Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρογχοπνευμονικη Δυσπλασια


Recommended Posts

Αυτό είναι απαράδεκτο!!! Μας έχει τύχει και εμάς μια παρόμοια κατάσταση, όχι με θάνατο, αλλά προσπαθούσαν να κάνουν ανάνηψη σε ένα μωράκι, και είχε μπει το επισκεπτήριο και δεν μας έδιωχναν. Φανταστείτε το σοκ μας. Και ήταν και ιδιωτικό!!! Τι να πω??? Και μη χειρότερα!

 

Ανδρομέδα μου, σου εύχομαι γρήγορα σπίτι η μπουμπουλίτσα σου. Και εμένα ο δικός μου ο πρίγκηπας, γεννήθηκε 25 εβδομάδων και ήταν 3μιση μήνες περίπου διασωληνωμένος. Τελικά, όλα πήγαν καλά. Και τώρα, είναι διορθωμένη ηλικία 15 μηνών και παίδαρος.

Χρηστάκος :lol: 26.12.2008

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο! Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια... εδω και 3 μερες η μπεμπα ειναι χωρις σωληνακια και την εχουν σε διαχυτο οξυγονο... δοξα το θεο παμε καλα :)

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

ANDROMEDA,

παρακολουθω την ιστορια σου απο την αρχη.Εγω παντως συμφωνω απολυτα σε σχεση με το Αλεξανδρα και τους γιατρους του.Εχω την χειροτερη εμπειρια...

Ευχομαι να τελειωσει γρηγορα η περιπετεια σας και να μην ξαναχρειαστει να περασετε τετοιες στεναχωριες.Αν ομως συμβει το οτιδηποτε θα συμφωνησω με την αλλη κοπελα που λεει για το Αγ.σοφια.Εμεις ειχαμε περασει και απ τα δυο παιδων και περισσοτερο ημασταν στο Αγλαια Κυριακου,ομως το Αγια Σοφια ειναι πολυ καλυτερο.

Τωρα πως ειναι το μωρο?

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια... εδω και 3 μερες η μπεμπα ειναι χωρις σωληνακια και την εχουν σε διαχυτο οξυγονο... δοξα το θεο παμε καλα :)

 

Ανδρομεδα και εγω παρακολουθω την ιστορια σας και γενικα ολες τις ιστοριες των παιδιων που περασαν απο ΜΕΝΝ και πεσει στην αντιληψη μου η ιστορια τους.

Ειναι πολυ ευαισθητο θεμα αφου και το δικο μου παιδακι περασε για καποιο διαστημα απο την ΜΕΝΝ.

Στο ιδιωτικο ειναι λιγο πιο περιεργα τα πραγματα και το προσωπικο δυσκολα μπορει να διωξει τους γονεις ενω συμβαινει κατι εκτακτο μεσα στην μοναδα.

Στο δημοσιο πολλες φορες το επισκεπτηριο αργει επειδη χρειαστηκε το προσωπικο να κανει καποια εκτακτη νοσηλεια οπως ανανηψη σε μωρο.

Για εμας τους γονεις απέξω τα λεπτα κυλουσαν δραματικα καθως κανενας δεν μας ενημερωνε γιατι αργει το επισκεπτηριο και οπως καταλαβαινεις οι σκεψεις οταν εχεις το παιδι σου στην εντατικη τρεχουν με ιλλιγιωδη ταχυτητα.

Ισως τελικα ειναι καλυτερα που ποτε δεν αντικρισαμε τετοιες σκληρες εικονες οπως το νεκρο μωρακι ενω λαμβανει χωρα το επισκεπτηριο παρόλο που η συμπεριφορα του προσωπικου της ΜΕΝΝ στο δημοσιο νοσοκομειο δεν φημιζεται για την ευγενεια του.

