Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!


noni

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορεις να δωσεις περιγραφη-λεπτομερειες? Γιατι εγω εχω χωρο αλλα δεν μου κοβει

δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις απο περιγραφη. μονο με φωτο. θα προσπαθησω να ανεβασω αν κ δεν ξερω καθολου το πως. αν τα κατφερω τις επομενες μερες θα σου στειλω π.μ.:)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ευκολο να το καταλαβεις απο περιγραφη. μονο με φωτο. θα προσπαθησω να ανεβασω αν κ δεν ξερω καθολου το πως. αν τα κατφερω τις επομενες μερες θα σου στειλω π.μ.:)

http://imageshack.us/ Βγαλε μια φωτό, πέρασέ την στον υπολογιστή και χρησιμοποίησε το site που σου δίνω. Όμως θέλουμε κι εμείς να το δούμε.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία Δ, κάνε πρώτα μια ερευνα αγοράς στα porcelana (βρες από ιντερνετ τη διευθυνση), εχουν φοβερα σχεδια, αρε ιδεες και μετα πηγαινε στα οικονομικοτερα να παρεις αυτα που θες. Αν ησουν αθηνα θα προτεινα ΣΕΥΔΑΠ

 

 

.... καλα τωρα ειδα οτι απαντω για τα πλακακια που εψαχνες τον ιουνιο....

Link to comment
Share on other sites

Σοφία Δ, κάνε πρώτα μια ερευνα αγοράς στα porcelana (βρες από ιντερνετ τη διευθυνση), εχουν φοβερα σχεδια, αρε ιδεες και μετα πηγαινε στα οικονομικοτερα να παρεις αυτα που θες. Αν ησουν αθηνα θα προτεινα ΣΕΥΔΑΠ

 

 

.... καλα τωρα ειδα οτι απαντω για τα πλακακια που εψαχνες τον ιουνιο....

 

Eirinitas, καλημέρα

 

σε ευχαριστώ για την πρόταση. Δεν έχω διαλέξει ακόμα πλακάκια. Όταν πρωτορώτησα ήταν μάλλον αρκετά πρόωρο, αλλά τώρα έφτασε η ώρα να ψάξω σοβαρά γιατί σε μια εβδομάδα τελειώνουν οι σοβάδες. Μου πρότειναν και άλλοι την Porcelana οπότε θα πάω μια βόλτα μόλις βρω.... χρόνο.......(καλό αυτό, το άλλο με τον τοτό το ξέρεις???)

 

Φιλικά

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://imageshack.us/ Βγαλε μια φωτό, πέρασέ την στον υπολογιστή και χρησιμοποίησε το site που σου δίνω. Όμως θέλουμε κι εμείς να το δούμε.

κοριτσια δεν σας ξεχασα προσπαθησα αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω τι επιλεγω αφου μου τις αποθηκευσει? forum κατι... δεν θυμαμαι ακριβως τις επιλογες το προσπαθησα το σαββατο.:confused:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατι ειμαι σε φάση που προσπαθούμε να κατλήξουμε σε σχεδιο για το σπιτι...εχουμε καταλήξει πως θα ειναι μονοκατοικία, ενας όροφος, υπερυψομενος απο το έδαφος 5-7 σκαλια(καταραμένη κλιση...), σε ξεχωριστή κουζίνα απο το σαλονι και την τραπεζαρία και στα δυο μπανια, στην αποθήκη και το βεστιαριο. Και λεμε για 3 δωματια...

καλό δεν ακούγεται???

επειδη ηδη εχουμε κανει ενα διαμερισματακι 70 τμ, αυτο που μενουμε τωρα, εχω να πω πως μέγα λάθος η έλλειψη αποθήκης και μεγαλων μπαλκονιων...φανταστειτε το "μεγαλο" μας μπαλκονι εχει πλατος 2 πλακακια!

για αν πλυνω χαλι παω στη μανα μου!

και παιδια αν μπορειτε καντε χτιστους νιπτήρες!

εμενα ετσι οπως παει η δουλεια σε κανα χρονο θα αρχισει να φουσκωνει απο τον αντρουλη που παιζει μπουγελο στο μπανιο!!!:lol::roll:

 

Συμβουλή που άκουσα από άλλους παθόντες για τα σκαλιά: να υπάρχει πρόβλεψη και ράμπας δίπλα καθώς αύριο μεθαύριο παιδιά θα έχεις, καρότσι θα κουβαλάς/ή το καρότσι λαϊκής, ή γονέα στο καροτσάκι (το απεύχομαι σε όλους) να μην είσαι αναγκασμένη να ανέβεις έτσω και δύο σκαλοπάτια.

