Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Εγώ γεννησα σε ιδιωτικό και όλη η εγγυμοσυνη μου "ήρθε" στα 4500?. Απο τις πρώτες εξετάσεις μέχρι και τη γέννα.

Είχαμε πει στο γιατρό μας ότι έχουμε οικονομικές δυσκολίες. Απο τότε που του το είπαμε, δεν μας πήρε επίσκεψη. Εξετάσεις όπου θέλαμε εμείς κάναμε. Μόνο την αυχενικη, τη Β επιπέδου κάναμε στο μαιευτήριο. Και η αμοιβή του με απόδειξη.

Κορίτσια συζητηστε με τους γιατρούς σας. Απο νωρίς. Μην φτανετε στις τελευταίες εβδομάδες και αντι να χαρείτε την εγκυμοσύνη σας, σκέφτεστε αυτά. Πιάστε το γιατρο σας και μιληστε. Εμείς απο τη 2 επίσκεψη του τα είπαμε. Στην αυχενικη του ανακοινωσαμε την απόφαση μας. Καλύτερα να ξεκαθαρίζουν νωρίς τα πράγματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι βρε κορίτσια μου δεν είναι καθόλου λίγα τα 1000 ή 1500. Δυστυχώς τόσα ζητάνε. Αλλά αν τα δώσουμε ως αμοιβή σε γιατρό σε ιδιωτικό μαιευτήριο (που παραπάνω θα δώσουμε, δε νομίζω ότι πέφτουν οι αμοιβές τους κάτω από 2000-2500), τότε δε μας πειράζει? Η' τα 3 ή 4 χιλιάρικα στο τραπέζι της βάφτισης ή τα 1000 στο στολισμό ούτε αυτά μας πειράζουν? Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, καθώς δε φαίνεται το ύφος αυτού που γράφει, δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά με καλή διάθεση.:)

Αν θέλουμε να γεννάμε αξιοπρεπώς και να έχουμε το γιατρό μας να μας παρακολουθεί, πρέπει να πληρώσουμε καλώς ή κακώς και στο δημόσιο. Στο δημόσιο η γέννα με το καλύτερο δωμάτιο δεν πάει πάνω από 2000. Στα ιδιωτικά οι τιμές (με 4κλινο και αμοιβή γιατρού) ξεκινούν από 5000 και ανεβαίνουν, δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Κανεις καποιο λαθος....στην βαφτιση , στο τραπεζι κλπ επιλεγουμε εμεις κ μονο εμείς. Δεν μας ''εκβιάζει'' κανείς για το ποσα θα ξοδεψουμε. και επισης τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικό

 

Φυσικά , συμφωνώ οτι δεν υπαρχει συγκριση στις τιμες ιδιωτικού-δημοσίου

 

Δε μας εκβιάζει κανένας. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Στην τελική πληρώνουμε το γιατρό μετά τη γέννα, ας του δώσει η καθεμία όσα μπορεί. Τι θα της κάνει? Αλλιώς ας πάμε στην εφημερία. Δεν είναι λογικό να μη μας πειράζει όταν δίνουμε 1000 ευρώ για κλόουν, κορδέλες, ράνερ και διακοσμητικά (που είναι πανέμορφα, δεν το συζητώ, αν έχουμε, να τα δώσουμε!) αλλά απλά να μη μας πειράζει επειδή είναι δική μας επιλογή. Και στο γιατρό να μας πειράζει να τα δώσουμε. Δηλαδή ο κλόουν που παίρνει 200 ευρώ για 2 ώρες, τα αξίζει τα λεφτά του και δε μας κοροϊδεύει, ενώ ο γιατρός δεν τα αξίζει και μας κοροϊδεύει. Παιδί θα φέρει στον κόσμο, δε θα βγάλει κουνέλι από το καπέλο..

(Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη δουλειά του κλόουν δεν είναι καθόλου εύκολο να απασχολείς 20 πιτσιρίκια για 2 ώρες, ένα παράδειγμα έφερα.)

