Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγαπιόμαστε αλλά καβγαδίζουμε. Γιατί;


xrysalis

[b]Ποιο είναι το στυλ σας στους καβγάδες;[/b]  

1.129

  1. 1. [b]Ποιο είναι το στυλ σας στους καβγάδες;[/b]

    • Ο ειρηνοποιός
    • Ο επιθετικός με την αμυντική στάση
    • Ο οσιομάρτυρας
    • Ο πολεμιστής
    • Ο απορροφητικός
    • Ο διαπραγματευτής


Recommended Posts

εγω δηλωνω Ο επιθετικός με την αμυντική στάση...

βεβαια ετσι μπορει να μαλωσουμε και να ξαναμιλησουμε κανονικα μετα απο 3 μερες.αλλα δε μπορω να το αλλαξω ειναι στο χαρακτηρα μου... οταν δεν ηταν τα παιδια καναμε να μιλησουμε και πιο πολυ!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον άντρα μου δε τον αγαπάω απλά, αλλά τον λατρεύω!!!!

Νιώθω ευτυχισμένη κι ευγνόμων που τον έχω γνωρίσει.... Δε λέω μαλώνουμε...σπάνια μεν, αλλά μαλώνουμε!

Συνήθως κρατάω διαπαραγματευτική στάση, προσπαθώντας να ισορροπήσω τα πράγματα, μιας κι ο άντρας μου όταν νευριάζει βγαίνει εκτός ελέγχου! Πιο παλιά (πριν καν παντρευτούμε), όταν νευρίαζε και μαλώναμε με πιάνανε τα κλάματα... Δε μιλούσα μοναχά έκλαιγα! Είμαστε 6 χρόνια μαζί (τα 2 του γάμου) και μέσα από αυτό τον άνθρωπο έχω ωριμάσει! Στα 6 χρόνια έχουμε τσακωθεί άσχημα 4 φορές κι έχω να τις θυμάμαι έντονα...

Κατά τ' άλλα, μικρο-διαφωνίες πάντα έχουμε :wink:

Δε γίνεται και πάντα να συμφωνούμε!!! :-P

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποσο μαρεσει να βλεπω γυναικες να δηλωνουν οτι λατρευουν τον αντρα τους,μπραβο βρε κοριτσια,μπραβο!!εγω τσακωναμαι πολυ συχνα με τον αντρα μου(για τους γονεις του-κατι θα ειπα-καπως θα τους κοιταξα),εγω παντα κανω πισω μπας κ ηρεμησει,μονο εγω δυστυχως εχει μαθει στη ζωη του ο αντρας μου να τον υπακουν ολοι,μονο αυτος εχει δικιο κ ποτε ο αλλος,ειναι οπως μεγαλωσεις,τι βασεις θα παρεις,δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

ποσο μαρεσει να βλεπω γυναικες να δηλωνουν οτι λατρευουν τον αντρα τους,μπραβο βρε κοριτσια,μπραβο!!εγω τσακωναμαι πολυ συχνα με τον αντρα μου(για τους γονεις του-κατι θα ειπα-καπως θα τους κοιταξα),εγω παντα κανω πισω μπας κ ηρεμησει,μονο εγω δυστυχως εχει μαθει στη ζωη του ο αντρας μου να τον υπακουν ολοι,μονο αυτος εχει δικιο κ ποτε ο αλλος,ειναι οπως μεγαλωσεις,τι βασεις θα παρεις,δυστυχως

Γίνεται να μη τον αγαπάω;;;;

Έχουμε οικογένεια πλέον μαζί και αποφάσισα να μοιραστώ τα πάντα με αυτό τον άνθρωπο!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ακομα και τα πιο αγαπημενα ζευγαρια εχουν τις ''κακες'' τους στιγμες. Αλλα κι αυτες ειναι χρησιμες γιατι βλεπουμε τα ορια του συντροφου μας αλλα και τα δικα μας και μεσα απο αυτες μαθαινουμε να χειριζομαστε τις διαφωνιες.

 

Εχεις απολυτο δικιο.

