Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί είναι υποχρεωτικό να έχεις την μαία του γιατρού σου;

 

καλησπερα,με το καλο να γεννησεις πρωτα απο ολα! εγω γεννησα πριν ενα μηνα περιπου στο παπαγεωργιου και η αληθεια ειναι οτι ειχα τις μαιες του νοσοκομειου.την γιατρο μου ουτε καν την ειχα ρωτησει αν εχει καποια δικια της μαια.μου φερθηκαν πολυ καλα παντως ολες οι μαιες του νοσοκομειου τρεις βαρδιες συναντησα απο την αναμονη...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Xαιρομαι πολύ που το βλέπεις και εσυ...

Ναι ειχε προβληματα με τον πατέρα της...οντως...ξεχνάει να φυγει αυτη η κοπέλα απο εκει μεσα...!!!!!!!!!!!ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ!!!!!!

Χαιρομαι πολύ που πηγαν οοολα κατευχήν και σε βοηθησε η Μαρία...

Τον 2ο τον θυλασα λόγω της Μαρίας...και μιας αλλης φιλης μου απο το Χαμογελο του παιδιου...

Απιθανες και οι 2 !!!!!!!

Και έγω γέννησα με την Μαρία Ζέππου στο πλάι μου πριν από 4 μήνες και πραγμάτικα δεν πρόκειται να την ξεχάσω ποτέ. Ειχα μια δυσκολη εγκυμοσύνη αλλά μια υπέροχη γέννα χάρη σε εκείνη κ τον γιατρόμου φυσικά! Μιλάω ακόμη μαζί της στο τηλ και είναι πάντα πρόθυμη να με βοηθήσει (ειδικά στο θηλασμό)! Είναι άνθρωπος πάνω απ'όλα, με απίστευτο χιούμορ, αυστηρή όπου χρειάζεται και υποστηρίζει τις φυσικές μεθόδους! Σε ενδεχόμενη επόμενη γέννα μου την θέλω οποσδήποτε δίπλα μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο Ιασω. Οποτε χρειαστηκα κάτι οι μαιες ηταν διπλα μου. Εκανα 8 ωρες να γεννησω και η μαια του γιατρου μου (χωρις χρηματα) δεν σηκωθηκε καθολου, μονο για να ενημερωνει τους συγγενεις μου. Με ετριβε μου εδειξε αναπνοες πως να θηλαζω πως να κραταω το μωρο και πως να το κανω μπανιο. Ειμαι πολύ ευχαριστημενη. Σε λίγες μερες γενναω πάλι και θα ειναι παλι εκει διπλα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια!!

 

Γεννάω με κ.τ το 3ο μου παιδάκι στο Μητέρα την παρασκευή και σκέφτηκα - πολύ αργά το ξέρω - μήπως έχω τη δική μου μαία, πιο πολύ για να με βοηθήσει στο θηλασμό. Μήπως μπορείτε να μου δώσετε το τηλ της κας Μαρίας Ζέππου αν και δεν νομίζω να μπορεί να με αναλάβει σε τόσο σύντομο χρόνο...:(

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σου έχω στείλει το τηλ με προσωπικό μηνυμα! Ελπίζω έγκαιρα!

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!:D:D Με βοήθησε πολύ η Μαρία, νομίζω ότι χωρίς αυτή δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ειμαι εγκυος 7 μηνων και το προσπαθουμε με το γιατρο μου για vbac. εχω ηδη ενα παιδακι που γεννησα με καισαρικη. μηπως γνωριζει καμια απο εσας μια καλη μαια στην περιοχη της θεσσαλονικης που να ειναι υποστηρικτρια του θηλασμου; στο πρωτο αντιμετωπισα λιγα προβληματα με το θηλασμο λογω μικρης θηλης, ειχα ομως πολυ γαλα και οι νοσοκομες δεν βοηθουσαν παλι καλα που ειχα μαια τοτε, αλλα τοτε ειχα γεννησει στην αθηνα. μετακομισαμε πλεον και τωρα θα γεννησω στη θεσσαλονικη. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας,με το καλο το μωρο σου....εισαι τυχερη που εισαι θεσσαλονικη.για περισσοτερα δες στο τοπικ vbac , αλλα για γιατρο απο εμπειριες αλλων κοριτσιων στο τοπικ που τα καταφεραν,μαλλον θα σου προτεινα να μιλησεις με την αγγελικη μπουζακη και την μαια της,ειρηνη.

σε περιμενουμε εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67041

(σου βαζω το λινκ απο την αρχη,αν θελεις να ριξεις μια ματια στις ιστοριες των αλλων κοριτσιων...)