Ούτε στο Ιασώ μας πειράζει να τα δώσουμε, γιατί θα λέμε ότι γεννήσαμε στο Ιασώ.

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε καμία προσωπικά! Ο καθένας στην τελική τα δίνει όπου νομίζει ότι είναι σωστό!!!:wink:

 

ΝΑ πω στην προηγούμενη κοπέλα (δεν ξέρω να βάλω και παράθεση) ότι και με τον γιατρό το ίδιο γίνεται. Ρωτάς ποια είναι η αμοιβή του και αν δεν σ αρέσει φεύγεις. ΑΠλό!!! Κορίτσια και εγώ στο ΈΛενα έχω κανονίσει καισαρική γιατί έχω δίδυμα και θα δώσω 1500. Και δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά και δεν θέλω να φανώ προκλητική... Ο προηγούμενος γιατρός μου τον οποίο λατρεύω, ήθελε αρχικά μόνο αμοιβή 5000 και μετά το κατέβασε στα 4000. Μια φίλη μου πριν 5 χρόνια στο Ιασώ, τρίκλινο συνολικά 8.000 και η ίδια φίλη στο δεύτερο παιδί πέρσι 9.000.

Τα 1500 θα λυπηθώ τώρα για κύηση υψηλού κινδύνου?

Ο καθένας διαλέγει που τα δίνει... Και μην μου πείτε ότι οι περισσότερες από εσάς δεν δώσατε τουλάχιστον 1000 ευρώ για νυφικό, 200 για ανθοδέσμη κτλ? Σε αυτά τα παράλογα έξοδα γιατί κανείς δεν εξανίσταται???

Σε 10 μέρες παντρεύομαι και είδα τις τρελές τιμές σχετικά με όλα τα του γάμου και φρίκαρα! Ε μου βγήκαν όλα πάφθηνα! Αλλά τα 1500 δεν τα θεωρώ πολλά. Στην τελική ιατροί είναι, επιστήμονες... Έτσι το βλέπω εγώ...

 

 

Kuriaki μου αυτά περίπου είπα κι εγώ παραπάνω! Συμφωνούμε απόλυτα!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανεις καποιο λαθος....στην βαφτιση , στο τραπεζι κλπ επιλεγουμε εμεις κ μονο εμείς. Δεν μας ''εκβιάζει'' κανείς για το ποσα θα ξοδεψουμε. και επισης τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικό

 

Φυσικά , συμφωνώ οτι δεν υπαρχει συγκριση στις τιμες ιδιωτικού-δημοσίου

 

Κορίτσια δυστυχώσ υπάρχει παντού ταρίφα......Κ τι εννοώ.????

Παντρεύτηκα το καλοκαίρι σε μια επαρχιακη πόλη και έψαξα όλουσ τουσ φωτογράφουσ κ μου ζητούσαν όλοι 1500 ευρώ για ένα άλμπουμ κ για το βίντεο...Δηλαδή τι επιλογέσ είχα????????να μην πάρω καθόλου φωτογράφο?

γενικά πρέπει να έιμαστε μια κινητή τράπεζα αλλά όπως και να το κάνεισ τα δίνουμε αλλού κ αλλού, μου φαίνεται παράλογο να τα τσιγκουνευτώ σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάω στην εφημερία κ να γεννήσω με κανέναν ειδικευόμενο που ξεγεννάει πρωτη φορά...( εννοείται όμως ότι εαν δεν είχα καθόλου χρήματα θα πήγαινα).Απλά ο καθένας ανάλογα με την τσέπη του αποφασίζει πως θα κινηθει..

Kitty αν δεν κάνω λάθοσ εσύ θα γεννήσεισ στο Αλεξάνδρας..Σε περίπτωση που δεν έχει εφημερία το νοσοκομείο πωσ θα γίνει εισαγωγή να γεννησουμε εκεί, γτ μια κοπέλα παραπάνω ο γιατροσ της είπε ότι αν δεν εφημερεύει θα πρέπει να πάει στην κλινικη .(Θεσ/νικη αν δεν κάνω λάθος) Ισχύει κάτι τέτοιο κ για το Αλεξάνδρας????????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δυστυχώσ υπάρχει παντού ταρίφα......Κ τι εννοώ.????

