Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μητέρα μόνη..


Recommended Posts

Ειλικρινά εκνευρίζομαι όταν διαβάζω ποστς σαν τα παραπάνω.

Τι σημαίνει ότι ένα παιδί εκτός γάμου δεν είναι εύκολα αποδεκτό;;; Μήπως αυτό είναι καθαρά η δική σου προσωπική άποψη; Διότι δε νομίζω ότι ένα παιδί γίνεται αποδεκτό με βάση μια ληξιαρχική πράξη γάμου, βάπτισης ή οποιοδήποτε άλλο χαρτάκι! Αλλά η κορυφαία άτακα ήταν η ακόλουθη: "κανεις παιδι για να κανεις οικογενεια.δεν ειναι μονο δικο σου μα και του αλλου.μην το κοιταμε εγωιστηκα." Δηλαδή τώρα θα κατηγορήσουμε την κοπέλα ότι βλέπει το θέμα μητρότητα εγωιστικά επειδή δηλαδή δεν έκανε έκτρωση μόλις έμεινε έγκυος μιας και ο "πατέρας" δεν επιθυμούσε το παιδί?!!! Μην τρελαθούμε και εντελώς τώρα έτσι;;;; :confused::confused::confused:

Όσο για τα υπόλοιπα, δηλαδή σχόλια του τυπου τι θα πει στο σχολείο το παιδάκια στα άλλα παιδάκια για τον μπαμπά του,...ειλικρινά τα θεωρώ εντελώς ανούσια ψευτοδιλήμματα που δεν έχουν κανένα νόημα και καμία μα καμία βάση. Δε ζούμε και στο 1821 κοπελιά!

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηλας πολυ εγωιστηκα.δεν εισαι μονη σου σε αυτο τον κοσμο ζησεις σε καποιο συνολο.εσενα δε σε ενοχλει τωρα σκεψου το παιδι.

Ναι, υποθέτω ότι το παιδί σκέφτηκε και η κοπέλα και δεν το δολοφόνησε!

 

 

η μοναξια ειναι πολυ δυσκολο πραγμα μια ζωη θα εχουμε μονο τους γονεις μας?η κοπελα αυτη αν καταλαβα ειναι 28 ετων, ειναι πολυ νωρις να κανει ενα παιδι χωρις οικογενεια-το μπαμπα του.στα 35 οι γυρω τις θα εχουν κανει οικογενεια και θα εχουν τη συντροφικοτητα,ενω αυτη θα μπορεσει να ξαναφτυαξει τη ζωωη της

Δηλαδή θα κρίνει για τη ζωή του παιδιού της με βάση το τι θα έχουν δυνητικά κάνοι οι 35άρηδες γύρω της σε μερικά χρόνια από τώρα!!! ???? ΝΤΟΙΝ!

 

 

αλλο χωρισμενη με αναγνωρισμενα παιδια και αλλο ενα παιδι που ο πατερας δε το θελει.εχει φαει μια απορρηψη πριν καν φ=γεννηθει και το παιδι και η μαμα του.καλα τωρα το προχωρησα σε πολυ βαθεια νερα

....Να το πω μικροαστικές αντιλήψεις τώρα αυτό ή κάπως αλλιώς;;;;

 

καλο κουραγιο σε ολες σας

μην παρεξηγηθω δεν ειμαι υπερ της εκτρωσεις απλα να μην ειμαστε χαλαρες στις σχεσεις.δηλ προφυλλαξη και να ξερουμε τι θελει ο αλλος.να σεβαστουμε την αποψη του μπορει να μην ειμαστε η γυναικα της ζωης του ή να μη θελει να γινουμε η μανα των παιδιων του.απλα σε οποιον πνευματικο πατε θα σας μιλησει για τον εγωισμο.μην εχετε εγωισμο σε τετοιες αποφασεις.

