Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα, γεννήσαμε 15-01 στο Μητέρα, εσπευσμένα με καισαρική λόγω κεχρωσμένων υγρών (ακαθαρσίες του μπέμπη στον αμνιακό σάκο).

Ο γιατρός μας ενήργησε άμεσα το ίδιο βράδυ (15-01 1:30 το πρωί).

Τέσσερις ώρες νωρίτερα στο ιατρείο του μας εξέταζε και πρότεινε ραντεβού για την επομένη, δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη !!!.

 

Τώρα η απορίες είναι οι εξής

  • Μπορούσε να προβλέψει αυτές τις εξελίξεις ?
  • Γιατί τελικά ζήτησε να πληρωθεί 2.500  κι όχι 2.200  όσο ο τιμοκατάλογος του Μητέρα για τις καισαρικές.

Έχω και την απάντηση, λίγες ώρες πριν λοιπόν των είχα ρωτήσει και πόσα τελικά θέλεις γιατρέ ?

- Όσο και το μαιευτήριο, απάντησε δείχνοντας τον τιμοκατάλογο του Μητέρα.

- Και γιατί καλούμαι να πληρώσω 300  παραπάνω ? Ρώτησα

- Γιατί η νύχτα εκείνη του τοκετού ήταν πολύ δύσκολη ψυχολογικά για εκείνον απάντησε !!!!!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να τον στείλω να γεννήσει σε αυτόν, διαθέσιμα τηλέφωνα και διευθύνσεις....

Είναι καλός !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω απορω με αυτους του γιατρους που ζητανε αμοιβη ιση με αυτη του μαιευτηριου.Αν μεινω δηλαδη σε μονοκλινο τι αλλαζει στη γεννα .

Ευτυχως η γιατρος μου δεν ηταν τετοιας αποψης .13 ωρες εκανα να γεννησω και ηταν συνεχεια μαζι μου και η γιατρος και η μαια ......

1500 η αμοιβη της γιατρου και 300 η μαια η οποια μας εκανε και τρια μαθηματα σε δικο της χωρο και ξεναγηση στο Μητερα!

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω για καισαρικη πληρωσα στον γιατρο 1200 κ 200 για τον βοηθο του

 

Χάσατε την δικιά μας ικανοποίηση !!!!! :evil::evil::evil:

Μόλις 2500, περιλαμβάνεται και η ψυχολογική υποστήριξη......!!!!!!

Το κέρατο μου

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα,πλήρωσα 336 για το δωμάτιο για 4 ημέρες και 600 ευρώ για τον γιατρό και αυτό γιατί εμείς θέλαμε να του τα δώσουμε δεν μας ζήτησε τίποτα.Το δωμάτιο σούπερ κορίτσια και γενικά πολύ ευχαριστημένη!!

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πληρωσα 2500(την αποδειξη 2000 εγραψε) στη γιατρο και 400 στη μαια(χωρις απδειξη)(τα υπολοιπα μαυρα!!!!!!!!!!!!)

 

Φαντάζομαι, φυσιολογικά, δεν βλέπω να πλήρωσες, ψυχική οδύνη λόγω καισαρικής !!!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι, φυσιολογικά, δεν βλέπω να πλήρωσες, ψυχική οδύνη λόγω καισαρικής !!!!! :evil:

ναι φυσιολογικα....αν ηταν καισαρικη.....:confused::confused::confused::confused:.....3000 ισως;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΜΑΚΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟ, ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ. ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΙΚΛΙΝΟ.ΤΟΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το συγκεκριμένο γιατρό δεν τον γνωρίζω αλλά επειδή γέννησα και εγώ στο μητέρα μπορεία να καλέσεις στο 2106869000 και να ενημερωθείς για τις τιμές. Έτσι έκανα και εγώ και μου τα είπαν αναλυτικότατα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΜΑΚΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟ, ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ. ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΙΚΛΙΝΟ.ΤΟΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ;

 

Εγώ θα πρότεινα να σου στείλουν τιμές με fax

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΜΑΚΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΟ, ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ. ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ;ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΘΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΓΕΝΝΑΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΔΙΚΛΙΝΟ.ΤΟΝ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ;

 

