Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Cosleeping Συνκοίμηση Co-Bedding


MARIANTHI611

Recommended Posts

Συμφορμιτισες καλησπερα...

 

Ανοιγω το συγκεκριμενο θεμα καθως πιστευω οτι ειναι πολυ ενδιαφερον και θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε πολλες αποψεις και ιδεες πανω σε αυτο...Γαλουχηθηκα με την ιδεα οτι το παιδι ακομα και το μωρο πρεπει να κοιμαται στην κουνια του και στο δωματιο του για να μην κακομαθει και να μην ειναι προσκολημενο επανω μας...επειδη ομως διαβαζω και ψαχνω γενικοτερα πετυχα τις αρχες του attachment parenting καθως και του co-bedding που λενε ποσο ομορφο ειναι για ενα μωρο και ενα μικρο παιδακι να μοιραζεται το ιδιο κρεβατι με τους γονεις του..ποση ασφαλεια αισθανεται αλλα και ποσο το βοηθα αργοτερα ως ενηλικα αφου δημιουργεις ενα παιδι χορτασμενο συναισθηματικα...μεχρι τωρα εγω κοιμαμαι με τον αντρα μου και ο μικρος (3,5 μηνων) κοιμαται στην κουνια του στο δωματιο του...μεσα στο δωματιο του εκτος απο την κουνια εχω και ενα μονο κρεβατι στο οποιο τωρα τελευταια τον βαζω την νυχτα που ξυπναει να θηλασει και θηλαζουμε ξαπλωτοι και κοιμομαστε παρεα...αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι το μωρο οταν κοιμαται μαζι μου ειναι πιο ησυχο το βραδυ και ξυπναει πιο αργα το πρωι απο ο,τι συνηθως...επισης μου αρεσει και εμενα παρα πολυ που κοιμαμαι μαζι του...θελω να ρωτησω την δικη σας προσεγγιση του θεματος...εννοειται οτι δεν προκειται ακομα σε κανεναν να πω οτι κοιμαμαι μαζι με το μωρο αφου ολοι οι "ειδικοι" θα σπευσουν να μου πουν ποσο κακομαθημενο παιδι θα καταληξει να ειναι... ομως για σκεφτειτε καλα...ποσες φορες θυμαστε τον εαυτο σας σαν παιδια να σηκωνεστε το βραδυ να τρεχετε στην φωλιτσα των γονιων σας το δικο τους κρεβατι και η μητερα σας να σας λεει γρηγορα στο κρεβατι σου και εσεις να γυρνατε απογοητευμενες πισω...θελω να βρω τροπο να φερω τον μικρο αναμεσα σε μενα και τον αντρα μου που δεν εχει προβλημα απλα κοιμαται βαρια και απλωνεται και φοβαμαι μην τον πλακωσει στον υπνο του...επισης καπνιζει και φοβαμαι μηπως αυτο παιζει καποιο ρολο στο co-sleeping...περιμενω τις δικες σας εμπειριες και αποψεις!!!:-)

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για κατατοπισε με λιγακι...ποσο ηταν η μικρη οταν την πρωτοεβαλες??Αναμεσα σας κοιμαται??Φοβαμαι να τον βαλω απεξω...εχει μαθει και ο αντρας μου και κοιμαται σαν το χταποδι...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς κοιμόμαστε μαζί με το μωρό, και ευχαριστιόμαστε ύπνο πολύ καλύτερα.

Όταν ξυπνά τη νύχτα τσουπ την θηλάζω λίγο χωρίς να κουνηθώ και ξανακοιμόμαστε. Νομίζω ότι είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο, όλα τα θηλαστικά σε όλη τη γη κοιμούνται μαζί με τα μικρά τους.

 

Εδώ http://www.askdrsears.com/html/10/T102200.asp έχει κάποιους κανόνες ασφαλείας, καλύτερα το μωρό να μην είναι ανάμεσά σας, αλλά στην άκρη δίπλα σε σένα, και να έχεις ένα προστατευτικό κάγκελο στο κρεβάτι για να μην πέφτει.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς κοιμόμαστε μαζί με το μωρό, και ευχαριστιόμαστε ύπνο πολύ καλύτερα.

Όταν ξυπνά τη νύχτα τσουπ την θηλάζω λίγο χωρίς να κουνηθώ και ξανακοιμόμαστε. Νομίζω ότι είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο, όλα τα θηλαστικά σε όλη τη γη κοιμούνται μαζί με τα μικρά τους.