Γιάυτο και οι σχεσεις (γαμοι) που "αντεξαν" στα πρωτα χρονια, σπανια καταληγουν σε χωρισμο μετα την παροδο πολλων ετων.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο.

Γιάυτο και οι σχεσεις (γαμοι) που "αντεξαν" στα πρωτα χρονια, σπανια καταληγουν σε χωρισμο μετα την παροδο πολλων ετων.

 

Στα ποσα καιγομαστε Γεωργια?.....(και οφφ τοπικ αρχισα διαιτα και εχασα 7 κιλα.......:D Ειμαι ακριβως στον στοχο που εθεσες για σενα)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και τα πιο αγαπημενα ζευγαρια εχουν τις ''κακες'' τους στιγμες. Αλλα κι αυτες ειναι χρησιμες γιατι βλεπουμε τα ορια του συντροφου μας αλλα και τα δικα μας και μεσα απο αυτες μαθαινουμε να χειριζομαστε τις διαφωνιες.

 

Εχεις απολυτο δικιο.

Γιάυτο και οι σχεσεις (γαμοι) που "αντεξαν" στα πρωτα χρονια, σπανια καταληγουν σε χωρισμο μετα την παροδο πολλων ετων.

 

Στα ποσα καιγομαστε Γεωργια?.....(και οφφ τοπικ αρχισα διαιτα και εχασα 7 κιλα.......:D Ειμαι ακριβως στον στοχο που εθεσες για σενα)

 

Νομιζω οτι οι "ειδικοι" λενε οτι αν περασουν τα πρωτα 7 χρονια, οι πιθανοτητες να οδηγηθει το ζευγαρι σε διαζυγιο μειωνονται κατα 50%. Στα 14 πλεον κατεβαινουν στο 25%. Στα 21 πολυ περισσοτερο κ.ο.κ.

 

Στα πρωτα 7 γινονται οι περισσοτερες αλλαγες στη ζωη του καθενος. Εκει θα "γνωρισουν" ο ενας τον αλλον στις απαιτησεις της κοινης τους ζωης, της δεσμευσης, στις δυσκολιες, στις πιεσεις, στις εντασεις, στις αλλαγες που επερχονται με τον ερχομο των παιδιων κλπ. Απο κει και επειτα αλλαζουν οι προτεραιοτητες, τα ονειρα, οι φιλοδοξιες, οι αξιες!!!! Οι στοχοι επικεντρωνονται στην οικογενεια και οχι στο εγω μας συνεπως ξεκολλαμε απο τις ναρκιστικες συμπεριφορες και παυουμε να τσακωνομαστε για πραγματα που ερχονται "καπως" δευτερα.

 

Ο ελευθερος χρονος μας μειωνεται εφοσον ειναι γεματος απο αλλες δραστηριοτητες και εγνοιες με αποτελεσμα να μην εχουμε πλεοναζοντα χρονο για να πληττουμε και να "τρωγομαστε" μεταξυ μας.

 

Και.... ερχεται μετα καποια χρονια παλι αυτη η ηρεμια του πλεοναζοντα χρονου που αυτη τη φορα ερχεται συνοδεια με την ωριμοτητα, τη σοφια και την ορθη αξιολογηση της κοινης ζωης. Ερχεται ο απολογισμος των πεπραγμενων.

Και τοτε το ζευγαρι ζει τη δικαιωσηή την κατακραυγη. Κοιτα πισω και αναγνωριζει τα λαθη και τα σωστα του. Δεν κριτικαρει πλεον. Ποναει ομως για οσα ως νεοι, δεν εκτιμησαν και δηλητιριασαν στιγμες μοναδικες, ανεπαναληπτες. Και προσπαθουν να δωσουν μαθηματα στους νεους, στα παιδια τους ωστε να μην επαναλαβουν τα ιδια λαθη. Οι νεοι ακουνε! Φτανει μονο να βρισκουμε τις σωστες λεξεις τη σωστη στιγμη για να τους μιλαμε.

 

Ellemphriem μου, μακρυγορησα λιγο παραπανω αλλα νομιζω σου εδωσα μια απαντηση.

