Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ NONOY-AΣ!!!


ΣΤΕΓΙΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας αγαπημένες μου φίλες!!

Έχω ένα Μικρό Πρίγκιπα και αναρωτιέμαι πότε περίπου έρχονται να το "ζητήσουν"για να το βαφτίσουν...

Όσο ήμουν έγκυος δεν θέλαμε να το τάξουμε σε κάποιον...

Τώρα με την κρίση δε ξέρω κατα πόσο κάποιος να θέλει να μπει σε έξοδα...

Εσάς πότε σας το ζήτησαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα ηταν φιλοι μου παντρεμενοι και μου το ειπαν εκεινοι ανακοινωση βγαλανε οχι οταν ημουν εγγυος αλλα μολις γνωρισα τον αντρα μου.τι μου θυμισες τωρα!Βγαιναμε πρωτα ραντεβου και ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει με αυτα που λεγανε!!!αλλα ειχαν δικιο τελικα!

Στην εγγυμοσυνη σου λες οτι δεν ηθελες να το ταξιες σε καποιον.Σου ειχαν πει δηλαδη καποιοι οτι θα θελανε?

Εσυ εχεις καποιον κατα νου που θα ηθελες?καποιον που εχεις καλες σχεσεις και ειναι δικος σου ανθρωπος κατα προτιμηση.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ?

ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΕΠΕΙΣΑΝ ΚΙΟΛΑΣ!!!

ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΝΑ ΒΑΦΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΙΚΡΑ...ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΑΡΕΙΑ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ...ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ σκεψου ποιος θα ηθελες να βαφτισει το παιδι.Θα μπορουσες λοιπον να συνατνηθεις η να μιλησεις με αυτο το ατομο και να πεις απλα οτι εχεις αρχισει να σκεφτεσαι για την βαφτιση απο τωρα ετσι λιγο λιγο και αν το ατομο θελει θα στο προτεινει.

Κοιτα νομιζω οτι προτινωντας το ξεκαθαρα ειναι καλυτερα αλλα να ξερεις οτι ερχεται κ ο αλλος σε δυσκολη θεση αν ειναι να αρνηθει.

Νομιζω καλα θα ηταν να γνωστοποιησεις οτι ψαχνεσαι για βαφτιση ωστε αν καποιοι ενδιαφερονται να μιλησουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...

Απλά εγώ έχω γίνει 2 φορές νονά...Και της 2 από την εγκυμοσύνη τα είχαμε συμφωνήσει...

Αυτός που μας το ζήτησε δε τον πολυεμπιστεύομαι θέλω ο μικρός να έχει σχέσεις με το νονό..

δε ξέρω εσύ πιστεύεις πως έπρεπε να μας το είχαν ζητήσει?

Τις 40 μέρες δε δεχτήκαμε επισκέψεις και τώρα έρχονται δειλά δειλά...

Άρα πιστεύεις πως ίσως να μην προτρέχω να γίνει από μόνο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη ησασταν καπως "κλειστοι" με τον ερχομο του παιδιου απο οτι καταλαβα ε?

Τωρα λες δειλαδειλα ερχονται!

περιμενε πριν πεις κατι αλλα αναφερσου για την βαφτιση οτιδηποτε.Μαι κουβεντα πχ "ειδα κατι υπεροχες μπομπονιερες τρελαθηκα!!!σιγουρα θα τις παρω οταν με το καλο βαφτισουμε"

"εχουμε αρχισει να σκεφτομαστε για ονοματακι το στεφανος (παραδειγμα) δεν ειναι ωραιαο?" κατι τετοιο τελος παντων. ωστε να σε ρωτησουν αν εχεις νονα νονο και να πεις οχι ακομα...καταλαβες.

Δεν ξερω πως λειτουργουν τα πραγματα να σου πω την αληθεια αν επρεπε να σοτ ειχαν ηδη πει γιατι σου ειπα εμενα δεν με ρωτησαν μου το δηλωσαν πριν καν μεινω εγγυος που δεν σκεφτομουν καν για παιδι....

Οταν εμεινα τελικα με ρωτησε η αδεφλη μου αν εχω νονα.Δεν εχω μεγλαο κυκλο γνωριμιων.

