Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Δεν πληρώνουν και γεννάνε με όποιο γιατρό έχει εφημερία. Κι αν δε θέλουν να πληρώσουν ούτε το μονόκλινο ή το δίκλινο, πάνε στο τετράκλινο (που δυστυχώς είναι όλες οι φυλές). Αλλά όποιες θέλουν (οι περισσότερες) να τις παρακολουθεί κάποιος συγκεκριμένος γιατρός και να μπορούν να τον πάρουν τηλέφωνο μόλις σπάσουν τα νερά για να έρθει στο μαιευτήριο, τότε θα δώσουν αμοιβή. Εγώ για καισαρική 1200 έδωσα στο γιατρό που με παρακολουθούσε στο Έλενα, ενώ στο Ιασώ μόνο για την αμοιβή του γιατρού ήθελα 3000. Χώρια το δωμάτιο. Με λιγότερα χρήματα από το κόστος του οικονομικού εξάκλινου ή τετράκλινου του Ιασώ, εγώ γέννησα στο Έλενα και έμεινα σε μονόκλινο λουξ δωμάτιο. Για μένα στα ιδιωτικά αξίζει να πας μόνο αν σε παρακολουθεί χρόνια κάποιος γιατρός που ξεγεννάει μόνο εκεί. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από το γιατρό μου και από το μαιευτήριο και μου φάνηκαν "λογικά" τα χρήματα σε σύγκριση πάντα με τα ιδιωτικά.

 

παντως εγω που ρωτησα σημερα στο Αλεξανδρας , μου ειπαν 106 δικλινο , 83 τρίκλινο και 75 απο τετράκλινο και πανω. τωρα αν δεν πληρωνουν τιποτα δεν ξερω...

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτοί των δημοσίων θέλουν καταγγελία αμα πάνε να ζητήσουν αμοιβή! Και βέβαια πληρώνονται απο το κράτος.. Τωρα την έχουν δει γιατί είναι και σε ιδιωτικά μαιευτήρια κάποιοι οπότε έχουν μια ταρίφα. ο άλλος όμως δεν εχει να δώσει γι'αυτό επιλέγει το δημόσιο! Λειτούργημα κάνουν! όχι καταναγκαστικά έργα!

 

 

Συμφωνώ οτι θελουν καταγγελία , αλλά κ αυτοί των ιδιωτικών είναι σε 2 κ 3 μαιευτήρια κ εχουν κ ιατρείο .....ειναι καλυτεροι δηλαδή ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί των δημοσίων θέλουν καταγγελία αμα πάνε να ζητήσουν αμοιβή! Και βέβαια πληρώνονται απο το κράτος.. Τωρα την έχουν δει γιατί είναι και σε ιδιωτικά μαιευτήρια κάποιοι οπότε έχουν μια ταρίφα. ο άλλος όμως δεν εχει να δώσει γι'αυτό επιλέγει το δημόσιο! Λειτούργημα κάνουν! όχι καταναγκαστικά έργα!

 

Ενταξει κι αυτοι του δημοσιου απο τη στιγμη που ζηταμε οταν μας σπασουν τα νερα να τρεξουν οπου κι αν ειναι πρεπει να πληρωθουν! Ποσο ομως? 300 η 500 λιγα ειναι? Τι ζητανε 1500-2000 ? Μια μερα πριν γεννησω ο γιατρος μου ειχε 8 γεννες δηλαδη εβγαλε σχεδον 10 χιλιαδες ευρω σε μια μερα! Αν ειναι δυνατον..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει κι αυτοι του δημοσιου απο τη στιγμη που ζηταμε οταν μας σπασουν τα νερα να τρεξουν οπου κι αν ειναι πρεπει να πληρωθουν! Ποσο ομως? 300 η 500 λιγα ειναι? Τι ζητανε 1500-2000 ? Μια μερα πριν γεννησω ο γιατρος μου ειχε 8 γεννες δηλαδη εβγαλε σχεδον 10 χιλιαδες ευρω σε μια μερα! Αν ειναι δυνατον..

 

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οταν δεν ζητανε και τους δινουν 1000 ευρώ. το εκαναν καποιοι φιλοι προσφατα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οταν δεν ζητανε και τους δινουν 1000 ευρώ. το εκαναν καποιοι φιλοι προσφατα

 

Με κατι τετοια παιρνουν αερα κ απαιτουν τρελα ποσα...φταιμε κ εμεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με κατι τετοια παιρνουν αερα κ απαιτουν τρελα ποσα...φταιμε κ εμεις!