ΧΜΜΜΜΜΜΜ.....Και λες ότι ένας πνευματικός άνθρωπος πέρα από τη διαλεκτική περί εγωισμού, θα πρότεινε ποτέ την έκτρωση ως λύση?? Εξ ορισμού κ μόνο ένας κατ' ουσία πνευματικός άνθρωπος αποκλείεται να προτείνει κατι τέτοιο.

Τι άλλο θα ακούσουμε ...

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά εκνευρίζομαι όταν διαβάζω ποστς σαν τα παραπάνω.

Τι σημαίνει ότι ένα παιδί εκτός γάμου δεν είναι εύκολα αποδεκτό;;; Μήπως αυτό είναι καθαρά η δική σου προσωπική άποψη; Διότι δε νομίζω ότι ένα παιδί γίνεται αποδεκτό με βάση μια ληξιαρχική πράξη γάμου, βάπτισης ή οποιοδήποτε άλλο χαρτάκι! Αλλά η κορυφαία άτακα ήταν η ακόλουθη: "κανεις παιδι για να κανεις οικογενεια.δεν ειναι μονο δικο σου μα και του αλλου.μην το κοιταμε εγωιστηκα." Δηλαδή τώρα θα κατηγορήσουμε την κοπέλα ότι βλέπει το θέμα μητρότητα εγωιστικά επειδή δηλαδή δεν έκανε έκτρωση μόλις έμεινε έγκυος μιας και ο "πατέρας" δεν επιθυμούσε το παιδί?!!! Μην τρελαθούμε και εντελώς τώρα έτσι;;;; :confused::confused::confused:

Όσο για τα υπόλοιπα, δηλαδή σχόλια του τυπου τι θα πει στο σχολείο το παιδάκια στα άλλα παιδάκια για τον μπαμπά του,...ειλικρινά τα θεωρώ εντελώς ανούσια ψευτοδιλήμματα που δεν έχουν κανένα νόημα και καμία μα καμία βάση. Δε ζούμε και στο 1821 κοπελιά!

 

δε ξερω που ζεις στην επαρχια ειναι διαφορετικα.

οσο για τη μητροτητα το παιδι δεν το εκανε μονη της υπαρχει και καποιος αλλος καλος ή κακος. τοτε γιατι ζηταμε απο τον αλλο να το αναγνωρισει αφου πηραμε μονες την αποφαση να το μεγαλωσουμε?οταν ο αλλος λεει δε θελω καμια σχεση γιατι τον ενοχλουμε και ζηταμε πραγματα?μηπως μεσα απο το παιδι θελουμε να τον εχουμε κοντα μας.εχω στους γυρω σου μια κοπελα η οποια εμεινε εγκυος κρατησε το παιδι ειχαν ζωρισει με τον κυριο δεν ηθελε το παιδι.δεν τον ξαναενοχλησε ουτε και αυτος η κυρια σημερα ειναι 42 ετων το παιδι 11-12 ετων.μου ειπε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα,δε μπορεσε να ξαναφτιαξει τη ζωη της και μιλαμε για ατομο με οικονομικη επιφανεια.υπεραγαπαει το παιδι της ομως λεει πως δεν πρεπει σε τετοιες περιπτωσεις να βαζουμε το εγω μπροστα οταν ειναι να παρουμε αποφασεις ζωης για εμας και πολυ παραπανω για τα παιδια μας

Link to comment
Share on other sites

ας τα σκεφτουν οσες γυναικες παιρνουν αποφασεις ζωης.δεν εχω λογο να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. ολες εχουν τις αναστολες τους οταν βρεθουν σε τετοιες καταστασεις

σταματα να γραφω εδω.εξεφρασα την αποψη μου.αλλωστε αυτος ειναι ο ρολος του φορουμ ας δεχθουμε και αλλους που εχουν αλλη αποψη και σταση ζωης.Σεβασμος

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω που ζεις στην επαρχια ειναι διαφορετικα.