α τωρα που το θυμηθηκα και η ξαδελφη μου ειπε οτι θα το βαφτισει αλλα της ειπα προλαβε αλλος.

Εξαρταται και τι σχεσεις εχεις με τους αλλους.Αν ειναι τυπικες η πιο απομακρες ισως να ειναι συγκρατημενοι.Καταλαβες τι θελω να πω?

Παντως τωρσ που δεχεσαι επισκεψεις κανε αυτο πυο σου ειπα που εξαλου αληθεια ειναι αναφερσου στην βαφτιση για να ανοιξεις πορτα μιας που θελεις να τον βαφτισεις μικρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες το σκεφτόμουν...

Δεν τον προτιμούσα το συγκεκριμένο που μας είχε πει και είπα απλά να γεννήσω με το καλό και βλέπουμε...

Και όπως τα έλεγα έγιναν δεν ήρθε ούτε να μας επισκεφτεί.......Άρα..

Λοιπόν τελικά θα κάνω αυτό που λες στα άτομα που με ενδιαφέρουν αυτό σκεφτόμουν ούτε να τους προτείνω ούτε να τους φέρω σε δύσκολη θέση...Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να περιμενεις να σου το ζητησουν.Θα μπορουσες να σκεφτεις ποιος/α θα ηθελες να ειναι νονος/νονα στο παιδακι σου και να προτεινεις κι εσυ.Παντα βεβαια δινοντας στον αλλο το περιθωριο να μπορει να αρνηθει.Εγω να σου πω την αληθεια,προκειμενου τα παιδακια μου να εχουν διπλα τους νονους που θα τα αγαπανε δεν θα ειχα προβλημα να προτεινω κι εγω.Δηλαδη δεν θα εδινα το παιδι σε καποιον που δεν θα ηθελα μονο και μονο επειδη δεν ειχα αλλη ζητηση.

Να σου ζησει το μωρακι και με το καλο η βαφτιση!

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθουσα!!!!!!!

ειμαι σε αναζητηση νονου αλλα τιποτα ακομα

αυτα ειναι τυχερα

ειχε πει μια ξαδερφη μου οτι θα το βαφτιζε απο την εγκυμοσυνη που μαλιτα ειχαμε και καλες σχεσεις αλλα

τελικα αποφασισαν με τον συντροφο της οτι καποτε θα παντρευτουν και μου ειπε τελικα λογω και κρισης οτι δεν μπορει λολ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στο 3ο μου παιδάκι ...δεν υπήρχε κανεις υποψηφιος νονος-νονά και 'εβαλα την ανηψιά του άντρα μου να το βαπτίσει προτείνοντας να κάνω τα εξοδα εγω........η κουνιάδα μου όμως με τον άντρα της και μαμά της ανηψιάς το δέχτηκε με μεγάλη χαρα και το θεωρησανε τιμή τους να εμπειστευτούμε την κόρη τους να μας βαπτίσει το παιδί και τελικά ανέλαβε σχεδών όλα τα εξοδα αυτη.......και όσο για την πιτσιράκα -νονά που τώρα είναι μια δεσποινίδα 22 ετών 'εχει τέλειες σχέσεις και τρελή αγάπη για την βαπτιστίρα της και ξαδελφούλα συνχρώνως...και τις καμαρώνουμε οικογενειακός....

Γιατό να μην ανχώνεσαι...πάντα υπάρχει κάπιοιος που θα γίνει τέλειος νονος-νονά για το μικρό σου αγγελο.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικος ο ρολος του νονου ή της νονας! Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι...Για μενα ο νονος θα πρεπει να εχει καλες σχεσεις με το ζευγαρι, να ανταλλασσουν επισκεψεις, να εχουμε θαρρος και σεβασμο μεταξυ μας. Για μενα ο νονος ειναι, το πρωτο ατομο που θα παρω τηλ. οταν θελω να ανακοινωσω κατι ευχαριστο που μου συμβαινει. Ειναι σαν δευτερος γονιος για το παιδι μου.

Ειναι πολυ σημαντικη αυτη η αποφαση. Συμφωνω με την Ρουλα 26,που η ιδια προτεινε στο νονο και σιγουρα αφου ειναι "δικο" σου ατομο δεν θα παρεξηγηθειτε σε περιπτωση αρνησης.

