Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ? ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ???


Recommended Posts

στο θεμα των εμβολιων soevan μου ειναι οπως σου τα ειπε και η γιογκινι...εμας ο Κυβελλος ειπε κανενα, αλλα ο παιδιατρος και συνεργατης του μας ειπε ΜΕΤΑ τον πρωτο χρονο της ζωης του, σιγουρα το τετραπλο κια μετα μεμονωμενα αιμοφιλο και ενα αλλο...δεν το θυμαμαι τωρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω εσάς που έχετε τα παιδιά σας

απο νεογέννητα σε ομοιοπαθητικό:

 

Ποιά είναι τα βασικά εμβόλια που κάνουν

και ποια αυτά που δεν κάνουν??....

 

Εμεις καναμε το tetravac μονο. Θα κανω το mmr στην κορη μου 8-10 ετων. Δυστυχως δεν υπαρχει μεμονωμενο εμβολιο για την ερυθρα.

Επανέρχομαι σχετικά με τη ΔΕΛΗΚΑΡΗ στο Χαλάνρι. Τη γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμεπειρία ? Ψάχνομαι αρκετά οπως καταλάβατε:rolleyes:...

 

Εχω ακουσει απο τη συνυφαδα μου οτι ειναι πολυ καλη, αλλα νομιζω δε δεχοταν καινουριους ασθενεις γιατι ηταν πηγμενη. Η Αννα Δρουζα πηγαινε την κορη της σ΄αυτην, τωρα θυμηθηκα οτι ειχα ακουσει το ονομα της σε καποια εκπομπη της.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ααα εχω και κατι αλλο που δεν ξερω που να το βαλω ως θεμα για να ζητησω αποψεις...το βαζω και εδω και οποια γνωριζει παρακαλω ας μου πει...

του ανεφερα οτι μαζι με το φυσ.ορο βαζω και μητρικο γαλα..εεε εκει τα εδωσε ολα ο γιατρος...οτι δηλ. το γαλα ισως φταιει που εκανε λοιμωξη, διοτι ειναι τροφη εχει μικροβια και δεν ειναι φαρμακο...να πω οτι αυτο το εχω διαβασει εδω οτι το κανουν καποιες κοπελιες αλλα το γραφει και Πατσουρου...μαλιστα τοσο φανατιστηκε που μου ειπε να παρω τηλ. στο Παιδων και να ζητησω καθηγητη για να μου λυσει την απορια....

 

 

Που βαζεις γαλα? Στο αυτι?

 

Δεν ξερω για αυτι, βαζω στο ματι του εδω και 9 μηνες και μας εσωσε απο την αντιβιωση που εβαζα......οτι σκοτωνει τα μικροβια σκοτωνει. Αυτα οταν τα λες σε συμβατικο γιατρο σε ειρωνευεται αμεσως κι ας του πεις οτι δεν εκανε τιποτα η αντιβιωση του οταν την εβαζες......οποτε δεν εχει νοημα να τα κουβεντιαζεις μαζι τους. Εχε υποψη οτι οταν το χρησιμοποιεις ως αντιβιωση θες να βαζεις αρκετες φορες τη μερσ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εσάς που έχετε τα παιδιά σας

απο νεογέννητα σε ομοιοπαθητικό:

 

Ποιά είναι τα βασικά εμβόλια που κάνουν

και ποια αυτά που δεν κάνουν??....

 

Εγω απο τριων μηνων το πηγα σε ομοιοπαθητικο. Φυσικα το βλεπει και η παιδιατρος.

 

 

Εμεις εχουμε πολλα και διαφορα θεματα με το μωρο, οποτε για μας τα εμβολια ειναι απαγορευτικα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Που βαζεις γαλα? Στο αυτι?

 

Δεν ξερω για αυτι, βαζω στο ματι του εδω και 9 μηνες και μας εσωσε απο την αντιβιωση που εβαζα......οτι σκοτωνει τα μικροβια σκοτωνει. Αυτα οταν τα λες σε συμβατικο γιατρο σε ειρωνευεται αμεσως κι ας του πεις οτι δεν εκανε τιποτα η αντιβιωση του οταν την εβαζες......οποτε δεν εχει νοημα να τα κουβεντιαζεις μαζι τους. Εχε υποψη οτι οταν το χρησιμοποιεις ως αντιβιωση θες να βαζεις αρκετες φορες τη μερσ.