Παντρεύτηκα το καλοκαίρι σε μια επαρχιακη πόλη και έψαξα όλουσ τουσ φωτογράφουσ κ μου ζητούσαν όλοι 1500 ευρώ για ένα άλμπουμ κ για το βίντεο...Δηλαδή τι επιλογέσ είχα????????να μην πάρω καθόλου φωτογράφο?

γενικά πρέπει να έιμαστε μια κινητή τράπεζα αλλά όπως και να το κάνεισ τα δίνουμε αλλού κ αλλού, μου φαίνεται παράλογο να τα τσιγκουνευτώ σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάω στην εφημερία κ να γεννήσω με κανέναν ειδικευόμενο που ξεγεννάει πρωτη φορά...( εννοείται όμως ότι εαν δεν είχα καθόλου χρήματα θα πήγαινα).Απλά ο καθένας ανάλογα με την τσέπη του αποφασίζει πως θα κινηθει..

Kitty αν δεν κάνω λάθοσ εσύ θα γεννήσεισ στο Αλεξάνδρας..Σε περίπτωση που δεν έχει εφημερία το νοσοκομείο πωσ θα γίνει εισαγωγή να γεννησουμε εκεί, γτ μια κοπέλα παραπάνω ο γιατροσ της είπε ότι αν δεν εφημερεύει θα πρέπει να πάει στην κλινικη .(Θεσ/νικη αν δεν κάνω λάθος) Ισχύει κάτι τέτοιο κ για το Αλεξάνδρας????????

 

 

 

Καλησπέρα Hristin,

 

Δεν μπορω να σε βοηθησω, γιατί εγω θα παω με προγραμματισμενη καισαρική , λογω προβληματος στα ματια.

Μεχρι τωρα πως πας ? σε παρακολουθει καποιος γιατρός ή όποιος ειναι αναλογα με την μερα ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δυστυχώσ υπάρχει παντού ταρίφα......Κ τι εννοώ.????

Παντρεύτηκα το καλοκαίρι σε μια επαρχιακη πόλη και έψαξα όλουσ τουσ φωτογράφουσ κ μου ζητούσαν όλοι 1500 ευρώ για ένα άλμπουμ κ για το βίντεο...Δηλαδή τι επιλογέσ είχα????????να μην πάρω καθόλου φωτογράφο?

γενικά πρέπει να έιμαστε μια κινητή τράπεζα αλλά όπως και να το κάνεισ τα δίνουμε αλλού κ αλλού, μου φαίνεται παράλογο να τα τσιγκουνευτώ σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάω στην εφημερία κ να γεννήσω με κανέναν ειδικευόμενο που ξεγεννάει πρωτη φορά...( εννοείται όμως ότι εαν δεν είχα καθόλου χρήματα θα πήγαινα).Απλά ο καθένας ανάλογα με την τσέπη του αποφασίζει πως θα κινηθει..

Kitty αν δεν κάνω λάθοσ εσύ θα γεννήσεισ στο Αλεξάνδρας..Σε περίπτωση που δεν έχει εφημερία το νοσοκομείο πωσ θα γίνει εισαγωγή να γεννησουμε εκεί, γτ μια κοπέλα παραπάνω ο γιατροσ της είπε ότι αν δεν εφημερεύει θα πρέπει να πάει στην κλινικη .(Θεσ/νικη αν δεν κάνω λάθος) Ισχύει κάτι τέτοιο κ για το Αλεξάνδρας????????

 

 

αυτο ισχυει μονο για τα δημοσια νοσοκομεια της θεσσαλονικης,οχι της Αθηνας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστω για τισ απαντησεισ.

