Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

Ευχαριστω τον Θεο καθε ημερα που απεκτησα τον Μαριο μου, δεν ειμαι αχαριστη, εχω περασει απο τη φαση "λυπαμαι αλλα δεν μπορειτε να κανετε παιδι" και ξερω ποσο ποναει. Εκεινη την περιοδο αν δεν μου ειχε σταθει ο αντρας μου μπορει και να ειχα πηδηξει απο τον τεταρτο που μενω. Πονουσε η ψυχη μου στην ιδεα οτι δεν θα αγκαλιαζα ποτε ενα παιδι.

 

Για μενα το δευτερο παιδι ειναι πολυτελεια γιατι δεν ξερω αν εχω τις αντοχες αλλα για τον Μαριο μου θα ηταν σημαντικο ενα αδερφακι. Γιαυτο και προβληματιζομαι κατα καιρους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

siburaki ήθελα να σε ρωτήσω και πριν και μου διέφυγε. Εννοούσες ότι θα πληρωνόσουν για να γίνεις παρένθετη? Δεν κατάλαβα καλά το μήνυμά σου, γι' αυτό σε ρωτάω.

 

Στο εξωτερικο το 'παρενθετο' πληρωνεται και ΠΟΛΥ αδρα μαλιστα και ειναι ο κυριος λογος που μαναδες κανουν κατι τετοιο. Και κυριως αυτες που το κανουν βρισκονται σε χαμηλοτερα στρωματα βιοτικου επιπεδου και εχουν αναγκη τα λεφτα (μιλαω για Αμερικα οχι για εδω, για εδω δεν εχω ιδεα). Αφου μου ζητηθηκε η αποψη θα μιλησω λοιπον. Δεν θα το εκανα γιατι για εμενα το σωμα μου ειναι ιερο. Και ειδικα οταν δινει ζωη και θρεφει για 9 μηνες ενα καινουργιο ανθρωπο. Ξεχωριστο απο εμενα. Ειναι ενα θαυμα το πως εξελισετται ολο αυτο. Απο ενα κυτταρο και ενα σπερμα σε ενα ολοκληρο πλασμα. Ολη η διαδικασια για εμενα ειναι μια υπεροχη εξελιξη της φυσης και μεσα σε αυτο βλεπω το πως λειτουργει η φυση. Και αυτο το σεβομαι μεχρι εκει που δεν παιρνει. Ως εκ τουτου λοιπον διαφωνω με οτιδηποτε επεμβαινει στην φυση και στην λειτουργια της. Ήτε ειναι ανθρωπινο χέρι, ήτε 'δανεισμος ωαριων', ήτε δανεισμος του ιδιου μου του σωματος. Και ημουν ετσι απο παντα. Και μην λετε οτι μιλω εξω απο τον χωρο.........

 

Γιατι για πολλααααααααα χρονια με ειχαν πεισει οτι ΔΕΝ μπορω να κανω παιδια λογω πολυκυστικων (που τελικα αποδειχθηκαν πολυκιστικης υφης και οχι το συνδρομο). Και μου ειχαν πει αποκλειεται να κανεις. Πας για εξωσωματικη. Και εχοντας ολα αυτα στον νου μου και φυσικα τις πεπιθησεις μου, ειχα συμφωνησει με τον αντρα μου οτι εγω εξωσωματικη ΔΕΝ κανω. Δεν ηθελα να μπει ανθρωπινο χερι στην επιλογη και συλληψη. Ηθελα να υιοθετουσαμε. Και τοτε ειχε συμφωνησει.......(τωρα που καναμε ατυχησα. Δεν θελει υιοθεσια με τπτ). Οποτε αυτος ειναι ο κυριος λογος που δεν θα εκανα τπτ απο τα παραπανω. Και ναι μεν καταλαβαινω τον πονο της γυναικας που δεν μπορει να τεκνοποιησει (το εζησα και εγω μεχρι ενα σημειο) αλλα δεν ειμαι εδω για να δανεισω το σωμα μου, σε ξενα ωαριο και σπερματοζωαρια, να μεγαλωσω ενα ξενο μωρο μεσα. Να υποφερω στην εγκυμοσυνη (περασα χιλια μυρια), και μετα να το γεννησω και να το δωσω. Οχι απλα δεν αντεχω. Δεν το βρισκω ηθικα σωστο (προσωπικη αποψη). Υπαρχει και η υιοθεσια. Και τοσα παιδια χωρις γονεις στα ιδρυματα μεσα. Ας κανουν λοιπον οι παθουσες μανουλες μια υιοθεσια. Και το παιδακι θα σωσουν, και παιδακι θα εχουν πλεον στο σπιτι τους. Τι πιο ιερο απο αυτο?

