Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

Έτσι :) Οπότε Ellephriem γνωρίζοντας ότι δεν μπορείς να προσβάλλεις εύκολα τον συνομιλητή σου κακώς δεν καταθέτεις την άποψή σου και στο λέω εγώ που έκανα εξωσωματική και ξέρω ότι είσαι αντίθετη ;) Δεν θα με χάλαγε να ακούσω γιατί το θεωρείς λάθος γιατί εσύ δεν είσαι εγώ :) Είναι μια άλλη άποψη :D

Λοιπόν Aeriko την μπουρμπουλίθρα σου θα την προξενέψω στο γιό μου... Είναι τρέλα!!!:P

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Babystar mου....τί λες; Είναι παιδί σου! Όπως παιδί σου είναι και το υιοθετημένο. Δηλαδή, εάν υιοθετούσες δε θα το αγαπούσες;

Το παιδί που κυοφορείς, όταν είσαι παρένθετη, ζει από σένα, χτυπάει η καρδούλα του επειδή εσύ ζεις, ανησυχεί μαζί με σένα και χαίρεται με τη χαρά σου. Δηλαδή εάν κυοφορούσες ένα ξένο παιδί, δε θα ανησυχούσες για την πορεία της εγκυμοσύνης σου, για τις εξετάσεις του, για το τοκετό... Δε θα συγκινιόσουν κάθε φορά που το ένιωθες μέσα σου;

 

Μάλλον δεν έγινα κατανοητή...Τι σχέση έχει το παιδί που θα γεννούσα για μια άλλη οικογένεια με το υιοθετημένο?Αν υιοθετούσα θα το αγαπούσα γιατί θα το μεγαλώνα, όχι επειδή θα το είχα γεννήσει-αφού ΔΕ θα το είχα γεννήσει.

 

Το μωρό που θα γεννούσα για μια άλλη οικογένεια θα το κυοφορούσα 9 μήνες και τέλος. Τελεία. Θα ήξερα ότι είναι για μια άλλη οικογένεια. Θα έκανα εξετάσεις, θα ανησυχούσα-ΔΙΠΛΑ μάλιστα γιατί είναι "ξένου" παιδί-αλλά μέχρι εκεί. Δε θα ήθελα να είχα σχέσεις μετά αν αυτό ήθελα η άλλη οικογένεια. Είπα, αν η οικογένεια του παιδιού ήθελε να έχω ανάμιξη, με μεγάλη μου χαρά!Αλλά αν για κάποιο λόγο δεν ήθελαν να είμαι στη ζωή τους, πάει. Είναι δικό τους παιδί και υπεύθυνοι για αυτό...

 

Δεν καταλαβαίνω πού σας μπερδεύω....Έτσι σκέφτομαι για την παρένθετη εγώ, με το μικρό μου κουτό μυαλό..Τι να πω...Η υπόθεση υιοθεσία είναι άλλο κεφάλαιο....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητή...Τι σχέση έχει το παιδί που θα γεννούσα για μια άλλη οικογένεια με το υιοθετημένο?Αν υιοθετούσα θα το αγαπούσα γιατί θα το μεγαλώνα, όχι επειδή θα το είχα γεννήσει-αφού ΔΕ θα το είχα γεννήσει.

 

Το μωρό που θα γεννούσα για μια άλλη οικογένεια θα το κυοφορούσα 9 μήνες και τέλος. Τελεία. Θα ήξερα ότι είναι για μια άλλη οικογένεια. Θα έκανα εξετάσεις, θα ανησυχούσα-ΔΙΠΛΑ μάλιστα γιατί είναι "ξένου" παιδί-αλλά μέχρι εκεί.

Δε θα ήθελα να είχα σχέσεις μετά αν αυτό ήθελα η άλλη οικογένεια. Είπα, αν η οικογένεια του παιδιού ήθελε να έχω ανάμιξη, με μεγάλη μου χαρά!Αλλά αν για κάποιο λόγο δεν ήθελαν να είμαι στη ζωή τους, πάει. Είναι δικό τους παιδί και υπεύθυνοι για αυτό...

