Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χτίζεις σπίτι? τι να ΜΗΝ κάνεις!


noni

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

 

Έχω ζητήσει τα φώτα σας και άλλη φορά και τώρα σας χρειάζομαι και πάλι.....

επειδή έχω έναν αντρα σχετικά τριχωτό !!! και 2 γιους που δεν ξέρω τι "αρκουδάκια" θα μου βγουν (από τρίχα εννοώ...) είμαι στη φάση να επιλέξω σκούρα δάπεδα στα μπάνια.

 

Τι λέτε???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας,

 

Φιλικά,

Σοφία Δ

 

 

Εννοείται!!!!!

Κι εμείς είμαστε ψιλο αρκουδο-οικογένεια....(χε-χε-χε)

και το προέβλεψα:

 

Βάλαμε ένα γκρι σκούρο με "νερά"!! :-) :-)

 

ΥΓ: Η μόνη λύση είναι να βάζεις συχνά

ηλεκτρική σκούπα και στο μπάνιο

(εννοείται όταν είναι στεγνό το πάτωμα έτσι; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εννοείται!!!!!

Κι εμείς είμαστε ψιλο αρκουδο-οικογένεια....(χε-χε-χε)

και το προέβλεψα:

 

Βάλαμε ένα γκρι σκούρο με "νερά"!! :-) :-)

 

ΥΓ: Η μόνη λύση είναι να βάζεις συχνά

ηλεκτρική σκούπα και στο μπάνιο

(εννοείται όταν είναι στεγνό το πάτωμα έτσι; )

 

 

Αρκουδοφίλη μου, ευχαριστώ για την απάντησή σου

 

ο μόνος μου φόβος είναι μήπως δημιουργούνται άλατα που με τον καιρό φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Σκούρα δάπεδα στο μπάνιο ανεπιφύλακτα!

Και αν κάνουν και νερά (γκρι σκούρο) ακόμα καλύτερα!

Έχω βάλει σκούρο στο δικό μου από Παπαπολίτη αλλά ακόμα περισσότερο μου άρεσε ένα στη ΣΕΥΔΑΠ (μόνο που το είδα πολύ αργά....)

 

Και κάτι που δεν ξέραμε και μας ενημέρωσαν:

Τα καινούργια πλακάκια θέλουν καθάρισμα. Τι εννοώ...υπάρχει ειδικό υγρό με το οποίο πρέπει να σφουγγαριστούν (αφού καθαριστεί το πάτωμα αλλά πριν αρχίσει η χρήση του σπιτιού) και άλλο ειδικό υγρό με το οποίο πρέπει να περαστούν οι αρμοί ανάμεσά τους ύστε να στεγανοποιηθούν(ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι πως ακριβώς μας το είπαν) και να μην εισχωρεί η βρωμιά μέσα τους.

Πραγματικά έχω δει πλακάκι να λερώνει από πατημασιά και αυτή να μην φεύγει με τίποτε, να έχει ποτίσει μέσα στο υλικό δηλαδή. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα μάρμαρα.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε σκούρα πλακάκια στο μπάνιο.....

έχω βαρεθεί να βλέπω συνέχεια τρίχες.....είμαστε και μελαχρινοί όλοι μας!

Απορώ ποιανού ιδέα ήταν αρχικά τα άσπρα πλακάκια σε δάπεδο μπάνιου :evil: :evil: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έχω δει πλακάκι να λερώνει από πατημασιά και αυτή να μην φεύγει με τίποτε, να έχει ποτίσει μέσα στο υλικό δηλαδή. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τα μάρμαρα.

 

Αυτό συμβαίνει μόνο αν μιλαμε για γρανίτη αγυάλιστο. Στα μάρμαρα συμβαίνει επίσης ΜΟΝΟ αν είναι αγυάλιστα (χε, χε, έγινα εξπέρ χάρη στο καλό κυριούλη που πήρα τα δικά μου μάρμαρα). Για το μπάνιο θα πρότεινα κάποιο σκούρο χρώμα με νερά όμως απαραίτητα. Κα-τα-πλη-κτι-κό για καθάρισμα το swiffer ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα τέτοιου τύπου. Μέσα σε 3 λεπτά έχω τελειώσει με το σκούπισμα όλου του σπιτιού...

