Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο παιδι και θηλασμος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

 

Μεταφέρω από το βιβλίο της Πατσούρου:

 

Όταν ένα παιδί διακόψει το θηλασμό για διάστημα μεγαλύτερο του μήνα συνήθως ξεπερνά το στοματικό διάστημα ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης και την ευχαρίστηση να αισθάνεται την απαλή και ζωντανή θηλή της μητέρας στο στόμα του και περνά στο επόμενο στάδιο.

Εάν το παιδί ζητήσει να ξαναθηλάσει, όταν δει το διάδοχό του στο στήθος, το κάνει γιατί θέλει να το ενημερώσετε για τα όριο που ισχύουν σ΄αυτόν τον καινούργιο τομέα. Κάθε μητέρα μπορεί να χειριστεί την κατάσταση με τον τρόπο που επιθυμεί, όμως θεωρητικά, επιτρέποντας στο παιδί που απογαλάκτισε πριν απο 3 μήνες ή 3 χρόνια να ξαναθηλάσει, του δημιουργείτε πιθανόν "καθήλωση". Του μαθαίνεται δηλαδή κάθε φορά που νατιμετωπίζει μια δυσκολία ή μια αλλαγή στη ζωή του να την επιλύει με μια "στοματική" λύση, οπως είναι το φαγητό, το ποτό ή το κάπνισμα.

 

Αυτά αναφέρει η Πατσούρου στο εν λόγω καφάλαιο του βιβλίου, πάντως στις μητέρες που έχει συμβεί συνήθως αφού η μητέρα δεχτεί να προσφέρει, το παιδί ή δεν θα ξέρει να θηλάσει συνεπώς θα χάσει το ενδιαφέρον ή δεν θα του αρέσει.

Θα έχει λάβει όμως την έμπρακτη διαβεβαίωση της μαμάς του ότι το αγαπάει....

 

Καλή επιτυχία...

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Έπινε γύρω στα 100-150μλ γιατί τότε τόσο μπορούσα να βγάλω με το νοσοκομειακό που είχα νοικιάσει. Για την καντιντίαση δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28811

Είναι μυκητίαση στις θηλές που συνοδεύεται από έντονο κάψιμο και πόνο στο στήθος και στις θηλές.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!

Περιμένω το δεύτερο παιδάκι και αναρρωτιέμαι πώς θα είναι ο θηλασμός τώρα που δεν θα έχω την ησυχία που είχα στην κόρη μου. Μια γνωστή μου είπε ότι στο δεύτερο αναγκάστηκε να αποθηλάσει πρόωρα, γιατί το πρώτο έκανε σκηνές κάθε φορά που την έβλεπε να θηλάζει το μικρό. Μια άλλη φίλη μου τα κατάφερε καλύτερα: έβαζε ένα παιδικό DVD με 15λεπτα επεισόδια και ο μεγάλος έβλεπε 1-2 μέχρι να θηλάσει η μικρή.

