Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συντελεστης δομησης


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

Θα ηθελα να σας κανω την εξης ερωτηση: Ακουστηκε πως μετα το Πασχα θα ψηφισθει καποιο νομοσχεδιο για να καταργηθει ο συντελεστης δομησης και πλεον να κτιζονται τα ακινητα ογκολογικα, βαση του οικοπεδου. (Επειδη δεν το εχω ψαξει αν ισχυει, με συγχωρειτε αν λεω σαχλαμαρες, και γι' αυτο ρωτω κι εσας μηπως εχετε ακουσει κατι αναλογο).

Θα μου πειτε κι εσεις τι σε καιει αν θα καταργηθει ή οχι? Πονεμενη ιστορια...

Αποφασισαμε να πουλησουμε το οικοπεδο -το οποιο εχει επανω δυο οικιες (παλαιες)- κι ενω στον ιδιο δρομο λιιιιγο πιο πανω εχει 1,4 - εμας ειναι στο 0,8.... Αυτο εχει ως αποτελεσμα να πρεπει να μειωσουμε την τιμη που το δινουμε (και το "γαμωτο" της ιστοριας ειναι πως ενα νεοδμητο διαμερισμα 80 τ.μ. στην περιοχη κοστιζει γυρω στις 250.000 ευρω ενω εγω -λογω του συντελεστη- πρεπει να δωσω οικοπεδο 198,2 τ.μ. και δυο οικιες η μια 78 τ.μ. και η αλλη 35 τ.μ. -παλαιες αλλα κατοικησιμες- πιο φθηνα απο την παραπανω τιμη! Ειμαι να σκασω γιατι τα λεφτα απο την πωληση θα αξιοποιηθουν για να καλυψουν σημαντικες μας αναγκες κι ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα καταληγω να σκεφτομαι αν θα το δωσω τελικα... :roll: )

Αν γνωριζει κανεις ο,τιδηποτε για τον συντελεστη θα του ημουν υποχρεη να μου απαντουσε!

Και παλι χρονια πολλα και ευχαριστω!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φαίη μου καλησπέρα και χρόνια πολλά! εγώ΄είμαι πολιτικός μηχανικός και να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ακούσει αυτό...επίσης μου φαίνεται αδύνατον να ισχύσει κάτι τέτοιο, γιατί δεν μπορεί στο Παγκράτι πχ και στη Σαρωνίδα να χτίζονται σε ίδιο οικοπεδο , ίδια τετραγωνικά...θα γεμίσουμε μπετόν πλέον!

σε ποια περιοχή είναι το οικοπεδό σου??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, κι εμενα μου φανηκε εξαιρετικα απιθανο -αλλα ειπα να ρωτησω!

Το οικοπεδο (μαζι με τις οικιες φυσικα) βρισκεται στον Αγιο Δημητριο Αττικης (πολλοι το ξερουν και ως Μπραχαμι). Στο σημειο που βρισκεται ο συντελεστης ειναι στο 0,8 και ενα στενο παραπανω ειναι στο 1,4... :(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν Χριστός Ανέστη

Φαίη μάλλον θα σε στενοχωρήσω, αλλά μάλλον κάπως έτσι θέλουν να κινηθούν (είχε κάτι πει η μπιρμπίλη σε συνέντευξη τύπου με την κατάργηση του νομοσχεδίου Σουφλιά για τα αυθαίρετα και τους η/μ).

Με τον τρόπο αυτό χτίζουν νομίζω στο εξωτερικό όπου δεν υπάρχει η έννοια του ΣΔ

έχω βαρεθεί πια με τις αλλαγές....:twisted:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν Χριστός Ανέστη

 

Φαίη μάλλον θα σε στενοχωρήσω, αλλά μάλλον κάπως έτσι θέλουν να κινηθούν (είχε κάτι πει η μπιρμπίλη σε συνέντευξη τύπου με την κατάργηση του νομοσχεδίου Σουφλιά για τα αυθαίρετα και τους η/μ).

Με τον τρόπο αυτό χτίζουν νομίζω στο εξωτερικό όπου δεν υπάρχει η έννοια του ΣΔ

 

έχω βαρεθεί πια με τις αλλαγές....:twisted:

Τι να πω πια βρε νουφαρακι.. Δεν ξερω κιολας αν με συμφερει να γινει αυτη η αλλαγη γιατι αν το καλοσκεφτεις θα ειναι καλα αν ανεβει στο 1,4 ΑΛΛΑ στην περιπτωση που πεσει κι αλλο τι κανω?? Αυτο σκεφτομαι και με εχει φαει η αγωνια...:-(

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ νουφαρακι!

Δεν εχω παρα να ευχηθω να μου βγει σε καλο -ετσι και προχωρησουν σε αυτην την κινηση τελικα- και........ ο Θεος βοηθος!

Και παλι ευχαριστω! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...