 

οχι, το γαλα το βαζω σε συριγγα και μετα στα ρουθουνια, οπως τον ορο..αυτο που λες παντως με το ματακι -αααλλη εμπειρια απο εκει με αλλο γιατρο- μας εσωσε και εμας...νεογεννητακι ο γιος μας και εκανε τσιμπλα φοβερη..μου δινει αντιβιωση, δεν τη βαζω...ααα περασε μου ειπε ο γιατρος, μπραβο...του λεω γιατρε μου μονο με γαλα...και λεει...θα το τυφλωσεις το παιδι, μην το ξανακανεις, ποτε σου....το μητρικο γαλα βλαπετι τον κερατοειδη, μου ειπε...οπως βλεπετε εχω θεματα με τους γιατρους και το οτι δεν τους υπακουω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ααα για το γαλα στο αυτι,μου ειπε η γιαγια μου-εχει ξεγεννησει πολλες γυναικες ΤΟΤΕ με μαια βεβαια παρουσα-οτι οι μωρομανες εβαζαν γαλα ναι στο αυτι...εγω παντως δεν το εκανα...τα φοβαμαι να σου πω τα αυτια..ειμαι και παθουσα η ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Οταν του ειπα οτι της δινω ομοιοπαθητικα κ δεν την εχει δει κλασικος γιατρος,κ οτι μου ειπε ο ομοιοπαθητικος να την δει ωρλ μαλλον πρεπει να κουφαθηκε.Ελπιζω να ειναι καλος κ να δεχτει την <<ιδιαιτεροτητα>>μας.

Από προσωπική πείρα αποφεύγετε να λέτε για την ομοιοπ γιατί θα σας θεωρούν ανόητους και αφελείς.

Συγκεκριμένα για σένα Vann ούτε να σε απασχολεί για το αν θα δεχτεί την ομοιοπ ή όχι.! Θα το βλέπεις ότι τον θέλεις μόνο για μία σωστή διάγνωση, θα λες με΄τα στον ομοιοπ γιατρό και την αγωγή που σου πρότεινε και ό,τι σου πει ο ομοιοπ θα κάνεις.

 

Εμένα ο ομοιοπαθητικός μου είπε τότε για το ισχίο μου να πάω σε οστεοπαθητικό και όντως πήγα και μου πέρασε σχεδον.

Με φάρμακα ή με ασκήσεις? Και πόσα ραντεβού χρειάστηκαν περίπου, θυμάσαι?

 

Η τρίχρονη κορούλα μου άρχισε κιόλας να έχει συμπτώματα ανοιξιάτικης αλλεργίας....

Τι λέτε;

Είχε καμμιά σας παρόμοια εμπειρία;

Είδατε βελτίωση;

Εγώ που έχω αλλεργική ρινίτιδα πλέον μου έχει περάσει. Μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη κάπως σα να επανέρχεται, αλλά τόσο ελαφριά που δεν την αξιολογώ.

Οι αλλεργίες της ανοιξης είναι από τα "φόρτε" της ομοιοπαθητικής! :)

 

βεβαια απολυτως νικητς; δεν ειμαστε...του εχει μεινει του παιδιου ενας απαισιος βηχας με φλεγμα τοσο που εκανε εμετο το πρωι....ο ιδιος παλι...αν σε δυο μερες δεν περασει μου ειπε τοτε

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας! :)

Αν δεν έχεις πάρει ήδη, πάρε τώρα τηλ τον γιατρό και ενημέρωσε για την πορεία του παιδιου, γιατί ίσως χρειαστεί να σου αλλάξει την αγωγή.

Όσο για τον κλασικό γιατρό, άστον να ζει στις αυταπάτες του. Σημασία έχει ότι εσύ ξέρεις τι έκανε το παιδί σου καλά! ;)

 

του ανεφερα οτι μαζι με το φυσ.ορο βαζω και μητρικο γαλα..εεε εκει τα εδωσε ολα ο γιατρος...οτι δηλ. το γαλα ισως φταιει που εκανε λοιμωξη, διοτι ειναι τροφη εχει μικροβια και δεν ειναι φαρμακο...να πω οτι αυτο το εχω διαβασει εδω οτι το κανουν καποιες κοπελιες αλλα το γραφει και Πατσουρου...μαλιστα τοσο φανατιστηκε που μου ειπε να παρω τηλ. στο Παιδων και να ζητησω καθηγητη για να μου λυσει την απορια....

