Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

Πήγες τελικά στη συνάντηση? Πως ήταν? τι συζητήσατε? Αν θέλεις στείλε μου πμ πιο αναλυτικά (αν δεν βαριέσαι...):D

 

σε ποιο μήνα πρέπει να πάω σε αυτές τις συναντήσεις?

στα μαθήματα ανώδυνου στο Έλενα θα πας? πήρα σήμερα για ραντεβού και μου είπαν ότι πρέπει να τα κάνω στην 30 ως 32η βδομάδα κάτι που όμως δεν με βολεύει για΄τι θα δουλεύω μέχρι τότε...λέω να τα κάνω αργότερα...:roll:

 

άσχετο αλλά σήμερα μια πολύ συμπαθητική γυναίκα στο μετρό μου είπε για το κέντρο ευτοκία (το γνωστό) στο οποίο έχει πολύ καλές μαίες και να πάω εκεί για να με συμβουλέψουν οι μαίες για τα πάντα κλπ κλπ όπως μου μίλησε και για τις συναντήσεις LLLI και πόσο την βοήθησαν... :)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγες τελικά στη συνάντηση? Πως ήταν? τι συζητήσατε? Αν θέλεις στείλε μου πμ πιο αναλυτικά (αν δεν βαριέσαι...):D

 

σε ποιο μήνα πρέπει να πάω σε αυτές τις συναντήσεις?

στα μαθήματα ανώδυνου στο Έλενα θα πας? πήρα σήμερα για ραντεβού και μου είπαν ότι πρέπει να τα κάνω στην 30 ως 32η βδομάδα κάτι που όμως δεν με βολεύει για΄τι θα δουλεύω μέχρι τότε...λέω να τα κάνω αργότερα...:roll:

 

άσχετο αλλά σήμερα μια πολύ συμπαθητική γυναίκα στο μετρό μου είπε για το κέντρο ευτοκία (το γνωστό) στο οποίο έχει πολύ καλές μαίες και να πάω εκεί για να με συμβουλέψουν οι μαίες για τα πάντα κλπ κλπ όπως μου μίλησε και για τις συναντήσεις LLLI και πόσο την βοήθησαν... :)

 

Να πας στις συναντήσεις αν μπορείς ακόμα και τώρα γιατι δεν ειναι και πολλές και να πάρεις τα έντυπα τους.

 

Θα παω και στα μαθήματα στο ΕΛΕΝΑ για να εξοικιωθώ και με το χώρο κτλ, εξάλλου στις συναντήσεις τους LLL μιλάνε μόνο για το θηλασμό ενω στο ΕΛΕΝΑ θα σου πουν και για τον τοκετό, φροντίδα του μωρού κτλ

 

Εχω ακούσει κι εγω για το ΕΥΤΟΚΙΑ αλλα ειναι στην αλλη άκρη της Αθήνας για μενα οποτε ουτε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

]

 

Να πας στις συναντήσεις αν μπορείς ακόμα και τώρα γιατι δεν ειναι και πολλές και να πάρεις τα έντυπα τους.

 

Θα παω και στα μαθήματα στο ΕΛΕΝΑ για να εξοικιωθώ και με το χώρο κτλ, εξάλλου στις συναντήσεις τους LLL μιλάνε μόνο για το θηλασμό ενω στο ΕΛΕΝΑ θα σου πουν και για τον τοκετό, φροντίδα του μωρού κτλ

 

Εχω ακούσει κι εγω για το ΕΥΤΟΚΙΑ αλλα ειναι στην αλλη άκρη της Αθήνας για μενα οποτε ουτε συζήτηση.

 

Στις συναντήσεις του Συνδέσμου Θηλασμού LLL και το ξέρω καλά γιατί είμαι μέλος εκτός από το θηλασμό μιλάνε σύμβουλοι και μαμάδες με εμπειρία σχετικά με την φροντίδα του μωρού, σχετικά με τα προιόντα περιποιήσης του μωρού, σχετικά με την βοήθεια που χρειάζεται μια μητέρα στο πρώτο ή 2ο παιδάκι της, σχετικά με το ρόλο του πατέρα, σχετικά με την συμπεριφορά προς τα άλλα αδέλφια.

Προς θεού δεν μιλάνε μόνο για το θηλασμό και το στήθος αλλά για τα πάντα γύρω από το παιδί και την νέα μητέρα.

