Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΩ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ιοκαστη μου εγω τι να πω οπου οποτε με δει ο παπους μια 22μηνης μικρης με πριζει οτι αυτη ειναι η νυφη μου και η πλακα ειναι οτι το λεει σοβαρα , δεν λεω μια χαρα κοριτσακι ειναι αλλα οι γονεις του Παναγια μου ελεος .Τι λεει ο ανθρωπος ρε παιδια για παιδακια 12 και 22 μηνων , το εχουμε χασει

Link to comment
Share on other sites

Ιοκαστη μου εγω τι να πω οπου οποτε με δει ο παπους μια 22μηνης μικρης με πριζει οτι αυτη ειναι η νυφη μου και η πλακα ειναι οτι το λεει σοβαρα , δεν λεω μια χαρα κοριτσακι ειναι αλλα οι γονεις του Παναγια μου ελεος .Τι λεει ο ανθρωπος ρε παιδια για παιδακια 12 και 22 μηνων , το εχουμε χασει[/quo

 

αααααααααααα ολα κι ολα!!!!!!!!!!!δεν χαιρεσαι που εχει ζητηση ο γιοκαρος σου???????? :wink::wink::wink::wink: να του λες θα το σκεφτω...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειμαστε χαλαρες και να χαιρομαστε με καθε κατορθωμα του μωρου μας και οχι να αγχωνομαστε γιατι δεν κανουν οτι κανουν αλλα!

οι ρυθμοι αναπτυξης διαφερουν το ιδιο και οι προσωπικοτητες αλλα και οι αντιληπτικες ή μημιτικες ικανοτητες των παιδιων...

 

και μενα κανει σχεδον τρεχοντας το γυρω του παρκου του αλλα δεν μπουσουλαει (παρα μονο καμια φορα προς τα πισω!) ουτε περπαταει μονο του (ναι το εχω ακουσει κι αυτο... απο 7 μηνων να τρεχουν! μπορει γιατι οχι;) λεει μα-μα, ψελιζει μπα-μπα, μου δινει φιλακι στο μαγουλο μονο οταν θελει! κανει γεια σου γεια σου αλλα δε στελνει φιλακια, ουτε χτυπαει παλαμακια πρεπει να ανησυχισω; οχι δα!!

 

εχει μια ζωη μπροστα του να περπατα, να τρεχει, να κανει οχι μονο παλαμακια αλλα χιλια δυο αλλα πραγματα... σιγα μην το βαλο νταλκα αν θα τα ξεκινησει σημερα ή αυριο!! καλα να 'μαστε και σε λιγο καιρο ολα αυτα θα περνουν απαρατηρητα... και θα παρουν αλλα τη σειρα τους!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι μην αγχώνεσαι! Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια, το κάθε παιδάκι έχει τους ρυθμούς του! Ο δικός μου άρχισε πχ να "μιλάει" νωρίς αλλά άργησε να περπατήσει (τώρα το παλεύει). Επίσης ενώ άρχισε πριν αρκετούς μήνες να κάνει γεια σου τώρα δεν κάνει καθόλου...Με τις μέρες του είναι κι αυτά...:)

Θα συμφωνήσω με την Χρυσαλίδα:

πρεπει να ειμαστε χαλαρες και να χαιρομαστε με καθε κατορθωμα του μωρου μας και οχι να αγχωνομαστε γιατι δεν κανουν οτι κανουν αλλα!

Και όχι μόνο να χαιρόμαστε αλλά να τους το δείχνουμε κιόλας! Χαίρονται απίστευτα όταν καταλαβαίνουν ότι έκαναν καινούριο κατόρθωμα και αυτό έκανε περήφανους την μαμά και τον μπαμπά! :)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν παιδακια που μιλανε και περπατανε νωρις (και δεν υπαρχει λογος ν αμφισβητουμε) και παιδακια που αργουνε....ε εκαι τι εγινε?

Ειτε ενα παιδακι κανει παλαμακια 8 μηνων ειτε 15 μηνων εοτε περπατησει 10 μηνων εοτε 18 μηνων ειτε μιλησει μωρις και καθαρα ειτε αργησει ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ..θα ερθει μια στιγμη που ολα θα ειναι το ιδιο(θα περπατανε θα μιλανε και θα χτυπανε παλαμακια)

Εχω περασει παρομοιο και εγω με τα διδυμα ..επειδη η μεγαλη τα εκανε ολα πολυ νωρις τα ειχα θεωρησει και φυσιολογικα και οταν τα διδυμα αργησαν....κοντεψα να παθω σοκ..αφου συζητησα με την παιδιατρο και σιγα σιγα ειδα οτι καθε παιδακι εχει αλλους ρυθμους χωρις α σημαινει τιποτα αυτο για την νοημοσυνη τους..ηρεμησα και τις δεχομαι ετσι οπως ειναι 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ προσωπικοτητες που η καθεμια μια με εκπληση με κατι αλλο :wink:

Επεισης εχει πολυ μεγαλη σημασια αν σ ενα παιδακι ολη μερα τους κανεις παλαμακια και σ ενα αλλο δεν του τα εχεις δειξει ποτε...που θες να τα μαθει το δευτερο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν παιδακια που μιλανε και περπατανε νωρις (και δεν υπαρχει λογος ν αμφισβητουμε)

Βρε Αφροδιτη... υποθετω πως η ποιο πανω δηλωση σου, αφορα αυτο που εγραψα... :?