 

ΥΓ: Για εμενα το να τεκνοποιησω ειναι οτι πιο ιερο και η απολυτη πραξη αγαπη προς τον αντρα που εχω διπλα μου και το πλασμα που μεγαλωνω μεσα μου. Δεν διναμαι να το δω ως 'εργασια' για καποιους αλλους.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σεβομαι απολυτα αυτο που νιωθεις και το κατανοω. Και μενα στο μυαλο μου το δευτερο βημα αν δεν καταφερνα να κανω εγω το μωρο μου ηταν να υιοθετησω ενα παιδακι αλλα και εκει δεν πληρουσα τις προυποθεσεις οποτε ουτε με αυτον τον τροπο θα μπορουσα να γινω μανα. Το μονο που θα μου επεμενε να προσπαθησω θα ηταν η λυση της παρενθετης.

 

Ο νομος δεν σε κρινει δυστυχως μονο στο αν εχεις τις προυποθεσεις να γινεις καλη μανα. Στην δικη μου περιπτωση δεν θα μου εδιναν ποτε παιδι λογω προβληματος υγειας. Τι κι αν λαχταρουσα ενα μωρο και θα του εδινα τα παντα. Για τα χαρτια δεν ημουν καταλληλη μανα οποτε δεν σου αφηνουν αλλα περιθωρια.

 

Τελικα και τον Μαριο που καταφερα να κανω δεν εζησα απολυτα την φυσικη ροη μιας εγκυμοσυνης. Και εκει χρειαστηκε η επιστημη να βαλει το χερι της για να επιβιωσει το εμβρυο. Πολλα φαρμακα, νοσοκομεια συνεχως, μεταγγισεις, εντατικες, προωρος τοκετος αλλα για μενα το αποτελεσμα μετραει. Το παιδι μου ειναι καλα, και ολα τα αλλα δεν εχουν καμια σημασια. Τον κρατησα στα χερια μου και εγιανα τις πληγες μας μετα απο ολη αυτη την δοκιμασια. Στερηθηκαμε πολλα και εγω και αυτος γιατι ολα ηταν δυσκολα αλλα τα ξεπερασαμε με πολυ αγαπη και αφοσιωση.

 

Οσο δυσκολα και να γινοταν τα πραγματα αξιζε 100 φορες να προσπαθησω με καθε μεσο για να ζω σημερα την απολυτη ευτυχια. Σε αυτα τα πραγματα γενικα νομιζω δεν υπαρχει ασπρο η μαυρο. Σημασια εχει ποσα μπορεις να αντεξεις για να φτασεις τον στοχο σου και ποσο πολυ εχει αναγκη η ψυχη σου κατι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ δυσκολο ολο αυτο το θεμα.αν δεν ειχα γινει μανα μπορει να σκεφτομουν αλλιως.αλλα πως ειναι δυνατον να το εχεις μεσα σου 9 μηνες και μετα με το που θα το θα γεννησεις να πρεπει να το δωσεις.θα μου πεις δεν ειναι δικο σου παιδι βασει dna.αλλα στην τελικη με το δικο σου αιμα θα τρεφεται τοσους μηνες.δε θα μπορουσα να το κανω με τιποτα γιατι δεν ξερω αν θα μπορουσα να το αποχωριστω και αυτο δε θα ειναι δικαιο για οποια γυναικα θα με εχει εμπιστευτει να φερω το παιδι της στον κοσμο.οποτε αν εγω δεν μπορουσα να κανω παιδακι θα προτιμουσα να υιοθετησω παρα να μπω σε αυτη την ψυχοφθορο διαδικασια.οσο για σενα marco polo εχω διαβασει την ιστορια σου κατα καιρους εισαι πολυ τυχερη που εχεις τον κουκλο γιο σου.οταν μεγαλωσει θα καταλαβει γιατι δεν εχει αδερφακι οποτε μην αγχωνεσαι καθολου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν ειναι το καταλληλο μερος που βαζω το θεμα αλλα δεν ηξερα που ταιριαζει καλυτερα. Ηθελα την γνωμη σας για κατι που σκεφτομαι.