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει μηπως κανενα μελος που να εχει βαλει στο σπιτι αυτο το πλακακι που μοιαζει με ξυλο?Τι γνωμη εχετε?

Ειχαμε σκοπο να βαλουμε πατωμα στα υπνοδωματια αλλα τελικα μαλλον θα βαλουμε τετοιο πλακακι.Ο πλακας που ειναι να κανει την τοποθετηση μου ειπε απλα οτι αν ειναι να παρω ενα τετοιο πλακακι θα πρεπει να φρντισω να παρω καποιο καλο για να γινει σωστα η τοποθετηση.

Αλλα στην πραξη μηπως το εχει καμια να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη η οχι?

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος μου φόβος είναι μήπως δημιουργούνται άλατα που με τον καιρό φαίνονται...

 

Ενταξει τα αλατα δεν προκειται να τα αποφυγεις, καποια στιγμη θα κανουν την εμφανιση τους ;). Γι' αυτο, προετοιμασου εγκαιρα για καθαρισμο με ξυδι, αλλωστε η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.... πριν χρειαστει να φτασεις στα βαρια καθαριστικα αλατων.

Και απο την αλλη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα... και σκουροχρωμα πλακακια και ανυπαρξια (καποια στιγμη) αλατων.

Καλο κουραγιο...:D

Link to comment
Share on other sites

αφου την πρωτη φορα ειχε χιονισει κ ξυπνησα το πρωι κοιταω το ταβανι ολο μαυρακια ,ΑΜΑΝ :shock: πιασαμε μαμουνια λεω στον αντρα μου... κ φυσικα ηταν μουχλα...:-(

οσο για αφυγραντηρα το σκεφτηκαμε αλλα βρησκαμε πανω απο 300ε κ δεν ξεραμε αν αξιζε σιγουρα . το απλωμα των ρουχων μεσα, κομμενο απο περσυ με το νινι,πηραμε στεγνωτηριο, αλλη πληγη αυτη... :?

θα κοιταξω ξανα γα αφυγραντηρα.

 

Κοριτσάκι, κατά πάσα πιθανότητα είναι μύκητας κι όχι μούχλα υγρασίας. Θέλει πολύ προσοχή γιατί είναι ζωντανός οργανισμός κι εξαπλώνεται. Η θεραπεία όμως είναι απλή...Μη γελάσετε... ΧΛΩΡΙΝΗ!!! Καλύτερα παχύρευστη, τη βάζεις σε έναν κουβά παίρνεις τη σκαλίτσα σου, βάζεις τα πιο πρόχειρα ρούχα που έχεις, οπλίζεσαι με πετσέτες, γάντια οπωσδήποτε και αρκετή υπομονή κι επιμονή κι ορμάς. Θέλει μια, δυο επαναλλήψεις αλλά μετά ησυχία. Μια φορά το χρόνο μπορείς απλά να ρίχνεις διάλυμμα χλωρίνης με σπρέυ.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μηπως κανενα μελος που να εχει βαλει στο σπιτι αυτο το πλακακι που μοιαζει με ξυλο?Τι γνωμη εχετε?

Ειχαμε σκοπο να βαλουμε πατωμα στα υπνοδωματια αλλα τελικα μαλλον θα βαλουμε τετοιο πλακακι.Ο πλακας που ειναι να κανει την τοποθετηση μου ειπε απλα οτι αν ειναι να παρω ενα τετοιο πλακακι θα πρεπει να φρντισω να παρω καποιο καλο για να γινει σωστα η τοποθετηση.

Αλλα στην πραξη μηπως το εχει καμια να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη η οχι?

 

Τι διαφορα εχει στην τοποθετηση του απο αλλα πλακακια? Δε καταλαβα....

