Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΙΡΕΤΑΩ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΩ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ


Recommended Posts

όταν κάποια σας λέει.... τιιιιιιιιιιι το παιδί σου δεν κάνει αυτό??????? το δικό μου το κάνει!!!!!

 

εσείς να της απαντάτε ότι το δικό σας παιδί σας ψήνει καφέ και πλένει και τα πιάτα :lol::lol::lol:

 

 

ε μα έλεος πια με την κάθε μία ανταγωνιστική μαμά :P

 

 

 

οταν μου το ειπε αυτο του λεω εμενα ο δικος μου εχει μαθει να μην χαμογελαει στους αντιπαθητικους(δεν του γελαγε ο μπεμπης)εσας το κανει?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άσε που όλη αυτή η φάση εμένα μου θυμίζει και λίγο τσίρκο...

 

Να μαθει το μωρό γρήγορα να κάνει παλαμάκια, κουπεπέ, να χαιρετάει και άλλα χαριτωμένα, έτσι ώστε στον κόσμο να έχουμε κάτι να δείχνουμε και να γελάνε.... σαν τα μαιμουδάκια του τσίρκου!

 

...ναι, δεν είχα άλλη δουλειά.... :D

 

 

 

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ...αλλα ειμαι χαζη και στενοχωριεμαι ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με ολα τα κοριτσια!!

το καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους!!!

για παραδειγμα , εμεις ασχολουμαστε και με τα δυο μωρα παρα πολυ!!

ο μικρος παιρνει το βιβλιο , και σου δειχνει το παπακι και σου λεει ''πα πα'',χτυπαει παλαμακια, χαιρεταει...και περπαταει!! :lol::lol:

ο μεγαλος οχι!!απλα περπαταει , αλλα υποβασταζομενος απο επιπλα.....ομως χορευει, γελαει,μπουσουλαει απιστευτα γρηγορα!!.......

ειναι δυνατον να τα δειχνουμε ολα παιζωντας, μονο στον εναν???ελεος!!

ουτε και πιεζουμε το πρωτο μας μωρακι οτι καθυστερει και κατι συμβαινει!!δεν το ξερα!!

 

επισης δεν επιτρεπουμε σε κανεναν να συγκρινει τα παιδια μας με αλλα παιδακια!!δεν μας ενδιαφερει τι κανουν τα αλλα μωρακια!!

θα συμφωνησω με την erica επ'αυτου........δεν ειναι μαιμουδακια!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΕΙΑ?ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΠΕΠΕ?ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΧΙ ΚΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΟΝΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΥΛΑΕΙ ΚΛΠ...ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΛΑΝΤΑΞΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ?ΑΦΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ..ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ..ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

 

 

Λοιπόν Ιοκάστη

 

άλλη μια άχρηστη μαμά!!!!! Ο Νικόλας 'κουπεπε' δεν έκανε ποτέ. Και ο γιατρός μου είχε πεί ότι θα το κάνει γύρω στους 8 μήνες!!! Α! επίσης 16,5 μηνών και τρώει ακόμα αλεσμένα...Επίσης δεν κοιμάται μόνος του , το μεσημέρι θέλει αγκαλίτσα για να κοιμηθεί και το βράδυ παρέα....

Φιλάκια τώρα έμαθε να δίνει...και μόνο στη μαμά (έτσι για να μάθουν οι κακοί!!!!!). Όμως περπάτησε 11 μηνών ακριβώς και μίλησε 11 μηνών ...

Τα δικά μου νεύρα μου τα έσπαγε ο μπαμπάς μας όπου ως μπαμπάς και μιας κόρης 20 ετών (από άλλο γάμο) άρχιζε: "Η αδελφή σου σε αυτή την ηλικία περπατούσε, η αδελφή σου σε αυτή την ηλικία μιλούσε, η αδελφή σου σε αυτή την ηλικία έτρωγε τα πάντα..μέχρι χταπόδι..." Αυτά σε ηλικία του Νικόλα 9 μηνών!!!!!!!!!!!! Όλο το καλοκαίρι μου έσπασε τα νεύρα και έκλαιγα άπειρες φορές. Μέχρι που το Σεπτέμβρη όταν γυρίσαμε από τις διακοπές τα πήρα χοντρά και κόντεψα να τον στείλω στην κόρη του!!! :evil:

Για λίγες μέρες σχεδόν τον απέκλεισα από το Νικόλα (βγαίναμε οι δυό μας, γυρίζαμε αργά....παίζαμε συνέχεια μαζί)! Να δεις για πότε το κατάλαβε και σταμάτησε τις συγκρίσεις!!!!!!!!!