Θα γινοσασταν ποτε παρενθετη μητερα για καποια κοπελα που δεν μπορει να κυοφορησει????

Και αν εσεις δεν μπορουσατε να κυοφορησετε, θα εμπιστευοσασταν καποια για παρενθετη η θα προτιμουσατε να μην κανετε δευτερο παιδακι???

 

Εγω εχω ενα γιο που εκανα παρα πολυ δυσκολα υπο τις πιο τις πιο αντιξοες συνθηκες και πραλιγο να χασω την ζωη μου. Ειναι αδυνατο να κυοφορησω ξανα και ενω σκεφτομασταν και την λυση της υοθεσιας, μαθαμε οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σε επιλεξουν για να υοθετησεις παιδακι ενω εχεις ηδη ενα. Θα ηθελα ο Μαριος μου να εχει αδερφακι αλλα δεν μπορω να του το χαρισω εγω. Και ετσι σκεφτομαι ολες τις λυσεις αλλα θα ηθελα την γνωμη σας.

 

Να σου προτείνω μία λύση την οποία γνωρίζω καλά... από μέσα.

Υπάρχει ένα κλειστός πρότυπος κρατικός παιδίκός σταθμός. Τον λένε κλειστής φύλαξης. Εκεί πάνε παιδιά που δεν έχουν γονείς ή έχουν αλλά κριθήκαν ακατάλληλοι για διάφορους λόγους. Μπορείς να γίνεις ανάδοχη μητέρα και να παίρνεις κάθε ΣΚ ένα παιδάκι σπίτι σου. Μετά από λίγα χρόνια, 1-2΄δεν ξέρω είναι η αλήθεια... μπορείς να ζητήσεις την υιοθεσία του. Τότε είναι πιο εύκολο.

Στον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό γίνεται πολύ καλή δουλειά. Τα παιδιά πάνε εκεί από βρέφη. Μετά μεταφέρονται στο Χαμόγελο του Παιδιού.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια θα το ψαξω και αυτο.Αραγε ισχυουν οι οι ιδιοι οροι οπως για καθε αλλη υιοθεσια???

 

Όχι δεν νομίζω... θα κοιτάξω να βρω το τηλέφωνο... Θα σου στείλω πμ για να πας με σύσταση νε σε βοηθήσουν. Περίμενε θα σου πω σε λίγο.

Αν έχεις την καλωσύνη, μόλις πας ενημέρωσέ με τί σου είπαν.

beeeeezzzzz

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ιδιαιτερο το ζητημα της παρενθετης μητερας..αδερφες δεν εχω, εχω ομως 2 αδερφους παντρεμενους. ο ενας με την γυναικα του ειχαν προβληματα και ταλαιπωρηθηκαν πολυ ωσπου να αποκτησουν παιδι. εχοντας ζησει ηδη την μητροτητα εβλεπα την νυφη μου να μαραζωνει καθε φορα που τα πραγματα δεν εξελισονταν οπως περιμεναν.. δοξα το θεο ομως τελικα πηγαν καλα ολα, τωρα χαιρονται 2 υπεροχα παιδακια. ομως ειλικρινα αν εβλεπα οτι δεν αλλαζε τιποτα, ναι θα τους το προτεινα διχως δισταγμο και σκεψη. αλλα μονο για τα αδερφια μου θα το εκανα. η ακομα και αν ο γιος μου καποτε παντρευτει και δεν μπορουν να κανουν παιδι με την γυναικα του, εγω παλι εκει θα ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

Να σου προτείνω μία λύση την οποία γνωρίζω καλά... από μέσα.

