Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική με κατεψυγμένα ωάρια / έμβρυα


Recommended Posts

Aυτή τη πληροφορία δεν τη ξέρω.

Εγώ μάζευα ένα-ένα για να αποψύξω τραί μαζί, αλλά δεν μου βγήκε γιατί όταν έκανα το δεύτερο γονιμοποιήθηκε ανώμαλα, ενώ στο τρίτο απέψυξα το πρώτο το οποίο δεν επεβίωσε. Τελικά μετέφερα ένα φρέσκο το οποίο δεν έπιασε και αυτό. Αστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!!!!!

βλεπω μεγαλωσε αρκετα οι παρεα να σας ευχηθω μεσα απο την καρδια μου καλα αποτελεσματα σε ολλες!!!!!!

Μαριρενακι μου διαβασα το πμ και σου εστειλα μου εχετε λειψει ολλες παρα πολυ αντε σιγα σιγα να μαζευωμαστε παλι!!!!!!! που εισαστε???????εγω ειμαι λιγο χαλια ψυχολογικα περιμενω της μερες για να κανω υστεροσκοπηση και ειμαι λιγο αγχομενη!!!!ευχομαι να βγει καλη η εξεταση για να μπορεσω να παρω τα τελευταια μου παγωτακια!!!!εσεις τελικα ρε κοριτσια τι θα κανετε????ποτε ξεκινατε????φιλακια πολλα ευχομαι να ειστε ολλες καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!!!!!! απο εμένα και τα παγωτίνια που έχω στην κοιλίτσα μου!!!! τελικά τα αποψυξαμε όλα, είχαμε ελαφριές απώλειες αλλά ολα καλά κατα τα άλλα!! ελπίζω αυτά που εμειναν να ναι και τα τυχερά μας!!!!!!!!!

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!!!!!! απο εμένα και τα παγωτίνια που έχω στην κοιλίτσα μου!!!! τελικά τα αποψυξαμε όλα, είχαμε ελαφριές απώλειες αλλά ολα καλά κατα τα άλλα!! ελπίζω αυτά που εμειναν να ναι και τα τυχερά μας!!!!!!!!!

 

καλως τα δεκτηκες τα παγωτινια σου, donatela30... .. σου ευχομαι συντομα μια τριψια χοριακη σε λιγες μερουλες....

 

εγω σημερα ηταν η πρωτη μερα που πηγα στην δουλεια μετα την εμβρυομεταφορα, και η αληθεια κουραστηκα λιγακι.. εγω θα κανω το τεστ την τριτη...

 

καλη μας επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια για βοηθήστε λίγο. Εχω 2 βλαστοκύστες, μία άριστα και μία μέτρια. Θέλω να τις μεταφέρω αυτό το μήνα, αν επιβιώσουν στην απόψυξη. Εχω μπει σε δίλημμα όμως γιατί μου είπε ο γιατρός να κάνουμε νεα διέγερση καλύτερα γιατί έχουμε μικρότερες πιθανότητες με τα frosen (δε ξ'ερουμε πόσα θα επιβιώσουν, το ένα δεν είναι και τόσο καλό, λίγα σε αριθμό).

Τί λέτε; Να τα/το μεταφέρω και ο,τι γίνει ή να κάνω νέα διέγερση; Χρόνος δεν υπάρχει για χασιμο ούτε κ χρήμα αφθονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια για βοηθήστε λίγο. Εχω 2 βλαστοκύστες, μία άριστα και μία μέτρια. Θέλω να τις μεταφέρω αυτό το μήνα, αν επιβιώσουν στην απόψυξη. Εχω μπει σε δίλημμα όμως γιατί μου είπε ο γιατρός να κάνουμε νεα διέγερση καλύτερα γιατί έχουμε μικρότερες πιθανότητες με τα frosen (δε ξ'ερουμε πόσα θα επιβιώσουν, το ένα δεν είναι και τόσο καλό, λίγα σε αριθμό).