 

Εδώ http://www.askdrsears.com/html/10/T102200.asp έχει κάποιους κανόνες ασφαλείας, καλύτερα το μωρό να μην είναι ανάμεσά σας, αλλά στην άκρη δίπλα σε σένα, και να έχεις ένα προστατευτικό κάγκελο στο κρεβάτι για να μην πέφτει.

 

πολυ καλη η ιδεα σου...θα παω σε καποιο μαγαζι να δω για προστατευτικο καγκελο...θα δω μηπως βαλω και τπτ στο καγκελο για να μην τυχον χτυπησει ο μικρουλης επανω του...

 

Δεν ειναι τραγικο να χανουμε τοσο ωραιες στιγμες απο θεωριες αλλων που δεν εχουν καμμια επιστημονικη υποσταση???:?:?

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ γλύκο να νιώθεις το μωράκι σου να κουρνιάζει ευχαριστημένο στην αγκαλια σου και βλεπεις την ανακούφηση στα ματάκια του ότι δεν θα το αφήσεις.......

Κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα φύγουν από μόνα τους και θα τα παρακαλάς να ξαπλώσουν μαζί σου και δεν θα θέλουν.Είναι ένα πολύ μικρό διαστήμα που συμβαίνει αυτό γιαυτό κοιτάξε να το χαρείται και να το απολαύσεται......Ετσι εκανα με τα μεγαλα μου τα παιδια....και τώρα απολαμβάνω και τον μπεμπη μου χωρίς τυψεις και ενοχές.....Τρελένομαι να κοιμάμαι μαζί του και να νιώθω την ανασούλα του πάνω μου.Δεν προβληματίζομαι για το πως αργότερα θα μαθει να κοιμάται στο κρεβάτι του αλλά για το πως εμεις θα μάθουμε να κοιμόμαστε χωρίς ενα μωράκι στην μέση.......

Link to comment
Share on other sites

πως εμεις θα μάθουμε να κοιμόμαστε χωρίς ενα μωράκι στην μέση.......

 

και γω το ίδιο σκέφτομαι κλάρα. ένα βράδυ που τον έβαλα στο κρεββατάκι του και κοιμήθηκε (2 ώρες μη φανταστείτε) δε μπορούσα να κλείσω μάτι, πήγαινα κάθε τρεις και λίγο να τον ελέγξω.

 

Εμείς πήραμε το μπέμπη μας μαζί μας όταν ήταν 3-4 μηνών. Μέχρι τότε τυρρανιόμουν με το να κάνω μεταμεσονύκτια δρομολόγια να τον πάρω από το κρεββατάκι του, να τον θηλάσω, να τον ξαναβάλω στο κρεββάτι του(με κλάμματα και φασαρίες). Και αυτή η διαδικασία γινόταν πολλές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Οπότε το πήρα απόφαση και τον πήρα μαζί μας για να κοιμηθώ και εγώ και να κοιμηθεί και αυτός μερικές ώρες σερί.

Στο δωμάτιο του παίζουμε, κοιμάται τη μέρα κάποιες ώρες, τον αλλάζω αλλά μέχρι εκεί.

 

Αν άκουγα όλους τους ειδικούς(που ίσως έχουν δίκιο) θα ήμουν ερείπιο από την αϋπνία.

Πες με εγωϊστρια αλλά με όλο το καθημερινό τρέξιμο χρειάζομαι ύπνο, και ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι μαζί με το μωράκι μου.

Αρχικά ένιωθα ενοχές, αλλά πλέον δε με νοιάζει.

Μου αρέσει που ανο'ιγω τα μάτια μου και το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι το μωράκι μου. Μου αρέσει να ακουμπάω το στρουμπουλό του χεράκι όταν κοιμάται και να τον μυρίζω(αχ μαζεύτε με...)

Link to comment
Share on other sites

Κοιμομαστε μαζι με το μωρακι μας σχεδον 3 μηνες.....

ο αντρας μου στην αρχη φοβαταν μηπως την κακομαθουμε,αλλα οταν ειδε την ταλαιπωρια που υφισταμεθα(κ εγω και η μικρη μας)μια και θηλαζει αποκλειστικα αλλαξε γνωμη........

Ειναι απιστευτο βτο συναισθημα,οταν μεσα στην νυχτα ξυπνα και ψαχνει να βρει το στηθος μου για να φαει.Ακομα πιο υπεροχο ειναι οταν τελειωσει με τον θηλασμο και ακουμπησει το προσωπακι της στο στηθος μου και κοιματε γαληνια!!!!!!!!!!!!!!!