Και το πιο ωραίο σ' αυτές τις συναντήσεις είναι ότι σε συμβουλεύει η "μαμά της διπλανής πόρτας" και όχι κάποια επαγγελματίας που όμως μπορεί πχ. να μην έχει δικά της παιδιά...

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

vera όσο κι σου κάνει εντύπωση,ίσως αυτά είναι που έχοτυν διδαχθεί.

Δεν ξέρω για τις μαίες αλλά οι νοσηλεύτριες αυτές τις ανακρίβειςς διδάσκονται σχετικά με το θηλασμό.

Μπορείτε να δείτε και στο "Τι άλλο θα ακούσω" οπου υπάρχει αναφορά σε συγκεκριμένο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγες τελικά στη συνάντηση? Πως ήταν? τι συζητήσατε? Αν θέλεις στείλε μου πμ πιο αναλυτικά (αν δεν βαριέσαι...):D

 

σε ποιο μήνα πρέπει να πάω σε αυτές τις συναντήσεις?

στα μαθήματα ανώδυνου στο Έλενα θα πας? πήρα σήμερα για ραντεβού και μου είπαν ότι πρέπει να τα κάνω στην 30 ως 32η βδομάδα κάτι που όμως δεν με βολεύει για΄τι θα δουλεύω μέχρι τότε...λέω να τα κάνω αργότερα...:roll:

 

άσχετο αλλά σήμερα μια πολύ συμπαθητική γυναίκα στο μετρό μου είπε για το κέντρο ευτοκία (το γνωστό) στο οποίο έχει πολύ καλές μαίες και να πάω εκεί για να με συμβουλέψουν οι μαίες για τα πάντα κλπ κλπ όπως μου μίλησε και για τις συναντήσεις LLLI και πόσο την βοήθησαν... :)

 

Να πας στις συναντήσεις αν μπορείς ακόμα και τώρα γιατι δεν ειναι και πολλές και να πάρεις τα έντυπα τους.

 

Θα παω και στα μαθήματα στο ΕΛΕΝΑ για να εξοικιωθώ και με το χώρο κτλ, εξάλλου στις συναντήσεις τους LLL μιλάνε μόνο για το θηλασμό ενω στο ΕΛΕΝΑ θα σου πουν και για τον τοκετό, φροντίδα του μωρού κτλ

 

Εχω ακούσει κι εγω για το ΕΥΤΟΚΙΑ αλλα ειναι στην αλλη άκρη της Αθήνας για μενα οποτε ουτε συζήτηση.

 

Εγώ έχω ξεκινήσει τις συναντήσεις με τη μαία του γιατρού μου και μέχρι στιγμής πάμε πολύ καλά. Είμαστε δύο κοπέλες που γεννάμε σχεδόν ταυτόχρονα και οι δύο το πρώτο μας παιδάκι. Οι απόψεις της σε γενικές γραμμές συμβαδίζουν με τις δικές μου και βλέπω ότι είναι και πολύ υπέρ του θηλασμού και γενικά γνώστης του θέματος. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να με βοηθήσει και την ώρα του μεγάλου πόνου :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Gia oses kai osous einai apo thessaloniki kai endiaferontai, sto ippokrateio exoun poly kalo seminario proetoimasias toketou me idiaiteri emfasi ston thilasmo apo pistopoiimeni symvoulo thilasmou, i opoia malista milaei duo fores to mina kai sto mothercare. Poly katatopistiki kai axiopisti, xoris promotion kai idia ofeli... To systino anepifylakta!

 

Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι το σεμινάριο στο Ιπποκράτειο θα είναι καλό, αλλά νομίζω ότι για να θεωρείσαι σύμβουλος θηλασμού πρέπει: ή να περάσεις από την πρακτική της LLL ή να περάσεις από εξετάσεις IBLC. Καμία από τις συμβούλους της LLL δεν είναι προϊσταμένη σε νοσοκομείο και οι μόνες επαγγελματίες IBLC στη Θεσσαλονίκης είναι η Πατσούρου και η Αγλαϊα....και νομίζω ότι στο mothercare όταν είχα πάει δεν ΄΄ηταν και σούπερ η ενημέρωση για το θηλασμό. Αυτό το λέω, γιατί έχω ακούσει διάφορα τον τελευταίο καιρό για μαίες οι οποίες παρουσιάζονται ως σύμβουλοι θηλασμού και λένε άλλα αντ'άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες! Με το καλό τα μωράκια μας!

