωτερικά ράμματα έχουν ανοίξει ελαφρώς, τρέχουν αίμα και πονούν. Βάζω υπόθετο ανα 12 ώρες και ενδιάμεσα πίνω αναλγητικά για να βγάλω την μέρα.

 

Η ξυλοκαϊνη στα ράμματα δεν έπιασε οπότε τα κατάλαβα όλα και με το παραπάνω.

 

Το μωρό μου βγήκε μελανιασμένο και με μυκώνιο.

 

Έδωσα μάχη στο νοσοκομείο με τις μαίες για να μην πάρει το παιδί ξένο γάλα και φύγαμε από το νοσοκομείο σχεδόν κυνηγημένοι.

 

Την είχα από την πρώτη στιγμή μαζί μου οπότε δεν έχω κοιμηθεί για πάνω από 2-3 ώρες εδώ και καιρό.(Εννοώ και την περίοδο της εγκυμοσύνης, λόγω προβημάτων).

 

Οι θηλές μου πλήγωσαν και μάτωσαν στο νοσοκομείο και το παιδί ανέβασε ίκτερο και είμασταν όλη την μέρα στο στήθος και όρθιες.

 

Είμαστε μόνες στο σπίτι. Μπαμπάς στην δουλειά, μαμά και πεθερά μακριά.

 

Πήρα όλες τις λάθος συμβουλές για τον θηλασμό και εγώ έκανα αυτά που νόμιζα, σαν την τρελή του χωριού.

 

Σε όλα αυτά δεν σκέφτηκα να μην θηλάσω το μωρό μου, αντίθετα θεωρώ πως ταλαιπωρήθηκε τόσο πολύ που ειναι το λιγότερο που μπορώ να της δώσω.

 

Το να της προσφέρω ΄την αγκαλιά και το στήθος μου και αυτό να την κάνει να υποφέρει με τσακίζει. Δεν μπορώ να το παλέψω, τα άλλα εντάξει αλλά αυτό δεν μπορώ.

 

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε, αν το μήνυμα είναι εκτός θέματος παρακαλώ τους διαχειριστές να πράξουν τα δέοντα.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ Βίκυ μου....

δεν ξέρω τι να πω.

 

Θέλεις να μιλήσεις στο τηλέφωνο με κάποια εθελόντρια σύμβουλο θηλασμού; Ή να σας δει από κοντά κάποια επαγγελματίας; Θα σε βοηθήσει και στην ψυχολογία σου, και στο πρακτικό του θέματος.

 

Εν τω μεταξύ διάβασα πιο πάνω ότι ηρεμεί όταν θηλάζει όρθια. Όταν κλαίει στο στήθος, και το αφήνει, τεντώνεται σαν να κάνει τόξο; Αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση.

 

Νομίζω πραγματικά ότι πρέπει να μιλήσεις με κάποια σύμβουλο.

Oι πιστοποιημένοι φαίνονται εδώ http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=157

 

και οι εθελόντριες εδώ http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=127&Itemid=159

 

κουράγιο, θα περάσουν όλα. Το πρώτο διάστημα είναι πάντα πολύ δύσκολο, για σένα ακόμα περισσότερο, αλλά τα πράγματα θα στρώσουν

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βίκυ μην το βάζεις κάτω και μην απελπίζεσαι. Νομίζω κι εγώ ότι χρειάζεσαι επαγγελματική βοήθεια και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να δει το μήνυμα η Αγλαΐα. Δοκίμασε στο μεταξύ να επικοινωνήσεις με συμβούλους όπως σου λέει η Palladin.