Με παρακολουθεί συγκεκριμένοσ γιατρος του Αλεξάνδρα γι΄αυτό κ ταράχτηκα με την κοπελα που είπε ότι πρεπει να πάει έξω να γεννήσει αν ο γιατροσ της δεν έχει εφημερία.

Αλλα αν ισχυει μονο για Θεσ/νικη αυτό στο Αλεξάνδρας υποθέτω θα γεννησω με το γιατρό μου όταν έρθει η ωρα μου.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστω για τισ απαντησεισ.

Με παρακολουθεί συγκεκριμένοσ γιατρος του Αλεξάνδρα γι΄αυτό κ ταράχτηκα με την κοπελα που είπε ότι πρεπει να πάει έξω να γεννήσει αν ο γιατροσ της δεν έχει εφημερία.

Αλλα αν ισχυει μονο για Θεσ/νικη αυτό στο Αλεξάνδρας υποθέτω θα γεννησω με το γιατρό μου όταν έρθει η ωρα μου.

 

Εννοειται οτι θα γεννησεις με τον γιατρο σου στο Αλεξανδρας...ειτε εφημερευει ειτε οχι..κι εγω εκει γεννησα προσφατα οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα ειμαι περιπου 9 εβδομαδων ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι ο κ.χατζηγιαννης στο ελενα δεν εχω ρωτησει ακομα ταριφα ξερει καμια?

 

ειναι τι πρωτο μας και διαβαζουμε εδω τα εξοδα και μας ποιανει ενας πανικος. ευτυχος τις πρωτες εξετασεις τις εκανα στο ικα και δεν πληρωσαμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με παρακολουθει γιατρος του ιπποκρατειου στο εξωτερικο του ιατρειο. εχω διδυμα και θα γεννησω με καισαρικη και μου ζητησε 1700 ευρω για ολα, επισκεψεις, εξετασεις, καισαρικη, ολα. ειναι πολλα? αν σκεφτεις οτι εδωσα για το πρωτο μου παιδι 2500 στο γιατρο και 2500 στο γεννεσις για μια πολυ απλη καισαρικη και στην τελικη αν συνεβαινε καποια επιπλοκη στο γεννεσις, στο ιπποκρατειο θα με στελνανε! αφηστε τις λουξ κλινικες ρε παιδια, δεν σου προσφερουν τιποτα, προτιμηστε τα νοσοκομεια εχουν μεγαλυτερη σιγουρια, καλο γιατρο να βρειτε ειναι το θεμα, να ειναι ανθρωπος και να σας καταλαβαινει και ας ζητησει την αμοιβη του, το δικαιουτε!!

Link to comment
Share on other sites

βεβαια καμια φορα αναρωτιεμαι..αν μπω για γεννα και στην πορεια δεν βγω ζωντανη ουτε εγω ουτε τα μωρα τοτε τι γινεται? ο αντρας μου θα πληρωσει αυτα που συμφωνησαμε με τον γιατρο? ενταξει πλακα κανω, δεν θελω να τρομοκρατω τις εγκυουλες, απλα μια απορια ειχα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα εμένα με παρακολουθει γιατρός σε ιδιωτικό αλλά η αμοιβή του είναι σαφώς καλύτερη από τους γιατρούς του δημοσίου που όλοι με τον τρόπο τους θέλουν αμοιβή.

σαφώς τα ιδιωτικά έχουν καλύτερες παροχές και μεγαλύτερη ασφαλεια και για μας και για τα μωρά μας.Εγώ πάντως δεν τον αλλάζω με τίποτα γιατι είναι τελειος γιατρός και κυρίως άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με παρακολουθει γιατρος του ιπποκρατειου στο εξωτερικο του ιατρειο. εχω διδυμα και θα γεννησω με καισαρικη και μου ζητησε 1700 ευρω για ολα, επισκεψεις, εξετασεις, καισαρικη, ολα. ειναι πολλα? αν σκεφτεις οτι εδωσα για το πρωτο μου παιδι 2500 στο γιατρο και 2500 στο γεννεσις για μια πολυ απλη καισαρικη και στην τελικη αν συνεβαινε καποια επιπλοκη στο γεννεσις, στο ιπποκρατειο θα με στελνανε! αφηστε τις λουξ κλινικες ρε παιδια, δεν σου προσφερουν τιποτα, προτιμηστε τα νοσοκομεια εχουν μεγαλυτερη σιγουρια, καλο γιατρο να βρειτε ειναι το θεμα, να ειναι ανθρωπος και να σας καταλαβαινει και ας ζητησει την αμοιβη του, το δικαιουτε!!