Τί λέτε; Να τα/το μεταφέρω και ο,τι γίνει ή να κάνω νέα διέγερση; Χρόνος δεν υπάρχει για χασιμο ούτε κ χρήμα αφθονο

 

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα.To ιουλιο εκανα και εγω πρωτη φορα βαλαμε 3 βλαστοκυστεσ και εχω 8 στην καταψυξη και εγω σημερα μιλησα με το γιατρο μου για να το ξανακανω ιανουαριο και μου ειπε θα μιλησουμε τον αλλο μηνα για να δουμε αν θα βαλουμε τα κατεψυγμενα η ξανα διεγερση τωρα τι ειναι καλο τα κοριτσια θα μασ πουνε που εκαναν με κατεψυγμενα.

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!!!!!! απο εμένα και τα παγωτίνια που έχω στην κοιλίτσα μου!!!! τελικά τα αποψυξαμε όλα, είχαμε ελαφριές απώλειες αλλά ολα καλά κατα τα άλλα!! ελπίζω αυτά που εμειναν να ναι και τα τυχερά μας!!!!!!!!!

κοριτσακι μου ολα καλα να πανε.ευχομαι η χοριακη να ειναι πολυ μεγαληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη.:P:p:p:p

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια για βοηθήστε λίγο. Εχω 2 βλαστοκύστες, μία άριστα και μία μέτρια. Θέλω να τις μεταφέρω αυτό το μήνα, αν επιβιώσουν στην απόψυξη. Εχω μπει σε δίλημμα όμως γιατί μου είπε ο γιατρός να κάνουμε νεα διέγερση καλύτερα γιατί έχουμε μικρότερες πιθανότητες με τα frosen (δε ξ'ερουμε πόσα θα επιβιώσουν, το ένα δεν είναι και τόσο καλό, λίγα σε αριθμό).

Τί λέτε; Να τα/το μεταφέρω και ο,τι γίνει ή να κάνω νέα διέγερση; Χρόνος δεν υπάρχει για χασιμο ούτε κ χρήμα αφθονο

 

Εχω το ιδιο θεμα με σενα. Εχω 2 βλαστοκυστες στην καταψυξη και φοβαμαι μηπως δεν επιβιωσουν στην αποψυξη. Για να σου πω την αληθεια εγω λεω να πω στον γιατρο μου μηπως κανουμε και φυσικο κυκλο ωστε να παρει αν μπορεσει αλλο ενα ωαριο και να το βαλει με τα αλλα (αν ξεπαγωσουν). Ετσι δεν θα χρειαστω διεγερση παλι, γιατι εκανα τον σεπτεμβριο και ειναι πολυ κοντα για να ξανακανω..:|

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να πανε ολα καλα.To ιουλιο εκανα και εγω πρωτη φορα βαλαμε 3 βλαστοκυστεσ και εχω 8 στην καταψυξη και εγω σημερα μιλησα με το γιατρο μου για να το ξανακανω ιανουαριο και μου ειπε θα μιλησουμε τον αλλο μηνα για να δουμε αν θα βαλουμε τα κατεψυγμενα η ξανα διεγερση τωρα τι ειναι καλο τα κοριτσια θα μασ πουνε που εκαναν με κατεψυγμενα.

 

Αφου εχεις 8 στην καταψυξη, νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολη να ξανακανεις διεγερση... Γιατι δεν βαζεις αυτα και αν δεν πετυχουν, ξανακανεις διεγερση...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ΄ ότι βλέπω υπάρχει ανασφάλεια με τα κατεψυγμένα ιδιαίτερα όταν η ηλικία πιέζει. Γιατί αν δεν πετύχουν καθότι υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες μετά πρέπει πάλι να περιμένουμε ένα-δυο μήνες και εμείς οι μεγαλούτσικες χάνουμε από την ποιότητα των ωαρίων σε φρέσκο κύκλο.Αν η ηλικία το επιτρέπει ή και τα εμβρυα είναι πολλά τότε δεν το συζητάμε, είναι μια πολύ καλή λύση.