Εσείς τι λύσεις βρήκατε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο για'μένα είναι πολύ καλύτερα, στο γιό μου ειχα αγχος, ελλειπή ενημέρωση και θηλαζα μονο 3 μήνες και με συμπλήρωμα, τώρα στην κόρη θηλάζω όποτε το θέλει όπου θέλει και ο γιός λόγω της ηλικίας του δεν ενοχλείται καθόλου, μας κάνει παρεούλα και προσπαθώ να παιζουμε επιτραπέζια ή ότι άλλο μου επιτρέπει μικρή κίνηση με την μικρή μου αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι σιγουρη οτι καποια θα το εχει ξαναρωτησει αλλα δε ξερω πως να το ψαξω....οταν με το καλο γεννηθει το δευτερο παιδακι μου και θα το θηλαζω θα μπορω μηπως να βγαζω και για το πρωτο αν και θα ειναι 2 1/2 χρονων να πινει???Ή ειναι μια εντελως ηλιθια ιδεα?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! Αν δείτε εγώ είχα ανοίξει αυτό το θέμα πριν γεννήσω τον 2ο γιο μου και τότε πέραν της Αγλαΐας καμιά μητέρα δεν είχε ανάλογες ανησυχίες. Χαίρομαι που τελικά συζητήθηκε το θέμα αν και τώρα μπόρεσα να τα διαβάσω. Εμείς τα πηγαίνουμε εξαιρετικά με το θηλασμό. Ο μεγάλος (22 μηνών όταν γεννήθηκε ο μικρός) αποδέχτηκε το θηλασμό ως κάτι δεδομένο. Νομίζω ότι ο θηλασμός δεν διαφέρει τελικά από όλα τα υπόλοιπα που έχει ανάγκη το νεογνό και που ταράζουν τον κόσμο του μεγάλου. Γι'αυτό και όπως παρουσιάζουμε σαν δεδομένο τον ερχομό του μωρού στη ζωή μας, έτσι θα πρέπει να θεωρεί δεδομένο και το μεγάλο παιδί ότι το μωρό θα πίνει γάλα από τη μαμά. Το αποτέλεσμα; Παρατηρήσεις του τύπου: "Ο μπαμπάς δεν έχει μεμέ. Η μαμά έχει μεμέ και η μοχαρίτσα (μοσχαράκι+αγελαδίτσα)..." Φιλιά σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τον θηλασμο δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα αν έχει προετοιμάσει το μεγάλο σου σωστά. Εμένα όταν η μεγάλη ήρθε και μου λέει θέλω και εγώ της λέω έλα και ενώ ήρθε στην αγκαλιά μου και έκατσε όπως το μωρό κόλλησε και δεν ήξερε πως να το κάνει. Απλά ήθελε να δεί αν θα την αφήσω. Της έβγαλα και λίγο γάλα με το θήλαστρο γιατί θα ήθελα να πίνει λίγο αλλά δεν ήπιε και κάναμε οτι έδινα στον μπαμπά με το κουταλάκι. Το αποτέλεσμα ήρθαν κάτι φίλοι μια μέρα και λέει το μικρό "ο μπαμπάς πίνει γάλα απο της μαμάς"!! Ρόμπα μας έκανε άντε να εξηγήσεις....

Εμένα βοήθησε που όσο ήμουν έγκυος έβλεπε πολύ συχνά το μωρό μιας φίλης να θηλάζει και βέβαια το λέγαμε πολύ συχνά οπότε δεν της ήρθε ξαφνικά. Σε πιό μικρά παιδιά όμως φαντάζομαι είναι πολύ πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας.τον ίδιο προβληματισμο εχω και εγω.Ο πρωτοσ μου γιος ειναι 18 μηνων και ο δευτερος ειναι 25 ημερων.θηλαζω αλλα δυστυχώς χρειαζομαι τη βοηθεια της μητερας μου για να τα βγαλω περα.τον πρωτο τον θηλαζα μεχρι 9 μηνων αλλα τωρα πραγματικά εχω προβληματιστει για το αν θα τα καταφερω.Ειμαι πολυ κουρασμενη λογω έλλειψης υπνου και απορω για το τι πρεπει να γινει.ποσες αραγε τα εχουν καταφερει?

Link to comment
Share on other sites

Αργυρή να σου ζήσουν τα αγοράκια σου.

ΝΑ σου θυμίσω ότι οι πρώτες 40 μέρες είναι οι πιο δύσκολες. Κάνε λίγο υπομονή, είναι πολύ δύσκολο με 2 μωρά στο σπίτι αλλά μπορείς να τα καταφέρεις. Αν μάλιστα έχεις και βοήθεια ακόμα καλύτερα.

Υπάρχουν πολλές που τα έχουν καταφέρει μέσα στο φόρουμ και είμαστε πάντα πρόθυμες να σε υποστηρίξουμε σε στιγμές αδυναμίας ή απελπισίας

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολλές μαμάδες τα έχουν καταφέρει και το ίδιο θα κάνεις κι εσύ!

Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όποτε μπορείς (το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο) και βάζε μικρούς στόχους, Μία μέρα τη φορά.

Μπορείς όταν θηλάζεις (φαντάζομαι είναι ώρες ατελειώτες τώρα στην αρχή) να διαβάζεις ένα παραμύθι στον πρώτο γιο ή να παίζετε μαζί (εσύ με το ένα χέρι - λίγο ακροβατικό, αλλά γίνεται)

Επίσης βοηθάει πολύ να κοιμίζεις το μωρό κοντά σου για να μην σηκώνεσαι - βέβαια τηρώντας όλους τους κανόνες ασφαλείας για το co-sleeping.