Εδώ και μέρες με απασχολεί το θέμα της μαίας καθώς ακούω από διάφορες γνωστές μου που έχουν γεννήσει ότι το καλύτερο είναι να έχεις βρει μία μαία από πριν η οποία θα είναι δίπλα σου όχι μόνο στον τοκετό αλλά και μετά στο μαιευτήριο και κυρίως στο σπίτι σου για να σε καθοδηγήσει.

Καλά όλα αυτά, μόνο που έχω το εξής πρόβλημα: η μαία που έχει ο γιατρός μου είναι μια κοπελίτσα που δεν με εμπνέει καθόλου μα καθόλου. Επιπρόσθετα, επειδή θα γενήσω σε δημόσιο νοσοκομείο θα προτιμούσα κάποια που να δουλεύει ήδη σε αυτό το νοσοκομείο ώστε να έχει τις γνωριμίες της και να μην ψάχνεται κι αυτή μαζί με εμένα. Ξέρετε εάν μπορώ να "κλείσω" μια μαία δημόσιου νοσοκομείου από πριν; Θα το συζητήσω φυσικά και με τον γιατρό μου αλλά έλεγα μήπως έχετε κάποια σχετική εμπειρία.

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες! Με το καλό τα μωράκια μας!

Εδώ και μέρες με απασχολεί το θέμα της μαίας καθώς ακούω από διάφορες γνωστές μου που έχουν γεννήσει ότι το καλύτερο είναι να έχεις βρει μία μαία από πριν η οποία θα είναι δίπλα σου όχι μόνο στον τοκετό αλλά και μετά στο μαιευτήριο και κυρίως στο σπίτι σου για να σε καθοδηγήσει.

Καλά όλα αυτά, μόνο που έχω το εξής πρόβλημα: η μαία που έχει ο γιατρός μου είναι μια κοπελίτσα που δεν με εμπνέει καθόλου μα καθόλου. Επιπρόσθετα, επειδή θα γενήσω σε δημόσιο νοσοκομείο θα προτιμούσα κάποια που να δουλεύει ήδη σε αυτό το νοσοκομείο ώστε να έχει τις γνωριμίες της και να μην ψάχνεται κι αυτή μαζί με εμένα. Ξέρετε εάν μπορώ να "κλείσω" μια μαία δημόσιου νοσοκομείου από πριν; Θα το συζητήσω φυσικά και με τον γιατρό μου αλλά έλεγα μήπως έχετε κάποια σχετική εμπειρία.

 

Επειδή στα δημόσια νοσοκομεία ειναι γενικά λίγο στραβόξυλα συζήτα το με το γιατρό σου και δες τι θα σου πει γιατι μπορεί να μην επιτρέπουν σε ξένο προσωπικό να ειναι μαζί σου. Επίσης κατα την ταπεινή μου γνώμη εαν πάς στις συναντήσεις του Συνδέσμου θηλασμού και κάνεις και μαθήματα ανώδυνου τότε η μαία ειναι περιττή. Εαν γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο σίγουρα θα εχουν μαθήματα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ yogini! Σκοπεύω να πάω σε κάποια συνάντηση του Συνδέσμου Θηλασμού αλλά λιγάκι αργότερα για να τα έχω και πιο φρέσκα!!! Θα μπορούσες να μου στείλεις το τηλέφωνο επικοινωνίας;

Επίσης, σίγουρα θα κάνω και μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Σκέφτομαι ότι εκεί μπορεί να με διαφωτίσουν και για το θέμα της μαίας...

Με το καλό το μωράκι σου!!

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ yogini! Σκοπεύω να πάω σε κάποια συνάντηση του Συνδέσμου Θηλασμού αλλά λιγάκι αργότερα για να τα έχω και πιο φρέσκα!!! Θα μπορούσες να μου στείλεις το τηλέφωνο επικοινωνίας;

Επίσης, σίγουρα θα κάνω και μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Σκέφτομαι ότι εκεί μπορεί να με διαφωτίσουν και για το θέμα της μαίας...

Με το καλό το μωράκι σου!!

 

http://www.thilasmos.net/lll.html

 

Δες στην ιστοσελίδα γιατι εξαρτάται και απο την περιοχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ενα ρητό, που μου το έλεγε η μητέρα μου ανέκαθεν, απο τότε που θυμάμει τον εαυτο μου..."οτι δινεις παίρνεις" Δυστυχώς κορίτσια μου αυτή είναι η αλήθεια....

Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΟ στον 7ο (μονοκλινα) και τις 2 φορές. Οι μαίες ήταν αψογες, τοσο πολυ που με ενοχλούσαν με την τόση περιποίηση. Είχα και δικιά μου μαία, η οποία δεν ξεκόλλησε από δίπλα μου. Ήταν μαζί μου από την ώρα που έφτασα στο Νοσοκομείο μέχρι και που με πήγαν στο δωμάτιο, και τις επόμενες μέρες ερχόταν 3-4 φορές την μέρα.

Μου τα είπαν και μου τα ξαναείπαν όλες τους τους. Οταν βγήκα από το νοσοκομείο ήμουν expert (και πολύ φοβισμένη βεβαίως), από θεωρία πάντως έσκιζα.....

Ψηφίζω λοιπον ιδιωτική μαία, κάποια που να σε ξέρει και να την ξέρεις πριν μπεις στο Νοσοκομείο. (όλοι οι γιατροί έχουν την δικία τους μαία την οπία και σου συστήνουν).

Όσον αφορά το θέμα του θυλασμού, θα διαφωνήσω με πολλές από σας. (sorry...). Εγώ δεν είχα ζητήσει αποκλειστικό θυλασμό, τον ταίζαν τον μαναράκο μου τα βράδια (ευτυχώς γιατι δεν ήμουν σε θέση να το κάνω χωρίς βοήθεια (τελος πάντων αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία), και εγω τον θύλαζα κατα τη διάρκεια της ημέρας. Ετρωγε και το μεν και το δε, κανενα προβλημα... Αυτό συνεχίστηκε και στο σπίτι για 4 μήνες όπου και έκοψα τον θυλασμό. Ούτε το γαλα μου κόπηκε, ούτε πέτρωσε, και έτρωγε και του σκοτωμού (βλέπετε γεννήθηκε πάνω από 4 κιλά).

Υ.Γ. Τα ίδια έκανα και με το δεύτερο ζουζούνι μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μαια ( εξωτερική- μου την προτεινε ο γιατρός μου) βοηθησε πολυ στην ψυχολογία μου την ώρα του τοκετού ... ειδικα εγω που γέννησα με καισαρική και δεν μπορούσε να ήταν μέσα ο άντρας μου ... με βοήθησε πάρα πολυ η μαία ... πραγματικά μου στάθηκε σαν αδερφή ... Έπαιξε βέβαια ρόλο ότι την είχα απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου και κάθε φορά που με εξέταζε ο γιατρός μου ηταν παρούσα ... ήξερε όλο το ιστορικό μου λοιπόν ...

 

Αυτή τη φορά δεν εχω εξωτερική μαία ... νομίζω οτι θα μου φανει η απουσία της ... βέβαια αυτή τη φορά έχω πιο οικεια και αγαπησιάρικη σχεση με τη γιατρό μου, ειναι και γυναίκα ... ελπίζω να καλύψει το κενό ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Yparxoyn kai kales kai kakes maies...Mhn tis bazoyme oles sto idio tsaki...Apla kapoies maies prospa8oyn na tromokrathsoyn kai na epibaloyn thn gnwmh toys...Opws epishs kapoies maies exoyn mperdepsei thn doylei toys moy fenete...

Tespa,yparxoyn kai oi kales pantws poy boh8ane kai prospa8oyn me ypomonh na antape3el8oyn sta ka8hkonta toys....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!!!!!!!

