Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΓΙΟΣ ΙΩΣΗΦ


ξεν

Recommended Posts

Θα ήθελα πληροφοριες για την ελληνογαλλικη σχολή που βρίσκεται στην Πεύκη και συγκεκριμένα για το Δημοτικό γιατί προβληματίζομαι μήπως γράψω το γιο μου στην Α Δημοτικού.:-):-P:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα πληροφοριες για την ελληνογαλλικη σχολή που βρίσκεται στην Πεύκη και συγκεκριμένα για το Δημοτικό γιατί προβληματίζομαι μήπως γράψω το γιο μου στην Α Δημοτικού.:-):-P:)[/quote΄

 

Καλησπέρα,

 

προσωπικά οι γονείς μου με είχαν στείλει σε ελληνογαλλικό σχολείο και για πρωτοβάθμια και για δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Το συγκεκριμένο που θες να στείλεις το γιο σου είναι αρκετά αυστηρό καθολικό σχολείο υπό την διοίκηση των Ουρσουλίνων. Αν ακολουθείς το καθολικό δόγμα θα μπορούσες να κάνεις εκεί εγγραφή αν όχι θα σου συνιστούσα να το σκεφτείς καλά. Πρώτον, συνηθίζουν να προσηλυτίζουν έμμεσα τα παιδιά και δεύτερον κάποιες από τις τακτικές τους ειδικά στην εκμάθηση της γαλλικής είναι πανάρχαιες ( στο λέω αύτό γιατί είμαι γλωσσολόγος και ξέρω κάποια πράγματα σχετικά με τη διδασκαλία ξένης γλώσσας ) με αποτέλεσμα το παιδί να μην επωφελείται και να παπαγαλίζει.

Αν θες περαιτέρω βοήθεια μπορείς να με ρωτήσεις ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πληροφοριες για την ελληνογαλλικη σχολή που βρίσκεται στην Πεύκη και συγκεκριμένα για το Δημοτικό γιατί προβληματίζομαι μήπως γράψω το γιο μου στην Α Δημοτικού.:-):-P:)[/quote΄

 

Καλησπέρα,

 

προσωπικά οι γονείς μου με είχαν στείλει σε ελληνογαλλικό σχολείο και για πρωτοβάθμια και για δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Το συγκεκριμένο που θες να στείλεις το γιο σου είναι αρκετά αυστηρό καθολικό σχολείο υπό την διοίκηση των Ουρσουλίνων. Αν ακολουθείς το καθολικό δόγμα θα μπορούσες να κάνεις εκεί εγγραφή αν όχι θα σου συνιστούσα να το σκεφτείς καλά. Πρώτον, συνηθίζουν να προσηλυτίζουν έμμεσα τα παιδιά και δεύτερον κάποιες από τις τακτικές τους ειδικά στην εκμάθηση της γαλλικής είναι πανάρχαιες ( στο λέω αύτό γιατί είμαι γλωσσολόγος και ξέρω κάποια πράγματα σχετικά με τη διδασκαλία ξένης γλώσσας ) με αποτέλεσμα το παιδί να μην επωφελείται και να παπαγαλίζει.