Να σκέφτεσαι ότι αφού έφτασες ως εδώ είναι κρίμα να τσακίσεις και να θυμάσαι ότι στο θηλασμό σχεδόν δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην έχει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αχ Βίκυ μου περιττό να σου πώ πόσο πολύ σε σκέφτομαι και σε καταλαβαίνω! Μην χάνεις το κουράγιο σου! Είμαι σίγουρη ότι στο τέλος θα τα καταφέρεις, απλά εσύ ταλαιπωρήθηκες πολύ και στο τοκετό. Όμως πιστεύω ότι οι περισσότερες κοπέλες που θηλάζουν λίγο πολύ περνάνε μεγάλο ζόρι και αυτό γιατί λίγοι γνωρίζουνν ακριβώς τι είναι ο θηλασμός με αποτέλεσμα να μας συμβουλεύουν λάθος.

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά και εγώ πέρασα μεγάλη ταλαιπωρία με τον θηλασμό. Στο μαιευτήριο όταν γέννησα (παραμονή 15Αυγουστου- προσωπικό με άδειες) απογοητεύτηκα από τις μαίες εκεί. Τις ρωτούσα να με βοηθήσουν στο θηλασμό και η κάθε μια μου έλεγε από κάτι διαφορετικό και ακριβώς το αντίθετο από την προηγούμενη, με είχαν τρελάνει! Είχαν ματώσει και οι δυο οι θηλές μου, χρησιμοποίησα αυτές τις σιλικόνης (ευτυχώς της δέχτηκε η μπεμπούλα), μέχρι να επουλωθούν κάπως οι πληγές, και μετά από την 3ημέρα είχα υπερπαραγωγή. Και τα δυο στήθη πολύ πρησμένα (πρώτη φόρα έβλεπα το σώμα μου έτσι και δεν ήξερα τι να κάνω), άρχιζε σε να κοκκινίζει, οι νοσηλεύτριες να λένε ότι έπρεπε να πάρω αντιβίωση και ο γιατρός μου να επιμένει ότι αν με φροντίσουν σωστά θα τα καταφέρω (ευτυχώς που επέμενε). Οι αδένες έγιναν πολύ σκληροί, εγώ να πονάω και κάθε φορά που ερχόταν το μωρό να το ταϊσω εγώ να πονάω και να έχω και τύψεις. Να κάνω μασάζ ζεστά μπάνια και μου είπαν να βγάζω το γάλα με το χέρι στο ντουζ να υποφέρω από τον πόνο (εντελώς λάθος συμβουλή), η μια να λέει θήλαστρο η άλλη όχι. Δεν έβλεπα την ώρα να φύγω από εκει. Τελικά με πολύ υπομονή υποχώρησε (με ζεστές κομπρέσες πριν και μετά τον θηλασμό). Και μετά ήρθε η υπερπαραγωγή στο αριστερό.

Προχθές που σας έγραψα ήμουν πολύ απογοητευμένη και είχα αποφασίσει να πάρω σύμβουλο θηλασμού, θα το έκανα αλλά ως εκ θαύματος το πρήξιμο υποχώρησε (δεν τολμώ να το λέω, δεν το πιστεύω ακόμα)ελπίζω να πάει καλύτερα από εδώ και πέρα (ίσως επειδή κλείσαμε τους 2 μήνες... πάντως τώρα ελπίζω πραγματικά ότι τα πράγματα θα φτιάξουν.

Γι αυτό σου λέω, μην απογοητεύεσαι, έχεις κάνει τόσο γενναία προσπάθεια, και τα κορίτσια στο forum είναι μεγάλο στήριγμα. Συμφωνώ απόλυτα με την Palladin και την Eva DM να πάρεις οπωσδήποτε σύμβουλο θηλασμού, είναι επαγγελματίες και γνωρίζουν... νομίζω ότι θα γλυτώσεις πολύ ταλαιπωρία!

Και εγώ περνούσα ατελείωτες ώρες μόνη μου στο σπίτι, (είχα αποκλείσει επισκέψεις από μαμάδες και πεθερικά).. τότε δεν είχα κουράγιο ούτε να επικοινωνήσω με το forum και έχουμε τόση ανάγκη από ψυχολογική στήριξη!!!