 

ε. φυσικά φταίμε:evil: δηλ είναι επιεικώς χαζό , να σου λεει δεν θελω και να δινεις 1000 !!!! και χωρις να σου περισσεύουν . Οκ , δωσε αφου θελεις , 200-300 ...του κακοπεφτουν δηλαδή ?

 

αλλά δεν σκεφτόμαστε....δουλεύεις εναν ολοκληρο μηνα ( και δεν τα παιρνουν κι ολοι ) , και τα ακουμπας .....

παρε κατι αλλο για το παιδι σου , στο φινάλε

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κ τα 300 που εδωσα τα εδωσα χωρις να το θελω...αλλα λεω ενταξει μην ειμαι και αχαριστη αλλα σιγουρα δεν τα αξιζε γιατι δεν εμεινα ευχαριστημενη..

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλενάδες πολύ εξοργισμένες σας ακούω... ΕΝνοείται ότι μπορείτε να μην δώσετε και τίποτα στο δημόσιο νοσοκομείο και βέβαια έχουν τον μισθό τους οι γιατροί. Απλά πας όταν σε πιάσουν οι πόνοι και ξεγεννάς με όποιον έχει βάρδια, με έναν άγνωστο γιατρό λογικά, που τον βλέπεις πρώτη φορά... Και αν γεννήσεις και σε τετράκλινο ή με παραπάνω κλίνες είναι τελείως δωρεάν. Και εγώ όταν πήγα στο ΈΛενα ήταν πολλές κοπέλες μαύρες σε τέτοια δωμάτια που λογικά δεν έχουν χρήματα, αλλα έτσι είναι τις ξεγεννάνε, τι θα πουν όχι?

ΑΝ τώρα θες ένα συγκεκριμένο γιατρό και μόνον αυτόν και σε πιάσουν πόνοι στις 3 η ώρα το βράδυ και του τηλ και τον σηκώσεις και τελικά γεννήσεις στις 8 το πρωί και αυτός είναι εκεί, ε με συγχωρείτε αλλά το βρίσκω απόλυτα λογικό να του δώσετε μια αμοιβή, αλλιώς γιατί να έρθει και να μην σας ξεγεννήσει ο μαιευτήρας της βάρδιας?

Λέω κάτι λάθος? Έτσι έχω καταλάβει ότι λειτουργούν τα δημόσια...

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλενάδες πολύ εξοργισμένες σας ακούω... ΕΝνοείται ότι μπορείτε να μην δώσετε και τίποτα στο δημόσιο νοσοκομείο και βέβαια έχουν τον μισθό τους οι γιατροί. Απλά πας όταν σε πιάσουν οι πόνοι και ξεγεννάς με όποιον έχει βάρδια, με έναν άγνωστο γιατρό λογικά, που τον βλέπεις πρώτη φορά... Και αν γεννήσεις και σε τετράκλινο ή με παραπάνω κλίνες είναι τελείως δωρεάν. Και εγώ όταν πήγα στο ΈΛενα ήταν πολλές κοπέλες μαύρες σε τέτοια δωμάτια που λογικά δεν έχουν χρήματα, αλλα έτσι είναι τις ξεγεννάνε, τι θα πουν όχι?

ΑΝ τώρα θες ένα συγκεκριμένο γιατρό και μόνον αυτόν και σε πιάσουν πόνοι στις 3 η ώρα το βράδυ και του τηλ και τον σηκώσεις και τελικά γεννήσεις στις 8 το πρωί και αυτός είναι εκεί, ε με συγχωρείτε αλλά το βρίσκω απόλυτα λογικό να του δώσετε μια αμοιβή, αλλιώς γιατί να έρθει και να μην σας ξεγεννήσει ο μαιευτήρας της βάρδιας?

Λέω κάτι λάθος? Έτσι έχω καταλάβει ότι λειτουργούν τα δημόσια...

 

 

 

Κι εγω βρισκω λογικο να παρει ΄κατι΄, αφου σε παρακολουθεί και θα σηκωθεί να ερθει κιόλας οτι ωρα να είναι , αλλά ενα λογικό ποσό....αυτό πιστεύω.