 

Χαιρομαι παρα πολυ που το μωρακι σου παει πολυ καλα και θα προσευχομαι η Παναγια να το κραταει παντα κατω απο τις φτερουγες.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες τα παραγματα ειναι λιιιιιγο περιεργα...η μπεμπα ειναι ακομα στο διαχυτο 23 % και ειναι 1,5 κιλο ... αλλα παιζουν πολλες πααααααρα πολλες λοιμωξεις στα γυρω παιδακια και ανησυχω λιγακι... ευελπιστω μεχρι 15αυγουστο να την εχουμε εδω... ποτε θα την παρουμε ρε κοριτσια? τις τελευταιες μερες νιωθω ολο και πιο πολυ κουρασμενη απο την κατασταση... αν και παμε καλα ο αντρας μου λεει να μην επαναπαυομαστε οσο ειναι εκει μεσα μην κολησει τπτ και τρεχουμε... δεν αντεχω αλλο! τελειωνουμε ετσι δεν ειναι? οσο περναει ο καιρος τοσο πιο ανυπομονη ειμαι... τις εφτιαξα το δωματιο και καθομαι καθε μερα και το χαζευω... μου φαινεται οτι δεν θα την παρω ποτε...

 

ΥΓ αλλαζει τρομερα η εικονα τους ακομα κι ενα γραμμαριο να παρουν...!

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kανε λιγο υπομονη ακομα κοντευετε. Μολις φτασει τα δυο κιλα και τρωει καλα χωρις οξυγονο θα την παρετε. Καταλαβαινω βεβαια οτι οσο ειναι εκει μεσα δεν μπορεις να ηρεμησεις και εχεις δικιο. Το εχω περασει και ξερω ποσο αγχωτικο και εξαντλητικο ειναι.Και εγω τοτε πεταγομουνα τα βραδυα τον υπνο μου συνεχως και νομιζα οτι ακουγα το μωρο μου να κλαει.

Λιγο υπομονη ακομα και θα την εχεις στην αγκαλια σου.

Link to comment
Share on other sites

Andromeda μολις φτασει τα δυο κιλα και κατι( 2 με 2200) αν θυμαμαιι καλα το παιρνεις στο σπιτι αν δεν συντρεχει καποιος αλλος λογος νοσηλειας.

 

Τα συναισθηματα της απελπισιας που σε πιανουν ειναι πολυ φυσιολογικα και δεν υπαρχει μαμα που ειχε μωρο στην μοναδα και να μην τα ενιωσε.

 

Ταιζε την οσο εισαι εκει εσυ και μιλα της θα δεις ποσο γρηγορα θα παιρνει βαρος.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρισα απο το νοσοκομειο εξαλλη και συντετριμμενη ταυτοχρονα... η δικη μου η μπεμπουλα ειναι μια χαρα αλλα το μωρο στην ακριβως διπλανη θερμοκοιτιδα ειχε πεθανει... το μωρο ειχε serratia που του ειχε εξελιχθει σε πολλα προβληματα... εκτος λοιπον που εγινε αγγελακι μας βαλανε για επισκεπτηριο και το αψυχο κορμακι του ηταν ακομα στην θερμοκοιτιδα διπλα στην δικια μου... θελετε να σας πω λοιπον τι πιστευω για τους γιατρους του αλεξανδρα? οτι ειναι τουλαχιστον απαραδεκτοι [μπορω να πω χειροτερα αλλα σεβομαι το φορουμ]... αν ηταν το δικο τους παιδι θα το αφηναν ετσι νεκρο στη θερμοκοιτιδα? και εκτος αυτου δεν θα επρεπε να το παρουν το ψυχουλακι μου πριν μπουμε εμεις μεσα η να μας ενημερωσουν και να μην μας βαλουν? το μωρο σιγουρα δεν πεθανε λιγο πριν μπουμε γιατι οι γονεις του δεν ειχαν ερθει για επισκεπτηριο οποτε ηταν ενημεροι λογικα και πενθουσαν στο σπιτι... ο θεος αποφασιζει τι ειναι καλυτερο για τα μωρα μας και ισως αυτο το αγγελακι να το πηρε κοντα του για να μην ταλαιπωριεται... αλλα η συμπεριφορα των γιατρων ηταν απαραδεκτη... σημερα δεν εκανα θεμα γιατι ημουν σοκαρισμενη και κοιταγα πιο πολυ εκεινο παρα την κορη μου... αυριο ομως θα γινει της μουρλης εκει μεσα... απο την στιγμη που βγηκα απο την μενν μεχρι τωρα κλαιω κι εχω συνεχεια στο μυαλο μου την εικονα του μπεμπουλη που καθοταν νεκρος στην θερμοκοιτιδουλα του στραμμενος προς εμενα...

