Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος


Recommended Posts

συνήθως τα παιδιά ότι βλέπουν κάνουν :D;) ( δυστυχώς ) απλά μεγαλώνοντας, διαβάζοντας, ζώντας και περνόντας εμπειρίες αναθεωρούν τις άπόψεις τους

έχουμε ένα παιδάκι σε ένα ορφανοτροφεί επρόκειτο να υιοθετηθεί και έχει δυνατότητα επιλογής...( 2 straight καταπληκτικούς γονείς που δεν είναι μπεκρήδες, δεν είναι κλέφτες, δεν κακοποιούν και έχουν όλα τα καλά του κόσμου, και 2 gay με τα παραπάνω χαρακτηριστικά )

ποιους γονείς θα επέλεγε το παιδί ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 161 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 121 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 104 δημοσιεύσεις

  • Thaumataki

    Thaumataki 97 δημοσιεύσεις

Εγω λέω οτι αν υπάρχει κάποιο επίσημο στοιχείο που να δηλώνει τα αντίθετα να κατατεθεί για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε.

αν υπάρχει δλδ κάποιο επιστημονικά τεκμηριωμένο εύρημα που να λέει οτι δεν είναι ικανοί για να γίνουν γονείς να μας το παραθέσετε και να το συζητήσουμε ...

 

θέματα θρησκευτικού περιεχομένου δεν μπορούν να θεωρηθούν επιστημονικά ευρήματα !

ΥΓ. Μην μπερδεύεστε με τον γάμο. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

συμφωνώ αλλα επίσης εγω πιστεύω οτι το θέμα του γάμου είναι στο τραπέζι καθώς αρκετές κοινωνίες έχουν ανάγκη αυτήν την κοινωνική σύμβαση (σε οποια της μορφη ) για να αποδεχθούν το γεγονός οτι ενα ζευγάρι έχει παιδιά

Μακάρι να ήταν αλλιώς ...

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα παιδιά ότι βλέπουν κάνουν :D;) ( δυστυχώς ) απλά μεγαλώνοντας, διαβάζοντας, ζώντας και περνόντας εμπειρίες αναθεωρούν τις άπόψεις τους

 

έχουμε ένα παιδάκι σε ένα ορφανοτροφεί επρόκειτο να υιοθετηθεί και έχει δυνατότητα επιλογής...( 2 straight καταπληκτικούς γονείς που δεν είναι μπεκρήδες, δεν είναι κλέφτες, δεν κακοποιούν και έχουν όλα τα καλά του κόσμου, και 2 gay με τα παραπάνω χαρακτηριστικά )

 

ποιους γονείς θα επέλεγε το παιδί ?

Toυς γκεΐ ρε....έτσι προσταζει η μόδα πλέον. Είσαι καλά ρε Ντάλια..να πάει σχολείο και να το λένε καθυστερημένο που οι γονείς τους είναι straight ;;; Μη σου πω πως στο ορφανοτροφείο, θα το δώσουν κατευθείαν στους ομόφυλους...:mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποιους γονείς θα επέλεγε το παιδί ?

δυστυχώς δεν επιλέγει το παιδι ...! αυτο ειναι ενα ψευτοδίλημμα

το θέμα ειναι οτι επιλέγουν άλλοι

και αυτοί οι αλλοι πρέπει να καταλάβουν οτι και τα δύο ζευγάρια εχουν τις ίδιες ακριβώς ικανότητες και προϋποθέσεις και πιθανότητεςνα μεγαλώσουν ένα παιδι ...

το θέμα έιναι γιατι αποκλείουν το δεύτερο ζευγαρι ...! ???

έχει να κάνει με την ελευθεριά της ανάπτυξης της προσωπικότητας και του σεξουαλικού προσανατολισμού τους που εμπεριέχεται σε αυτην την ελευθερία ?

αυτο δεν είναι καταπάτηση ενός βασικού ανρθώπινου δικαιώματος ?

θαυματακι ε΄δω μιλάμε σοβαρα πιστεύω ...

μη το χαλαμε κι αλλο το θέμα ...!

Link to comment
Share on other sites

Ας παίξουμε με τις λέξεις. Άρα τα υπόλοιπα παιδιά είναι δυστυχισμένα που δεν έχουν και τους 2 γονείς τους :wink:. .

 

Τι να σου πω βρε καλο μου δεν ξερω.Υποθετω οτι καποια ειναι ευτυχισμενα αλλα ειμαι σιγουρη οτι καποια ειναι δυστυχισμενα που δε ζουν και με τους δυο γονεις.Εσυ εχεις συνομιλησει με ολα αυτα τα παιδια και εισαι τοσο σιγουρη οτι ειναι ολα ευτυχισμενα?Ε τοτε πες το και στους ψυχολογους να μη καθονται και αναλυουν ξανα και ξανα τις επιπτωσεις ενος διαζυγιου στην παιδικη ψυχολογια.

 

Σου απαντάει η marandnik.

Κρινοντας λοιπον απο την απαντηση της marandnik μιας κι εσυ δε μου απαντας ξαναλεω οτι ο τιτλος του θεματος αναφερεται σε ολες τις κατηγοριες ανθρωπων και δεν περιοριζεται μονο σε ομοφιλοφιλους.

Και επειδη το ερωτημα μου ειναι το πως αισθανονται ολοι αυτοι οι ανθρωποι μεσα τους.Ειναι ολοι μια χαρα κουλ ...no problem ή μηπως υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι δεν αισθανονται καλα?Θα ηθελαν κατι αλλο?Γιατι για μενα η ψυχολογια ενος ανθρωπου συνδεετια αμεσα με την ικανοτητα του να μεγαλωσει ενα παιδι.