Όταν θήλαζα, μου είχαν πει να μην την έχω εντελώς ξαπλωμένη, γιατί μπορεί να πάει γάλα στο αυτί και να της κάνει ωτίτιδα. Οπότε το γάλα στο αυτί και μένα μου ακούγεται κάπως να σου πω την αλήθεια. Αλλά αν το λέει η Πατσούρου, ποια είμαι εγώ να την αμφισβητήσω....

Έκανες την ερώτηση στην Αγλαία μήπως ξέρει? Επίσης ρώτα και τον ομοιοπ, μπορεί και αυτός να έχει άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom

λοιπον, το ρωτησα το θεμα με το γαλα στην ενοτητα τοθ,υ θηλασμου και περιμενω...ναι, το πηρα αμεσως το γιατρο αλλα τελικα μου ειπε και παλι καμομιλα για δυο μερες ακομη και θα ξαναμιλησουμε την Πεμπτη..ιδωμεν...σε ευχαριστω για το κουραγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου έχει θέμα με τη μέση της. Από τις εξετάσεις που έχει κάνει ως τώρα, φάνηκε πως έχει μετατόπιση σπονδύλου με συνέπεια ο σπόνδυλος να πιέζει κάποιο κεντρικό νεύρο. Αυτό την κάνει να πονάει συνεχώς και πλέον ούτε και οι φυσιοθεραπείες που κάνει κατά καιρούς την ανακουφίζουν. Πήγε σε δύο μεγαλογιατρούς από τους οποίους ο ένας της είπε να κάνει χειρουργείο (χοντρά χοντρά 10 χιλιάρικα που είναι πολλά λεφτά, άσε που φοβάται κιόλας μη μείνει παράλυτη) και ο άλλος της είπε να το πολεμήσει με φυσιοθεραπεία. Πλέον σκεφτόμαστε να δοκιμάσει την ομοιπαθητική. Τι λέτε, θα γίνει τίποτα? Τουλάχιστον να ανακουφιστεί από τους πόνους ρε γμτ. Το όλο θέμα την έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά και παίρνει και ηρεμηστικά για να κοιμηθεί κάθε βράδυ. Μ'αυτά που ξέρετε εσείς και με την εμπειρία σας, θα γίνει κάτι ή να κοιτάξουμε να την πείσουμε για χειρουργείο?

θα βρει την υγειά της ας το δει ως την τελευταία λύση πριν πάει στο χειρουγείο αν είναι επιφυλακτική.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εσάς που έχετε τα παιδιά σας

απο νεογέννητα σε ομοιοπαθητικό:

από την κοιλιά όχι από νεογέννητο στον 7-8-9 μου έδωσε μια αγωγή με τρια caps ανα μήνα για απομιασματοποίηση και προετοιμασία για τον τοκετό.μετά βοηθηθήκαμε με τους κωλικούς και με το shock της γέννας ένεκα καισαρικής και στους 2.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fairy's mom

λοιπον, το ρωτησα το θεμα με το γαλα στην ενοτητα τοθ,υ θηλασμου και περιμενω...ναι, το πηρα αμεσως το γιατρο αλλα τελικα μου ειπε και παλι καμομιλα για δυο μερες ακομη και θα ξαναμιλησουμε την Πεμπτη..ιδωμεν...σε ευχαριστω για το κουραγιο!!

Τώρα είδα ότι το βάζεις στα ρουθούνια. Καλέ τι πρόβλημα να έχει? Άστον να ωρύεται! Άσε που το επιχειρήμα για τον καθηγητή είναι γελοίο. Ξέρεις τι ασχετοσύνες σχετικά με θηλασμό κλπ έχω ακούσει εγώ από καθηγητή???

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

my_beba η κουμπαρα μου ειχε θεμα με τη μεση, κανει 2 χρονια ομοιοπαθητικη αλλα δε τη βοηθησε. Της συστησα οστεοπαθητικο και την βοηθησε πολυ. Ειναι εξαιρετικα ευχαριστημενη. Ψαξε στο σαιτ τους να βρεις γιατρο.....δεν ξερω που μενει. Η κουμπαρα μου εκανε 2 ωρες ταξιδι για να πηγαινει στη θεσσαλονικη καθε βδομαδα.