Κατα τύχη είδα το θέμα σας και δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις απαντησεις. Επειδή η δικιά μου εμπειρία με την μαία που συνεργάζεται ο γιατρός μου ήταν τραυματική, καλό θα ήταν να τις γνωρίζετε πρώτα. Η κουμπαρούλα μου, μου είχε πεί πριν γεννησω να κάνουμε μια συνάντηση μαζί της και της έλεγα όχι βρε σιγά δεν χρειάζεται, εν τω μεταξύ όλες οι πελάτισσες του γιατρού μου που συναντούσα στο ιατρείο του μου μιλούσαν γι αυτήν με τα καλύτερα λόγια και μου λέγανε πόσο τυχερή θα είμαι :shock: Παναγία μου, τι τύχη, αυτό ήταν ατυχία, θα ήταν καλύτερα να γεννούσα στο Αουσβιτς με την φράου Χέλγκα!!!!! Ευτυχώς που ο αντρας μου ήταν δίπλα μου! Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για να μην προβληματίσω τις κοπέλες που πρόκειται να γεννήσουν, αλλά σας το ξαναλέω καλύτερα να τις γνωρίζετε. Έστω και αν ο γιατρός σας δεν το συνηθίζει, εσείς θα πείτε ότι έχετε να της κάνετε κάποιες ερωτήσεις. Στο κάτω κάτω θα πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω και εγώ βοήθεια απο την μαία της γιατρού μου, αλλά δεν θέλω να ρωτήσω αυτήν κατευθείαν...ποιό είναι το ενδεικτικό κόστος της μαίας πριν και στον τοκετό...υπολογίστε ότι είμαι στον 6ο και δεν θα κάνω μαθήματα ανώδυνου, άρα μάλλον θα χρειαστώ τις συμβουλές τις και την παρουσία της στον τοκετό και στον θηλασμό...!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω και εγώ βοήθεια απο την μαία της γιατρού μου, αλλά δεν θέλω να ρωτήσω αυτήν κατευθείαν...ποιό είναι το ενδεικτικό κόστος της μαίας πριν και στον τοκετό...υπολογίστε ότι είμαι στον 6ο και δεν θα κάνω μαθήματα ανώδυνου, άρα μάλλον θα χρειαστώ τις συμβουλές τις και την παρουσία της στον τοκετό και στον θηλασμό...!!!

 

εμένα η μαία μου πήρε 450 γιατον τοκετό και 50 ευρώ για κάθε μάθημα ανώδυνου τοκετού που είχαμε κάνει πριν τον τοκετό (λόγω του ότι ήταν μακρυά από το σπίτι μου κάναμε 2 συναντήσεις, κανονικά κάνει 4), οπότε σύνολο μου πήγε 550 ευρώ (σημειώνω χωρίς απόδειξη...)

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Επειδή σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ζητήσω και εγώ βοήθεια απο την μαία της γιατρού μου, αλλά δεν θέλω να ρωτήσω αυτήν κατευθείαν...ποιό είναι το ενδεικτικό κόστος της μαίας πριν και στον τοκετό...υπολογίστε ότι είμαι στον 6ο και δεν θα κάνω μαθήματα ανώδυνου, άρα μάλλον θα χρειαστώ τις συμβουλές τις και την παρουσία της στον τοκετό και στον θηλασμό...!!!

 

εμένα η μαία μου πήρε 450 γιατον τοκετό και 50 ευρώ για κάθε μάθημα ανώδυνου τοκετού που είχαμε κάνει πριν τον τοκετό (λόγω του ότι ήταν μακρυά από το σπίτι μου κάναμε 2 συναντήσεις, κανονικά κάνει 4), οπότε σύνολο μου πήγε 550 ευρώ (σημειώνω χωρίς απόδειξη...)

 

450 δεν είναι αρκετά??? Η δική μου πήρε λιγότερα, 300 δηλαδή και φυσικά χωρίς απόδειξη και χωρίς συναντήσεις. Αλλά gio_kx χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, καλό θα ήταν να έχετε συναντηθεί πρώτα, θα αισθανθεις και εσύ καλύτερα την ώρα του τοκετού, θα νιώθεις ότι έχεις έναν άνθρωπο δικό σου. Την μαία που είχα εγώ την γνώρισα την ώρα του τοκετού και δεν τα πήγαμε πολύ καλά. Με το καλό σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμενα.

 

Κι εγω έχω ξεκινήσειεδω και κάποιες εβδομάδες να παρακολούθώ τα σεμινάρια της Ευτοκίας. Ειναι πραγματικά σημαντική η ενημέρωση και η ψυχολογική υποστήριξη που σου δίνουν οι μαίες εκει...και πραγματικά σου ανοίγουντα ματια περί γιατρών και της όλης διαδικασίας...

 

Το θέμα μου είναι ότι ο γιατρός μου έχει κάποια δική του μαία που εργάζεται στο Μητέρα, αλλά εγω θα ήθελα την δική μου από την Ευτοκία...¨οταν του είπα γι αυτο δεν του άρεσε η ιδέα γιατί λεεί πως άλλο είναι να συνεργάζεσαι με έναν άνθρωπο και άλλο με κάποιον άγνωστο. Βέβαια όταν τηλεφώνησε μπροστά μου τη μαια του, δεν μου φάνηκε και πολυ μακρόχρονη η συνεργασία τους από το γεγονός ότι δεν ήξερε/θυμόταν το επώνυμό της...