οσο για τη μητροτητα το παιδι δεν το εκανε μονη της υπαρχει και καποιος αλλος καλος ή κακος. τοτε γιατι ζηταμε απο τον αλλο να το αναγνωρισει αφου πηραμε μονες την αποφαση να το μεγαλωσουμε?οταν ο αλλος λεει δε θελω καμια σχεση γιατι τον ενοχλουμε και ζηταμε πραγματα?μηπως μεσα απο το παιδι θελουμε να τον εχουμε κοντα μας.εχω στους γυρω σου μια κοπελα η οποια εμεινε εγκυος κρατησε το παιδι ειχαν ζωρισει με τον κυριο δεν ηθελε το παιδι.δεν τον ξαναενοχλησε ουτε και αυτος η κυρια σημερα ειναι 42 ετων το παιδι 11-12 ετων.μου ειπε ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα,δε μπορεσε να ξαναφτιαξει τη ζωη της και μιλαμε για ατομο με οικονομικη επιφανεια.υπεραγαπαει το παιδι της ομως λεει πως δεν πρεπει σε τετοιες περιπτωσεις να βαζουμε το εγω μπροστα οταν ειναι να παρουμε αποφασεις ζωης για εμας και πολυ παραπανω για τα παιδια μας

 

Δηλαδή να τα σκοτώσουμε πριν καν γεννηθούν? Πες μου σε παρακαλώ με ποιον τρόπο θα έπαιρνε απόφαση ΖΩΗΣ για το παιδί της αν έκανε έκτρωση? Μη λέμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι, εδώ οι κοπέλες είναι ηρωίδες τη στιγμή που αποφάσισαν να βάλουν στην άκρη τη δική τους ζωή για χάρη της ζωής του παιδιού τους! Μα διάβασε τι γράφεις, η έκτρωση σημαίνει σκέφτομαι το εγώ μου και τη βολή μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή να τα σκοτώσουμε πριν καν γεννηθούν? Πες μου σε παρακαλώ με ποιον τρόπο θα έπαιρνε απόφαση ΖΩΗΣ για το παιδί της αν έκανε έκτρωση? Μη λέμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι, εδώ οι κοπέλες είναι ηρωίδες τη στιγμή που αποφάσισαν να βάλουν στην άκρη τη δική τους ζωή για χάρη της ζωής του παιδιού τους! Μα διάβασε τι γράφεις, η έκτρωση σημαίνει σκέφτομαι το εγώ μου και τη βολή μου.

 

σου ειπε κανεις για εκτρωση?μιλησα για κατι τετοιο?

εφοσον παιρνουν αποφαση να μεγαλωσουν ενα παιδι μονες μη ζητανε τιποτα αν ο αλλος δε θελει να προσφερει ακομη και την αναγνωριση.να ξερουν οτι ειναι μονες τους και να το σκεφτουν αν μπορουν να τα καταφερουν.θελει πολυ κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μη ζητάνε? Μόνες τους το κάνανε? Δηλαδή μόνο η γυναίκα έχει υποχρέωση να προσέχει την αντισύληψη? Αν δεν ήθελε ο τύπος τρεχάματα και να του ζητάνε τα ρέστα, ας πρόσεχε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

πρωτάρα θέλω και εγώ να σου πωένα μεγάλο μπράβο για την απόφαση σου να κρατήσεις το παιδί και απλά ,για να νίωσεις εσύ καλύτερα , να βγάλει απο΄το μυαλό σου το πατέρα του παιδιού και να πάρεις απόφαση ότι εσύ και οι γονείς σου θα το το μεγαλώσετε ...και μην περιμένεις μέρα με την μέρα στο τηλέφωνω μήπως και σε πάρει.