Αν θες περαιτέρω βοήθεια μπορείς να με ρωτήσεις ελεύθερα.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αυτό που θέλω για την εκπαίδευση τπου παιδιού μου είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό μου περιγράφεις, δηλαδή ενα προοδευτικό και ελεύθερο σχολείο που να μπορεί παράλληλα να μορφωθεί σωστά και στην ελληνική γλώσσα αλλά να έρθει σε επαφή και με μια ξένη γλώσσα. Αν γνωρίζεις κάποιο σχολείο που νε έχει κάποια από τα προηγούμενα στοιχεία, ή και πάλι κάποιο σχολείο που νατο θεωρείς εσύ αξιόλογο σε παρακαλώ πολύ ενημέρωσέ με. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω πλήρως. Καταρχήν το σχολείο δεν διοικείται από τις Ουρσουλίνες (είναι άλλο σχολείο αυτό) αλλά από τις καλόγριες του Αγίου Ιωσήφ. Εγώ τελείωσα συτό το σχολείο, γυμνασιο και λύκειο, οχι το δημοτικό, και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις. Καταρχήν δεν τίθεται κανένα θέμα προσηλυτισμού, ούτε στον Αγιο Ιωσήφ, ούτε στις Ουρσουλίνες, ούτε στην Λεόντειο (και τα 3 είναι "αδελφά" σχολεία και διοικούνται από καθολικούς μοναχούς). Και εξάλλου ποιος προσηλυτισμός ??? Οι καθολικοί είναι χριστιανοί, όπως και οι ορθόδοξοι, δεν μιλάμε για άλλη θρησκεία.... Υπάρχει η σχετική αυστηρότητα, τόση όση είναι απαραίτητη για την ομαλή λειτουργία του σχολείου και τη σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών. Οσο για την εκμάθηση των γαλλικών, απο όλα τα ελληνογαλλικά σχολεία είναι το καλύτερο. Εγώ τελείωσα το λύκειο και είχα φτάσει στο ανώτερο επίπεδο γαλλικών (SORBONE II). Αλλά ακόμα και σήμερα, το γνωρίζω γιατί άνε τα παιδιά της καλύτερής μου φίλης στο Δημοτικό το επίπεδο των γαλλικών στο δημοτικό είναι πάρα πολύ ψηλό. Και το βασικότερο, νοιώθεις μια μεγάλη ασφάλεια, και οι γονείς αλλά και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσυ είσαι υπερ της άποψης να στείλω εκεί το παιδί μου. Όταν λες αυστηρό τι εννοείς? Γιατί αυτό που θέλω είναι νατο αγαπήσει και να μην καταπιέζεται γιατί έτσι θα αγαπήσει και τη μάθηση. Αν έχεις κάποιες πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για τις δασκάλες και τον τρόπο διδασκαλίας σε παρακαλώ ενημέρωσέ με.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λέω αυστηρό εννοώ κυρίως για τους κανόνες συμπεριφοράς των παιδιων μεταξύ τους και σε σχέση με τους δασκάλους που όμως τα παιδιά γνωρίζουν πολύ καλά και αποδέχονται. Αντίστοιχους κανόνες που έχουμε και μέσα στην οικογένεια και πρέπει να σεβομαστε μικροί και μεγάλοι. Επίσης κανόνες ενδυμασίας. Δεν θα δεις π.χ. κορίτσια (για μεγαλύτερες τάξεις εννοώ) που θα φορανε μπλουζακια με την κοιλιά έξω. Συγκεκριμενες πληροφοριες δεν έχω γιατι δεν πάνε τα δικά μου παιδια εκει, μπορω όμως να μάθω. Πάντως αν έμενα στα βόρεια προάστεια θα έστελνα τα παιδιά μου ασυζητητί στο Saint Joseph. Τα δικά μου πηγαίνουν στη Λεόντειο Ν.Σμυρνης και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και τα παιδιά μου επίσης. Είναι αυτό που λες, καθε μέρα χαίρονται που πάνε σχολείο. Και όπως είπα και πριν η φιλοσοφία των σχολείων αυτών είναι κοινή. Εγω θα στο συνιστούσα. Και επιπλέον , από τα ιδιωτικά της κατηγορίας του το Saint Joseph είναι και το πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες. Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να ρωτήσεις για τις δασκάλες γιατί από όσο γνωρίζω στα ιδιωτικά υπάρχει έλλειψη δασκάλων και στις πρώτες τάξεις διδάσκουν ή νηπιαγωγοί ή συνταξιούχοι. Στο συγκεκριμένο σχολείο άραγε τι γίνεται:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι στον Άγιο Ιωσήφ;:confused: Σε παραδοσιακό σχολείο θηλέων;

-Πού έχεις την κόρη σου; Αρσάκειο;

-Όχι, στις καλόγριες.

(γι' αυτό το σχολείο μιλάμε):mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

Πέρα από την πλάκα τώρα. Πήγα εκεί δημοτικό, γυμνάσιο και λύκειο μ' ένα μικρό διάλειμμα. Ήμουν μόλις η δεύτερη χρονιά που είχαν γίνει δεκτά αγόρια κι όπως καταλαβαίνεις η εκπροσώπηση ήταν ισχνή. 4-5 τρομοκρατημένα παιδάκια ανά τμήμα ανάμεσα σε 20-25 κορασίδες:). Εγώ βέβαια τελείωσα το σχολείο το 1993 και ό,τι θυμάμαι μπορεί να έχει αλλάξει δραματικά (17 χρόνια δεν είναι και λίγα).

 

Στα θετικά;

1.Καλή γνώση γαλλικών. Γίνεται - γινόταν καθημερινά μάθημα 1 ώρα μετά την λήξη του προγράμματος των ελληνικών. Κουραστικό αλλά αποδίδει. Έμεινα 5 χρόνια για σπουδές στη Γαλλία και μου φάνηκε σχεδόν σα να μιλώ τη μητρική μου γλώσσα.

2. Προσεγμένο περιβάλλον. Δηλαδή το ντύσιμο δεν είναι έξαλλο, το σκουλαρίκι στη μύτη απαγορεύεται (καλά, στην εποχή μου απαγορευόταν και στο αυτί:roll:), κοπάνες δεν παίζουν γιατί οι γονείς ειδοποιούνται αν το παιδί δεν εμφανιστεί το πρωί.