Εγω λοιπον αυτο δεν το ξερω...ουτε μπορω με απολυτη βεβαιοτητα να απαντησω το πως αισθανεται ενας αλλος ανθρωπος μεσα του.Εσεις προφανως θεωρειτε οτι ξερετε.

 

Ποιός είναι ο μέσος όρος; Ποιός τον έχει ορίσει; Και γιατί να υπάρχει μέσος όρος; Και πορευόμαστε στη ζωή μας με μέσους όρους;

Λυπαμαι αλλα απαντησεις του τυπου 'Ποιος ειμαι..που παω...γιατι ειμαι αυτος που ειμαι" μου ειναι δυσκολο να τις δεχτω.Προτιμω να μιλαμε με επιχειρηματα.

 

Παντως το πως πορευεται ο καθενας στη ζωη ειναι δικαιωμα του.

Αυτο σημαινει οτι εισαι ελευθερη να πορευτεις στη ζωη με βαση τις αποψεις σου και τα πιστευω σου...ειμαι ελευθερη ομως κι εγω να πορευτω με βαση τις δικο μου τροπο σκεψης.

 

Αν αυριο μαθαινα οτι θα πεθανω και θα επρεπε να επιλεξω ποιος θα μεγαλωσει το παιδι μου,εγω αναμεσα σε δυο ευτυχισμενα ζευγαρια το ενα ετεροφιλων και το ενα ομοφιλοφιλων θα διαλεγα το πρωτο.Αν εσεις θα επιλεγατε το δευτερο η δε θα σας ενδιεφερε ποιο θα επιλεγατε...μπραβο σας...δικαιωμα σας...δε με αφορα στην τελικη.

 

Δε νομιζω οτι πρεπει ντε και καλα να βγαλω εγω εσενα προβληματικη ή εσυ εμένα προβληματικη(γενικα μιλαω ,μη το παρεις επι προσωπικου).Ας καταλαβουμε καποια στιγμη οτι ο καθε ανθρωπος εχει τα βιωματα του,τη σκεψη του και τις αποψεις του.

 

Βλεπω ποσο πασχιζετε ολες για να υπερασπιστειται το δικαιωμα ενος ομοφιλοφιλου στην ανατροφη ενος παιδιου αλλα δεν μπορειτε να δεχτειτε το δικαιωμα ενος ανθρωπου να εχει διαφορετικη γνωμη απο εσας στο οποιοδηποτε θεμα.

 

και το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω χιλιες φορες.Το οτι ο αλλος εχει αντιθετη αποψη απο εμας δε σημαινει οτι ειναι ντε και καλα προβληματικος,αμορφωτος,ανενημερωτος,ρατσιστης.Καποια στιγμη θα πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε και την αντιθετη αποψη.Στην τελικη την αποψη μας λεμε...ουτε αποφασεις πηραμε,ουτε δικασαμε,ουτε απο τη δικη μου την αποψη θα κριθει το τι θα κανει ο καθε ομοφιλoφιλος ή ετεροφιλος ή τρανσεξουαλ ή bay ή whatever.

 

Sorry αν το υφος μου φανει καπως...το εχω το κακο ελαττωμα:-D.

Την καλημερα μου σε ολες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Toυς γκεΐ ρε....έτσι προσταζει η μόδα πλέον. Είσαι καλά ρε Ντάλια..να πάει σχολείο και να το λένε καθυστερημένο που οι γονείς τους είναι straight ;;;

 

αρια δεν νομίζω ότι είναι αστείο...αυτά τα πρότυπα δεν παρουσιάζονται στα μέσα καθημερινά ???

αν δεν είσαι gay δεν είσαι πετυχημένος

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ρατσίστρια με τους όποιου φύλου ή φυλής ανθρώπους και χωρίς να θέλω ποτέ να επηρεάσω το παιδί μου ή όποιο άλλο παιδί κατά ή υπέρ της οποιασδήποτε προσωπικής επιλογής του κάθε ανθρώπου (μόνο του θα επιλέξει και είμαι κάθετη σε αυτό), ρωτάω τα εξής επειδή είναι στην κυριολεξία απορία μου και όχι ειρωνικά:

 

1 ζευγάρι γκέι τι θα παρέχει σε ένα παιδάκι, πατρική ή μητρική στοργή. Μπορούν? Αν υιοθετήσουν βρέφος ή και μεγαλύτερο παιδάκι, είναι ζωτικής σημασίας η μητρική αγκαλιά και στοργή. Όταν το ζευγάρι δεν νιώθει μητρική στοργή προς το παιδί πως θα το μεταφέρει?

 

Εκτός αν μιλάμε για parenting που απλά αναφέρεται στην ανατροφή αυτή καθεαυτή και δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν ίσες πιθανότητες μεταξύ gay και straight ζευγαριών στο να πετύχουν σωστή ανατροφή, πιθανά όμως ελλειπή αφού θα ψυχοσωματικές και συναισθηματικές ανάγκες δεν θα καλύπτονται. Από την άλλη πιθανά αυτό να συμβαίνει σε κάθε παιδάκι που υιοθετείται όποιοι και αν είναι οι γονείς gay ή straight....