 

Κι εγω φαινεται να χω θεμα με τη μεση απο τις γεννες, οταν το παρω αποφαση θα παω στον οστεοπαθητικο (Μπουλανζε που πηγα και το μωρο οταν γεννηθηκε)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

οχι, το γαλα το βαζω σε συριγγα και μετα στα ρουθουνια, οπως τον ορο..αυτο που λες παντως με το ματακι -αααλλη εμπειρια απο εκει με αλλο γιατρο- μας εσωσε και εμας...νεογεννητακι ο γιος μας και εκανε τσιμπλα φοβερη..μου δινει αντιβιωση, δεν τη βαζω...ααα περασε μου ειπε ο γιατρος, μπραβο...του λεω γιατρε μου μονο με γαλα...και λεει...θα το τυφλωσεις το παιδι, μην το ξανακανεις, ποτε σου....το μητρικο γαλα βλαπετι τον κερατοειδη, μου ειπε...οπως βλεπετε εχω θεματα με τους γιατρους και το οτι δεν τους υπακουω...

 

 

Καλα...ζημια στον κερατοειδη κανουν οι σκατοαντιβιωσεις που μας δινουν.......εμενα μου διναν τομπρεξ και του το βαζα η ηλιθια μεχρι που μου πε αλλη οφθαλμιατρος οτι δεν εποιτρεπεται στα μωρα γιατι μπορει να καταστρεψει τον κερατοειδη.........ενα καρο αντιβιωσεις εδινα χωρις αποτελεσμα........τωρα ουτε γι αστειο δεν βαζω ξανα αντιβιωση στο ματι........γαλατακι και ομοιοπαθητικο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα...ζημια στον κερατοειδη κανουν οι σκατοαντιβιωσεις που μας δινουν.......εμενα μου διναν τομπρεξ και του το βαζα η ηλιθια μεχρι που μου πε αλλη οφθαλμιατρος οτι δεν εποιτρεπεται στα μωρα γιατι μπορει να καταστρεψει τον κερατοειδη.........ενα καρο αντιβιωσεις εδινα χωρις αποτελεσμα........τωρα ουτε γι αστειο δεν βαζω ξανα αντιβιωση στο ματι........γαλατακι και ομοιοπαθητικο.

 

α γεια σου ντομπρεξ και εμενα μου εδωσε και για το ματακι που δακρυζε της κορης μου...τι να πεις την δινουν για καραμελα την αντιβιωση...συγγνωμη για το οφ...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν ειναι οφ τοπικ.......κι εγω ετσι ξεκινησα την ομοιοπαθητικη......δυστυχως πολλοι γιατροι το χορηγουν σε μωρα ενω εχει ενα συντηρητικο που ειναι επικινδυνο για τα μωρακια.......εναλλακτικα χορηγειται το eyebrex που ειναι τα ιδια σκατα χωρις το συντηρητικο μεσα.........τι να σου πω...βλακεια μου που δεν δοκιμασα απο την αρχη γαλατακι κι ακουγα τους γιατρους....ειχα φοβηθει γιατι πρηστηκε το βλεφαρο απο την πρωτη μερα.

 

 

Βεβαια οπως εχω πει ηδη εμας λογω της αντιβιωσης για παλλινδρομιση η ομοιοπαθητικη δεν μας βοηθα μια και καλη, υποτροπιαζουμε συνεχεια αλλα συνεχιζουμε να παιρνουμε το ομοιοπαθητικο καθε βδομαδα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fairy's mom ειχες αλλεργικη ρινιτιδα?εγω εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα σε σημειο που πλεον δεν μυριζω, κ δεν γευομαι τιποτα,ξεκινησα ομοιοπαθητικη εδω κ 10μερες αλλα δεν εχω καμια βελτιωση, ουτε εχω χειροτερεψει.Να παρω τον γιατρο να του το πω?η να περιμενω να κανω την θεραπεια που ειναι 45ημερων?

Link to comment
Share on other sites

my_beba η κουμπαρα μου ειχε θεμα με τη μεση, κανει 2 χρονια ομοιοπαθητικη αλλα δε τη βοηθησε. Της συστησα οστεοπαθητικο και την βοηθησε πολυ. Ειναι εξαιρετικα ευχαριστημενη. Ψαξε στο σαιτ τους να βρεις γιατρο.....δεν ξερω που μενει. Η κουμπαρα μου εκανε 2 ωρες ταξιδι για να πηγαινει στη θεσσαλονικη καθε βδομαδα.