 

Δεν καταλαβαίνω πού σας μπερδεύω....Έτσι σκέφτομαι για την παρένθετη εγώ, με το μικρό μου κουτό μυαλό..Τι να πω...Η υπόθεση υιοθεσία είναι άλλο κεφάλαιο....

Σε αντιλαμβάνομαι...αλλά ρε babystar μου δε θα δενόσουν με αυτό το παιδί; 9 μήνες το 'χες μέσα σου κι εξαρτόταν από σενα. Εδώ χάνουμε αντικείμενα, που είμαστε συναισθηματικά δεμένοι και λυπούμαστε.

Δε θα μπορούσα να γίνω παρένθετη, γιατί το μωρό θα το αγαπούσα κι ας μην είχαμε το ίδιο dna, απλά και μόνο γιατί μεγαλώνει μέσα μου. Θα τρελαινόμουν όταν θα ερχόταν η στιγμή να κοπεί ο ομφάλιος λώρος που μας δένει.. Γιατί ο ομφάλιος λώρος ποτέ δεν κόβεται...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αντιλαμβάνομαι...αλλά ρε babystar μου δε θα δενόσουν με αυτό το παιδί; 9 μήνες το 'χες μέσα σου κι εξαρτόταν από σενα. Εδώ χάνουμε αντικείμενα, που είμαστε συναισθηματικά δεμένοι και λυπούμαστε. Δε θα μπορούσα να γίνω παρένθετη, γιατί το μωρό θα το αγαπούσα κι ας μην είχαμε το ίδιο dna, απλά και μόνο γιατί μεγαλώνει μέσα μου, θα τρελαινόμουν όταν θα ερχόταν η στιγμή να κοπεί ο ομφάλιος λώρος που μας δένει.. Γιατί ο ομφάλιος λώρος ποτέ δεν κόβεται...

 

Ναι, αυτό προσπαθώ να πω...Ότι δεν πρέπει να το βλέπουμε τόσο συναισθηματικά. Αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία, να γίνω παρένθετη, θα ήξερα από την αρχή ότι το μωρό αυτό είναι μιας άλλης οικογένειας. Ότι δωρίζω τα όργανα μου εν ζωή, αν μπορώ να το θέσω έτσι. Θα εκτελούσα ένα έργο, θα κυοφορούσα, θα γεννούσα και μετά το μωρό αυτό θα αναλάμβανε μια άλλη οικογένεια να το μεγαλώσει, η οικογένεια του. Σας ακούγεται ψυχρό ίσως, αλλά έτσι σκέφτομαι για αυτό το θέμα-γιατί γενικά είμαι πολύ συναισθηματική. Αλλά στο θέμα παρένθετη δεν χωράνε συναισθηματισμοί, γιατί κάποιος θα πληγωθεί και δεν πρέπει. Ο μόνος μου συναισθηματισμός θα είχε να κάνει με αυτή τη γυναίκα που θέλει να γίνει μητέρα και δεν μπορεί, θα ήθελα να της χαρίσω αυτή τη χαρά, αυτή την υπέροχη σχέση μάνας και παιδιού, να κρατήσει στα χέρια της το παιδί της, και ας μην το κυοφόρησε...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Να γι' αυτό είναι τόσο δύσκολες αυτές οι αποφάσεις. Πώς μπορείς να είσαι 100% σίγουρη για το πώς θα αντιδράσεις όταν θα έρθει η ώρα να δώσεις το παιδί, με τις ορμόνες στο φουλ, όσο ξεκαθαρισμένα κι αν τα έχεις στο κεφάλι σου απο πριν, στη θεωρία?

