Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΓΙΟΣ ΙΩΣΗΦ


ξεν

Recommended Posts

Η soeur Joseph (ας είναι ελαφρύ το χωμα που την σκεπάζει) ήταν η αγαπημένη (με ΟΛΗ την σημασία της λέξης) του Αντουαν Σαιντ Εξυπερύ δλδ του αγαπημένου συγγραφέα του μικρου πριγκιπα.

Γεννημένη στην Αιγυπτο, θεωρείθηκε ΚΑΛΛΟΝΗ στην εποχή της, κορη πλουσίας οικογένειας, πολυταξιδευμένη και εξαιρετικα μορφωμένη. Εγινε καλόγρια μετα τον χαμό του αγαπημένου της Αντουάν......

 

Αστικός μύθος φιλτάτη! Τεράστιος αστικός μύθος:rolleyes::rolleyes::D:D!

 

Η ερωτική ιστορία με την τραγική κατάληξη κυκλοφορούσε στους διαδρόμους του σχολείου ήδη από την εποχή που η μητέρα μου ήταν μαθήτρια, αρκετά έντονα μάλιστα. Τότε λοιπόν, τέλη της δεκαετίας του 50΄, τελειώνοντας την ογδόη γυμνασίου, μερικές μαθήτριες, ανάμεσά τους και η μητέρα μου, ξεθαρρεύτηκαν και πήγαν και την ρώτησαν. Η soeur Joseph έβαλε τα γέλια και μετά τους απάντησε σοβαρά ότι το να γίνει καλόγρια ήταν κάτι που το ήθελε από τότε που ήταν παιδί.

Άσε που δεν ήταν από την Αίγυπτο αλλά από τη Συρία. Και ο Αντουάν δεν είχε πατήσει το πόδι του σε Αίγυπτο ή Συρία. Ζούσε για χρόνια στη Λατινική Αμερική και επέστρεψε στη Γαλλία λίγο πριν τον πόλεμο, κουβαλώντας μαζί του τη γυναίκα του Κονσουέλο, καλλονή από τον Ελ Σαλβαδόρ.

 

Απλώς η ιστορία ήταν πολύ γοητευτική για τις μαθήτριες ενός σχολείου θηλέων και επέζησε σε πείσμα των δεκαετιών.

 

Κρατώ τρυφερές αναμνήσεις από όλα τα πρόσωπα που αναφέρεις (εντάξει, όχι κι όλα, την soeur Esperance ας πούμε δεν θα έλεγα ότι την έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση:mrgreen:) αλλά νομίζω ότι είναι κυρίως η τρυφερότητα που αισθανόμαστε όλοι για τα νιάτα μας, τα "χρόνια της αθωότητας".

 

Ομολογώ πάντως ότι η soeur Joseph και οι ελάχιστες εικόνες που έχω από τη soeur Sebastienne είναι τα μοναδικά άτομα που θυμάμαι μ' ένα είδος σεβασμού. Οι υπόλοιπες μου φαίνονται με την απόσταση του χρόνου γυναίκες "στερημένες" που θα ήταν πολύ καλύτερα σε μια άλλη ζωή. Όπως λέει κι ο σοφός λαός "βαριά η καλογερική":D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αστικός μύθος φιλτάτη! Τεράστιος αστικός μύθοςΗ ερωτική ιστορία με την τραγική κατάληξη κυκλοφορούσε στους διαδρόμους του σχολείου ήδη από την εποχή που η μητέρα μου ήταν μαθήτρια, αρκετά έντονα μάλιστα. Τότε λοιπόν, τέλη της δεκαετίας του 50΄, τελειώνοντας την ογδόη γυμνασίου, μερικές μαθήτριες, ανάμεσά τους και η μητέρα μου, ξεθαρρεύτηκαν και πήγαν και την ρώτησαν.

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!Απιστευτο!!!!Καλά η μαμα σου εχει μεγαλο θαρρος για να πηγε να ρωτήσει κατι τετοιο μια καλόγρια!!!!Ευτυχώς η "παιντακι μού" ηταν ο πιο χαλαρος ανθρωπος εκει μέσα Αχ η soeur Sebastienne νομίζω οτι είναι η τρανη αποδειξη του οσο μεγαλώνει ο ανθρωπος γίνεται σοφότερος: υπήρξε η ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΗ ΟΛΩΝ. Οι καθηγητριες μας - παλιες μαθήτριες σχεδον την έτρεμαν. Στα νιατα της απο οσο ελεγαν οι καθηγητριες μας ήτνα μυθικα αυστηρη, ισως γιατι εγινε τοσο νεα διευθυντρια ενος τετοιου σχολειου..... παντως τα τελευταια 2 χροναι πριν αποσυρθει είχε ημερώσει.Σε ευχαριστώ και εγω .....που μου απομηθοποιησες λιγακι την τελειότητα της αθωοτητας! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησατε βρε κοριτσια τώρα ! Πάντως κι εγώ αυτό ήξερα για την Soeur Joseph και τον ερωτά της. Κι εγώ θεωρώ ότι ήταν ένας πολύ καλός άνθρωπος όπως και όλες οι καλόγριες με εξαιρεση βεβαια την Esperance. Πολλά απωθημένα πρέπει να είχε αυτή η γυναίκα ! Γιατί, η soeur Agnes δεν ήταν γλυκύτατη ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ελληνογαλικη σχολη Ουρσουλινων