 

και μενα κανει σχεδον τρεχοντας το γυρω του παρκου του αλλα δεν μπουσουλαει (παρα μονο καμια φορα προς τα πισω!) ουτε περπαταει μονο του (ναι το εχω ακουσει κι αυτο... απο 7 μηνων να τρεχουν! μπορει γιατι οχι;

δεν αμφισβητησα κανεναν, απλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο να "τρεχουν" σ'αυτη την ηλικια! αλλο να κανουν βηματακια... αλλα και παλι ειπα... μπορει γιατι οχι; :):wink:

 

 

πρεπει να ειμαστε χαλαρες και να χαιρομαστε με καθε κατορθωμα του μωρου μας και οχι να αγχωνομαστε γιατι δεν κανουν οτι κανουν αλλα!

Και όχι μόνο να χαιρόμαστε αλλά να τους το δείχνουμε κιόλας! Χαίρονται απίστευτα όταν καταλαβαίνουν ότι έκαναν καινούριο κατόρθωμα και αυτό έκανε περήφανους την μαμά και τον μπαμπά!

συμφωνω απολυτα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ , ΧΘΕΣ ΦΕΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΤΟΥΣΑΝΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emena exthes me stamatise mia geitonisa ston dromo exthes kai i kori ths gennise idies meres me emena. Mou eipe to diko sou kanei "ela ela" ta xerakia ths??? To diko mas kanei! :shock:

An einai dunaton...siga mhn lunei kai eksisoseis!

Mhn akous kanenan para mono ton giatro sou! kathe paidaki einai diaforetiko!

 

τι μου θύμησες τώρα :lol:

η πεθερά μου στη δουλειά της έχει ένα κύριο που η κόρη του γέννησε με μία μέρα διαφορά από μένα...

εντελώς συμπτωματικά λοιπόν μια μέρα πριν από κανα μήνα κι ολας έτυχε και μας είδε με το μωρό μας....

ήρθε λοιπόν ο κύριος περιχαρής να δει το μωρό μας και να κάνει σύγκριση με τον εγγονό του...

μας είπε λοιπόν ότι ο εγγονός του (3,5 μηνών παρακαλώ) τρώει κανονικά φρουτόκρεμες και κρέμες, του λες αγού και σου απαντάει αγού, του λες μα και σου λεει μαμα, και φοράει ρουχα για 9 μηνων παιδί :lol:

εγώ πάντως μετά από αυτή τη συνάντηση με τον κύριο γύρισα σπίτι κι έκανα μια πολύ σοβαρή συζήτηση με τον γιο μου ότι μπροστα σε ξένους δε θα πρέπει να είναι τόσο ντροπαλός και φυσικά να τους λέει για την θεωρία της σχετικότητας καθώς και το πυθαγόριο θεώρημα :lol:

 

λοιπόν φυσικά και χαμογέλασα στον κυριο αυτό και δεν τον αποπήρα γιατί ο καθένας στο δικό του παιδάκι φαντάζεται ότι θέλει :lol:

κι εγώ φαντάζομαι ενίοτε ότι το παιδί μου στα 10 του θα είναι πυρηνικός φυσικός :lol:

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο ένας κι ο άλλος...

 

 

 

 

 

 

 

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη να ρωτήσω κάτι? γιατι είναι τόσο πολύ σημαντικό να αρχίσει να χτυπάει παλαμάκια? Δηλαδή δείχνει κάτι αυτό? :?

Θεωρειται αναπτυξιακη παραμετρος αν και εγω δεν το βλεπω ετσι.

Μπορει να μην χτυπησει παλαμακια και να αρχισει να χαιρεταει.

Το σημαντικο ειναι παντως να χρησιμοποιει τα χερια του με καποιο τροπο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη να ρωτήσω κάτι? γιατι είναι τόσο πολύ σημαντικό να αρχίσει να χτυπάει παλαμάκια? Δηλαδή δείχνει κάτι αυτό? :?

Θεωρειται αναπτυξιακη παραμετρος αν και εγω δεν το βλεπω ετσι.

Μπορει να μην χτυπησει παλαμακια και να αρχισει να χαιρεταει.

Το σημαντικο ειναι παντως να χρησιμοποιει τα χερια του με καποιο τροπο.

 

ναι συμφωνώ και εγώ.πρέπει να δείξει ότι μπορεί να συντονίσει με κάποιο τρόπο τις κινήσεις των χεριών του...τελοσπάντων πιστεύω ότι ίσως υπερέβαλλα λίγο με την ανησυχία μου αυτή...ίσως θα ήταν καλύτερα να είμαι λίγο πιο χαλαρή...όσο ζούμε μαθαίνουμε..!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη να ρωτήσω κάτι? γιατι είναι τόσο πολύ σημαντικό να αρχίσει να χτυπάει παλαμάκια? Δηλαδή δείχνει κάτι αυτό? :?