Την γνώμη του για το παιδί την ξέρεις άρα γιατί να χαλίεσε κάθε φορά που τον ακούς ......άστον

στο κάτω κάτω δεν του αξίζη αυτό το παιδί

Το ότι η ψυχολογία σου είναι χάλια είναι απόλυτα φυσιολογικό ,όταν μια γυναίκα είναι εγκύος λόγο ορμονών της φταίνε όλα και εσύ στο κάτω κάτω δικιολογήσε και με το παραπάνω ...απλως προσπάθησε για το καλό του παιδιού σου να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και χειρότερα .... εισαι απο της τυχερές που έχεις τους γονείς σου που σε στηρίζουν και μια δουλεια που αυτην την εποχή ειναι πολύ συμαντικη... όλα τα άλλα θα βρουν το δρόμο της και όταν έρθει ο καιρός και γεννήσεις με το καλό θα δεις ότι η απόφαση που πηρες να το κρατήσεις θα είναι το καλύτερο πράγμα που σου έτυχε στην ζωή σου..........ΥΠΟΜΟΝΗ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

ας τα σκεφτουν οσες γυναικες παιρνουν αποφασεις ζωης.δεν εχω λογο να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. ολες εχουν τις αναστολες τους οταν βρεθουν σε τετοιες καταστασεις

σταματα να γραφω εδω.εξεφρασα την αποψη μου.αλλωστε αυτος ειναι ο ρολος του φορουμ ας δεχθουμε και αλλους που εχουν αλλη αποψη και σταση ζωης.Σεβασμος

Μα και εγώ την άποψη μου εξέφρασα...Δηλαδή επειδή διαφώνησα μαζί σου δε δείχνω σεβασμό? Δεν το καταλαβαίνω πάλι αυτό! :confused:

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

εφοσον παιρνουν αποφαση να μεγαλωσουν ενα παιδι μονες μη ζητανε τιποτα αν ο αλλος δε θελει να προσφερει ακομη και την αναγνωριση.να ξερουν οτι ειναι μονες τους και να το σκεφτουν αν μπορουν να τα καταφερουν.θελει πολυ κουραγιο

Μήπως θα πρέπει να μαντηλοδεθούν και να κλειστούν σε κάνα σπίτι σε βουνοκορφή για να μη είναι δαχτυλοδειχτούμενες από την κλειστή κοινωνία της επαρχίας; Και γιατί θα πρέπει να ξέρουν ότι είναι μόνες; Γιατί θεωρείς ότι θα είναι μόνες; Δηλαδή οι γονείς, οι φίλοι και οι συνάνθρωποι μας απλοί γείτονες κλπ δε μετράνε στις κοινωνικές μας σχέσεις; Μετράει μόνο ο άντρας, σύζυγος, σύντροφος όπως θες πες το;;;

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου ειπε κανεις για εκτρωση?μιλησα για κατι τετοιο?

εφοσον παιρνουν αποφαση να μεγαλωσουν ενα παιδι μονες μη ζητανε τιποτα αν ο αλλος δε θελει να προσφερει ακομη και την αναγνωριση.να ξερουν οτι ειναι μονες τους και να το σκεφτουν αν μπορουν να τα καταφερουν.θελει πολυ κουραγιο

 

 

την αναγνωριση την δικαιουται καθε μα καθε παιδι .

 

κ απο τη στιγμη που ο λεγομενος ως κυριος επελεξε για περαιτερω απολαυση πλην του απλου σεξ να εκσπερματωσει μεσα στη κοπελα (που πιθανοτατα κ να μη τη ρωτησε τπτ) αυτο λοιπον οφειλει καθε υγιης νους να γνωριζει πως ειναι μια πραξη που εν δυναμη θα τον κανει πατερα .θα μπορουσε να εκσπερματωσει στην κοιλιτσα της ,στην πλατη της κοκ

*γινομαι περιγραφικη πρωι πρωι .... ομως αυτη ειναι κ η ωμη αληθεια .

