Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ


Recommended Posts

Νικ-16 Σ'ευχαριστώ πολύ πολύ :D

 

Η αλήθεια είναι ότι όταν προσπαθώ να την ρωτήσω αν θέλει αδελφάκι μια μου λέει ναι και μια όχι, οπότε θα το αφήσω για αργότερα (της είπα "η μανούλα έχει ένα μωράκι στην κοιλίτσα, "Πού είναι; Δώστο μου"!) δεν βγάζεις άκρη λοιπόν.

 

Αυτό που αναφέρεις με το να μην καπνίζουμε στο σπίτι είναι πολύ σημαντικό, πιστεύω ότι τουλάχιστον αυτό εμείς οι καπνίστριες μπορούμε να το κάνουμε!

 

Ακόμα και με το χιόνι έβγαινα στο μπακλόνι και κάπνιζα! Φρίκη! Αλλά τί να κάνεις; :lol:

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 431
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΧΙΟΝΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΗ ΓΟΥΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ

ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΟΜΠΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ!!!!!!!

 

ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΑΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΤΗΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΓΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΤΗΣ ΚΡΑΤΑΓΕ ΜΟΥΤΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΙΨΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπακι,κανεις δεν ειναι τελειος σε αυτη τη ζωη και το να ειναι καποιος εθισμενος στο τσιγαρο σιγουρα δεν αποτελει ενδειξη "τριτοκοσμικοτητας".

Σιγουρα ειναι μια κακια συνηθεια που πολυ κακως την ξεκινησαμε καποιες απο μας,αλλα απο τη στιγμη που για εμας αποτελει διεξοδο,ξεσπασμα ή εστω "κολλημα" βρε αδερφε,δε νομιζω οτι εχει δικαιωμα να μας στησει κανεις στον τοιχο. :o:o:o

Εγω προσωπικα στην εγκυμοσυνη το εκοψα,αλλα αυτο δεν παει να πει οτι κατακρινω οσες εγκυουλες δεν καταφεραν να το κοψουν.Ισως κι εγω να μην το ειχα κοψει αν δεν ειχα τρομοκρατηθει απο ενα προβληματακι που προεκυψε στην αρχη.Οσο για το θηλασμο,απο τη στιγμη που εχουμε ψαξει κι εχουμε βρει οτι δεν βλαπτει οταν γινεται με μετρο,δεν καταλαβαινω γιατι σωνει και ντε πρεπει να το στερηθουμε.Για να πουμε δηλαδη οτι δεν καπνιζουμε για χαρη των παιδιων μας; Δηλαδη αυτο θα μας κανει καλες ή κακες μαμαδες;

Αν λαμβανω τα καταλληλα μετρα και δεν καπνιζω ΠΟΤΕ μεσα στο σπιτι,καπνιζω μετα το θηλασμο και πλενω χερια και δοντια πριν πιασω το παιδι,δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να στηθω στο εκτελεστικο αποσπασμα επειδη ειμαι θηλαζουσα μαμα ΚΑΙ καπνιστρια.

 

Συμφωνώ απολύτως...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι μια καπνιστρια και θηλαζουσα μαμα,νιωθω πολυ ασχημα που καπνιζω και πιο πολυ με τρελλαινει που 9 μηνες δεν το βαλα στο στομα μου και οταν ηρθαμε σπιτι μετα την κλινικη αρχησα να το σκεφτομαι,αντεξα 15 μερες και μετα που αρχησα να πελαγωνω με τον μικρο το ξαναρχησα για να ξεδινω,εχω μειωσει τους θηλασμους και αυξησα το ξενο γαλα γιατι καποιες φορες καπνιζω πανω απο 5 τσιγαρα και φοβαμαι μην του κανω κακο αν τον θηλασω. :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια !!!!!!!!!!! Μπορώ να κάνω ένα τσιγάρο??????????????????

