Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι? Τι γινεται με τις εισφορες των γυναικων που εχουν γεννησει προσφατα? Εγω γεννησα την 2η κορη μου στις 26-05-10 κι εχω επιστρεψει στη δουλεια. Παλι πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια η εχει αλλαξει κατι και θα μου κραταει λιγοτερα ο εργοδοτης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα πρεπει ο εργοδοτης να σου δινει περισσοτερα χρηματα και να κανει ο ιδιος λιγοτερες εισφορες στο ικα μεχρι τη ληξη του διαστηματος που δικαιουσαι.

 

Οκ αλλα υπαρχει καποια εγκυκλιος που το αποδεικνυει αυτο? Για να την δειξω στον λογιστη

Link to comment
Share on other sites

νομιζω τα λεει εδω.

http://www.taxnews.tv/news/ika-15-a23-269-4-2010/

ΟΜΩΣ τον Ιουλιο του 10 εγινε διορθωτικη αναδρομικη εγκυκλιος που λεει πως απο τον απριλιο ο εργοδοτης θα πρεπει να κανει μειωμενες εισφορες και να δινει τα χρηματα στην εργαζομενη απο τη διαφορα. αρα απο την 1/4/2010 το ικα δεν επιστρεφει τιποτα ουτε εχει καμια δουλεια να σου πει ποσα θα παρεις γιατι πολυ απλα ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να τα βαζει στο μισθο. Παρε τηλ σε καποιο ικα να δεις αν μπορεις να βρεις τη διορθωτικη που τα λεει αυτα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην, ευχαριστω για την συμπληρωματικη.Την διαβασα αλλα δεν λεει οτι ο εργοδοτης σου δινει τα χρηματα σ εσενα αλλα οτι δηλωνει 3,35%. Πως θα τους πω να μου τα δωσουν? Επισης η αδεια λοχειας μου εληξε 3-08-11, μετα πηρα την καλοκαιρινη αδεια κα μετα το εξαμηνο. Οι εισφορες μου για το επιδ αδειας και για το δωρο χριστουγεννων πρακρατηθηκαν κανονικα απο τον εργοδοτη(ο λογιστης δεν γνωριζει για την συμπηρωματικη εγκυκλιο) και στις ΑΠΔ ειναι δηλωμενο το 100% των συνταξιμων, θα μπορει τωρα να γινει κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την διαβασα την συμπληρωματικη αλλα δεν λεει οτι ο εργοδοτης σου δινει τα χρηματα σ εσενα αλλα οτι δηλωνει 3,35%. Πως θα τους πω να μου τα δωσουν?

 

 

η εγκυκλιος γραφει οτι οσες επιστρεφουν στην δουλεια απο 1/4 και μετα τα χρηματα τα παιρνουν απο τον εργοδοτη και γραφει και σε ενα σημειο πως να συμπληρωσουν οι λογιστες την Α.Π.Δ.

 

 

edit δεν το λεει ακριβως ετσι αλλα

 

η ημερομηνία έναρξης ισχύος της διάταξης που κοινοποιήθηκε, η έκταση και το πεδίο εφαρμογής, τα δικαιούχα πρόσωπα, η διαδικασία επιστροφής των επί πλέον εισφορών που έχουν παρακρατηθεί από μητέρες ασφαλισμένες για τις περιόδους απασχόλησης από 3/4/2008 μέχρι 31/3/2010, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά

 

 

και πιο κατω εξηγει στους λογιστες τον τροπο συμπληρωσης.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

μα δε θα τους πεις να στα δωσουν, ειναι παρανομο να στα κρατανε αφου υπαρχει εγκυκλιος που λεει να κανουν τις μισες εισφορες! αρα οι αλλες μισες που πρεπει να πανε αφου το 50% ειναι επιστροφη σε σενα? ειναι πολυ απλο. ειναι σαν να σου παιρνουν χρηματα απο αυτα που δικαιουσαι. ειναι υποχρεωμενοι να στα δωσουν!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Επισης η αδεια λοχειας μου εληξε 3-08-11, μετα πηρα την καλοκαιρινη αδεια κα μετα το εξαμηνο. Οι εισφορες μου για το επιδ αδειας και για το δωρο χριστουγεννων πρακρατηθηκαν κανονικα απο τον εργοδοτη(ο λογιστης δεν γνωριζει για την συμπηρωματικη εγκυκλιο) και στις ΑΠΔ ειναι δηλωμενο το 100% των συνταξιμων, θα μπορει τωρα να γινει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Επισης η αδεια λοχειας μου εληξε 3-08-11, μετα πηρα την καλοκαιρινη αδεια κα μετα το εξαμηνο. Οι εισφορες μου για το επιδ αδειας και για το δωρο χριστουγεννων πρακρατηθηκαν κανονικα απο τον εργοδοτη(ο λογιστης δεν γνωριζει για την συμπηρωματικη εγκυκλιο) και στις ΑΠΔ ειναι δηλωμενο το 100% των συνταξιμων, θα μπορει τωρα να γινει κατι?

 

 

για την αδεια λεει το εξης

 

 

Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι το χρονικό διάστημα καταβολής των μειωμένων εισφορών, επεκτείνεται μετά τον μήνα που ακολουθεί τον τοκετό, μόνο σε περίπτωση λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας και ότι η καταβολή μειωμένων εισφορών αφορά σε χρονικό διάστημα πραγματικής απασχόλησης της ασφαλισμένης.