 

 

κοιτα, αποψεις ειναι και βεβαια και τα χρηματα, αλλα γιατι λες οτι οι ιδιωτικες κλινικες δεν εχουν υποδομες? ισα ισα και ο εξοπλισμος ειναι πιο συγχρονος και ιατροι αλλων ειδικοτητων υπαρχουν και δεν εχουν ελλειψεις στα αναλωσημα που υπαρχουν αυτον τον καιρο στα νοσοκομεια.

και αν προκυψουν επιπλοκες που δεν ευχομαι σε καμια μας-τοτε θα ειναι δυσκολα και στο δημοσιο νοσοκομειο με διαφορα οτι πληρωνεις πολυ λιγοτερα χρηματα.

και μετα βεβαια ειναι και το θεμα με τις αμοιβες στα νοσοκομεια...

δεν θεωρω σωστο οτι ενας ιδιωτης κοπιαζει και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και στη γεννα και να πληρωνεται το ιδιο ή εστω και λιγοτερα με εναν νοσοκομειακο ιατρο που εχει το προνομιο δωρεαν κλινικης.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, αποψεις ειναι και βεβαια και τα χρηματα, αλλα γιατι λες οτι οι ιδιωτικες κλινικες δεν εχουν υποδομες? ισα ισα και ο εξοπλισμος ειναι πιο συγχρονος και ιατροι αλλων ειδικοτητων υπαρχουν και δεν εχουν ελλειψεις στα αναλωσημα που υπαρχουν αυτον τον καιρο στα νοσοκομεια.

και αν προκυψουν επιπλοκες που δεν ευχομαι σε καμια μας-τοτε θα ειναι δυσκολα και στο δημοσιο νοσοκομειο με διαφορα οτι πληρωνεις πολυ λιγοτερα χρηματα.

και μετα βεβαια ειναι και το θεμα με τις αμοιβες στα νοσοκομεια...

δεν θεωρω σωστο οτι ενας ιδιωτης κοπιαζει και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και στη γεννα και να πληρωνεται το ιδιο ή εστω και λιγοτερα με εναν νοσοκομειακο ιατρο που εχει το προνομιο δωρεαν κλινικης.

 

Συγνώμη , σε τι κοπιάζει όπως λες , ο ιδιώτης γιατρός κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και στην γέννα ?:confused: Ο γιατρός του δημοσίου , δηλαδή δεν κάνει τα ίδια πράγματα ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχουμε την δυνατότητα της επιλογής κορίτσια...

Γιατί κάλλιστα μπορούμε να επιλέξουμε τα εξωτερικά ιατρεία και να μην πληρώσουμε παρά μόνο το νόμιμο εισιτήριο και φυσικά μπορούμε να γεννήσουμε με όποιον γιατρό εφημερεύει και φυσικά να μην πληρώσουμε τίποτα.

Εγώ επέλεξα το δημόσιο νοσοκομείο γιατί θεώρησα ότι δεν θέλω να ξοδέψω χρήματα για να πληρώσω τις ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις του ιδιωτικού νοσοκομείου. Θεωρούσα επίσης απαράδεκτο το να επηρεάζεται η αμοιβή του γιατρού από το δωμάτιο που θα επιλέξω.

