Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

αν είσαι Αθήνα, είναι μια χαρά.... φαντάζομαι χωρίς απόδειξη, ε?

 

Οχι δεν ειμαι Αθηνα.Επαρχια.Για αποδειξη εκεινη τη στιγμη δεν το σκεφτηκα αλλα λεω να τον ξαναρωτησω.Και μου ειπε μια τιμη.Δεν ξεκαθαρισε φτ ή καισαρικη.Απλα εμενα μου φανηκε νορμαλ γιατι πριν 3 χρονια που εκανα εγχειρηση πηρε 1200Ε οποτε λεω καλα ειναι.Τι να πω με βαλατε σε σκεψεις με τα 1000ρικα που ζητανε οι δικοι σας.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διάβασα πολλά μηνύματα απ το θέμα κ είμαι μάλλον τυχερή. Ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, κλείνουμε ραντεβου πριν πάω κ δε με έχει εξετάσει ποτέ άλλος γιατρός. Μου έχει δώσει το κινητό του κ τον παίρνω οτι ώρα να ναι αν τον θέλω κάτι αλλά η αληθεια είναι πως τον παίρνω όντωσ σε κάτι σοβαρό όχι για ψύλου πήδημα όπως εικάζω οτι θα έκανα στον ιδιώτη που όσο να πεις χαιδευεσαι περισσότερο. Στο νοσοκομείο έχω περιμένει το πιο πολύ 40 λεπτά αλλά δε με πείραξε καθώς κ σε ιδιώτες πιο παλιά περίμενα τόσο. Αυτός θα με ξεγεννήσει όταν με το καλό έρθει η ώρα κ μια γνωστη που γέννησε στο ίδιο νοσοκομείο με τον ίδιο γιατρο του έδωσε χωρίς να της ζητήσει τίποτα 400ε, πιο πολύ για να τον ευχαριστήσει. Στην Αθήνα απ οτι βλέπω γίνεται μακελειό με τους παλιοεκμεταλλευτες.

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε κορίτσια εμένα μου είπε 1800 η αμοιβή του! κ μου έπεσαν τα αυτιά!Φαρμακείο ε? αλλά κ φίλες μου 2000-2500 είχαν δώσει σε άλλους γιατρούς, είμαστε επαρχία αλλά θα γεννήσω Αθήνα μάλλον Ιασώ ή Γαια...τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά είμαι πολύ τυχερή θα γεννήσω στο λητώ με αμοιβή γιατρού 1100 ε και αναισθησιολογος και όλα .τι είναι αυτά που σας λένε ρε κορίτσια αμοιβή αναισθησιολόγου κτλ.που ζητάνε ;αφού αυτά είναι μέσα στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς, τα χρήματα που ζήτησε ιατρός (1.200? για τη γέννα & 12x50=600? για τις επισκέψεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης) αποτέλεσαν βασική αιτία να μην τον προτιμήσουμε για συνεργασία.

Υπάρχουν αξιόλογοι επιστήμονες εκεί έξω που δεν έχουν τη νοοτροπία του παρελθόντος, η οποία μας έφτασε εκεί που μας έφτασε.

Δηλαδή μόνο ο Άκης φταίει; Όλοι όσοι ζητούν χιλιάρικα και χιλιοπεντακοσάρια μαύρα δεν είναι εξίσου υπεύθυνοι; Όσοι από εμάς τα δίνουν;

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω μπει στο μήνα μου, θα γεννήσω στο ΡΕΑ σε τρίκλινο και είναι γύρω στα 1600 ευρω το μαιευτήριο. Η ερώτησή μου είναι για την αμοιβή του ιατρού σε φυσιολογικό τοκετό. Επειδή ο άντρας μου είναι γιατρός ο γυναικολόγος μας λέει ότι δε θέλει να μας πάρει καθόλου χρήματα. Και γενικά σε επισκέψεις εώς τώρα για τους υπερήχους δεν έχουμε πληρώσει τπτ μόνο δώρα που του παίρναμε κατά καιρούς (καλάθια με ποτά, γλυκά κτλ.) αν και έχω δώσει γύρω στα 1500 ευρώ σε εξετάσεις γιατί ήταν πολύ σχολαστικός και με έστειλε για του κόσμου τις εξετάσεις..τέσπα..

 

Εδώ διάβασα διάφορες αμοιβές, εμείς δεν είναι δυνατόν να έρθει ο άνθρωπος να με ξεγεννήσει και να μη του δώσουμε φράγκο, σίγουρα θα του δώσω κάτι αλλά πόσα να του δώσουμε σε αυτή τη περίπτωση??Έχει και μαία που θα μου φέρει να είναι δίπλα μου στο τοκετό και θα πληρωθεί και εκείνη..

