Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επαναφέρω το θέμα γιατί χρειάζομαι ακόμη μια φορά την πολύτιμη βοήθεια σας.

 

Βρισκόμαστε ακόμη στο τρίωρο ανά στήθος-όταν δοκίμασα να μειώσω δεν πήγε καλά-και αντιμετωπίζουμε κάποια θεματάκια.

 

Καταρχήν το πρήξιμο του στήθους έχει αντιμετωπιστεί και η μικρή δεν πνίγεται πια εκτός από ελάχιστες φορές που νομίζω οτι είναι από την λαιμαργία της.

 

Παραθέτω τις απορίες:

 

1 Γιατί η μικρή εξακολουθεί να κάνει κάποιες φορές πράσινα, νερουλά και με "ψίχα" κακά? Αφορά την υπερπαραγωγή ή συμβαίνει ούτως ή άλλως κάποιες φορές?

 

2 Όταν δοκίμασα να μειώσω χρόνο επανήλθαν οι πράσινες κενώσεις, αυτό σημαίνει οτι για πάντα θα θηλάζουμε τρίωρο ανά στήθος?

 

3 Αν υποθέσουμε οτι στις 6 ξεκινά να τρώει από το αριστερό στήθος, τελειώσει στις 6 κ 30 και κοιμηθεί έως τις 8 κ 30 όταν ξυπνήσει την βάζω πάλι από το ίδιο ούτως ώστε να μην κατέβουμε σε χρόνο? Αναρωτιέμαι γιατί στο θηλασμό ανα στήθος όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει προσφέρεις το άλλο στήθος.

 

4 Το βράδυ αν ξυπνήσει νωρίτερα από τρίωρο από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού προσφέρω το στήθος που θήλασε πριν ή το άλλο για να μην μπλοκάρω την παραγωγή στο στήθος που δεν θηλάζει?

 

Ελπίζω να βγάλετε άκρη.

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!!!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρισκόμαστε ακόμη στο τρίωρο ανά στήθος-όταν δοκίμασα να μειώσω δεν πήγε καλά-και αντιμετωπίζουμε κάποια θεματάκια.

 

Καταρχήν το πρήξιμο του στήθους έχει αντιμετωπιστεί και η μικρή δεν πνίγεται πια εκτός από ελάχιστες φορές που νομίζω οτι είναι από την λαιμαργία της.

 

Νομίζω ότι θέλεις περισσότερο χρόνο για να ρυθμιστείς. Ίσως για σένα να είναι λίγο νωρίς ακόμα.

 

1 Γιατί η μικρή εξακολουθεί να κάνει κάποιες φορές πράσινα, νερουλά και με "ψίχα" κακά? Αφορά την υπερπαραγωγή ή συμβαίνει ούτως ή άλλως κάποιες φορές?

Αν και δεν καταλαβαίνω τον όρο "ψιχα" :P τα πράσινα κακά ίσως είναι από την υπερπαραγωγή ίσως και όχι. Πράσινα κακά μπορεί να είναι ίωση (ίσως και χωρίς άλλα συμπτώματα) ή αλλεργία στο αγελαδινό (συνήθως). Η αλλεργία μπορεί να έχει και άλλα συμπτώματα. Στην ίωση βλέπεις πώς πάει το μωρό σε 2-3 24ωρα. Κάποιες φορές επίσης, μωρά τα οποία πήρανε ξένο γάλα όταν γεννήθηκαν μπορεί αργότερα να εμφανίσουν πράσινα κακά "στο άσχετο" γιατί με κάποιο "μηχανισμό" που δεν τον ελέγχουμε ενεργοποιείται κάποιος ερεθισμός στο έντερο που οδηγεί σε πράσινα κακά. Αυτό είναι συνήθως παροδικό εκτός αν οδηγήσει σε αλλεργία τελικά λόγω των γαλακτοκομικών που καταναλώνει η μαμά...

 

2 Όταν δοκίμασα να μειώσω χρόνο επανήλθαν οι πράσινες κενώσεις, αυτό σημαίνει οτι για πάντα θα θηλάζουμε τρίωρο ανά στήθος?