 

Όσο για τον αριθμό των δωματίων, εξαρτάται από τα παιδιά που έχετε ή σκοπεύετε να κάνετε.Προσωπικά θα προτιμούσα ένα παραπάνω δωμάτιο ακόμα κι αν είχε τη χρήση γραφείου ή επιπλέον βεστιαρίου, παρά να μου έλλειπε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παντρέψεις παιδι και δεν χτίσεις σπίτι, δεν έχεις δει τα δύσκολα, λέει ο λαός...

Τώρα τα είδα κι εγώ!!!

Επειδή πολύ πολύ πρόσφατα χρειάστηκε να ψάξω για μάρμαρα για το σπίτι και άκουγα κάτι τιμές .... τι να λέμε... τέλος πάντων, βρήκα μέρος με πάαααρα πολύ καλή τιμή, καλύτερη κι από χονδρική.... Και μάρμαρα ότι θέλεις, επιλέγεις χρώμα και ποιότητα και στο κόβουν οι ίδιοι, ακόμα και σε σχέδια, κι εμένα μου ζήταγαν αλλού τη μάνα τους και τον πατέρα τους... Αν κάποιος ενδιαφέρεται να του στείλω στοιχεία...

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παντρέψεις παιδι και δεν χτίσεις σπίτι, δεν έχεις δει τα δύσκολα, λέει ο λαός...

Τώρα τα είδα κι εγώ!!!

Επειδή πολύ πολύ πρόσφατα χρειάστηκε να ψάξω για μάρμαρα για το σπίτι και άκουγα κάτι τιμές .... τι να λέμε... τέλος πάντων, βρήκα μέρος με πάαααρα πολύ καλή τιμή, καλύτερη κι από χονδρική.... Και μάρμαρα ότι θέλεις, επιλέγεις χρώμα και ποιότητα και στο κόβουν οι ίδιοι, ακόμα και σε σχέδια, κι εμένα μου ζήταγαν αλλού τη μάνα τους και τον πατέρα τους... Αν κάποιος ενδιαφέρεται να του στείλω στοιχεία...

 

χμ!!! μαρμαρα ε??? δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν ξαναεφτιαχνα σπιτι δεν θα εβαζα μαρμαρο με ΤΙΠΟΤΑ ξανα. πολυ παθητικο. το ειχαμε ακριβοπληρωσει πριν 5 χρονια. δεν εχει να κανει τοσσο με την αρχικη ποιοτητα αλλα με την τοποθετηση- επεξεργασια. τι να σου πω οτι σαλακια πεφτουν απο το μωρο κ αφηνει θαμπαδα. οτι κ αν πεσει εστω κ αν το σφουγγαρισεις αμεσως.. παει τελειωσε, αφησε λεκε. κ μιλαμε οτι την σουγγαριστρα την εχω παντα ετοιμοπολεμη!!σφουγγαριζα κ πριν το μωρο μερα παρα μερα , τωρα καθε μερα αλλα αν το δεις ειναι σαν να εχεις 1 βδομαδα να σφουγγαρισεις. μολις ξεπεταχτει ο μικρος θα το ξανατριψουμε κ λουστραρουμε αλλα εχει πολυυυυυ μεγαλη φασαρια!!!!! κ εειδη εχω τρελλα με την καθαριοτητα το ειχα διαλεξει λευκο αντι να ειναι καθρεφτης ομως ειναι αστα να πανε:mad::x:x

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

χμ!!! μαρμαρα ε??? δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν ξαναεφτιαχνα σπιτι δεν θα εβαζα μαρμαρο με ΤΙΠΟΤΑ ξανα. πολυ παθητικο. το ειχαμε ακριβοπληρωσει πριν 5 χρονια. δεν εχει να κανει τοσσο με την αρχικη ποιοτητα αλλα με την τοποθετηση- επεξεργασια. τι να σου πω οτι σαλακια πεφτουν απο το μωρο κ αφηνει θαμπαδα. οτι κ αν πεσει εστω κ αν το σφουγγαρισεις αμεσως.. παει τελειωσε, αφησε λεκε. κ μιλαμε οτι την σουγγαριστρα την εχω παντα ετοιμοπολεμη!!σφουγγαριζα κ πριν το μωρο μερα παρα μερα , τωρα καθε μερα αλλα αν το δεις ειναι σαν να εχεις 1 βδομαδα να σφουγγαρισεις. μολις ξεπεταχτει ο μικρος θα το ξανατριψουμε κ λουστραρουμε αλλα εχει πολυυυυυ μεγαλη φασαρια!!!!! κ εειδη εχω τρελλα με την καθαριοτητα το ειχα διαλεξει λευκο αντι να ειναι καθρεφτης ομως ειναι αστα να πανε:mad::x:x

 

και τι θα προτεινες αντι για μαρμαρο?

σαλονι-τραπεζαρια θα ενωνονται με ενα σκαλι περιμετρικα απο τις 2 πλευρες απο την τραπεζαρια (θα ειναι πανω απο το σαλονι με ενα σκαλι)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τι θα προτεινες αντι για μαρμαρο?