όσο μπορεί η μαμά σου να σε βοηθάει, μη διστάζεις να της το ζητάς. Όλα θα πανε καλά - απλά χρειάζεται υπομονή (και επιμονή βέβαια) μέχρι να βρειτε τους ρυθμούς σας όλοι. Να χαιρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Αργυρή να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!

Έχω 2 κόρες 3 1/2 ετών και 17 μηνών και παράλληλα δουλέυω 8ωρο. Τη μικρή μου τη θηλάζω ακόμη. Τον πρώτο καιρό είχαμε κάνει την κρεβατοκάμαρα και ειδικά το κρεβάτι χώρο για όλα..(παιχνίδια, φαγητό, ύπνο). Ξεκολλούσαμε μόνο όταν το μωρό κοιμόταν. Η μεγάλη ήταν ευχαριστημένη που είχε τη μαμά κοντά της. Μάλιστα μερικές φορές ήθελε και να θηλάσει παρόλο που είχε μήνες να το κάνει..

Με όλα αυτά θέλω να σου πω να έχεις πίστη στον εαυτό σου και όλα γίνονται. ε..και λίγη γκρινίτσα μέσα στο πρόγραμμα είναι...

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα θα ήθελα πολύ σε περίπτωση 2ης εγκυμοσύνης να καταφέρω να θηλάσω 1,5 χρόνο.( αυτός είναι ο στόχος μου ).

Διαβάζοντας όμως για το θηλασμό και βλέποντας καθημερινά μια φίλη μου που έχει άλλα δύο παιδιά ( 6 και 5 ετών ) θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να θηλάσεις αν δεν έχεις μόνο ένα παιδί.

Πως μπορείς να το καταφέρεις αυτό ιδιαίτερα στην αρχή που μπορεί να χρειαστεί να θηλάζεις μέχρι και 18 ώρες την ημέρα ? ( παράδειγμα )

Άσχετο αν έχεις βοήθεια ή όχι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση ο μεγάλος να νιώσει παραμελημένος.

Με ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις από τις κοπέλες που θηλάζουν και δεν έχουν ένα παιδί.

Ευχαριστώ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πω για την αδερφή μου που έχει ένα κοριτσάκι σχεδόν 3 ετών και μια μπουμπού 35 ημερών.

είναι αρκετά δύσκολο,την ώρα που την θηλάζει πολλές φορές κράτάει το χέρι της μεγάλης ή φτιάχνουν πάζλ ή της λέει παραμυθάκι,τραγουδάνε.

συγχρόνως δλδ προσπαθεί να κάνει κάτι και με την μεγάλη.

αυτά ξέρω εγώ,δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Eιναι μερικες μαμαδες με 2 παιδακια που θηλαζουν,και 'γω αναρωτιεμαι πως θα ειναι αραγε και δεν σου κρυβω οτι με ψιλοαγχωνει η ιδεα γιατι το πρωτο 3μηνο για μας ηταν παρα πολυ δυσκολο:roll:.

Εσενα ειναι και μεγαλος ο γιος σου και μπορειτε να συννενοηθειτε ανετα,εγω δεν εχω το περιθωριο του χρονου να περιμενω να φτασει 4ετων η μικρη για να βαλω μπρος για το δευτερο γιατι ειμαι ηδη σχεδον 33:(.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σας πω ότι είναι εύκολο, γιατί δεν είναι.

Δεν είναι όμως ακατόρθωτο.

Αρκεί να πιστέψεις πραγματικά ότι ο θηλασμός είναι ο μόνος τρόπος για να το καταφέρεις:wink:

Η φροντίδα ενός νεογέννητου είναι πολύ απαιτητική σε χρόνο δουλειά, είτε θηλάζεις είτε όχι. Αυτό είναι κατι που δεν πρέπει ΠΟΤΕ να ξεχνάμε.