Νομίζω ότι απλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να ρυθμιστείς. Ακόμα νομίζω δεν σαράντησες... Υπομονή!

 

3 Αν υποθέσουμε οτι στις 6 ξεκινά να τρώει από το αριστερό στήθος, τελειώσει στις 6 κ 30 και κοιμηθεί έως τις 8 κ 30 όταν ξυπνήσει την βάζω πάλι από το ίδιο ούτως ώστε να μην κατέβουμε σε χρόνο? Αναρωτιέμαι γιατί στο θηλασμό ανα στήθος όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει προσφέρεις το άλλο στήθος.

Αν ήταν ξυπνητό θα θήλαζες επί 3ωρο από το ίδιο στήθος. Το ίδιο θα κάνεις (πολύ περισσότερο) με αυτό που περιγράφεις, αφού ουσιαστικά το μωρό θήλασε μόνο 1 φορά από το ένα στήθος. Κοινώς κρατάς το 3ωρο.

 

4 Το βράδυ αν ξυπνήσει νωρίτερα από τρίωρο από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού προσφέρω το στήθος που θήλασε πριν ή το άλλο για να μην μπλοκάρω την παραγωγή στο στήθος που δεν θηλάζει?

Αν ακόμα δεν έχεις ρυθμιστεί πρέπει να μπλοκάρεις την παραγωγή. Αν έτσι τα κενά μεγαλώσουν πέρα από το 3ωρο (το βράδυ) ίσως απλά χρειαστεί να βγάλεις λίγο με το χέρι από το άλλο στήθος και καλού κακού να φοράς επιθέματα για να μην ξυπνήσεις σαν παπάκι :mrgreen:

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι απλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να ρυθμιστείς. Ακόμα νομίζω δεν σαράντησες... Υπομονή!

 

Αχ τώρα το είδα! Σαράντησες ήδη.. Ε, ανασκευάζω:

"Νομίζω ότι απλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να ρυθμιστείς. Ακόμα νομίζω δεν ... συμπλήρωσες 2 μήνες... Υπομονή!" :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αχ τώρα το είδα! Σαράντησες ήδη.. Ε, ανασκευάζω:

"Νομίζω ότι απλά χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να ρυθμιστείς. Ακόμα νομίζω δεν ... συμπλήρωσες 2 μήνες... Υπομονή!" :mrgreen:

 

 

Κατάλαβα, έτσι θα είμαστε!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστώ Ευάκι.

 

p.s. Όταν λέω ψίχα εννοώ κομματάκια στις κενώσεις της που μοιάζουν με ψίχουλα ψωμιού. ( Θα μου πεις πως να καταλάβεις τι εννοώ???? )

 

Μου το έκανε πάλι σήμερα μόνο που αυτή την φορά τα κακά της ήταν καθαρά πράσινα και πιο σφιχτά. Φαντάσου πελτέ ντομάτας σε πράσινο χρώμα με ψίχουλα....

 

 

Τι περιγράφω η δόλια μάνα........

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα, έτσι θα είμαστε!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστώ Ευάκι.

 

p.s. Όταν λέω ψίχα εννοώ κομματάκια στις κενώσεις της που μοιάζουν με ψίχουλα ψωμιού. ( Θα μου πεις πως να καταλάβεις τι εννοώ???? )

 

Μου το έκανε πάλι σήμερα μόνο που αυτή την φορά τα κακά της ήταν καθαρά πράσινα και πιο σφιχτά. Φαντάσου πελτέ ντομάτας σε πράσινο χρώμα με ψίχουλα....

 

 

Τι περιγράφω η δόλια μάνα........

 

Σαν pesto δηλαδή! Αν σου μυρίζουν και κάπως άσχημα τότε πιστεύω ότι μάλλον περνάει ιωσούλα...

Με προβληματίζει το "πιο σφιχτά" βέβαια...

Θα έλεγα να το παρακολουθήσεις. Αν είναι ίωση θα είναι κυρίως έτσι για 2-3 μέρες. Έχε το νου σου για τυχόν άλλα συμπτώματα και βάζε φυσιολογικό ορό στη μύτη καλού-κακού.