Αυες οι στιγμες δεν τις αλλαζω για καμια "θεωρια"του κοσμου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαστε χαζομαμάδες Ε?????????Μου αρέσει πολύ και καμαρώνω κιόλας......Και όσο για τους ειδικούς......καλό είναι να τους ακούμε αλλά......να εφαρμόζουμε τελικά αυτό που μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα και εμείς και τα μωρά μας....

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειμαι μαλλον η μοναδικη μανα που το παιδι της δεν βολευεται στο κρεβαττι μας.Μας βγηκε αναρχοαυτονομος μαλλον και δεν βολευεται οταν κοιμαται μαζι μας. Ξυπναει συνεχεια μας τραβαει τα μαλλια και σηκωνεται ορθιος να παιξει. Μονο στην κουνια του κοιμαται καλυτερα. Με τρωει το περα δωθε βεβαια αλλα εκεινος μια χαρα θελει τον χωρο του. Οσες φορες κι αν προσπαθησα να τον παρω μαζι μας ξημερωθηκαμε ορθιοι. Απο νεογεννητο δεν αντεχε να κοιμηθει μαζι μας οπως και να τον ακουμπαει σεντονι η κουβερτα. Θελει την αγκαλια μου μεχρι να κοιμηθει αλλα μετα προτιμα να στριφογυρνα στην κουνια του.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα ειπες.......co-bedding ειναι η σωστη εκφραση........για μοιρασμα κρεββατιου. Εμεις κανουμε co-sleeping μιας και η μικρη δεν γουσταρει μες την καμια να την βγαλεις απο την κουνια ακομα και αρρωστη να ειναι, αλλα κοιμαμαι στον ιδιο χωρο με αυτη ακριβως διπλα απο το κρεββατι της. Τους 4 πρωτους μηνες κοιμοταν επανω μου...οσο για τις Αμερικανο-φερμενες ιδεες attachment parenting να μην ξεχναμε εμεις οι Ελληνιδες οτι οι Αμερικανοι ανακαλυψαν την ιδεα του CIO (cry it out) οπου συνειδητα αφηναν παιδια να κλαινε για να μαθουν μεχρι αυτα να ξερασουν απο το κλαμα και εκλειναν πορτες πισω τους και δεν τις ανοιγαν μεχρι το πρωι (και αυτη η εννοια προωθηθηκε απο αντρα γιατρο......ΑΝΤΡΑ.....οχι μανα.....).......και το υοθετησαν για πολλα χρονια. Και ΜΕΤΑ ξανανακαλυψαν πως οντως πρεπει να εισαι με το μωρο και το ονομασαν attachment parenting......χμουφ....οκ.....ονομασαν attachment parenting αυτο που πολλες χωρες κανουν χιλιετιες τωρα και ονομαζουν μητροτητα......ελα μην πω καμια αναποδη.....για τα Αμερικανακια τωρα......οσο για τις εννοιες του AP τις γουσταρω και εγω με χιλια αλλα τις εκανα πολυ πριν ανακαλυψω οτι εχουν βγαλει και ορολογια για αυτο....αυτο που δεν γουσταρω ειναι η μοδα που πασαρουν μια με το AP και μια με το CIO......και αυτες τις εννοιες εμεις τις ξεραμε και τις εφαρμοζαμε πολυ ΠΡΙΝ απο αυτους.....

Οσο για του τι κανεις εσυ ΠΟΛΥ καλα κανεις και το κανεις, και οι ειδικοι καλο ειναι να αφησουν τις συμβουλες για τα μωρα του κοσμου και να γυρισουν λιγο το κεφαλακι τους να δουν τα δικα τους χαλια.....και να συμβουλευσουν τους εαυτους τους για πραγματα.....και εμας η γιατρος για κακομαθηματα ελεγε. Το παιδι εχει ηδη γινει πολυ πιο ανεξαρτητο απο οτι περιμενα σε πολυ μικροτερη ηλικια απο οσο θα ηθελα.....και πιστευω εγινε ετσι ακριβως επειδη οποτε με ζηταγε ημουν εκει.......αντε με τους ειδικους τωρα. Ειδικος ανακαλυψε και το CIO......ειδικος στην μαλ...κια....