 

Κι όταν δεν ζητανε ,παλι να δινουμε κατι νορμαλ

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια!διαβαζω πολυ καιρο το forum κ σημερα ειπα να γραψω για να μου πειτε την γνωμη σας σε κατι..Με παρακολουθει γιατρος δημοσιου νοσοκομειου,πρωτη εγκυμοσυνη,πληρωνω κανονικα τις επισκεψεις στο ιατρειο κ μου εχει ζητησει κ ενα ποσο για την γεννα στο δημοσιο.Ειμαι στην 38 βδομαδα κ σημερα μετα απο τοσο καιρο μου ξεφουρνισε οτι αν δεν εφημερευει το νοσοκομειο δεν μπορει να κανει τιποτα κ θα παω παπαγεωργιου.Απο το πρωι ειμαι να σκασω,θεωρειται σωστη συμπεριφορα?Ειναι δυνατον να μου τολεει τωρα?Κ αν με πιασουν οι πονοι τι να κανω?φυσικα μετα απο αυτην την συμπεριφορα εχω παγωσει καπως..Sorry για το μεγαλο μνμ.Ακουω γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγώ απέχω πολύ από το να γεννήσω... Παλεύω ακόμα να μείνω εγκυος, αλλά εχτές μιλούσα με μια φίλη που είναι στον 8ο και ΦΡΙΚΑΡΑ!

Σε δημόσιο νοσοκομειο, στο Ελενα συγκεκριμένα, ο γιατρος της της ζήτησε 1200 ευρώ!!!!

ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΓΕΝΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ???? ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΜΟΙΒΗ?????

 

Δεν το ειχα σκεφτεί ποτε, ο γιατρος μου ειναι στο Ιασω, οπότε ήξερα ότι θα πληρώσω και γιατρό και νοσοκομείο.

 

Επίσης θεωρούσα ότι σε δημόσιο θα πλήρωνα κατι λίγο για το δωμάτιο και ΑΝ ΗΘΕΛΑ θα έδεινα κάτι στο γιατρο!!! ΌΧΙ ΤΑΡΙΦΑ!!!!

 

Δηλαδή αυτοί που δεν έχουν? ΠΩΣ ΓΕΝΝΑΝΕ!!!

 

Συγνωμη για τα κεφαλαια αλλά ειμαι πραγματικα εξαλλή!

 

MeLiTiNi.X είσαι ΘΕΑ που δεν τον πληρωσες!!!

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!

 

Έχει αναφερθεί και παραπάνω. Αν θέλεις να σε ξεγεννήσει ο γιατρός της βάρδιας, δεν πληρώνεις τίποτα.

Αν όμως θέλεις να σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός, και όταν έρθει η ώρα να τον πάρεις τηλέφωνο και να έρθει να σε ξεγεννήσει αυτός, τότε πληρώνεις το χιλιαρικάκι μίνιμουμ.

Πάντως η δυνατότητα να μην πληρώσεις, υπάρχει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!διαβαζω πολυ καιρο το forum κ σημερα ειπα να γραψω για να μου πειτε την γνωμη σας σε κατι..Με παρακολουθει γιατρος δημοσιου νοσοκομειου,πρωτη εγκυμοσυνη,πληρωνω κανονικα τις επισκεψεις στο ιατρειο κ μου εχει ζητησει κ ενα ποσο για την γεννα στο δημοσιο.Ειμαι στην 38 βδομαδα κ σημερα μετα απο τοσο καιρο μου ξεφουρνισε οτι αν δεν εφημερευει το νοσοκομειο δεν μπορει να κανει τιποτα κ θα παω παπαγεωργιου.Απο το πρωι ειμαι να σκασω,θεωρειται σωστη συμπεριφορα?Ειναι δυνατον να μου τολεει τωρα?Κ αν με πιασουν οι πονοι τι να κανω?φυσικα μετα απο αυτην την συμπεριφορα εχω παγωσει καπως..Sorry για το μεγαλο μνμ.Ακουω γνωμες!

