Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασχημα παιδικα χρονια δημιουργουν προβληματα .....


georgiamami

Recommended Posts

Φυσικα και οχι αν μπορεις να τα αποφυγεις. Αλλα επειδη εχω περασει κι εγω απο συμβιωσεις και επισης ημουν κι εγω καποτε σε παρομοια θεση με τη δικη σου (πεθερα αντι μαμα), θα σου πω μονο οτι δεν μας κανει κανεις τιποτα αν εμεις δε του το επιτρεψουμε. Στο σπιτι μου μεσα και στα ατομα που ζουν μεσα σε αυτο, αποφασιζουμε μονο εμεις και κανενας αλλος. Αυτο πρεπει να το απαιτησεις. Προφανως απο οσα εχεις αναφερει, εχω σχηματισει μια αποψη - ισως εσφαλμενα- η οποια ειναι οτι εφοσον εισαι συνεχως σε μια κατασταστη που δεν μπορεις να διατηρησεις τον ελεγχο, αδυνατεις να κρατησεις την ψυχραιμια σου ωστε να οριοθετησεις τις συμπεριφορες των τριτων. Με αποτελεσμα να "σου εχουν βγαλει το ονομα" και να μη σε παιρνουν στα σοβαρα. Εγω διακρινω μαι κοροιδια πισω απο την πλατη σου, που τελικα κανει την εμφανιση της σε καποιες κοινωνικες στιγμες.

Ο αντρας σου δε συμφωνει απολυτα με τη δικη σου αποψη????? Καπου με εχεις μπερδεψει. Συγνωμη αν κανω λαθος.

Παντα ...φιλικα!!!!

 

 

Αλιμονο!Εχεις δικιο..ετσι ειναι...ημουν η μικρη της οικογενεια παντα κ οι δικοι μου με τον αδερφο μου σπαγανε πλακα μαζι μου,με τη κακη εννοια...Δε θυμαμαι αν το εγραψα,αλλα τα αστεια τους ητανε του στυλ...ζητουσα θυμαμαι μια φορα απο τη μανα μου να μου δωσει λιγη βανιλια,τρωγανε ολοι,καλοκαιρι κ μου λεει ειρωνικα οχι..."θελω λιγο μαμα.." "οχι δεν ειναι για σενα η βανιλια ειναι για το παιδι μου" 'ποιο παιδι μαμα" "το αλλο που εχω" 'εγω?" "οχι εσυ το αλλο...εσενα σε πηραμε απο τους γυφτους δε σε εχουμε παιδι' κ καρ καρ γελουσανε..:evil:.Οπως καταλαβαινεις μιλαμε για δουλεμα κ υποτιμηση εξ αρχης...Δε καταλαβαινανε τι κανανε απο τοτε....ειδικα η μανα μου...

 

ο αντρας μου δε συμφωνει κ μου λεει εχεις δικιο κ το εννοει...Εχει πιασει ο καημενος πολλες φορες τη μανα μου κ το πατερα μου κ τους εχει μιλησει οτι δεν ειναι σωτοι απενταντι μου κ με στεναχωρουνε αλλα δε καταλαβαινουνε....αυτο εγινε στα βαφτισια μετα...(λεω λεπτομερεις παραπισω) κολο δικαιολογιες λεγανε κ οτι εγω τα περνω ολα της μετρητης κ ο πατερας μου μετα απο καιρο(με αυτον ψιλοσυνενοουμαι καπου καπου...) μου ειπε για τον αντρα μου σχετικα με το οτι τους μιλησε,υπονοησε πως ειναι σα γυναικουλα που ασχολειται με παιδιαστικα πραγματα...γιατι λεει ειναι ολη μερα με τη μανα του κ βλεπει αυτη κ κανει το ιδιο κ αυτος....Το οτι ειπε κατι τετοιο για εναν τετοιο ανθρωπο...δε με εξοργησε γιατι μπορω να το παρακουσω..αλλα να εχει τετοια αποψη ο πατερας μου για τον ανθρωπο μου που ειναι ...τι να πω...θησαυρος...με ενοχλει πολυ....

 

Μας βαζουνε διαολιες πολλες κ προβληματα που δεν εχουμε κ μας κανουνε χειροτερα...Δικα μας στη σχεση δεν ειχαμε ποτε,κ τωρα που βιωνουμε ενα μεγαλο ανχος επιβιωσης γιατι ειμαστε 3 κ δεν ειμαστε καλα οικονομικα,δε μας βοηθαει κανενας,ειναι κ η γνωστη ταραχη που προκαλει το παιδι στη σχεση ...δενει το γλυκο;)

 

 

Σε συζητησεις μας εχουμε πει κ οι δυο πως αν ποτε χωρισουμε θα ναι εργο ανθρωπων μας....:(

 

 

Οσο για την διεκδικηση σεβασμου...η μανα μου απο τις 14 του μηνα δε μου μιλαει κ πριν ηρθε,χτυπαει το κουδουνι,ανοιγο κ μου λεει αυτα ειναι για το παιδι(ειχε φρουτα) σα να μου ελεγε...εσυ εισαι τρελλη...δε με αφηνεις να δω το παιδι αλλα εγω σας νοιαζομαι κ το παιδι πολυ...ασχετα αν δεν ηρθε τοσο καιρο να το δει κ γενικα δεν ερχετε ποτε.περιμενει να της το παω εγω,το ιδιο κ η πεθερα μου...λεει...δεν ερχομαι γιατι θελεις να μη φοραμε παπουτσια στο σπιτι:shock:Απο δικαιολογιες κ μ@@@@@ες μου λενε ενα σωρο....

 

Οι φιλοι μας που τους ελεγε η μανα μου εξ αρχης οτι ειμαι παραξενη δε δινω το παιδι κ.λ.π. μου τα ειπανε αυτα απο καιρο κ τους ξηγησα τους λογους,αδιαφοροντας για το αν θα τους προσβαλω τους δικους μου κ μου δινανε χιλια δικια...Τους ειπα απλα...οταν ημουν λεχωνα η μανα μου ητανε μαζι σας ολη μερα κ επινε καφε,κανω λαθος?Μου ειπανε "οχι".Τελειωνατε με τους καφεδες στις 10 κ τοτε η μανα μου ερχοτανε σπιτι μια βολτα 5 λεπτα να δει κ καλα το νεογενητο σωστα?.Σωστα μου ειπανε...Τους λεω..τα συμπερασματα δικα σας....;)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 536
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μη μπερδεύεσαι.

Το παιδί δε γνωρίζει τι είναι καλό και τι κακό. Δεν ξέρει τι είναι φυσικό ή όχι.

 

Ό,τι βλέπει το γενικεύει. Νομίζει πως όλοι λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Πως αυτό είναι το σωστό.

 

Εμπιστεύσου τις εμπειρίες σου και τα "μαθήματα" που πήρες τόσα χρόνια... και μην υποβάλεις το παιδί σου στα ίδια βιώματα με τα δικά σου.

ετσι ειναι, τα παιδια απλα μιμουνται (κατα μεγαλο ποσοστο)

σας υποσχομαι οτι την επομενη φορα "ο διακοπτης θα σβησει αμεσως "

Link to comment
Share on other sites

Σε συζητησεις μας εχουμε πει κ οι δυο πως αν ποτε χωρισουμε θα ναι εργο ανθρωπων μας....:(

 

Εστιασε την προσοχη σου στη δικη σου οικογενεια. Θεωρω οτι εχεις αφησει πολυ ολους τους αλλλους (συγγενεις και φιλους) με τα πες πες και τις συζητησεις και με τα δικια που σου δινουν και καπου εχεις χασει τη μπαλα. Η ζωη σου σου ανηκει κι εσυ πρεπει να εισαι καλα, πρωτιστως για τον αντρα σου και το παιδι σου. Οι υπολοιποι ας ακολουθησουν .........