Η αλήθεια είναι πως από τον 9ο μήνα είχε ήδη μπει στο μυαλό μου, αλλα κράτησα χαρακτηρα.Επειδή τις πρώτες εβδομάδες πιέστηκα πολύ το μόνο που σκεφτόμουν είναι ένα τσιγάρο!Ετσι να νιώσω οτι δεν χρειάζεται να στερουμε πράγματα συνέχεια εγώ.Στην εγκυμοσύνη ημουν κάθετη και με την υγιεινή διατροφή και αντικαπνιστρια.μεχρι που μάλωσα με άτομα για να μην καπνιζουν σε κλειστο χώρο όταν ημουν εκεί.Αλλα φτανει....δεν μπορω.Θηλάζω με συμπλήρωμα όμως γιατί η μπουμπουκα δεν επιανε απο την αρχή το ένα στήθος και δεν τις έφτανε.Οσο κακο και αν ακουγεται σκεφτηκα να το σταματησω το θηλάσμο γιατι ετσι και αλλιως θηλάζει 1 ωρα και στο τέλος πάλι τις δίνω συμπλήρωμα.Κάνω τα πάντα γιατι δεν έχω βοήθεια απο κάνεναν και πρέπει να έχω χρόνο να θήλάζω για όσο χρειαστει η μπουμπουκα και να τις εχώ έτοιμα όλα τα απαραίτητα για το συμπλήρωμα της.Ενα τσιγάρο βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλήθεια μπορώ??????????????????????????????

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

froufrou,δεν ξερω τι να σου πω.ειμαι πολυ μπερδεμενη.ο παιδιατρος μου ειπε οτι κανονικα δεν κανει καθολου να καπνιζω ενω θηλαζω αλλα αν δεν αντεχεις κανε οτι νομιζεις.θα σου στειλω ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις των παιδιατρων διιστανται!!! Εμενα η μητερα μου που ειναι παιδιατρος μου επετρεψε να καπνιζω μεχρι 5,και το ιδιο λεει και στις αλλες μαμαδες που παρακολουθει τα παιδια τους.Εκει που ειναι καθετα αντιθετη ειναι στην εγκυμοσυνη-κατι που το ξερουμε ετσι κι αλλιως οτι βλαπτει.

Οπως η froufrou ετσι κι εγω,στην εγκυμοσυνη οχι απλα δεν καπνιζα αλλα τσακωνομουν και με συναδελφους που καπνιζαν μπροστα μου (εχω δημοσιευσει ολοοοκληρα posts οπου "τα χωνω" στις συναδελφους που δε με σεβαστηκαν οσο ημουν εγκυος).Οπως ομως εχω ξαναγραψει,με το που γεννησα,την ιδια μερα,το ξαναρχισα.Εχουν υπαρξει φορες που εχω καπνισει και με το που σβηνω το τσιγαρο το μωρο θελει να θηλασει και φυσικα το θηλαζω.Πολλες φορες αναρωτηθηκα αν εκεινη τη στιγμη το μωρο πινει γαλα με νικοτινη,αλλα αυτη ειναι μια χαζη σκεψη. Εφ' οσον μεχρι τα 5 τσιγαρα η νικοτινη δεν ανιχνευεται στο μητρικο γαλα,γιατι να μας τρωνε οι ενοχες βρε κοριτσια; :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για καπνισμα στην εγκυμοσυνη αλλα στον θηλασμο .Στην εγκυμοσυνη ουτε εγω καπνιζα γιατι μου βρωμουσε.Ξερω ομως καποιες μαμαδες που δεν καπνιζουν αλλα πετανε τα παιδια τους στασκουπιδια, τα κακοποιουν με διαφορους τροπους δεν νοιαζονται για το αν εχουν φαει αν ειναι καθαρα αν χρειαζονται αγαπη.Αυτες το μονο που κανουν για τα παιδια τους ειναι να μην καπνιζουν.Αν δεν ειναι αυτες τριτοκοσμικες τοτε ποιες ειναι...εμεις?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες Helen!!! Οχι να ηθικολογουμε και να αποκαλουμε τριτοκοσμικο οποιον δεν ειναι τοσο τελειος οσο εμεις!!! Ευγε σε οσες μανουλες αντεχουν μακρια απο το τσιγαρο μεχρι να αποθηλασει το μωρακι τους.Καποιες ΔΕΝ ειμαστε σαν αυτες,και ναι μεν θηλαζουμε αλλα κανουμε και το τσιγαρακι μας αφου μας βοηθαει να αισθανομαστε καλυτερα!!! Τι πρεπει δηλαδη να γινει,να μας παρει η Προνοια τα παιδια μηπως;;; :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΟ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΙΑ ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ "ΚΑΚΕΣ" ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ;;;;;

 

SORRY, ΑΝ ΝΟΜΙΣΑΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΣΤΗΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΝΑΓΚΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ.