 

Με γονατισε αυτο το ποστ. :-(:sad::-(

Αε αναπαυτει η ψυχουλα αυτου του παιδιου.

Οντως ηταν απαραδεκτη η συμπεριφορα τους. Πως να μην γινει ρακος ενας γονιος με κατι τετοιο.

 

Θα περασεις πολλα και θα δεις πολλα στραβα στην πορεια σου στην ΜΕΝ. Κανε κουραγιο ομως. Βλεποντας το χαμογελο της μικρης σου αργοτερα θα ευχεσαι απλα να μην θυμαται εκεινη οσα εζησε εκει μεσα.

 

Ευχομαι γρηγορα σπιτακι σας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομέδα μου σου γράφει μια ομοιοπαθούσα μαμά...και καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου και τις ανησυχίες σου. Εγώ γέννησα το αγοράκι μου στις 18/6 στον Βόλο και την επομένη διασωληνώθηκε και μεταφέρθηκε στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης με διάγνωση διαφραγματοκήλη. Εγχειρίστηκε στις 20/6 και απο τότε βρίσκεται στη ΜΕΝΝ, το περισσότερο διάστημα διασωληνωμένο. Εμείς πάσχουμε απο πνευνονική απλασία, δηλαδη το δεξί πνευμονάκι του παιδιού δεν έχει δημιουργηθεί σωστά, λείπουν 2 τμήματα ( ο μέσος και ο κάτω λοβός), οπότε το μωρό προσπαθεί να αναπνεύσει με τον αριστερό πνεύμονα και το 1/3 του δεξιού. Ήδη έχουμε 1 μήνα και 2 ημέρες στην ΜΕΝΝ και άγνωστο το πότε θα βγούμε...ευτυχώς εδώ και 6 ημέρες αποσωληνώθηκε και είναι με ελάχιστο οξυγόνο (στην κάσκα), θέλω να πιστεύω οτι δεν θα χρειαστεί ξανά να διασωληνωθεί. Κι εγώ ελάχιστες ώρες τον βλέπω, τον χαιδεύω όποτε μου επιτρέπουν και προσεύχομαι καθε μέρα να ξεπεράσει το πρόβλημα που έχει . Να είσαι δυνατή και να σκέφτεσαι θετικά. Δεν θα σου πώ να μην στεναχωριέσαι γιατί αυτό δεν γίνεται, όσο βλέπουμε τα μωρά μας εκεί, μόνα μέσα σε μία θερμοκοιτίδα και με όλα αυτά τα σωληνάκια σπαράζει η καρδιά μας...Εύχομαι να γίνουνε καλά και ας μείνουνε για όσο χρειάζεται στην ΜΕΝΝ, κουράγιο Ανδρομέδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε! Οχι δεν ήταν πρόωρος, τελειόμηνος και γεννήθηκε και 3600 kg. Ανάπλαση δεν γίνεται, μη νομίζεις δεν μας λένε και πολλά οι γιατροί. Νομίζω οτι και αυτοί δεν μπορούν να μιλήσουν με σιγουριά καθώς η απλασία πνέυμονα δεν είναι και συχνό φαινόμενο. Πολλοί γιατροί απο εκεί μας είπαν οτι είναι η πρωτη φορά που τους τυχαίνει τέτοιο περιστατικό. Το μόνο που μας λένε είναι οτι θέλει χρόνο και οτι εξαρτάται απο το ίδιο το παιδί πλέον, κατα πόσο αντέχει χωρίς οξυγόνο και για πόσο διάστημα και σίγουρα στην κατάσταση που είναι τώρα. Τυχόν λοίμωξη ή αναρρόφηση επιβαρύνουν το αναπνευστικό. Οπότε θέλει και πολύ προσοχή εκεί μέσα. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομέδα μου σου γράφει μια ομοιοπαθούσα μαμά...και καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου και τις ανησυχίες σου. Εγώ γέννησα το αγοράκι μου στις 18/6 στον Βόλο και την επομένη διασωληνώθηκε και μεταφέρθηκε στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης με διάγνωση διαφραγματοκήλη. Εγχειρίστηκε στις 20/6 και απο τότε βρίσκεται στη ΜΕΝΝ, το περισσότερο διάστημα διασωληνωμένο. Εμείς πάσχουμε απο πνευνονική απλασία, δηλαδη το δεξί πνευμονάκι του παιδιού δεν έχει δημιουργηθεί σωστά, λείπουν 2 τμήματα ( ο μέσος και ο κάτω λοβός), οπότε το μωρό προσπαθεί να αναπνεύσει με τον αριστερό πνεύμονα και το 1/3 του δεξιού. Ήδη έχουμε 1 μήνα και 2 ημέρες στην ΜΕΝΝ και άγνωστο το πότε θα βγούμε...ευτυχώς εδώ και 6 ημέρες αποσωληνώθηκε και είναι με ελάχιστο οξυγόνο (στην κάσκα), θέλω να πιστεύω οτι δεν θα χρειαστεί ξανά να διασωληνωθεί. Κι εγώ ελάχιστες ώρες τον βλέπω, τον χαιδεύω όποτε μου επιτρέπουν και προσεύχομαι καθε μέρα να ξεπεράσει το πρόβλημα που έχει . Να είσαι δυνατή και να σκέφτεσαι θετικά. Δεν θα σου πώ να μην στεναχωριέσαι γιατί αυτό δεν γίνεται, όσο βλέπουμε τα μωρά μας εκεί, μόνα μέσα σε μία θερμοκοιτίδα και με όλα αυτά τα σωληνάκια σπαράζει η καρδιά μας...Εύχομαι να γίνουνε καλά και ας μείνουνε για όσο χρειάζεται στην ΜΕΝΝ, κουράγιο Ανδρομέδα!