 

Επίσης πιστεύω ότι όσο και αν κάποιοι είναι ρατσιστές όσον αφορά τους γκέι, είναι καθήκον όλων εμάς των γονιών που θέλουμε να θεωρούμε τους εαυτούς μας σωστούς γονείς να μάθουμε στα παιδιά μας να μην κάνουν διακρίσεις σε άλλα παιδάκια όποιους γονείς και να έχουν αυτά, ότι και να είναι οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είσαι gay δεν είσαι πετυχημένος

και απαντώ καθώς αυτό που λές ΔΕΝ ειναι αλήθεια

Differences in Income

While LGBT persons tend to have more education on average than the general population, evidence suggests that they make less money than their heterosexual and cisgender counterparts (Factor and Rothblum, 2007; Fassinger, 2007; Egan, Edelman, & Sherrill, 2008). Studies on income differences for LGBT persons indicate that:

 

  • Gay men earn up to 32% less than similarly qualified heterosexual men.
  • Up to 64% of transgender people report incomes below $25,000.
  • While 5.9% of the general population makes less than 10,000, 14% of LGBT individuals are within this income bracket.

http://www.apa.org/pi/ses/resources/publications/factsheet-lgbt.aspx

Link to comment
Share on other sites

αν τα προτυπα ηταν η γκει 'συμπεριφορα' τοτε οι ομοφυλοφιλοι δεν θα υφισταντο διακρισεις.......μην παμε τωρα αλλου για αλλου βρε παιδια...

 

νικη δεν ειναι η αντιθετη αποψη που κανει τον αλλο ρατσιστη, καταλαβαινεις και ξερεις πολυ καλα ποιος ειναι ο ρατσιστης, μην αρχιζουμε παλι τα βασικα:D

 

τωρα αναμεσα στα δυο ζευγαρια που λες νταλια : πηγαινε ,οχι πολυ μακρια, στην αμερικη (π.χ...) του '60....ενα παιδακι τι θα επελεγε:μαυρους ή λευκους γονεις;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως οι gay συμπεριφορές είναι που προβάλλοντε συνεχώς...

Δεν πιστεύω ότι οι αξιοπρεπής gay και όχι οι "κραγμένες" συμπεριφορές έχουν θέμα διακρίσεων...

Σε κάποια προηγούμενα ποστ είπαμε να μιλάμε για το σήμερα και όχι για δεκαετίες πριν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν τα προτυπα ηταν η γκει 'συμπεριφορα' τοτε οι ομοφυλοφιλοι δεν θα υφισταντο διακρισεις.......μην παμε τωρα αλλου για αλλου βρε παιδια...

 

νικη δεν ειναι η αντιθετη αποψη που κανει τον αλλο ρατσιστη, καταλαβαινεις και ξερεις πολυ καλα ποιος ειναι ο ρατσιστης, μην αρχιζουμε παλι τα βασικα:D

 

τωρα αναμεσα στα δυο ζευγαρια που λες νταλια : πηγαινε ,οχι πολυ μακρια, στην αμερικη (π.χ...) του '60....ενα παιδακι τι θα επελεγε:μαυρους ή λευκους γονεις;

Η γεί συμπεριφορά υφίσταται διακρίσεις σε απλούς, καθημερινούς ανθρώπους. Στα πρότυπα όμως που προβάλει η τηλεόραση είναι εντελώς αποδεκτή. Μεγάλοι μόδιστροι, κομμωτες, ρόλοι σε έργα (δεν υπάρχει πλέον σειρά που να μην έχει έναν γκει) παρελάυνουν καθημερινά σε εκπομπές. Αυτα τα πρότυπα φαντάζομαι εννοεί και η Ντάλια.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ένα παιδάκι σε ένα ορφανοτροφεί επρόκειτο να υιοθετηθεί και έχει δυνατότητα επιλογής...( 2 straight καταπληκτικούς γονείς που δεν είναι μπεκρήδες, δεν είναι κλέφτες, δεν κακοποιούν και έχουν όλα τα καλά του κόσμου, και 2 gay με τα παραπάνω χαρακτηριστικά )

 

ποιους γονείς θα επέλεγε το παιδί ?

Το παιδί δεν ξέρω τι θα διάλεγε. Το ορφανοτροφείο πάντως - νομίζω- θα εξαντλούσε τις πιθανότητες των straight γονιών και μετά θα σκεφτόταν για gay γονείς.

Γι' αυτό - νομίζω πάλι -ότι καταλήγουν σε παρένθετη (αν μιλάμε για άνδρες, οι γυναίκες λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα) ή σε προσυμφωνημένη εγκυμοσύνη και υιοθεσία μετά από το ζευγάρι των gay.

Κοίτα νομίζω το θέμα είναι αν έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα.

Δηλ. γιατί ο Κώστας που είναι στρέιτ αλλά δεν μπορεί να κάνει παιδιά, έχει περισσότερα δικαιώματα από το Γιώργο που είναι gay στην απόκτηση παιδιού; Προυπόθεση να θέλουν και οι δύο -απεγνωσμένα- παιδιά.

 

Τι να σου πω βρε καλο μου δεν ξερω.Υποθετω οτι καποια ειναι ευτυχισμενα αλλα ειμαι σιγουρη οτι καποια ειναι δυστυχισμενα που δε ζουν και με τους δυο γονεις.Εσυ εχεις συνομιλησει με ολα αυτα τα παιδια και εισαι τοσο σιγουρη οτι ειναι ολα ευτυχισμενα?Ε τοτε πες το και στους ψυχολογους να μη καθονται και αναλυουν ξανα και ξανα τις επιπτωσεις ενος διαζυγιου στην παιδικη ψυχολογια.