Όλα θα καλυτερέψουν θα δείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την βοήθεια και την στήριξη.

 

Προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα, κυρίως γιατί δεν θέλω να θυμάμαι τις πρώτες μέρες του παιδιού μου με θλίψη αλλά με χαρά.

 

Συνήθως τα καταφέρνω αλλά το σημερινό ήταν εξαιρετικά επώδυνο.

 

Πριν από λίγη ώρα και κατάφερε να φάει για κάνα δεκάλεπτο συνεχόμενα και μετά ναρκώθηκε στην αγκαλιά μου. Έχει εξαντληθεί και αυτή.

 

Έχετε δίκιο οτι είναι κρίμα να το αφήσουμε (εδώ κοντέψαμε να μας διώξουν από το νοσοκομείο για τον θηλασμό) οπότε συνεχίζουμε και επιμένουμε.

 

Θα συνεχίσω και το φασκόμηλο και βλέπουμε.

 

Palladin ευχαριστώ για τους συνδέσμους, βέβαια είμαστε μακριά αλλά θα δοκιμάσω τηλεφωνικά το απόγευμα.

 

EvaMD θα κρατήσω την σκέψη αυτή και θα επιμείνουμε.

 

Sarah Kay αυτό με τις μαίες είναι φοβερό πράγμα, απορώ που τα σκέφτονται και τα λένε.Και έμένα μου έδωσαν τις κλασικές συμβουλές΄

 

1 Πρώτο γεύμα του παιδιού να είναι ξένο για να χορτάσει.

 

2 Να πλένεις τις θηλές πριν και μετά τον θηλασμό.

 

3 Τώρα που μάτωσαν να μην θηλάζεις.

 

4 Να βγάλεις το γάλα με θήλαστρο γοια να ξεπρηστέι το στήθος.

 

5 Να δώσεις ξένο για να πέσει ο ίκτερος.

 

6 Να θηλάζεις κάθε 3 ώρες και για 15 λεπτά στο κάθε στήθος.

 

7 Να βάλεις επιθέματα για το γάλα που τρέχει.

 

Φυσικά αν δεν υπήρχε το site και η πολύτιμη δουλειά τόσων ανθρώπων δεν θα είχαμε θηλάσει ούτε για μια φορά.

 

Κορίτσια ευχαριστώ και πάλι. Θα επανέλθω με τα νέα μας.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι...ο μικρουλης μας ειναι τωρα 38 ημερων και οταν θηλαζω τα στηθη μου τρεχουν σαν τρελα, θηλαζω απο το ενα και απο το αλλο γεμιζω σιγουρα τουλαχιστον μια πετσετα χεριων....ειδα και τα πρασινα κακα, προσπαθησα να δινω ανα τεις ωρες και στηθος, ομως μολιςσταματανε τα πρεσινα κακα και ξαναδινω γευμα και στηθος , γυριζουμε παλι πισω...να παλι τα πρασινα κακα...φοβαμαι οτι υπονομευω την παραγωγη μου, καθοτι ο μικρος πια πινει πιο αποτελεσματικα και ανα 3-4 ωρες το βραδυ( το πρωι σιγουρα ανα διωρο ισως και πιο συντομα)...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τα φώτα σας για ακόμη μια φορά. Είμαι στην δεύτερη μέρα με φασκόμηλο. Σήμερα δίνω 4 ώρες το μαλακό και έναν θηλασμό στο πρησμένο. Οι δύο τελευταίες κενώσεις της ήταν πορτοκαλί με λίγα σποράκια.

 

Καταλαβαίνω οτι πρέπει να ξαναλλάξω τους χρόνους στο στήθος για να μην ξαναπρηστεί το αριστερό.

 

Τι πρέπει να κάνω? Να δίνω δύο ώρες το καθένα?

 

Θα περιμένω νέα σας.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στην δεύτερη μέρα με φασκόμηλο.