Αν πάντως κάποια είναι πολύ συναισθηματική, καλύτερα να μη μπλέξει με τέτοιες ιστορίες, γιατί την επιλόχειο κατάθλιψη την έχει στο τσεπάκι. Εδώ την παθαίνεις που το έχεις το παιδί, φαντάσου να στο πάρουν κιόλας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου ειχε γινει η προταση λιγουσ μηνες αφοτου γενννησα την κορη μου, κ αν δεν υπηρχαν καποιοι αλλοι λογοι μπορει κ να το εκανα.Σιγουρα ομως οχι για καποια κοντινο ατομο παρα μονο σε καποιο αγνωστη εντελως για μενα,στην περιπτωση που κατι δεν ποηγαινε καλα ωειτε με την εγκυμοσυνη ειτε μετα δεν θα το αντεχα το φορτιο γνωριζοντας το προσωπο κ τις καταστασεις ενω με καποια αγνωστη θα ηταν για μενα τουλαχιστον πιο ευκολο.

Τωρα βεβαια πως μπορει καποιος αγνωστος εντελως να σε πεισει οτι οιντως τοθελει πραγματικα εκει νομιζω θα ειχε ενα θεμα.

Σιγουρα παντως με ορους κ προυποθεσεις.κ στην δικη ου περιπτωση η αμοιβη ηταν εναςμεγαλος παραγοντας .

 

siburaki ήθελα να σε ρωτήσω και πριν και μου διέφυγε. Εννοούσες ότι θα πληρωνόσουν για να γίνεις παρένθετη? Δεν κατάλαβα καλά το μήνυμά σου, γι' αυτό σε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

offtopic:

Λοιπόν Aeriko την μπουρμπουλίθρα σου θα την προξενέψω στο γιό μου... Είναι τρέλα!!!:P

 

Και μετά να καμώνεσαι την κακιά πεθερά επειδή η νύφη σου θα είναι μεγαλύτερη από το γιο σου... πριιιιιιιιιιιτς το 'χω δει το εργάκι :lol:

 

Ναι, αυτό προσπαθώ να πω...Ότι δεν πρέπει να το βλέπουμε τόσο συναισθηματικά. Αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία, να γίνω παρένθετη, θα ήξερα από την αρχή ότι το μωρό αυτό είναι μιας άλλης οικογένειας. Ότι δωρίζω τα όργανα μου εν ζωή, αν μπορώ να το θέσω έτσι. Θα εκτελούσα ένα έργο, θα κυοφορούσα, θα γεννούσα και μετά το μωρό αυτό θα αναλάμβανε μια άλλη οικογένεια να το μεγαλώσει, η οικογένεια του. Σας ακούγεται ψυχρό ίσως, αλλά έτσι σκέφτομαι για αυτό το θέμα-γιατί γενικά είμαι πολύ συναισθηματική. Αλλά στο θέμα παρένθετη δεν χωράνε συναισθηματισμοί, γιατί κάποιος θα πληγωθεί και δεν πρέπει. Ο μόνος μου συναισθηματισμός θα είχε να κάνει με αυτή τη γυναίκα που θέλει να γίνει μητέρα και δεν μπορεί, θα ήθελα να της χαρίσω αυτή τη χαρά, αυτή την υπέροχη σχέση μάνας και παιδιού, να κρατήσει στα χέρια της το παιδί της, και ας μην το κυοφόρησε...

 

Νομίζω πως ακριβώς επειδή είσαι πολύ συναισθηματική το βλέπεις έτσι και πραγματικά σε χαίρομαι :D Μπορεί να ακούγεται ψυχρό αλλά είναι άκρως συναισθηματικό αυτό που γράφεις ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

offtopic:

 

Και μετά να καμώνεσαι την κακιά πεθερά επειδή η νύφη σου θα είναι μεγαλύτερη από το γιο σου... πριιιιιιιιιιιτς το 'χω δει το εργάκι :lol:

Xαχαχαχαχα ...σιγα 9 μήνες διαφορά!

Φτου φτου κούκλα είναι!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε :D Είμαστε και ολίγον ψωνάρες :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Babystar ταυτιζομαι ακριβως με τον τροπο που βλεπεις το θεμα της παρενθετης. Σε αυτο το πλαισιο μονο μπορεις να παρεις μια τετοια αποφαση.