Στη ζωη σας -τη κοινη ζωη σας- θα τυχουν πολλες δυσκολες στιγμες και θα πρεπει να ειστε δυνατοι και σε ετοιμοτητα να τις ξεπερασετε ΜΑΖΙ. Μη σκεφτεσαι χωρισμους και λογους. 1ος Στοχος: Ειστε μαζι γιατι θελατε να ζησετε μαζι και δημιουργησετε τη δικη σας οικογενεια. Χαρειτε λοιπον αυτο που εσεις φτιαξατε, εμπλουτιστε το, προστατεψτε το και 2ος Στοχος: Φροντιστε τα παιδια σας να γινουν καλυτεροι απο εσας. :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Ω! Όχι!

Δεν είναι για να παραιτηθείς. ;)

 

Πολλές φορές... φτάνεις σε ένα σημείο και λες... "οκ, είμαι καλά". Μετά από λίγο κάτι γίνεται και νομίζεις πως είσαι πάλι στην αρχή. Και στην πράξη φοβάσαι πως "έχασες έδαφος". Τότε, θυμώνεις ακόμα πιο πολύ γιατί το βιώνεις σαν προσωπική αποτυχία το "πισωγύρισμα". Και θυμώνεις, και χρεώνεις τους άλλους για αυτά που νιώθεις κτλ κτλ (θα τα ξέρεις πολύ καλά... να μην τα ξαναλέω...)

αυτο παλιωτερα μου συνεβαινε διαρκως

τωρα πολλη πιο σπανια

Και συνήθως (αυτό έκανα για χρόνια), αγωνίζεσαι με πάθος και θυμό μπας και ξαναφτάσεις τουλάχιστον εκεί που ήσουν, στο "καλό" σημείο.

ακριβως μετα λες ,μα τι αχαρηστη που ειμαι ,ας φτασω τουλαχιστον στο "καλο'σημειο που ημουν

....

Αν όμως χαλαρώσεις... και αποδεχθείς πως πισογυρίσματα θα υπάρχουν γιατί απλά τα βιώματα και οι μνήμες μας είναι αυτές. Αυτή είναι η κληρονομιά μας. Θα δεις τότε, πως όσο ξαφνικά γύρισες πίσω, τόσο ήρεμα -και σύντομα!!- θα επανέλθεις στο καλό σημείο που ήσουν.
τωρα οταν μου συμβαινουν αυτα τα πισωγυρισματα και παλι φοβαμαι οτι θα μεινω εκει, αλλα κανω μεγαλυτερη προσπαθεια και γρυγοροτερες κινησεις ωστε να επανελθω,ας πουμε αμεσως παιρνω τα παιδια και βγαινω εξω για καφε η για βολτουλα για να συνελθω, πολλες φορες πιανει,και αν δεν πιασει την πρωτη μερα βγαινω και την δευτερη και την τριτη,εχω καταλαβει οτι της υποτιμουσα πολυ τις βολτες παλια ,αλλα ειναι μια πολυ καλη λυση(παλια κλεινομουν σπιτι και μερα με την μερα αφηνομουν στην "αγκαλια" της καταθλιψης)

εκτος απο τα παιδια βγαινω για καφε με οποιον διαθεσιμο φιλο φιλη και αυτο βοηθαει πολυ ,μα παρα πολυ ,αυτο το καλοκαιρι εχω βγει τοσες φορες οσες δεν εχω βγει σε ολη μου τη ζωη;););)

 

Δε χρειάζεται κάθε φορά που γυρνάς πίσω να "ανακαλύπτεις τον τροχό"! ;)

Χαλαρώνεις και αφήνεις το χρόνο και την ηρεμία... να σε περάσουν απέναντι. Κάπως έτσι λειτουργεί αυτό που ονομάζω "γεφύρι".

 

Αν κάνεις μερικά τέτοια σύντομα πισωγυρίσματα, τότε θα σταματήσεις να τα φοβάσαι. Κι αν σταματήσεις να τα φοβάσαι... ελαττώνονται... ή κι αν γίνονται... θα είναι πιο ανώδυνα. Και κάθε φορά θα σε φτάνουν σε καλύτερο σημείο, πιο δυνατό, πιο υγιές.

ελπιζω συντομα να φτασω σε αυτο το σημειο ,αλλα βεβαια ειναι και ο χωρισμος στην μεση που λογικα θα με παει πισω

 

 

Εεεε κοπελιααα!! έχεις ΠΟΛΥ ψηλά τον πήχυ!!! ΠΑΡΑ πολύ ψηλά!
γενικα σαν ανθρωπος απαιτω πολλα απο τον εαυτο μου ,το εχω αυτο

εδω ειναι που παιζει ρολο η αυτοενοχοποιηση ,να κατηγορεις μονιμος τον εαυτο σου για τα λαθη σου ,ειναι κουραστικο για σενα αλλα και για τους γυρω σου ,αυτος ειναι και ενας λογος που απαιτεις και απο τους αλλους να αναγνωριζουν τα λαθη τους και οταν δεν το κανουν θυμωνεις

μηπως η αιτια ειναι το οτι οι γονεις μας δεν ζητουν συγνωμη και δεν αναγνωριζουν τα λαθη τους ??????

 

Γιατί σε πονά;

 

Όταν το παιδί σου έχει ίωση... σε πονά τόσο;

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω... Απλά μια αρρώστια... σε άλλο τομέα. Κι εγώ δεν ξέρω αν είναι... δεν έχω πάει σε ειδικό... αν και κάποιες φορές στο παρελθόν το ήθελα πολύ.

απλα η ιωση ειναι περαστικη ενω μια ψυχικη νοσος ,συχνα ,ανιατη

 

 

Είδες... εκείνη ακόμα δεν έλυσε τα δικά της.

 

Εμείς τα λύσαμε -έστω και λίγο. Άρα, κάτι έκανε κι αυτή... Άθελά της, μας έδωσε ένα μικρό εφόδιο, ένα μικρό σωσίβιο, έστω και ασυναίσθητα, το οποίο λειτούργησε για να πάμε εμείς ένα βήμα παραπέρα.

 

Το ό,τι έχουμε εσύ κι εγώ την "ελευθερία" να βελτιώσουμε έστω και 1 κομμάτι περισσότερο από εκείνη... οφείλεται ίσως στο ότι μας δώθηκε ένα τέτοιο περιθώριο... που η ίδια δεν είχε.

 

(Ακούγεται πολύ παράξενο αυτό... εεε;; )

 

πολυ παραξενο και οφειλω να σου πω οτι δεν το καταλαβαινω και πολυ
Δε θα πω τίποτα εδώ...

υπάρχουν βαθιά συναισθήματα... τα καλύτερά μου.... ίσως η πηγή της ζωής μου... ... .... ....

εννοεις τον αντρα σου?ευχομαι ολοψυχα να ειστε καλα ;););)
Link to comment
Share on other sites

...

εκτος απο τα παιδια βγαινω για καφε με οποιον διαθεσιμο φιλο φιλη και αυτο βοηθαει πολυ ,μα παρα πολυ ,αυτο το καλοκαιρι εχω βγει τοσες φορες οσες δεν εχω βγει σε ολη μου τη ζωη;););)

 

Ομοίως!! ;)

Σ' αυτόν τον τομέα είχα το ΚΑΛΥΤΕΡΟ καλοκαίρι EVER!

 

ελπιζω συντομα να φτασω σε αυτο το σημειο ,αλλα βεβαια ειναι και ο χωρισμος στην μεση που λογικα θα με παει πισω

Είναι επιβάρυνση..

μα προσπάθησε να μη μπλέξεις το ένα με το άλλο... (όσο είναι αυτό δυνατό).

 

Και παρέα... πολύ παρέα... να αλλάζει το μυαλό...

 

γενικα σαν ανθρωπος απαιτω πολλα απο τον εαυτο μου ,το εχω αυτο

εδω ειναι που παιζει ρολο η αυτοενοχοποιηση ,να κατηγορεις μονιμος τον εαυτο σου για τα λαθη σου ,ειναι κουραστικο για σενα αλλα και για τους γυρω σου ,αυτος ειναι και ενας λογος που απαιτεις και απο τους αλλους να αναγνωριζουν τα λαθη τους και οταν δεν το κανουν θυμωνεις

μηπως η αιτια ειναι το οτι οι γονεις μας δεν ζητουν συγνωμη και δεν αναγνωριζουν τα λαθη τους ??????