Διάλεξα ένα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο μετά από συστάσεις και ήξερα ότι η αμοιβή του είναι σχετικά υψηλή. Αλλά αυτός ο γιατρός που με παρακολουθεί μου έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ο ίδιος και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Και μπορεί κάποια κοπέλα χωρίς να έχει πληρώσει κάτι επιπλέον να τον πετύχει σε εφημερία και να την ξεγεννήσει χωρίς να χρειαστεί να δώσει κάτι. Αλλά εγώ θέλω όταν έρθει η ώρα να είναι εκεί και να μην έχω να σκέφτομαι και το ποιός είναι ο γιατρός εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , σε τι κοπιάζει όπως λες , ο ιδιώτης γιατρός κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης και στην γέννα ?:confused: Ο γιατρός του δημοσίου , δηλαδή δεν κάνει τα ίδια πράγματα ?

 

συγνωμη, αυτο ηταν το θεμα μας? και οταν λεμε κοπος δεν εννοουμε βεβαια να σηκωνει βαρη, αλλα εννοουμε την ευθυνη, γνωση, εξεταση, τηλεφωνα, συμπαρασταση και βεβαια και το ζορι του τοκετου. Γι αυτο δεν αμοιβεται?

αυτο βεβαια κανει και ο νοσοκομειακος ιατρος με μονη διαφορα οτι πληρωνεται απο το κρατος και δεν πρεπει να χρησιμοποιει το προνομιο δωρεαν κλινικης και να πληρωνεται παραπανο γι αυτο.

Αυτο παλι βεβαια αυτο εξυπηρητει τις περισσοτερες γυναικες και δεν το κατακρινω γιατι τα χρηματα παιζουν μεγαλο ρολο.

απο κει και περα αλλο ειναι το κινητρο και οχι που δεν προσφερουν την ασφαλεια οι ιδιωτικες κλινικες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη, αυτο ηταν το θεμα μας? και οταν λεμε κοπος δεν εννοουμε βεβαια να σηκωνει βαρη, αλλα εννοουμε την ευθυνη, γνωση, εξεταση, τηλεφωνα, συμπαρασταση και βεβαια και το ζορι του τοκετου. Γι αυτο δεν αμοιβεται?

αυτο βεβαια κανει και ο νοσοκομειακος ιατρος με μονη διαφορα οτι πληρωνεται απο το κρατος και δεν πρεπει να χρησιμοποιει το προνομιο δωρεαν κλινικης και να πληρωνεται παραπανο γι αυτο.

Αυτο παλι βεβαια αυτο εξυπηρητει τις περισσοτερες γυναικες και δεν το κατακρινω γιατι τα χρηματα παιζουν μεγαλο ρολο.

απο κει και περα αλλο ειναι το κινητρο και οχι που δεν προσφερουν την ασφαλεια οι ιδιωτικες κλινικες.

 

προφανως δεν ειναι αυτό το θέμα μας...εσύ ανέφερες οτι κοπιάζει και αναρωτιέμαι σε τι παραπάνω κοπιάζει , που θελει κιόλας 2000-3000 για εναν τοκετό. Ο νοσοκομειακός γιατρός , δεν εχει γνωσεις , ευθύνη κλπ ?

Ο νοσοκομειακός γιατρός δεν πληρωνεται για να είναι 24 ωρες την μερα στο νοσοκομείο. και δεν ειμαι υπερ , αλλά κατι πρεπει να παρει κι αυτος σαν αμοιβη. ειμαι σιγουρα κατα των ιδιωτων που ζητάνε μια περιουσία για την γεννα κ κατα την διάρκεια της εγκυμοσυνης. και επισης οι περισσοτεροι ειναι μετοχοι στα ιδιωτικά , αρα παιρνουν κι απο κει χρηματα.

Εγω προσωπικά δεν ανέφερα , οτι δεν παρεχουν ασφαλεια οι ιδιωτικές κλινικές

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έχουμε την δυνατότητα της επιλογής κορίτσια...

