Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Πιστεύω πως μερικοί άνθρωποι δεν έχουν συνειδητοποιήσει πόσο δύσκολες είναι οι ανθρώπινες σχέσεις.. γιατί στη ζωή τους τους ήρθαν κάποια πράγματα πιο βολικά απ'ότι στους άλλους (και μιλάω για τις ανθρώπινες σχέσεις πάντα) Το ότι δεν έχεις ταίρι δε σημαίνει απαραίτητα πως είσαι και ανίκανος να δώσεις αγάπη, ίσως φταίνε οι συγκυρίες και οι συνθήκες, μπορεί και οι άνθρωποι που γνώρισες κατά καιρούς να μην ήταν αυτό που θα ήθελες να είχες δίπλα σου για την υπολοιπη ζωή σου χίλια δυο μπορεί! Τι αφορισμοί είναι αυτοί πως όταν κάποιος δεν βρίσκει ταίρι δεν τα βρίσκει με τα ρούχα του!! Εχω πολλούς ανθρώπους γύρω μου που δεν βρίσκουν ταίρι γιατί πολύ απλά οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες. Ποιος κρίνει με τόση ευκολία κάποιους ανθρώπους που πολύ απλά δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να βρουν κάποιον που θα πληρούσε τις προϋποθέσεις που θα ήθελαν!! Ο λαός λέει πως ο γάμος είναι λαχείο και είναι θέμα τύχης και ο λαος είναι σοφος!!

 

Τώρα σε ότι αφορά στο θέμα μας ειμαι υπέρ του να γίνει μια γυναίκα μητέρα και ας μην έχει βρει τον κατάλληλο ανθρωπο για να τον κάνει πατέρα, αλλα μήπως η συγκεκριμένη το θυμήθηκε λίγο αργά?? Στα 50 δεν ξέρω αν θα ΄χει τις αντοχές να δώσει σε ένα μωρό αυτά που χρειάζεται (δεν εννοώ υλικά αγαθα βέβαια). Για να το κάνει όμως φαντάζομαι πως τα σκέφτηκε όλα αυτά και μπράβο της!! Άλλωστε αυτό που χρειάζεται ένα παιδί περισσότερο από όλα είναι αγάπη,αγάπη και αγάπη!

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

!! Ο λαός λέει πως ο γάμος είναι λαχείο και είναι θέμα τύχης και ο λαος είναι σοφος!!

 

..!

Ο Σοφός ελληνικός λαός λέει επίσης << ή μικρός μικρός παντρέψου ή μικρός καλογερέψου>>
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έλεγαν το 1900 όταν στα 23 αν ήσουν ανύπαντρη σε θεωρούσαν γεροντοκόρη!! Οι δικές μου παροιμίες είναι μεταγενέστερες :lol::lol::lol::lol:
Οι παλαιότερες είναι καλύτερης ποιότητας , οι καινούργιες είναι λίγο φο ( από το φόλα) ως λέμε/λέτε φό-μπιζού :lol:
Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι το φο μπιζού!! Βγαίνει από το γαλλικό feaux που σημαίνει ψεύτικο...

Βέβαια έχω να κάνω από το λύκειο γαλλικά, δεν θυμάμαι αν γράφεται έτσι, πάντως αυτό σημαίνει...

 

Απλά οι μεταγενέστερες παροιμίες ταιριάζουν πιο πολύ με την εποχή που ζούμε !! :wink::wink::wink::wink: Δεν ξέρω αν με έπιασες :wink::wink::wink:

Lk9Ip2.png

wSBwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλά διακρίνω έλειμα ηθικής κάτι που κανένας νόμος δεν θα καταφέρει να καλύψει επαρκώς.

 

θα σε παρακαλουσα αν θες να μου το εξηγησεις...

ποια ηθικη και ποιο ελειμα της?

 

ποιος οριζει τις αντικειμενικες ηθικες αξιες τις οποιες μπορει καποιος να επικαλεστει (σαν εσενα) και να δημιουργησει εναν ολοκληρο αντιλογο ?

υπαρχουν?

ποια ειναι ηθικη και ποιο το ελειμα της στην παρουσα?

προφανως υπαρχει λογος ...(και στον ζηταω οχι τιποτα αλλο ...αλλα για να μαθω...)

και υπαρχει και αντιλογος....(τον οποιο τον εχω και με χαρα θα στον εκθεσω αν μου ζητηθει)....ισως επαναλαμβανομαι...(το πιο πυθανο...)