 

Στα αρνητικά;

1. Ανισορροπία αγοριών - κοριτσιών. Εγώ το είχα βιώσει ως μεγάλο πρόβλημα και ακόμα πιστεύω ότι έχασα πολύτιμο χρόνο στη γνωριμία μου με τους άντρες (άργησα να τους γνωρίσω κι ακόμα προσπαθώ να τους καταλάβω:-P). Οι λιγοστοί συμμαθητές μου πάλι ή ήταν απίστευτοι μπούληδες ή οι λίγοι που κάπως ξεχώριζαν άρχισαν την ψυχανάλυση όταν τελείωσαν το σχολείο και βγήκαν στην ελεύθερη αγορά:mrgreen:. Είχαν βλέπεις συνηθίσει να έχουν 10 θαυμάστριες να σφάζονται για χάρη τους και τους έπεσε βαρύς ο ανταγωνισμός:P. Αυτό βέβαια παίζει να έχει αλλάξει.

2. Λίγο "παλιομοδίτικο", "μουχλιασμένο" κλίμα. Μιλάμε πάντα για σχολείο θρησκευτικού προσανατολισμού (προσυλητισμός βέβαια δεν παίζει ούτε κατά διάνοια, απλώς υπάρχουν περισσότερα καθολικά παιδάκια επειδή οι γονείς τους έχουν έκπτωση στα δίδακτρα και το προτιμούν). Αυτά που άκουγε η μητέρα μου το 1959 (ω ναι, ζοζεφίνα κι εκείνη, γι' αυτό με πήρε στον λαιμό της:mrgreen:) κι ήταν λογικά, το 1993 χτυπούσαν κάπως. Δηλαδή η γυναίκα που πρέπει να φροντίζει το σπίτι της, να είναι καλή σύζυγος και μητέρα, να μαγειρεύει καλά κλπ. κλπ. Στ' αγόρια τα λιγοστά που είχαμε λέγανε να είναι κύριοι και να προσέχουν να μην προσβάλλουν τα κορίτσια (κοινώς να μην ...):cool:. Να είμαστε ευγενικοί, φιλάνθρωποι, ταπεινοί. Θα μου πείτε κακά είναι αυτά; Θα σας πω ότι τελειώσα το σχολείο και ντρεπόμουν να πω όχι στις πωλήτριες :rolleyes:. Το τι άσχετο ρούχο αγόρασα μέχρι τα 22 μου δεν λέγεται:mrgreen:.

 

Τα άλλα, μια ή η άλλη.

Καθηγητές και δάσκαλοι άλλοι καλοί, άλλοι κακοί και οι περισσότεροι μέτριοι. Όπως σε κάθε δημόσιο φαντάζομαι. Άσε που συχνά γινόταν ανανέωση γιατί πολλοί νέοι καθηγητές θέλανε (και δικαιολογημένα) τη σιγουριά του δημοσίου και φεύγανε μόλις τους δινόταν ευκαιρία και φτου κι από την αρχή. Δεν μπορώ να πω πάντως ότι θυμάμαι κάποιο τρομερό επίπεδο. Κανονικότα έκανα τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερά μου για τις πανελλήνιες και για ό,τι άλλο.

 

Προσωπική μου άποψη; Και πάντα με την επιφύλαξη των 17 χρόνων που έχουν περάσει. Αν είχα παιδί κι έμενα σε κάποια γειτονιά που το δημόσιο ήταν "ελεγχόμενο" (όχι ναρκωτικά στις αυλές, όχι εξωσχολικοί που μπουκάρουν χωρίς έλεγχο, όχι φήμη "μπάχαλου"), θα το έστελνα εκεί, θα πλήρωνα κανονικά τα φροντιστήριά του και τα λεφτά των διδάκτρων θα τα μάζευα. Και στα 18 του θα του έλεγα:

-Εδώ είναι τόσα χρήματα. Θες να πας να σπουδάσεις στην Αμερική; Πήγαινε. Στη Γερμανία; Πήγαινε. Θες να λείψεις έναν χρόνο και να κάνεις τον γύρο του κόσμου; Πήγαινε. Θες να μείνεις στην Ελλάδα και να συνεχίσω να στα τοκίζω στην τράπεζα; Εντάξει.

 

Προσωπική μου άποψη ...