Ίσως σε πάρει και εβδομάδα για να δεις σημαντική διαφορά με το φασκόμηλο.

 

Οι δύο τελευταίες κενώσεις της ήταν πορτοκαλί με λίγα σποράκια.

Γιούπι!!!

 

Καταλαβαίνω οτι πρέπει να ξαναλλάξω τους χρόνους στο στήθος για να μην ξαναπρηστεί το αριστερό.

Τι πρέπει να κάνω? Να δίνω δύο ώρες το καθένα?

Νομίζω ότι είναι παρακινδυνευμένο να πας από τις 4 στις 2 ώρες. Δοκίμασε με 3 και βλέπεις.

 

Τώρα με τα μουσταρδί κακά πώς είναι η μικρή από ανησυχία/κλάμα στο στήθος; Συνεχίζει ή είναι καλύτερα; Αν συνεχίζει θες να μας πεις τι/πόσο τρως από γαλακτοκομικά, αν το μωρό κάνει αναγωγές, αν είναι πιο ήσυχο αν το κρατάς όρθιο ή ό,τι άλλο νομίζεις ότι σχετίζεται με την ανησυχία/κλάμα;

 

Δεν ξέρω αν μπόρεσες να διαβάσεις αυτά που σου έστειλε η Palladin αλλά καλό είναι να θηλάζεις κρατώντας το μωρό όσο μπορείς πιο όρθιο -όχι δηλαδή στην κλασσική στάση αγκαλιάς- και αν μπορείς (λόγω τομών κλπ.) κάπως γερμένη προς τα πίσω - έτσι μπορεί να δεις κάποια διαφορά λόγω βαρύτητας, δεν τρέχει δηλαδή τόσο πολύ το γάλα μέσα στο στόμα του μωρού ώστε να το πνίγει.

 

Ελπίζω τα πράγματα από δω και πέρα μόνο να βελτιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

EvaMD νομίζω οτι το φασκόμηλο έκανε ήδη διαφορά. Από χθες το βράδυ το στήθος μου είναι μαλακό. Αυτό που ήταν πρησμένο είναι ελαφρώς πιο φουσκωμένο αλλά γενικά φαίνονται μαλακά.

 

Η μικρή χθες το βράδυ σταμάτησε να πνίγεται με το γάλα, μέχρι και σήμερα το πρωι δεν έχει βγάλει γουλιές όταν αφήνει το στήθος.

 

Χθες το βράδυ θήλαζε για 40 λεπτά το μαλακό και ένοιωθα οτι το είχε αδειάσει. Με ενοχλούσε και η θηλή μου, σαν να ρουφούσε και δεν έβγαζε. Την έβαλα και στο άλλο και έμεινε μισή ώρα και στο άλλο.

 

Ξύπνησε περισσότερες φορές και θήλαζε για περισσότερη ώρα και το στήθος μου δεν πρόλαβε να ξαναπρηστεί.

 

Τώρα το πρωι έφαγε πριν μισή ώρα για δεκαπέντε περίπου λεπτά και φαίνεται πάλι ανήσυχη.

 

Γενικά μου δίνει την εντύπωση οτι θέλει να βρει περισσότερο γάλα?!?!

 

Στην διάρκεια της νύχτας έκανε δύο φορές κακά και τις δύο φορές ήταν κίτρινα-μουσταρδί με ελάχιστα έως λίγα σποράκια.

 

Φαίνεται πιο ήσυχη στο στήθος- από την άποψη πόνο αλλά λιγότερο ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα και δείχνει να με ψάχνει διαρκώς.

 

Επίσης από χθες δεν την ενοχλεί να θηλάζει στην κλασική θέση, θηλάσαμε ελάχιστα όρθιες, απλά ψάχνει με μεγαλύτερη μανία το στήθος, χωρίς όμως την ίδια γκρίνια.

 

Δεν πίνω γάλα και δεν τρώω γιαούρτι ( μου προκαλούν εμετό και τα δύο).

