Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Ναι απ΄ότι φαίνεται στην Θεσσαλονίκη είναι αλλιώς...πάντως όποιον και να έχω ρωτήσει αυτό μου έχει πεί. Ότι δεν μπορείς να πας όπου θέλεις, αλλά θα πας σε νοσοκομείο που εφημερεύει!
κι εγώ ρώτησα για δημόσιο και μου είπαν ακριβώς το ίδιο αν σε πιάσουν οι πόνοι πας σε αυτό που εφημερεύει!!!

 

Στην Αθηνα, παντως, αν σε πιασουν οι πονοι κι εχεις γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο, πας σιγουρα εκει. Μονο αν δεν εχεις δικο σου γιατρο, θα πας αναγκαστικα σ'οποιο εφημερευει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

peny21gr και εγώ από Θεσσαλονίκη. Εκτός από αυτά σκέψου ότι εγώ επειδή είναι το τρίτο θα κρατήσω και βλαστοκύταρα (1800ευρώ), όλα μαζί γύρω στα 5000 πάρα πολλά λεφτά και δεν ξέρω τι να κάνω, να πάω δημόσιο και όποιος τύχει ή κλινική? Τα άλλα δύο σε κλινική αλλά όπως λένε και οι παλιοί "άλλα χρόνια".

Link to comment
Share on other sites

peny21gr και εγώ από Θεσσαλονίκη. Εκτός από αυτά σκέψου ότι εγώ επειδή είναι το τρίτο θα κρατήσω και βλαστοκύταρα (1800ευρώ), όλα μαζί γύρω στα 5000 πάρα πολλά λεφτά και δεν ξέρω τι να κάνω, να πάω δημόσιο και όποιος τύχει ή κλινική? Τα άλλα δύο σε κλινική αλλά όπως λένε και οι παλιοί "άλλα χρόνια".

 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου anthoula και με το καλό και το νέο σου μωράκι..... :)

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα........ Πάντως εαν βρείς κάποιον γιατρό του νοσοκομείου (φυσικά και όλοι έχουν ιδιωτικά ιατρεία) και κάνεις τις επισκέψεις έξω (για να πληρώνεις φυσικά) :evil: μετά στην γέννα σου θα έρθει με ένα μικρό χαρτζηλικάκι φυσικά καμιά 350,00 ας πούμε. :mad: ...... Τα έχω ακούσει απο γνωστή μου...

 

Στη θέση σου θα διάλεγα κάτι τέτοιο αφου είναι και το τρίτο και πιστεύω ότι τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα για σένα........

 

Πάντως ότι και αν αποφασίσεις σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. :D

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα σε ιδιωτικό νοσοκομείο, αλλά ο γιατρός μου -ευτυχώς- δεν ανήκει στην κατηγορία αυτών που παίρνουν όσο κοστίσει το δωμάτιο. Όχι οτι 1600Ε είναι λίγα, αλλα τουλάχιστον είχα τη δυνατότητα να επιλέξω τι δωμάτιο θα πάρω χωρίς άγχος!

Πάντως την επόμενη φορά θέλω να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά που φεύγουν στα ιδιωτικά & απο την εμπειρία μου, δεν αξίζει τον κόπο. Σου χρεώνουν μέχρι & τα μωρομάντηλα -τα οποία παρεπιπτόντως δεν έχεις ζητήσει!!! Μας χρέωσαν & ένα βαζάκι βαζελίνη! Τί να την έκανα τη βαζελίνη???

Γνωρίζει καμία τι διαφορές έχουν τα δημόσια απο τα ιδιωτικά?

Link to comment
Share on other sites

Αν μου είπαν σωστά στο δημόσιο στοιχίζει γύρω στα 350 ευρώ. Φυσικά και εκεί μπορείς να διαλέξεις δωμάτιο με επιβάρυνση φυσικά.Αυτό που δεν ξέρω με σιγουριά είναι αν κάνουν επισκληρίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα γεννήσω σε ιδιωτικό στην Αθήνα επειδή εκεί είναι ο γιατρός μου...διαφορετικά θα πήγαινα σε δημόσιο....τώρα μάλιστα που διαβάζω ένα βιβλίο για το θηλασμό και γράφει πόσο σημαντικό είναι το rooming-in δηλαδή να έχεις από την πρώτη στιγμή το μωρό σου δίπλα σου και να το θηλάζεις όποτε θες εσύ .....έχω πολλές τύψεις που εμένα θα είναι σε ένα θάλαμο και θα το βλέπω 3 ώρες την ημέρα μόνο....