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ κάλή η περιγραφή σου wannabe αλλά σε βρίσκω και λίγο υπερβολική. Οταν ήμουν εγώ ήταν μόνο θηλέων και μπορώ να πω ότι το'χα συνηθίσει. Σίγουρα, ιδιαίτερα με τα σημερινα δεδομενα, δεν ήταν "υγιες" και φυσιολογικό να ζούμε σε ένα χώρο και να συναναστρεφόμαστε μόνο με κορίτσια αλλά τότε έτσι ήταν όλα τα ιδιωτικά σχολεία. Προσωπικά δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα στην εξωσχολική μου ζωή. Σήμερα θα το θεωρούσα αδιανόητο να στείλω τα παιδιά μου σε σχολείο αρρενων ή θηλέων. Είχα κι εγώ συμμαθήτριες με δυσκολία στις συναναστροφές τους με τα αγόρια ή το άλλο άκρο,θυμάμαι 'οτι πηγαίναμε στους χορούς που διοργανώνανε τα σχολεία και βλέπανε αγόρια και τρελλενόντουσαν, πέφτανε με τα μούτρα, αλλά αυτό πιστεύω συνέβαινε γιατί ζούσαν και σε ένα αυστηρό οικογεναιακό περιβάλλον. Εγώ σήμερα, εκτιμώ όλα αυτά που μου έδωσε το συγκεκριμένο σχολείο και ευχαριστώ τους γονείς μου που μου παρείχαν αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει ή δεν αξίζει το συγκεκριμένο σχολείο? Κατ'αρχήν μιλάμε για το δημοτικό. Οι κτιριακές του εγκαταστάσεις και οι παροχές (δηλ. ξένες γλώσσες, μουσική κλπ) είναι σε καλό επίπεδο, διαφέρει από το δημοσιο σχολείο ή όχι. Υπάρχει ενδιαφέρον από τις δασκάλες για την ιδιατερότητα του κάθε παιδιού? Παρακαλώ ενημερώστε με.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά αξίζει ή δεν αξίζει το συγκεκριμένο σχολείο? Κατ'αρχήν μιλάμε για το δημοτικό. Οι κτιριακές του εγκαταστάσεις και οι παροχές (δηλ. ξένες γλώσσες, μουσική κλπ) είναι σε καλό επίπεδο, διαφέρει από το δημοσιο σχολείο ή όχι. Υπάρχει ενδιαφέρον από τις δασκάλες για την ιδιατερότητα του κάθε παιδιού? Παρακαλώ ενημερώστε με.:rolleyes:

 

Φαντάζομαι ότι για το αν αξίζει το δημοτικό του 2010 δεν είναι απόλυτα αξιόπιστες οι αναμνήσεις μας από τη δεκαετία του 80' ή του 90' και μάλιστα του λυκείου. Πρέπει να βρεις κάποια κοπέλα που έχει σήμερα τα παιδιά της σε αυτό το σχολείο για να σου μεταφέρει εντυπώσεις.

 

Τα κτίρια είναι καλά, καθαρά κι ευρύχωρα με χώρο για αυλή, γήπεδο βόλει, κάτι σαν παιδική χαρά στο δημοτικό, πράσινο κλπ. (ό,τι θυμάμαι τουλάχιστον από το δημοτικό).

 

Για τις δασκάλες που ρωτάς σίγουρα οι δικές μου έχουν συνταξιοδοτηθεί. Άσε που το θέμα του δασκάλου είναι λίγο λαχείο είτε για ιδιωτικό μιλάμε είτε για δημόσιο. Πετυχαίνεις εξαιρετικούς και τραγικούς και εδώ κι εκεί κι αλλάζει από τάξη σε τάξη.

 

Οι παροχές (ξένες γλώσσες, μουσική κλπ.) έγραψα ήδη ότι είναι καλές αλλά όχι εξαιρετικές (πλην της ξένης γλώσσας που όμως, κακά τα ψέμματα, δεν την μαθαίνεις τόσο στο δημοτικό όσο στο γυμνάσιο και μετά). Σίγουρα καλύτερα θα μάθει και γαλλικά και πιάνο και γιαπωνέζικα και βιολί αν διαθέσεις χρήματα για ωδείο ή ιδιαίτερα μαθήματα.

 

Το κλίμα σου είπα ότι μου φαίνεται ξεπερασμένο (εμένα πάντοτε, η φίλη geoeli διαφωνεί:)). Και με μια νοοτροπία "υποχωρήστε μπροστά στους άλλους γιατί έτσι είναι το σωστό και το χριστιανικό, ακούτε πάντα τους μεγαλύτερους και τους ανώτερους" που (εμένα πάλι) δεν με βοήθησε στη ζωή μου.

 

Κοντολογίς εγώ το παιδί μου δεν θα το έστελνα εκεί αλλά θα το σκεφτόμουν σοβαρά και για οποιοδήποτε ιδιωτικό. Τους λόγους τους ανέλυσα στο προηγούμενο ποστ.

 

Αν τώρα μένεις στα βόρεια, θέλεις να ξέρεις ότι το παιδί σου βρίσκεται στο σχολείο και στο επιστρέφει στάνταρ το σχολικό τάδε ώρα στο σπίτι, δεν κινδυνεύει από τύφο κάθε φορά που θα πάει τουαλέτα:mrgreen:, συνηθίζει στο άκουσμα των γαλλικών και το ποσό των διδάκτρων είναι κάτι που μπορείς να διαθέσεις χωρίς να βαρυγκομήσεις, πάρε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες από κάποιον που έχει τώρα τα παιδιά του εκεί και αποφάσισε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά έγραψα το γιο μου ύστερα από επίσκεψη που κάναμε στο σχολείο και ενημερωθήκαμε για τα προγράμματα του σχολείου. Οι εντυπώσεις ήταν άκρως θετικές. Το μόνο που μας προβληματίζει είναι η αναλογία κοριτσιών αγοριών. Απ'ότι καταλάβα τα κορίτσια υπερτερούν των αγοριών αν και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Υπάρχει κάποια μαμά που να στέλνει στον Αγιο Ιωσηφ τό παιδάκι της. Είναι έτσι ή έτυχε στην τάξη τη δική μας. Μιλάω για την πρώτη δημοτικού του καινούριου σχολικού έτους.