Συγγνωμη για την φλυαρια μου αλλα το θεωρω πιο ιερο μυστηριο απο οτι να παντρεψεις.

Να σας ζησουν τα μπεμπακια & με το καλο βαπτισεις!!!:-D

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

η συμβουλη μου είναι να προσέξεις ποιον νονο θα κανεις. Μπορεί να σου ταζουν λαγους με πετραχίλια αλλα το σημαντικότερο είναι να είναι ανθρωποι που το νιώθεις οτι είναι δοτικοί, οτι μπορει να χαλάσουν 20 ευρώ αλλα θα ψάξουν να παρουν οτι καλυτερο μπορουν για το παιδί σου. Οτι θα είναι ειλικρινείς. (ας πουμε εμας μας περνουν οι νονοι που είναι και συγγενεις) μας περνουν μας ρωτούν αλλα το νιώθεις οτι δεν το θελουν, και οταν μας το προτειναν και τους ειπαμε θα δουμε ειχαν κατεβάσει κατι μουτρα που ειπαμε "δεν μπορεί το θελουν πολυ" ....ομως! Επίσης επειδη μενουμε κέντρο τις 4 φορες τον χρόνο (Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτη και γεννέθλια) που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ερχονται κανουν ολοκληρη αναμπουμπουλα, το μαγειρευουν οσο μπορουν για να το αποφυγουν και να παμε εμεις σε εκεινους που παρεπιπτοντως μενουν 20 τετραγωνα μακρια στον Κολωνο με το ιδιο προβλημα παρκαρισματος. Ακόμα τους περιμενουμε για Πασχα. Τωρα μου πεταει κατι υπονοούμενα να παει ο συζουγος με την μηχανη να παρει απο το γραφειο την λαμπαδα μηπως και αρρωστήσουν τα παιδια. Μετα μου ειπε μην κολλησει το παιδί ου τα δικα της και θελει να παει στο εξοχικό ....δικαιολογίες σορο!!!!

 

Εγω παλι εδωσα μαχη για την βαφτηστήρα μου (τραπεζωμα σε ιταλικο, σαμπάνιες κλπ) και ειχα να ανταγωνιστω ανθρώπους με φράγκα. Παντα όμως με τα λιγα που εχω ντυνω και στολίζω οτ βαφτηστήρι μου φιγουρίνι. Θα παω σε 3 και σε 4 και σε 5 μαγαζιά να βρω το καλυτερο με τα χρήματα που έχω.

 

Κια οσο για το κοστος της βαφτισης: τα στοκ και οι βιοτεχνίες να είαι καλα και με 500ευρω γινεται η δουλεια αξιοπρεπεστατα (ας πουμε σε καταστημα στον πεζόδορμο της Νικαιας εχουν βαφτιση με 350 ευρω με τρισχαριτωμενα ρουχα)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα στεγια μου το ψαξιμο νονας πρεπει να ειναι παρα πολυ προσεκτικο .φυσικα υπαρχουν παντα ανθρωποι που αλλιως φαινονται στην αρχη κι αλλιως στο τελος.η πρωτη μου ξαδερφη με τον αντρα της μας παντρεψαν κι ενω ημασταν αγαπημενοι μεχρι να βαφτισουν το μωρο απο τοτε μην τον ειδατε...αφου δεν ξερω αν θα ερθουν για πασχα να μας φερουν λαμπαδα....χωρις παρεξηγηση χωρις τιποτα σαν να επρεπε να το βαφτισουν για να λυθουν τα χερια τους απο το γαμο....τωρα αυτο που κανουν δεν ειναι μεγαλυτερη αμαρτια?αυτος που σας παντρεψε δεν μπορει να το βαφτισει?

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να περιμενεις να σου το ζητησουν.Θα μπορουσες να σκεφτεις ποιος/α θα ηθελες να ειναι νονος/νονα στο παιδακι σου και να προτεινεις κι εσυ.Παντα βεβαια δινοντας στον αλλο το περιθωριο να μπορει να αρνηθει.Εγω να σου πω την αληθεια,προκειμενου τα παιδακια μου να εχουν διπλα τους νονους που θα τα αγαπανε δεν θα ειχα προβλημα να προτεινω κι εγω.Δηλαδη δεν θα εδινα το παιδι σε καποιον που δεν θα ηθελα μονο και μονο επειδη δεν ειχα αλλη ζητηση.