σαλονι-τραπεζαρια θα ενωνονται με ενα σκαλι περιμετρικα απο τις 2 πλευρες απο την τραπεζαρια (θα ειναι πανω απο το σαλονι με ενα σκαλι)...

 

κυκλοφορουν υπεροχα γρανιτοπλακακια.υψηλης αντοχης κ αισθητικης

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα σας πω κι εγώ τις εμπειρίες και τις προτάσεις μου.

Γενικά μεγάλη σημασία για μένα έχει ο προσανατολισμός σε συνάρτηση πάντα με το κλίμα της περιοχής μου.Για παράδειγμα για μένα που ζω σε πόλη στη βόρεια Ελλάδα με βαρύ χειμώνα και χιόνια το σπίτι πρέπει απαραίτητα να βλέπει στο νότο και να μην έχει φαρδύ μπαλκόνι ώστε να εκμεταλευτώ τη ζέστη και το φως που που θα μου δίνει ο χειμωνιάτικος ήλιος(ώστε να μειώσω και τα τεράστια έξοδα σε θέρμανση).Αντίθετα αυτό μπορεί να είναι μειονέκτημα στο νότο γιατί το καλοκαίρι η ζέστη θα είναι ανυπόφορη.

Επίσης μεγάλη σημασία στην μόνωση πρέπει να δοθεί εξαρχής γιατί ναι μεν πληρώνεις τώρα παραπάνω αλλά εξοικονομείς μακροπρόθεσμα.Εγώ πλήρωσα παραπάνω κι έβαλα ειδικά τζάμια με αέριο μεσα(Finstral) που δεν επιτρέπουν τη θερμότητα να βγει εκτός.Για τα θερμά κλίματα υπάρχει και το αντίθετο,δεν αφήνει τη θερμότητα του ήλιου να μπει μέσα.

Για τζάκι διαφωνώ(εκτός κια αν μένεις σε χωριό ή σε ορεινό μέρος με ξύλα)γιατί ρυπαίνει αφάνταστα το περιβάλλον και δεν είναι αποδοτικό ενεργειακά.Καλύτερα θεωρώ τα τζάκια ή σόμπες με τα βιοκαύσιμα(pellet).Είναι καθαρά,έχουν θερμοστάτη και χρονοδιακόπτη και μπορείς να τα συνδέσεις εξαρχής με τα καλοριφέρ και να μη χρησιμοποιείς πετρελαιο.

Παράθυρο οπωσδήποτε στο μπάνιο και όχι εξαερισμό(και για φως και κυρίως για καθαρό αέρα)

Κρεβατοκάμαρα με αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεβάτι(με μηχανισμό) γιατί χωράει ένα σπίτι εκεί κάτω.

Μεγάλο πλυντήριο πιάτων.

Πολλές ντουλάπες και αποθηκούλα αν βγαίνει.Η ντουλάπα μου είναι διπλή,δηλαδή μια μπάρα πάνω που έχω τα ρούχα της άλλης σεζόν και μια κάτω με τα ρούχα της τωρινής σεζόν.Έτσι όταν κάνω αλλαγή απλά αλλάζω τις κρεμάστρες από πάνω κάτω και τα ρούχα είναι σιδερωμένα κι έτοιμα.

Οπωσδήποτε παπουτσοθήκη και ένα μικρό ντουλάπι στην είσοδο για τσάντες και μπουφάν.

Τα φωτιστικά να παίρνουν λάμπες οικονομίας γιατί εγώ την πάτησα.

Τα ηλεκτρικά είδη να είναι ενεργειακής κλάσης Α(τα πληρώνεις παραπάνω αρχικά αλλά κάνεις απόσβεση μακροπρόθεσμα).

ΒΑΣΙΚΟ για μας τους γονείς,να πάρετε έπιπλο μπάνιου που να κλειδώνει το ντουλάπι για τα απορρυπαντικά.Έτοιμο δεν βρήκα και το έκανα σε μαραγκό.

Σε μονοκατοικίες κάντε οπωσδήποτε ράμπα γιατί όπως προείπαν κανείς δεν ξέρει τι του τυχαίνει.

Για τον πάγκο της κουζίνας υπάρχει το καινούριο υλικό(δεν θυμάμαι πως λέγεται) που είναι ενιαίο(δεν έχει πουθενά ενώσεις όπως έχουν οι κλασσιοί πάγκοι και μετά ξεφτάνε) και γίνεται και πλάτη,δεν χρειάζεσαι πλακάκια.Είναι πολύ ακριβό αλλά ανθεκτικό και όμορφο.Όσι για το χρώμα όλα είναι σχετικά,εγώ έχω εκρού και φαίνεται πάντα βρώμικος.