αλλα σε παρακαλω εξηγησε μου...ειμαι ανυπαντρη μητερα και θα ηθελα να μαθω για ποιο λογο στα δικα σου ματια ειμαι "λιγη" γιατι δεν καταφερα να κρατησω τον συντροφο μου που παρολη την εγγυμοσυνη μου κι ενω αυτος την προκαλεσε και την επιδιωξε με εγγατελειψε...πες μου σε παρακαλω γιατι εγω ειμαι λιγη? ....που δεν τα καταφερα στις διαπροσωπικες μου σχεσεις?

πες μου για τι δεν ειμαι καλη μανα ???δεν εχω οτι πιο πολυτιμο μπορω να προσφερω στο παιδ μου ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ?...αυτο με κανει λιγη?

βρε αλμακ πες μου γιατι ειμαι λιγη σε παρακαλω....!!!! αν δλδ σου πω τι

και πως θα βγαλεις πορισμα για μενα και θα πεις¨οκ εσυ εισαι ενταξη δεν φταις" ή οχι " φταις...εισαι λιγη?" και βρε καλε μου φιλε.....γιατι...γιατι...γιατι ....αληθεια γιατι????σου ειχα πληρη εκτιμηση....αλλα παρακολουθω το θεμα εδω και καιρο και δεν μιλαω...μονο σημερα θελησα να σου γραφω και να σε ρωτησω ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΒΡΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΗ....

και ποιος οριζει τα περισσεματα και αποθεματα...δεν ειναι μαθηματικα βρε αλμακ η αγαπη ...δεν εδωσες εκει ...δεν τα βρεικες αλλου...δεν εισαι καλος εκει ..... υπαρχει ελλειμα εκει κι εκει...αφου εισαι εκει καλος...θα πληρωσω ΔΕΗ αρε δεν υπαρχει χρημα για ΕΥΔΑΠ...ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ? ? ?

ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ

ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥς ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην με ξανα ρωτήσετε γιατί.............διότι όποιος δεν βρίσκει ταίρι δεν τα βρίσκει ούτε με τα ρούχα του :x

 

αυτη η φραση πραγματικα με ανατριχιασε.......

το βρισκω απαραδεκτο. για πολλους λογους μπορει καποιος να μην βρει ταιρι και σιγουρα δεν φταινε παντα τα ρουχα του.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γράψει ότι έχω γράψει σε διάφορα ποστ σε αυτό το θέμα….

Θα προσπαθήσω μέσα από τις παρακάτω γραμμές να τα ξαναπώ .

Το θέμα ξεκίνησε από την Lys η οποία ζήτησε την άποψη μας για το ενδεχόμενο να προχωρήσει σε εξωσωματική ( ως ανύπαντρη μητέρα στα 37 χρόνια της).

Η γνώμη μου ήταν πως δεν θεωρώ σωστό να ξεκινά η ζωή ενός παιδιού με μείον ένα γονιό από αυτούς που δικαιούται εκ φύσεως .

Εκεί πολλοί από σας μου φέρατε ως παράδειγμα το γεγονός πως πολλά παιδιά αναγκάστηκαν να μεγαλώσουν με ένα γονιό για διάφορους λόγους και τελικά μεγάλωσαν καλά. Δεν διαφωνώ καθόλου για τα παραδείγματα που ο καθένας γνωρίζει.

Άλλο…….. όμως αν αναγκάστηκε ο ένας γονιός να συνεχίσει μόνος το μεγάλωμα του παιδιού του και άλλο πράμα να ξεκινά την ζωή ενός παιδιού εκούσια μόνος .

 

Σε τούτο εδώ το θέμα μιλάμε για ανθρώπους οι οποίοι σκέφτονται για παράδειγμα:

1. Γυναίκες να προχωρήσουν μόνες σε εξωσωματική

2. Και αν θέλετε άντρες και γυναίκες ξεχωριστά να προχωρήσουν μόνοι τους σε υιοθεσία.

Ότι έχω γράψει ως τώρα ισχύει και για τις δυο παραπάνω περιπτώσεις. , πάντα κατά την γνώμη μου.

Το έχω ξανά γράψει πολύ απλά , ο ένας γονιός είναι ένας και οι δύο είναι δύο. Δύο άνθρωποι να φροντίζουν το ίδιο παιδί είναι μεγάλο το πλεονέκτημα , δεν νομίζετε.

Θεωρητικά μιλάμε πάντα διότι καταλαβαίνω πως εύκολα θα μου πείτε πως υπάρχουν οικογένειες όπου υπάρχει η πλεονεκτική δυάδα αλλά το μόνο που κάνουν είναι να αγνοούν τα παιδιά τους απασχολημένοι με τους καυγάδες τους.