 

ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχεις συντομα το μωρακι σου αγκαλια...τα μωρα ειναι πολυ δυνατα τελικα, πολυ πιο δυνατα απο εμας και θα δεις που και το δικο σου μωρακι θα σε εκπληξει ευχαριστα...ειναι αγωνιστες ζωης!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες τα παραγματα ειναι λιιιιιγο περιεργα...η μπεμπα ειναι ακομα στο διαχυτο 23 % και ειναι 1,5 κιλο ... αλλα παιζουν πολλες πααααααρα πολλες λοιμωξεις στα γυρω παιδακια και ανησυχω λιγακι... ευελπιστω μεχρι 15αυγουστο να την εχουμε εδω... ποτε θα την παρουμε ρε κοριτσια? τις τελευταιες μερες νιωθω ολο και πιο πολυ κουρασμενη απο την κατασταση... αν και παμε καλα ο αντρας μου λεει να μην επαναπαυομαστε οσο ειναι εκει μεσα μην κολησει τπτ και τρεχουμε... δεν αντεχω αλλο! τελειωνουμε ετσι δεν ειναι? οσο περναει ο καιρος τοσο πιο ανυπομονη ειμαι... τις εφτιαξα το δωματιο και καθομαι καθε μερα και το χαζευω... μου φαινεται οτι δεν θα την παρω ποτε...

 

ΥΓ αλλαζει τρομερα η εικονα τους ακομα κι ενα γραμμαριο να παρουν...!