 

Εγώ φοβάμαι και ο φόβος μου είναι απόλυτα δικαιολογημένος όπως είπε και ο γιατρός, ότι ή μία η οποία δεν είναι και τόσο καλή δε θα επιβιώσει στην απόψυξη. Δηλ. μιλάμε για μεταφορά μίας βλαστοκύστης.

 

Για φυσικό δεν το συζητώ γιατί ο γιατρός μου δεν είναι υπερ των φυσικών. Πρέπει να αλλάξω γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου ευχομαι να πανε ολα καλα.To ιουλιο εκανα και εγω πρωτη φορα βαλαμε 3 βλαστοκυστεσ και εχω 8 στην καταψυξη και εγω σημερα μιλησα με το γιατρο μου για να το ξανακανω ιανουαριο και μου ειπε θα μιλησουμε τον αλλο μηνα για να δουμε αν θα βαλουμε τα κατεψυγμενα η ξανα διεγερση τωρα τι ειναι καλο τα κοριτσια θα μασ πουνε που εκαναν με κατεψυγμενα.

 

Για τη περίπτωσή σου δεν το συζητάμε καν. Θα μεταφέρεις τα κατεψυγμένα σου. Είναι πολλά και σίγουρα θα σου προκύψουν πάνω από 2 για μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο προσωπικη μου εμπειρια εχω να πω οτι με ¨φρεσκα¨εμβρυακια δεν τα καταφεραμε, παρολο το νεαρο της ηλικιας μου κ παρολη την αριστη ποιοτητα των εμβρυων, με κατεψυγμενα εμβρυακια ομως...ηταν η μπουμπου μαχητακος κ τωρα ειναι το φασολακι μου (κατεψυγμενο ναι μεν αλλα νοστιμοτατο!!!!:D:D:D)

και απο οτι ξερω βλαστοκυστες αφηνουν να γινουν εμβρυα οταν εχουν προηγηθει καποιες αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωμ. α και μην ακουω ανοητα για ηλικιες κτλ κτλ...το φορουμ αποδεικνυει πως νεαρες κοπελες παιδευτηκαν πολυ ενω μεγαλυτερες τα κατεφεραν μια χαρα! μην απογοητευεστε κοριτσια...ολα θα γινουν..απλα θελει τεραστια υπομονη που δικαιως πολλες φορες την χανουμε!

μονο το αποτελεσμα μετραει..και αυτο θα ερθει...:wink:;-):wink:;-):wink:

οπλιστειτε με δυναμη και κοιταμε μονο μπροστα!!!!!!!:lol:

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ! ο γιατρος με τα κατεψυγμενα γενικα ειναι αισιοδοξος αν κατα την αποψυξη ειναι νορμαλ.. εμεις ειχαμε 5 τα δυο δεν προχωρησαν.. ας ελπισουμε να ναι τυχερα! τωρα λενε για τις βλαστοκυστες ότι ειναι ακομα πιο ισχυρα!!! εγω ειχα εμβρυα 3 ημερων οχι βλαστοκυστες!!

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ! ο γιατρος με τα κατεψυγμενα γενικα ειναι αισιοδοξος αν κατα την αποψυξη ειναι νορμαλ.. εμεις ειχαμε 5 τα δυο δεν προχωρησαν.. ας ελπισουμε να ναι τυχερα! τωρα λενε για τις βλαστοκυστες ότι ειναι ακομα πιο ισχυρα!!! εγω ειχα εμβρυα 3 ημερων οχι βλαστοκυστες!!

 

Καλη επιτυχια donatela! Ποτε θα κανεις χοριακη?