Τώρα όταν κάποιος λέει 'Νικόλα κάνε αυτό'..τσαντιζεται κιόλας και λέει ' το παιδί δεν είναι αρκούδα να κάνει ότι του λέτε!!!'

Γράψτους όλους κανονικά...(sorry admin!) και συνέχισε να είσαι ο εαυτός σου... Για τα παιδιά μας είμαστε οι καλύτερες μαμάδες του κόσμου!!!!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!ΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΕΙΑ?ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΠΕΠΕ?ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΟΧΙ ΚΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΟΝΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 6ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Η ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΥΛΑΕΙ ΚΛΠ...ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΛΑΝΤΑΞΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ?ΑΦΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ..ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ..ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΩ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

 

 

Λοιπόν Ιοκάστη

 

άλλη μια άχρηστη μαμά!!!!! Ο Νικόλας 'κουπεπε' δεν έκανε ποτέ. Και ο γιατρός μου είχε πεί ότι θα το κάνει γύρω στους 8 μήνες!!! Α! επίσης 16,5 μηνών και τρώει ακόμα αλεσμένα...Επίσης δεν κοιμάται μόνος του , το μεσημέρι θέλει αγκαλίτσα για να κοιμηθεί και το βράδυ παρέα....

Φιλάκια τώρα έμαθε να δίνει...και μόνο στη μαμά (έτσι για να μάθουν οι κακοί!!!!!). Όμως περπάτησε 11 μηνών ακριβώς και μίλησε 11 μηνών ...

Τα δικά μου νεύρα μου τα έσπαγε ο μπαμπάς μας όπου ως μπαμπάς και μιας κόρης 20 ετών (από άλλο γάμο) άρχιζε: "Η αδελφή σου σε αυτή την ηλικία περπατούσε, η αδελφή σου σε αυτή την ηλικία μιλούσε, η αδελφή σου σε αυτή την ηλικία έτρωγε τα πάντα..μέχρι χταπόδι..." Αυτά σε ηλικία του Νικόλα 9 μηνών!!!!!!!!!!!! Όλο το καλοκαίρι μου έσπασε τα νεύρα και έκλαιγα άπειρες φορές. Μέχρι που το Σεπτέμβρη όταν γυρίσαμε από τις διακοπές τα πήρα χοντρά και κόντεψα να τον στείλω στην κόρη του!!! :evil:

Για λίγες μέρες σχεδόν τον απέκλεισα από το Νικόλα (βγαίναμε οι δυό μας, γυρίζαμε αργά....παίζαμε συνέχεια μαζί)! Να δεις για πότε το κατάλαβε και σταμάτησε τις συγκρίσεις!!!!!!!!!

Τώρα όταν κάποιος λέει 'Νικόλα κάνε αυτό'..τσαντιζεται κιόλας και λέει ' το παιδί δεν είναι αρκούδα να κάνει ότι του λέτε!!!'

Γράψτους όλους κανονικά...(sorry admin!) και συνέχισε να είσαι ο εαυτός σου... Για τα παιδιά μας είμαστε οι καλύτερες μαμάδες του κόσμου!!!!! :D:D:D:D:D

 

 

 

 

ΤΟΝΙΑ μου εχεις απολυτο δικιο και με βρισκουν ολα αυτα συμφωνη...με στενοχωρουν πολυ ομως ολι αυτοι που θελουν να με πικρανουν...γιατι...για ποιο λογο...εγω ολη μου την ενεργεια την δινω στο γιο μου..στενοχωριεμαι..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω και εγώ πως τα παιδάκια μας δεν είναι μαιμουδίτσες σε τσίρκο, το να βάζω το παιδί μου να χτυπάει πχ παλαμάκια για να το " χαρεί" ο περίγυρος μαλλον δική μου ανασφάλεια και διάθεση αυτοπροβολής δείχνει - δειτε τι καταπληκτική μαμά είμαι - παρά αποτέλεσμα δημιουργικής απασχόλησης με το μωρό μου.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

γλυκια μου ιοκαστη....