 

 

δεν ειναι εποχη για ιπποτισμους τετοιους κατα τη γνωμη μου (εννοω να μη διεκδικησει την αναγνωριση κ μια διατροφη).οι καιροι ειναι δυσκολη κ ενα μωρακι εχει εξοδα . μπορει να μη γουσταρει να γινει μπαμπας τουτο το ανευθυνο ατομο ,εδω ομως ερχονται τα δικαστηρια για να του πουν να ελλατωσει τα εξοδα απο τους φραπεδες που πινει κ να τα δωσει στο παιδι ΤΟΥ .

το κακο ειναι αν χρειαστει δικαστηριο για αυτα τα δικαιωματα του μωρου κ της μητερας θα χαθει πολυτιμος χρονος ,χρημα κ φαια ουσια

.

 

αυτη τη στιγμη που γραφω νοιωθω οτι δε θα υπερασπιζομουν ουτε τον αδερφο μου αν αφηνε εγκυο τη κοπελα του κ μετα δηλωνε αγνοια .

 

 

 

 

*ας δειξει κ αυτος λιγη συμβολη στο εργο που προκειται να ακολουθησει .... ειδαλως τον βλεπω σε καμια πενηντα χρονια στο "παμε πακετο" να κλαιει σαν π#$#ς κ να παρακαλαει να τον συγχωρεσει το παιδι του !

Link to comment
Share on other sites

την αναγνωριση την δικαιουται καθε μα καθε παιδι .

 

κ απο τη στιγμη που ο λεγομενος ως κυριος επελεξε για περαιτερω απολαυση πλην του απλου σεξ να εκσπερματωσει μεσα στη κοπελα (που πιθανοτατα κ να μη τη ρωτησε τπτ) αυτο λοιπον οφειλει καθε υγιης νους να γνωριζει πως ειναι μια πραξη που εν δυναμη θα τον κανει πατερα .θα μπορουσε να εκσπερματωσει στην κοιλιτσα της ,στην πλατη της κοκ

*γινομαι περιγραφικη πρωι πρωι .... ομως αυτη ειναι κ η ωμη αληθεια .

 

 

δεν ειναι εποχη για ιπποτισμους τετοιους κατα τη γνωμη μου (εννοω να μη διεκδικησει την αναγνωριση κ μια διατροφη).οι καιροι ειναι δυσκολη κ ενα μωρακι εχει εξοδα . μπορει να μη γουσταρει να γινει μπαμπας τουτο το ανευθυνο ατομο ,εδω ομως ερχονται τα δικαστηρια για να του πουν να ελλατωσει τα εξοδα απο τους φραπεδες που πινει κ να τα δωσει στο παιδι ΤΟΥ .

το κακο ειναι αν χρειαστει δικαστηριο για αυτα τα δικαιωματα του μωρου κ της μητερας θα χαθει πολυτιμος χρονος ,χρημα κ φαια ουσια

.

 

αυτη τη στιγμη που γραφω νοιωθω οτι δε θα υπερασπιζομουν ουτε τον αδερφο μου αν αφηνε εγκυο τη κοπελα του κ μετα δηλωνε αγνοια .

 

 

 

 

*ας δειξει κ αυτος λιγη συμβολη στο εργο που προκειται να ακολουθησει .... ειδαλως τον βλεπω σε καμια πενηντα χρονια στο "παμε πακετο" να κλαιει σαν π#$#ς κ να παρακαλαει να τον συγχωρεσει το παιδι του !

ξερεις αν ο αλλος εχει δουλεια αυτη την εποχη΄.

η κοππελα δεν ηξερε το χαπι της επομενης ημερας?μηπως το κανουμε για να δεσμευσουμε καποιον?γιατι δεχομαστε χωρις προφυλαξη να προχωρησουμε στην επαφη?

εφοσον συζηταμε κια αποφασιζουμε να το κρατησουμε γιατι ζηταμε απο τον αλλο πραγματα ακομη και την αναγνωριση?

αν το εκανε ο αδερφος μου θα του ελεγα να αναλαβει τις ευθυνες του.