προφανως θα σου ειπε αν σε πιασουν οι πονοι να πας στην ιδιωτικη κλινικη που συνεργαζεται πρωτα ?αλλα εκει πληρωνεις ....κ ετσι σου ειπε να πας παπαγεωργιου.φανταζομαι ο δικος σου ειναι στο ιπποκρατειο,καλα θα κανεις να το ξανασυζητησεις μηπως μπορεσει κ στο κανονισει διαφορετικα,αν κ οι επιλογες δεν ειναι παρα πολλες,η θα σου κανει προκληση τοκετου για να μπεις ιπποκρατειο οταν εφημερευει η αν γινει κατι νωριτερα σε παραπεμπουν σε ιδιωτικη κλινικη,κ τελος σε εφημερια αλλα χωρις τον γιατρο σου σε αλλο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια μου δεν είναι καθόλου λίγα τα 1000 ή 1500. Δυστυχώς τόσα ζητάνε. Αλλά αν τα δώσουμε ως αμοιβή σε γιατρό σε ιδιωτικό μαιευτήριο (που παραπάνω θα δώσουμε, δε νομίζω ότι πέφτουν οι αμοιβές τους κάτω από 2000-2500), τότε δε μας πειράζει? Η' τα 3 ή 4 χιλιάρικα στο τραπέζι της βάφτισης ή τα 1000 στο στολισμό ούτε αυτά μας πειράζουν? Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, καθώς δε φαίνεται το ύφος αυτού που γράφει, δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά με καλή διάθεση.:)

Αν θέλουμε να γεννάμε αξιοπρεπώς και να έχουμε το γιατρό μας να μας παρακολουθεί, πρέπει να πληρώσουμε καλώς ή κακώς και στο δημόσιο. Στο δημόσιο η γέννα με το καλύτερο δωμάτιο δεν πάει πάνω από 2000. Στα ιδιωτικά οι τιμές (με 4κλινο και αμοιβή γιατρού) ξεκινούν από 5000 και ανεβαίνουν, δεν υπάρχει σύγκριση.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια μου δεν είναι καθόλου λίγα τα 1000 ή 1500. Δυστυχώς τόσα ζητάνε. Αλλά αν τα δώσουμε ως αμοιβή σε γιατρό σε ιδιωτικό μαιευτήριο (που παραπάνω θα δώσουμε, δε νομίζω ότι πέφτουν οι αμοιβές τους κάτω από 2000-2500), τότε δε μας πειράζει? Η' τα 3 ή 4 χιλιάρικα στο τραπέζι της βάφτισης ή τα 1000 στο στολισμό ούτε αυτά μας πειράζουν? Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, καθώς δε φαίνεται το ύφος αυτού που γράφει, δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά με καλή διάθεση.:)

Αν θέλουμε να γεννάμε αξιοπρεπώς και να έχουμε το γιατρό μας να μας παρακολουθεί, πρέπει να πληρώσουμε καλώς ή κακώς και στο δημόσιο. Στο δημόσιο η γέννα με το καλύτερο δωμάτιο δεν πάει πάνω από 2000. Στα ιδιωτικά οι τιμές (με 4κλινο και αμοιβή γιατρού) ξεκινούν από 5000 και ανεβαίνουν, δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Κανεις καποιο λαθος....στην βαφτιση , στο τραπεζι κλπ επιλεγουμε εμεις κ μονο εμείς. Δεν μας ''εκβιάζει'' κανείς για το ποσα θα ξοδεψουμε. και επισης τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικό

 

Φυσικά , συμφωνώ οτι δεν υπαρχει συγκριση στις τιμες ιδιωτικού-δημοσίου

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει αναφερθεί και παραπάνω. Αν θέλεις να σε ξεγεννήσει ο γιατρός της βάρδιας, δεν πληρώνεις τίποτα.

Αν όμως θέλεις να σε παρακολουθεί συγκεκριμένος γιατρός, και όταν έρθει η ώρα να τον πάρεις τηλέφωνο και να έρθει να σε ξεγεννήσει αυτός, τότε πληρώνεις το χιλιαρικάκι μίνιμουμ.

Πάντως η δυνατότητα να μην πληρώσεις, υπάρχει.

 

Ok, αντε να δεχτώ οτι ετσι ειναι τα πράγνατα...

 

Αλλά το καταλαβαίνουμε ότι αυτό ειναι παράνομο ετσι? και είναι μαυρα καταμαυρα, μπαινουν στην τσεπη του γιατρού και δεν παίρνουμε απόδειξη?