Συνέχισε να τα παρατηρείς μήπως τυχόν δεις σημαδάκια σαν κόκκινες τριχίτσες/γραμμούλες. Αυτό είναι σημάδι αλλεργίας.

 

(Καλά η ανατομία του σκ..ού σ' όλο της το μεγαλείο! :mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα ακριβής η παρομοίωση.

 

Μάλλον για ίωση το βλέπω γιατί μυρίζουν ελαφρώς και είναι λίγο γκρινιάρα.

 

Ορό βάζουμε συνέχεια γιατί την ταλαιπωρεί μια ρινίτιδα, οπότε έχει συνέχεια μυξούλες.

 

Και για να μην είμαστε εντελώς εκτός θέματος να πω στα κορίτσια που μελοντικά θα διαβάσουν το θέμα για το πρησμένο στήθος οτι εμείς είμαστε στις 4-5 ώρες ανά στήθος, μου φαίνεται στο τέλος θα το πάω όπως στο παρκάρισμα για να μην μπερδεύω και τις ώρες:

τις ζυγές μέρες δεξί στήθος, τις μονές αριστερό.

 

 

p.s. Πάλι εκτός θέματος αλλά έχουμε και ένα σωρό απορίες. Από εχθές το πρωί γλύφεται συνέχεια και βάζει τα χεράκια της στο στόμα. Δεν έχει σχέση με την πείνα της γιατί δοκίμασα όλες τις φορές να την ταϊσω και κάποιες έφαγε ενώ άλλες ούτε να το φτύσει.

 

Επίσης όταν το κάνει αυτό και βάζω δάχτυλο να δω αν πεινάει δεν το πιάνει να το θηλάσει αλλά μου γλύφει το χέρι, επιπλέον έχει πολλά σάλια. Τί μας συμβαίνει, οέο? Παίζει?

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα ακριβής η παρομοίωση.

 

Μάλλον για ίωση το βλέπω γιατί μυρίζουν ελαφρώς και είναι λίγο γκρινιάρα.

 

Ορό βάζουμε συνέχεια γιατί την ταλαιπωρεί μια ρινίτιδα, οπότε έχει συνέχεια μυξούλες.

 

Και για να μην είμαστε εντελώς εκτός θέματος να πω στα κορίτσια που μελοντικά θα διαβάσουν το θέμα για το πρησμένο στήθος οτι εμείς είμαστε στις 4-5 ώρες ανά στήθος, μου φαίνεται στο τέλος θα το πάω όπως στο παρκάρισμα για να μην μπερδεύω και τις ώρες:

τις ζυγές μέρες δεξί στήθος, τις μονές αριστερό.

 

 

p.s. Πάλι εκτός θέματος αλλά έχουμε και ένα σωρό απορίες. Από εχθές το πρωί γλύφεται συνέχεια και βάζει τα χεράκια της στο στόμα. Δεν έχει σχέση με την πείνα της γιατί δοκίμασα όλες τις φορές να την ταϊσω και κάποιες έφαγε ενώ άλλες ούτε να το φτύσει.

 

Επίσης όταν το κάνει αυτό και βάζω δάχτυλο να δω αν πεινάει δεν το πιάνει να το θηλάσει αλλά μου γλύφει το χέρι, επιπλέον έχει πολλά σάλια. Τί μας συμβαίνει, οέο? Παίζει?

 

 

Ότι της δώσεις στα χέρια αυτή τη στιγμή θα καταλήξει στο στόμα της. Έτσι γνωρίζουν τον κόσμο και αντιλαμβάνονται τα αντικείμενα τώρα.....:D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για ίωση το βλέπω γιατί μυρίζουν ελαφρώς και είναι λίγο γκρινιάρα.

Ορό βάζουμε συνέχεια γιατί την ταλαιπωρεί μια ρινίτιδα, οπότε έχει συνέχεια μυξούλες.