Δε το χω βαλει σπιτι μου, το χω βαλει σε αλλα σπιτια ομως....μη περιμενεις να εχει την αισθηση του ξυλου παντως....αν το βαζεις γι'αυτο το λογο...δε θα πετυχεις το αποτελεσμα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε το σχεδιο απο το σπιτι μας!(δεν ειναι το τελικο, περιμενει παρατηρησεις και διορθωσεις ο μηχανικος)

Το σπιτι ειναι 135 τ.μ. με 60 τ.μ. υπογειο.

Εχει 3 υπνοδωματια που ειναι περιπου και τα τρια 9-10 τ.μ.

ενα βεστιαριο 3,20*1,60, μια κουζινα ξεχωριστη(εγω την ηθελα ξεχωριστη) 2,85*4,5, 2 μπανια-το ενα μεγαλο, το αλλο μικρο, μια αποθηκη 5,5 τ.μ. και τον χωρο της εισοδου με το σαλονι και την τραπεζαρια που ειναι 6,40*6,20:)

 

Η τραπεζαρια θα ειναι ενα σκαλι πανω απο το σαλονι και τα υπνοδωματια αλλα 3...

Η παρεα εχει κανενα αρχιτεκτονα, διακοσμητρια εσωτερικου χωρου, μηχανικο, η καποιον που του κοβει να μου πει καμια παρατηρηση, καμια ιδεα...κατι τελος παντων!;)

 

Καλησπέρα!

με το καλό να χτίσετε το σπίτι σας!

οι δικές μου παρατηρήσεις:

-γιατί να κάνετε το υπόγειο μόνο 60τμ και όχι όσο είναι όλο το σπίτι?

η διαφορά στα χρήματα είναι μικρή αλλά το πλεόνασμα χώρου ανεκτίμητο!;)

-τα υπνοδωμάτια ή τουλάχιστον το δικό σας που θα έχει διπλό κρεβάτι, καλύτερα να το κάνετε λίγο μεγαλύτερο....11-12τμ...μη στριμωχτείτε!

ο μηχανικός σας στα σχέδια δε σας έχει βάλει έπιπλα για να δείτε περίπου τη διαρρύθμιση?

-η διαφορά των υψών με τα σκαλιά εσωτερικά του σπιτιού, δεν είναι καθόλου πρακτική...και είναι και επικίνδυνη για τα πιτσιρίκια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι διαφορα εχει στην τοποθετηση του απο αλλα πλακακια? Δε καταλαβα....

Δε το χω βαλει σπιτι μου, το χω βαλει σε αλλα σπιτια ομως....μη περιμενεις να εχει την αισθηση του ξυλου παντως....αν το βαζεις γι'αυτο το λογο...δε θα πετυχεις το αποτελεσμα....

 

Για την τοποθετηση συγκεκριμενα μου ειπε οτι λογω του οτι δεν ειναι τετραγωνες πλακες αλλα στο σχημα ξυλου στενομακρες ακνουν στη μεση κατι σαν ελαφρα καμπυλη και αν δεν ειναι καλης ποιοτητας υπαρχει περιπτωση να μην καλυπτεται σωστα αυτη η καμπυλη και να μην ειναι λειο το αποτελεσμα αλλα να κανει σαν μικρο εξογκωμα στις γωνιες.

Αυτο καταλαβα και μου ζητησε οταν επιλεξουμε ποιο θελουμε αν γινεται να του παμε 2 απο τα πλακακια να τα πιασει στο χερι του να τα βαλει διπλα διπλα και να μας πει και τη γνωμη του.Παρεπιπτοντως εχουμε ενδοδαπεδια ...δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο σε οτι μου ειπε.