Καλημέρα κι από μένα! Γέννησα κι εγώ στο ΜΗΤΕΡΑ στις 10/11/2009 δυστυχώς μς καισαρική (όλα καλά πήγαν αλλά εγώ δεν ήθελα με τίποτα καισαρική...). Είχα ζητήσει 3κλινο δωμάτιο αποκλειστικού θηλασμού και πληρωσα 2000 ευρώ για το δωμάτιο λόγω καισαρικής. Βέβαια χρεώνουν επιπλέον την επισκληρίδιο (350 ευρώ) και τις εξετάσεις του μωρου (περίπου 300 ευρώ επιπλέον). Για φυσιολογικό τοκετό η τιμή ήταν 1800 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Τον τιμοκατάλογο του ΜΗΤΕΡΑ μπορείς να στον δώσουν στο τηλ. 2106869000. Αν έχετε σκοπό να κάνετε συλογή βλαστοκυττάρων θα θελησουν να σε χρεώσουν 350 ευρώ περίπου επιπλέον. Αυτό είναι παράνομο. Μας το είπαν κι εμάς αλλα ο άντρας μου τους έκανε φασαρία (εμένα ήταν η 3η γέννα μου στο ΜΗΤΕΡΑ). Τους είπε ότι στα προηγούμενα παιδιά δεν το χρεώνανε γιατί το κάνουν τώρα. Δεν ήξεραν τι να απαντήσουν κι όταν τους είπε ότι θέλει ξεχωριστή απόδειξη για τη συλλογή βλαστοκυττάρων για να κινηθεί νομικά απέναντί τους, αυτοί του είπαν πως τελικά δεν θα το πληρώσουμε κι έτσι έγινε. Αυτά!

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

Χάσατε την δικιά μας ικανοποίηση !!!!! :evil::evil::evil:

Μόλις 2500, περιλαμβάνεται και η ψυχολογική υποστήριξη......!!!!!!

Το κέρατο μου

tτι εννοεις με αυτο που λες?εννοεις οτι ειναι πολλα τα λεφτα που εδωσα η λιγα?συγνωμη αλλα δεν το καταλαβα.....:oops::(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια λίγα, αλλά ουσιαστικά δεν σχολιάζω την αμοιβή που έδωσες αλλά την αναισθησία του δικού μας, αμείβεται όχι με συγκεκριμένο τιμοκατάλογο αλλά αναλόγως την δυσκολία του τοκέτου !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα,πλήρωσα 336 για το δωμάτιο για 4 ημέρες και 600 ευρώ για τον γιατρό και αυτό γιατί εμείς θέλαμε να του τα δώσουμε δεν μας ζήτησε τίποτα.Το δωμάτιο σούπερ κορίτσια και γενικά πολύ ευχαριστημένη!!

 

 

Καλησπέρα ,

Να σου ζήσει το μωράκι καταρχάς ...

Επειδή θα γεννήσω & εγώ στο Αλεξάνδρα μπορείς να μου πεις

σε ποια πτέρυγα σε έιχαν & σε τι δωμάτιο έμεινες ???

Εγω θα ζητήσω δίκλινο εφόσον είναι εφικτο...Ξέρω ότι τα μονόκλινα

είναι μετρημένα στο χέρι :mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαια λίγα, αλλά ουσιαστικά δεν σχολιάζω την αμοιβή που έδωσες αλλά την αναισθησία του δικού μας, αμείβεται όχι με συγκεκριμένο τιμοκατάλογο αλλά αναλόγως την δυσκολία του τοκέτου !!!!!!

Α καλα,οτι να ναι.......!!δηλαδη καποια που θα κανει πιο πολλες ωρες κ πιο δυσκολα θα γεννησει τι σημαινει?οτι θα παρει κ 3000ε??????!!!!συγχαρητηρια,ωραιος ο τυπος!!!βεβαια δεν ξερω τι δουλεια σου εκανε αλλα ειναι πολυ κουφη η δικαιολογια,εμενα μου ειπε 1200 για φυσιολογικα κ οταν εγινε καισαρικη κ ρωτησα ποσα θα παρει μου ειπε το ιδιο ποσο,αν κ παιρνει παραπανω(οχι πολλα),κ εμεινα πααααρα πολυ ευχαριστημενη καθ ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης κ στη γεννα,κ φυσικα δεν εκανε την καισαρικη για να τα παρει κ να φυγει,αν ηταν ετσι θα επαιρνε παραπανω λεφτα,κ τον πληρωσα να φανταστεις μετα απο 40ημερες!στην κλινικη δεν τα επαιρνε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα το Ρεα στο Π.Φάληρο δεν εχει ανοίξει ακόμα.

Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ στις 15/10/09 πήγα σε τετράκλινο δωμάτιο και πλήρωσα 5.000 ευρω και 2.000 ευρω τα βλαστοκύτταρα ο γιατρός μου πήρε 2.000 ευρω και 300 ευρω η μαία του γιατρού αν και γέννησα με καισαρική και δεν χρειαζόταν

 

5.000 για τετράκλινο στο Ιασώ τον Οκτώβριο του '09??? Καλά, εγώ γέννησα με καισαρική-επισκληρίδιο στις 17/10/08, ήμουν σε δίκλινο και πλήρωσα 4.300!!! ΚΑΤΕΡΙΝ μήπως εννοείς ότι 5 χιλιάρικα σου κόστισε συνολικά η γέννα???

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΟ ΓΙΑΝΝΙΚΟ (ΛΗΤΩ). ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΑΜΟΙΒΗΣ. ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΕΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ Η ΕΑΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΕΑΝ ΤΙΣ ΓΕΝΝΕΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΛΗΤΩ Η ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΤΙΝΑΝ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

nat-left Μορτακης λεγεται ειναι ειδικος στο hpv και απαιχτος στα γυναικολογικα, για αυτο πηγα σε αυτον και εμεινα κ στην εγκυμοσυνη τοτε δεν με πειραζαν τα χρηματα γιατι ειχα ιδιωτικη ασφαλεια απο την δουλεια μου.Τωρα ομως...

Παντως το ιατρειο του αν και πανακριβος ειναι παντα γεματο κ δεν βρισκεις κ ραντεβου!

vali, ο Καπελακης εχει ιατρειο?Μηπως μπορεις να μου στειλεις τηλ.?

Εσεις κοριτσια θα αλλαζατε γιατρο σε τριτη καισαρικη?

fwfi καλησπέρα..έχεις σκεφτεί τη λύση να προχωρήσεις σε φυσιολογικό τοκετό...vbac το λένε..και πλέον οι ιατροί που έχουν μια κατάρτιση και μια κάποια εμπειρία εκτός απο την ευκολία τους έχουν αρχήσει και την εφαρμόζουν χωρίς extra κοστος για τη μητέρα...είναι τεχνική φυσιολογικου τοκετού μετά απο καισαρική (2η ή 1η)...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρε κοριτσια στα δημοσια μαιευτηρια οπως πχ το Ελενα που θα γεννησω εγω, δεν υποτιθεται οτι ειναι δωρεαν η εστω το περισσοτερο το καλυπτει το ασφαλιστικο ταμειο? (ικα)

Η αμοιβη γιατρου δεν ειναι μεσα αε αυτα, πρεπει να πληρωθει ξεχωριστα?

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια στα δημοσια μαιευτηρια οπως πχ το Ελενα που θα γεννησω εγω, δεν υποτιθεται οτι ειναι δωρεαν η εστω το περισσοτερο το καλυπτει το ασφαλιστικο ταμειο? (ικα)

Η αμοιβη γιατρου δεν ειναι μεσα αε αυτα, πρεπει να πληρωθει ξεχωριστα?

 

ναι στο ελενα θα γεννησεις δωρεαν αν πας στην θεση που σου καλυπτει το ικα.εγω πηγα σε μονοκλινο και πληρωσα 527 ευρω για 4 μερες.γεννησα φυσιολογικα,αν γενναγα με καισαρικη θα πληρωνα περιπου τα μισα(λογω ικα).

 

κανονικα αμοιβη γιατρου "δεν υπαρχει".υπαρχει το λεγομενο φακελακι που αν θελεις το δινεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδέλφη μου γέννησε στο Αρεταίειο την προηγούμενη εβδομάδα με φυσιολογικό τοκετό.

Πλήρωσε για τρίκλινο δωμάτιο 370 ευρώ για 4 μέρες.

Η αμοιβή του γιατρού ήταν 1.000 ευρώ και 200 ευρώ του αναισθησιολόγου για την επισκληρίδιο που έκανε. Έμεινε τόσο ευχαριστημένη, ώστε έδωσε 1.300 ευρώ στο γιατρό.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια, Εγω γεννησα στις 18/02/10 στο Αττικο και ο γιατρος μου μου ειχε ζητησει 1.500 και 250 για τον αναισθησιολογο. Οταν πηγαμε να τον πληρωσουμε του ζητησα αποδειξη και κοντεψαμε να μαλωσουμε ασχημα. μου λεει εισαι τρελη? Δεν μπορω να σου δωσω γιατι ειναι παρανομο. Τα χρηματα ομως να τα παιρνουν μαυρα, ειναι νομιμο? Σας λεω δηλαδη οτι κανονικα δεν πρεπει να πληρωνουμε τον γιατρο απλα οτι θελεις εσυ δινεις στα δημοσια. Αυτοι ομως εχουν κοψει ταριφα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...