 

Μου πρότεινε να την γνωρίσω και αν δεν μου κάνει το ξανασυζητάμε....Γενικά όμως μου την έχει σπάσει....θα την γνωρίσω την κοπέλα αλλα είμαι λιγάκι προκατειλημμένη με την μαια στο Ευτοκία...

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

T9oHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ, εσύ αισθάνεσαι καλά με αυτή τη κοπέλα από το ευτοκία? Κοίτα, η μαία είναι μαζί σου από την αρχή και την πλήρη υποστήριξη θα την έχεις από εκείνη, οπότε καλό θα ήταν να έχεις κοντά σου κάποια που θα εμπιστεύεσαι, θα μπορείς να της μιλήσεις άνετα ειδικα αν είναι η πρώτη σου γέννα. Ρώτα τη μαια και τον γιατρό σου αν μπορείτε να κάνετε και οι 3 μια συνάντηση για να γνωριστούνε μεταξύ τους. Εχω καεί από τη μαία - συνεργάτιδα του γιατρού και γιαυτό προτείνω να είναι κάποια που θα την αισθάνεσαι οικεία. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Με το καλό ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Stavento, καλησπέρα και από μένα!

Σου έχω ήδη απαντήσει σχετικά με τον προβληματισμό σου στην θεματική ένότητα "επιλογή μαίας".

Ελπίζω, να το διαβάσεις σύντομα γιατί περιμένω νέα σου!!!

Ελπίζω, να σε καλύψει η απάντηση μου και να επιλέξεις το σωστό για σένα και το μωρό σου.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Stavento, καλησπέρα και από μένα!

Σου έχω ήδη απαντήσει σχετικά με τον προβληματισμό σου στην θεματική ένότητα "επιλογή μαίας".

Ελπίζω, να το διαβάσεις σύντομα γιατί περιμένω νέα σου!!!

Ελπίζω, να σε καλύψει η απάντηση μου και να επιλέξεις το σωστό για σένα και το μωρό σου.

 

Greek.mother και Κατερίνα, σας ευχαριστώ πού για την πολύ εμψυχωτική και υποστηρικτική σας απάντηση! Συμφωνώ με όλα όσα αναφέρατε ΄γιατί όντως οι μαίες στη Ευτοκία ειναι εκπληκτικές και δεν σου λένε τιποτα παραπάνω κι τίποτα λιγότερο από το τι ειναι φυσιολογικό...και αυτό σίγουρα δεν είναι η καισαρική χωρίς πραγματική αιτία. Πραγματικά εκεί νιώθεις πως έχεις κάποια άτομα που πραγματικά τα εμπιστεύεσαι γιατί αυτό που θέλουν είναι να κάνουν να νιώσεις και να ευχαριστηθείς την διαδικασία της εγκυμοσύνης και ιδιαίτερα του τοκετου, σε σέβονται και σε ακούν. Πολλά πράγματα έχω μάθει εκεί και ο γιατρός δεν τα έχει αναφέρει ποτε...μεθαύριο έχω πάλι ραντεβού μαζί του και θα του ξανακάνω νίξη για το θέμα ώστε να καταλαβει πως αυτή η διαδικασία αφορά εμενα και με ποιον αισθάνομαι εγω καλά...

 

Πάντως πραγματικά αξίζει όλες οι γυναίκες να περάσουν από αυτή τη διαδικασία του τι σημαίνει για τις μαίες του Ευτοκία ο τοκετός και δε θα χάσουν!