Να δεις τι μου θυμίζει..... τι μου θυμίζει..... αααα... ναι... εμένα! :lol:

Μόνο που παλιά κατηγορούσα τον εαυτό μου για τα λάθη όλων.

Τώρα κρατάω μόνο τα δικά μου. Και κοιτάω τι περνά από το χέρι μου για να το διορθώσω. Τα λάθη των άλλων... πρόβλημά τους... και μακριά από μένα! ;)

 

Τσατίζονται οι άλλοι συχνά γι' αυτό.. Είχαν βολευτεί να τα ρίχνουν πάνω μου... Αλλά... δε με αφορά πλέον η δική τους στενοχώρια.

 

απλα η ιωση ειναι περαστικη ενω μια ψυχικη νοσος ,συχνα ,ανιατη

ΟΚ.. γράψε λάθος για την ίωση.

 

Εννοώ... πάντως πως είναι αρρώστια. Πως δεν το κάνει με "πρόθεση". Δεν είναι δηλαδή κακός άνθρωπος. Είναι πέρα από τις δυνάμεις του το "φυσιολογικό".

 

Από εκεί ξεκίνησα εγώ και "συγχώρεσα" (έστω και στο μισό). Αυτό δούλεψε -για μένα.

 

πολυ παραξενο και οφειλω να σου πω οτι δεν το καταλαβαινω και πολυ

Κάθε γενιά βελτιώνεται... αυτό λέω... Κάτι υπάρχει, κάτι αλλάζει... και κάθε γενιά είναι λίγο καλύτερα ψυχολογικά. Ρίξε μια ματιά τι πέρασε η μαμά σου ως παιδί... ρίξε μια ματιά τι πέρασε η γιαγιά σου ως παιδί... κτλ. Έτσι από περιέργεια. Θα δεις πως... αυτά που περνάς, τα πέρασαν σε μεγαλύτερο βαθμό χωρίς να το έχουν συνειδητοποιήσει καν! Το έχουν πάρει ως φυσιολογικό.

 

εννοεις τον αντρα σου?

Ευχαριστώ για τις ευχές σου! :D

Όχι δεν εννοώ τον άντρα μου!;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εστιασε την προσοχη σου στη δικη σου οικογενεια. Θεωρω οτι εχεις αφησει πολυ ολους τους αλλλους (συγγενεις και φιλους) με τα πες πες και τις συζητησεις και με τα δικια που σου δινουν και καπου εχεις χασει τη μπαλα. Η ζωη σου σου ανηκει κι εσυ πρεπει να εισαι καλα, πρωτιστως για τον αντρα σου και το παιδι σου. Οι υπολοιποι ας ακολουθησουν .........

Στη ζωη σας -τη κοινη ζωη σας- θα τυχουν πολλες δυσκολες στιγμες και θα πρεπει να ειστε δυνατοι και σε ετοιμοτητα να τις ξεπερασετε ΜΑΖΙ. Μη σκεφτεσαι χωρισμους και λογους. 1ος Στοχος: Ειστε μαζι γιατι θελατε να ζησετε μαζι και δημιουργησετε τη δικη σας οικογενεια. Χαρειτε λοιπον αυτο που εσεις φτιαξατε, εμπλουτιστε το, προστατεψτε το και 2ος Στοχος: Φροντιστε τα παιδια σας να γινουν καλυτεροι απο εσας. :-P:-P:-P

 

Καταρχην σ ευχαριστω για τη βοηθεια!

Τους φιλους δεν τους εβαλα εγω στα προσωπικα μας,η μανα μου εχει τη ταση να λεει παντου πραγματα,κατηγοριες για μενα..απο οταν ημουν πολυ μικρη το εκανε.Εφτασα να πηγαινω σχολειο κ να δουλευω απο μικρη 14-15 για της αποδειξω οτι ειμαι αξια κ τους εδινα τα χρηματα.Στο λυκειο στις διακοπες δουλευα σε 2 δουλειες,μιλαμε για ψυχαναγκασμο...Εχω παρει ενα σωρο πτυχεια,δε ξερω κ εγω τι εχω..εδινα εξετασεις χειμωνα καλοκαιρι σε 3 διαφορετικα αντικειμενα σπουδων,πολυ διαβασμα γιατι ηθελα να με εκτιμησει...Παντα με συγκρινε με τον αδερφο μου...Οταν δε βρηκα τον συζηγο,ειναι καλο παιδι αλλα γι αυτην ενας αγραμματος κ οχι του επιπεδου της...μου εχει κανει τη ζηω ποδηλατο...κ τη δικια του απισης..δε γουσταρει τη πεθερα μου,ουτε να τη βλεπει δε θελει γιατι ειναι χαμηλωτερου επιπεδου..:rolleyes: κ δε παλευεται...Πριν λιγο μαλωσα μαζι της γιατι της ειπα για τα γενεθλια του παιδιου κ για το οτι της απαγορευω να δωσει ξανα οτιδηποτε στο παιδι,της ειπα για τη τουρτα κ με εβγαζε τρελλη"εγω?εδωσα τουρτα στο παιδι εγω?" ετσι ελεγε...κ τσιριζε κ μου ελεγε "να πεις στις ρουφιανες(τη πεθερα μου κ της αδερφη της εννοει) να μη ξαναπατησουνε εδω.:shock:Εμενα ο συζηγος μου το ειπε ,οι φιλες μου που καθοτανε διπλα της κ η κορη της νονας μου,η κουμπαρα ,μου που μεταξυ τους αυτοι δεν εχουνε σχεση ,δε γνωριζονται...δε το συζητησανε,απλα την ειδανε κ μου το ειπανε γιατι ξερουνε οτι εχει προβλημα το παιδι.

 

 

Την εβαλα να ορκιστει κ μετα μου ελεγε οτι η νονα μου τον εδωσε λιγο,της λεω κ εσυ τι εκανες,τη κοιτουσες? κ τη συνεχεια τη καταλαβαινεις....Μπαχαλο!Λεει πολλα....βγαζει πολυ πικρα κ υποτιμηση για μενα ,ανεκαθεν!Εχει αποθυμενα κ ξερει οτι στον αδερφο μου δε περνανε αυτα,τον εχει κ αδυναμια...κ εχει πει πως εμενα με εκανε μονο κ μονο για να μην ειναι μονος του ο αδερφος μου:shock:Εμενα με μεγαλωνε απο ημερων η γιαγια μεχρι μεγαλη κ τη γιαγια μου δε τη γουσταρει μια..κ κανεναν δε χωνευει....ουτε τα αντερα της!

 

Δεν την αντεχω αλλο....Δε μπορω να τα πω σε κανεναν αυτα,δε θελω να κανω οτι αυτην,σεβομαι τον αντρα μου πολυ.Κ οταν λεω εχουμε πει πως αν χωρισουμε θα φταινε αυτοι,εννοω τη μανα μου,το πατερα μου κ τα πεθερικα μου...Ξερω οικογενειες που ειναι σκοτωμενοι,δε μιλανε..κ στο κοσμο δε φαινεται ποτε γιατι προσεχουνε πολυ,δε δινουνε δικαιωματα..η μανα μου δε χανει ευκαιρια να δηλωνσι οτι δε τα παει καλα μ εμενα η τα πεθερικα μου

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε κορίτσια... αν είχα μείνει μέσα στο σπίτι (κοντά, από πάνω, παραδίπλα κτλ) ή ακόμα και στην ίδια πόλη... Δε θα την είχα βγάλει καθαρή..... Μου έκανε καλό που έβαλα χιλιόμετρα απόσταση.

 

Η μόνη μας επαφή είναι μέσω τηλεφώνου (που αν δω τα ζόρικα, πετάω ένα "αχχχ κάτι θέλει το παιδί - σε κλείνω" και τελειώνει εκεί. Και επίσης επίσκεψη μερικές μέρες το χρόνο... Όλες μαζί... να είναι 20 ;; Κάπου εκεί (και δεν είναι όλες μαζεμένες).

 

Και ΦΕΤΟΣ ... ΜΟΝΟ φέτος... δεν τσακωθήκαμε!

 

 

Εσείς.... .... Πώς αντέχετε!!??!