 

Μπορώ να δεχτώ ότι θα δώσεις κάτι για να έρθει ο γιατρος μες τα μαυρα μεσάνυχτα αλλά όχι ταρίφα 1200 ευρώ...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια μου δεν είναι καθόλου λίγα τα 1000 ή 1500. Δυστυχώς τόσα ζητάνε. Αλλά αν τα δώσουμε ως αμοιβή σε γιατρό σε ιδιωτικό μαιευτήριο (που παραπάνω θα δώσουμε, δε νομίζω ότι πέφτουν οι αμοιβές τους κάτω από 2000-2500), τότε δε μας πειράζει? Η' τα 3 ή 4 χιλιάρικα στο τραπέζι της βάφτισης ή τα 1000 στο στολισμό ούτε αυτά μας πειράζουν? Και επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, καθώς δε φαίνεται το ύφος αυτού που γράφει, δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, αλλά με καλή διάθεση.:)

Αν θέλουμε να γεννάμε αξιοπρεπώς και να έχουμε το γιατρό μας να μας παρακολουθεί, πρέπει να πληρώσουμε καλώς ή κακώς και στο δημόσιο. Στο δημόσιο η γέννα με το καλύτερο δωμάτιο δεν πάει πάνω από 2000. Στα ιδιωτικά οι τιμές (με 4κλινο και αμοιβή γιατρού) ξεκινούν από 5000 και ανεβαίνουν, δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Συγνώμη που θα επιμείνω... τελευταία φορα που αναφερομαι στο θεμα. Εγω προσπαθώ να τονίσω κάτι άλλο:

Τα 4000 του ιδιωτικου, τα 5000 της βαφτησης εισαι ΝΟΜΙΜΑ! Αν συμφωνεις με τη συναλλαγη τα δινεις, αν δεν σου αρεσει δεν τα δινεις...

Η ταριφα του γιατρου του ΕΣΥ ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ οσο δεν παει αλλο!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθω, σας ξαναλεω, ειμαι εξω απο τον χωρο... ουτε καν εγκυος οποτε μπορει να λεω και βλακειες... και αν ηταν και εμενα ο γιατρος μου στο Ελενα ή το Αλεξανδρα να τα εδινα και να ημουν και χαρουμενη που μου βγηκε φτηνα η γεννα...

Αλλά αυτό και παλι δεν το κανει νομιμο, απλά το κάνει καλύτερο για μενα...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!διαβαζω πολυ καιρο το forum κ σημερα ειπα να γραψω για να μου πειτε την γνωμη σας σε κατι..Με παρακολουθει γιατρος δημοσιου νοσοκομειου,πρωτη εγκυμοσυνη,πληρωνω κανονικα τις επισκεψεις στο ιατρειο κ μου εχει ζητησει κ ενα ποσο για την γεννα στο δημοσιο.Ειμαι στην 38 βδομαδα κ σημερα μετα απο τοσο καιρο μου ξεφουρνισε οτι αν δεν εφημερευει το νοσοκομειο δεν μπορει να κανει τιποτα κ θα παω παπαγεωργιου.Απο το πρωι ειμαι να σκασω,θεωρειται σωστη συμπεριφορα?Ειναι δυνατον να μου τολεει τωρα?Κ αν με πιασουν οι πονοι τι να κανω?φυσικα μετα απο αυτην την συμπεριφορα εχω παγωσει καπως..Sorry για το μεγαλο μνμ.Ακουω γνωμες!

 

Όταν με το καλό έρθει η ώρα να γεννήσεις θα πας σε όποιο από τα δύο εφημερεύει και θα γεννήσεις με τον εφημερεύον γιατρό. Και μην σκας και αγχώνεσαι. Θα σου βγει και τζάμπα. Αν τύχει να εφημερεύει το Παπαγεωργίου ακόμα καλύτερα. Είναι όλοι υπέροχοι. Μη μασάς και μην κολλάς στο ότι δεν θα έχεις τον γιατρό σου. Και αν ανησυχεις για την επισκληρίδιο στείλε μου πμ για να σου πω τι να κάνεις για να στην κάνουν χωρίς πολλά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις καποιο λαθος....στην βαφτιση , στο τραπεζι κλπ επιλεγουμε εμεις κ μονο εμείς. Δεν μας ''εκβιάζει'' κανείς για το ποσα θα ξοδεψουμε. και επισης τιποτα δεν ειναι υποχρεωτικό

 

Φυσικά , συμφωνώ οτι δεν υπαρχει συγκριση στις τιμες ιδιωτικού-δημοσίου

 