Θεωρώ επίσης λάθος τους inox νεροχύτες γιατί μόνιμα έχουν άλατα.

 

Γενικά να πιέζετε τους μηχανικούς και τους μαστόρους για λύσεις όταν υπάρχουν δυσκολίες γιατί αυτοί κοιτούν την ευκολία τους και δεν πολυσκοτίζουν το μυαλό τους.

Δυστυχώς έχω αγοράσει διαμέρισμα και δεν κατάφερα να έχω μονοκατοικία αλλά παρόλα αυτά το δικό μου δεν μοιάζει με τα άλλα καθώς σχεδιάζοντας συνέχεια κατόψεις με κλίμακα και κάνοντας πρόβες στο χαρτί για την καλύτερη θέση επίπλων βρήκα λύσεις όπως πχ τη μετακίνηση μιας πόρτας και έτσι έκανα καλύτερη διαρρύθμιση.

Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μεγάλη σημασία για μένα έχει ο προσανατολισμός σε συνάρτηση πάντα με το κλίμα της περιοχής μου.Για παράδειγμα για μένα που ζω σε πόλη στη βόρεια Ελλάδα με βαρύ χειμώνα και χιόνια το σπίτι πρέπει απαραίτητα να βλέπει στο νότο και να μην έχει φαρδύ μπαλκόνι ώστε να εκμεταλευτώ τη ζέστη και το φως που που θα μου δίνει ο χειμωνιάτικος ήλιος(ώστε να μειώσω και τα τεράστια έξοδα σε θέρμανση).Αντίθετα αυτό μπορεί να είναι μειονέκτημα στο νότο γιατί το καλοκαίρι η ζέστη θα είναι ανυπόφορη.

 

Όχι ισχύει το ίδιο γιατί για το νότιο ή μεσημβρινό σπίτι ο ήλιος το καλοκαίρι είναι ψηλά και δεν μπαίνει μέσα στο σπίτι. Μιλάω εκ πείρας. Πιο ζεστά το καλοκαίρι είναι η δυτική και βορειοδυτική πλευρά που την ψήνει ο ήλιος το απόγευμα καθώς πέφτει χαμηλά όπως δύει και μπαίνει μέσα στο σπίτι. Απλώς το σπίτι πρέπει να έχει πιο πολλά βόρεια ανοίγματα για κάνει ρεύμα και δροσιά.

 

Δυστυχώς δεν δίνεται σημασία στον προσανατολισμό με αποτέλεσμα ακόμη και εδώ πολλά διαμερίσματα και μερικές μονοκατοικίες να είναι βόρεια και το χειμώνα στην κυριολεξία τρέχουν κουφώματα και τοίχοι από την υγρασία. Φίλος δούλευε αφυγραντή επί 24ώρου βάσης με τρομερό κόστος σε ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι διαφωνω με τιςν περισσοτερες ερο απο τα τεραστεια εχω αντιθετη γνωμη; Τι καλυτερο απο τα πολλα μεγαλα παραθυρα; Ενταξη θελουν καθαρισμα αλλα το φως τους ειναι τρομερο! Στο κατω κατω ας μην ειναι και παντα τελεια... Ολοι ξερουν οτι δουλευουμε και δεν θα τα κανουμε και καθε βδομαδα! Τα πλακακια μας ειναι σκουρα και ειναι πολυ πολυ ωραια! Ετσι κι αλλιως και στα ασπρα φαινεται η βρωμια. Εσωτερικη σκαλα εχω και δεν με κουραζει καθολου! Ισα ισα γυμναζομαι κιολας γιατι για γυμναστηριο δεν εχω χρονο και ουτε σκοπευω να παω! Κουζινα εμενα μου αρεσει μαζι με το σαλονι για να μην αισθανομαι "κλεισμενη" αλλα να νιωθω μεγαλυτερη ελευθερια! Τι να πω; Εχω αλλη γνωμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

Θα σας πω κι εγώ τις εμπειρίες και τις προτάσεις μου.

Γενικά μεγάλη σημασία για μένα έχει ο προσανατολισμός σε συνάρτηση πάντα με το κλίμα της περιοχής μου.Για παράδειγμα για μένα που ζω σε πόλη στη βόρεια Ελλάδα με βαρύ χειμώνα και χιόνια το σπίτι πρέπει απαραίτητα να βλέπει στο νότο και να μην έχει φαρδύ μπαλκόνι ώστε να εκμεταλευτώ τη ζέστη και το φως που που θα μου δίνει ο χειμωνιάτικος ήλιος(ώστε να μειώσω και τα τεράστια έξοδα σε θέρμανση).Αντίθετα αυτό μπορεί να είναι μειονέκτημα στο νότο γιατί το καλοκαίρι η ζέστη θα είναι ανυπόφορη.