γιατι δεν ξεκινας κι εσυ το δουλεμα???!!!!

''κι εμενα τα κανει ολα!! αλλα του εχω δειξει επισης να μην τα κανει σε ξενους!!!''

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

μας πρηξαν ολοι!!μονο εμεις ειμαστε κακες μανουλες και τα παιδια μας αχρηστα και ανεπιδεκτα μαθησεως!!!!! :twisted::twisted::twisted:

 

εμεις δεν εχουμε προβλημα , αυτοι γιατι εχουν?? :roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑ , ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ???

ΑΣ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ........ ΕΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ . ΑΙΝΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΔΗΛΑΔΗ ΑΜΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝΕ ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ ΟΛΑ ?? ΕΠΙΤΕΛΟΥς ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΜΠΕΛΟ Η ΜΗΧΑΝΕΣ ΟΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΣ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝΕ , ΕΛΕΟΣ , ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝΕ , ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ !!!! ΑΙΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΧΓΗΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει να ασχολούμαι προ πολλού με το τι "πρέπει" να κάνει το παιδάκι μου στην ηλικία που είναι από τα διάφορα βιβλία και με το τι κάνουν άλλα παιδάκια!

Σε μερικά ζητήματα γνωρίζω πως η ανάπυξή του είναι κατά μεγάλο ποσοστό γονιδιακή... ξέρω για παράδειγμα πως όσο και να το προσπαθώ θα αργήσει να περπατήσει (μπουσούλησε 11 μηνών!!!!) και διαβάζοντας το βιβλίο ανάπτυξης του μπαμπά του (που του έχει μοιάσει σε ΟΛΑ) περπάτησε και εκείνος 15 μηνών!

Κατά τα άλλα... όσον αφορά τα υπόλοιπα "αναπτυξιακά", παλαμάκια, κουπεπέ κτλ. Όταν ο Κωστής έκλεισε το χρόνο και πήγαμε στην παιδίατρο, έβγαλε ένα χαρτί Α3 το οποίο ήταν χωρισμένο σε κάθετες στήλες σε κάθε μια από τις οποίες ανέφερε και μια "κατηγορία" ανάπτυξης. Μέσα σε αυτά είχε και μερικά "χαζά" κατά τα φαινόμενα όπως το κουπεπέ και άλλα. Μας ρώτησε ένα ένα αν τα κάνει, όχι όμως επειδή ΕΠΡΕΠΕ απλά όσα ΔΕΝ τα έκανε, να τους δώσουμε προτεραιότητα να τα κάνει γιατί τον εξασκούν κάθε ένα στον τομέα του...

Όπως και το μπουσούλημα... μας είχε αποθαρρύνει να τον περπατάμε κρατώντας τον από τα χέρια για να τον ενθαρρύνουμε στο μπουσούλημα. Όπως μας είπε, τελευταίες μελέτες αποδεικνύνουν ότι το μπουσούλημα εξασκεί και τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου :!::!:

Περιμέναμε... περιμέναμε, μπουσούλησε τελικά! Ξέρω λοιπόν πως όλα θα γίνουν, κάθε ένα στο χρόνο του! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟΝΙΑ μου εχεις απολυτο δικιο και με βρισκουν ολα αυτα συμφωνη...με στενοχωρουν πολυ ομως ολι αυτοι που θελουν να με πικρανουν...γιατι...για ποιο λογο...εγω ολη μου την ενεργεια την δινω στο γιο μου..στενοχωριεμαι..

 

θα σου πω εγώ για ποιο λόγο :lol::lol:

έχεις ακούσει που λένε... έκανε κι η μύγα κ@λ@ κι έχ#σ# τον κόσμο όλο? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι.και ο δικος μου 11 μηνων τωρα και αν κανει "γεια" χοροπηδαμε απο χαρα. συμφωνω με τις προλαλησασες οτι καθε παιδακι εχει δικο του ρυθμο. και ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ! Χ... ΣΤΟΥΣ ΚΑΛΕΕΕΕΕ!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιλούσα με μια φίλη μου χτες και με άγχωσε, γιατί τα μωρά μας που είναι συνομίλικα διαφέρουν στο ότι το δικό της κάνει παλαμάκια και χαιρετάει ενώ η μικρή μου όχι...είναι 10μηνών και κάτι τώρα...τα δικά σας πότε άρχισαν να κάνουν παλαμάκια...η γιατρός επίσης με άγχωσε λέγοντάς μου ότι το να κάνουν παλαμάκια μέχρι 13 μηνών το αξιολογούν ως παράμετρο αναπτυξιακή...