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ "ΧΑΝΕΤΕ" ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΑΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ. ΓΙΑΤΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΕΙ, ΔΙΑΒΑΖΕΙ, ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΆΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΣΑΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΙΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΟΧΙ?

ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ.

 

ΝΑΙ!!!!!!!!!! ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ!!!!!!!!

ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ!

Ήρθα στον "κόσμο" σας 13/02/2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπεμπακι,συγγνωμη αν κι εγω το πηρα λιγο πατριωτικα,αλλα καταλαβαινεις,ειναι και ολη αυτη η αντικαπνιστικη εκστρατεια,ειναι και το στερητικο που με πιανει με τα 5 αυτα τσιγαρα την ημερα,που με εχουν κανει να υπερασπιζομαι με σθενος τα δικαιωματα των καπνιστων!!! :lol::lol::lol:

Εδω και καιρο αναρωτιεμαι και ψαχνω να βρω και ρωταω,σχτικα με το ποιες ειναι οι επιπτωσεις του τσιγαρου στο μητρικο γαλα,δηλαδη,τι προκαλει στο μωρο η νικοτινη και οι λοιπες ουσιες,αλλα ΚΑΝΕΙΣ δε μου εχει απαντησει ουτε εχω καταφερει να βγαλω ακρη μεσω ιντερνετ. Ισως να ειναι οτι δε γνωριζει πραγματικα κανεις,ποιος ξερει.Παντως ΑΝ λεω ΑΝ τυχαινει να εχει διαβασει καποιος κατι σχετικο,ας μας ενημερωσει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Joe, βρίσκω σχετικά λογικό να βρίσκεσαι σ'αυτήν την φάση ψυχολογικά και να υπερασπίζεσαι το κάπνισμα. Ο λόγος που το πιστεύω αυτό είναι ότι καπνίζεις αυτά τα 5 τσιγάρα. Τα διαστήματα που μείωνα το τσιγάρο, το θεωρούσα τόσο ιδανικό το να καπνίζεις! Περνούσαν κάποιοες ώρες μέχρι να ανάψω τσιγάρο και όταν τελικά το άναβα πίστευα ότι δεν θα μπορούσε τίποτα να με ευχαριστήσει περισσότερο. Αυτή ηταν η εξιδανίκευση που του έκανα, ενώ δεν το άξιζε. Γι'αυτό και 2 κορυφαία βιβλία που έχω διαβάσει (το 2ο δεν το έχω τελειώσει ακόμα, γιατί το δανεισα σε φίλη), γράφουν ότι η μείωση δεν αποτελεί μέσο για να το κόψεις. Βέβαια στην δική σου περίπτωση είναι αυτό που μπορείς εσύ να κάνεις και που θέλεις.

Το θεωρείς απόλαυση και έτσι το βλέπεις ως λύση το να καπνίζεις μόνο λίγα. Δεν θα απαντούσα, μια που ήδη έχω γράψει εδώ, αλλά επειδή βλέπω ότι ψάχνεις τις αρνητικές επιπτώσεις στο γάλα, θα σου πώ το εξής. Στο τελευταίο βιβλίο που έχω πάρει κατόπιν μεγάλης μελέτης του συγγραφέα, και ξεσκόνισμα πολλών βιβλίων και άρθρων από μέρους του, ανέλυσε μέσα σε όλα και τις ουσίες που υπάρχουν στο τσιγάρο. Η πληροφορία είναι ότι η νικοτίνη είναι μορφή εντομοκτόνου, η οποία χρησιμοποιείται για να προστατεύει το φύλλο του καπνού, από τα διάφορα παράσιτα. Δεν ξέρω για τις επιπτώσεις που έχει στο γάλα και κατ'επέκταση στο μωρό, και ούτε θα ήθελα να γράφω εδώ για να κινδυνολογώ,αλλά σίγουρα δεν είναι και οι καλύτερες, όπως ήδη το ξέρετε κι εσείς. Αλλωστε αν ήταν καλό δεν θα έλεγε κανείς να καπνίζεις μέχρι ενός οριου, θα έλεγε να καπνίζεις σε αφθονία. :wink: Όσον αφορά γενικά πάντως στη μείωση, (όχι μόνο στην περίπτωση σου στο θηλασμό, αλλά γενικά), πριν καιρό διάβασα ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε, λέγοντας ότι η μείωση του τσιγάρου, δεν αποτελεί αποφυγή των κινδύνων. Αυτό με ταρακούνησε, τότε που το είχα διαβάσει γιατί πίστευα εκείνη την περίοδο, ότι αν το μείωνα θα ήταν όλα καλά.