Επίσης μεγάλη σημασία στην μόνωση πρέπει να δοθεί εξαρχής γιατί ναι μεν πληρώνεις τώρα παραπάνω αλλά εξοικονομείς μακροπρόθεσμα.Εγώ πλήρωσα παραπάνω κι έβαλα ειδικά τζάμια με αέριο μεσα(Finstral) που δεν επιτρέπουν τη θερμότητα να βγει εκτός.Για τα θερμά κλίματα υπάρχει και το αντίθετο,δεν αφήνει τη θερμότητα του ήλιου να μπει μέσα.

Για τζάκι διαφωνώ(εκτός κια αν μένεις σε χωριό ή σε ορεινό μέρος με ξύλα)γιατί ρυπαίνει αφάνταστα το περιβάλλον και δεν είναι αποδοτικό ενεργειακά.Καλύτερα θεωρώ τα τζάκια ή σόμπες με τα βιοκαύσιμα(pellet).Είναι καθαρά,έχουν θερμοστάτη και χρονοδιακόπτη και μπορείς να τα συνδέσεις εξαρχής με τα καλοριφέρ και να μη χρησιμοποιείς πετρελαιο.

Παράθυρο οπωσδήποτε στο μπάνιο και όχι εξαερισμό(και για φως και κυρίως για καθαρό αέρα)

Κρεβατοκάμαρα με αποθηκευτικό χώρο κάτω από το κρεβάτι(με μηχανισμό) γιατί χωράει ένα σπίτι εκεί κάτω.

Μεγάλο πλυντήριο πιάτων.

Πολλές ντουλάπες και αποθηκούλα αν βγαίνει.Η ντουλάπα μου είναι διπλή,δηλαδή μια μπάρα πάνω που έχω τα ρούχα της άλλης σεζόν και μια κάτω με τα ρούχα της τωρινής σεζόν.Έτσι όταν κάνω αλλαγή απλά αλλάζω τις κρεμάστρες από πάνω κάτω και τα ρούχα είναι σιδερωμένα κι έτοιμα.

Οπωσδήποτε παπουτσοθήκη και ένα μικρό ντουλάπι στην είσοδο για τσάντες και μπουφάν.

Τα φωτιστικά να παίρνουν λάμπες οικονομίας γιατί εγώ την πάτησα.

Τα ηλεκτρικά είδη να είναι ενεργειακής κλάσης Α(τα πληρώνεις παραπάνω αρχικά αλλά κάνεις απόσβεση μακροπρόθεσμα).

ΒΑΣΙΚΟ για μας τους γονείς,να πάρετε έπιπλο μπάνιου που να κλειδώνει το ντουλάπι για τα απορρυπαντικά.Έτοιμο δεν βρήκα και το έκανα σε μαραγκό.

Σε μονοκατοικίες κάντε οπωσδήποτε ράμπα γιατί όπως προείπαν κανείς δεν ξέρει τι του τυχαίνει.

Για τον πάγκο της κουζίνας υπάρχει το καινούριο υλικό(δεν θυμάμαι πως λέγεται) που είναι ενιαίο(δεν έχει πουθενά ενώσεις όπως έχουν οι κλασσιοί πάγκοι και μετά ξεφτάνε) και γίνεται και πλάτη,δεν χρειάζεσαι πλακάκια.Είναι πολύ ακριβό αλλά ανθεκτικό και όμορφο.Όσι για το χρώμα όλα είναι σχετικά,εγώ έχω εκρού και φαίνεται πάντα βρώμικος.

Θεωρώ επίσης λάθος τους inox νεροχύτες γιατί μόνιμα έχουν άλατα.

 

Γενικά να πιέζετε τους μηχανικούς και τους μαστόρους για λύσεις όταν υπάρχουν δυσκολίες γιατί αυτοί κοιτούν την ευκολία τους και δεν πολυσκοτίζουν το μυαλό τους.

Δυστυχώς έχω αγοράσει διαμέρισμα και δεν κατάφερα να έχω μονοκατοικία αλλά παρόλα αυτά το δικό μου δεν μοιάζει με τα άλλα καθώς σχεδιάζοντας συνέχεια κατόψεις με κλίμακα και κάνοντας πρόβες στο χαρτί για την καλύτερη θέση επίπλων βρήκα λύσεις όπως πχ τη μετακίνηση μιας πόρτας και έτσι έκανα καλύτερη διαρρύθμιση.

Αυτά σκέφτηκα προς το παρόν.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

 

Με ενδιαφερουν αυτα τα τζαμια που λες με το αεριο ειναι καποιας συγκεκριμενης εταιριας? ξερεις αν μπαινουν κ μετα στα ηδη υπαρχοντα αλλουμινια ή οχι?