Γιατί κάλλιστα μπορούμε να επιλέξουμε τα εξωτερικά ιατρεία και να μην πληρώσουμε παρά μόνο το νόμιμο εισιτήριο και φυσικά μπορούμε να γεννήσουμε με όποιον γιατρό εφημερεύει και φυσικά να μην πληρώσουμε τίποτα.

Εγώ επέλεξα το δημόσιο νοσοκομείο γιατί θεώρησα ότι δεν θέλω να ξοδέψω χρήματα για να πληρώσω τις ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις του ιδιωτικού νοσοκομείου. Θεωρούσα επίσης απαράδεκτο το να επηρεάζεται η αμοιβή του γιατρού από το δωμάτιο που θα επιλέξω.

Διάλεξα ένα γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο μετά από συστάσεις και ήξερα ότι η αμοιβή του είναι σχετικά υψηλή. Αλλά αυτός ο γιατρός που με παρακολουθεί μου έχει κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ο ίδιος και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Και μπορεί κάποια κοπέλα χωρίς να έχει πληρώσει κάτι επιπλέον να τον πετύχει σε εφημερία και να την ξεγεννήσει χωρίς να χρειαστεί να δώσει κάτι. Αλλά εγώ θέλω όταν έρθει η ώρα να είναι εκεί και να μην έχω να σκέφτομαι και το ποιός είναι ο γιατρός εκείνη την ώρα.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα:P:p:p Δεν με απασχολεί καθόλου , να μείνω σε 5αστερο μαιευτηριο-ξενοδοχείο. καλυτερα να παω διακοπες το καλοκαιρι με τον άντρα μου κ το παιδι μου:P:p

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε- δεν θα ασχοληθω με αυτο το θεμα παραπανο- γιατι μαλλον δεν καταλαβαινεις αυτο που γραφω και δε θα σου κανω τη χαρη να ξεκινησουμε καυγα.

καλες διακοπες!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε- δεν θα ασχοληθω με αυτο το θεμα παραπανο- γιατι μαλλον δεν καταλαβαινεις αυτο που γραφω και δε θα σου κανω τη χαρη να ξεκινησουμε καυγα.

καλες διακοπες!

 

Δεν με απασχολεί να ξεκινήσω καυγά ουτε μαζί σου , ουτε με καμία άλλη. Την γνώμη μου λεω όπως όλοι.κι αν δεις πιο πανω , δεν ειμαι υπερ του να δινουμε μεγάλη αμοιβή στους γιατρούς του δημοσίου.

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ, ΟΠΩΣ ΕΣΥ !!!!!

αν δεν θελεις μα σχοληθείς , εισαι σε λαθος τοπικ....το θέμα εδώ ειναι αμοιβή γιατρού

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ειχα την ιδια απορια με ολες οσες γεννησαν σε ιδιωτικο.τι αλλαζει και πρεπει ο γιατρος να παρει περισσοτερα αν επιλεξω ακριβοτερο δωματιο.ειχα ρωτησει τον γιατρο μου-για το ΡΕΑ-και μου ειχε πει πως συμφωνει απολυτα πως ειναι παραλογο.πραγματι μου πηρε 1200 παροτι το "ξενοδοχειο" μου πηγε 2700.

οσο για τα δημοσια,με αυτα που εχω δει,ουτε 100 δεν θα εδινα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εγω γεννησα και τ 3 κορεσ μου στο ιασω ενταξει δεν λεω πολλα τα λεφτα αλλα δεν θα πηγαινα σε δημοσια για το λογο οτι θα αλλαζα γυναικολογο.

Link to comment
Share on other sites

Ga se olus.me lene sonja ke ime sto 38 evdomada.ime poli anhomeni ke den ksero ti na kano.O jatros mou ine sto idiotiko tomea ke mu zitai 2000 evro sin kate 3 evdomades episkepsis sin tis eksetasts ke sin to nosokomio pu sigura ta ine parapano opo 2500 evro..pola lefta mu fenonde . epidi dulevi mono o andras mou den ta boro na ta doso avta 4500 . apo tin ali pote den eho pai sto dimosio nosokomio ke den ksero pos ine ta me dehtun iparhi periptosi na mi me dehun ke pos ine telika

Link to comment
Share on other sites

soiv καλημερα! Εγω γεννησα το πρωτο παιδακι μου σε δημοσιο οχι επειδη δεν το αντεχα οικονομικα αλλα επειδη εμπιστευομαι περισσοτερο τους γιατρους του δημοσιου.Ειχα και ασχημη εμπειρια στο ιασω απο επεμβαση και δε θα πηγαινα ουτε και να με πληρωναν.