Link to comment
Share on other sites

 

προσωπικά οι γονείς μου με είχαν στείλει σε ελληνογαλλικό σχολείο και για πρωτοβάθμια και για δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

 

 

Το συγκεκριμένο που θες να στείλεις το γιο σου είναι αρκετά αυστηρό καθολικό σχολείο υπό την διοίκηση των Ουρσουλίνων.

 

κατι δεν συνάδει με τα λεγομενα σου. Ησουν μεν σε αδελφό σχολείο ομως δεν γνωρίζεις καν τα ταγματα????

 

Αν ακολουθείς το καθολικό δόγμα θα μπορούσες να κάνεις εκεί εγγραφή αν όχι θα σου συνιστούσα να το σκεφτείς καλά. Πρώτον, συνηθίζουν να προσηλυτίζουν έμμεσα τα παιδιά

 

δεν μου εξηγείς αυτο το εμμεσα και εμενα που ήμουν λιγο ντουβαρι καθως φαινεται και δεν το πηρα πρεφα????

Οχι τπτ αλλο αλλα ήμουν στο Α1,Β1,Γ1 δλδ στην ταξη των καθολικών οι οποίες απλα την ωρα που εμεις καναμε θρησκευτικα εκεινες τις απασχολούσαν ειτε με καποια ταινία, είτε στο γυμναστήριο. Οι ορθοδοξες δλδ εμεναν στην ταξη και οι καθολικες ....allez!!!

 

 

 

Αν θες περαιτέρω βοήθεια μπορείς να με ρωτήσεις ελεύθερα.

 

 

Οταν δεν γνωρίζεις αληθινα πως μπορείς να βοηθήσεις?????

Δεν ξέρω σε τι απασκοπεί ολο αυτο αλλα εγω θυμώνω οταν καποιος ασκει κριτικη για κατι που δεν εχω πειστει οτι πραγματικα γνωρίζει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατά την ταπεινή μου γνώμη έκανες πολύ καλά που πηγές το παιδί σε τούτο το σχολείο.

 

Θα σου πω την δική μου οπτική:

 

Το σχολείο που πήγα εγώ, ο Άγιος Ιωσήφ, είχε μαθήτριες αλλοδαπές (Κινέζες, Γαλλίδες, Γερμανίδες, Αφρικανές) την 10ετια του '80.

Είχε επίσης παιδί με καρκίνο, και παιδί με νοητική στέρηση (προφανής).

Ένα σχολείο με επιτυχία 98% στις πανελλήνιες που τόλμησε και κατάφερε να στηρίξει ισάξια με όλους μας παιδιά που άλλοι απέρριπταν, και απορρίπτουν δυστυχώς ακόμη και στις ημέρες μας.:shock:

 

Εγώ ήμουν στις τελευταίες τάξεις του θηλέων (απόφοιτος 1989)

Σαν θηλέων είχαμε την ησυχία μας και ένα τσούρμο αγόρια να μας κυνηγούν με το που σκαγαμε μύτη εκτός σχολείου!!!!! ;):roll:

Μετά ήρθαν τα αγόρια….. Ευτυχώς τα χαζεύαμε στις αθλητικές δραστηριότητες και κάπως ισοφαρίζαμε την χασουρα της ησυχίας μας και την ντροπή να μας βλέπουν στις εκδρομές με τα μομολα!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πέραν του πειράγματος στον νεαρό συμφουρουμιωτη, είναι ένα σχολείο χωρίς καπνιστήριο, όπου ο μαθητης μαθαίνει να φέρεται, και που γνωρίζει ότι για κάθε μέρος υπάρχουν και διαφορετικές συμπεριφορές πχ δεν πάμε στο σχολείο ντυμένες όπως στο κλαμπακι και φυσικά όπου το παιδί σου θα μάθει μια 2η γλώσσα σαν μητρική. Επίσης στις 9:10πμ θα γνωρίζεις που βρισκεται το παιδι σου και δεν θα το ανακαλύπτεις 2 μηνες μετα οταν κοντευει να μεινει απο απουσίες. Ακόμα και αν καθηστέρησε την 1η ωρα εσυ θα ενημερώνεσαι.