Ελπίζω να ενημέρωσα τόσο ώστε να μην προκάλεσα άγχος! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,επαναφερω το θεμα επειδη επιτελους δοηθηκαν οι απαντησεις που ψαχναμε οσες μανουλες θηλαζουμε και καπνιζουμε.Στην ενοτητα "Νεογνα και μωρα-Διατροφη και Ιατρικα θεματα" στο topic "ΒΑΡΟΣ ΜΩΡΟΥ" οπου καναμε μια συζητηση για το τσιγαρο και το θηλασμο,το μελος Dadycool (να ΄ναι καλα ο ανθρωπος) μας παρεπεμψε σε καποιες αγγλικες ιστοσελιδες που γραφουν αναλυτικα τι προκαλει το τσιγαρο στο θηλασμο και στο μωρο κατα συνεπεια-με λιγα λογια,δινονται οι απαντησεις στις αποριες πολλων απο εμας!!! :wink::wink::wink:

Οσες ενδιαφερεστε μπειτε εκει να δειτε,δεν μπορω να αναρτησω εδω τις διευθυνσεις των site γιατι ειμαι ασχετη και δεν ξερω πώς γινεται!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα να ρωτησω τα εξής¨

 

Ο γιος μου είναι 4, 30 μηνών

 

α) Μπορώ να καπνιζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα και να θηλάζω;;;

β) αν το κάνω αυτό είναι χειρότερο σε σχέση με το να κάπνιζα εγκυμονούσα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Για το θέμα που σε απασχολεί, ρίξε μια ματίτσα εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=105769&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%FC%F2+%EA%DC%F0%ED%E9%F3%EC%E1#105769

και εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3067&highlight=%E8%E7%EB%E1%F3%EC%FC%F2+%EA%DC%F0%ED%E9%F3%EC%E1

 

Και για να σου απαντήσω με δύο λόγια...

α)Μπορείς, αν αισθάνεσαι την ανάγκη.

β) Όχι, είναι πολύ χειρότερο να θηλάζεις κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, γιατί όλες οι βλαβερές ουσίες του τσιγάρου περνούν στο έμβρυο μέσω του πλακούντα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι περνούν στο μωρό μέσα από το γάλα σου.

Καλή συνέχεια! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

διορθωση ..β) Όχι' date=' είναι πολύ χειρότερο να [b']θηλάζεις ([/b] καπνιζεις εννοουσε ) κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, γιατί όλες οι βλαβερές ουσίες του τσιγάρου περνούν στο έμβρυο μέσω του πλακούντα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι περνούν στο μωρό μέσα από το γάλα σου.

Καλή συνέχεια! :wink:

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

διορθωση ..β) Όχι' date=' είναι πολύ χειρότερο να [b']θηλάζεις ([/b] καπνιζεις εννοουσε ) κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης, γιατί όλες οι βλαβερές ουσίες του τσιγάρου περνούν στο έμβρυο μέσω του πλακούντα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι περνούν στο μωρό μέσα από το γάλα σου.

Καλή συνέχεια! :wink:

 

:wink:

 

αααααα, καλά! τι γράφω η γυναίκα;;;;

:shock::shock: Χίλια συγνώμη, καλέ, μη χειρότερα!!! :?

(η πλάκα είναι ότι το τσέκαρα το κείμενο δύο φορές στην προεπισκόπηση...τα μάτια μου πουλάκια!)

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τα εξής¨

 

Ο γιος μου είναι 4, 30 μηνών

 

α) Μπορώ να καπνιζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα και να θηλάζω;;;

β) αν το κάνω αυτό είναι χειρότερο σε σχέση με το να κάπνιζα εγκυμονούσα;;

 

Ξένια, το κάπνισμα δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό. Το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη είναι πολύ βλαβερό, στο θηλασμό ελάχιστα.

 

Τα μωρά των καπνιστριών που θηλάζουν έχουν πολύ καλύτερη υγεία από τα μωρά των καπνιστριών που δεν θηλάζουν.