 

Το άλλο που είπα και δεν άρεσε σε αρκετούς από σας , <<για όσους δεν βρίσκουν ταίρι που δεν τα βρίσκουν ούτε με τα ρούχα τους>>.

Όταν αρχίζουμε τουλάχιστον το φλερτ από τα 13~15 και πάμε 20 -> 30 -> 40 χρόνων και μέσα σε αυτά τα 25 χρόνια δεν εντοπίσαμε τον άνθρωπο με τον οποίο θα μοιραστούμε το υπόλοιπο της ζωής μας…………μόνο η τύχη δεν φταίει!!!!

Αποκτώντας ένα παιδί με εξωσωματική ή υιοθεσία , μας λέει κανείς πως θα φτιάξει η τύχη?????

 

 

Τώρα στο θέμα της ηθικής ή έλλειμμα ηθικής όπως το έγραψα.

Μόνο μια από σας τόλμησε να αγγίξει το θέμα

Εγω θα τοποθετηθω απο την πλευρα του εκαστοτε παιδιου ειτε βιολογικου

ειτε μεσο υιοθεσιας.....ειναι πολυ σκληρο κ ανευθυνο απο τη μερια των μεγαλων (εμας)

να θελουμε ενα παιδι μονο κ μονο γιατι εκανε η γειτονισσα,η ξαδερφη,η φιλη κλπ........ειναι απανθρωπο να θελουμε

να γεμισουμε τα δικα μας εγωιστικα κενα,την βαρεμαρα μας κ τις δικες μας ανασφαλειες προς το μελλον χρησιμοποιοντας ενα ΠΑΙΔΙ....η λεξη κ μονο ειναι ιερη....παιρνοντας αγαπητη φιλη την αποφαση να κανεις ή να παρεις ενα παιδι κατσε κ αναρωτησου ολα τα παραπανω κ αν εχεις το κουραγιο κ τη δυναμη να το μεγαλωσεις κ να παλεψεις μονη σου.....τοτε ΝΑΙ κ ΜΠΡΑΒΟ σου που εχεις τα κοτσια να το κανεις!!! ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!

Θα το πω ξεκάθαρα κι ας πονέσει …………………θα πονέσει μόνο αυτούς οι οποίοι σκέφτονται με τον τρόπο που θα περιγράψω.

Όταν ένας άνθρωπος βλέπει πλέον πως κατά πάσα πιθανότητα θα περάσει το υπόλοιπο της ζωής του μόνος του είναι φυσιολογικό να ενεργοποιήσει ότι του έχει απομείνει έτσι ώστε να μην μείνει μόνος .

Μια καλή λύση στο πρόβλημα είναι ένα παιδί.

Το παιδί θα του καλύψει το έλλειμμα που έχει στις ανθρώπινες σχέσεις .

Το παιδί είναι η τελευταία του ελπίδα για τα γεράματα.

Το παιδί δεν έχει άποψη , και ως εκ τούτου δεν υπάρχει αντίλογος , προχωράς και κάνεις ότι νομίζεις , αυτό που εσύ νομίζεις «σωστό».

Αντιθέτως στις ανθρώπινες σχέσεις όταν έχεις συνομήλικο απέναντι σου τα πράγματα είναι ζόρικα. Αυτό το ζόρι είναι που δεν άντεξε κάποιος και για 25 και βάλε χρόνια δεν βρήκε ταίρι ( που σημειωτέον πρέπει να πληροί και τις προϋποθέσεις).

Ναι λοιπόν είναι και ηθικό το θέμα όταν κάποιος σκέπτεται έτσι , τώρα το ποιός θα το κρίνει αν κάποιος σκέπτεται έτσι ή όχι …… δεν ξέρω …….σίγουρα όχι εγώ.

Εγώ απλός τονίζω αυτό το ενδεχόμενο και λέω ότι είναι πολύ πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

[..................!!!!
aria πολύ απλά δεν είσαι το μοντέλο του ανθρώπου που συζητάμε τώρα.

Απ' ότι λες βρέθηκες με μια εγκυμοσύνη και ο άνθρωπος σου έφυγε.

Εδώ μιλάμε για εγκυμοσύνη που προκύπτει ηθελημένα από έναν και θα συνεχιστεί από έναν.

Κανένα κοινό σημείο με σένα.

Το μόνο κοινό είναι ότι και εσύ μεγαλώνεις το παιδί μόνη σου.

 

Καλοί και άξιοι οι γονείς που μένουν μόνοι , μαζεύουν τα κομμάτια τους και συνεχίζουν την ζωή τους με πείσμα και αυταπάρνηση μιας και γνωρίζουν πως ο τελευταίος που φταίει είναι τα παιδιά.