Έτσι εξηγείται η pesto! Στον ορό βάζε και λίγο μητρικό γάλα (ορίστε σου βρήκα τι θα κάνεις με τις διαρροές :lol: ). Για το πώς δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1785257#post1785257 (και τα προηγούμενα μηνύματα των άλλων κοριτσιών σχετικά).

 

Και για να μην είμαστε εντελώς εκτός θέματος να πω στα κορίτσια που μελοντικά θα διαβάσουν το θέμα για το πρησμένο στήθος οτι εμείς είμαστε στις 4-5 ώρες ανά στήθος, μου φαίνεται στο τέλος θα το πάω όπως στο παρκάρισμα για να μην μπερδεύω και τις ώρες:

τις ζυγές μέρες δεξί στήθος, τις μονές αριστερό.

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

p.s. Πάλι εκτός θέματος αλλά έχουμε και ένα σωρό απορίες. Από εχθές το πρωί γλύφεται συνέχεια και βάζει τα χεράκια της στο στόμα. Δεν έχει σχέση με την πείνα της γιατί δοκίμασα όλες τις φορές να την ταϊσω και κάποιες έφαγε ενώ άλλες ούτε να το φτύσει.

 

Επίσης όταν το κάνει αυτό και βάζω δάχτυλο να δω αν πεινάει δεν το πιάνει να το θηλάσει αλλά μου γλύφει το χέρι, επιπλέον έχει πολλά σάλια. Τί μας συμβαίνει, οέο? Παίζει?

 

Αυτό που περιγράφεις λέγεται "βγάζω δόντια":lol: Δεν σημαίνει ότι όπου νά'ναι θα σκάσει το πρώτο δόντι αλλά ότι τα δόντια τρυπάνε το κόκαλο της γνάθου για να φτάσουν στα ούλα. Αυτό προκαλεί όλα αυτά που λες και συνήθως ξεκινάει μετά τους 2 μήνες. Εσείς ξεκινήσατε νωρίς!!

Σε κάποια μωρά που δεν τους τρέχουν τα σάλια και τα καταπίνουν (τα έξτρα λόγω δοντιών σάλια, εννοώ) μπορεί να κάνουν πιο συχνά, πιο νερουλά κακά και πιο όξινα, με αποτέλεσμα να συγκαίονται κιόλας. Έχε το κατά νου.

Σημειωτέον ότι πλέον το να βάζει τα χεράκια στο στόμα παύει να είναι σαφής ένδειξη πείνας, καθώς πλέον πέρα από το λόγο των δοντιών, βάζουν τα χέρια στο στόμα γιατί τους αρέσει να τα εξερευνούν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται η pesto! Στον ορό βάζε και λίγο μητρικό γάλα (ορίστε σου βρήκα τι θα κάνεις με τις διαρροές :lol: ). Για το πώς δες εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1785257#post1785257 (και τα προηγούμενα μηνύματα των άλλων κοριτσιών σχετικά).

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Ωραία, θαυματουργό το γαλατάκι.

 

 

Αυτό που περιγράφεις λέγεται "βγάζω δόντια":lol: Δεν σημαίνει ότι όπου νά'ναι θα σκάσει το πρώτο δόντι αλλά ότι τα δόντια τρυπάνε το κόκαλο της γνάθου για να φτάσουν στα ούλα. Αυτό προκαλεί όλα αυτά που λες και συνήθως ξεκινάει μετά τους 2 μήνες. Εσείς ξεκινήσατε νωρίς!!

Σε κάποια μωρά που δεν τους τρέχουν τα σάλια και τα καταπίνουν (τα έξτρα λόγω δοντιών σάλια, εννοώ) μπορεί να κάνουν πιο συχνά, πιο νερουλά κακά και πιο όξινα, με αποτέλεσμα να συγκαίονται κιόλας. Έχε το κατά νου.

Σημειωτέον ότι πλέον το να βάζει τα χεράκια στο στόμα παύει να είναι σαφής ένδειξη πείνας, καθώς πλέον πέρα από το λόγο των δοντιών, βάζουν τα χέρια στο στόμα γιατί τους αρέσει να τα εξερευνούν.

