Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικροί βιγκαν (χορτοφάγοι) - τι τα ταίζετε?


Recommended Posts

"The Vegetarian Baby" της Sharon Yntema

Υπότιτλος: A complete and valuable source book for vegetarian parents.

Gives you the confidence to bring up your child on a meatless diet.

Εκδ. Thorsons.

 

Ενδιαφέρει αν είστε χορτοφάγοι ή vegans για μωρά έως 12 μηνών, έχει και λίγες πληροφορίες και για αργότερα. Είναι λίγο παλιά η έκδοση, του 1980, και γι' αυτό περιλαμβάνει και προτάσεις για γεύματα εκτός από γάλα από την ηλικία των 4 μηνών (τότε άρχιζαν νωρίτερα τις άλλες τροφές) αλλά γενικά αξίζει σαν βιβλίο. Έχει μενού, προτάσεις, συνταγές, διατροφικές πληροφορίες, συνεντεύξεις.

 

Το διάβασα (είμαι lacto-ovo-vegetarian, ο άντρας μου όχι), το δάνεισα σε φίλους που είναι vegan και μεγαλώνουν και το μωρό τους ως vegan και τώρα που μου το επέστρεψαν βρήκα πως δεν το χρειάζομαι πια.

 

Όποια ενδιαφέρεται σοβαρά να το διαβάσει (είναι στα Αγγλικά) της το στελνω ή το δίνω ιδιοχείρως αν μένει κοντά στην Καλλιθέα.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eγώ θα βγω λίγο οφφ τόπικ, σόρρυ, αλλά:

 

παιδιά, πού βρίσκετε μύρτιλα και σε τι μορφή (φρέσκα, κατεψυγμένα κτλ);

 

Επαναλαμβάνω την ερώτηση, παιδιά, πού τα βρίσκετε; Τρελαίνομαι για οτιδήποτε τύπου berries, αλλά στην Ελλάδα βλέπω σπάνια και συνήθως είναι κι ακριβότερα κι από χαβιάρι (λέμε τώρα...):mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω την ερώτηση, παιδιά, πού τα βρίσκετε; Τρελαίνομαι για οτιδήποτε τύπου berries, αλλά στην Ελλάδα βλέπω σπάνια και συνήθως είναι κι ακριβότερα κι από χαβιάρι (λέμε τώρα...):mrgreen:

 

Πρέπει να εννοεί τα αποξηραμένα η Χλόη.

 

Τα μύρτιλλα (βιολογικά μάλιστα) τα καλλιεργεί κάποιος στη Βόρειο Ελλάδα, αλλά η τιμή τους είναι εξωφρενική!

 

Τον γνώρισα στην έκθεση βιολογικών κάποια χρονιά και μου έδωσε την κάρτα του, οπότε τον πήρα τηλέφωνο όταν ήρθε η εποχή τους αλλά έπαθα σοκ με την τιμή στην οποία τα πουλούσε (και γενικά δεν είμαι άνθρωπος που λαμβάνει και πολύ υπόψη την τιμή όσον αφορά τα ποιοτικά/βιολογικά προϊόντα!).

 

Αν θες όμως μπορώ να ψάξω να σου βρω τα στοιχεία του.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω την ερώτηση, παιδιά, πού τα βρίσκετε; Τρελαίνομαι για οτιδήποτε τύπου berries, αλλά στην Ελλάδα βλέπω σπάνια και συνήθως είναι κι ακριβότερα κι από χαβιάρι (λέμε τώρα...):mrgreen:

 

Στην πλατεία Ν. Σμύρνης έχω δει σε ένα μικρό μανάβικο, δεν πρόσεξα τιμή όμως.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό άνω του έτους θηλάζει τουλάχιστον 3-4 φορές τη μέρα, παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται ως προς τι του δίνει το κάθε γάλα. Οπότε, αν αφήσεις τον πρωινό θηλασμό, μπορείς να μετατοπίσεις τα γεύματα του πιο νωρίς το πρωί.

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/toddler-foods.html

Αν δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις ιδιαίτερα σύντομα, δηλαδή πριν τα 2-2.5 χρόνια, τότε δεν χρειάζεται να εισάγεις κανένα ξένο γάλα, το παιδί μπορεί να καλυφθεί από τις άλλες τροφές που τρώει. Υπό αυτό το πρίσμα, τα υποκατάστατα ροφήματα κτλ είναι μια διευκόλυνση για τις μαμάδες αλλά υπολογίζουμε και το κόστος, που είναι αρκετά υψηλό, και ίσως να μην αξίζει τον κόπο (δεδομένου ότι έχει καλή ισορροπημένη διατροφή).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύγια μια ακόμη φορά αμαρέτο!!