Θεωρειται αναπτυξιακη παραμετρος αν και εγω δεν το βλεπω ετσι.

Μπορει να μην χτυπησει παλαμακια και να αρχισει να χαιρεταει.

Το σημαντικο ειναι παντως να χρησιμοποιει τα χερια του με καποιο τροπο.

Ετσι ακριβως ειναι!

Την Παρασκευη ειχαμε ραντεβου με την παιδιατρο και μεσα σε ολα τα αλλα με ρωτησε αν κανει παλαμακια...

της ειπα πως κανει "γεια σου-γεια σου" και πως ειμαστε στην αρχη του "ελα-ελα" αλλα παλαμακια δεν κανει γιατι δεν του το κανουμε ουτε εμεις συχνα...

η απαντηση ηταν: "μου αρκει που κανει καποια απο τις κινησεις αυτες! δε με νοιαζει ακριβως ποια!!"

επισης μου ειπε πως αφου ανταποκρινεται και σε πραγματα οπως "που ειναι το φως;;;" ολα ειναι ΟΚ!!

 

Α, και ενα τελευταιο... μπορει ακομη να μην κανει παλαμακια, αλλα εχει αρχισει να μαθαινει να κανει "φου" !!! προετοιμαζεται για το πρωτο του κερακι :D

 

Αχ βρε κοριτσια... αφου ειναι τοσο γλυκα μωρακια, γιατι εμεις βιαζομαστε να τα μεγαλωσουμε;;;

εγω λεω πως θα ειναι παντα ο μπεμπης μου! αλλα ο αντρας μου με προσγειωνει λεγοντας μου πως σε λιγα χρονια... ο μπεμπης θα μου φερνει κοπελιτσες :)

πω πω... το μωρο μου θα γινει αντρας και χαμπαρι δεν θα το παρω... :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας κανει απο 4 μηνων αλλα καθομασταν και χειροκροταγαμε μπροστα του και το επιασε. Οχι βεβαια να του το πεις και να το κανει. Οποτε του ερθει.

 

 

kαλα εσενα ειναι και μπιρμπιτσολακι το μουσουδι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αχ αχ αχ τα πατουσακια φιλησε τα μου...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Εμας κανει απο 4 μηνων αλλα καθομασταν και χειροκροταγαμε μπροστα του και το επιασε. Οχι βεβαια να του το πεις και να το κανει. Οποτε του ερθει.

 

 

kαλα εσενα ειναι και μπιρμπιτσολακι το μουσουδι σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αχ αχ αχ τα πατουσακια φιλησε τα μου...

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αχ Ελενακι μου με εκανες και γελασα!!!!

Να τα φιλησεις αυριο μονη σου τα πατουσακια μας κι εμεις θα δαγκωσουμε τα δικα σας!!!! :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜἎΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΑΣΧΗΜΑ.ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ! ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΚΟ! ΟΛΕΣ ΔΕ ΓΡΑΨΑΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ? ΑΠΛΩΣ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ.. ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ! ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ ΣΥΓΧΩΡΗΣΤΕ ΤΟ! ΤΩΡΑ ΑΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ 19 ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΙ ΠΗΡΕ? ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ Ε? :idea:

Link to comment
Share on other sites

Και καμιά φορά δεν "πιάνουμε" αυτά που κάνει.

Η μικρή εδώ και 10 μέρες λέει "μπο μπο".

Χθες το βράδυ συνειδητοποίησα ότι το λέει όταν κάνει παλαμάκια.

Και συνήθως όταν κάνει παλαμάκια εγώ της λέω "μπράβο".

Ωραία! Λέει, κάτι και εννοεί κάτι. Δεν το αναφέρω επειδή περιφανεύομαι αλλά γιατί συζητώντας με άλλους γονείς αντιλαμβάνεσαι ότι δεν έχεις για παιδί τον Αϊνστάιν, αλλά όλα τα παιδιά τα ίδια κάνουν πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, επανήλθα για κάτι που με προβληματίζει πολύ. Το έγραψα και σε άλλο τόπικ αλλά μάλλον δεν αναγνώστηκε πολύ. Ο γιος μου είναι ήδη 10,5 μηνών και δεν κάνει παλαμάκια και γεια σου γεια σου. Αγχώνομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά. Γελάει, μπαμπαλίζει, τσιρίζει, όταν τον ρωτήσεις "πού είναι το φως, ο μπαμπάς, η τηλ/ση, το πουλάκι κ.λ.π." κοιτάει αντίστοιχα αλλά δεν έχει δείξει ακόμη με το δαχτυλάκι και δεν κάνει παλαμάκια και γεια σου γειά σου. Να ανησυχήσω λέτε ή πάλι αγχώνομαι χωρίς λόγο; Με έχει φάει η έννοια πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχει περπατήσει σχεδόν, ήδη, σηκώνεται, πιάνεται από τα έπιπλα και κάνει βηματάκια.... και μετά.... πέφτει! Μπουσουλάει από 8 μηνών...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...