 

*ας δειξει κ αυτος λιγη συμβολη στο εργο που προκειται να ακολουθησει .... ειδαλως τον βλεπω σε καμια πενηντα χρονια στο "παμε πακετο" να κλαιει σαν π#$#ς κ να παρακαλαει να τον συγχωρεσει το παιδι του !

ε! δεν το κανουν και ολοι οι γονεις.μην υπερβαλουμε.ΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ γιατι δεν το δεχομαστε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να μαντηλοδεθούν και να κλειστούν σε κάνα σπίτι σε βουνοκορφή για να μη είναι δαχτυλοδειχτούμενες από την κλειστή κοινωνία της επαρχίας; Και γιατί θα πρέπει να ξέρουν ότι είναι μόνες; Γιατί θεωρείς ότι θα είναι μόνες; Δηλαδή οι γονείς, οι φίλοι και οι συνάνθρωποι μας απλοί γείτονες κλπ δε μετράνε στις κοινωνικές μας σχέσεις; Μετράει μόνο ο άντρας, σύζυγος, σύντροφος όπως θες πες το;;;

 

να μαντηλο δεθουν ειπα εγω?

με γονεις και φιλους θα μεγαλωσεις το παιδι?αυτοι θα το συντηρουν?σημερα ο καθενας κοιταει την οικογενεια του.τα προβληματα τομ καθημερινο των παιδιων με τους γειτονες θα το συζητησεις?εδω δεν τρωνε μια μερα και το κανουμε θεμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολες και ευχαριστω για τα μνμ σας .εντάξει η καθεμια εχει την αποψη της και ειναι σεβαστώ.δεν θα κρύψω πως αυτα που λεει η δεσποινα όσον αφορα το παιδι και μονο τα σκεφτομαι για τον εαυτο μου δεν με απασχολει αν θα μεινω μονη οποιος θελει αυτο που ειμαι τοτε καλως...και οι δυο αποφασης ειναι αποφασης ζωης..απλα πιστευω οτι αν το παιδι γεννηθεί δεν προκειτο να το μετανοιωσω ποτε για την αποφαση που πηρα .στην αλλη περιπτωση καποια στιγμη θα το μετανοιωσω.ειναι δυσκολα πιστευω τα πραγματα και μπραβο σου ΠΡΩΤΑΡΑ για την αποφαση σου πραγματικα σε χαιρομαι .

Εγω ακομα ειμαι χαμενη στο κενο στο κοσμο μου λυπαμαι με στεναχωρει πολυ που ο πατερας εχει διαφορετικη αποψη απο εμενα πιστευω πως θα ξυπνησω μια μερα και θα ναι ολα ενα ονειρο ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο στα 28.προς το παρον κανω ολες τις απαραιτητες εξετασεις που μου εχει πει η γιατρος ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει δουλεια ειναι ασταθμητος παραγοντας

 

οσο για το χαπι που λες ,τωρα τι να σου πω .... θα βρεις χιλια δυο απο οτι καταλαβαινω για να "δικαιολογησεις" τουτο το παλικαρι !

 

το παιδι ειναι ηδη στον ερχομο για αυτο τον κοσμο κ ειναι μια τεραστια (αλλα συναμα γλυκια) ευθυνη που βαραινει κ τους δυο . δλδ τι λες στην κοπελα για συμβουλη να κατσει στα "αυγα" της (καλη ωρα) κ να μη χαλασει την ηρεμια του αλλο που δε θελει να γινει μπαμπας ?