 

Τρώω μόνο φέτα και αυτές τις μέρες ούτε αυτό.Τα μόνα γαλακτοκομικά που παίρνω είναι αυτά που είναι σε φαγητά.

 

Πώς να διαμορφώσουμε τους χρόνους? Έχω την εντύπωση οτι δεν μπορεί να κρατηθεί τρίωρο στο ίδιο στήθος και φοβάμαι μήπως παρασυρθώ στις αλλαγές και πάμε πάλι στα ίδια.

 

Συγνώμη για τις μπερδεμένες πληροφορίες. Προσπάθησα να σας γράψω όσα περισσότερα μπορώ.

 

Θα περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας.

 

Ευχαριστούμε πολύ.

 

p.s Νομίζω οτι είμαι ελαφρώς άρρωστη, ενδέχεται να την επηρρεάζει και να θέλει να θηλάζει πιο πολύ για να προστατευτεί?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας γράψω οτι και στους βραδυνούς της θηλασμούς ήταν διαφορετική. Θηλασε για περισσότερη ώρα, με μαγαλύτερη μανία και δυσκολεύτηκε να ξανα κοιμηθεί.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου καλύτερα νομίζω να σταματήσεις το φασκόμηλο τώρα.

 

Το μωρό πιθανόν να περνάει άλμα ανάπτυξης και να έχει αυξημένες απαιτήσεις, μπορεί να ζητάει όντως επειδή είσαι ψιλοάρρωστη. Μπορεί να είναι κι αυτή ψιλοάρρωστη και να θηλάζει πολύ για να πάρει αντισώματα. Όλα είναι πιθανά.

 

Αφού το πρήξιμο υποχώρησε, σταμάτα το φασκόμηλο και από εδώ και πέρα ακολούθησε το ένστικτό σου. Δώσε το ένα στήθος, αλλά φυσικά μόλις αντιληφθείς ότι το μωρό ζητάει κι άλλο, και έχει χάσει το εννδιαφέρον του για το πρώτο στήθος δώσε και το δεύτερο.

 

Πολύ χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα, περαστικά!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin καλημέρα. Μόλις έκανε κακά της και ήταν μπόλικα, μουσταρδί και με πολλά σποράκια!!!!!! ( Κοίτα να δεις τι συζητάμε..)

 

Σταματάω το φασκόμηλο και θα προσπαθήσω να την ακολουθήσω όπως με καθοδηγεί.

 

Ελπίζω να μην ξαναγυρίσουμε στα ίδια.

 

Στις μέρες που βρισκόμαστε τώρα πώς πρέπει να νοιώθω το στήθος μου?

Εννοώ πρησμένο, μαλακό? Πότε είμαστε σε καλό δρόμο?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

EvaMD νομίζω οτι το φασκόμηλο έκανε ήδη διαφορά. Από χθες το βράδυ το στήθος μου είναι μαλακό. Αυτό που ήταν πρησμένο είναι ελαφρώς πιο φουσκωμένο αλλά γενικά φαίνονται μαλακά.

 

Η μικρή χθες το βράδυ σταμάτησε να πνίγεται με το γάλα, μέχρι και σήμερα το πρωι δεν έχει βγάλει γουλιές όταν αφήνει το στήθος.

Νομίζω ότι είστε ήδη σε καλό δρόμο. Συμφωνώ με την Palladin: σταμάτα το φασκόμηλο και κάνε τις εναλλαγές σταδιακά σε μικρότερα διαστήματα, αξιοποιώντας την εμπειρία των προηγούμενων ημερών. Θα βρεις το ρυθμό σας.

 

Χθες το βράδυ θήλαζε για 40 λεπτά το μαλακό και ένοιωθα οτι το είχε αδειάσει. Με ενοχλούσε και η θηλή μου, σαν να ρουφούσε και δεν έβγαζε. Την έβαλα και στο άλλο και έμεινε μισή ώρα και στο άλλο.