Υπάρχει ένα κλειστός πρότυπος κρατικός παιδίκός σταθμός. Τον λένε κλειστής φύλαξης. Εκεί πάνε παιδιά που δεν έχουν γονείς ή έχουν αλλά κριθήκαν ακατάλληλοι για διάφορους λόγους. Μπορείς να γίνεις ανάδοχη μητέρα και να παίρνεις κάθε ΣΚ ένα παιδάκι σπίτι σου. Μετά από λίγα χρόνια, 1-2΄δεν ξέρω είναι η αλήθεια... μπορείς να ζητήσεις την υιοθεσία του. Τότε είναι πιο εύκολο.

Στον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό γίνεται πολύ καλή δουλειά. Τα παιδιά πάνε εκεί από βρέφη. Μετά μεταφέρονται στο Χαμόγελο του Παιδιού.

 

Καλησπέρα.

 

Σε παρακαλώ πολύ μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες (έστω με πμ) για να μπορέσω να έρθω σε επαφή μαζί τους?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

μαρκο πολλο κ ο δικος μου γιος κοιμαται ολη νυχτα απο την ημερα που γεννηθηκε...σπανια εχει ξυπνησει....

 

το θεμα της παρενθετης το εχω σκεφτει κ εγω....τον γιο μου τον εκανα μετα απο 6 μηνες προσπαθειων...τοτε ειχαμε μια συζητηση με την αδελφη μου κ μου ειπε οτι αν δεν θα μπορουσα θα το εκανε αυτη για μενα....

εγω δεν ξερω αν θα μπορουσα να το κανω αυτο για την αδελφη μου....ενω εκεινη θα το εκανε...της ειχα δωσει κ μια λυση σουπερ για να μην πληγωθει που μετα την γεννα δεν θα ειχε μωρο...της ειπα να κανουμε διδυμα....το δικο μου (με ωαριο κ σπερματ δικα μου κ του συζηγου) κ το δικο της με τα δικα τους....κ θα τα πληρωνα ολα εγω τα παντα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εllemphriem αυτά που λες είναι απόλυτα κατανοητά και σεβαστα και σε ένα μεγάλο βαθμό υπάρχουν και στο δικό μου μυαλό. Η εξωσωματική είναι οπωσδήποτε ένα τεραστιο επίτευγμα της επιστήμης, αλλά κι εγώ διακατέχομαι από έντονο σκεπτικισμό απέναντι στην ταλαιπωρία που υποβάλλει το σώμα της υποψήφιας μητέρας. Ήμουν ανέκαθεν φιλάσθενη, έχω και το στίγμα της αναιμίας και θυμάμαι τον εαυτό μου όλα μου τα χρόνια να μπουκώνεται με αντιβιώσεις και σίδηρο-κι αυτά τα απλά πάλι με ενοχλούν, πολλώ δε μάλλον μια τόσο επίπονη, ψυχοφθόρα και "αφύσικη"διαδικασία, με τόσα φάρμακα.

 

Βέβαια, τώρα μιλάω εκ του ασφαλούς και είμαι σίγουρη πως, αν παρίστατο ανάγκη, κι εγώ εκεί θα κατέληγα, γιατί η λαχτάρα μου για ένα παιδί οπωσδήποτε θα υπερκάλυπτε τους όποιους δισταγμούς και φόβους, αλλά, όσο ξέρω τον εαυτό μου, δεν θα προσπαθούσα πάνω από μία ή το πολύ δυο φορές. Αν αποτύγχανα, νομίζω ότι θα το θεωρούσα μήνυμα εκ των άνωθεν και θα αναλογιζόμουν τις υπόλοιπες εναλλακτικές.

 

Παρεμπιπτόντως, να αναφέρω ότι, αν ποτέ αναλάμβανα το ρόλο της παρένθετης μητέρας, δεν θα δεχόμουν επ' ουδενί να πληρωθώ γι' αυτό, πέρα από το κόστος της όλης διαδικασίας και της γέννας.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελιανα πολλα μπορει να αντεξει ο ανθρωπος κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Πραγματα που ουτε μπορουσε ποτε να διανοηθει οτι οτι θα τα περνουσε,

Link to comment
Share on other sites

Θα το εκανα ΜΟΝΟ για τα παιδια μου και για κανεναν αλλο.