Η αλήθεια είναι πως έχω στο μυαλό μου να αποθηλάσω στα δύο χρόνια...

κ θα με ενδιέφερε η λύση κάποιου υποκατάστατου...

Για να μην σπαταλάω όμως χώρο ίσως να πρέπει να γράψω σε κάποιο άλλο τόπικ...αλλά τελικά δεν ξέρω κ που ταιριάζει καλύτερα το θέμα μου...:cool::cool:

Peony νομίζω πως έχει μυρτιλα ένα καταστημα με βιολογικά στη ν σμυρνη που βρισκεται στην οδό Ιωνίας κοντα στην πλατεια σχετικά..Αν σε ενδιαφέρει θα πάω να δω κ θα σε ενημερώσω.

Εντιτ.. κοίταξα τώρα μόλις στο ντουλάπι μου κ είδα πως έχω κρανμπερυ κ τα είχα αγοράσει 4,70 από αυτό το καταστημα με τα βιολογικά...λογικά θα έχει κ μύρτιλα...

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι μόνο στη διατροφή, σε όλους τους τομείς κάθε γονιός επιβάλει στο παιδί του αυτό που θέλει για τον εαυτό του ως τρόπο ζωής. Για παραδειγμα, ο γιος μου μπορεί να θεωρήσει απίστευτη καταπίεση το γεγονός ότι θα τον βαφτίσω Χριστιανό Ορθόδοξο, όμως εγω αυτό θεωρώ καλύτερο

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ο κάθε γονιός μεγαλώνει τα παιδάκια του με τις αξίες του (είτε αυτές έχουν να κάνουν με τη συμπεριφορά προς τα ζώα, τους ανθρώπους, τη θρησκεία κλπ). Γιατί για τους βίγκαν δεν είναι μόνο θέμα διατροφής, είναι μία στάση ζωής πολύ συνειδητή - ο αντισπισισμός είναι κάτι σαν τον αντιρατσισμό, για να δώσω ένα παράδειγμα. Αλλά και όσον αφορά την υγεία, είναι τόσο καταπιεστικό, όσο καταπιεστικό μπορεί να θεωρήσει κάποιος το να μη δίνεις στο παιδί junk food και ζάχαρη όποτε το θέλει. ;) Το θέμα είναι πως κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να δώσουμε στο παιδί μας την καλύτερη δυνατή αρχή στη ζωή του ώστε να είναι ένας υγιής ενήλικας.

 

Τώρα, επί του πρακτικού, εμείς τους ξηρούς καρπούς τους ξεκινήσαμε στον 1 χρόνο, μετά από συνεννόηση με την παιδίατρο. Εφόσον δεν υπάρχει ιστορικό αλλεργιών στην οικογένεια, δεν υπάρχει πρόβλημα. Φυστίκια είναι τα μόνα που δεν τρώμε ακόμη. Κάσιους, αμύγδαλα, καρύδια, φουντούκια, και σπόρους (σουσάμι, κολοκυθόσπορους, ηλιόσπορους, καναβόσπορους) τα τρώμε όλα.

 

Οι καναβόσποροι ωστόσο δεν έχουν σχέση με το καναβούρι που δίνουμε στα πουλιά. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως λάδι καναβόσπορου (1/2 κουταλάκι την ημέρα παρέχει 100% των αναγκών σε Ωμέγα-3)

 

Yioupi, οι βίγκαν μαμάδες όταν αποθηλάζουν, αρχίζουν να δίνουν στο παιδί ενισχυμένο φυτικό γάλα (που έχει έξτρα ασβέστιο και ιδιαίτερα Β12). Το πιο θρεπτικό είναι το σογιόγαλα - καθώς έχει πολύ καλή ποσότητα πρωτεϊνης και λίπους.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Rosie, Youpi, evi155, Zέττα, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Λοιπόν, θα κοιτάξω σε βιολογικά μαγαζιά για αρχή και βλέπουμε. Ζέττα έχω δει και στο ΑΒ στην Αγία Παρασκευή, αλλά να, είναι ένα κεσεδάκι ας πούμε 100 -200 γρ και κάνει 4-5 ευρώ! Δεν μπορώ να δικαιολογήσω το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Rosie, Youpi, evi155, Zέττα, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Λοιπόν, θα κοιτάξω σε βιολογικά μαγαζιά για αρχή και βλέπουμε. Ζέττα έχω δει και στο ΑΒ στην Αγία Παρασκευή, αλλά να, είναι ένα κεσεδάκι ας πούμε 100 -200 γρ και κάνει 4-5 ευρώ! Δεν μπορώ να δικαιολογήσω το κόστος...