 

και εγω εμβρυα ειχα...οχι βλαστοκυστες!!!;););)

 

Μαρινα εσυ ποσα ειχες στην καταψυξη και ποσα επιβιωσαν τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!!!!!! απο εμένα και τα παγωτίνια που έχω στην κοιλίτσα μου!!!! τελικά τα αποψυξαμε όλα, είχαμε ελαφριές απώλειες αλλά ολα καλά κατα τα άλλα!! ελπίζω αυτά που εμειναν να ναι και τα τυχερά μας!!!!!!!!!

Καλη επιτυχία να έχεις!!!! Με το καλό να ερθει μια μεγάααααλη χοριακή!!

 

Και σε ολα τα κοριτσια που περιμένουν, επίσης καλή επιτυχία! Να εχετε εμπιστοσύνη στα παγωτίνια σας;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τι κανετε!Εγω κοντευω να σκασω η περιοδοσ μου ειναι 32 ημερων.περιμενα στισ 5 ακομη και τισ προηγουμενεσ μερεσ πονουσα και ελεγα ερχετε τιποτα ακομη.Εκανα την παρασκευη τεστ οχι με προινα ουρα και ουτε πολλα τεστ και φυσικα ηταν αρνητικο.μεχρι και σημερα τιποτα αν και ποναω αλλα ως συνηθωσ βραδυ με πιανει ειναι στιγμεσ που εχω τσιμπηματα μια δεξια μια αριστερα.αν και μεχρι αυριο δεν ερθει θα κλεισω ραντεβου σε γυναικολογο.εχει τυχη σε καμια να εει τοσο μεγαλη καθυστερηση!και εξωσωματικη που εκανα μου ειχε ερθει ακριβως.ΘΑ ΣΚΑΣΩΩΩΩ

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι να πανε ολα καλα.To ιουλιο εκανα και εγω πρωτη φορα βαλαμε 3 βλαστοκυστεσ και εχω 8 στην καταψυξη και εγω σημερα μιλησα με το γιατρο μου για να το ξανακανω ιανουαριο και μου ειπε θα μιλησουμε τον αλλο μηνα για να δουμε αν θα βαλουμε τα κατεψυγμενα η ξανα διεγερση τωρα τι ειναι καλο τα κοριτσια θα μασ πουνε που εκαναν με κατεψυγμενα.

 

Να βάλεις τα κατεψυγμένα. Γι αυτό το λόγο δεν τα κρατάμε εξάλλου; Τι νόημα έχει να έχουμε "κάβα" και να ξανακάνουμε διέγερση;

 

Κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ! ο γιατρος με τα κατεψυγμενα γενικα ειναι αισιοδοξος αν κατα την αποψυξη ειναι νορμαλ.. εμεις ειχαμε 5 τα δυο δεν προχωρησαν.. ας ελπισουμε να ναι τυχερα! τωρα λενε για τις βλαστοκυστες ότι ειναι ακομα πιο ισχυρα!!! εγω ειχα εμβρυα 3 ημερων οχι βλαστοκυστες!!

 

Καλή επιτυχία. Πότε θα κάνεις χοριακή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχες!!!!! για χοριακη θα παω μετα τα μεσα της άλλης εβδομαδας!! σημερα σηκωθηκα και περιφερομαι.. λιγακι... θα κανω και ενα μπανακι.. χαλαρα πραγματα! αντε να περασουν οι μερουλες!!!!

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

ειχα 3 κ επιβιωσαν και τα 3!!!!! :P:p:p

Mπράβο Μαρινάκι μου!! να χαιρεσαι τον κοριτσαρο σου!!!!!! για να δουμε με τα παγωτινια μας!!!!!

Κρατώ το θαυματάκι μου αγκαλιά, και χάνομαι στα μάτια του τα γαλανά..

Αγία μου Ειρήνη σε ευχαριστώ.. Παναγιά μου, Άγιε Ευφραιμ..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σε ολες και καλη επιτυχια για οσες ειμαστε στη διαδικασια.