Ξερω πως ειναι να νιωθεις τις κλωτσιες μεσα σου και πως ειναι να γυριζεις στο σπιτι σου χωρις μωρο. Δεν θα μπορουσα να το αντεξω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

siburaki ήθελα να σε ρωτήσω και πριν και μου διέφυγε. Εννοούσες ότι θα πληρωνόσουν για να γίνεις παρένθετη? Δεν κατάλαβα καλά το μήνυμά σου, γι' αυτό σε ρωτάω.

 

Kαλησπερα,

Ναι η προσφορα μου έγινε με ενα αρκετο ικανοποιητικο ποσο.

Οσο για το αν θα δεχομουν να πληρωθω για να το κανω, ναι θα δεχομουν κ το λεω τωρα που έχω γίνει μάνα κ σε μενα ηρθε τοσο αβιαστα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.Κ για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι υπολογιστρια ουτε φιλοχρηματη ,μεγαλωνω σχεδον μονη μου ενα μωρο με οτι αυτο συνεπαγεται κ με αρκετες θυσιες(θα μου πεις δεν το υπολογιζες οταν το έκανες?Αλλιως ξεκινουσα κ αλλιως παει το πραγμα) κ τα χρηματα αυτα για μενα θα ήταν μια ελπιδα κ το τονιζω οχι για μενα αλλα για το παιδι μου αργοτερα για να πω τουλαχιστον πως οτι κ αν γινει θα μπορεσω να το σπουδασω.Γιατι με τα τωρα δεδομενα για να τα μαζεψω η μονη πιθανοτητα θα ηταν να κερδισω το τζοκερ.:confused::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Siburaki η προσέγγιση η δική σου είναι τελείως διαφορετική από τη δική μου απέναντι στο θέμα. Στην απίθανη περίπτωση που θα υπέβαλα τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία, θα ήταν καθαρά και μόνο για να δώσω σε δυο δικούς μου ανθρώπους την υπέρτατη -κατ' εμέ- χαρά, την οποία διαφορετικά θα τους ήταν αδύνατον να βιώσουν, εντελώς αλτρουιστικά. Θεωρώ το ζήτημα τόσο ευαίσθητο που ούτε κατα διάνοια δεν μπορώ να το δω κερδοσκοπικά, χίλιες φορές καλύτερα να πάω να πλένω σκάλες. Ξέρω όμως ότι γενικά, όταν δεν είναι συγγενικά τα πρόσωπα, συνηθίζεται η αμοιβή, όντως. Γενικά νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο και ένδιαφέρον αν συμμετείχε στη συζήτηση μας μια κοπέλα που να υπήρξε πράγματι παρένθετη μητέρα.

 

MarcoPolo, αυτό που έλεγες πριν το ξέρω από πρώτο χέρι και γι' αυτό αποφεύγω να είμαι κατηγορηματική οταν εκφέρω τη γνώμη μου για κάτι, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, όπως αυτή στην οποία αναφέρθηκα μόλις.

 

Όταν γέννησα το δεύτερο, η μητέρα μου δεν ήταν εκεί γιατί πριν 2 εβδομάδες είχε εγχειριστεί για μεταστατικό καρκίνο στον πνεύμονα και είχε ξεκινήσει εντατικές χημειοθεραπείες. Το είδε πρώτη φορά το μωρό μετά από 3 μήνες Την τρίτη ημέρα που ήμουν στο μαιευτήριο μας ανακοίνωσαν οι γιατροί ότι το μωρό πάσχει από συγγενή καρδιοπάθεια και περάσαμε 4 μήνες με την ψυχή στο στόμα, θα κάνουμε δεν θα κάνουμε χειρουργείο ανοικτής καρδιάς στο νεογέννητο! Το παιδί βέβαια πάει πολύ καλά χωρίς καμία αγωγή, αλλά ο κίνδυνος του χειρουργείου δεν

έχει αποσοβηθεί ακόμα απόλυτα.