προσεξτε κ το εξης εχουμε βαλει αλλουμινια κ λογω της μεγαλης μονωσης που εχουν,τον χειμωνα, δημιουργουν πολυ υγρασια μεσα στο σπιτι λογω της μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας ,μεσα κ εξω.μιλαμε οτι σταζουν νερα. στις κρεβατοκαμαρες που εχω ξυλο εχει φουσκωσει :-(

οταν ρωτησαμε αν υπαρχει λυση μας ειπαν οτι επρεπε να ειχαμε ζητησει θερμοδιακοπη.ενα υλικο που μπαινει εξ αρχης μεσα στο αλλουμινιο.

η αλλη λυση να αφηνουμε ενα παραθυρο ανοιχτο να πεφτει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι:roll::roll:...με μωρο κ τον θερμοστατη να δουλευει στα κοκκινα δεν νομιζω...!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερουν αυτα τα τζαμια που λες με το αεριο ειναι καποιας συγκεκριμενης εταιριας? ξερεις αν μπαινουν κ μετα στα ηδη υπαρχοντα αλλουμινια ή οχι?

προσεξτε κ το εξης εχουμε βαλει αλλουμινια κ λογω της μεγαλης μονωσης που εχουν,τον χειμωνα, δημιουργουν πολυ υγρασια μεσα στο σπιτι λογω της μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας ,μεσα κ εξω.μιλαμε οτι σταζουν νερα. στις κρεβατοκαμαρες που εχω ξυλο εχει φουσκωσει :-(

οταν ρωτησαμε αν υπαρχει λυση μας ειπαν οτι επρεπε να ειχαμε ζητησει θερμοδιακοπη.ενα υλικο που μπαινει εξ αρχης μεσα στο αλλουμινιο.

η αλλη λυση να αφηνουμε ενα παραθυρο ανοιχτο να πεφτει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι:roll::roll:...με μωρο κ τον θερμοστατη να δουλευει στα κοκκινα δεν νομιζω...!!

 

Αχ καταραμένη υγρασία!!Εμείς νοικιάζουμε και το δεύτερο χρόνο μας έβαλαν παράθυρα αλουμινίου.Ενώ με τα παλιά παράθυρα δεν είχαμε πρόβλημα,τώρα με αυτά στο ένα δωμάτιο γεμίζει τόση υγρασία που τα πλακάκια στο πάτωμα είναι μούσκεμα!Αφού να φανταστείτε ακόμα και ο τοίχος είχε γίνει μαύρος από τη μούχλα,αηδία!Πέρυσι το χειμώνα είχα απομονώσει το σώμα του καλοριφέρ και το είχα το παράθυρο στην ανάκλιση,όλο το χειμώνα(μιας και δεν το χρησιμοποιούμε πολύ το δωμάτιο) και δεν έπιασε μούχλα.Για φέτος το έβαψα με ένα αντιμουχλικό,μακάρι να βοηθήσει κάπως!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια με το αέριο που έχω εγώ είναι Finstral.Δεν ξέρω αν υπάρχουν σε άλλη εταιρεία κι αν μπαίνουν εκ των υστέρων.

Όσο για την υγρασία είναι κοινό φαινόμενο στα σύγχρονα σπίτια με τα νέα κουφώματα.

Επίσης επιβαρύνεται η κατάσταση αν απλώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι.Την πρώτη χρονιά κι εγώ έβγαλα λίγη μούχλα αλλά από τότε που πήρα το στεγνωτήριο είναι καλά.

Αυτό που είχα διαβάσει για την υγρασία είναι ότι ο αερισμός του σπιτιού πρέπει να γίνεται με σωστό τρόπο.

Συνήθως από ότι βλέπω πολλοί ανοίγουν στην ανάκληση μια το ένα δωμάτιο μια το άλλο.Αυτό που χρειάζεται είναι να ανοίξεις 2-3 φορές την ημέρα όλα τα ανοίγματα μαζί,να ανανεωθεί πληρως ο αέρας και μετά να ζεστάνεις τον χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και αγορια....θελω βοηθεια!

Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ, αν οχι διορθωστε με...

Εχω ξανα αναφερει πως ειμαι σε φαση αναζητησης-καταληξης σε σχεδιο για μια μονοκατοικια που θα χτισουμε...