 

Μακαρι να ειχα καποιον δικο μου ανθρωπο που θα το εβλεπε οπως εσυ και θα με βοηθουσε να αποκτησει ο Μαριος αδερφακι.

 

Απο την αλλη καταλαβαινω και ολες τις αμφιβολιες των αλλων κοριτσιων. Πρεπει καποιος να ειναι πολυ κατασταλαγμενος για ποιο σκοπο θα εμπαινε σε αυτη την διαδικασια. Δεν ειναι κατι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παγωσα στο μυαλο μου και γιατι ειναι πολυ δυσκολο να βρω το σωστο ατομο και γιατι αυτη τη στιγμη δεν μπορω να ανταπεξελθω σωματικα απο την κουραση που εχω με ενα παιδι μιας και ο Μαριος ειναι υπερβολικα ζωηρος και κοιμαται ελαχιστα σαν παιδακι. Ειναι 18 μηνων και ακομα εχουμε προβλημα με τον υπνο.

 

Αν εβρισκα το καταλληλο ατομο και επαιρνα την αποφαση να μπω σε αυτη την διαδικασια θα ηταν σιγουρα αργοτερα που ο Μαριος θα εχει ξεπεταχτει λιγο.

 

Αν δεν νιωσω ασφαλης με την ολη διαδικασια απλα δεν θα γινει και ο Μαριος θα ειναι το μοναχοπαιδι μου.

 

Ειμαι σιγουρη οτι καποια στιγμη θα ζητησει αδερφακι και εγω θα πρεπει να το χειριστω ολο αυτο. Αλλα δεν γινεται να κυοφορησω εγω δευτερη φορα. Δεν μπορω να παιξω ξανα την ζωη μου κορονα γραμματα εχοντας πλεον τον Μαριο.

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται!

Πάντως για τον ύπνο που λες, ο μεγάλος μου 22 μηνών κοιμήθηκε για πρώτη φορά ολο το βράδυ. Με πέθανε, μιλάμε. Κι αυτό με το αδελφάκι, μην το έχεις και για σίγουρο. Εμένα τουλάχιστον δεν μου ζήτησε καμία φορά και έκανε αρκετό καιρό να συμφιλιωθεί με την ιδέα, όταν ήρθε τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα κοιμηθεί καλή μου! Θα κοιμηθεί και θα τρίβεις τα μάτια σου! θα πηγαίνεις κάθε λίγο να τον τσεκάρεις και δεν θα το πιστεύεις! Έτσι, ξαφνικά, χωρίς να αλλάξει κάτι, απο τη μια μέρα στην άλλη! Θα κοιμάται ΟΛΟ το βράδυ κι άλλο ένα δίωρο το μεσημέρι-σοκ και δέος!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα το έκανα αποκλειστικά και μόνο για την αδερφή μου.

 

ακριβως το ιδιο κι εγω. για καποια απο τις αδερφες μου θα το εκανα αν και εχοντας δυο παιδια θα μου ηταν συναισθηματικα απιστευτα δυσκολο να γεννησω και να το αποχωριστω. Ομως παρα το κοστος θα το εκανα αν χρειαζοταν!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα γιαυτη την στιγμη ζω!!!!! Αφου πραγματικα μερικες φορες νιωθω οτι θα ειναι 20 χρονων γαιδαρος και θα ξυπναει ακομα και θα του λεω νανι Μαριε!!!!!!

 

Με εχει τσακισει το ξενυχτι εντελως. Ακομα και να μπορουσα αυτη την στιγμη ενα δευτερο παιδι θα με τελειωνε. Και ακουω αλλων παιδια που κοιμουνται απο 40 ημερων και αναρωτιεμαι εμενα γιατι δεν μου δωσανε ενα τετοιο???? Κοροιδο με πιασανε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα του θεματος κριμα που δεν σας εχω αδερφες. Α ρε μανα, χαθηκε ο κοσμος να κανεις και ενα τριτο μπας και εβγαινε κοριτσι???