T9oHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Stavento είμαι παθούσα και μαθούσα! Ευτυχώς που δεν θα χρειαστώ ξανά μαία, λόγω του ότι θα γεννήσω με καισαρική πάλι (δυστυχώς!). Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήταν πάλι η ίδια μέσα, και αν θα είχα άλλη, πρώτα θα συναντιόμουν μαζί της. Η μαία που είχα κατάφερε την πιο ωραία στιγμή της ζωής μου να μου τη γεμίσει με άσχημες αναμνήσεις. Γιαυτό και προτείνω σε όλες τις κοπέλες να συναντήσουν τη μαία πρώτα, για να νιώσουν άνετα. Η κουμπαρούλα μου με είχε συμβουλέψει και εμένα να το κάνω αλλά δυστυχώς δεν την άκουσα :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!!! Είμαι μαία και το μόνο πράγμα που μπορώ να σας πω είναι να βρείτε μια μαία σωστή, να αγαπάει αυτό που κάνει, χωρίς να σας κοιτάει στην τσέπη. Πάνω από όλα ο βασικός μου στόχος σαν μαία είναι να φροντίζω για την ψυχική ισορροπία της μέλλουσας μαμάς και την υποστηρικτική στάση του μέλλοντα μπάμπα , γιατί αν οι δύο τους είναι καλά τότε και το μωράκι θα περάσει τις 40 εβδομάδες ομαλά χωρίς κανένα πρόβλημα και θα γεννηθεί υγιέστατο. Αυτό θεωρώ το παν κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Για αυτό και ο όρος ανώδυνος τοκετός έχει πλέον καταργηθεί και πλέον η όλη διαδικασία λέγεται ψυχοπροφυλακτική. Επιπλέον όσον αφορά τις σημερινές μαίες σαφώς και υπάρχουν κάποιες που δεν είναι επαγγελματίες και αυτό γιατί απο την πείρα μου σας λέω ότι ένα μεγάλο ποσοστό μαιών ήθελαν να γίνουν γιατροί , αλλά λόγω εξετάσεων δεν μπόρεσαν να μπουν ιατρική. Επίσης σαν μαίες έχουμε την υποχρέωση να προωθούμε τον μητρικό θηλασμό, ανεξάρτητα από την τακτική του κάθε μαιευτηρίου. Να το ξέρετε λοιπόν ότι είναι αναυθαίρετο δικαίωμά σας να θηλάσετε αποκλειστικά το μωρό σας χωρίς να του δωθεί οποιοδήποτε συμπλήρωμα, ακόμα και αν δυσκολεύεται και δεν μπορεί να θηλάσει το μωρό δεν πρόκειται να πεθάνει από την πείνα αν δεν φάει , εξάλλου τα μωρά έχουν αποθήκη λίπους που μπορεί να τα κρατήσει νηστικά ακόμα και 72 ώρες.

Αυτά από εμένα!!! Τα έγραψα βιαστικά και ανακατεμένα αλλά νομίζω ότι βγαίνει νόημα. Είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε ερώτησή σας.

Συγνώμη αν σας κούρασα!!!

Kch2.jpgSOofp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Goofy-mom που εισαι εσυ? σε ποιο μερος εισαι να ερθω να σε βρω γιατι εγω ζητησα μια σχετικη βοηθεια απο μαια σε δημοσιο νοσοκομειο και ξεκαθαρα μου ζητησε 150 ευρω για καποια μαθηματα και να ειναι μαζι μου στο χειρουργιο και δεν μαρεσε αυτο καθολου γιατι πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο και ζητησα μια σχετικη βοηθεια επειδη δεν ξερω οπως πολλες κοπελες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ όταν ρώτησα τον γιατρό μου ο οποίος είναι σε δημόσιο νοσοκομείο αν θα χρειαστώ μαία κτλ,μου σύστησε κάποια η οποία δουλεύει κι αυτή στο ίδιο νοσοκομείο(σε αυτό που θα γεννήσω δηλαδή).πήγα την βρήκα και μου είπε,οτι αν και καθυστερημένα(είμαι στο μήνα μου),μπορούμε να ξεκινήσουμε κάποια μαθήματα μέσα στο νοσοκομείο.το θέμα όμως είναι,ντρέπομαι να την ρωτήσω(θα πάω αύριο για την πρώτη επαφή) ,θα πρέπει να την πληρώσω,εκτός απο το δώρο που σίγουρα θα χρειαστεί να δώσω όταν γεννήσω;Πρέπει να την ρωτήσω στα ίσα αν δεν μου αναφέρει αυτή κάτι;πώς λειτουργεί γενικά το σύστημα στα δημόσια νοσοκομεία;(αν κρίνω απο το θέμα του γυναικολόγου,θα πρέπει να την πληρώσω.Αυτός πάιρνει κάθε μήνα που κάνω τον υπέρηχο 50 €,αν και είναι νοσοκομιακός γιατρός,και όποια άλλη φορά πηγαίνω η τον χρειαστώ δεν με χρεώνει).

μένω επάρχία όμως και δεν έχω άλλη επιλογή σε αυτή τη φάση λόγω πολλών θεμάτων,απο το να γεννήσω εδώ,στο δημόσιο.εσείς τί εμπειρία έχετε απο ανάλογες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...