Αγαπητή aria αν κατάλαβες πως σε θεωρώ λίγη........συγνώμη αλλά δεν κατάλαβες καλά.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩς ΑΛΛΙΩς ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Μην με ξανα ρωτήσετε γιατί.............διότι όποιος δεν βρίσκει ταίρι δεν τα βρίσκει ούτε με τα ρούχα του :x

 

αυτη η φραση πραγματικα με ανατριχιασε.......

το βρισκω απαραδεκτο. για πολλους λογους μπορει καποιος να μην βρει ταιρι και σιγουρα δεν φταινε παντα τα ρουχα του.....

biky πλάκα μου κάνεις ??????? ή να κόψω τις φλέβες μου !!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ Almak,

 

Βλέπεις ότι ΟΛΟΙ αντιδρούν στην άποψή σου "αν δεν βρίσκεις ταίρι δεν κάνεις για γονιός" τα υπόλοιπα συζητιούνται.

Τόσες μέρες δεν σου έχει περάσει από το μυαλό μήπως.. μήπως..

λέω μήπως... τόσοι άνθρωποι.... έχουν μια ιδέα για το τι μιλάνε και όχι μόνο εσύ ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Almak,

 

Βλέπεις ότι ΟΛΟΙ αντιδρούν στην άποψή σου "αν δεν βρίσκεις ταίρι δεν κάνεις για γονιός" τα υπόλοιπα συζητιούνται.

Τόσες μέρες δεν σου έχει περάσει από το μυαλό μήπως.. μήπως..

λέω μήπως... τόσοι άνθρωποι.... έχουν μια ιδέα για το τι μιλάνε και όχι μόνο εσύ ?

Αγαπητή μου πριν αναρωτηθείς για το τι τελικά περνάει από το μυαλό μου...........πάρε το παραπάνω ποστ όπου τα έχω όλα συνοπτικά , κομμάτιασε το σε παραθέσεις πες μου που διαφωνείς για να συνεχίσουμε.

Με το να μετράμε πόσοι συμφωνούν μαζί μου ή όχι δεν κάνουμε τίποτα.

Μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για το ποιοί βγαίνουν και γράφουν την αποψή τους όπως και για το ποιοί δεν γράφουν την αποψή τους αλλά απλά διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανοίξουμε κουβέντα τώρα για το ποιοί βγαίνουν και γράφουν την αποψή τους όπως και για το ποιοί δεν γράφουν την αποψή τους αλλά απλά διαβάζουν.

8) σωστό αυτό 8)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αγπητοι φιλοι

για να τοποθετηθω για αλλη μια και τελευταια φορα εχω να πω τα ακολουθα.....

 

εγω σε αυτο μεσες ακρες απαντησα...(και σε αλλα που εγραψες....) διοτι δεν τα βρηκα με το ταιρι μου οπως κι αν εγηνε αυτο....)

.............διότι όποιος δεν βρίσκει ταίρι δεν τα βρίσκει ούτε με τα ρούχα του

κι αν καταλαβα λαθος μην λυπασε μονο εσυ...λυπαμε κι εγω....αλλα θελω να πιστευω παρολη την δυσλεξια μου προσπαθω και ξερω να κατανοω ενα κειμενο (μπορει με κοπο αλλα το καταφερνω)

 

και θα επαναληφθω ...η απαντηση σου ηρθε αναμαμενωμενη γιατι ειχα πει πριν....

αν δλδ σου πω τι

και πως θα βγαλεις πορισμα για μενα και θα πεις¨οκ εσυ εισαι ενταξη δεν φταις" ή οχι " φταις...εισαι λιγη?"

και συμπληρωνω ...ή δεν μιλαω για σενα μιλαω για την αλλη....

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΥΤΕ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑ ΤΙς ΑΠΟΨΕΙς ΜΑΣ....διοτι απλουστατα δεν ξερω τι εχει συμβει στην προσωπικη της ζωη για να φτασει εδω που εφτασε....ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ....

 

και τελος για αλλη μια φορα....

 

η αγαπη δεν ειναι μαθηματικα......κιλα, μετρα, υπολογισμοι...η αγαπη ειναι αγαπη και για να σου πω και μια αλλη οπτικη...το παιδι μου μπορει να μην το ενδιαφερει αυριο μεθαυριο οτι εγω δεν τα βρηκα με τον πατερα της και να με κατηγορησει...εκει που θα εισαι εσυ να της πεις αααααα δεν φταιεει η μαμα σου την παρατησε ο μπαμπας σου, μην την κατηγορεις...!!!! λεμε υπαρχει κι αυτο το ενδοχομενο δεν υπαρχει? το παιδι μου δεν θα το ενδιαφερει τι και πως ..θα το ενδιαφερει που δεν της εδωσα ενανα πατερα...λεμε τωρα....παλι λαθος κανω? παλι λαθος καταλαβα?....