 

Βρε Νίκη δεν μιλάμε για "όλα αυτά τα παιδιά" ή "για "όλα είναι ευτυχισμένα". Αυτά μόνο στις ταινίες υπάρχουν. Η πραγματική ζωή δεν είναι ή πάνω ή κάτω. Υπάρχουν διαβαθμίσεις που μας κάνουν τον μέσο όρο;-):cool:

 

Κρινοντας λοιπον απο την απαντηση της marandnik μιας κι εσυ δε μου απαντας ξαναλεω οτι ο τιτλος του θεματος αναφερεται σε ολες τις κατηγοριες ανθρωπων και δεν περιοριζεται μονο σε ομοφιλοφιλους.

Και επειδη το ερωτημα μου ειναι το πως αισθανονται ολοι αυτοι οι ανθρωποι μεσα τους.Ειναι ολοι μια χαρα κουλ ...no problem ή μηπως υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι δεν αισθανονται καλα?Θα ηθελαν κατι αλλο?Γιατι για μενα η ψυχολογια ενος ανθρωπου συνδεετια αμεσα με την ικανοτητα του να μεγαλωσει ενα παιδι.

Εγω λοιπον αυτο δεν το ξερω...ουτε μπορω με απολυτη βεβαιοτητα να απαντησω το πως αισθανεται ενας αλλος ανθρωπος μεσα του.Εσεις προφανως θεωρειτε οτι ξερετε..

 

Αν υπάρχουν κάποιοι που δεν αισθάνονται κουλ; Προφανώς και θα υπάρχουν.

Όλοι οι στρέιτ αισθάνονται κουλ; Προφανώς και όχι. Ούτε και εγώ μπορώ να ξέρω πως αισθάνεται ένας άλλος άνθρωπος μέσα του, μερικές φορές δεν μπορώ να αποφασίσω ούτε για τον ίδιο τον εαυτό μου. Δεν θεωρώ ότι ξέρω τίποτα.

Το μόνο που κάνω είναι να προβάλλω τον εαυτό μου σ' αυτή την καταστάση. Πως θα αισθανόμουνα εγώ αν π.χ. κάποιος μου έλεγε ότι επειδή αγαπάω μια άλλη γυναίκα δεν μπορώ να γίνω ποτέ μάνα!!!!!

Θα αποφάσιζαν δηλαδή κάποιοι άλλοι για το αν έχω ή όχι μητρικά αισθήματα και αν το παιδί θα ήταν ή όχι ευτυχισμένο μαζί μου. Και μόνο που το σκέφτομαι εξοργίζομαι. :mad:

 

 

Αν αυριο μαθαινα οτι θα πεθανω και θα επρεπε να επιλεξω ποιος θα μεγαλωσει το παιδι μου,εγω αναμεσα σε δυο ευτυχισμενα ζευγαρια το ενα ετεροφιλων και το ενα ομοφιλοφιλων θα διαλεγα το πρωτο.Αν εσεις θα επιλεγατε το δευτερο η δε θα σας ενδιεφερε ποιο θα επιλεγατε...μπραβο σας...δικαιωμα σας...δε με αφορα στην τελικη....

Νίκη έχεις κάθε δικαίωμα να επιλέξεις ποιος θα σου κρατήσει το παιδί σου. Γι' αυτό το δικαίωμα μιλάμε εδώ.

 

Δε νομιζω οτι πρεπει ντε και καλα να βγαλω εγω εσενα προβληματικη ή εσυ εμένα προβληματικη(γενικα μιλαω ,μη το παρεις επι προσωπικου).Ας καταλαβουμε καποια στιγμη οτι ο καθε ανθρωπος εχει τα βιωματα του,τη σκεψη του και τις αποψεις του.

 

και το εχω ξαναπει και θα το ξαναπω χιλιες φορες.Το οτι ο αλλος εχει αντιθετη αποψη απο εμας δε σημαινει οτι ειναι ντε και καλα προβληματικος,αμορφωτος,ανενημερωτος,ρατσιστης.Καποια στιγμη θα πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε και την αντιθετη αποψη.Στην τελικη την αποψη μας λεμε...ουτε αποφασεις πηραμε,ουτε δικασαμε,ουτε απο τη δικη μου την αποψη θα κριθει το τι θα κανει ο καθε ομοφιλoφιλος ή ετεροφιλος ή τρανσεξουαλ ή bay ή whatever.

 

Sorry αν το υφος μου φανει καπως...το εχω το κακο ελαττωμα:-D.

Την καλημερα μου σε ολες...

 

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λες. Συζήτηση κάνουμε. Έχεις το δικαίωμα να έχεις όποια άποψη θέλεις. Και σέβομαι την άποψή σου, γι' αυτό και συνομιλώ μαζί σου.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ύφος σου.

:lol::lol::lol:

 

 

Χωρίς να είμαι ρατσίστρια με τους όποιου φύλου ή φυλής ανθρώπους και χωρίς να θέλω ποτέ να επηρεάσω το παιδί μου ή όποιο άλλο παιδί κατά ή υπέρ της οποιασδήποτε προσωπικής επιλογής του κάθε ανθρώπου (μόνο του θα επιλέξει και είμαι κάθετη σε αυτό), ρωτάω τα εξής επειδή είναι στην κυριολεξία απορία μου και όχι ειρωνικά:

 

1 ζευγάρι γκέι τι θα παρέχει σε ένα παιδάκι, πατρική ή μητρική στοργή. Μπορούν? Αν υιοθετήσουν βρέφος ή και μεγαλύτερο παιδάκι, είναι ζωτικής σημασίας η μητρική αγκαλιά και στοργή. Όταν το ζευγάρι δεν νιώθει μητρική στοργή προς το παιδί πως θα το μεταφέρει?.