Αν μου τα έλεγες όλα αυτά προπερσι το καλοκαίρι, που γυρνούσαμε στα μαγαζιά με τη μάνα μου, ψωνίζαμε μωρουδιακά και λέγαμε τι καλά που σταμάτησε από τη δουλειά και θα είναι κοντά μου τον πρώτο καιρό να με βοηθήσει, θα σου έλεγα, πηγαίνετέ με κατευθειαν στο Δαφνί, να γεννήσω εκεί και να παραμείνω. Κι όμως άντεξα. Ούτε κατάθλιψη έπαθα, ούτε υστερια. Το πώς και το γιατί δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι ότι είμαι πολύ ευτυχής που δεν υπάρχει τρόπος να προβλέψουμε το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο δικιο εχεις. Μερικες φορες με τρομαζουν τα ποσα μπορει ο ανθρωπος να αναγκαστει να αντεξει. Ας ελπιζουμε μονο για τις πιο ομορφες στιγμες που θα ερθουν. Περαστικα στη μαμακα σου και να ειναι παντα γερα τα παιδακια σου.

 

Η αληθεια ειναι οτι για χρηματα και εγω δεν θα μπορουσα να το κανω. Αλλα για την καλυτερη μου φιλη απο τα 15 και νονα του Μαριου θα το εκανα αν ηταν απαραιτητο και μπορουσα σωματικα. Πρεπει να αγαπας πολυ εναν ανθρωπο για να κανεις τετοια αλτρουιστικη πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει και σε ευχή αυτό? " Να μη σου δώσει ο Θεός όσα μπορείς να αντέξεις". Αμήν.

 

Ευχαριστω πολύ για τις ευχές. Κι εσύ πάντα γερή, να χαίρεσαι το παληκάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Siburaki η προσέγγιση η δική σου είναι τελείως διαφορετική από τη δική μου απέναντι στο θέμα. Στην απίθανη περίπτωση που θα υπέβαλα τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία, θα ήταν καθαρά και μόνο για να δώσω σε δυο δικούς μου ανθρώπους την υπέρτατη -κατ' εμέ- χαρά, την οποία διαφορετικά θα τους ήταν αδύνατον να βιώσουν, εντελώς αλτρουιστικά. Θεωρώ το ζήτημα τόσο ευαίσθητο που ούτε κατα διάνοια δεν μπορώ να το δω κερδοσκοπικά, χίλιες φορές καλύτερα να πάω να πλένω σκάλες. Ξέρω όμως ότι γενικά, όταν δεν είναι συγγενικά τα πρόσωπα, συνηθίζεται η αμοιβή, όντως. Γενικά νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο και ένδιαφέρον αν συμμετείχε στη συζήτηση μας μια κοπέλα που να υπήρξε πράγματι παρένθετη μητέρα.

 

Δεν νομιζω να ειναι κ τοσο αντιθετες οι αποψεις, απλα στο δικο μου κυκλο δεν εχω κανενα ατομο τοσο κοντινο ωστε να πω οτι θα μπορουσα να το κανω χωρις κανενα αντιτιμο.

Αλλα οπως ανεφερα στην δικη μου περιπτωση μου ηταν εντελως αγνωστα , αρα κ τα χρηματα που μου προσεφεραν ηταν το ελαχιστο αντιτιμο που θα μπορουσαν να μου δωσουν.

Γιατι αν το καλοσκεφτεις οσα κ να δωσουν αυτο που εγω θα εχανα θα περνουσα δεν μπορω να παω μετα κ να το αγορασω.Στην δικη μου περιπτωση παντα αναφερομαι θα έπρεπε να πατησω ενα pause στην ζωη μου κ οταν ολα θα τελειωναν θα μπορουσα να κανω την ζωη μου παλι αυτο για μενα ειναι κατι που δεν μπορεις να του προσδιορισεις αξια, περα απ ολους τους κινδυνους πυ θα εβαζα τ εαυτο μου το σωμα μου , γιατι παρολο στην εγκυμοσυνη που περασα (ισως κ λογω ηλικιας) ολα ηταν φυσιολογικα να φανταστεις δουλευα μεχρι τελευταια στιγμη (2 βδομαδες πριν γεννησω σταματησα) ολα πηγαν καλα , κανεις ομως δεν θα μπορουσε να μου εγγυθει οτι ολα θα πανε κ στη αλλη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο και ένδιαφέρον αν συμμετείχε στη συζήτηση μας μια κοπέλα που να υπήρξε πράγματι παρένθετη μητέρα.