 

Κι εγω φαινεται να χω θεμα με τη μεση απο τις γεννες, οταν το παρω αποφαση θα παω στον οστεοπαθητικο (Μπουλανζε που πηγα και το μωρο οταν γεννηθηκε)

 

vera τελικά της έκλεισα ραντεβού την Πέμπτη. Άντε μπας και γίνει τίποτα να δούμε προκοπή. Όχι τπτ άλλο, να γίνει καλά να μου κρατάει το παιδί καμιά φορά γιατί ως τώρα δεννννννννννννννν!!!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα των εμβολιων soevan μου ειναι οπως σου τα ειπε και η γιογκινι...εμας ο Κυβελλος ειπε κανενα, αλλα ο παιδιατρος και συνεργατης του μας ειπε ΜΕΤΑ τον πρωτο χρονο της ζωης του, σιγουρα το τετραπλο κια μετα μεμονωμενα αιμοφιλο και ενα αλλο...δεν το θυμαμαι τωρα....

 

 

Εμεις καναμε το tetravac μονο. Θα κανω το mmr στην κορη μου 8-10 ετων. Δυστυχως δεν υπαρχει μεμονωμενο εμβολιο για την ερυθρα.

 

 

 

Εγω απο τριων μηνων το πηγα σε ομοιοπαθητικο. Φυσικα το βλεπει και η παιδιατρος.

Εμεις εχουμε πολλα και διαφορα θεματα με το μωρο, οποτε για μας τα εμβολια ειναι απαγορευτικα.

 

 

Και τι γίνεται βρε κορίτσια

εαν το αδερφάκι πηγαίνει σχολείο??

 

Μπορείς να ρισκάρεις να το κρατήσεις 1 χρόνο ανεμβολίαστο??

Και αν "φέρει" τίποτα το άλλο παιδί?

Link to comment
Share on other sites

soevan μου το βασικό εμβόλιο των βρεφών είναι ο θηλασμός. Ο Κυβέλλος μου το ξεκαθάρισε ότι ένα χρόνο μίνιμουμ θα θηλάσω :)

Εγώ το τετραπλό το έκανα στους 7-8 μήνες για να προστατέψω μόνο από τις σοβαρότερες. Πχ επειδή πέρασα κοκκύτη κι εγώ 9 μηνών δεν εχω καμία όρεξη να το περάσει το παιδί μου.

 

Βασικά με τον αιμόφυλλο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...ούτε μου πέρασε από το μυαλό ότι είναι κάτι σημαντικό...απ΄οτι είδα έχει να κάνει με γρίπη γι' αυτό.

Anyway αυτά στο θέμα των εμβολίων καλύτερα γιατί δεν αφορούν την ομοιοπαθητική ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

soevan μου το βασικό εμβόλιο των βρεφών είναι ο θηλασμός. Ο Κυβέλλος μου το ξεκαθάρισε ότι ένα χρόνο μίνιμουμ θα θηλάσω :)

Εγώ το τετραπλό το έκανα στους 7-8 μήνες για να προστατέψω μόνο από τις σοβαρότερες.

 

Δυστυχώς στην κόρη μου

λόγω 8-ωρης δουλειάς

δεν κατάφερα να θηλάσω πολύ καιρό (μόνο 3 μήνες!! :()

 

Έχω γράψει γιαυτή την πίκρα μου σε άλλο τόπικ.....

 

Δεν ξέρω εαν τώρα τα καταφέρω για περισσότερο καιρό....

...δεδομένου οτι θα συνεχίζω να δουλεύω!

 

Ο θηλασμός όμως νομίζω οτι δεν είναι εγγύηση

και για τις σοβαρές παιδικές αρρώστειες!

Φοβάμαι οτι είναι ρίσκο.....:?

 

Anyway, ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας

και εσένα yogini μου για τα πμ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Ο θηλασμός όμως νομίζω οτι δεν είναι εγγύηση

και για τις σοβαρές παιδικές αρρώστειες!

Φοβάμαι οτι είναι ρίσκο.....:?

 

 

Αυτο ειναι σχετικο. Η μητερα μου με θηλασε μονο 2 μηνες, σε αντιθεση με τον αδερφο μου που τον θηλασε 10 μηνες. Ωστοσο εγω σπανια αρρωσταινα, πιστευω λοιπον πως ειναι και θεμα γονιδιων, καθως και κρασης του οργανισμου. Απο παιδικες ασθενειες περασα ιλαρα και παρωτιτιδα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

fairy's mom ειχες αλλεργικη ρινιτιδα?εγω εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα σε σημειο που πλεον δεν μυριζω, κ δεν γευομαι τιποτα,ξεκινησα ομοιοπαθητικη εδω κ 10μερες αλλα δεν εχω καμια βελτιωση, ουτε εχω χειροτερεψει.Να παρω τον γιατρο να του το πω?η να περιμενω να κανω την θεραπεια που ειναι 45ημερων?