Βεβαια στο δημοσιο(Ελενα) εχω τον δικο μου γιατρο που ειναι αψογος οποτε δεν ξερω τι αντιμετωπιση θα εχεις εσυ που θα πας ετσι να γεννησεις χωρις γιατρο.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια και απο εμένα!

την προηγούμενη εβδομάδα πήγα με τον σύζυγό μου στο ΡΕΑ να

μιλήσω με έναν γιατρό που τον συμπαθήσαμε μετά απο έναν υπέρηχο που μας είχε κάνει. Έχω ήδη αλλάξει 2 γιατρούς.

Μίλησαμε μαζί του είδε τις εξετάσεις μου, μου έδωσε τα συμπληρώματα

που πρέπει και όταν του είπαμε να κάνουμε έναν υπέρηχο για να δούμε πάλι το μωρό (διότι ανησυχούμε αν είναι καλά, είναι το πρώτο μας:oops:)

και μας είπε αν θέλουμε να το δούμε μαζί αλλά να μην το τυπώσουμε και πληρώσουμε 65 ευρώ!!! εμείς βέβαια δεχτήκαμε....και έτσι και το είδαμε το μπουμπούκι μας αλλά και δεν πληρώσαμε!

Στο τέλος ο συζυγός μου τον ρώτησε για την αμοιβή του νοσοκομείου αλλά και την δική του και μας είπε τα εξής :

"το νοσοκομείο - 1750 για ΦΤ και 1950 για Καισαρική (απ'οτι κατάλαβα το τρίκλινο) χωρίς παραθυράκια και έξτρα χρεώσεις απο το πουθενά!

όσον αφορά εμένα εσείς δίνετε ότι θέλετε. Συνηθίζεται βέβαια να αμοίβεται ο γιατρός όσο και το μαιευτήριο αλλά βρε παιδιά δεν είμαστε EUROBANK γιατροί είμαστε) έχω κάνει γέννα που πήρα τα ίδια με το μαιευτήριο και έχω κάνει γέννα με πολύ λιγότερα...."

εμείς είχαμε μείνει άφωνοι!!!!!

διότι και να μην το εννοεί...το είπε! και αυτό σημαντικό είναι!!

όσο για μαία μας είπε πως κάποια πράγματα είναι μύθος και πως ούτως ή αλλώς θα έχω 4-5 μαίες πάνω απο το κεφάλι μου..(μάλλον ήθελε να με αποτρέψει να πληρώσω μαία).

εσείς πως τα βρίσκεται όλα αυτά???????

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι σχεδόν 8 εβδομάδων έγκυος. Όλα μέχρι στιγμης πάνε πολύ καλά!

Έχω κάνει τις εξετάσεις, τον πρώτο υπέρηχο...

Χρειάζομαι όμως την βοήθειά σας!!

 

Ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ τον γυναικολόγο Γρράψα Σπύρο, που δουλεύει στο αττικό.... Έχω ενα τηλέφωνο, το 21077740_- αλλά ποτέ δεν τον έχω πετύχει...

έχω πάρει ακόμα και στην κλινική, αλλά πάλι δεν τον βρήκα..

Σας θερμοπαρακαλώ, γνωρίζει κάποιο κορίτσι κανένα αλλο τηλέφωνο?

Ή και το κινητό του, καλύτερα θα είναι...

 

Είμαι νέο μελος στην παρέα σας... νομίζω όμως πως θα μπορώ να λάβω πμ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...