Δε μας εκβιάζει κανένας. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Στην τελική πληρώνουμε το γιατρό μετά τη γέννα, ας του δώσει η καθεμία όσα μπορεί. Τι θα της κάνει? Αλλιώς ας πάμε στην εφημερία. Δεν είναι λογικό να μη μας πειράζει όταν δίνουμε 1000 ευρώ για κλόουν, κορδέλες, ράνερ και διακοσμητικά (που είναι πανέμορφα, δεν το συζητώ, αν έχουμε, να τα δώσουμε!) αλλά απλά να μη μας πειράζει επειδή είναι δική μας επιλογή. Και στο γιατρό να μας πειράζει να τα δώσουμε. Δηλαδή ο κλόουν που παίρνει 200 ευρώ για 2 ώρες, τα αξίζει τα λεφτά του και δε μας κοροϊδεύει, ενώ ο γιατρός δεν τα αξίζει και μας κοροϊδεύει. Παιδί θα φέρει στον κόσμο, δε θα βγάλει κουνέλι από το καπέλο..

(Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη δουλειά του κλόουν (δεν είναι καθόλου εύκολο να απασχολείς 20 πιτσιρίκια για 2 ώρες, ένα παράδειγμα έφερα.)

Ούτε στο Ιασώ μας πειράζει να τα δώσουμε, γιατί θα λέμε ότι γεννήσαμε στο Ιασώ.

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε καμία προσωπικά! Ο καθένας στην τελική τα δίνει όπου νομίζει ότι είναι σωστό!!!:wink:

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε μας εκβιάζει κανένας. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Στην τελική πληρώνουμε το γιατρό μετά τη γέννα, ας του δώσει η καθεμία όσα μπορεί. Τι θα της κάνει? Αλλιώς ας πάμε στην εφημερία. Δεν είναι λογικό να μη μας πειράζει όταν δίνουμε 1000 ευρώ για κλόουν, κορδέλες, ράνερ και διακοσμητικά (που είναι πανέμορφα, δεν το συζητώ, αν έχουμε, να τα δώσουμε!) αλλά απλά να μη μας πειράζει επειδή είναι δική μας επιλογή. Και στο γιατρό να μας πειράζει να τα δώσουμε. Δηλαδή ο κλόουν που παίρνει 200 ευρώ για 2 ώρες, τα αξίζει τα λεφτά του και δε μας κοροϊδεύει, ενώ ο γιατρός δεν τα αξίζει και μας κοροϊδεύει. Παιδί θα φέρει στον κόσμο, δε θα βγάλει κουνέλι από το καπέλο..

(Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη δουλειά του κλόουν (δεν είναι καθόλου εύκολο να απασχολείς 20 πιτσιρίκια για 2 ώρες, ένα παράδειγμα έφερα.)

Ούτε στο Ιασώ μας πειράζει να τα δώσουμε, γιατί θα λέμε ότι γεννήσαμε στο Ιασώ.

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε καμία προσωπικά! Ο καθένας στην τελική τα δίνει όπου νομίζει ότι είναι σωστό!!!:wink:

 

 

Προφανώς το ξέρουμε πως είναι παράνομο να έχουν ταρίφα. Ωστόσο εγώ έμεινα ευχαριστημένη που είχα καλό γιατρό και γλίτωσα και τα τρελά λεφτά του ιδιωτικού.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε μας εκβιάζει κανένας. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Στην τελική πληρώνουμε το γιατρό μετά τη γέννα, ας του δώσει η καθεμία όσα μπορεί. Τι θα της κάνει? Αλλιώς ας πάμε στην εφημερία. Δεν είναι λογικό να μη μας πειράζει όταν δίνουμε 1000 ευρώ για κλόουν, κορδέλες, ράνερ και διακοσμητικά (που είναι πανέμορφα, δεν το συζητώ, αν έχουμε, να τα δώσουμε!) αλλά απλά να μη μας πειράζει επειδή είναι δική μας επιλογή. Και στο γιατρό να μας πειράζει να τα δώσουμε. Δηλαδή ο κλόουν που παίρνει 200 ευρώ για 2 ώρες, τα αξίζει τα λεφτά του και δε μας κοροϊδεύει, ενώ ο γιατρός δεν τα αξίζει και μας κοροϊδεύει. Παιδί θα φέρει στον κόσμο, δε θα βγάλει κουνέλι από το καπέλο..

(Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη δουλειά του κλόουν (δεν είναι καθόλου εύκολο να απασχολείς 20 πιτσιρίκια για 2 ώρες, ένα παράδειγμα έφερα.)

Ούτε στο Ιασώ μας πειράζει να τα δώσουμε, γιατί θα λέμε ότι γεννήσαμε στο Ιασώ.

Προφανώς δεν απευθύνομαι σε καμία προσωπικά! Ο καθένας στην τελική τα δίνει όπου νομίζει ότι είναι σωστό!!!:wink:

 

Το ''εκβιάζει'' πηγαινε στα ιδιωτικά φυσικά. Ετσι το νιωθω , οταν σου λενε πχ 2500 για το δωματιο....κ 2500 ο γιατρός , ή οταν υπαρχουν γιατροί που αποδεχονται εξετασεις μονο ιδιωτικών κεντρων κ όχι δημοσιου νοσοκομειου:shock::shock:. Το εχει ο γυναικολογος της σε φίλη μου....δεχεται μονο τις εξετασεις αυτών που την στελνει εκεινος !!!!

Για μενα αυτό είναι εκβιασμος , αλλά φυσικά επιλογές υπαρχουν παντα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το ξέρουμε πως είναι παράνομο να έχουν ταρίφα. Ωστόσο εγώ έμεινα ευχαριστημένη που είχα καλό γιατρό και γλίτωσα και τα τρελά λεφτά του ιδιωτικού.

 

Εννοείται οτι ειναι παρανομο , αλλά οπως ειπα δεν μπορεις να ξεφυγεις απο όλα.

Κι εγω ελπιζω να μεινω ευχαριστημένη:)

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο κρατικο νικαιας..με γιατρο τον διεθυντη της γυναικολογικης(παρολο που ειχα διαβασει τα χειριστα εδω,οτι ειναι φραγκοφονιας κλπ)οποτε πηγαιναμε στο νοσοσκομειο στο απογευματινο πληρωναμε το εισιτηριο.ΠΟΤΕ ομως δεν του καναμε κουβεντα για λεφτα,πηγαμε με την λογικη οτι αφου ειναι δημοσιο δεν θα παρει δεκαρα εξτρα οπως και συνεβει..οταν γεννησα ηταν εκει απο τα ξημερωματα και δεν εκανε ουτε την παραμικρη νυξη για λεφτα..αν πηγαινα μαλλον κ του ελεγα κ τι θα σας δωσουμε μπορει κ να ζηταγε..αφου προσφερθηκα...αλλα δεν προσφερθηκα κ ημουν κ μονη μου σε 4κλινο δωματιο(καισαρικη εκανα μπορει κ γι'αυτο να ημουν μονη)

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πω στην προηγούμενη κοπέλα (δεν ξέρω να βάλω και παράθεση) ότι και με τον γιατρό το ίδιο γίνεται. Ρωτάς ποια είναι η αμοιβή του και αν δεν σ αρέσει φεύγεις. ΑΠλό!!! Κορίτσια και εγώ στο ΈΛενα έχω κανονίσει καισαρική γιατί έχω δίδυμα και θα δώσω 1500. Και δεν μου φαίνονται καθόλου πολλά και δεν θέλω να φανώ προκλητική... Ο προηγούμενος γιατρός μου τον οποίο λατρεύω, ήθελε αρχικά μόνο αμοιβή 5000 και μετά το κατέβασε στα 4000. Μια φίλη μου πριν 5 χρόνια στο Ιασώ, τρίκλινο συνολικά 8.000 και η ίδια φίλη στο δεύτερο παιδί πέρσι 9.000.

Τα 1500 θα λυπηθώ τώρα για κύηση υψηλού κινδύνου?

Ο καθένας διαλέγει που τα δίνει... Και μην μου πείτε ότι οι περισσότερες από εσάς δεν δώσατε τουλάχιστον 1000 ευρώ για νυφικό, 200 για ανθοδέσμη κτλ? Σε αυτά τα παράλογα έξοδα γιατί κανείς δεν εξανίσταται???

Σε 10 μέρες παντρεύομαι και είδα τις τρελές τιμές σχετικά με όλα τα του γάμου και φρίκαρα! Ε μου βγήκαν όλα πάφθηνα! Αλλά τα 1500 δεν τα θεωρώ πολλά. Στην τελική ιατροί είναι, επιστήμονες... Έτσι το βλέπω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...