Να σου ζησει το μωρακι και με το καλο η βαφτιση!

Είσαι πολύ σωστή και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....

Το καλύτερο γιατί που έχω να κάνω,φυσικά και θέλω ο νονός να είναι ένας άνθρωπος που θα αγαπάει και θα περνάει λίγες ώρες μαζί του(όποτε θα μπορεί)Και σε σένα να ζήσει το ζουζούνι σου!!!

ομοιοπαθουσα!!!!!!!

ειμαι σε αναζητηση νονου αλλα τιποτα ακομα

αυτα ειναι τυχερα

ειχε πει μια ξαδερφη μου οτι θα το βαφτιζε απο την εγκυμοσυνη που μαλιτα ειχαμε και καλες σχεσεις αλλα

τελικα αποφασισαν με τον συντροφο της οτι καποτε θα παντρευτουν και μου ειπε τελικα λογω και κρισης οτι δεν μπορει λολ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου σου εύχομαι να βρεθεί και για εσάς ο νονός να βαφτιστείται να μπείτε στο δρόμο του Θεού....

Και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα στο 3ο μου παιδάκι ...δεν υπήρχε κανεις υποψηφιος νονος-νονά και 'εβαλα την ανηψιά του άντρα μου να το βαπτίσει προτείνοντας να κάνω τα εξοδα εγω........η κουνιάδα μου όμως με τον άντρα της και μαμά της ανηψιάς το δέχτηκε με μεγάλη χαρα και το θεωρησανε τιμή τους να εμπειστευτούμε την κόρη τους να μας βαπτίσει το παιδί και τελικά ανέλαβε σχεδών όλα τα εξοδα αυτη.......και όσο για την πιτσιράκα -νονά που τώρα είναι μια δεσποινίδα 22 ετών 'εχει τέλειες σχέσεις και τρελή αγάπη για την βαπτιστίρα της και ξαδελφούλα συνχρώνως...και τις καμαρώνουμε οικογενειακός....

Γιατό να μην ανχώνεσαι...πάντα υπάρχει κάπιοιος που θα γίνει τέλειος νονος-νονά για το μικρό σου αγγελο.......

Μου δίνετε πολύ κουράγιο γιατί δε σας κρύβω πως ενώ είμαι πού χαλαρός άνθρωπος και ούτε στη γέννα δεν αγχώθηκα το ομολογώ πως για το συγκεκριμένο θέμα είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που νιώθω άγχος...

Ειναι ΠΟΛΥ σημαντικος ο ρολος του νονου ή της νονας! Τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι...Για μενα ο νονος θα πρεπει να εχει καλες σχεσεις με το ζευγαρι, να ανταλλασσουν επισκεψεις, να εχουμε θαρρος και σεβασμο μεταξυ μας. Για μενα ο νονος ειναι, το πρωτο ατομο που θα παρω τηλ. οταν θελω να ανακοινωσω κατι ευχαριστο που μου συμβαινει. Ειναι σαν δευτερος γονιος για το παιδι μου.

Ειναι πολυ σημαντικη αυτη η αποφαση. Συμφωνω με την Ρουλα 26,που η ιδια προτεινε στο νονο και σιγουρα αφου ειναι "δικο" σου ατομο δεν θα παρεξηγηθειτε σε περιπτωση αρνησης.

Συγγνωμη για την φλυαρια μου αλλα το θεωρω πιο ιερο μυστηριο απο οτι να παντρεψεις.

Να σας ζησουν τα μπεμπακια & με το καλο βαπτισεις!!!:-D

Ακριβώς αυτά νιώθω και εγώ και κάνω για τα 2 βαφτιστήρια μου!!!!