 

Κοριτσι μου εχασα αυτο που ειπες για καπνισμα του αντρα σου. Διαβασε λιγο πιο εκτεταμενα για αυτο σε παρακαλω, νομιζω οτι θετουν θεμα για αυτο ασχετως αν καπνιζει μπροστα στο παιδι ή οχι. Η μυρωδια υπαρχει....δεν ξερω ποσο καλο ειναι να κοιματε το μωρακι διπλα σε τετοια μυρωδια, εκτος και αν δεν μυριζει....το οποιο βρισκω δυσκολο γιατι και εγω ως πρωιν καπνιστρια (το εχω κοψει 5 χρονια τωρα) ΟΣΟ και να καθαριζομουν μυριζα....αυτη η μυρωδια ποτιζει το δερμα, τα ρουχα, τα μαλλια, τα επιπλα, τα παντα.....:( Bed-sharing and smoking ....http://www.sciencedaily.com/releases/2005/07/050707055916.htm προσεξε το πολυ........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και εμείς κοιμόμαστε με τη μικρή μας, κοντεύει 1 ετους. Αναγκαστήκαμε λόγω κάποιας μετακόμισης και την πήραμε στο κρεβάτι 6 μηνών και από τότε...κοιμόμαστε όλοι μαζί. Δεν μπορώ να πω οτι κάνει ήσυχο ύπνο αλλά σίγουρα νοιωθω μεγαλύτερη ασφάλεια να την έχω δίπλα μου...και πόσο μ'αρέσει να την μυρίζω!!! το βράδυ που κοιμάται σαν αγγελούδι

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κοιμόμαστε με την μπεμπούλα μας από τη στιγμή που καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά,εδώ και 15 μέρες περίπου.

Μου ήταν πολύ δύσκολο να σηκώνομαι κάθε λίγο και λιγάκι μες στη νύχτα να δω γιατί ρουθουνίζει,γιατί το ένα,γιατί το άλλο,να την ταϊσω,να τη βάλω να ρευτεί,να την ξαναβάλω στο λίκνο,να την πάρω αγκαλιά αν κλαίει...

Ένα βράδυ κρατούσα τη μικρή αγκαλιά και θήλαζε,μας πήρε και τις 2 ο ύπνος,κάποια στιγμή ξυπνάει ο άντρας μου,μας βλέπει εμένα να ροχαλίζω,την μπέμπα σχεδόν να κρέμεται από τα χέρια μου (ευτυχώς από τη μέσα μεριά του κρεβατιού),μας σκέπασε καλά και μου έβαλε ένα μαξιλάρι κάτω από το χέρι για να κρατάω καλύτερα το μωρό.

Αποφασίσαμε ότι αυτή δεν είναι κατάσταση,ούτε ξεκουραζόμουν καθόλου...

Όσα βράδια την έχω στο κρεβάτι,έχω ευχαριστηθεί ύπνο κι εκείνη μανούλα και ασφάλεια.Ο άντρας μου χαίρεται που έχει τις 2 γυναίκες του μαζί αγκαλίτσα.

Θα προσπαθήσω να της το κόψω όταν πια δε θα θηλάζω ή όταν νιώσω ότι κι εκείνη θέλει το χώρο της.

Προς το παρόν είμαστε όλοι μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι καλα βλεπω και αλλες μανουλες που δεν εχουν προβλημα και ενοχες γι αυτο το μοιρασμα του κρεβατιου τους στο πρωτο μου κοιμομουν μαζι του μεχρι λιγο πριν κανω την κορη μου γυρω στα δυομιση οι καλυτερες αναμνησεις μου με αγκαλιτσες μυρουδιτσες και παραμυθακια γελια μεχρι να μας παρει ο υπνος.την κορη μου την εβγαλα 6 μηνων ευκολα απο το δωματιο μας και ειχαν ενα δωματιο και τα δυο αν και ξυπνουσε μια φορα την νυχτα οποτε πηγαινοερχομασταν ή κοιμωμασταν στον καναπε που ειχα στο δωματιο στον τριτο τωρα το 1ο καλοκαιρι που τον κρατησε η μητερα μου τον εμαθε να κοιματε μαζι της και λογο εληψης χωρου τον εχω ακομη στην κρεβατοκαμαρα τα δυο πρωτα ειναι γυμνασιο λυκειο και δεν εχω αποφασιση ακομη να τον βαλω σε καποιο παιδικο δωματιο οποτε κοιμομαστε μαζι...δεν ξερω ποτε θα τον βγαλω ειναι 2μιση χρ. τωρα αλλα μ αρεσει παρα πολυ και δεν ειναι πολλα τα χρονια που θα θελουν αγκαλιτσες και ζουζουνισματα πιστεψτε με!!αν και μου λενε οτι δεν τον αφηνω να μεγαλωσει ετσι,στο παρκο σημερα τον φωναξα γτ κυνηγουσε κατι περιστερια και ξερετε τι μου ειπε?εγω προσεχω μανα!!!(τον εμαθε ο μεγαλος να με φωναζει μανα)ειναι πολυ υπευθινο παιδακι και ακουει πολυ δεν βλεπω κανα παλιμπεδισμο στην συμπεριφορα του