 

Διαβάζω αυτά που γράφετε... και ουσιαστικά δείχνει πως είναι μια συνεχής πηγή στρες, προβλημάτων και άγχους. Πώς αντέχετε να την έχετε κοντά σας; (μόνο που το σκέφτομαι.... μου σηκώνεται η τρίχα). Δεν έχω τόσο ψυχικό σθένος.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην παρακαλω!!! Δεν κανει τιποτα!!!!! Χαρα μου να βοηθω τους συνανθρωπους μου.

 

.................

Εφτασα να πηγαινω σχολειο κ να δουλευω απο μικρη 14-15 για της αποδειξω οτι ειμαι αξια κ τους εδινα τα χρηματα.Στο λυκειο στις διακοπες δουλευα σε 2 δουλειες,μιλαμε για ψυχαναγκασμο...Εχω παρει ενα σωρο πτυχεια,δε ξερω κ εγω τι εχω..εδινα εξετασεις χειμωνα καλοκαιρι σε 3 διαφορετικα αντικειμενα σπουδων,πολυ διαβασμα γιατι ηθελα να με εκτιμησει...Παντα με συγκρινε με τον αδερφο μου...

Με τον αδερφο σου πως τα πας?????

............................

Εχει αποθυμενα κ ξερει οτι στον αδερφο μου δε περνανε αυτα,τον εχει κ αδυναμια...κ εχει πει πως εμενα με εκανε μονο κ μονο για να μην ειναι μονος του ο αδερφος μου:shock:Εμενα με μεγαλωνε απο ημερων η γιαγια μεχρι μεγαλη κ τη γιαγια μου δε τη γουσταρει μια..κ κανεναν δε χωνευει....ουτε τα αντερα της!

 

Μηπως πρεπει να μη περνουν ουτε σε σενα κι ας μη σου εχει αδυναμια?????? Θυμισου τι σου ειπα παραπανω.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην παρακαλω!!! Δεν κανει τιποτα!!!!! Χαρα μου να βοηθω τους συνανθρωπους μου.

 

 

Μηπως πρεπει να μη περνουν ουτε σε σενα κι ας μη σου εχει αδυναμια?????? Θυμισου τι σου ειπα παραπανω.!!!!!!

 

 

Τι αλλο να κανω βρε κοριτσι..Απο μικρη ενιωθα οτι η ειμαι η μαμα που μιλαει στο παιδι της που ειναι ατακτο..Της λεω τις προαλλες...δε χωνευεις τη πεθερα μου,καλως...μη με ζαλιζεις καθε τρεις κ λιγο τι κανει κ τι οχι δε με ενδιαφερει...μη μου γεμιζεις σαρακια με γκρινιες...πολλες φορες επιρρεαζομαι με οτι μου λες κ φτανω στο σημειο να τσακωνομαι με τον αντρα μου για ηλιθια πραγματα που δεν αφορουνε τα προσωπικα μας...Εσυ σα μανα πρεπει να κοιτας να μας ενωνεις κ οχι να βαζεις διαολιες.Τι της εχω πει...Χριστο δε καταλαβαινει!Τη περνω με το καλο πολλες φορες κ προσπαθω,ειληκρινα,να ειμαι ηρεμη,αλλα ειναι παντα επιθετικη κ μου τη λεει συνεχεια,ξερει οτι εχει αδικο κ για να μη φανει φωναζει κ κατηγορει τους παντες,καθε φορα...

 

 

Για παραδειγμα...τα πειρα που εδινε τουρτα στο παιδι κ οταν της το ειπα οτι σου απαγορευω να ξαναδωσεις οτιδηποτε τροφιμο στο παιδι η απαντηση της..."γιατι τα κριτσινια που δινεις εσυ δεν εχουνε ζαχαρη κ μας το παιζεις κ συντηρητικη" κ τα λεει με τετοιο υφος που ωρς ωρες μου ρχετε να της ριξω μπουνια....Ξερει να εξιλεωνει τον εαυτο της αμεσα για τη μ@@@ που κανει,δικαιωλογει τις πραξει της επικαλοντας δικα σου σχετικα κ ασχετα πεπραγμανα για να σου δημιουργησει ενοχες,αυτο μου κανει συνεχεια...

 

Ειδες που σου ελεγα πως ειχα φτασει στο σημειο να μη ξερω τι ειναι λογικο κ τι παραλογο...Οαντρας μου με ταρακουνησε...ειχα μαθει να σκιβω το κεφαλι παντακ να εχει δικιο παντα...Το κακο ειναι οτι μουρμουραει(οπως ακριβως το λεω) κ στο πατερα μου κ τον εχει κανει αλλο ανθρωπο,ο οποιος του τα λεει εκεινη οπως θελει κ εκεινος ερχετε με θυμο κ μου λεει τα χιλια δυο με νευρα κ φωναζει οτι στεναχωρω τη μανα μου κ.λ.π.Ολα αυτα τα κανουνε μπροστα στο παιδι μου,που εγω δεν εχω τολμησει ποτε να διαπληκτιστω μπροστα στο παιδι με τον αντρα μου κ δε θα το κανω ποτε.αλλα αυτοι δε ξερουνε απο τροπους ειναι χυμα οι ανθρωποι....εκει τα περνω κ εγω ασχημα κδιωχνω το πατερα μου,χωρις να του εξηγησω τιποτα...μενει με την εντυπωση οτι φταιω,αλλα ειληκρινα οταν ερχετε με φορα κ μου τη λεει μπροστα στο παιδι τα περνω στο κρανιο,να φωναζει μπροστα στο παιδι για κατι που δε κατεχει?

 

 

 

Με τον αδερφο μου καλα τα παμε κ του εχω πολυ αδυναμια...απλα ειναι ιδιος με τη μανα μου κ το πατερα μου,ειναι της καλοπερασης κ δε λογαριαζει κ πολλα...λειπει απο πολυ μικρος κ αυτος κ δεν εχει εικονα του τι γινεται κ τον μουρμουραει η μανα μου οττι τη συμφερει κ ερχετε κ αυτος κ μου τη λεει σε πιο υπιους τονους...Γενικα ενα μπαχαλο που μου τρωει τη ψυχη καθως πλεον κ του αντρα μου...

 

Την ησυχια μου θελω...να μην ασχολειται κανενας με κανεναν...Να μπορω να φερω τη παθερα μου π.χ. κ να μη περιμενω οτι μολις φυγει θα με ξαναστησει στη γωνια η μανα μου,στη συνεχεια ο πατερας μου κ μετα θα στειλουν κ τον αδερφο μου.

 

Δεν ασχολουμε,δε τους μιλαω κ ομως η μανα μου εκμεταλευεται παντα τη καλοσυνη του αντρα μου που θα της πει.."ελα λιγο επανω κατσε με τον μικρο εχεις μερες να τον δεις"(ο καημενος προσπαθει να μας ενωνει(τωρα κιολας πηγε κατω κ καθεται με τα πεθερικα του απο σεβασμο,οι οποιοι τον λενε γυναικουλα πισω απο τη πλατη του,σ εμενα,κ πολλα αλλα...αλλα πως να του το πω?Ο καημενος ειναι πολυ καλος ανθρωπο κ εχει καλες αρχες)ετσι περνει αερα κ την αλλη μερα μου ρχετε παλι κ ξελυνει τη γλωσσα της κ χυνει φαρμακι.

 

Εχουνε παθει τα νευρα μου τελευταια μαζι τους....εχω καταθλιψη κ δε μπορω να παρω κ φαρμακα.Ολο μια στεναχωρια εχω μεσα μου,που αν κανω κ κατεβω να βγω μια βολτα θα τους αντικρισω,θα τερεξουνε να δουνε κ καλα το παιδι κ δε θελω να τους το δινω ειληκρινα...αλλα δεν ειναι δικαιωμα μουοτι κ να χω εγω για το παιδι ειναι παππουδες του,οποτε το δινω για μια αγκαλια χωρις να πω λεξη.