 

και εξακολουθω να σε κτιμω και να σε σεβομαι ...αλλα εξακολουθω να διαφωνω με την ισοπεδοτικη τοποθετηση σου....ναι μπορει να μην τα καταφερε με εναν αντρα αλλα να τα ακταφερει ως μανα...που ξερεις? πως κρινεις?

επισης καπου αλου ειχες αναφερει

Το μόνο που βλέπω είναι πως όσα δεν κατάφερες να επιβάλεις σε έναν μέλλον σύντροφο , είναι σίγουρο πως θα καταφέρεις να τα επιβάλεις σε ένα παιδί το οποίο εκ θέσεως δεν έχει άποψη.

αν η αποψη σου για τις διαπροσωπικες σχεσεις εχει να κανει με ΕΠΙΒΟΛΗ (γιατι για να την αναφερεις ετσι σκευτεσε ....υποθετικα παντα μιλωντας εγω)υπαρχει προβλημα κατεμε και καλα κανεις και γραφεις οτι γραφεις....

μου λυθηκαν οι απορειες μου...

Link to comment
Share on other sites

Μην με ξανα ρωτήσετε γιατί.............διότι όποιος δεν βρίσκει ταίρι δεν τα βρίσκει ούτε με τα ρούχα του :x

 

αυτη η φραση πραγματικα με ανατριχιασε.......

το βρισκω απαραδεκτο. για πολλους λογους μπορει καποιος να μην βρει ταιρι και σιγουρα δεν φταινε παντα τα ρουχα του.....

biky πλάκα μου κάνεις ??????? ή να κόψω τις φλέβες μου !!!!!!

 

και κατι ακομα....ε οχι και να κοψεις και τις φλεβες σου καλεεε....κουβεντα κανουμε....αν ειναι να πεσουν αιματα εγω δεν θελω !!!!

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ???

 

ΑΣΧΕΤΟ.

 

ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ALMAK ΑΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

αν έχει σκεφτεί να αναθεωρήσει την άποψη όποιος δεν βρήκε ταίρι δεν κάνει για γονιός.

Link to comment
Share on other sites

εχετε μπλεξει διαφορετικες περιπτωσεις μεταξυ τους !

 

γενικα εχετε μπλεχτει

 

υπαρχουν διαφορες κατηγοριες που ειναι παιδι μεγαλωνει με τον ενα γονιο και πιστεψτε με εχει πολυ μεγαλη διαφορα το εαν .. ενα παιδι μεγαλωνει με τον ενα γονιο γιατι ¨

 

1) ο αλλος γονιος εφυγε

2) ο αλλος γονιος πεθανε

3) ο αλλος γονιος δεν ξερουμε ποιος ειναι

4) ο αλλος γονιος δεν ξερουμε ποιος ειναι ..εξωσωματικη

 

το παιδι αναλογα με την καθε περιπτωση αντιλαμβανεται αλλιως την καθε περισταση

 

1) ο γονιος μου με παρατησε

2) ο γονιος μου εφυγε απο τον κοσμο

3) μα και αυτη η μανα μου ... δεν ηξερε με ποιον το πρωτοεκανε ?

4) η μητερα μου δεν μπορουσε να συμβιωσει με καποιον ... και ετσι επελεξε αυτον τον τροπο ...λογω συγγυριων ? λογω τυχης ? λογω οτι δεν μπορουσε να τα βρει με τα ρουχα της ?

 

"αν έχει σκεφτεί να αναθεωρήσει την άποψη όποιος δεν βρήκε ταίρι δεν κάνει για γονιός."

 

αυτο ειναι σχετικο και εγω βασικα θυμονω με την εξης κατασταση και μην μου πειτε οτι δεν την εχετε συναντησει στην ζωη σας .....

 

αααα δεν μου κανει αυτος ...αααα δεν μου κανει ο αλλος! και τι ακομα 26/27/28/30/32 ειμαι δεν θελω να μπλεξω σε ενα γαμο .... θελω να ζησω ... θελω να γλεντησω ...

 

και ξαφνικα ...ξυπναει 37 χρονων και λεει θελω να κανω εξωσοματικη γιατι θελω να εχω κατι να αφησω πισω μου !

