Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είδη φροντίδας και περιποίησης για μωρά/παιδιά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς χρησιμοποιούμε όλα τα προϊόντα από τη σειρά της Α-Derma.

Σαμπουαν, γαλάκτωμα, κρέμα exomega για τα σπυράκια που βγάζει κατά καιρούς και eryase για την αποφυγή των συγκαμάτων. Επειδή η σειρά αυτή δεν έχει baby oil, έχω πάρει αυτό της frezyderm με χαμομήλι και μαλακτικούς εστέρες.(καταπληκτικό για τα μασαζάκια της το βράδυ). Στην αρχή είχα πάρει Fissan όλα, αλλά δεν της ταίριαξαν στο δερματάκι της. Τωρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένη και τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Πληρώνεις βέβαια κάτι παραπάνω αλλά όταν βλέπω τη μικρή να λαμποκοπάει χωρίς σπυράκια και κοκκινίλες λέω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο νοσοκομείο μας είχε συστήσει η παιδίατρος τη σειρά aveeno, μόλις τελείωσαν αυτά συνέχισα με weleda και είμαι ικανοποιημένη και από τις δυο μάρκες. Βέβαια κοστίζουν λίγο περισσότερο από του σούπερ μαρκετ αλλά τουλάχιστον μιλώντας για μένα, διαρκούν τουλάχιστον 4 με 5 μήνες το κάθε τεμάχιο. Σκέφτομαι επίσης να δοκιμάσω τη σειρά της jonsons baby που περιέχει ελαιόλαδο. Πάντως για αρχή πάρε κάποιο πιο εξειδικευμένο προιόν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εγώ στη αρχή πήρα της chicco, μια χαρά τον βόλεψαν και έχουν τέλεια μυρωδιά. Για συγκάματα έχω μια sudocream που του τη βάζω το βράδυ πριν τον ύπνο και κάνει πολλή καλή δουλειά και εδώ και λίγο καιρό είπα να στραφώ στα βιολογικά της weleda και σαμπουάν και αφρολουτρο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Επίσης και της a-derma είναι πολύ καλά , εχω αυτό με την αντλία βολεύει στο πλύσιμο του ποπού στο νεροχύτη..

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει τα chicco? Μωρομάντηλα, αφρολουτρο, σαμπουαν, κρεμα κτλ? 701127hfyg0pz4hi.gif

 

 

Μωρομάντηλα πήρα μόνο στην αρχή μια φορά, αλλά δε συμφέρουν με τίποτα έχουν γύρω στα 5-6 ευρώ αν θυμάμαι καλά η συσκευασία ενώ τα πάμπερς τα άσπρα που παίρνω έχουν 5 η τριάδα..

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

εμείς χρησιμοποιούμε τα FREZYDERM (αφρόλουτρο, σαμπουαν, κρεμα συγκάματος, body milk κλπ.) τα βρίσκεις μόνο στα φαρμακεία, είναι λίγο τσουχτερα αλλα πιστεύω αξίζει τον κόπο. όταν πήγα να τα αλλαξω στον γιο μου με ότι και να δοκίμαζα μου συγκαιόταν. τωρα ε αυτά συνεχίζω και στην κορη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκεφτόμουν να ξεκινήσω τις αγορές από τα καλλυντικά του μωρού. Ομως κυκλοφορούν τόσες πολλές μάρκες που έχω μπερδευτεί. Fissan, proderm, chicco, penaten ΄ποια είναι η καλύτερη ???

Μία φίλη μου, μου πρότεινε τα εξής καλλυντικά και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Σαμπουάν και αφρόλουτρο της Frezyderm (είναι λίγο ακριβά μου είπε αλλά μυρίζουν υπέροχα και διαρκούν αρκετά)

 

Ενυδατική κρεμούλα της Frezyderm body milk

 

Κρέμα συγκάματος klorane πούδρα ή penaten cream (στην ασημένια στρογγυλή συσκευασία)

 

ή bepanthol cream

 

Εσείς τι γνώμη έχετε ??

 

Μου είπε μακρυά από jonhson. Δηλαδή αυτά τα καλλυντικά που βρίσκουμε στο s/m δεν είναι της προκοπής ? Δε με ενδιαφέρουν τι χρήματα θα δώσω, αλλά να είναι ότι καλύτερο για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Olympia τα weleda είναι βιολογικά ? Τα βρίσκουμε σε φαρμακεία ??? Εριξα μια ματιά στο ιντερνετ στο ecobaby.gr και είδα ότι κάνουν έκπτωση στις αρχικές τιμές για αγορά μέσω ιντερνετ.

 

Μια ανακεφαλαίωση για το τι θα χρειαστούμε από καλλυντικά

 

Σαμπουάν - αφρόλουτρο

Κρέμα συγκάματος

Γαλάκτωμα σώματος για ενυδάτωση

Λαδάκι για μασάζ

χρειάζεται κάτι άλλο που ξεχνάω ???