 

Καλο θα ηταν πιστευω αλλα δεν νομιζω οτι θα το εκανε καμια !ΠΙστευω λογω φοβου να μην κριθει αρνητικα , οσο κ να το ζηταμε εμεις θεωρητικα, στην Ελλαδα αυτα τα θεματα ειναι ακομα ταμπου, ακομα κ εξωσωματικες που κυοφορουν οι ιδιες οι κοπελες δικα τους μωρα πολλες αναγκαζονται να το κρυβουν απο το φοβο μην λογοκριθουν κ σχολιαστουν αρνητικα.

Σε γενικες γραμμες παντως συμφωνω την babystar ως προς το θεμα αντιμετωπισης προς το μωρο ,βεβαια στα λογια καλες ειμαστε αν πραγματι ερχοταν εκεινη την ωρα ποιστευω πως η καθεμια μας θα δειλιαζε εστω κ γαι κλασματα δευτερολεπτου.

Φιλικα παντα

Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ με στεναχωρει η κουβεντα σας...

Στην δικη μου περιπτωση μετα απο 6 εξωσωματικες και 3 επιτυχημενες εγκυμοσυνες αλλα με το που εφτανα 2 μηνων το μωρο μου πεθαινε.πριν 20 μερες ειχα την τριτη παλινδρομη οπου 3 γιατροι σηκωσαν τα χερια ψηλα γιατι δεν μπορουν να εξηγησουν το λογο που συμβαινει αυτο,διοτι εχω κανει οτι εξεταση υπαρχει και ειναι ολες καλες.ετσι λοιπον μου ειπαν οτι αν θελω να γινω μανουλα θα πρεπει να βρω παρενθετη.

Αν λιοπον θελω να νοιωσω καιγω το χαδι το χαμογελο και μια γλυκια φωνουλα να με λεει μαμα...ειναι μονο με μια κοπελα που θα γινει παρενθετη.δυστηχως δεν εχω κανενα δικο μου ανθρωπο που θα μπορουσε να γινει.

Με αυτα ομως που γραφετε...στην ουσια αν ολες σκεφτονται ετσι τοτε μου κοβεται καθε ελπιδα...και απορω τι μου μενει????

Link to comment
Share on other sites

πολυ με στεναχωρει η κουβεντα σας...

Στην δικη μου περιπτωση μετα απο 6 εξωσωματικες και 3 επιτυχημενες εγκυμοσυνες αλλα με το που εφτανα 2 μηνων το μωρο μου πεθαινε.πριν 20 μερες ειχα την τριτη παλινδρομη οπου 3 γιατροι σηκωσαν τα χερια ψηλα γιατι δεν μπορουν να εξηγησουν το λογο που συμβαινει αυτο,διοτι εχω κανει οτι εξεταση υπαρχει και ειναι ολες καλες.ετσι λοιπον μου ειπαν οτι αν θελω να γινω μανουλα θα πρεπει να βρω παρενθετη.

Αν λιοπον θελω να νοιωσω καιγω το χαδι το χαμογελο και μια γλυκια φωνουλα να με λεει μαμα...ειναι μονο με μια κοπελα που θα γινει παρενθετη.δυστηχως δεν εχω κανενα δικο μου ανθρωπο που θα μπορουσε να γινει.

Με αυτα ομως που γραφετε...στην ουσια αν ολες σκεφτονται ετσι τοτε μου κοβεται καθε ελπιδα...και απορω τι μου μενει????

 

Καλή μου, γιατί λες ότι "αν όλες σκέφτονται έτσι?"Μπορεί η πλειοψηφία να σκέφτεται "έτσι" αλλά υπάρχουν και κοπέλες που σκέφτονται και είναι πρόθυμες όπως κι εγώ...Ίσως απλά να μη γράφουν εδώ (δεν είμαι η μόνη που θα το έκανε, είμαι σίγουρη). Δε θα τη βρεις μέσα από ένα φόρουμ, είμαι σίγουρη...θα τη βρεις και θα είναι κατάλληλη για να φιλοξενήσει αυτό το θαύμα για σένα στο σώμα της...

 

Αλλά να ρωτήσω κάτι άλλο? Την υιοθεσία δεν τη σκέφτεσαι?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εδω και καιρο το ψαχνω για την θιοθεσια και ολο σε αδιεξοδα πεφτω!!!

στην ελλαδα μου ειπαν οτι παιρνει εως και 6-10 χρονια!!!!αστα να πανε!!!