 

Και για το αλλο θεμα, οφειλω να σου πω συγχαρητηρια. Ελα στο γνωστο τοπικ για να πουμε τα σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Και.... ερχεται μετα καποια χρονια παλι αυτη η ηρεμια του πλεοναζοντα χρονου που αυτη τη φορα ερχεται συνοδεια με την ωριμοτητα, τη σοφια και την ορθη αξιολογηση της κοινης ζωης. Ερχεται ο απολογισμος των πεπραγμενων.

 

ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ περιμενω πως και πως. Και αν εχουμε φαει πολλα χαστουκια. Τρεμω μην τυχων και μεινω εγκυος παλι (ολα τα σοβαρα εκει εγιναν-λογικο). Εκει θα τελειωσουμε το ξερω. Αφου εφτασα να παρω το χαπι της επομενης μερας καταλαβαινεις. Τες πα........Μενουν αλλα 2 χρονακια. Αν τα βγαλουμε περα τυχεροι θα ειμαστε......:| οψομεθα..........λεγω.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στα ποσα καιγομαστε Γεωργια?.....(και οφφ τοπικ αρχισα διαιτα και εχασα 7 κιλα.......:D Ειμαι ακριβως στον στοχο που εθεσες για σενα)

 

 

θέλω θέλω...στείλε pm τι κάνεις φιλενάδαααααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μαλώνουμε για διάφορα θέματα που συνήθως επαναλαμβάνονται.Δεν μιλάω εκέινη την ώρα..δεν μου βγαίνει. Πρέπει να ηρεμησω και μετά να τα πω.ΑΑΑΑΑΑ οτι τα λέω τα λέω..και μετά γίνομαι η γκρινιάρα. Νομίζω πως τις περισσότερες φορές φταίνε οι τρίτοι..(καταλαβαίνετε). Aν το σπίτι μου έιχε ρόδες θα περνούσαμε τρέλα.. :-). Α! Και να μην ξεχάσω οτι πάντα έχω δίκιο..αντικειμενικά :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Νομιζω οτι οι "ειδικοι" λενε οτι αν περασουν τα πρωτα 7 χρονια, οι πιθανοτητες να οδηγηθει το ζευγαρι σε διαζυγιο μειωνονται κατα 50%. Στα 14 πλεον κατεβαινουν στο 25%. Στα 21 πολυ περισσοτερο κ.ο.κ.

 

 

Και.... ερχεται μετα καποια χρονια παλι αυτη η ηρεμια του πλεοναζοντα χρονου που αυτη τη φορα ερχεται συνοδεια με την ωριμοτητα, τη σοφια και την ορθη αξιολογηση της κοινης ζωης. Ερχεται ο απολογισμος των πεπραγμενων.

Και τοτε το ζευγαρι ζει τη δικαιωσηή την κατακραυγη. Κοιτα πισω και αναγνωριζει τα λαθη και τα σωστα του. Δεν κριτικαρει πλεον. Ποναει ομως για οσα ως νεοι, δεν εκτιμησαν και δηλητιριασαν στιγμες μοναδικες, ανεπαναληπτες. Και προσπαθουν να δωσουν μαθηματα στους νεους, στα παιδια τους ωστε να μην επαναλαβουν τα ιδια λαθη. Οι νεοι ακουνε! Φτανει μονο να βρισκουμε τις σωστες λεξεις τη σωστη στιγμη για να τους μιλαμε.

 

 

.

 

Μου άρεσε πολύ αυτό που είπες !!!!!!!!Μπραβο ....όταν τσκωνομαι θα μπαινω να το διαβαζω και να θυμαμαι αυτά που εύκολα ξεχνάω..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε μαζί από το 1998........ εχουμε περάσει τα πάνω και τα κάτω μας ........ τα πεθερικά μου χώρισαν μετά από 40 χρόνια γάμου. ειχε ραγίσει το γυαλί βεβαια και δεν κόλλησε ποτέ .........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ακολουθω σταση διαπραγματευτη γενικα στην ζωη μου και αυτο γενικα γιατι δεν μπορω τους καβγαδες, τις φωνες, τις εντασεις. Θελω ηρεμια γυρω μου. Ειμαι Ζυγος, εχει να κανει με το ζωδιο αραγε? (ειμαι και τελειως αχετη με αυτα....)