 

Εσείς πόσα περίπου θα του δίνατε στη θέση μου?

 

Υ.Γ.: 'Εχω πάρει από το ΙΚΑ το επίδομα για τις 56 ημέρες πριν το τοκετό. Ξέρετε το επίδομα λοχείας μετά για τις 63 μέρες είναι το μόνο που δικαιούμαι ή δικαιούμαι να πάρω και κάποια χρήματα από το μέρος των χρημάτων που έδωσα στο μαιευτήριο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα για τις 56 πριν και 63 μετα θα ειναι τα μονα που θα παρεις.πλεον το βοηθηαμα τοκετου που εδιναν πριν(περιπου 900 ευρω)το περνουν κατευθειαν το μαιευτηριο απο τον εοπυυ χωρις να το περνεις εσυ στα χερια σου.οποτε και το μαιευτηριο θα σου παει λιγοτερα απο οσα υπολογιζεις.πχ.εγω θα γεννησω στο λητω και για το 3κλινο μας ζητησαν 690 για φ.τ. και 790 για καισαρικη(με φπα και αναισθησιολογο).τωρα ο γιατρος σου κακως δεν σου λεει τι θελει.εμας μας ειπε οτι μπορεσουμε και λεμε να του δωσουμε 800-1000 αν μας βγει.ο προηγουμενος γιατρος ζηταγε 1500 ακατεβατα και μαλιστα καποια στιγμη που του ειπε ο συζηγος οτι δεν μας βγαινει του ειπε οτι "μπορητε να απευθυνθητε σε αλλον γιατρο,κανενα προβλημα"

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα για τις 56 πριν και 63 μετα θα ειναι τα μονα που θα παρεις.πλεον το βοηθηαμα τοκετου που εδιναν πριν(περιπου 900 ευρω)το περνουν κατευθειαν το μαιευτηριο απο τον εοπυυ χωρις να το περνεις εσυ στα χερια σου.οποτε και το μαιευτηριο θα σου παει λιγοτερα απο οσα υπολογιζεις.πχ.εγω θα γεννησω στο λητω και για το 3κλινο μας ζητησαν 690 για φ.τ. και 790 για καισαρικη(με φπα και αναισθησιολογο).τωρα ο γιατρος σου κακως δεν σου λεει τι θελει.εμας μας ειπε οτι μπορεσουμε και λεμε να του δωσουμε 800-1000 αν μας βγει.ο προηγουμενος γιατρος ζηταγε 1500 ακατεβατα και μαλιστα καποια στιγμη που του ειπε ο συζηγος οτι δεν μας βγαινει του ειπε οτι "μπορητε να απευθυνθητε σε αλλον γιατρο,κανενα προβλημα"

 

 

Σοβαρολογείς σας είπε έτσι?χαχαχα έχουν πλάκα τελικά!!Και γώ νόμιζα ότι παίρνουν 1500 για φτ και 2000 για καισαρική αλλά από ότι ακούω και διαβάζω το τελευταίο καιρό μάλλον έκανα λάθος ή πέσαν οι τιμές και ακούω για γύρω στο 1000αρικό για φτ. Άρα κάπου τόσα θα δώσουμε γιατί μας έχει και τη μαία του αυτός άρα πες αν δώσουμε κάνα 800άρι σε αυτόν και 200 στη μαία. Τώρα αυτό που μου λες για το μαιευτήριο είναι πολύ ενδιαφέρον δε το ήξερα..και για να σου πάρουν λιγότερα αυτό που λες με τον εοππυ χρειάζεται κάποια δικαιολογητικά ή αρκεί το βιβλιάριο του ικα??

 

Ευχαριστώ για την απάντηση/.Καλή λεφτεριά όλα καλά εύχομαι να πάνε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να σας ρωτησω κάτι εκτός απο το επίδομα κυοφορίας και λοχείας δεν παίρνουμε και επίδομα μητρότητας;

Αν έχεις ασφάλιση ΙΚΑ, μπορείς να πάρεις την 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ κατά την οποία δεν πληρώνεσαι απ'τον εργοδότη αλλά παίρνεις το επίδομα μητρότητας. Νομίζω είναι τώρα στα 590 Eur.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον:μελινα μου δεν χρειαζεσαι καποιο αλλο χαρτι,σε ρωτανε στο μαιευτηριο τι ασφαλει εχεις και τα περνουν κατευθειαν απο το ικα.νομιζω οτι απλα σου βγαζουν φωτοτυπια το βιβλιαριο οτι ειναι θεωρημενο.