 

ας μην εχυνε ... το προειπα

 

ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..απλα πιστευω οτι αν το παιδι γεννηθεί δεν προκειτο να το μετανοιωσω ποτε για την αποφαση που πηρα .στην αλλη περιπτωση καποια στιγμη θα το μετανοιωσω.FONT]

 

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολες και ευχαριστω για τα μνμ σας .εντάξει η καθεμια εχει την αποψη της και ειναι σεβαστώ.δεν θα κρύψω πως αυτα που λεει η δεσποινα όσον αφορα το παιδι και μονο τα σκεφτομαι για τον εαυτο μου δεν με απασχολει αν θα μεινω μονη οποιος θελει αυτο που ειμαι τοτε καλως...και οι δυο αποφασης ειναι αποφασης ζωης..απλα πιστευω οτι αν το παιδι γεννηθεί δεν προκειτο να το μετανοιωσω ποτε για την αποφαση που πηρα .στην αλλη περιπτωση καποια στιγμη θα το μετανοιωσω.ειναι δυσκολα πιστευω τα πραγματα και μπραβο σου ΠΡΩΤΑΡΑ για την αποφαση σου πραγματικα σε χαιρομαι .

Εγω ακομα ειμαι χαμενη στο κενο στο κοσμο μου λυπαμαι με στεναχωρει πολυ που ο πατερας εχει διαφορετικη αποψη απο εμενα πιστευω πως θα ξυπνησω μια μερα και θα ναι ολα ενα ονειρο ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο στα 28.προς το παρον κανω ολες τις απαραιτητες εξετασεις που μου εχει πει η γιατρος ...

 

και αν δεν ξυπνησει και συνεχησει τη σταση αυτη τι θα κανεις?με την ελπιδα αυτη δεν κραταμε ενα παιδι.πιστευεις μεσα σου πως θα αλλαξει αν οχι ισως το μετανιωσεις ειπες και μετα τι γινεται .και η πρωταρα ζηταει πραγματα εστω και την αναγνωριση.θα της εβγαζα το καπελο αν δε ξαναενοχλουσε τον πατερα εστω και την αναγνωριση.

φανταζομαι οτι εχει καποια σταθερη δουλεια και βασιζεσαι στο να μεγαλωσεις ενα παιδι μονη σου.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ

 

συμφωνεις στο αν δε μετανιωσει ο συντροφος να δεχθει το παιδι οτι θα μετανιωσει την αποφαση αυτη να κρατησει το παιδι?

αυτο λεω τοση ωρα οτι την αποφαση οταν την παρει οποιαδηποτε γυναικα θα πρεπει να τα εχει ζυγησει πολυ καλα.γιατι μιλαμε και γιατι ζωη ενος παιδιου.μετα τι γινεται?

θελει πολυ σκεψη.αν το κρατησεις και μεινεις μονη στη ζωη χωρις αλλο συντροφο τι θα πεις?η΄'λεω δεν κρατας το παιδι και μετα απο 2 χρονια βρισκεται στο δρομο σου ενας νεος συντροφος και αποφασιζετε απο κοινου για οικογενεια .τι θα πεις τοτε για την επιλογη που εκιανες στα 28?καλως ή κακως?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνεις στο αν δε μετανιωσει ο συντροφος να δεχθει το παιδι οτι θα μετανιωσει την αποφαση αυτη να κρατησει το παιδι?

αυτο λεω τοση ωρα οτι την αποφαση οταν την παρει οποιαδηποτε γυναικα θα πρεπει να τα εχει ζυγησει πολυ καλα.γιατι μιλαμε και γιατι ζωη ενος παιδιου.μετα τι γινεται?

 

 

 

ζυγιζει η καρδια κ η συνειδηση σε τετοιες περιπτωσεις !

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν ξυπνησει και συνεχησει τη σταση αυτη τι θα κανεις?με την ελπιδα αυτη δεν κραταμε ενα παιδι.πιστευεις μεσα σου πως θα αλλαξει αν οχι ισως το μετανιωσεις ειπες και μετα τι γινεται .και η πρωταρα ζηταει πραγματα εστω και την αναγνωριση.θα της εβγαζα το καπελο αν δε ξαναενοχλουσε τον πατερα εστω και την αναγνωριση.

φανταζομαι οτι εχει καποια σταθερη δουλεια και βασιζεσαι στο να μεγαλωσεις ενα παιδι μονη σου.