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν καυβγαδιζουμε με τον αντρα μου, απλα ευτυχως οχι σε τακτικη βαση. Ο ιδιος ειναι της υπομονης γενικα και εκρηγνυται ευτυχως σπανια, αλλα οταν συμβει αυτο εχουμε εκρηξη μεγατονων.

Πλεον προσπαθω να συγκρατουμαι την στιγμης της εντασης, κατι που δεν εκανα στο παρελθον, γιατι επιθυμουσα την αμεση επιλυση του προβληματος με αποτελεσμα πολλες φορες να εντεινεται η... ενταση. Προσπαθω λοιπον να συγκρατουμαι για να επανελθω σε λιγακι οταν τα πνευματα θα εχουν ηρεμησει και θα μπορουμε τουλαχιστον να συννενοηθουμε.

 

Οι καβγαδες μας εχουν να κανουν με θεματα καθημερινοτητας και πλεον με θεματα που αφορουν το παιδι.... (οπωε ολοι θελω να φανταζομαι, λιγο - πολυ)

 

Τι λετε λοιπον γιατρε μου, μετα απο 5 χρονια γαμου και συνολικα 14 χρονια κοινης πορειας, εχουμε ακομη μελλον?

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω σταση διαπραγματευτη γενικα στην ζωη μου και αυτο γενικα γιατι δεν μπορω τους καβγαδες, τις φωνες, τις εντασεις. Θελω ηρεμια γυρω μου. Ειμαι Ζυγος, εχει να κανει με το ζωδιο αραγε? (ειμαι και τελειως αχετη με αυτα....)

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν καυβγαδιζουμε με τον αντρα μου, απλα ευτυχως οχι σε τακτικη βαση. Ο ιδιος ειναι της υπομονης γενικα και εκρηγνυται ευτυχως σπανια, αλλα οταν συμβει αυτο εχουμε εκρηξη μεγατονων.

Πλεον προσπαθω να συγκρατουμαι την στιγμης της εντασης, κατι που δεν εκανα στο παρελθον, γιατι επιθυμουσα την αμεση επιλυση του προβληματος με αποτελεσμα πολλες φορες να εντεινεται η... ενταση. Προσπαθω λοιπον να συγκρατουμαι για να επανελθω σε λιγακι οταν τα πνευματα θα εχουν ηρεμησει και θα μπορουμε τουλαχιστον να συννενοηθουμε.

 

Οι καβγαδες μας εχουν να κανουν με θεματα καθημερινοτητας και πλεον με θεματα που αφορουν το παιδι.... (οπωε ολοι θελω να φανταζομαι, λιγο - πολυ)

 

Τι λετε λοιπον γιατρε μου, μετα απο 5 χρονια γαμου και συνολικα 14 χρονια κοινης πορειας, εχουμε ακομη μελλον?

 

ΓΙΑΤΡΟΣ: Σαφως καλη μου, το μελλον ανοιγεται μπροστα σας αισιοδοξο κ ελπιδοφορο..Ευγε κ παλι ευγε... (14 χρονια?? ουαουυυυ!!!)

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑΤΡΟΣ: Σαφως καλη μου, το μελλον ανοιγεται μπροστα σας αισιοδοξο κ ελπιδοφορο..Ευγε κ παλι ευγε... (14 χρονια?? ουαουυυυ!!!)

 

Αμην Παναγιτσα μου...., γιατι δεν σας κρυβω γιατρε μου, οτι το να χασω τον αντρα μου, ειναι ο εφιαλτης μου...., εχει συμβει να δω στον υπνο μου οτι χωριζουμε και επαθα τραλαλα....