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειμαι μαλλον η μοναδικη μανα που το παιδι της δεν βολευεται στο κρεβαττι μας.Μας βγηκε αναρχοαυτονομος μαλλον και δεν βολευεται οταν κοιμαται μαζι μας. Ξυπναει συνεχεια μας τραβαει τα μαλλια και σηκωνεται ορθιος να παιξει.

 

Ακριβώς έτσι και η δικιά μας!

 

Εκτός του γεγονότος ότι η δικιά μας κοιμάται σερί όλη τη νύχτα από ημερών και δεν ξυπνούσε παρόλο που θήλαζε, δεν ξεκίνησα να κοιμόμαστε μαζί με το μωρό απλά γιατί δε θέλω να χαλάσω την ιερή στιγμή που το ζευγάρι θα πέσει στο κρεβάτι και θα αγκαλιστεί. Γιατί γνωστή μου που κοιμάται με τις δυο κόρες της, ο μπαμπάς έχει εξοριστεί στον καναπέ και δε υπάρχει καμία επαφή με τον σύζυγο, σωματική ή λεκτική και όπως λέει η ίδια "έχει τις κόρες της, τι να τον κάνει τον σύζυγο?". Διαφωνώ κάθετα με αυτό και δεν μπορεί το ζευγάρι να παύει να υπάρχει με την έλευση του παιδιού. Συγχωρέστε με, αλλά είμαι αντίθετη, χωρίς να κατακρίνω κανέναν, καθένας κάνει ότι του αρέσει και τον βολεύει, απλά λέω και την αντίθετη άποψη....Ασφάλεια και αγάπη δίνω όλη την υπόλοιπη μέρα στο μωρό μου, αλλά η νύχτα είναι για να κοιμάμαι και μιας και η μικρή μου ποτέ δεν ξυπνούσε τη νύχτα, με βόλεψε απίστευτα αυτό!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου η μία είναι δυόμισυ χρονών και από 4 μηνών κοιμάται στο δωμάτιό της. Την παίρνουμε στο κρεββάτι μόνο αν τύχει να είναι αρρωστούλα ή αν έχει ανήσυχο ύπνο. Στη δεύτερη περίπτωση όταν ηρεμήσει την ξαναπηγαίνουμε κάποιες φορές πίσω στο κρεββάτι της ή κάποιες άλλες μένει όλο το βράδυ μαζί μας. Η ίδια πάντως δεν είχε ποτέ πρόβλημα να κοιμάται στο δωμάτιό της και μάλιστα καμαρώνει για αυτό. Το νιώθει τελείως δικό της.

Η μικρότερη είναι 2 μηνών και προς το παρόν είναι σε καλαθούνα δίπλα μας. Θα πάει και εκείνη όμως σε δικό της δωμάτιο μόλις μεγαλώσει λιγάκι ακόμη.

Δεν βλέπω το λόγο γιατί να πρέπει να είναι το παιδί στο ίδιο κρεββάτι με τους γονείς προκειμένου να νιώσει ασφάλεια. Ούτε το έχω απαγορεύσει δια ροπάλου στην κόρη μου, αλλά μια χαρά ασφαλής νιώθει και στο δικό της δωμάτιο και στο δικό της κρεββάτι.