Όταν τελειώσαμε το σχολείο πολλές λέγαμε «απαπα δεν στέλνω εδώ τα παιδιά μου με τπτ». Ειδικά οι πιο φανατικές αυτής της άποψης τα στέλνουν ήδη ......

 

Καλή προοδο:D

Link to comment
Share on other sites

 

Ήμουν μόλις η δεύτερη χρονιά που είχαν γίνει δεκτά αγόρια κι όπως καταλαβαίνεις η εκπροσώπηση ήταν ισχνή. 4-5 τρομοκρατημένα παιδάκια ανά τμήμα ανάμεσα σε 20-25 κορασίδες:).

 

.......................

 

1. Ανισορροπία αγοριών - κοριτσιών. Εγώ το είχα βιώσει ως μεγάλο πρόβλημα και ακόμα πιστεύω ότι έχασα πολύτιμο χρόνο στη γνωριμία μου με τους άντρες (άργησα να τους γνωρίσω κι ακόμα προσπαθώ να τους καταλάβω:-P). Οι λιγοστοί συμμαθητές μου πάλι ή ήταν απίστευτοι μπούληδες ή οι λίγοι που κάπως ξεχώριζαν άρχισαν την ψυχανάλυση όταν τελείωσαν το σχολείο και βγήκαν στην ελεύθερη αγορά:mrgreen:. Είχαν βλέπεις συνηθίσει να έχουν 10 θαυμάστριες να σφάζονται για χάρη τους και τους έπεσε βαρύς ο ανταγωνισμός:P

......................................

Στ' αγόρια τα λιγοστά που είχαμε λέγανε να είναι κύριοι και να προσέχουν να μην προσβάλλουν τα κορίτσια (κοινώς να μην ...):cool:. Να είμαστε ευγενικοί, φιλάνθρωποι, ταπεινοί. Θα μου πείτε κακά είναι αυτά; Θα σας πω ότι τελειώσα το σχολείο και ντρεπόμουν να πω όχι στις πωλήτριες :rolleyes:. Το τι άσχετο ρούχο αγόρασα μέχρι τα 22 μου δεν λέγεται:mrgreen:.

 

 

Πουλάκι μου!!!!!!

Ελα τωρα πες οτι δεν σου αρεσε!!!! 700 γυναίκες και 20 αγορακια!!!!:wink::wink::wink:

Εγω παντως ήμουν φαν του Ευγένιου (αυτου του κοκκινομάλη):oops:

 

Δηλαδή μεγάλε μας λες οτι γνωρίζεις τις γυναίκες και δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις τους αντρες?????!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Καλοοοοοοοο!!!! Ξερω και ενα με τον Τοτο!!!!

 

Παντως οι πωλήτριες σε λατρεψαν!!!!!!;):-D

 

Εγω εχω να καταγγειλω οτι παροτι ησασταν μια χουφτα "σκατουληδες" μας κανατε την ζωη ανω κατω!!!

Πωπω φασαρία!!!! Αυτη δε η μπαλα ποδοσφαίρου ητνα ο κινδυνος της αυλης!!!!! Στη φιλη μου Μαρια ελαχε μια φορα να σταματησει την μπαλα ....πανω στα γυαλια της!!!! πως δεν τυφλώθηκε το κοριτσάκι????

Ουνοι!!!!!! :P

Αμ ο αλλος εκεινος ο Νικος (στην 1η φουρνια αγοριων) που ανοιξε τον πυροσβεστηρα και αποκλειστηκε ο 2ος οροφος δεν θυμαμαι για ποση ώρα????

Εγκεφαλικο κοντεψε να παθει η soeur Esperance!!!! Αμ ο "βατραχος"?????

 

 

Παντως για να ξερεις εχω αποκλειστικη φωτο την soeur Esperance να κραταει γκλομπ απο τις αποκριες (αγορια το ειχαν φερει!!!!) στην αυλη!!!!

 

Μονο να την δεις θα γελας για καμια ωρα τουλάχιστον!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πουλάκι μου!!!!!!

Ελα τωρα πες οτι δεν σου αρεσε!!!! 700 γυναίκες και 20 αγορακια!!!!:wink::wink:

:wink:

 

E όχι! Δεν μου άρεσε! Γιατί ήμουν ένα από τα 700 κοριτσάκια βλέπεις :D

 

Εγω παντως ήμουν φαν του Ευγένιου (αυτου του κοκκινομάλη):oops:

 

Ξανθοκοκκινομάλης παρακαλώ! Κι εγώ αυτουνού φαν ήμουν. Και ποια δεν ήταν δηλαδή; Είπαμε λίγους τους είχαμε ;)

 

Δηλαδή μεγάλε μας λες οτι γνωρίζεις τις γυναίκες και δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις τους αντρες?????!!!!!!