καθημερινα γαλλικα, 3 φορες την εβδομαδα αγγλικα

οικονομικό, μαζεμενο, συνεπες

με πολλες δραστηριότητες, φυλαξη για διαβασμα. με επιπλεον πληρωμη/

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και επειδή είναι γαλλόφωνο το επισκεφτήκαμε στην αναζήτηση για δημοτικό. Όλα ωραία και καλά , εκσυχρονισμένα κτλ. Αλλά βρε παιδιά, πάρα πολύ έντονο το θρησκευτικό στοιχείο.. Επίσης Η μοναχή που μας έκανε την παρουσίαση μεγάλη και σε ηλικία δεν θυμόταν τα μισά πράγματα μπερδευόταν κιόλας.. ετσι πολλά από αυτα που κάνουν δεν μας τα είπε καν.. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2019 at 2:08 AM, ikar81 said:

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και επειδή είναι γαλλόφωνο το επισκεφτήκαμε στην αναζήτηση για δημοτικό. Όλα ωραία και καλά , εκσυχρονισμένα κτλ. Αλλά βρε παιδιά, πάρα πολύ έντονο το θρησκευτικό στοιχείο.. Επίσης Η μοναχή που μας έκανε την παρουσίαση μεγάλη και σε ηλικία δεν θυμόταν τα μισά πράγματα μπερδευόταν κιόλας.. ετσι πολλά από αυτα που κάνουν δεν μας τα είπε καν.. 

Καλησπερα,
πηγαινουν τα 2 παιδια μου στο Saint Joseph.
Η πρώτη συνάντηση με την μοναχή με είχε σοκάρει και εμένα, αλλα ουσιαστικά είναι διακοσμητική :) (μεσα στη μερα ασχολειται αν τα παιδια φορουν μπουφαν στο διαλλειμα, αν φαγαν το φαγητο τους κλπ :).
Για οτι ουσιαστικό θες μιλάς με την διευθυντρια ή την κα Στέλλα.


Να σου πω εγώ παρόλο που δεν το έχω καθόλου με την θρησκεία, δεν νιωθω ότι τα πιεζουν σε αυτόν τον τομέα.
Δίνουν όμως σημασία να βοηθάμε τους άλλους ανθρωπους, να κάνουν φιλανθρωπικές δράσεις, τετοια πραγματα (οχι ομως σε σχεση με την εκκλησια).


Είναι πάντως πολύ καλό, οικογενειακό σχολείο, προσέχουν πολύ τα παιδια.
Και στο εκπαιδευτικο κομματι είμαστε ευχαριστημενοι.
Νομίζω υστερούν λίγο σε θέματα νέων τεχνολογιών εκπαιδευσης και στην απογευματινή ζώνη δεν έχουν πολλές δραστηριότητες.

Υπαρχει ομως καλή συνεργασια με τους γονείς, τα παιδια μαθαινουν ουσταστικα και ειναι χαρουμενα στο σχολειο τους

Αλλα όλα αυτά είναι και καπως σχετικά για τον καθένα.

Αν θες κατι συγκεκριμένο να ρωτήσεις, ευχαριστως να απαντήσω.

ΥΓ. Απο δημοτικό θα ξεκινήσετε; Νήπιο πάτε αλλού (γιατι το νήπιο τους, οι δασκάλες εκει είναι πραγματικά φανταστικές)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Από προσωπική επαφή με τη διεύθυντρια του δημοτικού, ενημερώθηκα οτι πρόκειται για ένα καθολικό σχολείο το οποίο διοικείται από καλόγριες που ανήκουν στο Τάγμα των Αδελφών Ιωσήφ και έχουν την ίδια φιλοσοφία με τις Ουρσουλίνες. Η διευθύντρια μου φάνηκε αρκετά αυστηρή και απρόσιτη, μιλώντας συνεχώς για κανόνες, όρια και πειθαρχία. Θέλω τα παιδιά μου να φοιτούν σε ένα σχολείο που υπάρχει οργάνωση, πρόγραμμα και κανόνες αλλά θεωρώ οτι στο συγκεκριμένο σχολείο παραείναι αυστηροί. Επίσης, είναι ένα παραδοσιακό, αναχρονιστικό και αρκετά συντηρητικό σχολείο που προσωπικά θεωρώ δεν συμβαδίζει με την εποχή μας (ίσως πριν από 100 χρόνια να ήταν το πιο καλό σχολείο). Οι εσωτερικές εγκαταστάσεις είναι αρκετά παλιές (ελάχιστες τουαλέτες για τόσα πολλά παιδιά) αλλά ο εξωτερικός χώρος είναι μεγάλος και πολύ φροντισμένος. Στην πρωινή προσευχή παρευρίσκεται καθολική καλόγρια (που κάνει το σταυρό της με τον καθολικό τρόπο) και τα παιδιά φορούν τη στολή του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...