 

Ρε συ Γεωργια δε μου καθεται αυτο το ερμο το τζοκερ να παρω τον αντρουλι μου κ το νινι μας κ να παω στην αλλη ακρη της γης...κ φευγοντας να ριξω κ μια μουτζα:lol::cool:

 

Εχουμε ενα σωρο προβληματα οικονομικα κυριως..κ εχουμε κ τους δικους μας να μας μουρμουρανε....Αυτοι τα βρηκανε ολα στρωμενα...η μανα μου χωρις σπουδες μπηκε σε πολυ καλη δουλεια με μεσον...κ εμενα με ελεγε αγραμματη...Να χε@@@ το μισθο τηςκ ολα...που απο οταν γενηθηκε το παιδι δε του εχει παρει ουτε μια πανα κ οταν της το ειπα μου λεει...δεν εχω λεφτα...αλλα για τσιγαρα κ 50 καφεδες τη μερα εχει....:evil:Δε με νοιαζει..να ναι καλα μανουλες εδω μεσα που πουλανε κ χαριζουνε κ τη βγαζουμε με μεταχειρισμενα.Δε της ζητησα ποτε λεφτα μονο της εδινα τα δεδουλευμενα μου,δε θα ζητησω τωρα.

 

Τα πα κ ξεθυμανα....

Αυτο ηταν κατωσεντονο:lol:!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένουμε και την παπλωματοθήκη! :lol:

Είμαστε συνηθισμένες στα είδη ιματισμού! ;)

 

Εγκλωβισμένη λοιπόν.... αχ....

 

Γιατί περιμένεις λογική συμπεριφορά από ανθρώπους που δείχνουν να μην έχουν τέτοια ικανότητα;

 

Πολλές φορές -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- μοιάζει να προσπαθούμε να αποσπάσουμε κάποιες συμπεριφορές από ανθρώπους που δε μπορούν να τις παρέχουν. Και φυσικά όταν δε λαμβάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε, απογοητευόμαστε... ξανά και ξανά...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο και εσυ....:rolleyes:Ισως λογο της σχεσης...παιδιου γονεων..το παιδι παντα αποζητα την αποδοχη των γονιων του κ καταβαθος παντα θα ηθελα να με αποδεχτουνε κ εμενα κ την οικογενεια μου πλεον...ειναι λογκιο νομιζω...Ξερεςι οτι μια καλη κουβεντα φτανει να γυανει πολλες κακες...εγω συχνωρω κ ευκολα...μπορει σημερα να μαλωσω με καποιον κ αυριο να μου πει σε εχω αναγκη κ να του σταθω σα να μη συνεβει ποτε τιποτα...γενικα δε κραταω κακια...απλα τωρα θυμωνω γιατι η συμπεριφορα τους εχει αντικτυπο στο συζηγο κ στο παιδι μου...Οσο μεναμε μακρια ημασταν πολυ καλυτερα,τωρα που μενουνε απο κατω...αστα βραστα!:(

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλο να κανω βρε κοριτσι..Απο μικρη ενιωθα οτι η ειμαι η μαμα που μιλαει στο παιδι της που ειναι ατακτο..Της λεω τις προαλλες...δε χωνευεις τη πεθερα μου,καλως...μη με ζαλιζεις καθε τρεις κ λιγο τι κανει κ τι οχι δε με ενδιαφερει...μη μου γεμιζεις σαρακια με γκρινιες...πολλες φορες επιρρεαζομαι με οτι μου λες κ φτανω στο σημειο να τσακωνομαι με τον αντρα μου για ηλιθια πραγματα που δεν αφορουνε τα προσωπικα μας...Εσυ σα μανα πρεπει να κοιτας να μας ενωνεις κ οχι να βαζεις διαολιες.Τι της εχω πει...Χριστο δε καταλαβαινει!Τη περνω με το καλο πολλες φορες κ προσπαθω,ειληκρινα,να ειμαι ηρεμη,αλλα ειναι παντα επιθετικη κ μου τη λεει συνεχεια,ξερει οτι εχει αδικο κ για να μη φανει φωναζει κ κατηγορει τους παντες,καθε φορα...

 

 

Για παραδειγμα...τα πειρα που εδινε τουρτα στο παιδι κ οταν της το ειπα οτι σου απαγορευω να ξαναδωσεις οτιδηποτε τροφιμο στο παιδι η απαντηση της..."γιατι τα κριτσινια που δινεις εσυ δεν εχουνε ζαχαρη κ μας το παιζεις κ συντηρητικη" κ τα λεει με τετοιο υφος που ωρς ωρες μου ρχετε να της ριξω μπουνια....Ξερει να εξιλεωνει τον εαυτο της αμεσα για τη μ@@@ που κανει,δικαιωλογει τις πραξει της επικαλοντας δικα σου σχετικα κ ασχετα πεπραγμανα για να σου δημιουργησει ενοχες,αυτο μου κανει συνεχεια...

 

Ειδες που σου ελεγα πως ειχα φτασει στο σημειο να μη ξερω τι ειναι λογικο κ τι παραλογο...Οαντρας μου με ταρακουνησε...ειχα μαθει να σκιβω το κεφαλι παντακ να εχει δικιο παντα...Το κακο ειναι οτι μουρμουραει(οπως ακριβως το λεω) κ στο πατερα μου κ τον εχει κανει αλλο ανθρωπο,ο οποιος του τα λεει εκεινη οπως θελει κ εκεινος ερχετε με θυμο κ μου λεει τα χιλια δυο με νευρα κ φωναζει οτι στεναχωρω τη μανα μου κ.λ.π.Ολα αυτα τα κανουνε μπροστα στο παιδι μου,που εγω δεν εχω τολμησει ποτε να διαπληκτιστω μπροστα στο παιδι με τον αντρα μου κ δε θα το κανω ποτε.αλλα αυτοι δε ξερουνε απο τροπους ειναι χυμα οι ανθρωποι....εκει τα περνω κ εγω ασχημα κδιωχνω το πατερα μου,χωρις να του εξηγησω τιποτα...μενει με την εντυπωση οτι φταιω,αλλα ειληκρινα οταν ερχετε με φορα κ μου τη λεει μπροστα στο παιδι τα περνω στο κρανιο,να φωναζει μπροστα στο παιδι για κατι που δε κατεχει?

Γνωριζεις το χορτο "αγριαδα" (δεν ξερω πως το λετε στον τοπο σου. Αυτο λοιπον, ειναι ενα ειδος χορταρικου που αν υπαρχει ενα μικρο κομματακι με εναν κομπο (ματι) και βρεθει στο χωμα, εχει ριζωσει. Πολλαπλασιαζεται, απλωνει γρηγορα και κατατρωει οποιο αλλο χορταρικο προσπαθησει να ευδοκιμησει στο χωραφι. Τοτε πρεπει να παρεμβει ο ανθρωπος και με τα "καταλληλα εργαλεια", μεθοδικη δουλεια, υπομονη και επιμονη, να την εξουδετερωσει. Να μην αφησει ουτε ενα βλασταρακι γιατι φτου και απο την αρχη.

Το χωραφι σου, λοιπον, εχει πιασει αγριαδα και σου κατατρωει ολα τα λαχανικα σου. Δρασε γρηγορα, αφανισε την.

 

 

Με τον αδερφο μου καλα τα παμε κ του εχω πολυ αδυναμια...απλα ειναι ιδιος με τη μανα μου κ το πατερα μου,ειναι της καλοπερασης κ δε λογαριαζει κ πολλα...λειπει απο πολυ μικρος κ αυτος κ δεν εχει εικονα του τι γινεται κ τον μουρμουραει η μανα μου οττι τη συμφερει κ ερχετε κ αυτος κ μου τη λεει σε πιο υπιους τονους...Γενικα ενα μπαχαλο που μου τρωει τη ψυχη καθως πλεον κ του αντρα μου...

 

Την ησυχια μου θελω...να μην ασχολειται κανενας με κανεναν... Δρασε!!!!Δεν αρκει να το λες μονο. Πρεπει να την απαιτησεις και να μην αφησεις κανενα περιθοριο .... ... Να μπορω να φερω τη παθερα μου π.χ. κ να μη περιμενω οτι μολις φυγει θα με ξαναστησει στη γωνια η μανα μου,στη συνεχεια ο πατερας μου κ μετα θα στειλουν κ τον αδερφο μου.