η συμβουλη μου είναι να προσέξεις ποιον νονο θα κανεις. Μπορεί να σου ταζουν λαγους με πετραχίλια αλλα το σημαντικότερο είναι να είναι ανθρωποι που το νιώθεις οτι είναι δοτικοί, οτι μπορει να χαλάσουν 20 ευρώ αλλα θα ψάξουν να παρουν οτι καλυτερο μπορουν για το παιδί σου. Οτι θα είναι ειλικρινείς. (ας πουμε εμας μας περνουν οι νονοι που είναι και συγγενεις) μας περνουν μας ρωτούν αλλα το νιώθεις οτι δεν το θελουν, και οταν μας το προτειναν και τους ειπαμε θα δουμε ειχαν κατεβάσει κατι μουτρα που ειπαμε "δεν μπορεί το θελουν πολυ" ....ομως! Επίσης επειδη μενουμε κέντρο τις 4 φορες τον χρόνο (Χριστουγεννα, Πασχα, γιορτη και γεννέθλια) που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ερχονται κανουν ολοκληρη αναμπουμπουλα, το μαγειρευουν οσο μπορουν για να το αποφυγουν και να παμε εμεις σε εκεινους που παρεπιπτοντως μενουν 20 τετραγωνα μακρια στον Κολωνο με το ιδιο προβλημα παρκαρισματος. Ακόμα τους περιμενουμε για Πασχα. Τωρα μου πεταει κατι υπονοούμενα να παει ο συζουγος με την μηχανη να παρει απο το γραφειο την λαμπαδα μηπως και αρρωστήσουν τα παιδια. Μετα μου ειπε μην κολλησει το παιδί ου τα δικα της και θελει να παει στο εξοχικό ....δικαιολογίες σορο!!!!

 

Εγω παλι εδωσα μαχη για την βαφτηστήρα μου (τραπεζωμα σε ιταλικο, σαμπάνιες κλπ) και ειχα να ανταγωνιστω ανθρώπους με φράγκα. Παντα όμως με τα λιγα που εχω ντυνω και στολίζω οτ βαφτηστήρι μου φιγουρίνι. Θα παω σε 3 και σε 4 και σε 5 μαγαζιά να βρω το καλυτερο με τα χρήματα που έχω.

 

Κια οσο για το κοστος της βαφτισης: τα στοκ και οι βιοτεχνίες να είαι καλα και με 500ευρω γινεται η δουλεια αξιοπρεπεστατα (ας πουμε σε καταστημα στον πεζόδορμο της Νικαιας εχουν βαφτιση με 350 ευρω με τρισχαριτωμενα ρουχα)

Τελικά δεν είμαι η μόνη παίρνω κουράγιο....

συμφωνω απολυτα στεγια μου το ψαξιμο νονας πρεπει να ειναι παρα πολυ προσεκτικο .φυσικα υπαρχουν παντα ανθρωποι που αλλιως φαινονται στην αρχη κι αλλιως στο τελος.η πρωτη μου ξαδερφη με τον αντρα της μας παντρεψαν κι ενω ημασταν αγαπημενοι μεχρι να βαφτισουν το μωρο απο τοτε μην τον ειδατε...αφου δεν ξερω αν θα ερθουν για πασχα να μας φερουν λαμπαδα....χωρις παρεξηγηση χωρις τιποτα σαν να επρεπε να το βαφτισουν για να λυθουν τα χερια τους απο το γαμο....τωρα αυτο που κανουν δεν ειναι μεγαλυτερη αμαρτια?αυτος που σας παντρεψε δεν μπορει να το βαφτισει?

Κοριτσάρα μου με τους κουμπάρους του γάμου δε λέω μια χαρά αλλά τους είχα επιλέξει για το μυστήριο του γάμου...Δε τους πολυβλέπουμε κιόλας λόγω δουλειάς και το παιδάκι μου θέλω να έχει μια επικοινωνία...

Πάντως σας ευχαριστώ όλες με ηρεμείτε γιατί αυτό το αίσθημα του άγχους για μένα είανι πρωτόγνωρο....

Πολλές καλημέρες και να χαίρεστε όλες σας τα παιδάκια σας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω απεγνωσμενα ενα βαφτηστηρι τι πρεπει να κανω? ΠΟυ να το πω? Οι φίλες μου ειναι όλες ελευθερες ακομα, και η κολλητη μου εγινε κουμπαρα μου και νονα των παιδιων μου. Αχ, βγαζω το αχτι μου με τον βαφτηστικο του αντρα μου, αλλα δεν ειναι το ίδιο.