 

Ανδρομεδα, οπως ειπαν και τα αλλα κοριτσια πιο πανω, γυρω στα 2200 θα στη δωσουν και φυσικα να τρωει καλα. Αλλα σε μερικους μηνες θα τη δεις και δε θα τη γνωριζεις τη λουλουδενια σου...Θα αναρωτιεσαι αν οντως ηταν προωρο αυτο το μωρο...να εισαι σιγουρη, μεγαλωνουν τοσο γρηγορα τα προωρακια...ξερει η φυση...μην ανησυχεις για τιποτε...

Link to comment
Share on other sites

Καληησπέρα Ανδρομέδα,

Χάθηκα αν και παρακολουθώ τα νέα σας.Η ΒΠΔ μην σε ανησυχεί.Ομικρός μου είχε και πλεον έχει σχεδόν εξαληφθεί.Μέχρι τα 2 πρώτα χρόνια θέλει ιδιαίτερρη προσοχη σε λοιμωξεις του αναπνευστικου.Το χειμώνα θα κάνετε εμβόλια Synagis καθε μήνα για να προλάβεται πιθανή βροχιολίτιδα και αποχή απο κόσμο, συνοστισμό και φυσικά παιδάκια!!!!Όλα θα πανε σουπερ...εχω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία όπως ξέρεις!!!!

 

Για το περιστατικό με το άλλο μωράκι...δεν έχω λόγια...αιντε να γινεται 2 κιλά να την παρεις σπιτι...εμείς φυγαμε 1900 αφου ήδη ο μικρος ειχε βγει απο το Cpap και ετρωγε με μπιμπερο!!!!

Για το οξυγονο που λες, στο Παπαγεωργίου μου ειχαν πει τοτε-διότι είχα το ίδιο άγχος με εσένα-ότι τους έχει τύχει μόλις 1 παιδάκι μα βγει για το σπίτι με υποστήριξη οξυγόνου, και αυτό μόνο για ένα 2μηνο!!!!Οπότε έυχομαι και ελπίζω όλα να σας πανε καλά

 

Φιλιά στην "μικρή Ηρωίδα", απο τον "Δικό μου μικρό Ηρωα"!!!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Ανδρομεδα. Χαιρομαι που η μικρουλα παει τοσο καλα. Θελεις ακομα λιγη υπομονη και θα την εχεις σπιτι. Το οτι σε εχει παρει λιγο απο κατο ειναι νορμαλ. Μην ξεχνας ποσα εχεις δει εκει μεσα. Οχι μονο με το δικο σου μωρο αλλα και με τα αλλα.

Μην σας τρομαξουν οι λοιμοξεις. Και να κολισει τωρα κατι δεν κινδυνευει η ζωη της. Τωρα μεγαλοσε πια. Και μην φοβασαι να την κολλισεις εσυ. Αν καποιος κολλαει τα παιδια ειναι το προσοπικο και οχι οι γονεις. Εσεις εχετε μονο τα μικροβια απο εξω. Οι νοσοκομες και οι ιατροι πιανουν ολα τα μωρα και καμια φορα βιαζουντε και δεν τα καθαριζουν καλα. Αυτη ειναι η συμβουλη μου για ολους τους γονεις. Να τα χαιδευετε και να τους μιλατε. Υπαρχουν πολλες ερευνες πανω σε αυτο το θεμα. Ακομα και πιο γρηγορα παιρνουν βαρος τα παιδια που εχουν τακτικη και στενη επαφη με τους γονεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Φανουλα,αυτο ειναι και το μοναδικο που εχω να πω για το δικο σου μωρο. Ειναι πολυ σπανιο φαινομενο. Το μωρακι σου πρεπει να μεγαλωσει και να δυναμωσει. Το οτι το καταφερνει χωρις τον αναπνευστηρα ειναι παρα πολυ καλο. Θα πει οτι ειναι πολυ δυνατο μωρο. Μπορει και καπιοα στιγμη να κουραστει και να χρειαστει παλι την υποστηρηξη της μηχανης. Ισος της πρωτες εβδομαδες να συμβαινει αυτο. Εκανε ομως μια καλη αρχη. Πολυ σημαντικο ειναι να πας καθε μερα και να του μιλας και να τον αγγαλιασεις . Καλυτερα ακομα να τον παρεις αγγαλια. Να μαθει ποσο ωραια μπορει να ειναι η ζωη. Να ξερει για πιο πραγμα παλευει. Να επιμενετε να σας το δοσουν. Ξερουν πολυ καλα το ποσο συμαντικο ειναι. Οι περισσοτεροι ιατροι της νεογνολογιας εχουν περασει απο το εξωτερικο. Δεν υπαρχει αλλη χωρα στην Ευροπη που δεν καταλαβαινει οτι το πιο συμαντικο για τα βρεφοι ειναι οι γονεις τους, πος μαλιστα τα αρροστα παιδακια. Καλη δυναμη και υπομονη, να πανε ολα γρηγορα καλα.