 

Ναι είναι όντως πολύ ακριβά, και δύσκολο να τα βρεις φρέσκα σε καλή κατάσταση. Καμία σχέση μ'αυτά που έπαιρνα από Καναδά. Τώρα χρησιμοποιώ αποξηραμένα, και σε καταστήματα με βιολογικά μπορεί να βρεις και κατεψυγμένα.

 

Όσο για το αν καταπιέζουμε τα παιδιά μας, εγώ θεωρώ καταπίεση που με τάιζαν οι γονείς μου τροφές στις οποίες εθίστηκα, και δυσκολεύτηκα απίστευτα να βγάλω απ'τη διατροφή μου μεγαλώνοντας,(σοκολάτες πατατάκια κέηκ κλπ) Όταν λέω με τάιζαν, εννοώ με άφηναν να τα φάω. Αν είναι δυνατόν. Μπορεί ένα μικρό παιδί να διαλλέξει τι θα φάει? Κι από πότε είναι καταπίεση να μη φάει ένα παιδί κρέας? Στα περισσότερα δεν αρέσει, και καταπιέζονται για να το φάνε.

 

hippiemama συγχαρητήρια για τη διατροφή που κάνεις στο παιδάκι σου.

 

Υοupi, όπως είπε και η Αμαρέττο, δε χρειάζεται κανένα υποκατάστατο. Αρκεί να τρώει τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ χίπιμαμα κ Χλόη για τις απαντήσεις. Πρέπει μάλλον να αρχίσω να προγραμματίζω καλύτερα τη διατροφή του παιδιού ώστε να είμαι σίγουρη πως είναι πλήρης κ επαρκής σε ασβέστιο (να πω την αλήθεια βουνό μου φαίνεται αυτό:oops:)

Πεόνυ τα μύρτιλα ή αλλιώς μπλουμπέρι είναι σίγουρο πως θα τα βρεις σε οποιοδήποτε καταστημα βιολογικών σε αποξηραμένη μορφη. Η τιμή τους ειναι γύρω στα 5 ευρω... τσουχτερά όπως όλα τα λιγότερα διαδεδομένα πράγματα...

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσαι. Μπορεί να φαίνεται βουνό αλλά δεν είναι. Λίγη οργάνωση στην αρχή θέλει και μετά είσαι στον 'αυτόματο πιλότο' χαχαχα

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Κι από πότε είναι καταπίεση να μη φάει ένα παιδί κρέας? Στα περισσότερα δεν αρέσει, και καταπιέζονται για να το φάνε.

 

Oops......λαθος.....:rolleyes: μεγα λαθος εδω. Ειπα να επεμβω για να μην παιρνουμε και λαθος εντυπώσεις απο ενα δημοσίευμα. Εχω προσπαθήσει να ταίσω την κόρη μου σκέτο φαί ΧΩΡΙΣ κρέας επανηλημένα και μου το εχει φτύσει. Αν μεσα δεν εχει μοσχαρι, κατσίκι ή κοτόπουλο ΔΕΝ το θέλει. Και ηταν επιλογή του νήπιου παρακαλώ πολύ. Οταν απο την αρχή την δοκιμάζεις με χορτόσουπα σκέτη και ΔΕΝ τρώει καθόλου και λες δεν βάζω μεσα και λίγο μοσχάρι και κατεβάζει 200 μλ για την πλάκα της, ε μαλλον της άρεσε η γέυση.....:roll: Επίσης απο τοτε που θυμάμαι τον εαυτό μου γούσταρα τρελλά το κρέας. Δεν θυμάμαι να με πίεσαν ποτε να το φάω....μην πάμε να το τραβήξουμε απο την αλλη ακρη ομως. Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον. Τέλος. Απο εκει και περα σεβαστές οι επιλογές ολων των μαμάδων κατ'εμε.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Οι καναβόσποροι ωστόσο δεν έχουν σχέση με το καναβούρι που δίνουμε στα πουλιά. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εμείς χρησιμοποιούμε κυρίως λάδι καναβόσπορου (1/2 κουταλάκι την ημέρα παρέχει 100% των αναγκών σε Ωμέγα-3)

 

Το καναβούρι είναι απλά μια ποικιλία κάναβης η οποία μάλιστα καλλιεργείται στην Πάφο της Κύπρου και οι κάτοικοι εκεί πέρα (ιδιαίτερα στα χωριά) το καταναλώνουνε σε διάφορες μορφές, πχ στις πίτες, στα ψωμιά, στα γλυκά.