 

Όχι και μεγάλος! Μεγάλη ίσως :D Ακούω και στο "δικιά μου" :cool: Και ναι, αυτό ακριβώς λέω, ότι (ακόμα) δυσκολεύομαι να κατανοήσω τους άντρες

 

Καλή σχολική πορεία να έχει το αγοράκι σου ξεν!

Link to comment
Share on other sites

:roll: Κορίτσια σας ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες αν και είναι από εντελώς διαφορετική οπτική. Πάντως έχω κάποιες απορίες για το πως είναι τα πράγματα στο δημοτικό, αλλά από ότι έχω καταλάβει τα παιδιά μαθαίνουν μέσα από ενα περιβάλλον στο οποίο υπάρχει αγάπη και ζεστασιά. Ευχομαι να μην κάνω λάθος και να καταφέρει το αγοράκι μου να αγαπήσει το καινούριο του σχολείο (γιατί η εμπειρία που έχει από το δημόσιο νηπιαγωγείο δεν είναι και η καλύτερη:(). Όποια πληροφορία έχετε για το δημοτικό καλοδεχούμενη!:-P:-P:-P
Link to comment
Share on other sites

ΞΕΝ, καλημέρα. Ρώτησα τη φίλη μου που ο ενας της γιος πηγαίνει σήμερα Δ' Δημοτικου και ο άλλος της γιος Α'Δημοτικού στον Αγιο Ιωσηφ και μου είπε πως είναι σχεδόν εξίσου μοιρασμένα αγορια-κορίτσια. Δηλαδή στην Δ'Δημοτικού τα κοριτσια είναι 13 και τα αγορια 17 και στην Α'δημοτικου 13 - 15. Πλεον δεν υπάρχουν σχολεια "για αγορια" ή "για κορίτσια", η εκπαιδευση είναι μία για όλους και πολύ σωστα καταργήσανε τα σχολεία θηλεων και αρρενων. Τώρα αν σε καποιους "παλιους" έχει μείνει η εντυπωση ότι τα σχολεία των καλογρεών είναι για κορίτσια και των καλόγερων (Λεόντειος, δηλαδή) για αγόρια τότε θεωρώ ότι είναι λίγο οπισθοδρομική. Εγώ πάντως θα σου έλεγα ότι η επιλογή σου είναι πάρα πολύ καλή, το παιδί σου θα "πάρει" παρα πολλά καλά τόσο σε θέματα εκπαίδευσης οσό και σε θέματα γενικότερης κουλτούρας αλλά και σχολικού περιβάλλοντος και σε συνδυασμό με την οικογενειακή αφοσίωση και προσοχη θα είναι πολύ ευτυχισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή wannabe σου ζητώ 1000 συγνώμη!!!!!

 

Μαλλον φταίει η ωρα που διαβασα το θεμα (αργα) και ο εγκέφαλος θα είχε μπει ηδη σε κατασταση ύπνου!!!!

 

Και παλι συγνώμη ....:mrgreen:

Η προθεση παντως ηταν να γελάσουμε, απλα γελάσαμε με εμένα :lol::lol::lol:

 

ΥΓ: αν αυτο σε ανακουφίζει και τα κορίτσια σε μικτα σχολεια την δυσκολία με τα ετερα ημισυ :roll: την περνάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχομαι να ζητά συγγνώμη μία συνθαυμάστρια του ξανθοκόκκινου Ευγένιου ;)

 

Αγαπητή alan σ' ευχαριστώ που μου θύμισες μερικές στιγμές από τα μαθητικά χρόνια που ήταν πολύ όμορφα ανεξαρτήτως αν κατέληξα να βλέπω την επιλογή "ιδιωτικό σχολείο" με κάποια αποστασιοποίηση και αμφισβήτηση.

 

17 χρόνια περάσανε και σίγουρα το παιδάκι της φίλης ξεν και τα άλλα μικράκια θ' αντιμετωπίσουν ένα εντελώς διαφορετικό σχολικό κόσμο:D

 

ΥΓ. Εντάξει, δεν κατηγορώ και την soeur Esperance για το χάσμα μεταξύ αντρών και γυναικών;) Μμμμμμ! Ίσως αν προσθέσω την soeur Joseph και την soeur Ελπίδα:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά πρέπει να ήσασταν συμμαθήτριες με τις αδελφές μου, οι οποίες πήγαιναν στο ίδιο σχολείο μέχρι το 1988 και 89 αντίστοιχα - εγώ πάλι, μικρότερη, πήγαινα σε άλλο γαλλόφωνο. Μην ξεφεύγουμε από την παράδοση ;) . Και όπως ήταν φυσικό, είχα μάθει από αυτές πολλά από τα ονόματα των καθηγητών σας...

Link to comment
Share on other sites

GOELI σ'ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες, που με κάνουν να είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη:P. Όσο για σας alan και wannabe όταν πάει με το καλό ο μικρός μου στο σχολείο θα σας ενημερώσω για το πως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα στο σχολείο, που μάλλον κατά βάθος το νοσταλγείτε και οι δύο;);).