 

Δεν ασχολουμε,δε τους μιλαω κ ομως η μανα μου εκμεταλευεται παντα τη καλοσυνη του αντρα μου που θα της πει.."ελα λιγο επανω κατσε με τον μικρο εχεις μερες να τον δεις"(ο καημενος προσπαθει να μας ενωνει(τωρα κιολας πηγε κατω κ καθεται με τα πεθερικα του απο σεβασμο,οι οποιοι τον λενε γυναικουλα πισω απο τη πλατη του,σ εμενα,κ πολλα αλλα...αλλα πως να του το πω?Ο καημενος ειναι πολυ καλος ανθρωπο κ εχει καλες αρχες)ετσι περνει αερα κ την αλλη μερα μου ρχετε παλι κ ξελυνει τη γλωσσα της κ χυνει φαρμακι.

 

Εχουνε παθει τα νευρα μου τελευταια μαζι τους....εχω καταθλιψη κ δε μπορω να παρω κ φαρμακα. Αυτο δα μας ελειπε. Να χαπακωνομαστε εμεις ...εξαιτειας τους. Ολο μια στεναχωρια εχω μεσα μου,που αν κανω κ κατεβω να βγω μια βολτα θα τους αντικρισω,θα τερεξουνε να δουνε κ καλα το παιδι κ δε θελω να τους το δινω ειληκρινα...αλλα δεν ειναι δικαιωμα μουοτι κ να χω εγω για το παιδι ειναι παππουδες του,οποτε το δινω για μια αγκαλια χωρις να πω λεξη.

 

Ανασηκωσε τους γερμενους ωμους σου και ....θεσε ορια σε οσους παρεμβαινουν αρνητικα στη ζωη σου. Πριν ειναι αργα. Σκεψου τον καλο ανθρωπο σου και το παιδι σου.

 

Ρε συ Γεωργια δε μου καθεται αυτο το ερμο το τζοκερ να παρω τον αντρουλι μου κ το νινι μας κ να παω στην αλλη ακρη της γης...κ φευγοντας να ριξω κ μια μουτζα:lol::cool:

Και στην αλλη ακρη της γης να πας, αν συνεχισεις να αποδεχεσαι τετοιου ειδους συμπεριφορες, τα ιδια θα σου κανουν κι εκει που θα πας. Τωρα, για το τζοκερ, καλη καρδια κοριτσακι μου και με λιγοτερα υλικα, εμεις ειμαστε πλουσιοτεροι απο τους λεφταδες. Να δω χαμογελακι!!!!:-P:-P

 

Εχουμε ενα σωρο προβληματα οικονομικα κυριως..κ εχουμε κ τους δικους μας να μας μουρμουρανε....Αυτοι τα βρηκανε ολα στρωμενα...η μανα μου χωρις σπουδες μπηκε σε πολυ καλη δουλεια με μεσον...κ εμενα με ελεγε αγραμματη...Να χε@@@ το μισθο τηςκ ολα...που απο οταν γενηθηκε το παιδι δε του εχει παρει ουτε μια πανα κ οταν της το ειπα μου λεει...δεν εχω λεφτα...αλλα για τσιγαρα κ 50 καφεδες τη μερα εχει....:evil:Δε με νοιαζει..να ναι καλα μανουλες εδω μεσα που πουλανε κ χαριζουνε κ τη βγαζουμε με μεταχειρισμενα.Δε της ζητησα ποτε λεφτα μονο της εδινα τα δεδουλευμενα μου,δε θα ζητησω τωρα.

 

Τα πα κ ξεθυμανα....

Αυτο ηταν κατωσεντονο:lol:!!!

Και πολυ καλα εκανες που τα ειπες και ξεθυμανες. Η λυση ομως στο προβλημα σου δε θα φυγει με το να τα λες εδω και αλλου και παραπερα. ....ΔΡΑΣΕ!!!!! Παρε το πανω χερι σε οτι σε αφορα αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ποσο πονο μπορει να αντεξει καποιος ?

ποτε θα σταματησω να ποναω ?

γιατι οι περισσοτεροι ανθρωποι σκεφτονται μονο τον εαυτο τους και κανουν πραγματα που καθοριζουν την ζωη σου ?

:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

επιτελους θελω και εγω να ζησω

το ξερω ,σκεφτεσται οτι τα εχω παιξει ,μαλλον ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τι τρέχει feggaraki μουυυυ;;;;

 

Δεν τα έχεις παίξει...

Έτσι αντιδρούν όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι κάτω από αυτές τις συνθήκες.

 

Θες να μας πεις; (δημόσια ή κατ' ιδίαν)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη αλλα ποσο πονο μπορει να αντεξει καποιος ?

ποτε θα σταματησω να ποναω ?

γιατι οι περισσοτεροι ανθρωποι σκεφτονται μονο τον εαυτο τους και κανουν πραγματα που καθοριζουν την ζωη σου ?

:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

επιτελους θελω και εγω να ζησω

το ξερω ,σκεφτεσται οτι τα εχω παιξει ,μαλλον ετσι ειναι

 

 

Κι εσυ πιεσμενη ψυχολογικα κ συναισθηματικα φαινεσε...

Οσο για τα ερωτηματα σου...δε μπορω να σου απαντησω γιατι τις ιδιες αποριες εχω κ εγω....Απλα οταν εχεις παιδια καταπινεις πολλα περισσοτερα απο πριν...:rolleyes:

 

Πες μας τι σε ενοχλει αν θελεις να σου πουμε οι επισς καμμενες την αποψη μας.:cool:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

ειναι μερες που ειχα να βγω εξω και ψυχοπλακωθηκα ,θυμηθηκα ολα τα παλια και καταλαβαινετε.....

βεβαια αντιμετωπιζω καποια αλλα προβληματα αλλα αν αρχισω και γραφω ολα μου τα προβληματα εδω θα μοιαζει με "τουρκικα σηριαλ":lol::lol: και θα βγω και εκτος θεματος

οπως βλεπετε σημερα ειμαι καλυτερα

συγνωμη για την αναστατωση ,αλλα εκεινη την ωρα ημουν τοσο χαλια που δεν ηξερα τι να κανω ,εκλαιγα ασταματητα ολη την νυχτα ,δεν ηξερα πως να συνελθω ,μπηκα και εγραψα ,τελικα βοηθαει πολυ

Link to comment
Share on other sites

 

Πολλές φορές -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- μοιάζει να προσπαθούμε να αποσπάσουμε κάποιες συμπεριφορές από ανθρώπους που δε μπορούν να τις παρέχουν. Και φυσικά όταν δε λαμβάνουμε αυτό που εμείς θέλουμε, απογοητευόμαστε... ξανά και ξανά...

αυτο ακριβως μου συμβαινει

και κυριως πια με τον αντρα μου

ειναι πολυ ψυχοφθορο να λες σε καποιους τα ιδια και τα ιδια και να συνεχιζουν να κανουν τα ιδια και τα ιδια

και στο τελος να σε θεωρουν και γκρινιαρα ,υποχονδρια .....

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως μου συμβαινει

και κυριως πια με τον αντρα μου

ειναι πολυ ψυχοφθορο να λες σε καποιους τα ιδια και τα ιδια και να συνεχιζουν να κανουν τα ιδια και τα ιδια

και στο τελος να σε θεωρουν και γκρινιαρα ,υποχονδρια .....

Ti μoυ θυμιζεις αραγε????????? :confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι εδώ...

Για άλλη μια φορά έδειξε τι σκατοχαρακτήρας είναι,πόσο παλιάνθρωπος και τιποτένια είναι!!!!

Δεν έχω ξανα-νιώσει έτσι για κανέναν,δεν έχω μαζέψει ποτέ για κανέναν τόοοοοοση οργή όση για τη "μάνα" μου!!!!

Και παρέα μ 'αυτήν και η κόρη της,η προέκταση του μίζερου εαυτού της!!!!

Μια "μπουνιά" έχουν γίνει,ένα σύνολο που θέλει να τους χαϊδεύεις τα αυτιά και να μην λες ποτέ την άποψή σου γιατί αρνούνται να βγουν απ'το πάτο που έχουν πέσει!!!