 

Αυτο μου ειπε αυτο σου λεω...τωρα αν με δουλευει τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα κ βαψιμο με αντιμουχλικο εχουμε κανει 2 φορες αλλα τιποτα :?κ σπρει για καθαρισμο κ αποτροπη της μουχλας επισης τιποτα:?. με το που πιασουν τα κρυα σε μια νυχτα μεσα εμφανιζεται. αφου την πρωτη φορα ειχε χιονισει κ ξυπνησα το πρωι κοιταω το ταβανι ολο μαυρακια ,ΑΜΑΝ :shock: πιασαμε μαμουνια λεω στον αντρα μου... κ φυσικα ηταν μουχλα...:-(

οσο για αφυγραντηρα το σκεφτηκαμε αλλα βρησκαμε πανω απο 300ε κ δεν ξεραμε αν αξιζε σιγουρα . το απλωμα των ρουχων μεσα, κομμενο απο περσυ με το νινι,πηραμε στεγνωτηριο, αλλη πληγη αυτη... :?

θα κοιταξω ξανα γα αφυγραντηρα.

 

Afygrantira sigoura......pire enas filos mou poy oxi eixe mouxla alla etrexan k nera k e3afanistike. Min to fovase a3izei ta lefta toy.na 3ereis oti prepei na to xrisimopoieis k to kalokairi epeidi den vlepeis mouxla den shmainei oti den yparxei......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα..Εμάς το βεστιάριο έχει μέγεθος 2 χ 2 και χωράει ότι χωρούσε μία 5 φυλλη ντουλάπα. Σύνθεση που φτιάξαμε μόνοι μας από το πιό γνωστό μαγαζί επίπλων (ξέρετε..αυτό το φτηνό) και συναρμολόγηση πολύ γρήγορη. Λίγα λεφτά, πολύς χώρος. Δεν είναι βέβαια και αυτό της διαφήμισης με τα ουρλιαχτά, αλλά καλό είναι.

 

K emena sta 85 tertagwnika exw bestiario katirgisa to ena mpanio otan agorasato diamerisma sto touvlo k to ekana ntoulapa6 fylli k vazw skoupa siderwstra balitses k fysika k vw apo to gnwsto magazi......

Episis an exete tin dynatotita na kanete megala dwmatia diafwnw sto oti einai mono gia ypno.den ginetai na 8eleis na skoypiseis k na kopanas panw sta epipla.alla k oute na min mporeis na baleis 2 mona krevatia k na vazeis kouketa. Epeidi i perisoteres eipan gia ta plakakia einai mia pikri istoria.egw exw bbeige pou fainete i skoni apo 10km k stin krebatokamara exw skouro weige pou einai to pio eukolo sto ka8arisma. Sto magazi valame ena gkri taxa kalo to plirwsa k xryso k einai mia mpourda. Aaa min gemisete to spiti sas gyrw gyrw mpalkonia sam to 1800.kante ena megali k kapoia mikrotera boi8itika den 8a katsete pote se ola mono 8a ta ka8arizete

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μηπως κανενα μελος που να εχει βαλει στο σπιτι αυτο το πλακακι που μοιαζει με ξυλο?Τι γνωμη εχετε?

Ειχαμε σκοπο να βαλουμε πατωμα στα υπνοδωματια αλλα τελικα μαλλον θα βαλουμε τετοιο πλακακι.Ο πλακας που ειναι να κανει την τοποθετηση μου ειπε απλα οτι αν ειναι να παρω ενα τετοιο πλακακι θα πρεπει να φρντισω να παρω καποιο καλο για να γινει σωστα η τοποθετηση.

Αλλα στην πραξη μηπως το εχει καμια να μου πει αν ειναι ευχαριστημενη η οχι?

 

Mia fili mou vrike ena plakaki pou moiazei paralia poly me 3ylo k episis den fenete ka8olou i vrwmia to estrwse mesa e3w.kanei dixrwmia beige-kafe poly wraio.