Τον πρώτο καιρό, ο Κωστής την ώρα που θηλαζα, μόνο στο κεφάλι μου που δεν ανέβαινε. Παρόλο που είχα βοήθεια δεν υπήρχε περίπτωση να ξεκολλήσει από πάνω μου και να απασχοληθεί με όποιον άλλον ήταν στο σπίτι. Προσπαθούσα λοιπόν να βρίσκω κάτι να κάνουμε μαζί την ώρα εκείνη -αγκαλίτσα, διάβασμα, κουβέντα, ήρεμο παιχνίδι...Υπήρχαν βέβαια και οι φορές που μου έλεγε: "Βγάλτην" ή που χρειαζόταν να διακόψω το γεύμα της για κάποιο λόγο και το έκανα.

Τώρα, 7 μήνες μετά, σχεδόν δεν δίνει σημασία -αλλά το ίδιο κάνω κι εγώ. Σηκώνομαι, τον βοηθάω να κάνει πράγματα, παίζουμε, ζωγραφίζουμε...'ενα σωρό πράγματα. Μέχρι και να κάνει τσίσα τον έχω βοηθήσει, κρατώντας το μωρό στο στήθος με το άλλο χέρι:mrgreen:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα πολύ σε περίπτωση 2ης εγκυμοσύνης να καταφέρω να θηλάσω 1,5 χρόνο.( αυτός είναι ο στόχος μου ).

Διαβάζοντας όμως για το θηλασμό και βλέποντας καθημερινά μια φίλη μου που έχει άλλα δύο παιδιά ( 6 και 5 ετών ) θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να θηλάσεις αν δεν έχεις μόνο ένα παιδί.

Πως μπορείς να το καταφέρεις αυτό ιδιαίτερα στην αρχή που μπορεί να χρειαστεί να θηλάζεις μέχρι και 18 ώρες την ημέρα ? ( παράδειγμα )

Άσχετο αν έχεις βοήθεια ή όχι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση ο μεγάλος να νιώσει παραμελημένος.

Με ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις από τις κοπέλες που θηλάζουν και δεν έχουν ένα παιδί.

Ευχαριστώ

Καταρχάς όταν έρχεται ένα νέο μέλος στην οικογένεια που διεκδικεί το χώρο του και το χρόνο του όλες οι ισορροπίες αναταράσσονται. Και τα αδερφάκια του και το ζηλεύουν και χαίρονται και το αγαπάνε και θέλουν να το επιστρέψουν στο μαιευτήριο, λίγο απ' όλα. :lol:

 

Το μωρό αποσπά την προσοχή της μαμάς του ανεξάρτητα από το θηλασμό. Μια αφοσιωμένη μαμά θα αφιερώσει μεγάλο μέρος του χρόνου της στο νεογέννητο μωρό της είτε το θηλάζει είτε το ταϊζει με μπιμπερό. Επίσης θα καταφέρει να βρει χρόνο για τα υπόλοιπα παιδιά της όπως και να' χει.

 

Ο θηλασμός τώρα σε άλλα ζευγαράκια (μαμάς - παιδιού) έρχεται πολύ εύκολα σε άλλα πολύ δύσκολα και με απίστευτο κόπο. Όταν εδραιωθεί όμως με επιτυχία (σε άλλες περιπτώσεις από τις πρώτες μέρες σε άλλες μέχρι το πρώτο δίμηνο) μετά είναι το ευκολότερο πράγμα που υπάρχει και θα έλεγα ότι εξοικονομεί χρόνο και κόπο στη μαμά, για να ασχοληθεί περισσότερο και με τα άλλα παιδιά. Μη σε ανησυχεί ότι το πρώτο σου παιδάκι θα ζηλεύει το δεύτερο γιατί θα το θηλάζεις: Θα το ζηλεύει ούτως ή άλλως, απλά θα συνηθίσει το θηλασμό ως τη φυσιολογική μέθοδο διατροφής του μωρού.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις σύντομα ένα ακόμα παιδάκι στην αγκαλιά σου.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, καλό είναι να έχεις κάποιον να βγάζει βόλτα το παιδί λίγες ώρες κάθε μέρα, ώστε να έχεις κι εσύ χρόνο να ασχοληθείς απερίσπαστη με το μωρό, και επιπλέον να έχει και το μεγάλο μια εναλλαγή παραστάσεων, γιατί όπως και να 'ναι, δεν γίνεται ένα παιδάκι να κάθεται 18 ώρες την ημέρα δίπλα στη μαμά που θηλάζει να και ακούει παραμυθάκια. Αν έχει βγει λίγες ώρες έξω, πιο εύκολα θα χαρεί τις υπόλοιπες ώρες με δραστηριότητες που ανέφεραν και προηγουμένως οι συμφορουμίτισσες.