 

Το υποψιαζόμουν αλλά δεν ήθελα να το σκέφτομαι. Νομίζω οτι και τα δόντια θα τα καταλάβουμε σε όλο τους το μεγαλείο!!!!!!!!

 

Έχω βρει την λύση πάντως σε κάθε πρόβλημα: γαλατάκι της μαμάς και αγκαλίτσες στο μεγάλο κρεβάτι της οικογένειας!!!!!!!!!!!!!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το υποψιαζόμουν αλλά δεν ήθελα να το σκέφτομαι. Νομίζω οτι και τα δόντια θα τα καταλάβουμε σε όλο τους το μεγαλείο!!!!!!!!

 

Έχω βρει την λύση πάντως σε κάθε πρόβλημα: γαλατάκι της μαμάς και αγκαλίτσες στο μεγάλο κρεβάτι της οικογένειας!!!!!!!!!!!!!

 

Ο γιος μου πριν από 1,5 μήνα έβγαζε 4 δόντια ταυτόχρονα :lol:.

Δεν έδωσα ούτε μυρωδιά από παυσίπονο και όλες τις βραδιές ...κοιμόμασταν. Ναι, μπορώ να πω ότι αφού δεν είχαμε απαρηγόρητα κλάματα, βόλτες στους διαδρόμους πάνω-κάτω, ξενύχτι και μαύρους κύκλους το πρωί, κοιμόμασταν.

Σε διαρκή βυζοσύνδεση, εννοείται, αγκαλιά με τη μαμά και με λίγη γκρίνια ώσπου να αλλάξουμε πλευρό και να επιστρέψουμε στη βυζοσύνδεση (με φρέσκο γεμάτο ζιζί) και με επαγρύπνιση από πλευράς της μαμάς μην τυχόν το σπλάχνο της αποφασίσει να ακονίσει τα ολοκαίνουργια δοντάκια στο ζιζί.... (τις πρωινές πλέον ώρες του χουζουριού του καμαριού μου, γιατί το βράδυ δεν υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο, για έναν περίεργο λόγο :roll: ) όχι, μπορώ να πω ότι κοιμόμασταν! :P

 

Υ.Γ. Είναι λίγο γελοίο που όλες μας οι συζητήσεις, από την ανατομία του σκ..ού μέχρι τον ορό στη μύτη και τα δόνια έχουν το σταθερό τίτλο "Πρησμένο Στήθος". Σχεδόν σ' έχει ταυτίσει το μάτι μου Βίκυ μου με το "Πρησμένο Στήθος": όπου "πρησμένο στήθος", μήνυμα από Βίκυ :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Είναι λίγο γελοίο που όλες μας οι συζητήσεις, από την ανατομία του σκ..ού μέχρι τον ορό στη μύτη και τα δόνια έχουν το σταθερό τίτλο "Πρησμένο Στήθος". Σχεδόν σ' έχει ταυτίσει το μάτι μου Βίκυ μου με το "Πρησμένο Στήθος": όπου "πρησμένο στήθος", μήνυμα από Βίκυ :lol: :lol: :lol:

εγώ βλέπω την Πάμελα Άντερσον και σκέφτομαι την Βίκυ:lol:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ βλέπω την Πάμελα Άντερσον και σκέφτομαι την Βίκυ:lol:

 

Βλέπω άλλαξα στέκι και άρχισαν τα κουτσομπολιά...

 

Palladin που τέτοια τύχη και με τόσο πρήξιμο πάλι μεσαίου μεγέθους το λες!!!!!

 

Σκέψου τι θα γίνει μόλις ξεπρηστεί. Τώρα που το σκέφτομαι μήπως να ενισχύσω την υπερπαραγωγή?????????

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εμενα επειδη πονουσε η θηη του αριστερου εδινα σε καθε θηλασμο πρωτο δεξι, αρχισε να πονα το αριστερο, εκενε φλεγμονη ανεβασαπυρετο κ κατεληξε σε μαστιτιδα, ελαφρια μαλλον γιατι ηδη υποχωρει. αντιβιωση παιρνω ceclor.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...