Link to comment
Share on other sites

niki81 έχω σπίτι μου αυτά τα πλακάκια εδώ και 10 χρόνια που μοιάζουν με ξύλο (πολλοί που τα είδανε δεν καταλάβανε ότι δεν είναι παρκέ και τα ψιλαφούσαν για να το πιστέψουν). Αισθητικά είναι πολύ ωραία, τώρα επειδή κάποιο μέλος έιπε ότι μην περιμένεις να είναι σαν το ξύλο έχω να πω : ότι αφού αισθητικά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά και έχεις και ενδοδαπέδια θέρμανση εγώ δεν θα έβαζα με τίποτα παρκέ, γιατί σκέφτεσαι να έχεις καμιά ιστορία με τους σωλήνες του πατώματος τί ζημιά θα έχεις στο παρκέ; Και ούτε είναι θέμα ζέστης το παρκέ για σένα, αφού με την ενδοδαπέδια θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση απ΄ότι με την κλασική αυτονομία. Όσο για το στρώσιμο των πλακιδίων είναι ...αλφάδι. Όσο για το WC κάποια που είπε ότι το έκανε ντουλάπα διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ. Eίμαστε ζευγάρι με 2 παιδιά και χρειαζόμαστε καθημερινά και τις 2 τουαλέττες, ή σε γιορτές με καλεσμένους, ή σε οτιδήποτε. Πολλούς που έχω ακούσει να το έχουν ''χαλάσει'' το σκυλομετανιώσανε. Φαντάζεσαι να σε πιάνει κόψιμο και να βαράς την πόρτα που είναι ο άλλος μέσα; Mπορείς να κάνεις την ντουλάπα στον διάδρομο ή στο μπαλκόνι αν είναι μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την τοποθετηση συγκεκριμενα μου ειπε οτι λογω του οτι δεν ειναι τετραγωνες πλακες αλλα στο σχημα ξυλου στενομακρες ακνουν στη μεση κατι σαν ελαφρα καμπυλη και αν δεν ειναι καλης ποιοτητας υπαρχει περιπτωση να μην καλυπτεται σωστα αυτη η καμπυλη και να μην ειναι λειο το αποτελεσμα αλλα να κανει σαν μικρο εξογκωμα στις γωνιες.

Αυτο καταλαβα και μου ζητησε οταν επιλεξουμε ποιο θελουμε αν γινεται να του παμε 2 απο τα πλακακια να τα πιασει στο χερι του να τα βαλει διπλα διπλα και να μας πει και τη γνωμη του.Παρεπιπτοντως εχουμε ενδοδαπεδια ...δεν ξερω αν παιζει αυτο ρολο σε οτι μου ειπε.

 

Αυτο μου ειπε αυτο σου λεω...τωρα αν με δουλευει τι να πω...

 

Μα καλα...σοβαρολογουμε τωρα? αντε να δεχτω οτι κανουν ενα βελος καμψης (που δε το δεχομαι, αλλα λεμε τωρα) ...οι τετραγωνες δε το κανουν? και μαλιστα σε δυο κατευθυνσεις?

 

Μεγαλη πατατα ειπε ο τυπος....τον ξερεις αυτον τον πλακα?

 

Μαλλον θα σου ζητησει περισσοτερα οτι ειναι δυσκολη η δουλεια..να μου το θυμηθεις....

 

Ή θα σου ζητησει περισσοτερα οτι -δηθεν- ειναι πρωτη μαστοραντζα....

 

Καμια σχεση το οτι εχετε ενδοδαπεδια....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει μόνο αν μιλαμε για γρανίτη αγυάλιστο....

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ

Έχω βάλει γρανοτπλακάκι ματ, το έχω ακριβοπληρώσει και είναι μονίμως θαμπο. Να το σφουγγαρίζεις και πάλι να φαίνεται βρώμικο

ΚΑμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω... Είναι πραγματικά πολύ όμορφο πλακάκι αλλά... μονίμως βρώμικο

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ

Έχω βάλει γρανοτπλακάκι ματ, το έχω ακριβοπληρώσει και είναι μονίμως θαμπο. Να το σφουγγαρίζεις και πάλι να φαίνεται βρώμικο

ΚΑμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω... Είναι πραγματικά πολύ όμορφο πλακάκι αλλά... μονίμως βρώμικο

 

να παρεις πρασινο σαπουνι οπως glory ή να το περασεις με κρυο νερο και ξυδι.