 

guliettampakοχι πια ειναι τα 900 ευρω που περνει κατευθειαν το μαιευτηριο το επιδομα που περναμε καποτε.και τελος το 6μηνο του οαεδ εχει πεσει στα 514 μου ειπαν την προηγουμενη εβδομαδα αλλα πλεον περνεις και ενα συμπληρωματικο βοηθημα,μια φορα εφαπαξ μολις αρχησει το 6μηνο παλι απο τον οαεδ και βγαινει με βαση τον μισθο σου το ποσο.παντως και για τα 2 σου δινουν αυτοι εκει καποιες αιτησεις και πρεπει να σου υπογραψει ο εργοδοτης.τα καταθετεις μεσα σε 30 μερες απο οταν ληξει η αδεια λοχειας που περνεις απο το ικα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ βάλια αλλά αν δεν πάρω τον οαεδ που δίνει κάθε μήνα 514ε δεν θα πάρω επίδομα μητρότητας;δηλ δικαιούμαι μόνο το επίδομα κυοφορίας ,λοχείας και τοκετού που το παίρνει αυτόματα το νοσοκομείο; νόμιζα και επίδομα μητρότητας ένα ποσό

Link to comment
Share on other sites

εννοεις να γυρισεις στη δουλεια μετα τις 63 μερες της λοχειας?ειληκρηνα δεν ξερω σε αυτη την περιπτωση τι γινεται.παντως απο το ικα τα τελευταια που θα παρεις θα ειναι η τα χρηματα απο την αδεια λοχειας.και κατι ακομα που δεν το ξερουν οι περισσοτερες.αν ασφαλησεις εσυ το καινουριο μωρακι το ποσο που θα παρεις θα ειναι +10% προσαυξημενο στα λεφτα απο την αδεια λοχειας,καθως επισης και σε οποιαδηποτε αλλη αδεια παρεις στο μελλον(αναρρωτικη η' κυοφοριας).εμενα τωρα μου το ειπαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον:μελινα μου δεν χρειαζεσαι καποιο αλλο χαρτι,σε ρωτανε στο μαιευτηριο τι ασφαλει εχεις και τα περνουν κατευθειαν απο το ικα.νομιζω οτι απλα σου βγαζουν φωτοτυπια το βιβλιαριο οτι ειναι θεωρημενο.

 

guliettampakοχι πια ειναι τα 900 ευρω που περνει κατευθειαν το μαιευτηριο το επιδομα που περναμε καποτε.και τελος το 6μηνο του οαεδ εχει πεσει στα 514 μου ειπαν την προηγουμενη εβδομαδα αλλα πλεον περνεις και ενα συμπληρωματικο βοηθημα,μια φορα εφαπαξ μολις αρχησει το 6μηνο παλι απο τον οαεδ και βγαινει με βαση τον μισθο σου το ποσο.παντως και για τα 2 σου δινουν αυτοι εκει καποιες αιτησεις και πρεπει να σου υπογραψει ο εργοδοτης.τα καταθετεις μεσα σε 30 μερες απο οταν ληξει η αδεια λοχειας που περνεις απο το ικα

Τα 900 ευρώ αν δε τα εξαντλήσεις απευθείας στο μαιευτήριο τα παίρνεις απο το ΙΚΑ καταθέτοντας την απόδειξη του μαιευτηρίου (προσοχή να ειναι τουλάχιστον 900 ευρω)

Το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας απο τον ΟΑΕΔ, συμπληρώνει τη διαφορά του επιδοματος λοχείας και κυοφόριας που έχεις λαβει απο το ΙΚΑ με αυτά που θα έπαιρνες απο τον εργοδότη σου σα μισθό.Δεν έχει να κάνει με το εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχαμε ρωτησει απο την αρχη για το θεμα των χρηματων το γιατρο..περναγαν οι μηνες και φτασαμε στον 8ο οπου και τον ρωτησαμε πια.. μας ειπε 1500? η δικη του αμοιβη.μας ακουστηκε ενταξει απο την αποψη οτι επειδη θα παμε σε δικλινο στο Ρεα που κοστιζει χονδρικα 2500?, ο ιδιος δεν πηγε με την νοοτροπια του οσο κοστιζει το δωματιο τοσο θα παρω και εγω.λεφτα στις μηνιαιες επισκεψεις μας παιρνει σπανια και μετα απο δικη μας επιμονη (40?) και τελος η μαια του που επελεξα να την εχω μαζι, μαζι με τα μαθηματα και τα σχετικα μας ζητησε 250?.Αντε να δουμε... με το καλο σε ολες!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχαμε ρωτησει απο την αρχη για το θεμα των χρηματων το γιατρο..περναγαν οι μηνες και φτασαμε στον 8ο οπου και τον ρωτησαμε πια.. μας ειπε 1500? η δικη του αμοιβη.μας ακουστηκε ενταξει απο την αποψη οτι επειδη θα παμε σε δικλινο στο Ρεα που κοστιζει χονδρικα 2500?, ο ιδιος δεν πηγε με την νοοτροπια του οσο κοστιζει το δωματιο τοσο θα παρω και εγω.λεφτα στις μηνιαιες επισκεψεις μας παιρνει σπανια και μετα απο δικη μας επιμονη (40?) και τελος η μαια του που επελεξα να την εχω μαζι, μαζι με τα μαθηματα και τα σχετικα μας ζητησε 250?.Αντε να δουμε... με το καλο σε ολες!!:-)