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κλεισαμε ραντεβου με τον γιατρο μου για την αλλη βδομαδα(με βλεπει καθε 10 μερες τωρα) κ μου ειπε πως θα ερθει κ η μαια του για να τα πουμε!!! τι ακριβως κανει η μαια του γιατρου παραπανω απο τις μαιες του νοσοκομειου κ τι θα πουμε απο κοντα την αλλη βδομαδα??? στο ΙΑΣΩ γενναω

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι μαιες του νοσοκομείου δεν θα είναι συνέχεια δίπλα σου. Περνάνε απο όλους τους θαλάμους. Η δικιά σου μαια όμως, θα είναι συνέχεια δίπλα σου. Εμένα δε με άφησε καθόλου. Όσες ώρες εκανα να γέννησω (10+1/2) αλλα και στην ανανηψη.

Η Μαία, πιστεύω στο φυσιολογικό, είναι πολυ σημαντική. Μπορω να πω, αν όχι πιο σημαντική απο το γιατρο, εξίσου.

Δεν ξέρω κατα πόσο γρήγορα, οι μαιες του νοσοκομείου θα προλαβαίνουν να σε καθαρίσουν, για παράδειγμα. Ασε που εγω έπεσα και σε αλλαγή βάρδιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα!

 

Ξερει κανενας εαν μπορω να φερω στο ΑΤΤΙΚΟ δικια μου μαια? Η εαν μπορω να συννενοηθω με καποια μαια του ΑΤΤΙΚΟ εκ των προτερων να ειναι εκει για μενα ειτε εχει υπηρεσια ειτε οχι?

 

Ευχαριστω!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ στην γέννα του μικρού μου είχα μια μαια εκπληκτική. Ήταν του γιατρού μου αλλά δεν την είχα γνωρίσει νωρίτερα την γνώρισα στο μαιευτήριο. Με βοήθησε αφάνταστα. Ένα θα σας πω το μωρό Πέμπτη στις 40+1 βδομάδες που πήγα στον γιατρό δεν είχε κατέβει και ο τράχηλος ούτε είχε ανοίξει και Παρασκευή που μπήκα μέσα με τεχνητούς πόνους το μωρό κατέβηκε και ο τράχηλος άνοιξε τόσο γρήγορα που γέννησα σε 5 ώρες και ήμουν και πρωτότοκη! Μέ είχε βάλει και έκανα κάτι κινήσεις που πιστεύω αυτό βοήθησε και γέννησα τόσο γρήγορα και με είχε σηκώσει και όρθια που ξέρετε οι μαίες από τα νοσοκομεία δεν σε σηκώνουν και σε έχουν δεμένη στο κρεβάτι.

Για το Αττικό δεν γνωρίζω αλλά το θεωρώ αυτονόητο ότι σε όποιο νοσοκομείο και αν πας μπορείς να πάρεις δική σου μαία. Τώρα για τις μαίες του νοσοκομείου θέλω να πιστεύω πως και αυτό γίνεται δηλ. να συννενοηθείς με κάποια από αυτές να είναι δίπλα σου, ρώτα δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Πότε γεννάς?

Αν θες μπορώ να σου δώσω και το τηλ. της μαιας μου αλλά δεν ξέρω τι ποσό παίρνει γιατί εγώ πλήρωσα τον γιατρό (και αυτός αντίστοιχα έδωσε στην μαία ότι ποσό είχαν κανονίσει)

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω sophie_3601

 

μου ειπαν οτι στα δημοσια δεν επιτρεπεται να παρεις μαια απο εξω, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. Παντως εμαθα οτι υπαρχει μια στο ΑΤΤΙΚΟ που ειναι πολυ καλη και μπορω να της ζητησω να ειναι παρουσα. Σημερα θα μιλησουμε και θα δω τι θα γινει. Αν δω οτι δεν με εμπνεει και αλλαξω τελικα μαιευτηριο θα σου γραψω!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοπέλες! Να ρωτήσω κάτι...πόσα παίρνει -περίπου έστω- μία μαία για να σε βοηθήσει; Άσχετα με το νοσοκομείο. Κάποια ανεξάρτητη π.χ. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να έχω μαζί μου εξωτερική μαία στο νοσοκομείο όπου θα γεννήσω αλλά ακόμα κι αν δεν επιτρέπεται θα ήθελα να με δει από δω κι έπειτα, όπως επίσης να έρθει σπίτι μου κατά την έναρξη του τοκετού για να καθυστερήσω (όσο το δυνατόν) να πάω στο νοσοκομείο. Βρήκα μία γνωστή φίλης μου αλλά δεν την έχω πάρει ακόμα να δω αν τελικά μπορεί κτλ. Απλά ήθελα να ξέρω τι τιμές παίζουν πάνω - κάτω.:roll: Ευχαριστώ!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Zaharenia!

 

Οι τιμη που εχω ακουσει εγω οτι χρεωνουν οι μαιες ειναι γυρω στα 500€. Σε αυτα συνηθως ειναι και οι συναντησεις πριν για προετοιμασια, και η παραμονη της στον τοκετο και η βοηθεια που σου προσφερει μετα για το θηλασμο.

Τωρα αν τη θες μονο για να ερθει σπιτι θα ειναι σαφως λιγοτερα...