εχω γρανιτοπλακακι αλλα γυαλιστερο και μονο ετσι ξεθαμπωνει..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα...σοβαρολογουμε τωρα? αντε να δεχτω οτι κανουν ενα βελος καμψης (που δε το δεχομαι, αλλα λεμε τωρα) ...οι τετραγωνες δε το κανουν? και μαλιστα σε δυο κατευθυνσεις?

 

Μεγαλη πατατα ειπε ο τυπος....τον ξερεις αυτον τον πλακα?

 

Μαλλον θα σου ζητησει περισσοτερα οτι ειναι δυσκολη η δουλεια..να μου το θυμηθεις....

 

Ή θα σου ζητησει περισσοτερα οτι -δηθεν- ειναι πρωτη μαστοραντζα....

 

Καμια σχεση το οτι εχετε ενδοδαπεδια....

 

Αχ...μη μου λες τετοια....

Δε μου εχει δωσει τετοια αισθηση ο τυπος...μαλιστα εχω παρει γνωμες κι απο αλλους που εχουν συνεργαστει μαζι του.Θα το εχω στο νου μου παντως αυτο που μου λες και ετσι και αρχιζει να ζηταει παραπανω θα τον αδειασω.Ευχαριστω...

 

Να ρωτησω και κατι αλλο?Ψαχνω για γρανιτη και ειμαι αναμεσα σε δυο.

Ο ενας ειναι γυαλιστερος ενω ο αλλος εχει μια περιεργη υφη,γυαλιζει κατα τοπους με μια ετσι μεταλλικη γυαλαδα αλλα γενικως δινει την αισθηση του ματ.

 

Απο αποψη καθαριοτητας τι βολευει περισσοτερο?Προσωπικα θεωρω οτι ο γυαλιστερος καθαριζει πιο ευκολα.Αλλοι παλι μου λενε οτι στο γυαλιστερο η βρωμια με τη μια θα φαινεται ενω στον ματ οχι.Τι ισχυει τελικα?

 

Α..και μια αποψη για τους γρανιτες που ειναι απο Κινα??

Συγκεκριμενα αναμεσα σε ενα γρανιτη Ιταλιας ο οποιος ομως δεν ειναι full body και σε ενα γρανιτη ΚΙνας ο οποιος ειναι full body τι θα επιλεγατε?

 

Sorry για τις πολλες αποριες αλλα εχω πελαγωσει με αυτο το σπιτι.ΓΕνναω και οπου να'ναι,επειγομαι να εχω διαλεξει πριν γεννησω και κοντευω να σαλταρω με τα πλακακια.

Link to comment
Share on other sites

Ένας μεγάλος χώρος θα δείχνει όμορφος με γρανιτοπλακάκι μορφής ξύλου, το έχω δει και μου άρεσε. Ένας μικρότερος χώρος θα δείξει μεγαλύτερος με μεγάλα πλακάκια (60χ60) και αν συνδέεται με μεγάλη βεράντα και εξίσου μεγάλες μπαλκονόπορτες καλό είναι τα πλακάκια του μπαλκονιού αν δεν είναι τα ίδια (δύσκολο) με του εσωτερικού χώρου, να έχουν τουλάχιστον παρόμοιο χρώμα και υφή ώστε ανοίγοντας τις πόρτες καλοκαίρι να δίνεται η αίσθηση ενιαίου χώρου.

Στο εμπόριο υπάρχουν διάφορα πλακάκια σε μεγάλο εύρος τιμών. Φυσικά τα φθηνότερα έρχονται από Κίνα και τα ακριβότερα από Ιταλία.

Υπάρχουν ματ πλακάκια, ημιματ και γυαλιστερά. Σε όλες τις εκθέσεις πλακιδίων καταστημάτων όπου κυκλοφορεί και πολύς κόσμος , είχα παρατηρήσει ότι χρησιμοποιούν γυαλιστερά και το πάτωμα φαινόταν μια χαρά. Προσωπικά επέλεξα το μεσαίο (ματ+γυαλιστερό) το βρίσκω μια χαρά αλλά ήταν ακριβό τι να λέμε.

Ο πλακάς τώρα πρέπει να είναι καλός, δεν καταλαβαίνω αυτό με την καμπυλότητα, μούφα μου ακούγεται.