Εγώ ξύπναγα κάθε μέρα με βουλωμένη μύτη που άνοιγε μετά από ώρα. Αυτό για χρόνια. Αλλά και κατά τη διάρκεια της μερας βούλωνε πολύ συχνά. Αφού νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με διάφραγμα. Αλλά με τον καιρό που κάνω ομοιοπ μου πέρασε. Μην πάρεις τηλ μόνο γι αυτό. Την επόμενη φορά όμως που θα πας, να το πεις όπωσδήποτε.

Είναι πολύ νωρίς οι 10 μέρες. Πρέπει να δώσεις χρόνο. Υπάρχουν περιπτώσεις που βλέπουν άμεσο αποτέλεσμα και άλλες που θέλει πολύ παραπάνω χρόνο.

 

 

Ο θηλασμός όμως νομίζω οτι δεν είναι εγγύηση

και για τις σοβαρές παιδικές αρρώστειες!

Φοβάμαι οτι είναι ρίσκο.....:?

Είναι όπως στο έγραψε η Τάρα. Προφυλάσσει από πολλά, αλλά πάντα είναι και θέμα οργανισμού.

 

Τάρα έκλεισα με τον Χριστόπουλο 2 Μαρτίου! Θα επανέλθω με εντυπώσεις. :)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξύπναγα κάθε μέρα με βουλωμένη μύτη που άνοιγε μετά από ώρα. Αυτό για χρόνια. Αλλά και κατά τη διάρκεια της μερας βούλωνε πολύ συχνά. Αφού νόμιζα ότι είχα πρόβλημα με διάφραγμα. Αλλά με τον καιρό που κάνω ομοιοπ μου πέρασε. Μην πάρεις τηλ μόνο γι αυτό. Την επόμενη φορά όμως που θα πας' date=' να το πεις όπωσδήποτε.

Είναι πολύ νωρίς οι 10 μέρες. Πρέπει να δώσεις χρόνο. Υπάρχουν περιπτώσεις που βλέπουν άμεσο αποτέλεσμα και άλλες που θέλει πολύ παραπάνω χρόνο.

 

Οσο περισσοτερο χρησιμοποιουμε αποσυμφορητικα σπρει, τοσο πιο δυσκολη η θεραπεια. Εγω εκανα 6 μηνες ομοιοπαθητικη και δεν ειχα δει διαφορα στην αλλεργικη ρινιτιδα.

 

 

Τάρα έκλεισα με τον Χριστόπουλο 2 Μαρτίου! Θα επανέλθω με εντυπώσεις. :)

 

Κι εμεις πηραμε το τελευταιο χαπι σημερα και πρεπει να ξαναπαμε προφανως, αλλα 2 Μαρτιου εχουμε γενεθλια οποτε αποκλειεται!;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σχετικο. Η μητερα μου με θηλασε μονο 2 μηνες, σε αντιθεση με τον αδερφο μου που τον θηλασε 10 μηνες. Ωστοσο εγω σπανια αρρωσταινα, πιστευω λοιπον πως ειναι και θεμα γονιδιων, καθως και κρασης του οργανισμου. Απο παιδικες ασθενειες περασα ιλαρα και παρωτιτιδα.

 

Έχεις δίκιο!!

 

Η κόρη μου μέχρι να ξεκινήσει τον παιδικό σταθμό

δεν μου είχε αρρωστήσει ούτε μία φορά!!

(Ούτε βήχα,ούτε μύξα...τίποτα-τίποτα-τίποτα απολύτως!!!! :shock:)

 

Και έλεγα: είδες οι 3 μήνες θηλάσματος τι έκαναν?? :mrgreen:

 

Όταν αρχίσαμε τον παιδικό..........

Αστα!!!!!!!!!!! :roll: :roll:

Link to comment
Share on other sites

soevan07 με την ομοιοπαθητικη θα δεις μεγαλη διαφορα απο θεμα αρρωστιων,βεβαια τα δικα μου απο τοτε που ξεκινησαμε την ομοιοπαθητικη απο την δευτερη μερα που πηραν τις καψουλες εχουν συνεχεια μυξες,συνεχεια ομως ουτε μια μερα δεν εχουν σταματησει,κ μακαρι να συνεχισουμε ετσι.Εχουν αρρωστησει αλλα καμια σχεση μ αυτα που ακουω(φτου φτου)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...