 

Ο θηλασμός μειώνει σημαντικά τις αρνητικές επιπτώσεις του τσιγάρου που το παιδί εισπνέει από τα ρούχα σου, το δέρμα σου, τα μαλλιά σου...

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα,την κατ΄εξοχην καπνιστρια και λατρη της νικοτινης!!!

Θηλαζω εδω και 5 μηνες αποκλειστικα,η μικρη μου δεν εχει πιει μεχρι τωρα ουτε σταγονα ξενου γαλακτος,και δεν εχει υπαρξει μερα που να μην καπνισω μεχρι 4-5 τσιγαρα.Τωρα,με το που θα γραψω αυτο το post,θα παω μπαλκονι να καπνισω το 3ο της ημερας!!!

Στην αρχη με ετρωγαν οι τυψεις κι οι ενοχες αλλα η Αγλαια με εβγαλε απο αυτο το τριπακι,λεγοντας μου αυτα που γραφει και στο post της και πολλα ακομη.Επισης με βοηθησε πολυ κι ενα site στο οποιο με παρεπεμψε ο συμφορουμιτης Dadyccool και το οποιο υπαρχει στο αλλο topic που εχει ανοιχτει γι΄αυτο το θεμα. Το site ειναι αγγλικο ή αμερικανικο (στα αγγλικα παντως) και αναφερει τα παντα σχετικα με το καπνισμα κατα το θηλασμο-αμα το διαβασεις θα δεις οτι δεν ειναι πια και ΤΟΣΟ τρομερο να κανεις μεχρι 5 τσιγαρακια ενω εισαι θηλαζουσα μαμα!!! :wink::wink::wink::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

.Επισης με βοηθησε πολυ κι ενα site στο οποιο με παρεπεμψε ο συμφορουμιτης Dadyccool και το οποιο υπαρχει στο αλλο topic που εχει ανοιχτει γι΄αυτο το θεμα.

 

Ταπεινός δούλος σας και πάντα στις υπηρεσίες σας αγαπητή joe , αλλά μην ξεχνάτε να πείτε ότι επίσης σας παρακάλεσα θερμά να προσπαθήσετε να το κόψετε το ρημάδιον :lol::lol::lol::cool::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η katerina και η karfori's baby δώσαν όλα τα απαραίτητα Links για την παλαιότερη κουβέντα που είχε γίνει. Σχετικά με αυτό που είπε η joe, είχα γράψει και εγώ δύο λογάκια για το θέμα κάπνισμα και θηλασμός στο τόπικ "ΒΑΡΟΣ ΜΩΡΟΥ" :

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=186899&highlight=#186899

Link to comment
Share on other sites

 

Ταπεινός δούλος σας και πάντα στις υπηρεσίες σας αγαπητή joe , αλλά μην ξεχνάτε να πείτε ότι επίσης σας παρακάλεσα θερμά να προσπαθήσετε να το κόψετε το ρημάδιον :lol::lol::lol::cool::lol:

 

Έτερον εκάτερον... Ειδικά για τη joe και μόνο που το μείωσε τόσο είναι άθλος! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Ταπεινός δούλος σας και πάντα στις υπηρεσίες σας αγαπητή joe , αλλά μην ξεχνάτε να πείτε ότι επίσης σας παρακάλεσα θερμά να προσπαθήσετε να το κόψετε το ρημάδιον :lol::lol::lol::cool::lol:

 

Έτερον εκάτερον... Ειδικά για τη joe και μόνο που το μείωσε τόσο είναι άθλος! :)

 

Το φαντάζομαι.Μπράβο joe!! ... αλλά από τότε που τό έκοψα (τρια χρόνια and going on!!) έχω γίνει σταυροφόρος της διακοπής !! :wink:

 

Προφανώς έτερον εκάτερον.!!! :D ...

 

Αλλά με δυό λόγια :Καταρχήν προσπαθήστε να το κόψετε (για την δικιά σας υγεία - το μητρικό γάλα ΔΕΝ "μολύνεται" από το τσιγάρο σας).

Ειδικά για εσάς τις φρέσκιες-φρέσκιες μανούλες που 9 μήνες μείνατε...άκαπνες - είναι ευκαιρία , αλλά :

 

Εάν δεν το κόψετε τότε οπωσδήποτε συνεχίστε να θηλάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...