 

η αποψη μου ειναι ... ναι να την κανεις την εξωσοματικη ... να αποκτησεις ενα παιδακι να το μεγαλωσεις ....και να εισαι ευτυχισμενη αλλα....πρεπει να καταλαβαινουμε ολοι οτι εχουμε κανει λαθοι στις επιλογες μας σε αυτες τις περιπτωσεις !!!!!

 

σου ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη mama2008 και με τον almak... Noμιζω οτι παρεξηγηθηκε ο τροπος που τα ειπε, που η αληθεια ειναι πως ηταν λιγο ισωπεδωτικος, ομως η ουσια αυτων που λεει, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ειναι στις πιο πολλες περιπτωσεις σωστη... Αν μιλαμε φυσικα για τη συγκεκριμενη κατηγορια, και οχι για ολες, ε?... :wink:

Link to comment
Share on other sites

....με τον almak... Noμιζω οτι παρεξηγηθηκε ο τροπος που τα ειπε, που η αληθεια ειναι πως ηταν λιγο ισωπεδωτικος....ομως η ουσια αυτων που λεει, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, ειναι στις πιο πολλες περιπτωσεις σωστη...

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

aria δεν ισοπεδώνω τίποτα , απλά λέω «αλήθειες» που άλλοι δεν τολμούν να πουν.

Όταν ένα μέρος της «αλήθειας» μας θυμίζει κάτι από τον εαυτό μας αυτό μας κάνει να πονάμε.

Επειδή μίλησα για <<δύο γονείς καλύτερα από έναν>> καταλαβαίνω ότι αυτό το κομμάτι της κουβέντας μου σε ξανά στεναχώρησε.

aria μην γίνεσαι άδικη μαζί μου γιατί δεν νομίζω να είναι η πρώτη φορά που στεναχωρήθηκες σκεπτόμενη το συγκεκριμένο θέμα. Δεν νομίζω ότι ανακάλυψες μέσα από τα γραπτά μου ότι το παιδί σου μια μέρα ...ίσως ...ίσως ....όπως είπες.

 

Το θέμα της επιβολής ...............λοιπόν ίσως δεν είναι η κατάλληλη λέξη αλλά περιμένω απ' όσους παρακολουθούν το θέμα να καταλάβουν τι εννοώ.

Ένα παράδειγμα λοιπόν ( μιας και χθες ήμουν στο στάδιο Καραϊσκάκη με τον μεγάλο μου γιό).

όταν μεγαλώνεις ένα παιδί ανάμεσα στα άλλα που του μαθαίνεις του δείχνεις και ποιά ποδοσφαιρική ομάδα είναι η καλύτερη εν Ελλάδι.

Του εξηγείς λοιπόν ότι ο Ολυμπιακός είναι μπλα μπλα μπλα..... και ότι οι άλλες ομάδες είναι μπλου μπλου μπλου......

Αναμενόμενο είναι το παιδί να γίνει ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ.

Τώρα αν το γεγονός του ότι το παιδί έγινε ολυμπιακός από κούνια δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας επιβολής ( ή βρείτε μου μια καλύτερη λέξη) δεν ξέρω πως αλλιώς να το ονομάσω .

Αν το παιδί έχει και δεύτερο γονιό έχει πιθανότητες να γίνει και κάποια άλλη ομάδα.

 

Χρησιμοποιώντας το παραπάνω γελοίο ποδοσφαιρικό παράδειγμα ( σκόπιμα για να μην ξύσω άλλη πληγή) θέλω να καταλήξω ότι όλοι έχουμε μια άποψη των πραγμάτων και αν μη τι άλλο θα την περάσουμε και στα παιδιά μας. Όταν είμαστε μόνοι μας αυτό γίνετε μονόπλευρα , όταν είμαστε δύο το παιδί μαθαίνει αυτό που βγαίνει από την συνεννόηση των δύο γονέων.

Όταν είμαστε δύο πρέπει να συνεννοηθούμε για το τι δίνουμε στα παιδιά μας ( αυτή η συνεννόηση είναι δύσκολη μεν απαραίτητη δε).

Όταν είμαστε μόνοι μας δεν υπάρχει αυτή η «δυσκολία».

Αυτή η «δυσκολία» υπάρχει σε κάθε ανθρώπινη σχέση.

Όταν αυτή η δυσκολία ξεπερνά τα όρια του ενός από τους δύο τότε δεν έχουμε συνήθως σχέση. Είναι αυτό που λέμε ….δεν τα βρίσκουμε ρε παιδί μου!!!