Όσες κοιμίζετε τα παιδάκια σας δίπλα σας, σε ποια ηλικία σκοπεύετε να τα μεταφέρετε στο δωμάτιό τους?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

καλα το ζευγαρι πρεπει να κοιματε μαζι αλλα να σας πω την αληθεια προτιμω τον ζουζουνο μου με την μυρωδιτσα του παρα το ροχαλιτο του συζυγου μεσα στο αυτη μου!και σε λιγα χρονια που θα μεγαλωσει και ο μικρουλης μου με τον συζυγο θα κοιμαμε παλι σιγα γεροι να μαστε θα τρωγωμαστε στην μαπα μια ζωη!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς ο ζουζούνος είναι μόνιμος επισκέπτης....Θυμάμαι ο παιδίατρος στην πρώτη επίσκεψη που τον είχε δει ημερών μου είχε πει μέχρι τον χρόνο απαραιτήτως η κούνια του παιδιού στο δωμάτιο μαζί σας!!!Βέβαια το co-bedding ξεκίνησε μετά τον χρόνο,αλλα και τώρα που κοντεύει τα 2 δεν το αλλάζω με τίποτα με τρελαίνει αυτή η αίσθηση...Αλλωστε και εγώ που κοιμόμουν με τους δικούς μου όταν ήμουν μικρή μια χάρα άνθρωπος εγινα.....

Link to comment
Share on other sites

Απο 2 1/2 μηνών που σταμάτησε ο μικρός μου να ξυπνάει το βράδυ έχει εγκατασταθεί στην κούνια του. Αυτό με βοηθάει και εμένα πάρα πολύ, γιατί κάθε βράδυ νοιώθω τόσο κουρασμένη, κοιμάμαι τόσο βαριά που φοβάμαι να έχω και το μωρό δίπλα. Οσες φορές έχει τύχει να κοιμηθουμε μαζί (πχ την 1η βραδιά στις διακοπές μας) δεν κατάφερα να κλείσω μάτι. Πλεον και αυτός δε μπορεί να συνδιάσει τον ύπνο του μαζί μας. Οταν είναι δίπλα μας, κάνει ζουζουνιές. Θέλει τη βολή του και το κρεβάτι του για να κοιμηθεί. Τελικά όλα είναι μια συνήθεια. Αν το ζευγάρι απο κοινού συμφωνεί για το co-bedding, σίγουρα είναι απολαυστικό και για τους τρεις.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσάκια με προβληματίσατε πολύ.. πως καταφέρνετε να έχετε σχέσεις με τον σύζυγο σας όταν τα παιδιά κοιμούνται μαζί σας? εγώ έχω μια κορη 8 μηνών και παρόλο που είναι πολύ γλυκό μωράκι επειδή όλη την ημέρα ασχολούμαστε μαζί της νομίζω πως απομακρύνομαι από τον άνδρα μου.. περιμένουμε πως και πως να μείνουμε λίγο μόνοι το βράδυ, να πούμε καμια χαζομάρα να βρεθούμε λιγακι μαζι... εσεις πως τα καταφέρνετε και τα συνδυάζετε όλα?

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσάκια με προβληματίσατε πολύ.. πως καταφέρνετε να έχετε σχέσεις με τον σύζυγο σας όταν τα παιδιά κοιμούνται μαζί σας? εγώ έχω μια κορη 8 μηνών και παρόλο που είναι πολύ γλυκό μωράκι επειδή όλη την ημέρα ασχολούμαστε μαζί της νομίζω πως απομακρύνομαι από τον άνδρα μου.. περιμένουμε πως και πως να μείνουμε λίγο μόνοι το βράδυ, να πούμε καμια χαζομάρα να βρεθούμε λιγακι μαζι... εσεις πως τα καταφέρνετε και τα συνδυάζετε όλα?

Τις πρωτες ώρες του ύπνου τα μωρά κοιμούνται λίγο ποιο ..βαθιά....Μόλις τα πάρει για τα καλά ο ύπνος.....Ε!!!! να η ευκαιρία......δεν είναι ανάγκη να βρεθούμε ποιο κοντά...στην κρεβατοκάμαρα υπάρχουν και άλλα δωμάτια στο σπίτι!!!!!!!Μια καλή ταινία λίγο κρασάκι στο σαλόνι.......θέληση και καλή διαθεση να υπάρχει και όλα..γίνονται..........

Link to comment
Share on other sites

σωστα... ολα γινονται εχεις δικιο.. αλλα μωρε με προβληματιζει μήπως στην προσπάθεια μας να γίνουμε καλύτεροι γονείς αφήνουμε τις σχέσεις μεταξύ μας να φθινουν και τελικα καταλήγουμε σε όλα αυτά τα διαζύγια...προς θεού δεν το λέω για τα κορίτσια μόνο που κοιμίζουν τα παιδιά τους μαζί τους.. το λέω για όλους μας.. με προβληματιζει πολύ αυτό τελευταία αλλα μάλλον είμαι λίγο off topic..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...