 

Ξύπνησε περισσότερες φορές και θήλαζε για περισσότερη ώρα και το στήθος μου δεν πρόλαβε να ξαναπρηστεί.

 

Τώρα το πρωι έφαγε πριν μισή ώρα για δεκαπέντε περίπου λεπτά και φαίνεται πάλι ανήσυχη.

 

Γενικά μου δίνει την εντύπωση οτι θέλει να βρει περισσότερο γάλα?!?!

Δεν πιστεύω ότι μπορεί να μην της φτάνει το γάλα. Δεν έκανες υπερβολές στη ρύθμιση της υπερπαραγωγής για να θεωρήσουμε ότι μπορεί να έφτασες στο άλλο άκρο. Νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς για άλμα ανάπτυξης, προσωπικά θεωρώ πιο πιθανό να θηλάζει περισσότερο λόγω της αδιαθεσίας σου (ή και δικής της) για να πάρει αντισώματα ή/και λόγω της αλλαγής της ροής (φυσιολογική ναι μεν αλλά μικρότερη για τα μέχρι τώρα δεδομένα της). Νομίζω ότι σε 2-3 μέρες θα καταλάβεις τι από όλα είναι.

 

Στην διάρκεια της νύχτας έκανε δύο φορές κακά και τις δύο φορές ήταν κίτρινα-μουσταρδί με ελάχιστα έως λίγα σποράκια.

 

Φαίνεται πιο ήσυχη στο στήθος- από την άποψη πόνο αλλά λιγότερο ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα και δείχνει να με ψάχνει διαρκώς.

 

Επίσης από χθες δεν την ενοχλεί να θηλάζει στην κλασική θέση, θηλάσαμε ελάχιστα όρθιες, απλά ψάχνει με μεγαλύτερη μανία το στήθος, χωρίς όμως την ίδια γκρίνια.

Όλα αυτά τα βρίσκω πολύ φυσιολογικά και ενδείξεις ρύθμισης της υπερπαραγωγής.

 

Δεν πίνω γάλα και δεν τρώω γιαούρτι ( μου προκαλούν εμετό και τα δύο).

 

Τρώω μόνο φέτα και αυτές τις μέρες ούτε αυτό.Τα μόνα γαλακτοκομικά που παίρνω είναι αυτά που είναι σε φαγητά.

Για τα γαλακτοκομικά σε ρώτησα σε συνδυασμό με την ανησυχία/πόνο που ανέφερες για να δούμε μήπως θα έπρεπε να δεις τυχόν θέμα αλλεργίας. Από τη στιγμή που το μωρό είναι πιο ήσυχο πλέον νομίζω δεν τίθεται θέμα. Πληροφοριακά, η φέτα δεν έχει αγελαδινό γάλα (αν είναι όντως "φέτα") που είναι το συνηθέστερο αλλεργιογόνο, οπότε τρώγε την άφοβα.

 

Πώς να διαμορφώσουμε τους χρόνους? Έχω την εντύπωση οτι δεν μπορεί να κρατηθεί τρίωρο στο ίδιο στήθος και φοβάμαι μήπως παρασυρθώ στις αλλαγές και πάμε πάλι στα ίδια.

Όπως είπε Palladin νομίζω ότι τώρα πρέπει να βρεις το δικό σας ρυθμό.Μείωσε σταδιακά τις ώρες και έχε ως "οδηγούς" τα κακά του μωρού, τυχόν ανησυχία/πόνο και το πώς νιώθεις το στήθος σου. Το στήθος (ρωτάς παρακάτω σε άλλο μήνυμα) είναι νωρίς για να το νιώθεις μαλακό - μέχρι και να σαραντήσεις είναι αναμενόμενο να το νιώθεις βαρύ/γεμάτο (όχι όμως πρησμένο). Αναφέρομαι ωστόσο στο πώς θα το νιώθεις ανάμεσα στους θηλασμούς και όχι μετά από το θηλασμό - εκεί το στήθος μπορεί να είναι μαλακό αν το μωρό έχει θηλάσει αποτελεσματικά (καταπίνει κλπ.)