Ευχομαι να βρειτε νονες που να εχουν λαχταρα όπως εγω να έχουν βαφτηστηρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που θελω απεγνωσμενα ενα βαφτηστηρι τι πρεπει να κανω? ΠΟυ να το πω? Οι φίλες μου ειναι όλες ελευθερες ακομα, και η κολλητη μου εγινε κουμπαρα μου και νονα των παιδιων μου. Αχ, βγαζω το αχτι μου με τον βαφτηστικο του αντρα μου, αλλα δεν ειναι το ίδιο.

Ευχομαι να βρειτε νονες που να εχουν λαχταρα όπως εγω να έχουν βαφτηστηρια!

 

Σε καταλαβαίνω έχω μια βαφτιστήρα δική μου και έναν με τον άντρα μου!!!

Τα λατρεύω!!!!

Και εγώ το ίδιο εύχομαι για τον Μικρό μου Πρίγκιπα...

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το σωστό είναι να προτείνεις εσύ σε κάποιον που θελεις να γίνει νονός-ά, όχι να περιμένεις. εχεις κάποιον υπόψη σου; να εισαι ομως σίγουρη, γιατί είανι μεγάλο πράγμα ο νονός-ά για το παιδί μεγαλώνοντας.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω το σωστό είναι να προτείνεις εσύ σε κάποιον που θελεις να γίνει νονός-ά, όχι να περιμένεις. εχεις κάποιον υπόψη σου; να εισαι ομως σίγουρη, γιατί είανι μεγάλο πράγμα ο νονός-ά για το παιδί μεγαλώνοντας.

 

Το σωστό να λέγεται αλλά ψιλοντρέπομαι να προτείνω..Ξέρω πως το φυσικό είναι να στο ζητήσουν..Και αν ντρέπεται να αρνηθεί?

Δε θέλω να γίνει "αγγαρεία"...

Link to comment
Share on other sites

Στεγια μου εγω βαφτισα τον γιο μου 6 μηνων και την κορη μου 3 μηνων, γιατι κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης με σενα. Ο νονος του γιου μου ηταν φιλος του αντρα μου, και η νονα της κορης μου, φιλη δικη μου. Απο την εγκυμοσυνη τα ειχαν ζητησει, και ειχαμε πει το ναι οταν κοντευα να γεννησω. Ειναι νεοι και οι δυο, εχουμε αριστες σχεσεις, και ασχολουνται με τα παιδια. Αυτα ειναι βασικα πραγματα πιστευω, και καλα κανεις και το ψαχνεις, γιατι κι εγω δε θα εδινα ποτε το παιδι μου καπου μονο απο υποχρεωση ή γιατι δε θα μπορουσα να αρνηθω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στεγια μου εγω βαφτισα τον γιο μου 6 μηνων και την κορη μου 3 μηνων, γιατι κι εγω ειμαι της ιδιας αποψης με σενα. Ο νονος του γιου μου ηταν φιλος του αντρα μου, και η νονα της κορης μου, φιλη δικη μου. Απο την εγκυμοσυνη τα ειχαν ζητησει, και ειχαμε πει το ναι οταν κοντευα να γεννησω. Ειναι νεοι και οι δυο, εχουμε αριστες σχεσεις, και ασχολουνται με τα παιδια. Αυτα ειναι βασικα πραγματα πιστευω, και καλα κανεις και το ψαχνεις, γιατι κι εγω δε θα εδινα ποτε το παιδι μου καπου μονο απο υποχρεωση ή γιατι δε θα μπορουσα να αρνηθω.

 

Την κολλητή μου την παντρεύουμε στις 25/9 το είχαμε συμφωνήσει πριν μείνω έγκυος...

Ίσως είναι και η μόνη φίλη και των δυό μας...Από γνωστούς άλλο τίποτα....

Αλλά και κάποιοι που τους νιώθουμε κοντά μας κολλάω να τους το προτείνω...