Link to comment
Share on other sites

φανουλα μου κουραγιο και υπομονη... δεν ξερω τι αλλο να πω.... ειναι τοσο μακρυς και δυσκολος ο δρομος στην μοναδα που θα πρεπει να εξοπλιστειτε με οτι μπορειτε... σε ποιο νοσοκομειο ειναι ο μικρος σου? οι γιατροι τι σου λενε για την πορεια σας εκει?

εμεις πηγαμε 1600γρ εχουμε 25% διαχυτο οξυγονο και ξανθυναμε τρομερα [ουτε σουηδακι να γεννουσα]... ειμαι συνεχεια στην πριζα... και αντε λιγο ακομα και αντε τελειωνουμε και αμαν... με εχει πιασει παρακρουση... ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ... δεν ξερω αν τελειωσε η υπομονη μου δεν ξερω αν ειναι κατι που θα μου περασει σε κανα2 μερες και θα ηρεμησω παντως βρισκομαι συνεχως σε κριση... και τι θα κανω οταν την παρω και ενα σωρο αλλα... κοντευω το ξερω αλλα νομιζω οτι τα νευρα μου βαρεσαν μπλακ αουτ,,, κοριτσακια σας ευχαριστω παααααααρα πολυ για την υποστηριξη αληθεια... ειναι πολυ σημαντικο για μενα να ξεσπαω καπου...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

και εμένα ο γιος μου (έμεινε 2+ μήνες σε θερμοκοιτίδα) έχει βροχοπνευμονική δυσπλάσία. Τώρα τον έχουμε πάρει σπίτι είναι μια χαρά απλώς χρειάζεται να του δίνω για κάποιο καιρό κάποια βοηθητικά φαρμακάκια.

Η βροχοπνευμονική δυσπλασία είναι αρκετά συνηθισμένη στα πρόωρα κάθώς γεννιούνται με μη ανεπτυγμένο αναπνευστικό σύστημα.

Δεν νομίζω πως έχω ακούσει/διαβάσει ακραία φαινόμενα από το συγκεκριμένο απλώς ίσως στο μέλλον να έχει ευαισθησία στα πνευμόνια (π.χ. άσθμα κτλ)

Επίσης όσο είμασταν στη θερμοκοιτίδα αλλά και τώρα προσέχουμε πολύ να μην κάνει το μωρό κατακράτηση υγρών γιατί τους δυσκολεύει στην αναπνοή.