επειδη θελω να εχω ξεχωριστα την κουζινα απο την τραπεζαρια απο αποψη μυρωδιας κτλ, αλλα απο την αλλη θεωρω πως ειναι στολιδι σαν επιπλο, μου προτεινε η αρχιτεκτονας να κανουμε ενα παραθυρο εσωτερικο που αν συνδεει τραπεζαρια με κουζινα...μου αρεσε σαν ιδεα, αλλα οσο καιαν ψαχνω στο νετ δεν βρισκω κατι αντιστοιχο...εχετε καποιο λινκ, η καποιο φορουμ σχετικο ετσι ωστε να ζητησω απο εκει βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ειχαμε θεμα με την υγρασία και πήραμε αφυγραντήρα! Κοστίζει γύρω στα 100+ ευρώ και θα δεις πόσο νερό μαζευει (είναι και ιονιστής αν δεν κάνω λάθος) Εχει και ροδάκια και τον μεταφέρεις σε όποιο δωμάτιο θέλεις. Σε κάποια φάση που έ'ιχα τα ρούχα να στεγνώνουν μέσα με βοηθούσε και στο στέγνωμα (δεν ξερω αν εκανα καλα σε αυτο να μην σε πάρω στο λαιμό μου) Πάντως αν δεν δεις διαφορά με την ανακλιση σου συνιστώ αφυγραντήρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας συγχαρω για το πολυ ενδιαφερον θεμα. Θα βοηθησει σιγουρα πολλους ανθρωπους.

 

οποιος εχει κανει το λαθος να τηγανισει συκωτι, σε κουζινα που δεν απομονονοταν απο το υπολοιπο σπιτι, με καταλαβαινει... πριν 3 χρονια τηγανισα συκωτι τελευταια φορα....

ακομα το μυριζω στο σαλονι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

 

Θα προτεινα να μην ειναι απολυτα σε χωριστα δωματια αλλα να υπαρχει δυνατοτητα αποκλεισμου πχ με συρομενη πορτα ή το καλυτερο να ειναι ο παγκος στο κεντρο και ακριβως απο πανω να υπαρχει σε στυλ φυσαρμονικας κατασκευη που απομονωνει την κουζινα μονο για μυρωδιες. Εχει και το θετικο οτι μπορει η μητερα ενω ετοιμαζει το φαγητο να ριχνει ευθειες ματιες στα μικρα που παιζουν στο σαλονι-καθιστικο ή να συνομιλει με την υπολοιπη οικογενεια.

 

 

Τουλαχιστον σαυτο το θεμα εχουμε σωθει. οπου γυρισεις και κοιταξεις υπαρχει μπριζα. Αφου στις αρχες τον κοροιδευα τον αντρα μου αλλα τωρα εχουν αποδειχθει σωτηριες.

 

Απο αυτο υποφερω. Το σπιτι ειναι παλια μονοκατοικια και πασχει απο ηλεκτρολογικα. Και με τουτες τις αναγκες εχουμε γεμισει μπαλαντεζες και πολυμπριζα. Βαλτε σε ολα τα δωματια μπριζες αλλα προσεξτε: Να μην κοιμαστε ακριβως διπλα στα σημεια των μπριζων (πονοκεφαλοι)

 

Σχεδιαστε προσεκτικα το καθε δωματιο και αναλογα με τις διαστασεις του και την σχεσητων παραθυρων πορτων στο χωρο, αξιοποιηστε καθε σημειο του χωρις ομως να το "πνιγετε".

Ιδιαιτερος σχεδιασμος απαιτειται σε ντουλαπες υπνοδωματιων και κουζινας. Σκεφτειτε που θα βαλετε το καθετι και ζωγραφιστε τα ωσπου να βρειτε την καλυτερη λυση.

Αφηστε χωρο στην ντουλαπα σας για την αποθηκευση της σιδερωστρας.

Και τα χαλια. Αυτα ευχρηστοο ειναι να τοποθετουνται ορθια ρολα.

 

Αλλο ενα που θα προτεινα ειναι : Στην ντουλαπα με υψος, στο επανω μερος βαλτε βεργα για κρεμαστρες. Βοηθαει πολυ στην αποθηκευση των χειμερινων παλτων και ρουχων χωρις να χρειαζεται να τα διπλωσετε και να τα αποθηκευσετε σε κουτες.

 

Και ενα ραφι αφηστε ελευθερο γιατι καπου θα πρεπει να αφηνετε τις γυναικειες τσαντες που εμεις συνηθως εχουμε αρκετες.

 

Στο παιδικο δωματιο βαλτε ενα επιπλο ντουλαπας που να ανοιγει , κατι σαν κρυψωνα και να μπορουν τα παιδια να μαζευουν γρηγορα τα σκορπια παιχνιδια του πατωματος.

 

Και μια ερωτηση-προταση : Υπαρχει ανοιγμενο θεμα στο φορουμ με εξυπνες λυσεις για καθημερινα μικροπροβληματακια οπως αυτο που ανεφερε καποια φιλη για την μυρωδια που αφησε το τηγανητο συκωτι και το κολπακι με την βανιλια που της προτεινε καποιο αλλο μελος????