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης , μην αγχώνεσαι, απλά κάτσε κάτω στο πάτωμα μαζί της ΄πιάστης τα χεράκια και κάντε μαζί παλαμάκια και αυτό πρέπει να γίνει πολλές φορες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα με μια φίλη μου χτες και με άγχωσε, γιατί τα μωρά μας που είναι συνομίλικα διαφέρουν στο ότι το δικό της κάνει παλαμάκια και χαιρετάει ενώ η μικρή μου όχι...είναι 10μηνών και κάτι τώρα...τα δικά σας πότε άρχισαν να κάνουν παλαμάκια...η γιατρός επίσης με άγχωσε λέγοντάς μου ότι το να κάνουν παλαμάκια μέχρι 13 μηνών το αξιολογούν ως παράμετρο αναπτυξιακή...

 

σε αυτές τις ηλικίες οι 3 μήνες έχουν ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΕΣ διαφορές

δλδ απ τη μία μέρα στην άλλη το παιδί κάνει άλματα στις επιτεύξεις του κι όχι απλά βηματάκια!

Να μην αγχώνεσαι... και θα τα κάνει και τα παλαμάκια κι απ όλα!

Λάβε επίσης υπόψη σου ότι τα παλαμάκια είναι απλά μία ένδειξη και μόνο μια παράμετρος .... όχι όμως καθοριστική

Μπορεί το δικό σου μωρό να μην κάνει παλαμάκια αλλά να κάνει άλλα πράγματα εξισου σημαντικά ή πιο σημαντικά από άλλα μωράκια που δεν τα κάνουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Emena exthes me stamatise mia geitonisa ston dromo exthes kai i kori ths gennise idies meres me emena. Mou eipe to diko sou kanei "ela ela" ta xerakia ths??? To diko mas kanei! :shock:

An einai dunaton...siga mhn lunei kai eksisoseis!

Mhn akous kanenan para mono ton giatro sou! kathe paidaki einai diaforetiko!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ δεν μας παρατάνε όλοι, το δικό μου κάνει έτσι το δικό σου κάνει; Ανησυχούν χωρίς λόγο οι γονείς. Εγώ είχα διάφορα τέτοια συμπλέγματα, έβλεπα άλλα παιδιά, σύγκρινα, ανησυχούσα, χαιρόμουν. Τέλος πάντων το κάθ παιδί έχει δικούς του ρυθμούς και κάνει τα πράγματα σε διαφορετικούς χρόνους. Μπορεί να μην κάνει παλαμάκια, αλλά να κάνει κάτι άλλο πιο γρήγορα. Το συμπέρασμα είναι ότι μετά από λίγο, θα το ξεπεράσεις το σύνδρομο και δεν θα θυμάσαι πια πότε έκανε τι. όσο για τις γειτόνισσες που η καθεμία λέει το δικό της αν σε ρωτάνε λέγε, το δικό μου δεν κάνει παλαμάκια αλλά φιάχνει καφέ π.χ.....

Αμάν πια

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σας γνωρισω την πολυ ευγενικη αδερφη του αντρα μου.... γεννησαμε με 2 1/2 μηνες διαφορα και με παίρνει τηλ να με ρωτησει ποσα κιλα ειναι η μπεμπα(ξέρει το ανγχος μου), αν κάθετε, αν κανει αγκου και αλλα τέτοια...φυσικά το δικό της τα κάνει όλα αυτά πριν βγει απο το μαιευτηριο και καθε μηνα παιρνει 1 κιλο και τα ρουχα του ειναι για ενος ετους μωρο κτλ....ελεος.....