Ο δικός σου είναι σε ηλικία που θα πηγαίνει στο σχολείο ή στο νηπιαγωγείο, όταν με το καλό αποκτήσει αδερφάκι, οπότε δεν θα είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα όταν επιστρέφει, ίσα ίσα μάλλον θα του αρέσουν οι αγκαλίτσες και οι ήσυχες δραστηριότητες όσο θηλάζεις. Οι δικές μου έχουν 22 μήνες διαφορά, τις θηλάζω και τις δύο, αλλά είμαι ευγνώμων στον άντρα μου και στην πεθερά μου που τον πρώτο καιρό μας άφηναν μόνες με τη μικρή λίγες ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια! διαβασα ολα οσα γραψατε και ηταν για μενα παρα πολυ ενημερωτικα και χρησιμα! Περιμενω το δευτερο παιδακι μου κι εχω φυσικα τις ιδιες ανησυχιες.. γενικοτερα και ειδικοτερα με τον θηλασμο. Οταν με το καλο γεννησω η μικρη μου θα ειναι 2,5 χρονων. Εκεινη θηλασε 20 μηνες και αποθηλασαμε απο δικια μου πρωτοβουλια, δεν ηταν οτι μειωθηκε το δικο της ενδιαφερον. Οταν γεννηθει το μωρο θα εχουν περασει 10 μηνες απο τον αποθηλασμο της. Αυτο που φανταζομαι οτι θα γινει ειναι οτι θα μου ζητησει να θηλασει κι εκεινη.. Τι ειναι πιο "σωστο" να κανω? Να της προσφερω με την ελπιδα οτι θα της περασει και δεν θα θελει μετα? Κι αν κολλησει παλι? (γενικα ηταν πολυ εξρτημενη με το αθλημα)!!!! Εχει τυχει σε καμια?

Να αρνηθω καλυτερα λεγοντας οτι το γαλα εναι για το μωρο αφου ειναι και η μονη του τροφη? (θα εχει προηγηθει φυσικα αναλογη κουβεντα κλπ οσο ειμαι ακομα εγκυος) Αν καταλαβα καλα η Πατσουρου προτεινει το δευτερο για λογους ψυχολογιας? καλο βραδυ σε ολες

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν γέννησα την μικρή, η μεγάλη ήταν 18 μηνών και είχαμε σταματήσει τον θηλασμό στους 14 μήνες επειδή εγώ το ήθελα.Με είχε απασχολησει πολύ το θέμα που έθεσες, δηλαδή μήπως και μου ζητήσει στήθος.Η μεγάλη εντομεταξύ μετά τον θηλασμό ήπιε γαλα για πολύ μικρό διάστημα και μετά το έκοψε και αυτό και με καμία δύναμη δεν ήθελε να δοκιμάσει καν!!

Όταν λοιπόν γέννησα η μεγάλη όλο γύρω απο το στήθος μου ήταν και παρατηρούσε χωρίς ευτυχώς να μου ζητήσει να δοκιμάσει.Ο Παιδοψ που ρώτησα τότε μου είπε να την αφήσω να δοκιμάσει εάν επιμένει και το πιο σύνηθες μετά την δοκιμή είναι να αηδιάσει μιας και η γεύση δεν θα την καλύπτει.Επίσης μου έιχε πει να θηλάζω κανονικά μπροστά της και να μην κλειδαμπαρώνομαι για να μην νιώσει αποκλεισμό.Καλά κάνεις πάντως και προετοιμάζεσαι για την άφιξη του μωρού.Το πισωγύρισμα πάντως μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή.Με το καλό το νέο μέλος:-D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ, με βοηθησες πολυ.. για να δουμε πως θα παει! να χαιρεσαι τα παιδακια σου.. εσυ γενικα δεν ειχες θεματα ζηλειας?