Έχω δοκιμάσει, ο σπόρος είναι λίγο πιο μεγάλος από την κάναβη που παίρνω από το Biosophy αλλά δεν θυμάμαι διαφορά στη γεύση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχω στο μυαλό μου να αποθηλάσω στα δύο χρόνια...

κ θα με ενδιέφερε η λύση κάποιου υποκατάστατου...

Για να μην σπαταλάω όμως χώρο ίσως να πρέπει να γράψω σε κάποιο άλλο τόπικ...αλλά τελικά δεν ξέρω κ που ταιριάζει καλύτερα το θέμα μου...:cool::cool:

 

Δες αυτό το τόπικ:

 

Γάλα αμυγδάλου

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσεις εχετε δοκιμασει ποτε κρεας η και εσεις απο μωρο εισασταν vegan?μια απλη απορια που αν θελετε απαντατε

 

Εγώ είμαι εκ γεννετής βίγκαν - ο σύζυγος από τα 20 του. :)

(Πάντως μου αρέσει μία φράση, δεν θυμάμαι ποιός την είπε, περί φυσικότητας της κρεοφαγίας: "Δώσε σε ένα μωρό, ένα μήλο & ένα κουνελάκι. Αν φάει το κουνέλι και παίξει με το μήλο, θα σου πάρω καινούργιο αυτοκίνητο". ):lol:

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

παραθέτω ότι εφάρμωσα και φαγώθηκε (από τριχρονο και ενάμιση έτους) για πρωινό χορτοφαγικό:

 

  • γάλα σόγιας με γευση βανίλια με κορν φλεικς και φρούτο (τα δικά μου μόνο μπανάνα - φράουλες)
  • ψωμί με φυστικοβούτηρο ή ταχίνομελο ή βιτάμ με μέλι και φρούτο και ένα ποτήρι γάλα σόγιας βανίλια

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό το τόπικ:

 

Γάλα αμυγδάλου

Ευχαριστώ Ρόζι!!

Με αγχώνει λίγο η ιδέα του αμυγδαλόγαλου για αλλεργίες...:confused:

ΥΓ:): Της έδωσα γάλα σόγιας και φούντωσαν τα εκζέματα....:-(

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

YIOUPI, λόγω των αλλεργιών δεν νομίζω ότι είστε ακόμη έτοιμοι για τέτοιες δοκιμές.

 

Κάποια στιγμή είχα πάρει ένα γάλα από ρύζι, εμπλουτισμένο με διάφορα, το μόνο που μου φάνηκε "ασφαλές" αλλά ούτε σε μένα άρεσε, η δε μικρή ούτε να το μυρίσει. Αλλά δεν είχε και νόημα τελικά, ήταν απλώς μια ευκολία για μένα. Προτίμησα να δώσω βάρος σε άλλες τροφές πλούσιες σε ασβέστιο, πχ βερυκοκκα, μπροκολα κοκ. Είχα κάνει και μια εξέταση για να δούμε αν υπάρχει θέμα ασβεστίου και είχε τις ψηλότερες τιμές. Ίσως είναι καλό να κάνεις μια εξέταση, για να ησυχάσεις για λίγο και να μην αγχώνεσαι. Στη χειρότερη περίπτωση, υπάρχουν συμπληρώματα ασβεστίου αλλά μου φαίνεται πολύ ακραίο το ενδεχόμενο.

 

Όσα γράφονται εδώ είναι γενικά και χρειάζεται να τα φιλτράρεις για τη δική σας περίπτωση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Από μανούλες που έχουν βιγκανάκια αλλεργικά στους ξηρούς καρπούς και στη σόγια, ξέρω πως τους δίνουν γάλα βρώμης ή ρυζιού (κατά προτίμηση αυτά που έχουν ενίσχυση με ασβέστιο).

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εκ γεννετής βίγκαν - ο σύζυγος από τα 20 του. :)

(Πάντως μου αρέσει μία φράση, δεν θυμάμαι ποιός την είπε, περί φυσικότητας της κρεοφαγίας: "Δώσε σε ένα μωρό, ένα μήλο & ένα κουνελάκι. Αν φάει το κουνέλι και παίξει με το μήλο, θα σου πάρω καινούργιο αυτοκίνητο". ):lol:

 

 

για χαρην του λογου και μονο.....