Σας ευχαριστώ πάντως με την συντροφιά σας νίωθω πολύ καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ειμαι κατα του να ζητας απο καποιον..........γιατι νομιζω οτι αν το θελει πραγματικα θα το ζητησει μονος, απλα με τροπο ενημερωνεις πως δεν εχεις ακομα νονο...

 

Αν δε το θελει, ειτε θα πει ναι απο ντροπη και θα το κανει απο αγγαρεια, η θα αρνηθει κι αυτο μπορει να χαλασει τις σχεσεις σας......

 

Τρεις φορες μου ζητησαν να βαφτισω παιδι, μια προσωπικα σε μενα πριν απο πολλα χρονια, ενα ζευγαρι που εμενε πολυ μακρια και με το οποιο δεν ειχα ποτε σχεσεις (υπηρχε μονο μια μακρινη συγγενεια) κι επειδη αρνηθηκα με τροπο (τους ειπα οτι λογω αποστασης δεν ηθελα να βαφτισω ενα παιδι που δεν θα το εβλεπα ποτε και ημουν και πολυ νεα κιολας για να ασχοληθω με οποιοδηποτε παιδι) και εγινε ολοκληρο σουσουρο , θυμωσαν, κουτσομπολια οτι δεν ειχα λεφτα και οτι μπορεις να φανταστεις.......ακομα μου το κρατανε μανιατικο!

 

Τις επομενες δυο φορες (και πολυ προσφατες) ζητανε απο τον πατερα μου φιλοι του και συγγενεις και παει να γινει πασα παλι σε μενα κι εγω αρνιεμαι γιατι αν ειναι να βαφτισω καποιο παιδι προτιμω να ειναι απο δικη μου επιλογη και ανθρωπων με τους οποιους εχω φιλικη σχεση (και παλι και τα δυο παιδια μενουν μακρια).....ε παλι παρεξηγηθηκαν και μας εκοψαν την καλημερα.......κι εκνευριζομαι αφανταστα που και ζητανε και ενοχλουνται οταν παιρνουν αρνητικη απαντηση......δλδ πρεπει ντε και καλα ο αλλος να κανει τουμπες απο τη χαρα του?

 

Εγω δεν θα ρωτουσα ποτε καποιον.......τωρα στο δευτερο μωρο που περιμενω, προτασεις δεν ειχαμε,κι επειδη δεν θελω καποιο νονο που δεν ειναι φιλος μου και ειναι απλα γνωστος, αν δεν τυχει καποια προταση απο ατομο που γουσταρω, τοτε θα το βαφτισει ο αδερφος μου να τελειωνει η ιστορια.......το πρωτο μας το βαφτισε η κουμπαρα μας, μαλιστα προτεινε να βαφτισει κι αυτο αλλα δεν το θεωρω σωστο γι αυτην.......καλυτερα να το αφησει για ενα παιδακι που θα ειναι κοντα της να το ευχαριστηθει περισσοτερο γιατι το κανει με μερακι (ειναι κι αυτη πολυ μακρια μας, την βλεπουμε 1-2 φορες το χρονο)

 

Οποτε λεω καλυτερα ο αδερφος μου, που ουτως αλλως τα εξοδα τα κανει για το ανηψι του και δεν επιβαρυνεται και θα το βλεπει και συνεχεια.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και πανω σε αυτο να συμπληρωσω οτι 3 φορες που μου γεννηθηκε η επιθυμια να παντρεψω φιλους και μια να βαφτισω ενα ανηψι μου, με τροπο προσπαθησα να μαθω αν ειχαν κλεισει κουμπαρους και οταν διαπιστωσα οτι ειχαν κλεισει σταματησα το θεμα......αν εβελεπα οτι υπηρχε περιθωριο, θα εκανα και την προταση........οποτε νομιζω το καλυτερο ειναι να βρεις τροπους να ενημερωνεις οτι δεν εχετε ακομα νονο.....οποιος θελει πραγματικα θα αδραξει την ευκαιρια να στο προτεινει....αν δε το κανει σημαινει οτι δεν θελει......περα απο το οικονομικο, σημερα δεν ειναι ευκολο να τηρησεις την απαραιτητη επαφη με το παιδι και μπορει ο αλλος να μη θελει να αναλαβει κατι που δεν ειναι σε θεση να ασχοληθει για πολλα χρονια.......