Link to comment
Share on other sites

Olympia τα weleda είναι βιολογικά ? Τα βρίσκουμε σε φαρμακεία ??? Εριξα μια ματιά στο ιντερνετ στο ecobaby.gr και είδα ότι κάνουν έκπτωση στις αρχικές τιμές για αγορά μέσω ιντερνετ.

 

Μια ανακεφαλαίωση για το τι θα χρειαστούμε από καλλυντικά

 

Σαμπουάν - αφρόλουτρο

Κρέμα συγκάματος

Γαλάκτωμα σώματος για ενυδάτωση

Λαδάκι για μασάζ

χρειάζεται κάτι άλλο που ξεχνάω ???

 

Ναι ειναι βιολογικα υπαρχει και σειρά εγκυμοσύνης και θηλασμού.

Κοιτα εδω :

http://www.weleda.gr/catalogue/care_for_the_mother_and_the_child/166/4/166

 

Oσο για την λιστα σου ειναι ΟΚ. Παρε ομως αν θες μια κρεμουλα για το προσωπο και τα χερακια για τον χειμωνα (για το κρυο).

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το ποστ και ενημερώθηκα για πολλά πράγματα. Θα καταλήξω στα προϊόντα της weleda αρχικα

 

madreterra θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα επιπλέον επειδή σε βλέπω πολύ ενημερωμένη για τη συγκεκριμένη εταιρεία.

 

1) Φαντάζομαι αντί για το κρεμώδες βοτανόλουτρο με καλέντουλα μπορούμε για τοπική πλύση ειδικά τις πρώτες ημέρες που δεν κάνει να βραχεί ο αφαλός του παιδιού να το πλένω τοπικά με το σαπουνάκι καλέντουλας ?

2) Εχω μια απορία ..... το κεφαλάκι (τα μαλάκια του) του πως θα το πλένουμε τις πρώτες ημέρες που δεν κάνει να βραχεί ο αφαλός ? Μήπως με ένα κυπελάκι πολύ προσεχτικά να του ρίχνουμε νερό προς τα πίσω ?

3) Εκτός από το λάδι για μασάζ χρειάζεται και γαλάκτωμα σώματος ή ένα από τα δύο ?

4) Κρέμα καλέντουλας για προστασία από το κρύο για χεράκια και πρόσωπο να πάρω ?

 

Σε ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο.... εάν πάρω το λάδι με αμύγδαλο για τις κοιλιακές ενοχλήσεις πρέπει να πάρω και το λάδι για μασάζ με χαμομήλι για όλο το σώμα ? Το πρώτο είναι μόνο για τις ενοχλήσεις της κοιλίτσας ?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις χρησιμοποιουμε τα μωρομαντιλα, σαμπουαν και τη κρεμα για συγκαμα της Beaming Baby που ειναι οργανικα. Εχω μεινει ιδιαιτερα ευχαριστημενη απο τη κρεμα γιατι αμεσως βοηθαει με τους ερεθισμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτές τις μέρες αγόρασα το σαμπουάν TOL-VELVET της pharmasept και μου άρεσε πάρα πολύ η μυρωδιά του! είναι απο φαρμακείο αλλά όχι και πολύ ακριβό δοκιμάστε το! ελιάνα, εγώ για τίς κοιλιακές νοχλήσεις ζέσταινα ελαιόλαδο με χαμομήλι και του έκανα μασαζάκι. Επίσης για να πλύνουμε το κεφαλάκι του μωρού το κρατάμε ανάσκελο στο χέρι μας, η χούφτα κάτω απο το κεφαλάκι του και ο αντίχειρας και ο παράμεσος μας στα αυτάκια του να μην πάρουν νερό. Έτσι το βάζουμε κάτω απο τη βρύση (αφου έχουμε διπλοτσεκάρει τη θερμοκρασία του νερού) και το λούζουμε. Ειναι πολύ πιο απλό από ότι ακούγεται! ;)

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω θα πρότινα να σταματησετε να βάζετε χημικά πάνω στο ευαισθητο δερματάκι του που ειναι και σαν σφουγγάρι και απορροφάει τα πάντα.

Το παρακάτω σιτε εχει φυτικά & βιολογικά καλλυντικά στις καλύτερες τιμες θα πρότεινα να το κοιτάξετε.

http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Children-Skincare/

 

Εμεις κρεμα αλλαγης παιρνουμε της weleda και μεχρι προτινος χρησιμοποιουσα μονο αυτά. Πηρα ομως ενα αφρουλουτρο απο την ecofamily που μου άρεσε αλλα το βρήκα ακριβό και τωρα αγοράζω μονο απο το site. Και της Lavera ενα βρεφικό σαμπουαν που πήρα μου αρεσει πάρα πολυ.