 

Γιατί το ζευγάρι να μην νιώθει μητρική στοργή για το παιδί; Δηλ. δεν μπορεί (λόγω εμφάνισης) ένας άνδρας να αισθάνεται μητρική στοργή;

Δεν μπορεί να είναι τρυφερός; Για αυτό λες;

Κοίτα σίγουρα αν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες όπως είπε και η Νίκη χρειάζονται και τα δύο φύλα. Καλό είναι να υπάρχουν.

Δεν υπάρχουν όμως περιπτώσεις που επειδή η μητέρα πέθανε, ένας άνδρας μεγάλωσε ένα παιδί μόνος του;

Δηλαδή επειδή η μητέρα δεν υπάρχει, το παιδί πρέπει να πάει σε ανάδοχους γονείς όπου θα υπάρχει και η μητέρα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ζευγάρι να μην νιώθει μητρική στοργή για το παιδί; Δηλ. δεν μπορεί (λόγω εμφάνισης) ένας άνδρας να αισθάνεται μητρική στοργή;

 

 

Επειδη εγω ακομα δε γεννησα και προφανως δεν εχω την εμπειρια να απαντησω,μπορειτε εσεις οι υπολοιπες μανουλες να μου απαντησετε please?

Πιστευετε οτι μπορει ενας τριτος αντρας περα απο τον πατερα του παιδιου σας να εχει με το παιδι σας το δεσιμο που εχετε εσεις η ιδια μαζι του?

 

Μπορει δλδ ενα παιδακι να εισπραξει μητρικη στοργη απο εναν αντρα ο οποιος δεν ειναι ο φυσικος του πατερας?Και τοτε γιατι τη λεμε μητρικη στοργη απορω?Γιατι μιλαμε για ισχυρο μητρικο δεσιμο και για ολα τα συναφη?

 

Γιατι προσωπικα θεωρω οτι το περιεργο αυτο δεσιμο που εχει μια μανα με το παιδι της δεν το εχει ουτε καν ο ιδιος ο πατερας του παιδιου.Ποσο μαλλον ενας τριτος.Δε μιλαω ουτε για αγαπη ,ουτε για τρυφεροτητα.Μιλαω για ολα αυτα τα μητρικα συναισθηματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σίγουρα αν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες όπως είπε και η Νίκη χρειάζονται και τα δύο φύλα. Καλό είναι να υπάρχουν.

 

Λυπαμαι παρα πολυ αν φτασαμε σαν κοινωνια στο σημειο να θεωρουμε ιδανικο το αυτονοητο...γιατι τοσα χρονια το να μεγαλωνει ενα παιδι με μια μανα κι εναν πατερα ηταν το αυτονοητο και ολα τα υπολοιπα ηταν οι εξαιρεσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί το ζευγάρι να μην νιώθει μητρική στοργή για το παιδί; Δηλ. δεν μπορεί (λόγω εμφάνισης) ένας άνδρας να αισθάνεται μητρική στοργή;

Δεν μπορεί να είναι τρυφερός; Για αυτό λες;

Κοίτα σίγουρα αν μιλάμε για ιδανικές συνθήκες όπως είπε και η Νίκη χρειάζονται και τα δύο φύλα. Καλό είναι να υπάρχουν.

Δεν υπάρχουν όμως περιπτώσεις που επειδή η μητέρα πέθανε, ένας άνδρας μεγάλωσε ένα παιδί μόνος του;

Δηλαδή επειδή η μητέρα δεν υπάρχει, το παιδί πρέπει να πάει σε ανάδοχους γονείς όπου θα υπάρχει και η μητέρα;

 

Βασικά ρωτάω γιατί δεν είμαι σε θέση να ξέρω αλλά ούτε και ποτέ το έψαξα. Όμως όπως αναφέρω "... αν μιλάμε για parenting που απλά αναφέρεται στην ανατροφή αυτή καθεαυτή και δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν ίσες πιθανότητες μεταξύ gay και straight ζευγαριών στο να πετύχουν σωστή ανατροφή, πιθανά όμως ελλειπή αφού θα ψυχοσωματικές και συναισθηματικές ανάγκες δεν θα καλύπτονται. Από την άλλη πιθανά αυτό να συμβαίνει σε κάθε παιδάκι που υιοθετείται όποιοι και αν είναι οι γονείς gay ή straight.... " και σε όποιο παιδάκι όπως λες και συ πεθαίνει ένας εκ των 2 γονέων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευετε οτι μπορει ενας τριτος αντρας περα απο τον πατερα του παιδιου σας να εχει με το παιδι σας το δεσιμο που εχετε εσεις η ιδια μαζι του?

 

χμμμ εγω θα απαντησω ΚΑΘΕΤΑ μονο απο την δικη μας εμπειρια ως οικογενεια φυσικα οτι ακομα και ο αντρας μου ΔΕΝ εχει το δεσιμο που εχω εγω με την μικρη, που την αισθανθηκα μεσα μου απο την πρωτη στιγμη που χτυπησε η καρδουλα της. Αυτο το δεσιμο ουτε ο ιδιος της ο πατερας μπορει να το πετυχει.....Αντοστοιχα ομως και μια μανα που υιοθετει δεν πιστευω οτι εχει το ιδιο δεσιμο με το να το γεννησει.