Αν δε υπαρχει, ανοιξτε ενα να βρισκουμε λυσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ καταραμένη υγρασία!!Εμείς νοικιάζουμε και το δεύτερο χρόνο μας έβαλαν παράθυρα αλουμινίου.Ενώ με τα παλιά παράθυρα δεν είχαμε πρόβλημα,τώρα με αυτά στο ένα δωμάτιο γεμίζει τόση υγρασία που τα πλακάκια στο πάτωμα είναι μούσκεμα!Αφού να φανταστείτε ακόμα και ο τοίχος είχε γίνει μαύρος από τη μούχλα,αηδία!Πέρυσι το χειμώνα είχα απομονώσει το σώμα του καλοριφέρ και το είχα το παράθυρο στην ανάκλιση,όλο το χειμώνα(μιας και δεν το χρησιμοποιούμε πολύ το δωμάτιο) και δεν έπιασε μούχλα.Για φέτος το έβαψα με ένα αντιμουχλικό,μακάρι να βοηθήσει κάπως!:roll:

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα κ βαψιμο με αντιμουχλικο εχουμε κανει 2 φορες αλλα τιποτα :?κ σπρει για καθαρισμο κ αποτροπη της μουχλας επισης τιποτα:?. με το που πιασουν τα κρυα σε μια νυχτα μεσα εμφανιζεται. αφου την πρωτη φορα ειχε χιονισει κ ξυπνησα το πρωι κοιταω το ταβανι ολο μαυρακια ,ΑΜΑΝ :shock: πιασαμε μαμουνια λεω στον αντρα μου... κ φυσικα ηταν μουχλα...:-(

οσο για αφυγραντηρα το σκεφτηκαμε αλλα βρησκαμε πανω απο 300ε κ δεν ξεραμε αν αξιζε σιγουρα . το απλωμα των ρουχων μεσα, κομμενο απο περσυ με το νινι,πηραμε στεγνωτηριο, αλλη πληγη αυτη... :?

θα κοιταξω ξανα γα αφυγραντηρα.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γιατι ονειρο ζωης βρε κοριτσια ?

εμεις σε σπιτι 77τ.μ εχουμε βεστιαριο σε εναν χωρο που χωρουσε το πολυ τριφυλλη ντουλαπα καναμε δωματιακι-βεστιαριο και εχει χωριτικοτητα 7αφυλλης. εψαξα πολυ ξυλουργο να του κοβει,(οι περισοτεροι δενηξεραν καν τι ειναι το βεστιαριο) μου εκανε ενα βασικο σχεδιο κ το προσαρμοσα οπως με βολευε. ειναι πολυ λειτουργικη εκτος απο ρουχα βαλιτσες κουβερτες τσαντες παπουτσια, κ εχουμε κ πολλα, βαζω μεσα ηλ.σκουπα, σιδερωστρα, 2 σιδερα, κ πρεσσα!κ ομορφη κ ταχτοποιημενη. μας ειχε κοτισει πριν 5 χρονια 1200ε περιπου.

 

Συμφωνώ απόλυτα..Εμάς το βεστιάριο έχει μέγεθος 2 χ 2 και χωράει ότι χωρούσε μία 5 φυλλη ντουλάπα. Σύνθεση που φτιάξαμε μόνοι μας από το πιό γνωστό μαγαζί επίπλων (ξέρετε..αυτό το φτηνό) και συναρμολόγηση πολύ γρήγορη. Λίγα λεφτά, πολύς χώρος. Δεν είναι βέβαια και αυτό της διαφήμισης με τα ουρλιαχτά, αλλά καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βγηκε το σχεδιο απο το σπιτι μας!(δεν ειναι το τελικο, περιμενει παρατηρησεις και διορθωσεις ο μηχανικος)

Το σπιτι ειναι 135 τ.μ. με 60 τ.μ. υπογειο.

Εχει 3 υπνοδωματια που ειναι περιπου και τα τρια 9-10 τ.μ.

ενα βεστιαριο 3,20*1,60, μια κουζινα ξεχωριστη(εγω την ηθελα ξεχωριστη) 2,85*4,5, 2 μπανια-το ενα μεγαλο, το αλλο μικρο, μια αποθηκη 5,5 τ.μ. και τον χωρο της εισοδου με το σαλονι και την τραπεζαρια που ειναι 6,40*6,20:)

 

Η τραπεζαρια θα ειναι ενα σκαλι πανω απο το σαλονι και τα υπνοδωματια αλλα 3...

Η παρεα εχει κανενα αρχιτεκτονα, διακοσμητρια εσωτερικου χωρου, μηχανικο, η καποιον που του κοβει να μου πει καμια παρατηρηση, καμια ιδεα...κατι τελος παντων!;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Έχω ζητήσει τα φώτα σας και άλλη φορά και τώρα σας χρειάζομαι και πάλι.....

επειδή έχω έναν αντρα σχετικά τριχωτό !!! και 2 γιους που δεν ξέρω τι "αρκουδάκια" θα μου βγουν (από τρίχα εννοώ...) είμαι στη φάση να επιλέξω σκούρα δάπεδα στα μπάνια.

 

Τι λέτε???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,

 

Φιλικά,

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...