Αν λοιπόν έθιξα αυτούς οι οποίοι σε κάποια ηλικία πλέον δεν τα «βρίσκουν» ακόμη, και παρ’ όλα αυτά επιμένουν ότι θα τα βρουν με ένα μικρό παιδί ……εεεε ναι λοιπόν έγινα κατανοητός.

 

Aria μην μου γυρίζεις την κουβέντα σε γονείς που τους προέκυψε να μείνουν μόνοι τους στην πορεία.

Μιλώ μόνο γι’ αυτούς που εσκεμμένα ξεκινούν μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΟΧΙ ???

 

ΑΣΧΕΤΟ.

 

ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ALMAK ΑΠΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

αν έχει σκεφτεί να αναθεωρήσει την άποψη όποιος δεν βρήκε ταίρι δεν κάνει για γονιός.

Aν το θέτεις τόσο απλα .....όχι δεν έχω λόγους να αναθεωρήσω την άποψη μου.

 

Βλέπεις ότι ΟΛΟΙ αντιδρούν στην άποψή σου .....
Δικά σου λόγια δεν είναι τα παραπάνω!!!!!! Χρησιμοποιείς τους άλλους που φανερά διαφωνούν μαζί μου. Και σου ξανα λέω δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε διαδικασία για το ποιοί σχολιάζουν και ποσοι είναι.

Έχουν όλοι μια άποψη , όπως έχω κι εγώ μια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ άσχημη έκφραση ότι χρησιμοποιώ τους άλλους....

άσχετο.. εγώ ρώτησα το αυτονόητο αν σε ταρακουνάει καθόλου το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι διαφωνούν μαζί σου.

Εσύ και τα παιδιά σου ζείτε σε μια κοινωνία να σου θυμίσω, δεν εισαι μόνος σου καλό είναι να ακούς και τι έχουν να πουν άλλοι άνθρωποι.

 

Βασικά πιστεύω πως δεν είσαι ικανός ούτε εσύ ούτε εγώ ούτε κανένας να κρίνει (και μάλιστα τόσο αυστηρά) τις αποφάσεις/επιλογές/θέλω του άλλου άγνωστου ανθρώπου ειδικά σε θέματα τόσο προσωπικά.

 

Αν θέλουμε να ήμαστε ο.κ σε μια τέτοια είδους συζήτηση θα έπρεπε να μιλάμε μόνο για την άποψή μας, όχι τι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.. αλλά τι θα κάναμε εμείς στην συγκεκριμένη κατάσταση.

 

Δεν θα αποφάσιζα σε καμία περίπτωση να κάνω από μόνη μου παιδί.

Είμαι ανύπαντρη μητέρα όχι από επιλογή. Από την άλλη δεν πιστεύω ότι επειδή δεν θα το έκανα εγώ δεν είναι σωστό. Για κάποιον άλλο ίσως να είναι.

Link to comment
Share on other sites

αλλά διακρίνω έλειμα ηθικής κάτι που κανένας νόμος δεν θα καταφέρει να καλύψει επαρκώς.

 

θα σε παρακαλουσα αν θες να μου το εξηγησεις...

ποια ηθικη και ποιο ελειμα της?

 

ποιος οριζει τις αντικειμενικες ηθικες αξιες τις οποιες μπορει καποιος να επικαλεστει (σαν εσενα) και να δημιουργησει εναν ολοκληρο αντιλογο ?

υπαρχουν?

ποια ειναι ηθικη και ποιο το ελειμα της στην παρουσα?

προφανως υπαρχει λογος ...(και στον ζηταω οχι τιποτα αλλο ...αλλα για να μαθω...)

και υπαρχει και αντιλογος....(τον οποιο τον εχω και με χαρα θα στον εκθεσω αν μου ζητηθει)....ισως επαναλαμβανομαι...(το πιο πυθανο...)

αλλα σε παρακαλω εξηγησε μου...ειμαι ανυπαντρη μητερα και θα ηθελα να μαθω για ποιο λογο στα δικα σου ματια ειμαι "λιγη" γιατι δεν καταφερα να κρατησω τον συντροφο μου που παρολη την εγγυμοσυνη μου κι ενω αυτος την προκαλεσε και την επιδιωξε με εγγατελειψε...πες μου σε παρακαλω γιατι εγω ειμαι λιγη? ....που δεν τα καταφερα στις διαπροσωπικες μου σχεσεις?

πες μου για τι δεν ειμαι καλη μανα ???δεν εχω οτι πιο πολυτιμο μπορω να προσφερω στο παιδ μου ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ?...αυτο με κανει λιγη?