 

Ολα τα παραπανω ομως ΑΥΤΟΜΑΤΑ δεν με κανουν να πιστευω οτι γονεις του ιδιου φυλου δεν μπορουν να ειναι σωστοι, αποτελεσματικοι και τρυφεροι γονεις με τα παιδια τους. Ουτε οτι μπορουν να τους προσφερουν ασφαλεια, προστασια και σωστες αρχες για το υπολοιπο της ζωης τους. Επιμενω οτι ακομα και ετσι δεν θεωρω σωστο να κρινουμε την γονεικη ιδιοτητα και ικανοτητα συναθρωπων μας, ομοφυλοφιλων ή μη, μονο και μονο κρινοντας τις σεξουαλικες τους προτιμησεις, ή το φύλλο τους. Αλλα πραγματα κρινουν αυτη την ικανοτητα και φαινονται σε βαθος χρονου. Παραδειγμα τρανταχτο. Ειμαι παιδι ετεροφυλων που χωρισαν. Ο πατερας δεν το εβλεπε καθολου και η μανα το παρατησε να το μεγαλωσει η γιαγια. Δεσιμο ΔΕΝ απεκτησα με κανενα. Ηταν ιδανικο για μενα να μεγαλωσω ετσι? ή θα ηταν πιο ιδανικο να με μεγαλωναν ομοφυλοφιλοι που ομως θα ηταν αφοσιωμενοι και οι δυο σε μενα? ηταν οι δικοι μου ετεροφυλοι γονεις οι ιδανικοι για να με μεγαλωσουν? μονο και μονο επειδη ηταν ετεροφυλοι?........δεν ξερω......σκεφτητε το εσεις....εγω δεν απανταω........δεν ξερω......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παρα πολυ αν φτασαμε σαν κοινωνια στο σημειο να θεωρουμε ιδανικο το αυτονοητο...γιατι τοσα χρονια το να μεγαλωνει ενα παιδι με μια μανα κι εναν πατερα ηταν το αυτονοητο και ολα τα υπολοιπα ηταν οι εξαιρεσεις.

Νίκη και Μarin είστε φυλακισμενα μυαλά....;):mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω ακομα δε γεννησα και προφανως δεν εχω την εμπειρια να απαντησω,μπορειτε εσεις οι υπολοιπες μανουλες να μου απαντησετε please?

Πιστευετε οτι μπορει ενας τριτος αντρας περα απο τον πατερα του παιδιου σας να εχει με το παιδι σας το δεσιμο που εχετε εσεις η ιδια μαζι του?

 

Μπορει δλδ ενα παιδακι να εισπραξει μητρικη στοργη απο εναν αντρα ο οποιος δεν ειναι ο φυσικος του πατερας?Και τοτε γιατι τη λεμε μητρικη στοργη απορω?Γιατι μιλαμε για ισχυρο μητρικο δεσιμο και για ολα τα συναφη?

 

Γιατι προσωπικα θεωρω οτι το περιεργο αυτο δεσιμο που εχει μια μανα με το παιδι της δεν το εχει ουτε καν ο ιδιος ο πατερας του παιδιου.Ποσο μαλλον ενας τριτος.Δε μιλαω ουτε για αγαπη ,ουτε για τρυφεροτητα.Μιλαω για ολα αυτα τα μητρικα συναισθηματα.

 

Αυτό ρωτάω και γω με όλη την αφέλεια που με διακατέχει στο συγκεκριμένο θέμα. Να δεχτώ τα περί gay parenting και να μην κάνω διακρίσεις αλλά να αναφέρω κιόλας ότι ένας λόγος που θηλάζει μια μητέρα (εκτός των άλλων πιο σημαντικών) είναι για να κλειδώσει το ισχυρό συναισθηματικό δέσιμο μεταξύ βρέφους και μητέρας. Μπορεί να γεννηθεί ένα βρέφος και να δωθεί υιοθεσία σε ένα γκέι ζευγάρι ανδρών και να παρέχουν στο παιδί αυτό τον ισχυρό συναισθηματικό δεσμό? Κανένας δεν αμφιβάλλει ότι πιθανά να το μεγαλώσουν σωστά σε οποιοδήποτε άλλο τομέα αλλά στην υγιή ανατροφή ενός βρέφους είναι ζωτικής σημασίας αυτό το δέσιμο. Φυσικά το ίδιο μπορεί να λεχθεί για κάθε είδους υιοθεσία όπως είπα και πιο πάνω από γκέι ή στρέιτ ζευγάρια.

Link to comment
Share on other sites

και οι γυναίκες που δνε θηλάζουν ...?

δεν έχουν αυτο το ισχυρό δέσιμο με το παιδι τους ?????...?