 

Εγω οσες φορες αρνηθηκα ηταν γι αυτο το λογο, οχι για το οικονομικο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ειμαι κατα του να ζητας απο καποιον..........γιατι νομιζω οτι αν το θελει πραγματικα θα το ζητησει μονος, απλα με τροπο ενημερωνεις πως δεν εχεις ακομα νονο...

 

Αν δε το θελει, ειτε θα πει ναι απο ντροπη και θα το κανει απο αγγαρεια, η θα αρνηθει κι αυτο μπορει να χαλασει τις σχεσεις σας......

 

.

 

 

εγω το προτεινα σε ενα φιλο του αντρα μου που εχουν καλες σχεσεις και ειναι φιλοι αλλα λογω αφραγκιας τωρα δεν ειπε τιποτα αν δεν εχει καποια προιταση μεχρι το καλοκαιρι θα του το ξαναπροτεινουμε η σε εκεινον η στη μαμα του που οποτε την βλεπει της κανει και χαρα πληρωνωντας εμεις τα παντα σε εξοδα

ειναι καλο παιδι μιλαμε καθημερινα θα την βλεπουν και αρκετες φορες

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

vera !!!

με το καλο να ερθει και το δευτερο μωρακι σου

 

παλι στα τοπικ βαφτισης συναντιομαστε ...

 

λοιπον εμας κοριτσια χθες μας ανακοινωσε ο υποψηφιος νονος (απο την εγκυμοσυνη το ειχαμε πει) οτι λογο κρισης το μετανιωσε και δεν θελει να μας το βαφτισει

εγω ομως εχω κλεισει ηδη εκκλησια και κεντρο για Σεπτεμβρη

 

συμφωνω μαζι σας οτι φερνεις τον αλλο σε δυσκολη θεση αν του το προτεινεις αλλα δεν εχω αλλη επιλογη

σκεφτομαι δυο φιλες μου, να προτεινω σε μια απο αυτες με ολο το κοστος δικο μου για να μην τις επιβαρυνω τελευταια στιγμη

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Και μενα με στρεσσαρει πολυ αυτο το θεμα...περισσοτερο επειδη ειναι πολυ ευκολο να μπλεξεις σε παρεξηγησεις......σπανια ακους καποιον να ναι ευχαριστημενος, ολοι παραπονα κανουν.......και δεν θα θελα να μπλεξω με καποια ατομα που ναι μεν εχουμε φιλικες σχεσεις αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα θελα να μπλεξουμε με κουμπαριες μαζι τους.....

 

Ειλικρινα θα προτιμουσα να μην υπηρχαν αυτα τα εθιμα, ντε και καλα για να παντρυετεις και να βαφτισεις να πρεπει να χεις καποιον να αναλαβει....

 

Ξερεις αυτο με τα εξοδα πληρωμενα ειναι λιγο περιεργο γιατι ο αλλος μπορει να προσβληθει, εγω πχ δεν θα το δεχομουν κι ας ημουν αφραγκη...........αν τελικα βαφτισει ο αδερφος μου (που να πω την αληθεια ειναι στην κοσμαρα του και δε πολυγουσταρει-βασικα τη διαδικασια στην εκκλησια) ειπα οτι εγω θα τα πληρωσω και θα τα ετοιμασω ολα.......(ε τον σταυρο θα τον βαλω να παρει εκεινος...δεν θα παθει τιποτα.)

 

Αλλα νομιζω οτι οταν ζητας και βλεπεις τον αλλο χλιαρο και δεν απανταει καλυτερα να μην επιμενεις.......αυτη ειναι η γνωμη μου......γιατι δεν το θελει πραγματικα κι αν το κανει θα γινει με το ζορι.......ασε που μπορει να αρχισει να σας αποφευγει για να γλυτωσει......

 

 

εγω τωρα την τελευταια περιπτωση που μας κολλησαν να βαφτισουμε, ενω λεγαμε μια κουβεντα οταν βλεπομασταν στις διακοπες, με βλεπω στο εξης να τους αποφευγω γιατι εχοντας ηδη καει, θα νιωθω οτι θα ειναι θυμωμενοι μαζι μου......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...