Καλό κουράγιο και εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Φανουλα,αυτο ειναι και το μοναδικο που εχω να πω για το δικο σου μωρο. Ειναι πολυ σπανιο φαινομενο. Το μωρακι σου πρεπει να μεγαλωσει και να δυναμωσει. Το οτι το καταφερνει χωρις τον αναπνευστηρα ειναι παρα πολυ καλο. Θα πει οτι ειναι πολυ δυνατο μωρο. Μπορει και καπιοα στιγμη να κουραστει και να χρειαστει παλι την υποστηρηξη της μηχανης. Ισος της πρωτες εβδομαδες να συμβαινει αυτο. Εκανε ομως μια καλη αρχη. Πολυ σημαντικο ειναι να πας καθε μερα και να του μιλας και να τον αγγαλιασεις . Καλυτερα ακομα να τον παρεις αγγαλια. Να μαθει ποσο ωραια μπορει να ειναι η ζωη. Να ξερει για πιο πραγμα παλευει. Να επιμενετε να σας το δοσουν. Ξερουν πολυ καλα το ποσο συμαντικο ειναι. Οι περισσοτεροι ιατροι της νεογνολογιας εχουν περασει απο το εξωτερικο. Δεν υπαρχει αλλη χωρα στην Ευροπη που δεν καταλαβαινει οτι το πιο συμαντικο για τα βρεφοι ειναι οι γονεις τους, πος μαλιστα τα αρροστα παιδακια. Καλη δυναμη και υπομονη, να πανε ολα γρηγορα καλα.
Αχ μελτέμι ωραία θα ήταν αν μπορούσαμε να τον πάρουμε αγκαλιά, αλλά αυτό είναι αδύνατον να συμβεί. Όσο το μωρό βρίσκεται στην θερμοκοιτίδα απαγορεύεται να βγεί απο αυτήν,πόσο μάλλον να μας επιτρέψουν να το πάρουμε αγκαλιά...αυτό θα γίνει μόνο όταν πάει με το καλό στα κουνάκια. Εννοείται πως πήγαίνω κάθε μέρα , πρωί και απόγευμα και τον βλέπω, αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του μιλάω και να τον χαιδεύω.
Link to comment
Share on other sites

φανουλα μου κουραγιο και υπομονη... δεν ξερω τι αλλο να πω.... ειναι τοσο μακρυς και δυσκολος ο δρομος στην μοναδα που θα πρεπει να εξοπλιστειτε με οτι μπορειτε... σε ποιο νοσοκομειο ειναι ο μικρος σου? οι γιατροι τι σου λενε για την πορεια σας εκει?

εμεις πηγαμε 1600γρ εχουμε 25% διαχυτο οξυγονο και ξανθυναμε τρομερα [ουτε σουηδακι να γεννουσα]... ειμαι συνεχεια στην πριζα... και αντε λιγο ακομα και αντε τελειωνουμε και αμαν... με εχει πιασει παρακρουση... ΘΕΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ... δεν ξερω αν τελειωσε η υπομονη μου δεν ξερω αν ειναι κατι που θα μου περασει σε κανα2 μερες και θα ηρεμησω παντως βρισκομαι συνεχως σε κριση... και τι θα κανω οταν την παρω και ενα σωρο αλλα... κοντευω το ξερω αλλα νομιζω οτι τα νευρα μου βαρεσαν μπλακ αουτ,,, κοριτσακια σας ευχαριστω παααααααρα πολυ για την υποστηριξη αληθεια... ειναι πολυ σημαντικο για μενα να ξεσπαω καπου...

Ευχαριστώ Ανδρομέδα μου, απο υπομονή άλλο τίποτα απο κουράγιο δεν ξέρω...Ο μπέμπης είναι στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης,οι γιατροί μας λένε και αυτοί να κάνουμε υπομονή και ο,τι θέλει χρόνο η περίπτωσή μας. Πρέπει το μωρό να μπορεί να αναπνέει χωρίς οξυγόνο και να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερη δυσχέρεια. Προς το παρόν έχουμε μικρή σχετικά βοήθεια απο οξυγόνο (25), για να δούμε... Έχει προκύψει και ένα άλλο θέμα με τις φωνητικές χορδές του παιδιού. Εδώ και αρκετό διάστημα που είναι αποσωληνωμένο το παιδί (9 ημέρες) όταν κλαίει δεν ακούγεται τίποτα. Και σε προηγούμενη προσπάθεια αποσωλήνωσης πάλι το ίδιο συνέβαινε. Ρώτησα τους γιατρούς και μου είπανε οτι ίσως να έχει δημιουργηθεί κάποιο οίδημα στις φωνητικές χορδές λόγω του αναπνευστήρα και της μεγάλης παραμονής σε αυτόν. Ο διευθυντής την Παρασκευή μας είπε οτι συνηθως δεν κρατάει τόσο αυτή η αφωνία, και οτι ίσως χρειαστεί να του κάνουν αμεσοσκόπηση απο εβδομάδαγια να δουν τι συμβαίνει. Το σκέφτονται όμως γιατί θα χρειαστεί να του κάνουν νάρκωση γι' αυτή την εξέταση και ίσως μετά να χρειαστεί ξανά να διασωληνωθεί, πράγμα που δεν θέλουν (ούτε κι εγώ). Δεν ξέρω τι να πώ, όλα τα είχαμε αυτό μας έλειπε τώρα... Εσείς είχατε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο;;; Κάνε υπομονή κι εσυ, πλησιάζετε στο τέλος απ'ότι κατάλαβα ε; Εχεις φρικάρει και με το δίκιο σου...πόσο καιρό είστε μέσα εσείς; Α και όταν θέλεις να ξεσπάς εμείς εδώ είμαστε ...:)
Link to comment
Share on other sites