 

Διπροσωπία,κακία,γιατί ρε γαμώτο;;;;;Γιατί;;;;;

 

Τρέχω,βοηθάω και ποιο το ευχαριστώ;;;;

Όλο κατηγορίες και τώρα πια ξέρω το γιατί.....

Γιατί προσπαθώ να ξεφύγω απ'αυτό το κλουβί που έχουν χωθεί και κάνω βήματα να πάω όσο πιο μακριά μπορώ!

Γιατί δεν θέλω να γίνω μια γυναίκα με τα μόνα ενδιαφέροντα τη σφουγγαρίστρα και το κουτσομπολιό!!!

Δεν με αφορά να κατηγορήσω,γιατί τέτοιο μένος όμως,γιατί σαν μάνα να μην χαίρετε με την πρόοδο και με το ότι το παιδί της έχει επιλέξει να ανοίγει τα φτερά του και να κάνει κάτι παραπάνω από ενα παστίτσιο;;;(οκ,δεν ξέρω να φτιάχνω,αλλά αυτό δεν νομίζω να με κάνει λιγότερο καλό άνθρωπο ή κόρη...)

 

Γράφω και κλαίω,είμαι και στη δουλειά.....

 

Δεν αντέχω άλλο,γιατί να μην μπορώ να βρω δουλειά με περισσότερα λεφτά για να μείνω μόνη μου;;

Θέλω να φύγω!

Να μην την ξαναδώ ποτέ μου και αν και η αδερφή μου συνεχίσει στα χνάρια της,τότε λυπάμαι αλλά θα αναγκαστώ να την βάλω και αυτήν στο μαύρο κουτί.

 

 

Καμιά φορά αναρωτιέμαι,γιατί να παιδεύομαι τόσο,γιατί;;;;;;;;;;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Aunt-V, γιατι το κοψιμο του "ομφαλιου λωρου" ειναι κατι που ξερεις οτι πρεπει να γινει αλλα δε θελεις καταβαθος να συμβει. Εισαι ακριβως στο σημειο ενα βημα μπρος και ενα πισω. Οταν πας ενα βημα παρακατω, θα δεις ...... θα ειναι πιο ευκολο να κανεις και το τριτο και τεταρτο κ.ο.κ. βημα. Αγαπα τους ανθρωπους σου οπως ειναι. Μην προσπαθεις να τους αλλαξεις. Μη λυπασαι για ο,τι εκεινοι ειναι. Κοιτα εσυ να γινεις καλυτερη και πιο αξια ωστε να μη νιωσουν τα δικα σου παιδια (αν εχεις ή οταν κανεις) αυτα τα συναισθηματα που νιωθεις εσυ τωρα.

Διαβασα καπου σημερα οτι : Γελαει δυνατοτερα, οποιος ποναει περισσοτερο. Το πιστευω και ειμαι σιγουρη πως κι εσυ, οπως πολλοι εδω μεσα, οταν γελαμε, το κανουμε με τη ψυχη μας και δυνατα!!!!! Γελαμε φανερα!!!!!

 

Ειμαστε εδω για να νιωσεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

οτι σε χαλαει το αφηνεις πισω, οτι δεν μπορεις να αλλαξεις , με οποιους δεν μπορεις να συννενοηθεις, ειτε εχεις καλη καρδια ειτε οχι,, ολοι οι καλοι δεν ειμαστε εμεις.. αλλοι μας συμπαθουνε κι αλλοι οχι, δεν ταιρειαζουμε με ολους.. οσο αφορα τη δικη μας οικογενεια , πολλες φορες κι εγω κοιταζα και θαυμαζα τους γονες των φιλων μου τι σχεση που εχουν μαζι τους καμμια φορα κοιταζω και τωρα ποσο ανετα μιλαει η φιλη μου με τον ποατερα της , ποσο πολυ τη θαυμαζω αυτη τη σχεση, αλλα εγω δεν μπορω να την εχω.. ε, τι να κανω δηλαδη να κλαιω ακομα???

ανακαλυψα λοιπον, οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΝΑΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ειναι τοσο κακο αυτο? τη ζωη μας την φτιαχνουμε εμεις, εμεις κραταμε αυτα που θελουμε αυτα που δεν δ=θελουμε τα διωχνουμε.. κι οχι δεν το εχω δουλεψει πολυ απλα εχω κλαψει πολυ, εχω θυμωσει πολυ κι επειδη μεγαλωνω μονη μου ενα αγγελουδι και συνεχιζω να ακουω διαφορα απο τα αριστερα μου, απο τα δεξια μου, απο κατω, ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!

πως θα ειμαι εγω καλα για να ειναι καλα και το μωρο μου???? δεν ειναι ενα κομματι η ζωη μας, ειναι πολλα, κραταμε αυτα που θελουμε για να γελαμε..

συνηθως οι ψυχολογοι εμβαθαινουν στο θερμα , το σκαλιζουν το ξανασκαλιζουν, εγω προτιμω να τα πω μια δυο τρεις φορες σε φιλες δεν εχω βρει λυση, δεν μπορω να κανω κατι, αρα τι κανω το διωχνω! αφου θελω να χαμογελαω γιατι να σκεπτομαι συνεχεια κατι που με πληγωνε?

εγω στη ζωη μου θα τα καταφερω , μαλλον τα καταφερνω και θα συνεχισω να τα καταφερνω ! και στους γονεις θα παω γιατι δεν θελω να αποκοπω απο τη μανα και απο τον μικρο μου αδερφο και θελω το μωρο μου να εχει σχεσεις με τους παπουδες, θελω να μαθει την αγαπη, αρκει να μην τον ενοχλησουν στην ψυχουλα του και γενικα στη ζωη μου θα πραττω αυτο που πρεπει για να γελω...

γελαστε, ολα τα καταφερετε!

Link to comment
Share on other sites

οτι σε χαλαει το αφηνεις πισω, οτι δεν μπορεις να αλλαξεις , με οποιους δεν μπορεις να συννενοηθεις, ειτε εχεις καλη καρδια ειτε οχι,, ολοι οι καλοι δεν ειμαστε εμεις.. αλλοι μας συμπαθουνε κι αλλοι οχι, δεν ταιρειαζουμε με ολους.. οσο αφορα τη δικη μας οικογενεια , πολλες φορες κι εγω κοιταζα και θαυμαζα τους γονες των φιλων μου τι σχεση που εχουν μαζι τους καμμια φορα κοιταζω και τωρα ποσο ανετα μιλαει η φιλη μου με τον ποατερα της , ποσο πολυ τη θαυμαζω αυτη τη σχεση, αλλα εγω δεν μπορω να την εχω.. ε, τι να κανω δηλαδη να κλαιω ακομα???

ανακαλυψα λοιπον, οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΝΑΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ειναι τοσο κακο αυτο? τη ζωη μας την φτιαχνουμε εμεις, εμεις κραταμε αυτα που θελουμε αυτα που δεν δ=θελουμε τα διωχνουμε.. κι οχι δεν το εχω δουλεψει πολυ απλα εχω κλαψει πολυ, εχω θυμωσει πολυ κι επειδη μεγαλωνω μονη μου ενα αγγελουδι και συνεχιζω να ακουω διαφορα απο τα αριστερα μου, απο τα δεξια μου, απο κατω, ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!

πως θα ειμαι εγω καλα για να ειναι καλα και το μωρο μου???? δεν ειναι ενα κομματι η ζωη μας, ειναι πολλα, κραταμε αυτα που θελουμε για να γελαμε..

συνηθως οι ψυχολογοι εμβαθαινουν στο θερμα , το σκαλιζουν το ξανασκαλιζουν, εγω προτιμω να τα πω μια δυο τρεις φορες σε φιλες δεν εχω βρει λυση, δεν μπορω να κανω κατι, αρα τι κανω το διωχνω! αφου θελω να χαμογελαω γιατι να σκεπτομαι συνεχεια κατι που με πληγωνε?