Παντως, επειδη για μενα ο θηλασμος ειναι παρα πολυ σημαντικος, οταν διαλεξεις μια μαια ενημερωσου αν ειναι πιστοποιημενη συμβουλος γαλουχιας (IBCLC). Αυτο δε σημαινει οτι αυτες που δεν ειναι δεν ξερουν τη δουλεια τους, ομως η πιστοποιηση δεν αφηνει κανενα περιθωριο αμφιβολιας!

Επισης και κατι αλλο....μια φιλη που γεννησε στο Ιασω και ειχε μια δικη τηα μαια υποτιθεται πολυ καλη, ηταν πολυ δυσαρεστημενη. Η μαια επειδη και καλα ηταν τοσο καλη ειχε παρα πολλες κοπελες να επισκεπτεται με αποτελεσμα στη φιλη μου να λυνει τα προβληματα τηλεφωνικα!!!Να φανταστεις οτι στη γεννα δε βοηθησε σε κατι αφου η κοπελα εκα κ.τ. και μετα δεν ηρθε ποτε σπιτι, αλλα παρολα αυτα της πηρε τα 500!

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

cmavrani σ' ευχαριστώ πολύ. Για το θηλασμό -πιστεύω- δε θα χρειαστώ βοήθεια μιας και θηλάζω τη 2,5 χρονών κόρη μου από τη γέννησή της! Καλά τα πήγαμε, πιστεύω και με το 2ο να έρθουν όλα ομαλά!

Θέλω να είναι κοντά μου και στη γέννα, αλλά δεν ξέρω αν θα επιτρέπεται, γι' αυτό λέω τουλάχιστον να κάνουμε κάποιες συναντήσεις πριν και όταν με το καλό ξεκινήσει ο τοκετός να έρθει σπίτι μου. Απ' όσο ξέρω η κοπέλα αυτή είχε σταματήσει την εργασία της λόγω του ότι απέκτησε 2 παιδάκια(εργαζόταν παλιά σε κάποιο από τα δημόσια νοσοκομεία εδώ) και τώρα θέλει πάλι να μπει στην εργασία. Ελπίζω να τα βρούμε! :D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου όταν με είχε ρωτήσει αν θα κάνω μαθήματα με μαία μου είχε πει ότι είναι στα 500? χωρίς να ξέρω αν είναι μέσα και η ώρα που θα έρθει μαζί σου και θα σε βοηθήσει στο μαιευτήριο. Τελικά εγώ όμως έκανα μαθήματα στο ΙΚΑ. Τώρα έχω ακούσει ότι άλλες παίρνουν και 300?. Τώρα όπως έγραψα και παραπάνω η δική μου μαία δεν ξέρω τι ποσό πήρε γιατί τι είχε συννενοηθεί με τον γιατρό και εγώ πλήσωσα στο σύνολο τον γιατρό.

cmavrani εννοείτε ότι θές πες μου!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!

Ήθελα να ρωτήσω αν είχε ποτέ καμία την κα. Πασχαλιά Γρίβα ως μαία και τις εντυπώσεις της.

Είμαστε στην φάση που πρέπει να ξεκινήσουμε μαθήματα για τον τοκετό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ήμουνα τυχερή που είχα την Πασχαλιά δίπλα μου, καθότι γέννησα το πρώτο μου παιδί και ήμουν πολύ φοβισμένη!! Είναι καταπληκτική γυναίκα, σου λύνει όλες τις απορίες και είναι δίπλα σου όποτε την χρειάζεσαι. Είναι υπερ του θηλασμού και είναι σε επικοινωνία και με τις νοσοκόμες για να μην δίνουν μπιμπερό στο μωρό παρα μόνο το δικό σου γάλα :)

Ήταν δίπλα μου και αφότου ΄γεννησα και είχα πολλές απορίες.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηθελα να σας ρωτησω αν ειχε καμια κοπελα για αποκλειστικη μαια την κα Γεωργία Λεζέ ή αν έκανε μαθηματα μαζί της. Συναντησα μια μαια που δεν μου γεμισε το ματι και τωρα μου συστησαν την κα Λεζέ στους Αμπελοκηπους. Αν τη γνωριζετε θα ηθελα πληροφοριες .

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτησω αν ειχε καμια κοπελα για αποκλειστικη μαια την κα Γεωργία Λεζέ ή αν έκανε μαθηματα μαζί της. Συναντησα μια μαια που δεν μου γεμισε το ματι και τωρα μου συστησαν την κα Λεζέ στους Αμπελοκηπους. Αν τη γνωριζετε θα ηθελα πληροφοριες .

 

Είχα τη Γεωργία μαζί μου στην καισαρική που έκανα πριν από περίπου 3 χρόνια. Είναι νέα κοπέλα, θετικός άνθρωπος και εμπνέει εμπιστοσύνη. Με βοήθησε πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι τόσο κατά τη διάρκεια της επέμβασης όσο και μετά στο θηλασμό και ήταν πάντα διαθέσιμη. Σου στέλνω π.μ. με λεπτομέρειες.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...