Για κάθε άλλο διάστημα απουσίας από την εργασία της δικαιούχου μητέρας, για οποιοδήποτε λόγο, (κανονική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, εξαμηνιαία ειδική άδεια μητρότητας, ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια φροντίδας παιδιού), δεν καταβάλλονται μειωμένες εισφορές.

 

 

κατα τα αλλα ο λογιστης σου μπορει να κανει διορθωτικη Α.Π.Δ και να σου δωσει κανονικα τα χρηματα σου.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την αδεια λεει το εξης

 

 

Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι το χρονικό διάστημα καταβολής των μειωμένων εισφορών, επεκτείνεται μετά τον μήνα που ακολουθεί τον τοκετό, μόνο σε περίπτωση λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας και ότι η καταβολή μειωμένων εισφορών αφορά σε χρονικό διάστημα πραγματικής απασχόλησης της ασφαλισμένης.

Για κάθε άλλο διάστημα απουσίας από την εργασία της δικαιούχου μητέρας, για οποιοδήποτε λόγο, (κανονική άδεια, άδεια άνευ αποδοχών, εξαμηνιαία ειδική άδεια μητρότητας, ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια φροντίδας παιδιού), δεν καταβάλλονται μειωμένες εισφορές.

 

 

κατα τα αλλα ο λογιστης σου μπορει να κανει διορθωτικη Α.Π.Δ και να σου δωσει κανονικα τα χρηματα σου.

 

Ευχαριστω πολυ βρε Sofaki, θα μιλησω και με τον λογιστη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιλησα με τον λογιστη μας και μου ειπε οτι πρεπει να παω στο ΙΚΑ της περιοχης μου ετσι ωστε να παρω εγκριτικη για την μειωση των εισφορών. Το εχει κανει καποια κοπελα απο εσας αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιλησα με τον λογιστη μας και μου ειπε οτι πρεπει να παω στο ΙΚΑ της περιοχης μου ετσι ωστε να παρω εγκριτικη για την μειωση των εισφορών. Το εχει κανει καποια κοπελα απο εσας αυτο?

 

καποια κοπελα που να γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε τι συμβαίνει στην περίπτωση που λήγει η σύμβαση ορισμένου χρόνου πριν τη λήξη του δωδεκάμηνου αλλά μετά από 3 μήνες η εργαζόμενη επαναπροσλαμβάνεται με νέα σύμβαση ορισμένου πάλι χρόνου - στη διάρκεια της οποίας λήγει και το 12μηνο; Θα πάρει επιστροφές και για τη δεύτερη συμβαση ή μήπως αυτό ισχύει μονο για την ενεργη συμβαση τη στιγμη της επιστροφης στη δουλειά; μιλάμε πάντα για το ίδιο εργογότη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
εμένα μου είπαν ότι το ΙΚΑ δεν δεχεται διορθωτική πράξη...και ακόμη περιμένω.

 

To I.K.A. δέχεται διορθωτική πράξη, αλλά παίρνει χρόνο.

 

http://www.filefactory.com/file/cb1cf31/n/ika_diorthotiko.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σαααας

σχεδον 1 χρονο μετα πηρα τα χρηματα απο τη διορθωτικη ΑΠΔ που εκαναν στη δουλεια μου.

129 και κατι ευρω για 3 μηνες...

Οποτε να ξερετε αφου τα πηρα εγω μπορειτε κ εσεις!!!!!!! τα χρηματα αυτα μου τα δωσε ο εργοδοτης και οχι το ικα, οπως θα επρεπε να κανει εξαρχης μετα τη διορθωτικη εγκυκλιο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα κοριτσια , να ρωτησω κατι: στο πρωτο μου παιδι συμπληρωσα τα χαρτια μου κ τα πηρα απο το ικα ως αχρεωστητως καταβληθεντα, δεν γινετε κ τωρα να τα παρω με τον ιδιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πολύ ωραια!!Κι εγω στο πρωτο παιδι τα πήρα απο το ΙΚΑ αλλα τωρα το ξεχασα εντελώς να υπενθυμισω τον εργοδοτη και πηρα... να μην πω τι!!!Σε ολα να κανουμε τους αστυνομους!!!:mad::-x

Μετα απο ενα χρονο να γινεται αραγε τπτ..να κανω νυξη????

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια , να ρωτησω κατι: στο πρωτο μου παιδι συμπληρωσα τα χαρτια μου κ τα πηρα απο το ικα ως αχρεωστητως καταβληθεντα, δεν γινετε κ τωρα να τα παρω με τον ιδιο τροπο?

v&a σιγουρα δεν γινετε να παρω τα χρηματα απο το ικα?

Link to comment
Share on other sites

εγω δε ξερω καθολου! οτι σου πουν. Αλλα αν ειναι χρηματα που ο εργοδοτης εχει καταβαλει για σενα (εισφορες προηγ. μηνων) τοτε το ικα του κανει του εργοδοτη πιστωση και ο εργοδοτης τα δινει σε σενα στο χερι μαζι με το μισθο. το ικα νομιζω πια εχει σταματησει να δινει χρηματα. εμεις τοτε τα χαμε παρει απο ικα επειδη ηταν αναδρομικα. εδω και πολυ καιρο πλεον ο εργοδοτης υποτιθεται πως πρεπει να τα βαζει στο μισθο σου μηνιαια και να αποδιδει λιγοτερα σαν εισφορα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...