 

Αυτος ο στόκος η sudocream ειναι πολυ βαρια κρέμα και γράφει επάνω οτι ειναι για περιπτώσεις κατάκλισης....δοκιμάστε κάτι πιο αγνο και μην σας ξεγελά το οτι αυτο σας πρότειναν στο μαιευτήριο ή ο παιδιατρος.

Link to comment
Share on other sites

ssttaa μπορεί να είναι απλό όπως λες αλλά όταν έρχεται ένα μωρό όλα σου φαίνονται βουνό. Φαντάζομαι να τα καταφέρω όπως οι άλλες μαμάδες,το κακό είναι ότι αγχώνομαι πάρα πολύ.

Σε ευχαριστώ πάντως !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα μανουλες! Για αλλη μια φορα ζηταω τα φωτα σας και αρπαζω την ευκαιρια να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολες οσες απαντουν στα ερωτηματα μου αλλα και σε οσες ξοδευουν λιγο απο το χρονο τους να διαβασουν οσα γραφω! Παω τωρα στο θεμα μου:

Μεχρι στιγμης χρησιμοποιουσαμε αφρολουτρα και σαμπουαν της chicco και μολις τελειωσαν αυτα περασαμε στο προδερμ. Τωρα ομως μας τελειωσε και το προδερμ (ειμαστε πολυ μη μου απτου και καθαρες γυναικες και πλενομαστε αρκετα συχνα :lol: ) και σκεφτομαι να ξεκινησουμε τη σειρα της nivea baby. Ξεκινησαμε ηδη να χρησιμοποιυμε τα μωρομαντηλα της σειρας αυτης (για οποτε δεν εχουμε ευκολη προσβαση στον νιπτηρα μας) και θα ηθελα να ακουσω απο μανουλες που εχουν χρησιμοποιησει καποιο απο τα παρακατω προϊοντα (αλλα και απο τις υπολοιπες μανουλες) να μου πουν τη γνωμη τους:

Α) Φυσιολογικος ορος για τη μυτουλα

Β)Σαμπουαν και αφρολουτρο 2 σε 1 και

Γ)Αν εχετε χρησιμοποιησει καποιο αλλο προϊον αυτης της σειρας, πειτε μου τη γνωμη σας!

Ευχαριστω πολυ! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτος ο στόκος η sudocream ειναι πολυ βαρια κρέμα και γράφει επάνω οτι ειναι για περιπτώσεις κατάκλισης....δοκιμάστε κάτι πιο αγνο και μην σας ξεγελά το οτι αυτο σας πρότειναν στο μαιευτήριο ή ο παιδιατρος.

 

Καλα τα λες Γιογκινι μου. Ο μπεμπης μου Ενω φοραει βαμβακερες πανες εβγαλε κοκκιναδια και εβαλα sudocream που τα εκανε χειροτερα. Μολις εβαλα τη weleda εξαφανιστηκαν . Και μου ειχε πει η παιδιατρος να την βαζω σε καθε αλλαγη αλλα εγω το παιζα επιστροφη στη φυση και εβαζα μονο νερο και λαδι.Ειναι φανταστικες οι κρεμες της weleda pragmati.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να πέσει ο ομφαλός τον έπλενα μονο τοπικά. Τέλη Σεπτέμβρη δεν ειχε ζέστη...και δεν έσκαβε κιολας για ιδρώνει.

Στην αλλαγή πάνας βάζω κηραλοιφή με εκχύλισμα καλεντούλας που αγοράζω απο εδώ.

http://rosmarino.gr/

Είμαι πολύ ευχαριστημένη και με τα σαπούνια από το ίδιο εργαστήριο, το δέρμα του είναι ενυδατωμένο και δεν χρειάζεται να του βάλω κάτι έξτρα μετά το μπανάκι του. Πολύ καλό είναι και το χαμομηλέλαιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη αρχή πήρα της chicco, μια χαρά τον βόλεψαν και έχουν τέλεια μυρωδιά. Για συγκάματα έχω μια sudocream που του τη βάζω το βράδυ πριν τον ύπνο και κάνει πολλή καλή δουλειά και εδώ και λίγο καιρό είπα να στραφώ στα βιολογικά της weleda και σαμπουάν και αφρολουτρο και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Επίσης και της a-derma είναι πολύ καλά , εχω αυτό με την αντλία βολεύει στο πλύσιμο του ποπού στο νεροχύτη..

 

Αχ σαν να τα εγραψα εγω!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!!Να ρωτήσω τι χρειάζεται για το καλαθάκι της μπουμπους μας που περιμένουμε και ψωνίζω τώρα;;;Σαμπουάν αφρόλουτρο λαδάκι βάζουμε στα νεογέννητα;;;Τι μάρκα να πάρω μου προτείνετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28071

 

λενε οτι ειναι απο τις πιο αγνες εταιρειες,εμεις αυτα χρησιμοποιουμε.

 

και μετα ριξε και μια ματια εδω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31538

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...