Στις βεράντες όμως και στα μπάνια πρέπει οπωσδήποτε να δημιουργήσει τις κατάλληλες κλίσεις ώστε να μην λιμνάζουν νερά σε συγκεκριμένα σημεία, χωρίς να οδεύουν προς τα λούκια.

Τώρα όσο για τα χρώματα, κάποια στιγμή νοικιάζαμε σπίτι με σκούρο γκρι-μαύρο μάρμαρο. Το σπίτι ήταν τεράστιο, το σαλόνι γήπεδο κι όμως φαινόταν μικρό.

 

:D:D:D

χουρχουρίνι όντως πρέπει να έγινε εκείνη η πατημασιά στο μάρμαρο πριν το γυαλίσουν γιατί η σόλα θυμίζει παπουτσιού που φορούν στις οικοδομές. Το ίδιο όμως έχει συμβεί και σε πλακάκια. Τι να πω και κατά που να μουτζώσω.

 

Εκτός όμως από πλακάκια κτλ να προσέχετε όσοι χτίζεται σπίτι ένα πράγμα:

Οι εργάτες κάνουν πολλές μ.....

Αν δεν είναι κάποιος πάνω από το κεφάλι τους να διορθώνει δυστυχώς θα τις ανακαλύψετε όταν είναι αργά.

Ο πατέρας μου στην οικοδομή έγινε κι εργολάβος. Από τα σίδερα μέρχι τους σωλήνες και τα καλώδια βάζαν ό,τι να 'ναι όπου να'ναι. Τους έβαζε να τα ξηλώσουν και πάλι δεν τα βάζαν σωστά, μία δύο τρεις το κατάφερνε. Δεν αρκεί λοιόν απλά να τους διορθώσεις μία και να επαναπαύεσαι ότι οκ έγινε.

 

 

Νίκη για να διαλέξεις από τα δύο πλακάκια μπορείς να κάνεις το εξής.

Πήγαινε στην έκθεση και με ένα υγρό χαρτομάντηλο πέρνα μία γραμμή πάνω από κάθε πλακάκι. Απομακρύνσου από διαφορετικές γωνίες και κοίτα σε ποιο φαίνεται περισσότερο η γραμμή σου. Αν είναι και ανοιχτόχρωμα πάρε και μία σκούρα τρίχα μαλλιών βάλτην επάνω και απομακρύνσου περίπου σε απόσταση 1,7 μέτρων (τόσο περίπου απέχει το μάτι από το πάτωμα). Αν χτυπά άσχημα θα φαίνεται εξιίσου και στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

niki τωρα φτιαχνω κ εγω το σπιτι μου κ βαλαμε στα υπνοδωματια αυτα τα πλακακια που περιγραφεις. κ μαλιστα επιλεξαμε απο τις σχετικα ακριβες ποιοτητες. τα πλακακια οντως δεν ειναι επιπεδα κ κανουν καμπυλη. δε νομιζω να φταιει ο μαστορας που εχεις. τα πλακακια αυτα ειναι διαφορετικης ποιοτητας οταν προκειται να μπουν χωρις αρμο (οπως βαλαμε εμεις τα δικα μας) κ διαφορετικης ποιοτητας οταν μπαινουν με μικρο αρμο. ειμαι μηχανικος κ ασχολουμαι με αυτα...οταν τα γορασες διευκρινησες στον πωλητη με ποιο τροπο θελεις να τα βαλεις? (το πλακακι εχει την ιδια οψη, απλα αλλαζει η ποιοτητα του).

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τα μεγαλα πλακακια ή αυτα με μορφη ξυλου, ειμαι της αποψης οτι οι μεγαλοι χωροι θελουν μεγαλα πλακακια κ οχι σιγουρα ενα μεγαλο σαλονι δεν θα δειχνει ομορφο με στενομακρο πλακακι που μοιαζει με ξυλο. σε ενα σαλονι διαστασεων 4,5*3,5 (πανω-κατω) τα πιο καταλληλα πλακακια ειναι τα 40*40 ή 35*35.