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ. Εντάξει, δεν κατηγορώ και την soeur Esperance για το χάσμα μεταξύ αντρών και γυναικών;) Μμμμμμ! Ίσως αν προσθέσω την soeur Joseph και την soeur Ελπίδα:cool::cool::cool:

 

 

 

Παρακαλω ενημερωθείται (για οσες δεν γνωρίζουν την ιστορία)

 

Η soeur Joseph (ας είναι ελαφρύ το χωμα που την σκεπάζει) ήταν η αγαπημένη (με ΟΛΗ την σημασία της λέξης) του Αντουαν Σαιντ Εξυπερύ δλδ του αγαπημένου συγγραφέα του μικρου πριγκιπα.

Γεννημένη στην Αιγυπτο, θεωρείθηκε ΚΑΛΛΟΝΗ στην εποχή της, κορη πλουσίας οικογένειας, πολυταξιδευμένη και εξαιρετικα μορφωμένη. Εγινε καλόγρια μετα τον χαμό του αγαπημένου της Αντουάν......

 

Κοινώς αγαπητη wannabe αν καποια καλόγρια απο εκει μέσα μπορούσε να μας μιλήσει για μεγαλους ερωτες και παθη αυτή σίγουρα θα ήτνα η Ζοζεφίνα "παιντακι μούουου" :lol::lol::lol::lol:

 

Νομίζω οτι μετα απο αυτο αντιλαμβάνεσαι οτι πρεπει να αφαιρεθει απο τις αυστηρες καλογριες (μαζι με την soeur Emilien η οποία στην ταξη της αδελφής μου αποφοιτου του '91 της μαλωνε στα Γαλλικα οτι δεν πρεπει να γίνουν ....Τζουλιες :lol::lol::lol: και να "μπιπππππ" στους δρόμους σαν τις πορνες!!!!! Και μονο για το ρήμα-υπέρβαση αξίζει σεβασμό):lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά πρέπει να ήσασταν συμμαθήτριες με τις αδελφές μου, οι οποίες πήγαιναν στο ίδιο σχολείο μέχρι το 1988 και 89 αντίστοιχα - εγώ πάλι, μικρότερη, πήγαινα σε άλλο γαλλόφωνο. Μην ξεφεύγουμε από την παράδοση ;) . Και όπως ήταν φυσικό, είχα μάθει από αυτές πολλά από τα ονόματα των καθηγητών σας...

 

 

 

ταξη του 1989 Γ1 :D (εχουμε κανει και γκρουπακι στο φατσοβιβλιο)

 

(η ταξη του 1988 αφησε ιστορία για τις ....αμαρτίες της :lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

GOELI σ'ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες, που με κάνουν να είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη:P. Όσο για σας alan και wannabe όταν πάει με το καλό ο μικρός μου στο σχολείο θα σας ενημερώσω για το πως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα στο σχολείο, που μάλλον κατά βάθος το νοσταλγείτε και οι δύο;);).

 

 

 

ξεν "κρίμα" που είναι τοσο μικρακι το μικρακι σου. Στην περιπτωση μας θα μας ενδοιέφεραι η οπτικη ενος εφηβου τωρα που ζουν αρκετες απο τις παλιες καθηγητριες!!!!:cool:

 

Παντως εγω φευγοντας απο το σχολειο ελεγα απαπαπα δεν το στελων εδω το παιδι μου.

Πριν 2 χρόνια πηγα ξανα σχολειο (σε δημόσιο) και δεν ειχε καμια σχεση. Μπορει οι δασκαλοι του δημοσιου να αξιζουν και εκεινοι πολλα, αλλα λειτουργια, υποδομες, ουσιαστικη βοηθεια στον εκπαιδευτικο ωστε να μας .....ξεστραβώσει, καθαριοτητα κοινοχρηστων χωρων, γενικότερα το περιβαλλον, γιατρος στο σχολειο ακομα και οτι δεν εχει σαπουνι να πληθεις στις τουαλετες (εγω να καταλαβεις μολις 1,5 μηνα πριν ειχα κοψει την αποστειρωση της μικρης και ειχα φρικάρει απο την βρώμα)

 

Η αδελφή μου σε προσφατη συζητηση μου ειπε οτι ήμασταν στραβαδια απο την αποψη οτι ουτε μας ειχαν πλησιασει τα ναρκωτικα. Βλεπω μου λεει τα παιδια απο το δημοσιο και πεταλώνουν ψυλλους σε αυτα τα θεματα που εγω ολοκληρη μουλαρα δεν τα ...πιανω παντα με την πρωτη.

Εγω όμως που εχω παιδι δεν συμφωνω μαζί της .....

 

Μεγαλη η συζητηση, παντως θεωρω οτι καλα εκανες και εγω αν με αξιώσει ο Θεος το ίδιο θα κανω ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...