Ανδρομέδα τώρα διάβασα την ιστορία σας. Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να πάτε γρήγορα στο σπιτικό σας υγιέστατες.

Δεν ξέρεις πόσο συγκιμήθηκα με το νεκρό μωράκι... ακόμα κλαίω. Φαντάζομαι τί πέρασες καλή μου!

Όλα θα πάνε καλά θα δεις. Και όποτε μπορείς να ξεκουράζεσαι γιατί όπου να'ναι θα έρθει το σουηδάκι σπίτι και θα πρέπει να έχεις δυνάμεις! :D

 

Φανούλα εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά και να πάρετε τον παίδαρό σας γρήγορα σπίτι σας. Αισιόδοξες σκέψεις και ο Θεός είναι μεγάλος. Πολλά φιλάκια στα μωρούλια σας.

 

Πάντως αυτό το να μην μπορείς στην Ελλάδα να αγκαλιάσεις το μωρό σου μέσα στη μονάδα, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!:twisted: Σώμα με σώμα για το καλό του ρε γμτ. Βάλε μάσκα, πλύνε χέρια-στήθος και ούτε μικρόβια, ούτε τίποτα. Τί να πώ!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...εμας παντως στη μενν μας αφηναν να τα κραταμε αγκαλια...μια φορα αποπειραθηκα και να θηλασω αλλα με αποτυχες αποτελεσμα. Αλλα γενικα δεν ειχαν τετοιο προβλημα...ισα ισα το αντιθετο, μας προετρεπαν να το κανουμε...τι να πω;;; εξαιρεση;;; καλο κουραγιο φανουλα μου, ολα θα περασουν στο εγραψα και παραπανω, ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα...Ανδρομεδα κοντευεται, αλλα οσο εισαι κοντα στην πηγη θα εχεις ολο και πιο πολυ ανυπομονησια μεχρι να την παρεις σπιτι. Φαντασου οτι εμενα δεν μου την εδιναν αν και ηταν 2180 γιατι ηθελαν να παει 2200 και το σκατουλι για 2 μερες ειχε κολλησει και δεν επαιρνε γραμμαριο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

φανουλα πως τα πατε εσεις με το μπεμπακι? πες μας τα νεα σου...

εμεις φτασαμε αισιως 1950 γρ της δινουν και μπιμπερο και σωληνακι και το μονο μας θεμα ειναι ποτε θα μπορεσουμε να ξεφορτωθουμε το διαχυτο οξυγονο για να την παρουμε... το ξερω οτι τελειωνουμε αλλα αντε πια εσκασα... σημερα ηταν μια φιλη μου βαρδια στην μοναδα και με αφησε και την ξαναχαιδεψα... ποσο εχει μεγαλωσει εκει μεσα ακομα δεν μπορω να το πιστεψω... ελπιζω μεχρι 15αυγουστο να μαστε σπιτι μας... κοριτσια σας ευχαριστω ολες για την υποστηριξη

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...