βρε αλμακ πες μου γιατι ειμαι λιγη σε παρακαλω....!!!! αν δλδ σου πω τι

και πως θα βγαλεις πορισμα για μενα και θα πεις¨οκ εσυ εισαι ενταξη δεν φταις" ή οχι " φταις...εισαι λιγη?" και βρε καλε μου φιλε.....γιατι...γιατι...γιατι ....αληθεια γιατι????σου ειχα πληρη εκτιμηση....αλλα παρακολουθω το θεμα εδω και καιρο και δεν μιλαω...μονο σημερα θελησα να σου γραφω και να σε ρωτησω ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΒΡΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΗ....

και ποιος οριζει τα περισσεματα και αποθεματα...δεν ειναι μαθηματικα βρε αλμακ η αγαπη ...δεν εδωσες εκει ...δεν τα βρεικες αλλου...δεν εισαι καλος εκει ..... υπαρχει ελλειμα εκει κι εκει...αφου εισαι εκει καλος...θα πληρωσω ΔΕΗ αρε δεν υπαρχει χρημα για ΕΥΔΑΠ...ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ? ? ?

ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ

ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥς ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΟΥ....!!!!

 

 

Αγαπητή μου άρια...

άμα κάθεσαι και στεναχωριέσαι για τον οποιονδήποτε που γράφει ότι του κατέβει στο κεφάλι επειδή απλά μπορεί δεν θα σου μείνει κουράγιο να μεγαλώσεις το παιδάκι σου με χαρά που τόσο επιθυμείς.

Χαλάρωσε..... δεν υπάρχει λόγος... άντε κοίτα τα ματάκια του και το χαμόγελό του να σου φτιάξει το κέφι για κανά μήνα !!

Φιλάκια πολλάαααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

εχετε μπλεξει διαφορετικες περιπτωσεις μεταξυ τους !

 

γενικα εχετε μπλεχτει

 

υπαρχουν διαφορες κατηγοριες που ειναι παιδι μεγαλωνει με τον ενα γονιο και πιστεψτε με εχει πολυ μεγαλη διαφορα το εαν .. ενα παιδι μεγαλωνει με τον ενα γονιο γιατι ¨

 

1) ο αλλος γονιος εφυγε

2) ο αλλος γονιος πεθανε

3) ο αλλος γονιος δεν ξερουμε ποιος ειναι

4) ο αλλος γονιος δεν ξερουμε ποιος ειναι ..εξωσωματικη

 

το παιδι αναλογα με την καθε περιπτωση αντιλαμβανεται αλλιως την καθε περισταση

 

1) ο γονιος μου με παρατησε

2) ο γονιος μου εφυγε απο τον κοσμο

3) μα και αυτη η μανα μου ... δεν ηξερε με ποιον το πρωτοεκανε ?

4) η μητερα μου δεν μπορουσε να συμβιωσει με καποιον ... και ετσι επελεξε αυτον τον τροπο ...λογω συγγυριων ? λογω τυχης ? λογω οτι δεν μπορουσε να τα βρει με τα ρουχα της ?

 

"αν έχει σκεφτεί να αναθεωρήσει την άποψη όποιος δεν βρήκε ταίρι δεν κάνει για γονιός."

 

αυτο ειναι σχετικο και εγω βασικα θυμονω με την εξης κατασταση και μην μου πειτε οτι δεν την εχετε συναντησει στην ζωη σας .....

 

αααα δεν μου κανει αυτος ...αααα δεν μου κανει ο αλλος! και τι ακομα 26/27/28/30/32 ειμαι δεν θελω να μπλεξω σε ενα γαμο .... θελω να ζησω ... θελω να γλεντησω ...

 

και ξαφνικα ...ξυπναει 37 χρονων και λεει θελω να κανω εξωσοματικη γιατι θελω να εχω κατι να αφησω πισω μου !

 

η αποψη μου ειναι ... ναι να την κανεις την εξωσοματικη ... να αποκτησεις ενα παιδακι να το μεγαλωσεις ....και να εισαι ευτυχισμενη αλλα....πρεπει να καταλαβαινουμε ολοι οτι εχουμε κανει λαθοι στις επιλογες μας σε αυτες τις περιπτωσεις !!!!!

 

σου ευχομαι τα καλυτερα

 

περιέγραψες τόσο αναλυτικά τις περιπτώσεις γιατί ένα παιδί μπορεί να έχει μείνει με ένα γονιό αλλά στην περίπτωση γιατί δεν έχει σύντροφο είπες μόνο ένα παράδειγμα.

Πιστεύεις ότι μόνο γι’ αυτό μένει κάποιος μόνος του?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...