και στο εξωτερικο μπορει να παιρνει γυρω στα 2 χρονια αλλα στην ελλαδα δεν υπαρχει φορεας ως μεσολαβητης.

μονο με ιδιωτικη υιοθεσια θα μπορουσα πολυ ευκολοτερα αλλα αν δεν εχεις γνωριμιες και διασυνδεσεις που θα την βρω την ακρη?

οποτε μονο εκει τωρα ισως βρω λυση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λυπηρή η κατάσταση με τις υιοθεσίες, όντως, αλλά είναι θέμα για άλλο τόπικ...Να σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου να γεμίσει η αγκαλιά σου με ένα μωράκι και να γευτείς όλη τη γλύκα της μητρότητας...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι πολύ αυστηρό και αρκετά γραφειοκρατικό για την παρένθετη μητρότητα

έπειτα δεν υπάρχουν συχνά και γυναίκες που να προσφέρονται

δε ξέρω τι θα κανα, δεν έχω ακόμη καν δικό μου παιδί

 

στην Ινδία πάντως διάβασα προχθές ένα άρθρο με 15.000ευρώ έχεις όλη τη διαδικασία της παρένθετης μητρότητας - είναι μια κλινική όπου πάνε οι γυναίκες και μένουν μέσα και τους 9 μήνες, δηλ ελεγχόμενα, και στο τέλος πληρώνονται 6.000 ευρώ και τα άλλα πάνε στην κλινική. Για την Ινδία αυτό είναι μεγάλο ποσό, οι γυναίκες που συμμετέχουν έχουν συνήθως ήδη παιδιά και με τα λεφτά αυτά εξασφαλίζουν πολλά πράγματα για εκείνα

 

για όποια είναι αποφασισμένη, δεν είναι μακρυά η Ινδία

Link to comment
Share on other sites

πολυ με στεναχωρει η κουβεντα σας...

Στην δικη μου περιπτωση μετα απο 6 εξωσωματικες και 3 επιτυχημενες εγκυμοσυνες αλλα με το που εφτανα 2 μηνων το μωρο μου πεθαινε.πριν 20 μερες ειχα την τριτη παλινδρομη οπου 3 γιατροι σηκωσαν τα χερια ψηλα γιατι δεν μπορουν να εξηγησουν το λογο που συμβαινει αυτο,διοτι εχω κανει οτι εξεταση υπαρχει και ειναι ολες καλες.ετσι λοιπον μου ειπαν οτι αν θελω να γινω μανουλα θα πρεπει να βρω παρενθετη.

Αν λιοπον θελω να νοιωσω καιγω το χαδι το χαμογελο και μια γλυκια φωνουλα να με λεει μαμα...ειναι μονο με μια κοπελα που θα γινει παρενθετη.δυστηχως δεν εχω κανενα δικο μου ανθρωπο που θα μπορουσε να γινει.

Με αυτα ομως που γραφετε...στην ουσια αν ολες σκεφτονται ετσι τοτε μου κοβεται καθε ελπιδα...και απορω τι μου μενει????

 

Επετρεψε μου με ολο τον σεβασμο στον πονο σου να σου πω οτι οσο εγωιστικα σκεφτεσαι εσυ οτι θες παιδι και πληρωνεις μια γυναικα να στο κανει *ενω μπορεις και να υιοθετισεις*, ετσι και εγω αντιστοιχα δεν μπορω να 'νοικιασω' το σωμα μου για μια αλλη γυναικα. Το θεωρω ιερο οπως ιερο θεωρω το παιδι που κουβαλαω και αποτελεσμα ΜΟΝΟ ενωσης δικιας μου και του αντρα που αγαπαω. Κανενως αλλου τροπου ή λογου. Και κυριως δεν ΔΙΝΑΜΑΙ να δωσω αυτο που 9 μηνες μεγαλωσα μεσα μου. Δεν γινεται.....δυσκολη κατασταση οχι μονο για τις μαναδες που δεν μπορουν αλλα και για αυτες απο τις οποιες ζητητε να μεγαλωσουν μια ψυχη με το αιμα τους 9 μηνες και μετα να το δωσουν. Για σκεψου και την αλλη πλευρα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...