 

Στην φύση δεν συναντούμε αυτο το μητρικό ΕΝΣΤΙΚΤΟ Νικι παρα σε ελάχιστες περιπτώσεις ... (ύαινα ελέφαντας -οκ ζωολόγος δεν είμαι στα χιλίαδες είδη μπορέι να έιναι και αλλα αλλα μιλάω για ντοκυμαντερ που είχα δει ) όπου παρατηρείτε η διατήρηση της σχέσης των τέκνων με τα τους γεννήτορες και μετά το καθορισμένο χρονικό πέρας όπου η παρουσία των γονέων είναι απαραίτητη...(σίτιση ) )

 

Ένας πατέρας- πιθανολογώ -δεδομένων καταστάσεων και συνθηκών , οτι μπορέι ακόμα και να εμφανιστεί ανώτερος της κοινωνιολογικής έννοιας της ¨μητρικής φροντίδας¨

καθότι το πατρικό ένστικτο είναι κάτι που αναπτύσσεται...καμία φορά μπορεί και να εμφανιστεί ανώτερο καθώς ειναι απο "επιλογή" αγάπη και σχέση... ([ενας πατέρας αγαπά το παιδί του αφού γεννηθεί ...)

 

'Η ελευθερία που δίνεται στο ατομο να ΑΓΑΠΗΣΕΙ ειναι ανωτερης της αγαπής γιατι ...¨έτσι ¨....

 

αυτο μας έχουν δείξει και οι έρευνες σε σχέση με την ανατροφή τέκνων που έχουν μεγαλώσει σε ομόφυλα ζευγάρια !

 

έχουν εμφανιστεί -κατα περίπτωση και συγκριτικά -ανώτεροι σε θέματα διαπαιδαγώγησης καθώς η επιλογή για παιδι ήταν πιο συνειδητή ..!

εγώ πάω στοίχημα οτι αν απευλευθερωθει το ανθωπινο αυτο δικαίωμα για απόκτηση παιδιού και στις ομόφιλες οικογένειες ΙΣΟΤΗΜΑ τότε θα δούμε οτι δνε αποκλείουν απο τα ετερόφυλα ζευγαρια ... ΠΟΥΘΕΝΑ (ούτε στα ελαττώματα ούτε στα προτερήματα )

 

μιλάμε όμως για αυτα που μεχρι τώρα μας δείχνουν οι έρευνες !

Link to comment
Share on other sites

χμμμ εγω θα απαντησω ΚΑΘΕΤΑ μονο απο την δικη μας εμπειρια ως οικογενεια φυσικα οτι ακομα και ο αντρας μου ΔΕΝ εχει το δεσιμο που εχω εγω με την μικρη, που την αισθανθηκα μεσα μου απο την πρωτη στιγμη που χτυπησε η καρδουλα της. Αυτο το δεσιμο ουτε ο ιδιος της ο πατερας μπορει να το πετυχει.....Αντοστοιχα ομως και μια μανα που υιοθετει δεν πιστευω οτι εχει το ιδιο δεσιμο με το να το γεννησει.

 

Ολα τα παραπανω ομως ΑΥΤΟΜΑΤΑ δεν με κανουν να πιστευω οτι γονεις του ιδιου φυλου δεν μπορουν να ειναι σωστοι, αποτελεσματικοι και τρυφεροι γονεις με τα παιδια τους. Ουτε οτι μπορουν να τους προσφερουν ασφαλεια, προστασια και σωστες αρχες για το υπολοιπο της ζωης τους. Επιμενω οτι ακομα και ετσι δεν θεωρω σωστο να κρινουμε την γονεικη ιδιοτητα και ικανοτητα συναθρωπων μας, ομοφυλοφιλων ή μη, μονο και μονο κρινοντας τις σεξουαλικες τους προτιμησεις, ή το φύλλο τους. Αλλα πραγματα κρινουν αυτη την ικανοτητα και φαινονται σε βαθος χρονου. Παραδειγμα τρανταχτο. Ειμαι παιδι ετεροφυλων που χωρισαν. Ο πατερας δεν το εβλεπε καθολου και η μανα το παρατησε να το μεγαλωσει η γιαγια. Δεσιμο ΔΕΝ απεκτησα με κανενα. Ηταν ιδανικο για μενα να μεγαλωσω ετσι? ή θα ηταν πιο ιδανικο να με μεγαλωναν ομοφυλοφιλοι που ομως θα ηταν αφοσιωμενοι και οι δυο σε μενα? ηταν οι δικοι μου ετεροφυλοι γονεις οι ιδανικοι για να με μεγαλωσουν? μονο και μονο επειδη ηταν ετεροφυλοι?........δεν ξερω......σκεφτητε το εσεις....εγω δεν απανταω........δεν ξερω......

 

Μα φυσικα και δεν ηταν ιδανικο για σενα....αλλα μη προδικαζουμε οτι ντε και καλα το ετεροφιλο ζευγαρι θα εχει καποιο κουσουρι.Θα μπορουσε να σε ειχε μεγαλωσει και ενα ζευγαρι ομοφιλοφιλων οι οποιοι να ειχαν την ιδια ασχημη συμπεριφορα με τους γονεις σου.

 

Και εννοειται δεν εκανα την ερωτηση για να πω οτι εφοσον ενας αντρας ομοφιλοφιλος δε μπορει να νιωσει μητρικη στοργη αρα δε μπορει να μεγαλωσει ενα παιδι...καμια σχεση.Εχεις δικιο...αλλα πραγματα μετρανε.Απλα δε μου αρεσει να τα ισοπεδωνουμε ολα και να λεμε οτι ο αντας θα αισθανθει μητρικη στοργη,θα εχει μητρικο ενστικτο...μηπως θα θηλαζει κιολας?

Link to comment
Share on other sites

ας υποθεσουμε οτι ενα ζευγαρι gay μπορει να μεγαλωσει ενα παιδι με απεραντη αγαπη και στοργη και και και και...