Είναι απιστευτα ακριβές οι αμοιβές γιατρών και οι κλινικές στην Αθήνα.Γέννησα πριν 50 μέρες και πλήρωσα 860 ευρω στο μαιευτήριο(including αμοιβή μαίας, τη βεντούζα 70 ευρω και 40 ευρω μια αμπουλα που χρησιμοποίησε ο doctor στη γέννα)+150 Ευρώ αναισθησιολόγο.

Ο γιατρός μου πήρε 1200 ευρω +70ευρώ καθε επισκεψη και για τα δεδομένα της Θεσσ/νίκης είναι πανάκριβος. Ως συνήθως παίρνουν 1000 ευρω+40 ευρω επίσκεψη.

Μαία ποτέ δεν επιλέγουμε. Τη πληρώνει η κλινική.

Link to comment
Share on other sites

εγώ από ότι ξέρω και από άλλες κοπέλες ο γιατρός μου παίρνει 1100ε ,δεν πρόκειται όμως με τρίδυμα που έχω να του δώσω τόσα όυτε νομίζω θα ζητήσει τόσα/πάντως το σίγουρο είναι ότι θα πάω σε όποιο ιδιωτικό είναι και είμαι σίγουρη θα ζητήσει σεβαστό ποσό θα τον ρωτήσω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από 1500 έως 1800 (το ανώτερο) είναι η "ταρίφα", συνήθως ΔΙΧΩΣ απόδειξη.

Μια χαρά, σχετικά.

 

Που ν' ακούσετε για πριν 5-7 χρόνια ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕ μια εγκυμωσύνη!!!!! ΤΑ ΤΡΙΠΛΑ τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σχετικά; Σχετικά με τι; Με τους ανέργους να χτυπάνε 2 εκ.; Με τους μισθούς να φτάνουν το ύψος επιδομάτων;

Μια χαρά να καθαρίζει ο γιατρός 1.500? μαύρα από την κάθε μία σας;

Δεν έχουμε καταλάβει που είμαστε και που πάμε...

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

"Μια χαρά" με την "τρέχουσα" ΕΛΛΗΝΙΚΗ "αγορά".

Αν θες λιγότερα, πας στο... Σουδάν και ξεγεννάς. Λυπάμαι, αλλά ΑΥΤΟ ισχύει στο "Ελλαδιστάν". Αν έχεις αντίρηση (όπως εγώ, για ΑΠΕΙΡΑ πράγματα στην χώρα μας), σε αναμένω να σε γνωρίσω από κοντά τον Σεπτέμβρη στο... Σύνταγμα, που ΣΙΓΟΥΡΑ θα ξανακατέβω όπως πέρσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες σας κορίτσια,

Γνώρισα το φόρουμ τις τελευταίες ημέρες και εκτίμησα πολλά πράγματα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλες για το μοίρασμα σε τόσα πολλά θέματα.

Για το παρόν θέμα έχω να ρωτήσω (κι αν δεν επιτρέπεται να γράψετε δημόσια) ίσως σε Pm ή στο e-mail μου [email protected]

Μπορεί κάποια κοπέλα να με ενημερώσει για κόστος παρακολούθησης κύησης (υψηλού κινδύνου) και το κόστος του τοκετού από τον κο. Αντσακλή στο Αλεξάνδρας. (με βιβλιάριο ΕΟΠΠΥ-οπαδ ) Δεν τον έχω συναντήσει ακόμη αλλά έχω ακούσει για υψηλά ποσά και το θέμα είναι πως με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπιζω είναι ο μόνος που με παραπέμπουν από το ίδιο το νοσοκομείο.

ΥΓ. Αγαπητή φίλη, το lupus στο όνομα σου σχετίζεται με το sle, ή είναι τυχαίο? αν,ναι, ίσως να τα πούμε καμιά φορά μέσω mail αν θέλεις.

Φιλικά,

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...