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα στα Δημόσια Νοσοκομεία δεν έκαν επισκληρίδιο δεν ξέρω εαν ισχύει και τώρα αλλά νομίζω πως είναι έτσι.

 

Φυσικά εαν χρειαστείς καισσαρική τι νάρκωση σου κάνουνε????????????

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Ο γιατρός μου είναι στο Αλεξάνδρα. Σε κάθε επίσκεψη μου παίρνει 40 ευρώ ανά 6 εβδομάδες που τον επισκεπτόμαστε. Για τη γέννα δεν τον είχα ρωτήσει πόσο κοστίζει γιατί θεωρούσα ήταν νωρίς. Μόνος του το έθιξε στο τελευταίο μας ραντεβού για να δει αν συμφωνούμε με το ποσό και να κανονίσουμε σίγουρα αν θα αναλάβει τη γέννα, πράγμα που εμείς θεωρούσαμε δεδομένο. Μας είπε 1000 ευρώ ό,τι και να γίνει. Φ.Τ. ή καισαρική. Δεν μου φάνηκαν πολλά μπορώ να πω. Δεν επέλεξα το δημόσιο νοσοκομείο για τα χρήματα αλλά για όλα τα ιατρικά που προσφέρει. Και δεν με πειράζει που θέλει 1000 ευρώ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην λέω άλλα στο τέλος...

 

Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλαιότερα στα Δημόσια Νοσοκομεία δεν έκαν επισκληρίδιο δεν ξέρω εαν ισχύει και τώρα αλλά νομίζω πως είναι έτσι.

 

Φυσικά εαν χρειαστείς καισσαρική τι νάρκωση σου κάνουνε????????????

 

 

Στο Ιπποκρατειο Θεσ/νικης και στου Βολου κανουν επισκληριο, αλλα νομιζω σε ολα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια τον πρωτο μου τοκετο τον εκανα στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ θεσσαλονικη και μου καναν επισκληριδιο,εκανα βεβαια καισαρικη αλλα και μια φιλη μου που ειχε δικο της γιατρο στο παπαγεωργιου και γεννησε φυσιολογικα δεν ηθελε αυτη επισκληριδιο και ο γιατρος της επεμενε να κανει για να αντεξει τους πονους και κατι τετοια που εχει ο φυσιολογικος τοκετος που δεν τα γνωριζω λογω¨" διατριβης "στις καισαρικες εγω,δυστυχως :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε δημοσιο νοσοκομειο γεννησα με φτ χωρις επισκληριδιο την οποια δεν μου προτεινε καν ο γιατρος οποτε δεν ξερω αν γινεται! Η καισαρικη αποτι εμαθα γινεται με επισκληριδιο! γυρω στα 300 ευρω ειναι το κοστος του νοσοκομειου αν εχει καποια ικα, εμας εδω ειναι τοσο ανεξαρτητος δωματιου!

Τον γιατρο δεν τον πληρωσα στη γεννα γιατι πηγαινα στο ιδιωτικο του ιατρειο σε ολη τη διαρκεια της εγγυμοσυνης και του εδωσα συνολο σχεδον 1000 ευρω, οποτε θεωρησα οτι εχει πληρωθει :):):)

Ελπίζω να σας βοηθησα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,και εμενα η πρωτη σκεψη ηταν για δημοσιο νοσοκομειο αλλα μου εφυγε γρηγορα γιατι δεν ηθελα να με ξεγεννησει οποιος ειχε βαρδια. Γεννησα στον Γαληνο στη Θεσ/νικη και εμεινα παρα πολυ ευχαριστιμενη.Ο γιατρος μου ειναι εκει οπως επισεις στο Γενεσις και στο Διαβαλκανικο με διαφορα στις τιμες ομως.Ημουν σε μονοκλινο με πολυθρονα που γινετε κρεβατι και πληρωσα 1450€ + τα νοσηλια 240€ οταν στο Γενεσις θελουν 1350€ για το 3κλινο αν δεν κανω λαθος.Ολο το προσωπικο ηταν απιστευτο και την ωρα της γεννας αλλα και μετα.Στο γιατρο μου εδωσα 1200€. Γεννησα Παρασκευη και ερχοτανε καθε μερα να με δει,ακομα και την Κυριακη.Αν με το καλο κανω και 2 μωρακι εκει θα παω με κλειστα ματια.