Το σταδιο του θαυμασμου ακομη δεν το εχω ξεπερασει, αλλα τι να κανω αφου ειναι τοσο εξυπνος, τοσο ικανος, τοσο....ας μην πω αλλα και με κοροιδευετε...:oops:

 

Λες γιατρε μου λοιπον ε? Με τα 7 χροναι φαγουρας τι γινεται ομως? Τα εχουμε περασει ή πλησιαζουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οι "ειδικοι" λενε οτι αν περασουν τα πρωτα 7 χρονια, οι πιθανοτητες να οδηγηθει το ζευγαρι σε διαζυγιο μειωνονται κατα 50%. Στα 14 πλεον κατεβαινουν στο 25%. Στα 21 πολυ περισσοτερο κ.ο.κ.

 

Στα πρωτα 7 γινονται οι περισσοτερες αλλαγες στη ζωη του καθενος. Εκει θα "γνωρισουν" ο ενας τον αλλον στις απαιτησεις της κοινης τους ζωης, της δεσμευσης, στις δυσκολιες, στις πιεσεις, στις εντασεις, στις αλλαγες που επερχονται με τον ερχομο των παιδιων κλπ. Απο κει και επειτα αλλαζουν οι προτεραιοτητες, τα ονειρα, οι φιλοδοξιες, οι αξιες!!!! Οι στοχοι επικεντρωνονται στην οικογενεια και οχι στο εγω μας συνεπως ξεκολλαμε απο τις ναρκιστικες συμπεριφορες και παυουμε να τσακωνομαστε για πραγματα που ερχονται "καπως" δευτερα.

 

Ο ελευθερος χρονος μας μειωνεται εφοσον ειναι γεματος απο αλλες δραστηριοτητες και εγνοιες με αποτελεσμα να μην εχουμε πλεοναζοντα χρονο για να πληττουμε και να "τρωγομαστε" μεταξυ μας.

 

Και.... ερχεται μετα καποια χρονια παλι αυτη η ηρεμια του πλεοναζοντα χρονου που αυτη τη φορα ερχεται συνοδεια με την ωριμοτητα, τη σοφια και την ορθη αξιολογηση της κοινης ζωης. Ερχεται ο απολογισμος των πεπραγμενων.

Και τοτε το ζευγαρι ζει τη δικαιωσηή την κατακραυγη. Κοιτα πισω και αναγνωριζει τα λαθη και τα σωστα του. Δεν κριτικαρει πλεον. Ποναει ομως για οσα ως νεοι, δεν εκτιμησαν και δηλητιριασαν στιγμες μοναδικες, ανεπαναληπτες. Και προσπαθουν να δωσουν μαθηματα στους νεους, στα παιδια τους ωστε να μην επαναλαβουν τα ιδια λαθη. Οι νεοι ακουνε! Φτανει μονο να βρισκουμε τις σωστες λεξεις τη σωστη στιγμη για να τους μιλαμε.

 

Ellemphriem μου, μακρυγορησα λιγο παραπανω αλλα νομιζω σου εδωσα μια απαντηση.

 

Και για το αλλο θεμα, οφειλω να σου πω συγχαρητηρια. Ελα στο γνωστο τοπικ για να πουμε τα σχετικα.

 

 

μετα απο 7 χρονια γαμου ή 7 χρονια που ειστε μαζι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια οσα χρονια και αν περασουν παντα μικρα-μεγαλα καβγαδακια θα τα εχουμε με τους αντρες μας. Εγω με τον αντρα μου ειμαστε μαζι 9 χρονια. ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ!Νιωθω πολυ τυχερη που τον εχω συζυγο για αυτο τον λογο σχεδον ποτε δεν τον φωναζω με το ονομα του. Τον λεω παντα αγαπη μου (και τωρα με το μωρο, λιγο μπερδευομαστε γιατι λεω και το μωρακι μας καμια φορα αγαπη μου) Διαφωνιες υπαρχουν αλλα ποτε μα ποτε δεν θα μεινουμε μαλωμενοι για παραπανω απο 10 λεπτα!Δεν αξιζει να χαλαμε την ζωη μας με μαλωματα!Ειναι πολυ σημαντικο μετα απο σχεδον 10 χρονια να ειμαστε ακομα ερωτευμενοι!!!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...