Ηθελα να ρωτησω ειμαι στην τεταρτη εμβρυομεταφορα αυτη τη φορα με 4 κατεψυγμενες βλαστοκυστες οι προηγουμενες προσπαθειες μου ηταν με ολοκληρωμενη την διαδικασια ωοληψια κ.τ.λ από την Δευτερα που εγινε η τοποθετηση των 4 εμβρυων δεν νιωθω απολυτος τιποτα ουτε πρησμενο στηθος ουτε πονακια τελειως ελαχιστα συμπτωματα σχεδον τιποτα ενω τις προηγουμενες φορεσ παντα ενιωθα ολα αυτα και μετα ξεφουσκωνα. Εχει συμβει σε καμια κατι παρομοιο τις πρωτες μερες να μην νιωθει τιποτα και να να υπαρχει εγκυμοσυνη. Με εχει φαει η αγωνια ειναι η τεταρτη φορα μου και ελπιζω τυχερη αν εχει καποια παρομοια εμπειρια ασ μου απαντησει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σε ολες και καλη επιτυχια για οσες ειμαστε στη διαδικασια.

Ηθελα να ρωτησω ειμαι στην τεταρτη εμβρυομεταφορα αυτη τη φορα με 4 κατεψυγμενες βλαστοκυστες οι προηγουμενες προσπαθειες μου ηταν με ολοκληρωμενη την διαδικασια ωοληψια κ.τ.λ από την Δευτερα που εγινε η τοποθετηση των 4 εμβρυων δεν νιωθω απολυτος τιποτα ουτε πρησμενο στηθος ουτε πονακια τελειως ελαχιστα συμπτωματα σχεδον τιποτα ενω τις προηγουμενες φορεσ παντα ενιωθα ολα αυτα και μετα ξεφουσκωνα. Εχει συμβει σε καμια κατι παρομοιο τις πρωτες μερες να μην νιωθει τιποτα και να να υπαρχει εγκυμοσυνη. Με εχει φαει η αγωνια ειναι η τεταρτη φορα μου και ελπιζω τυχερη αν εχει καποια παρομοια εμπειρια ασ μου απαντησει?

Εμένα το στηθος είχε πρηστεί κάπως μια μερα ΠΡΙΝ τη μεταφορά! Οπότε δεν το θεώρησα σύμπτωμα. Δεν είχα απολύτως τίποτα, σε σημειο φυσικά να αγχώνομαι κι εγώ...Ομως τελικά το αποτέλεσμα ηταν θετικότατο και όλα πάνε καλά. Κι εγώ κατεψυγμένες βλαστοκύστες εβαλα!

Σου ευχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα...έχω πολλές ημέρες να μπω γιατι ήμουνα ξάπλα στο κρεβάτι και δυστυχώς για άλλη μια φορά απέβαλλα...Είχα 1η χοριακή 465, 2η 2300, 3η 7900...Όλοι μίλαγαν για πολυδυμη κύηση...Δυστυχώς την ημέρα της 3ης χοριακής είδα κόκκινο αίμα, όχι πολύ, κραβατώθηκα, σταμάτησε και μετά από 3 ημέρες με έπιασε ακατασχετη αιμοραγία με πήγματα αίματος. Πήγα κατευθείαν για υπέρηχο, είδαν σάκο με φασολάκι αλλά μεγάλη αποκόληση. Εμεινα ξάπλα 5 ημέρες και όταν πήγα για τον 1ο υπέρηχο της 6ης εβδομάδας είχε εξαφανιστεί ο σάκος και η χοριακή είχε πέσει στα 1300. Επειδή στη μήτρα πλέον δεν φαίνεται τίποτα δεν θα κάνω απόξεση, μόνο μου έδωσαν ένα φάρμακο που δημιουργεί συσπάσεις στη μήτρα για να καθαρίσει τελείως...Νιώθω ότι ζώ έναν εφιαλτη...Πίστευα ότι αυτή θα ήταν η τυχερή μου φορά μιας και η χοριακή ήταν τόσο υψηλή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...