 

Χαίρομαι που πάτε τόσο καλά. Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Μπράβο Viky! Τα νέα σου φαίνονται πολύ ωραία, όπως είπαν και τα κορίτσια η υπερπαραγωγή σου ρυθμίστηκε και όλα δείχνουν ότι τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα από εδώ και πέρα. Πολύ χαίρομαι!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ! Και η δική μου υπερπαραγωγή δείχνει ότι έχει ρυθμιστεί, ακόμα και στις περιπτώσεις που η μπεμπούλα κάνει να φάει 5 ώρες (κάποια βάδια, όχι όμως συστηματικά) το στήθος (που είχε υπερπαραγωγή) μπορεί να είναι βαρύ αλλά όχι το τόσο πρισμένο που νόμιζες ότι θα εκραγεί και δυσκολευόταν το μωρό να θηλάσει.

Όμως τα κακάκια της είναι πρασινοκίτρινα γιατί; μήπως δεν πέρνει το λιπαρό γάλα;

εμείς θηλάζουμε συνήθως ανά 3ωρο και κάποιες φορές 4ωρο και κάποια βράδια 4ωρο-5ωρο! Θα πρέπει να την ξυπνάω όταν ξεπερνάει τις 3 ή 4 ώρες τα βράδια για να τρώει;

Και στη δική μας περίπτωση πιστεύετε ότι πρέπει να δίνω σε κάθε θηλασμό ένα στήθος μόνο; και να αλλάζω στήθος μόνο στην περίπτωη που δείχνει να μην έχει χορτάσει;

 

Ευχαριστώ πολύ περιμένω τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Και στη δική μας περίπτωση πιστεύετε ότι πρέπει να δίνω σε κάθε θηλασμό ένα στήθος μόνο; και να αλλάζω στήθος μόνο στην περίπτωη που δείχνει να μην έχει χορτάσει;

ναι, ακριβώς!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πώς ειστε? Εμείς πολύ καλύτερα και το χρωστάμε σε εσας.

 

Οι κενώσεις της μικρής είναι καθαρά μουσταρδί με αρκετά σποράκια (χαρές και πανηγύρια στο σπίτι).

 

Το μικρό μου θηλάζει συνέχεια και για περισσότερη ώρα και γενικώς θέλει μόνο μαμά (ευκαιρία για περισσότερες αγκαλίτσες).

 

Το στήθος μου φουσκώνει πάλι και άρχισαν ξανά να στάζουν σταγόνες από το στήθος που δεν θηλάζει η μικρή (Αυτό το θέλουμε? εννοώ είναι φυσιολογικό ή είναι ένδειξη οτι αυξάνουμε πάλι σε ποσότητα?)

 

Νομίζω οτι το τρίωρο ανά στήθος για λίγες μέρες είναι αυτό που χρειαζόμαστε για να δούμε τι γίνεται.

 

Τυχόν θέμα υπερπαραγωγής και πάλι πόσο γρήγορα θα φανεί στις κενώσεις?Θέλω να πω

τα σημερινά μουσταρδί κακά με σποράκια δείχνουν οτι χθες θηλάσαμε ικανοποιητικά?

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, φιλιά στις αγάπες σας από εμένα και το αγαπάκι μου!!!!!!!!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ χαίρομαι πάρα πολύ!

 

Εγώ ακόμα και τώρα όταν θηλάζω, το άλλο στήθος τρέχει λίγες σταγόνες, είναι φυσιολογικό, είτε συμβαίνει είτε όχι δεν μας ενοχλεί.

 

Για το άλλο που ρωτάς, σχετικά με την πέψη κλπ δεν ξέρω ακριβώς.

 

Καλή συνέχεια!!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...