αυτη ειναι η γνωμη μου βεβαια. κ ευτυχως τα γουστα διαφερουν!!!:)

yIwXp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας θα ήθελα την βοηθεια σας,

Αυτη την στιγμη έχουμε ξυλινα πατωματα σε 2 δωματια(παλαιου τυπου) κ ενδιαφερομαστε να τα αλλαξουμε με τυπου laminate μπορειτε να μου προτεινετε λύσεις, τι θα ηταν καλο να προσεξουμε η να αποφυγουμε, κ επισης το κοστος στο περιπου(καταλαβαινω οτι εξαρταται απο τι υλικα θα διαλεξεις αλλα ρωταω περιπου για να μπορω να εχω μια βαση να ξερω τι θα χρειαστω) ?

Επισης που θα μπορουσα να απευθυνθω στη Θεσσαλονικη για κατι τετοιο?

Δυστυχως δεν γνωριζω κ πολλα επι του θεματος γι αυτο καθε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

ΦΙλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

niki τωρα φτιαχνω κ εγω το σπιτι μου κ βαλαμε στα υπνοδωματια αυτα τα πλακακια που περιγραφεις. κ μαλιστα επιλεξαμε απο τις σχετικα ακριβες ποιοτητες. τα πλακακια οντως δεν ειναι επιπεδα κ κανουν καμπυλη. δε νομιζω να φταιει ο μαστορας που εχεις. τα πλακακια αυτα ειναι διαφορετικης ποιοτητας οταν προκειται να μπουν χωρις αρμο (οπως βαλαμε εμεις τα δικα μας) κ διαφορετικης ποιοτητας οταν μπαινουν με μικρο αρμο. ειμαι μηχανικος κ ασχολουμαι με αυτα...οταν τα γορασες διευκρινησες στον πωλητη με ποιο τροπο θελεις να τα βαλεις? (το πλακακι εχει την ιδια οψη, απλα αλλαζει η ποιοτητα του).

 

Εχουμε βαλει ενδοδαπεδια(αλλη πικρη ιστορια αυτη...ο Θεος να βαλει το χερι του να δουλεψει σωστα) οποτε δε γινεται να μπουν τα πλακακια χωρις αρμο.Χρειαζεται τουλαχιστον 2 χιλιοστα αρμος απόσο μας ειπαν.Τα πλακακια δεν τα εχουμε αγορασει ακομα...στο ψαξιμο ειμαστε...αλλα εχουμε πει οτο προκειται να τοποθετηθουν πανω απο ενδοδαπεδια.

Βεβαια δε σου κρυβω οτι αυτο που μου λες πρωτη φορα το ακουω.Δλδ δε μου εχει πει κανενας απόσους εχω μιλησει οτι υπαρχουν πλακακια τα οποια σαν ποιοτητα δεν κανουν για τοποθετηση με αρμο..μονο ο πλακας ο οποιος επεμενε να δει και να πιασει στο χερι του το πλακακι πριν το κλεισουμε.

 

eirinitas σ'ευχαριστω για τη συμβουλη με το χαρτομαντηλο..θα το κανω.

Κι εγω αυτο που ειπα οτι ειναι και ματ και γυαλιστερο...ξεφευγει σε τιμη σε σχεση με το γυαλιστερο.Βεβαια το γιατι δεν το καταλαβα.

Δυστυχως δεν το εχω δει πουθενα στρωμενο να καταλαβω πως φαινεται γιατι στην εκθεση οι πλακες που ειχε για δειγμα γυαλιζαν ελαχιστα και μου δημιουργουσαν την εντυπωση πλακακιου για εξωτερικο χωρο.

Οποτε μαλλον με βλεπω να πηγαινω στο γυαλιστερο...το οποιο φυσικα θα προτιμουσα να μπει χωρις αρμους αλλα δε γινεται κατι τετοιο οποτε θα βαλω τουλαχιστον μεγαλη πλακα να μειωθουν οι πολλοι αρμοι στο ματι.

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...