ειναι δυνατον να μπορεσει να αντικαταστησει τη μητρικη στοργη?αυτο ειναι αδυνατον.....οι λεξεις εχουν το νοημα τους και εκφραζουν τα συναισθηματα..θα το αλλαξουμε και αυτο?

το παιδι θα μπορεσει να εκλαβει αυτη την αγαπη ως μητρικη?δεν νομιζω......ειναι παραλογο...

με καποιο αλλο τροπο θα νιωσει ισως στοργη αλλα οχι μητρικη..

εδω παιδια μεγαλωνουν με καποια μητρια ας πουμε...(που μπορει να τα λατρευει απεραντα)και παλι τους λειπει η ιδεα της παραγματικης τους μητερας η μητρικη στοργη...

δεν ξερω ρε κοριτσια που μπορουν να οδηγησουν ολα αυτα....

εχετε σκεφτει οτι αυτο ισως καποια στιγμη οδηγησει και σε αιμομιξια?λεω εγω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ εγω θα απαντησω ΚΑΘΕΤΑ μονο απο την δικη μας εμπειρια ως οικογενεια φυσικα οτι ακομα και ο αντρας μου ΔΕΝ εχει το δεσιμο που εχω εγω με την μικρη, που την αισθανθηκα μεσα μου απο την πρωτη στιγμη που χτυπησε η καρδουλα της. Αυτο το δεσιμο ουτε ο ιδιος της ο πατερας μπορει να το πετυχει.....Αντοστοιχα ομως και μια μανα που υιοθετει δεν πιστευω οτι εχει το ιδιο δεσιμο με το να το γεννησει.

Αυτό ακριβώς!!

Ολα τα παραπανω ομως ΑΥΤΟΜΑΤΑ δεν με κανουν να πιστευω οτι γονεις του ιδιου φυλου δεν μπορουν να ειναι σωστοι, αποτελεσματικοι και τρυφεροι γονεις με τα παιδια τους. Ουτε οτι μπορουν να τους προσφερουν ασφαλεια, προστασια και σωστες αρχες για το υπολοιπο της ζωης τους. Επιμενω οτι ακομα και ετσι δεν θεωρω σωστο να κρινουμε την γονεικη ιδιοτητα και ικανοτητα συναθρωπων μας, ομοφυλοφιλων ή μη, μονο και μονο κρινοντας τις σεξουαλικες τους προτιμησεις, ή το φύλλο τους. Αλλα πραγματα κρινουν αυτη την ικανοτητα και φαινονται σε βαθος χρονου. Παραδειγμα τρανταχτο. Ειμαι παιδι ετεροφυλων που χωρισαν. Ο πατερας δεν το εβλεπε καθολου και η μανα το παρατησε να το μεγαλωσει η γιαγια. Δεσιμο ΔΕΝ απεκτησα με κανενα. Ηταν ιδανικο για μενα να μεγαλωσω ετσι? ή θα ηταν πιο ιδανικο να με μεγαλωναν ομοφυλοφιλοι που ομως θα ηταν αφοσιωμενοι και οι δυο σε μενα? ηταν οι δικοι μου ετεροφυλοι γονεις οι ιδανικοι για να με μεγαλωσουν? μονο και μονο επειδη ηταν ετεροφυλοι?........δεν ξερω......σκεφτητε το εσεις....εγω δεν απανταω........δεν ξερω......

Έχεις δίκιο όπως το θέτεις...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω ομως ΑΥΤΟΜΑΤΑ δεν με κανουν να πιστευω οτι γονεις του ιδιου φυλου δεν μπορουν να ειναι σωστοι, αποτελεσματικοι και τρυφεροι γονεις με τα παιδια τους. Ουτε οτι μπορουν να τους προσφερουν ασφαλεια, προστασια και σωστες αρχες για το υπολοιπο της ζωης τους. Επιμενω οτι ακομα και ετσι δεν θεωρω σωστο να κρινουμε την γονεικη ιδιοτητα και ικανοτητα συναθρωπων μας, ομοφυλοφιλων ή μη, μονο και μονο κρινοντας τις σεξουαλικες τους προτιμησεις, ή το φύλλο τους. Αλλα πραγματα κρινουν αυτη την ικανοτητα και φαινονται σε βαθος χρονου. Παραδειγμα τρανταχτο. Ειμαι παιδι ετεροφυλων που χωρισαν. Ο πατερας δεν το εβλεπε καθολου και η μανα το παρατησε να το μεγαλωσει η γιαγια. Δεσιμο ΔΕΝ απεκτησα με κανενα. Ηταν ιδανικο για μενα να μεγαλωσω ετσι? ή θα ηταν πιο ιδανικο να με μεγαλωναν ομοφυλοφιλοι που ομως θα ηταν αφοσιωμενοι και οι δυο σε μενα? ηταν οι δικοι μου ετεροφυλοι γονεις οι ιδανικοι για να με μεγαλωσουν? μονο και μονο επειδη ηταν ετεροφυλοι?........δεν ξερω......σκεφτητε το εσεις....εγω δεν απανταω........δεν ξερω......

 

πάλι τα ίδια και τα ίδια και ξανά μανά τα ίδια....

δεν είναι όλες οι straight οικογένιες έτσι όπως τα περιγράφεις ελευθερία....

anyway είναι προτιμότερο ένα παιδάκι από το να μεγαλώνει στο ορφανοτροφείο ή από το να είναι δυστυχισμένο να υιοθετηθεί από gay ζευγάρι...ωραία...?? να αυτό το πιστεύω..μόνο μέχρι εκεί...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...