Link to comment
Share on other sites

jo καλές τιμές στον Γαληνό...αλλά δυστυχώς ο δικός μου γιατρός δεν ξεγεννάει εκεί, οπότε θα φάω τις τιμές του Γένεσις στην μάπα :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπέρα,

εγώ γέννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ τον Σεπτέμβρη και ο άντρας μου είχε κλείσει 2κλινο LUX για να με ευχαριστήσει.Οι extra παροχές είναι ατομική TV,πάρκινγκ και δυνατότητα επιλογής μεσημεριανού φαγητού.

Η τιμή του δωματίου ήταν 1800EUR για καισαρική ΙΚΑ και 1650EUR για φυσιολ.τοκετό + έξοδα αναισθησιολόγου (υπάρχει τιμοκατάλογος ανάλογα με το ποιός θα σε αναλάβει π.χ. ο δικός μου "έτυχε" να είναι από τους πιο ακριβούς 150EUR) + παιδίατρος 140EUR + αναλώσιμα/φάρμακα 100EUR + κάποιες extra προεραιτικές εξετάσεις για το μωρό 70-80EUR (όσες εχετε γεννήσει εκεί γνωρίζετε)

Η ειρωνία με μένα ήταν η εξής..... α' είχα διαλέξει 2κλινο για να έχω παρέα γιατί δεν μπορώ να κοιμάμαι μόνη μου και τα 2 πρώτα βράδια δεν είχε έρθει κάποια κοπέλα -ευτυχώς ήμουν απέναντι από τον θάλαμο νεογνών και είχα παρείτσα την φιλαρμονική -

β' πήγα για φυσιολογικό τοκετό και μετά από 8 ώρες έκανα καισαρική οπότε η επιλογή φαγητού για τις 3 πρώτες μέρες ήταν εάν ήθελα ζάχαρη ή λεμονι στο τσαγάκι μου :lol:

Όσο για τον γιατρό μου ο οποίος είναι πολύ γνωστός καθηγητής γυναικολόγος/μαστολόγος στην Θεσ/νικη και μέτοχος στην κλινική ,μου πήρε 1200EUR + 100EUR ο βοηθός του

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Γέννησα πριν 11 μήνες στο ΜΗΤΕΡΑ, σε 4κλινο, με φτ. Εννοείται πως έκανα επισκληρίδιο! Ήταν η πιο όμορφη και η πιο ανώδυνη εμπειρία της ζωής μου και μου στοίχισε 2000Ε το μαιευτήριο(περιλαμβάνεται η επισκληρίδιος και ο αναισθησιολόγος) και 1500Ε ο γιατρός. Το γιατρό δεν τον πλήρωσα καθόλου στις τακτικές επισκέψεις στο ιατρείο του, ούτε και στους υπερήχους που μου έκανε. αν αναρωτιέστε πως και το ποσό εκτινάχθηκε στα 2000Ε σε 4κλινο δωμάτιο, τότε θα σας διαφωτίσω ως εξής: παρουσίασα διαβήτη κύησης και μετά τον τοκετό, τόσο εγώ όσο και ο μπόμπιρας κάναμε συνέχεια εξετάσεις ελέγχου γλυκόζης. Κάθεμία στοίχιζε 17Ε και εμένα τουλάχιστον με μετρούσαν 5 φορές τη μέρα, αν θυμάμαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

παρουσίασα διαβήτη κύησης και μετά τον τοκετό, τόσο εγώ όσο και ο μπόμπιρας κάναμε συνέχεια εξετάσεις ελέγχου γλυκόζης. Κάθεμία στοίχιζε 17Ε και εμένα τουλάχιστον με μετρούσαν 5 φορές τη μέρα, αν θυμάμαι καλά..

 

Με μηχανάκι σου μετρούσαν το ζάχαρο ή με αιμοληψία? Τα 17ευρώ είναι ολίγον τι κλεψιά γι'αυτή την εξέταση (να μου πεις και τα 22 ευρώ για τη γενική αίματος, μπροστά στα 2.5ευρώ που κάνει σε ιδιωτικό εργαστήριο τι είναι...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

μου φαινεται παραξενο αυτο με την αμοιβη γιατρου κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης... απο οσες γνωστες μου ξερω καμια δε πληρωνε επισκεψη, ουτε εγω.. η γιατρος μου με βλεπει 2 φορες το μηνα, και τη πρωτα φορα που πηγα να πληρωσω, μου εξηγησε οτι δεν παιρνει χρηματα απο τις εγκυους στις επισκεψεις...