ειλικρινα μονο τι κανει η μπεμπα μου με νοιαζει

και να αργησει να κανει καποια πραγματα εγω θα ειμαι διπλα της και θα τη βοηθαω οσο χρειαστει.... αυτο που μετραει ειναι να ειμαστε παρουσες για να βλεπουμε και να προλαβενουμε οτι μας φαινεται πως παει λαθος, οχι για να συγκρινουμε τα παιδια μας με τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα με μια φίλη μου χτες και με άγχωσε, γιατί τα μωρά μας που είναι συνομίλικα διαφέρουν στο ότι το δικό της κάνει παλαμάκια και χαιρετάει ενώ η μικρή μου όχι...είναι 10μηνών και κάτι τώρα...τα δικά σας πότε άρχισαν να κάνουν παλαμάκια...η γιατρός επίσης με άγχωσε λέγοντάς μου ότι το να κάνουν παλαμάκια μέχρι 13 μηνών το αξιολογούν ως παράμετρο αναπτυξιακή...

 

σε αυτές τις ηλικίες οι 3 μήνες έχουν ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΕΣ διαφορές

δλδ απ τη μία μέρα στην άλλη το παιδί κάνει άλματα στις επιτεύξεις του κι όχι απλά βηματάκια!

Να μην αγχώνεσαι... και θα τα κάνει και τα παλαμάκια κι απ όλα!

Λάβε επίσης υπόψη σου ότι τα παλαμάκια είναι απλά μία ένδειξη και μόνο μια παράμετρος .... όχι όμως καθοριστική

Μπορεί το δικό σου μωρό να μην κάνει παλαμάκια αλλά να κάνει άλλα πράγματα εξισου σημαντικά ή πιο σημαντικά από άλλα μωράκια που δεν τα κάνουν

 

Συμφωνώ απόλυτα...εμένα και ο παιδίατρος δεν με αγχώνει...θα τα κάνει όλα όταν και όποτε θέλει...εγώ αυτό το μήνα έχω τρελλαθεί από αυτά που βλέπω...ενώ δεν έκανε τίποτα μέσα σε 20 μέρες,έκανε γειά,χτύπησε μόνη της παλαμάκια χωρίς ποτέ να της το δείξω,σηκώθηκε όρθια στο κρεβάτι της κι εδώ και και τέσσερις μέρες σκουπίζουμε το σπίτι μπουσουλώντας...ραγδαία εξέλιξη...ποτέ όμως δεν αγχώθηκα για το πότε θα κάνει τι..η βαφτηστήρα μου στον 11ο μήνα τα έκανε όλα μαζεμένα..αλλά είχε καθήσει πολύ πιο γρήγορα από τη δικιά μου και είχε σταθεροποιήσει το κεφάλι της πριν γίνει 3 μηνών,ενώ η δικιά μου το σταθεροποίησε 3,5 και βάλε...αν αγχωνόμαστε μεταδίδουμε το άγχος στα παιδιά και είναι χειρότερα νομίζω... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Emena exthes me stamatise mia geitonisa ston dromo exthes kai i kori ths gennise idies meres me emena. Mou eipe to diko sou kanei "ela ela" ta xerakia ths??? To diko mas kanei! :shock:

An einai dunaton...siga mhn lunei kai eksisoseis!

Mhn akous kanenan para mono ton giatro sou! kathe paidaki einai diaforetiko!

 

τι μου θύμησες τώρα :lol:

η πεθερά μου στη δουλειά της έχει ένα κύριο που η κόρη του γέννησε με μία μέρα διαφορά από μένα...

εντελώς συμπτωματικά λοιπόν μια μέρα πριν από κανα μήνα κι ολας έτυχε και μας είδε με το μωρό μας....

ήρθε λοιπόν ο κύριος περιχαρής να δει το μωρό μας και να κάνει σύγκριση με τον εγγονό του...

μας είπε λοιπόν ότι ο εγγονός του (3,5 μηνών παρακαλώ) τρώει κανονικά φρουτόκρεμες και κρέμες, του λες αγού και σου απαντάει αγού, του λες μα και σου λεει μαμα, και φοράει ρουχα για 9 μηνων παιδί :lol:

εγώ πάντως μετά από αυτή τη συνάντηση με τον κύριο γύρισα σπίτι κι έκανα μια πολύ σοβαρή συζήτηση με τον γιο μου ότι μπροστα σε ξένους δε θα πρέπει να είναι τόσο ντροπαλός και φυσικά να τους λέει για την θεωρία της σχετικότητας καθώς και το πυθαγόριο θεώρημα :lol:

 

λοιπόν φυσικά και χαμογέλασα στον κυριο αυτό και δεν τον αποπήρα γιατί ο καθένας στο δικό του παιδάκι φαντάζεται ότι θέλει :lol:

κι εγώ φαντάζομαι ενίοτε ότι το παιδί μου στα 10 του θα είναι πυρηνικός φυσικός :lol:

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο ένας κι ο άλλος...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως μετά από αυτή τη συνάντηση με τον κύριο γύρισα σπίτι κι έκανα μια πολύ σοβαρή συζήτηση με τον γιο μου ότι μπροστα σε ξένους δε θα πρέπει να είναι τόσο ντροπαλός και φυσικά να τους λέει για την θεωρία της σχετικότητας καθώς και το πυθαγόριο θεώρημα :lol:

 

και φυσικά ο υιός σου σου απάντησε: " Μάλιστα Μητέρα, ότι πείτε Μητέρα όπως θέλετε Μητέρα. Και μην ξεχνάτε ότι σε λίγες ημέρες ολοκληρώνω το διδακτορικό μου Μητέρα, να το αναφέρετε παρακαλώ!!!!!!!!!!!!"

 

 

Αν δεν σου απάντησε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά θα πρέπει να ανησυχήσεις σοβαρά και ίσως να δεις Αναπτυξιολόγο!!!!!!!!!!!! :

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως μετά από αυτή τη συνάντηση με τον κύριο γύρισα σπίτι κι έκανα μια πολύ σοβαρή συζήτηση με τον γιο μου ότι μπροστα σε ξένους δε θα πρέπει να είναι τόσο ντροπαλός και φυσικά να τους λέει για την θεωρία της σχετικότητας καθώς και το πυθαγόριο θεώρημα :lol:

 

και φυσικά ο υιός σου σου απάντησε: " Μάλιστα Μητέρα, ότι πείτε Μητέρα όπως θέλετε Μητέρα. Και μην ξεχνάτε ότι σε λίγες ημέρες ολοκληρώνω το διδακτορικό μου Μητέρα, να το αναφέρετε παρακαλώ!!!!!!!!!!!!"

 

 

Αν δεν σου απάντησε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά θα πρέπει να ανησυχήσεις σοβαρά και ίσως να δεις Αναπτυξιολόγο!!!!!!!!!!!! :

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

που το κατάλαβες βρε θηρίο!!!! :shock::shock::shock:

ούτε μπροστά να ήσουν δεν θα το πετύχαινες!!! :shock:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ πια ανοητη γιατρος το ειπε αυτο ?? ελεος δηλαδη , παραμετρο αναπτυξιακη αμα θα κανει παλαμακια ??? ο δικος μας ειναι στον 13ο μηνα και δεν κανει ουτε παλαμακια ουτε χαιρεταει , τρωει ομως χωρις να αλεθουμνε εδω και 1 μηνα , παιζει με τα παιχνιδια του κανονικοτατα και γενικα διχνει σημαδια αναπτυξης του εγκεφαλου του . Το καθε παιδακι εχει αλλους ρυθμους αναπτυξης , μια συμμαθητριας μου οπου εχει ακριβως ιδια ηλικια με τον δικο μου κανει παλαμακια αλλα δεν ειναι τοσο σκανταλιαρης και γυριστρας οσο ο δικος μας και οταν ακουει μουσικη κλαιει , δεν εχει σημασια τι κανει και τι οχι , το θεμα ειναι να αναπτυσεται κανονικα .Μην αγχωνεσαι απο τετοια και εγω αγχονομουνα .

Link to comment
Share on other sites

αχ πονεμενη ιστορια ..η διπλανη μας μου χτυπαει συνεχεια την πορτα λεγοντας μου τα κατορθωματα της συνομιληκης εγγονης της που τα κανει ολα κανει παλαμακια κανει γεια δινει φιλακια..αγχος αγχος αγχος,ερχοταν ο αντρας μου και με εβρισκε να κλαιω..το ειπα στην παιδιατρο ολο παραπονο και με εκραξε!!!!!!!!!!μου λεει στο τσιρκο θα τον στειλεις???τι ειναι το παιδι αρκουδα???????????μου εξηγησε πως οροσημα ειναι το αν καθεταιο αν δειχνει κλπ..χαλαρωσα πολυ και ο μπεμπακος εχει 3 μερες που χτυπαει παλαμακια!!!!!!!!!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...