 

αν δωσεις σ ενα πιτσιρικακι, ενα τσικεν ναγκετ και μια μπαμια....

 

τι χανεις??? :-D

Link to comment
Share on other sites

:lol: Καλά, ό,τι και να τυλίξεις μέσα στις σκόνες και τα βελτιωτικά γεύσης που έχουν τα chicken nuggets, θα το προτιμήσει το παιδί nananaf.gif Πέρα από την πλάκα πάντως, εξαρτάται και το πως έχεις μεγαλώσει το μικρό. Οι περισσότερες φίλες μου που έχουν χορτοφάγα παιδιά, θα πουν στο μικρό ότι αυτό είναι κοτόπουλο και το παιδί δεν το τρώει γιατί αγαπάει τα ζώα και έχει μάθει από το σπίτι του ότι δεν είναι τροφή αλλά άτομα. :wink:;-):wink:

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Απο το κοστος και μονο του να ειναι κανεις χορτοφαγος (βασει των μενου που αναφερονται στο τοπικ) απορριπτω εξ ορισμου την ιδεα.Εν καιρω κρισης οικονομικης, ενα συμβατικο μενου, χωρις βιολογικα προιοντα φυσικα, μου κοστιζει πανακριβα-για να γεμισω το ψυγειο μου μονο με τα απαραιτητα πληρωνω ηδη πολλα στο σουπερ μαρκετ.Αληθεια απο αυτη την σκοπια τι εχετε να πειτε εσεις οι χορτοφαγοι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο ακριβό αν αγοράζει κανείς πολλά επεξεργασμένα προϊόντα (π.χ γάλα και γιαούρτια σόγιας, βίγκαν παγωτά, τόφου, μπιφτέκια σόγιας κατεψυγμένα κλπ). Όσον αφορά τα υπόλοιπα τρόφιμα, ειδικά όσα αγοράζεις χύμα, είναι πολύ φθηνά. Αυτό που θέλω να πω είναι πως το κόστος να φτιάξεις μπιφτέκια από φασόλια ή φακές είναι πολύ μικρότερο από το να αγοράσεις κιμά, για να φέρω ένα παράδειγμα.

 

Από την άλλη είναι θέμα προταιρεοτήτων. Προτιμώ να στερηθώ από κάτι άλλο, και να αγοράσω βιολογικά προϊόντα για την οικογένειά μου όσο πιο συχνά μπορώ.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ρόζι!!

Με αγχώνει λίγο η ιδέα του αμυγδαλόγαλου για αλλεργίες...:confused:

ΥΓ:): Της έδωσα γάλα σόγιας και φούντωσαν τα εκζέματα....:-(

 

YIOUPI υπάρχει και το γάλα καρύδας που είναι πολύ θρεπτικό, ίσως αυτό δεν σας πειράζει. Τώρα το καλοκαίρι παίρνουμε αυτό από το Βιosophy και το βάζουμε κρύο στα smoothies, έχει πολύ ωραία γεύση!

 

Το χειμώνα χρησιμοποιώ το πιο κρεμώδες γάλα καρύδας, αυτό που είναι μέσα σε κονσέρβα (μόνο να προσέξεις να είναι βιολογικό, πολύ καλά είναι αυτά της Biona και της Terrasana). Μ' αυτό κάνω χυλό βρώμης για μένα και τον μικρό (προσθέτω και έξτρα λάδι καρύδας) και πριν τον σερβίρω βάζω διάφορους ξηρούς καρπούς, ξηρά φρούτα, λίγο άθερμο μέλι, κανέλα κτλ.

 

Τα υπόλοιπα "γάλατα" του εμπορίου τα αποφεύγω, πχ βρώμης και ρυζιού, γιατί είναι πολύ επεξεργασμένα και όχι "ωμά".

 

[Εδώ να διευκρινήσω ότι δεν είμαστε χορτοφάγοι. Ήμουνα όμως χορτοφάγος για 10 χρόνια περίπου, άρχισα να τρώω λίγο κρέας - μόνο βιολογικό από ζώα ελευθέρας βοσκής - περίπου έξι μήνες μετά που γέννησα το γιο μου.

Διαφωνώ με διάφορα που γράφονται εδώ (πχ η κατανάλωση σόγιας ειδικά από τα παιδάκια), αλλά δεν επεκτείνομαι γιατί το θέμα μας εδώ είναι άλλο.]

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...