τωρα εχω σκοπο στην επομενη επισκεψη μου να ρωτησω και ποσο θα κοστισει ο τοκετος... θα γεννησω στο λητω, υπολογιζω γυρω στα 2500 το μαιευτηριο, τωρα για τη γιατρο θα μαθω την παρασκευη

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι λετε ???? εδω στη θεσσνικη εχει κατι ανοητους γιατρους οπου ζητανε 70 ευρω ή 50 για μια μηναια επισκεψη απο τις εγκυους . Ενας συναδελφος του Πανου πληρωνε τετοια ποσα στο γιατρο τους . Αλλα στη μηναια επισκεψη ειναι λογικο να πληρωσεις το γιατρο για την εξεταση οπως πληρωνουμε σε ολους τους γιατρους που παμε . Εμας ο δικος μας περνει 30 ευρω , στον τελευταια μηνα που πηγαιναμε συχνα δεν πληρωναμε αν θυμαμαι καλα και στις επισκεψεις στη κλινικη επισης δεν πληρωναμε που ερχοτανε παρα μονο 800 ευρω για τον τοκετο .

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στον δικό μου πλήρωνα 25euro κάθε μήνα και τις τελευταίες 2 εβδομάδες που πήγαινα 3 φόρες δεν με έπερνε τίποτα και για τον τοκετό μου πήρε 1200euro γιατί εξελίχθηκε σε καισαρική αλλιώς ήταν 1000euro

Η κουμπάρα μου πάντως πλήρωνε 50euro σε κάθε επίσκεψη της μέχρι το τέλος....υπάρχουν και κάποιοι εκμεταλλευτές!!!!!

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

και εγώ στον δικό μου πλήρωνα 25euro κάθε μήνα και τις τελευταίες 2 εβδομάδες που πήγαινα 3 φόρες δεν με έπερνε τίποτα και για τον τοκετό μου πήρε 1200euro γιατί εξελίχθηκε σε καισαρική αλλιώς ήταν 1000euro

Η κουμπάρα μου πάντως πλήρωνε 50euro σε κάθε επίσκεψη της μέχρι το τέλος....υπάρχουν και κάποιοι εκμεταλλευτές!!!!!

 

 

και προσθέτω οτι ο γιατρός μου έχει όλα τα μηχανήματα και το μόνο που έκανα έξω ήταν στον 6ο μήνα τον μεγάλο υπέρηχο.Και έχω όλη την εγκυμοσύνη μου (ηλεκτρονικούς υπέρηχους ανά μήνα/επίσκεψη) σε DVD :D

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα τοτε, οι γιατροι εδω στην αθηνα μας χαριζουν τις επισκεψεις και μας σκιζουν στο τοκετο!!!! :?

 

Μην το λες για την Αθήνα.

Εγώ πληρώνω κάθε μήνα 50 ευρώ την επίσκεψη στο γιατρό. Και στη γέννα θα του δώσω 2500 ευρώ είτε είναι τοκετός είτε καισαρική.

Θα με σκίσει δηλαδή γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα τοτε, οι γιατροι εδω στην αθηνα μας χαριζουν τις επισκεψεις και μας σκιζουν στο τοκετο!!!! :?

 

Μην το λες για την Αθήνα.

Εγώ πληρώνω κάθε μήνα 50 ευρώ την επίσκεψη στο γιατρό. Και στη γέννα θα του δώσω 2500 ευρώ είτε είναι τοκετός είτε καισαρική.

Θα με σκίσει δηλαδή γενικώς...

 

Πολλά λεφτά βρε παιδί μου... Κι εμενα που έιμαι Αθήνα μέχρι πέρισυ έπαιρνε 30 στο ιατρέιο (50 με απόδειξη), από φέτος 40 χωρίς απόδειξη και 60 με απόδειξη..... Για τη γέννα ισχύει τουλαχιστον το ίδιο ποσο 1500 ευρώ...

 

Μια ξαδέλφη μου που γέννησε τον Απρίλη στο Ιασω έδωσε 2500 για την κλινική και 2500 για τον γιατρό (όχι ο δικός μου)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...