Link to comment
Share on other sites

Ααααααααχχχχχχχ σε νιώθω,σε νιώθω καλή μου! Ακόμα και σήμερα, κοντά 3 χρόνια μετά, τα θυμάμαι και μου 'ρχεται τρέλα! Πώς άντεξα Παναγία μου? Ούτε κι εγώ ξέρω! Πάντως ήμουν κάπως, καλά δεν με έλεγες. Τόσα ξενύχτια ολομόναχη...αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος που ξαναέμεινα έγκυος μετά από 3 χρόνια! Επί ένα χρόνο είχα λιώσει τα παπλώματα...μου έβγαινε τρομερή κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασμα του θεματος κριμα που δεν σας εχω αδερφες. Α ρε μανα, χαθηκε ο κοσμος να κανεις και ενα τριτο μπας και εβγαινε κοριτσι???

 

Μη στενοχωριέσαι γλυκιά μου σε παρακαλώ... Σκέψου και τόσες άλλες κοπέλες που τους λένε οι γιατροί "είσαι υγιέστατη" κι όμως δεν μπορούν να αποκτήσουν ούτε και αυτό το ένα το δικό σου! Τι πίκρα τραβάνε κι αυτά τα κορίτσια, σαν αυτη τη φίλη μου που στάθηκε αφορμή να ξανανοίξει το θέμα...πολύ στο νου μου τις έχω-και το 'χει φαίνεται η τύχη μου να περιστοιχίζομαι από ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ τέτοιες κοπέλες. Τι να κάνω? Πώς να βοηθήσω? Ακόμα κι αν παραμέριζα τις αναστολές μου κι έπαιρνα μια τέτοια απόφαση, πως να ξεχώριζα μια από όλες τους? Άσε που, το ξανάπα, τρίτη καισαρική δεν μπαίνω να κάνω. Γι' αυτό μόνο με την προσευχή μου προσπαθώ να βοηθήσω, και εκείνες και όλο τον υπόλοιπο κόσμο που έχει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελιανα το δευτερο παιδακι σου κοιμαται????

 

Αν θέλεις με πιστεύεις...κοιμάται όλη τη νύχτα απο 15 ημερών! μόνο τώρα με τα δόντια τα χαλάσαμε λίγο...και πάλι μη φανταστείς τιποτα φοβερό. Ε τόση ταλαιπωρία ξανά από την αρχή, ούτε κι ο Θεός δεν την ήθελε!

Link to comment
Share on other sites

Oxi ρε συ Αγγελινα....εγω τουλαχιστον....για γενικα μιλησα....

 

 

Δλδ θα μεγαλωνες ενα παιδι μεσα σου, θα το γεννουσες και μετα θα το εδινες? Δε ξερω....δε μπορω να το πιστεψω ..... οχι για σενα προσωπικα....γενικα το λεω....

 

όταν μιλάμε για την αδερφή μου?ΕΝΝΟΕΙΤΕ.Με μια ξενη θα ενιωθα οτι το έδινα όμως στην αδερφη μου θα μεγαλωνε κ μαζι μου.θα είχε εμενα τα παιδια μου.εδω τώρα τα παιδια μασ δεν τα ξεχωρίζουμε.φροντιζουμε να περνανε οσο το δυνατο περισσοτερο μαζι.Χωρις δευτερη σκεξη κ με το χερι στην καρδια θα το έκανα.Και ξέρω οτι τουλαχιστον η μια απο τις αδερφες μου θαα έκανε το ιδιο για μενα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κορίτσια που σκέφτεστε έτσι. Πολύ σας "ζηλεύω" που έχετε ανθρώπους κοντά σας που γι' αυτούς θα κάνατε τα πάντα και ξέρετε ότι ισχύει και το αντίστροφο. Εμένα μου λείπει πάρα πολύ αυτο από τη ζωή μου. Σε έναν ιδανικό κόσμο, όλες οι οικογένειες θα έπρεπε να έχουν πολλά παιδιά. Γιατί στην μεγάλη την ανάγκη μόνο ο αδελφός σου θα σταθεί αρωγός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...