 

δεσποινα ο συγκεκριμενος ανθρωπος μου ειπε πως δεν συνφωνει αλλα οποια και να ειναι η αποφαση μου θα με στηριξει οσον αφορα το παιδι και μονο..τα χρηματα ειναι το λιγοτερο στν περιπτωση τη δικη μασ οσο αυτοσ αλλο τοσο και εγω ευτυχως δεω εχουμε αυτο το προβλημα το θεμα εινια το συναισθηματικο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει δουλεια ειναι ασταθμητος παραγοντας

 

οσο για το χαπι που λες ,τωρα τι να σου πω .... θα βρεις χιλια δυο απο οτι καταλαβαινω για να "δικαιολογησεις" τουτο το παλικαρι !

 

το παιδι ειναι ηδη στον ερχομο για αυτο τον κοσμο κ ειναι μια τεραστια (αλλα συναμα γλυκια) ευθυνη που βαραινει κ τους δυο . δλδ τι λες στην κοπελα για συμβουλη να κατσει στα "αυγα" της (καλη ωρα) κ να μη χαλασει την ηρεμια του αλλο που δε θελει να γινει μπαμπας ?

 

ας μην εχυνε ... το προειπα

 

ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕ!

δε δικαιολογω κανενα.με εμας τις γυναικες τα ΒΑΖΩ

Που πρεπει να ειμαστε ΠΡΟΣΕΧΤΗΚΕΣ και για τους συντροφους και για τις πραξεις.απλα δεν κραταμε ενα παιδι με το ενδεχομενο [πως θα ερθει κοντα μας.για τον ανθρωπο αυτο ειμαστε μια σχεση οτι να ειναι δε μας σκεφτηκε σοβαρα δηλ .να ζησει χρονια μαζι μας και να κανει οικογενεια.απο αυτο τον ανθρωπο γιατι θελουμε το παιδι του?

Link to comment
Share on other sites

δεσποινα ο συγκεκριμενος ανθρωπος μου ειπε πως δεν συνφωνει αλλα οποια και να ειναι η αποφαση μου θα με στηριξει οσον αφορα το παιδι και μονο..τα χρηματα ειναι το λιγοτερο στν περιπτωση τη δικη μασ οσο αυτοσ αλλο τοσο και εγω ευτυχως δεω εχουμε αυτο το προβλημα το θεμα εινια το συναισθηματικο

 

εφοσον δεν υπαρχει οικονμικο τοτε τι αλλο θελεις απο αυτον?πως θα σε στηριξη?και αν αυριο κανει αλλη οικογενεια βρει μια κοπελα και κανει παιδια ενω εσυ εισαι μονη με το παιδι του?πως θα σου φανει?οι φιλοι και συγγενεις ειναι εξω απο το σπιτι σπιτι εισαι εσυ και ενα παιδι

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι και παιδί μας...

λέω εγώ τώρααααααααααααα

 

ο αλλος δεν το θελει πριν γεννηθει το εχει απορριψει λεω εγω τωρα.δεν το θεωρει καν παιδι του

παλί το θεμα γυριζει στο οτι οταν παρουμε την αποφαση να το κρατησουμε την περνουμε μ ο ν ε ς μας .μετα γιατι ειναι παιδι ΜΑΣ αυτο ρωταω?γυναικα 42 ετων μου ειπε πως τελικα επρεπε να το σκεφτει στα 30αντα της ποιο σοβαρα,και ποσο δυσκολα ειναι μονη με ενα παιδι

Link to comment
Share on other sites

το "μας" είναι η απάντηση στη δική σου ερώτηση...

"απο αυτο τον ανθρωπο γιατι θελουμε το παιδι του"

 

το διόρθωσα μετά...και έγραψα "της".

 

Δεν είναι μόνο παιδί του

αλλά και της...

 

Παιδιά μεγαλώνουμε.

Καλύτερα να μη λέμε μεγάλες κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...