εγω στη ζωη μου θα τα καταφερω , μαλλον τα καταφερνω και θα συνεχισω να τα καταφερνω ! και στους γονεις θα παω γιατι δεν θελω να αποκοπω απο τη μανα και απο τον μικρο μου αδερφο και θελω το μωρο μου να εχει σχεσεις με τους παπουδες, θελω να μαθει την αγαπη, αρκει να μην τον ενοχλησουν στην ψυχουλα του και γενικα στη ζωη μου θα πραττω αυτο που πρεπει για να γελω...

γελαστε, ολα τα καταφερετε!

 

Καλημερα!!!!

Πολυ αισιοδοξο το μηνυμα σου. Μπραβο!!!!! Εχεις δικιο οτι πρεπει να κραταμε μονο οτι μας χαροποιει και να αποβαλλουμε οτι μας πληγωνει. Στην πραγματικοτητα δεν μπορουμε να το αποβαλλουμε. Απλα δεν το αναμασαμε. Το αφηνουμε πισω, σε μια γωνια, παραπεταμενο. Αν καποια στιγμη βρεθει ξανα στα ποδια μας και μας ενοχλησει, εεε, τοτε ποναει λιγο ή πολυ αλλα πλεον εχουμε βρει τον τροπο να το αντιμετωπιζουμε, να το περιφρονουμε , να συνεχιζουμε το δρομο μας, το σκοπο μας.

Ειθε ο Θεος ( να σου δινει παντα δυναμη να μεγαλωσεις το αγγελουδι σου με σοφια και ευκολια.

Και, ναι, γελαστε. Το γελιο απαλυνει τις πληγες και εχει αντικρυσμα.

Link to comment
Share on other sites

Aunt-V, γιατι το κοψιμο του "ομφαλιου λωρου" ειναι κατι που ξερεις οτι πρεπει να γινει αλλα δε θελεις καταβαθος να συμβει. Εισαι ακριβως στο σημειο ενα βημα μπρος και ενα πισω. Οταν πας ενα βημα παρακατω, θα δεις ...... θα ειναι πιο ευκολο να κανεις και το τριτο και τεταρτο κ.ο.κ. βημα. Αγαπα τους ανθρωπους σου οπως ειναι. Μην προσπαθεις να τους αλλαξεις. Μη λυπασαι για ο,τι εκεινοι ειναι. Κοιτα εσυ να γινεις καλυτερη και πιο αξια ωστε να μη νιωσουν τα δικα σου παιδια (αν εχεις ή οταν κανεις) αυτα τα συναισθηματα που νιωθεις εσυ τωρα.

Διαβασα καπου σημερα οτι : Γελαει δυνατοτερα, οποιος ποναει περισσοτερο. Το πιστευω και ειμαι σιγουρη πως κι εσυ, οπως πολλοι εδω μεσα, οταν γελαμε, το κανουμε με τη ψυχη μας και δυνατα!!!!! Γελαμε φανερα!!!!!

 

Ειμαστε εδω για να νιωσεις καλυτερα.

 

Πόση αλήθεια κρύβει αυτή η φράση....

 

Πίστεψέ με,αυτό που ονειρεύομαι κάθε μέρα,όλη μέρα,είναι να τα μαζεύω και να την κάνω απο ΄κει μέσα,μια για πάντα!!!Άρα η αποκοπή μου απ'αυτό το μαρτύριο,είναι ό,τι θέλω περισσότερο και δεν υπάρχουν περιθώρια για να είμαι μπρος-πίσω.

 

Δεν είναι τυχαίο που όλη μέρα επιδιώκω να λείπω απ'το σπίτι,σχολάω απ΄τη δουλειά και παρόλο που έχω ανάγκη την ξεκούραση,βγαίνω,δεν το αντέχω άλλο αυτό το μιζερόσπιτο!

 

Δεν είναι τυχαίο το ότι όταν είμαι διακοπές,τη μάνα μου δεν την παίρνω τηλέφωνο(ούτε βέβαια κι εκείνη για να δει αν έφτασα καλά ή ρε αδερφέ αν ζω εκεί που είμαι),μακριά της νιώθω ασφαλής και δεν επιτρέπω με κανένα τρόπο να "εισβάλλει" στην ηρεμία που προσπαθώ να "χτίσω".

Αρκετό κακό μου έχει κάνει,αρκετές ανασφάλειες προσπαθώ να "πολεμήσω"εξ αιτίας της,ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝ!!!!!

 

 

Έχω συναστραφεί με τόσο κόσμο,κι αν έχω κάνει φιλίες,τέτοια αποστροφή δεν έχω νιώσει με κανέναν,όσες διαφορές και αν είχα κατά καιρούς,όση με τη μάνα μου.Και όποιος θέλει ας με πιστέψει!

 

Με 'χει αρρωστήσει ψυχικά!

 

Μπορώ να γράφω με τις ώρες για το κακό που μου έχει προκαλέσει μέσα μου,δεν θα της κάνω όμως τη χάρη,ακόμα και νοητά,θα προσπαθήσω να φύγω απ'αυτήν!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

οτι σε χαλαει το αφηνεις πισω, οτι δεν μπορεις να αλλαξεις , με οποιους δεν μπορεις να συννενοηθεις, ειτε εχεις καλη καρδια ειτε οχι,, ολοι οι καλοι δεν ειμαστε εμεις.. αλλοι μας συμπαθουνε κι αλλοι οχι, δεν ταιρειαζουμε με ολους.. οσο αφορα τη δικη μας οικογενεια , πολλες φορες κι εγω κοιταζα και θαυμαζα τους γονες των φιλων μου τι σχεση που εχουν μαζι τους καμμια φορα κοιταζω και τωρα ποσο ανετα μιλαει η φιλη μου με τον ποατερα της , ποσο πολυ τη θαυμαζω αυτη τη σχεση, αλλα εγω δεν μπορω να την εχω.. ε, τι να κανω δηλαδη να κλαιω ακομα???

ανακαλυψα λοιπον, οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΟΝΑΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ειναι τοσο κακο αυτο? τη ζωη μας την φτιαχνουμε εμεις, εμεις κραταμε αυτα που θελουμε αυτα που δεν δ=θελουμε τα διωχνουμε.. κι οχι δεν το εχω δουλεψει πολυ απλα εχω κλαψει πολυ, εχω θυμωσει πολυ κι επειδη μεγαλωνω μονη μου ενα αγγελουδι και συνεχιζω να ακουω διαφορα απο τα αριστερα μου, απο τα δεξια μου, απο κατω, ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!

πως θα ειμαι εγω καλα για να ειναι καλα και το μωρο μου???? δεν ειναι ενα κομματι η ζωη μας, ειναι πολλα, κραταμε αυτα που θελουμε για να γελαμε..

συνηθως οι ψυχολογοι εμβαθαινουν στο θερμα , το σκαλιζουν το ξανασκαλιζουν, εγω προτιμω να τα πω μια δυο τρεις φορες σε φιλες δεν εχω βρει λυση, δεν μπορω να κανω κατι, αρα τι κανω το διωχνω! αφου θελω να χαμογελαω γιατι να σκεπτομαι συνεχεια κατι που με πληγωνε?

εγω στη ζωη μου θα τα καταφερω , μαλλον τα καταφερνω και θα συνεχισω να τα καταφερνω ! και στους γονεις θα παω γιατι δεν θελω να αποκοπω απο τη μανα και απο τον μικρο μου αδερφο και θελω το μωρο μου να εχει σχεσεις με τους παπουδες, θελω να μαθει την αγαπη, αρκει να μην τον ενοχλησουν στην ψυχουλα του και γενικα στη ζωη μου θα πραττω αυτο που πρεπει για να γελω...

γελαστε, ολα τα καταφερετε!

 

 

Δεν έχεις κι άδικο,η συνεχόμενη ανακύκλωση γεγονότων και συμπεριφορών,μόνο κακό προκαλεί.

Όποιος καταφέρνει αυτό που περιγράφεις παραπάνω,μπορεί να νιώθει ήρεμος και ευτυχής!

 

Σου εύχομαι να συνεχίσεις να είσαι δυνατή όπως τώρα και είμαι σίγουρη ότι θα δώσεις τα καλύτερα στο παιδάκι σου!!!;):)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...