Επισης κατι αλλο που με απασχολει και ηθελα εμπειριες... καταλαβαινω πως ειναι πολυ βολικο για ολους να πηγαινει το μεγαλο παιδικο σταθμο, και για να ησυχασει η μαμα με το μωρο και για να εκτονωνεται και να κοινωνικοποιειται το ιδιο! Ομως οσες γνωστες μου γεννησαν το δευτερο βλεπω πως απο φοβο για τις ιωσεις κλπ διεκοψαν τα μεγαλα τους απο το σχολειο.. Το αποτελεσμα βεβαια ειναι καπως τραγικο, δηλαδη τα μεγαλα γινονται θηρια κλεισμενα στο σπιτι με εκρηξεις ζηλειας διαρκως!! Αραγε ειναι προτιμοτερο αυτο απο το να αρρωσταινουν που και που, αν δεχτουμε κιολας οτι τα μικρα με τον θηλασμο προστατευονται αρκετα.. Δεν ξερω κι εγω θα γεννησω-πρωτα ο θεος -Σεπτεμβρη και ειναι δυσκολη εποχη. Τωρα σκεφτομαι να την ξεκινησω τη δικια μου παιδικο δοκιμαστικα να συνηθιζει..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

οταν γεννησα το δευτερο παιδι η μεγάλη ηταν 2 χρονών, είχε θηλάσει σχεδον 2 μηνες και στους 20 μηνες εκοψε και το γάλα σκόνη. (ευτυχως) δεν είχα βοηθεια, δηλαδή ειχα μόνη μου το σπίτι και τα παιδια μιας και ο συζυγος δουλευε πολλές ωρες και στα απο τα πεθερικά δεν ηθελα τη βοήθεια τυπου "να σου κρατησω το παιδι να κανεις καμια δουλεια" που ειχα στην κόρη μου, η οποία απ οταν γυρισαμε απο το νοσοκομείο δεν ξαναθέλησε να καθήσιε στη γιαγιά της ουτε για μισή ωρα. δεν ζητούσε να θηλάσει κι αυτή, ούτε επινε το γάλα που τις εβγαζα με το θηλαστρο, αλλά ζηλευε πολύ το μωρό, οταν τον είχα αγκαλιά και θήλαζε ερχόταν και τον δάγκωνε και του πετούσε αντικείμενα, οταν τον είχα στην κούνια ή το καρότσι τον χαιδευε και του ελεγε τραγουδάκια. τα καταφεραμε και θήλασε μεχρι 2μισι χρονων!

***παιδικό σταθμό δεν την πήγα το πρωτο ετος γιατι τις λίγες φορες που πήγε απο τα 2μιση που τη δεχτηκαν (το μωρο ηταν 6 μηνων) αρρωσταινε και φοβόμουν μην το κολλήσει

Link to comment
Share on other sites

twiggy καλημέρα και πάλΙ.Θέματα ζήλειας ευτυχώς δεν είχαμε, ίσως επειδή ήταν εύκολο κοριτσάκι.Η μικρή είναι αυτή που ζηλεύει την μεγάλη..:cool:.Τώρα για το παιδικό που ρωτάς, την δεύτερη την γέννησα Νοέμβριο και η μεγάλη (2,5 χρ) συνέχισε να πηγαίνει παιδικό σταθμό.Λόγω θηλασμού δεν αρρώστησε ιδιαίτερα, παρόλο που η μεγάλη ήταν αρκετές φορές με πυρετό. Επίσης μια κάλή συμβουλή που μου είχαν δώσει για την πρωτοτοκη ήταν να αφιερώνω έστω και μία ωρίτσα μαζί της χωρίς κανέναν άλλο για να εξισορροπηθεί το σοκ που παθαίνει με την άφιξη του νέου μέλους. Και να αφήνεις το παιδί να προσφέρει στην καθημερινότητα του μωρού (αλλαγή πάνας, μπανάκι κλπ κλπ)/Θα δεις όλα θα κυλήσουν τόσο ομαλά που δεν θα το πιστεύεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...