Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΙΟ ΧΩΡΟ ΣΤΗ ΚΑΚΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ-ΚΕΡΑΤΕΑ κ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ


Recommended Posts

εμεις βαφτισαμε την 1η μας κορη στο εκκλησσακι του Αγίου Αλεξανδρου στο Δασκαλειο Κερατέας οπου η βαφτιση εγινε εξω . ολοι εμειναν αναυδοι απο την τοποθεσια και την θεα . ηταν φανταστικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

soul@ σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έδωσες το έψαξα στο internet αλλα δεν βρίσκω κάποια φωτο. Εχει καλό φαγητό? Το άλλο με το εκκλησάκι του Αγίου Αλεξάνδρου δεν βρίσκω πάλι φώτο να το δω αλλά και εκεί που να κάνεις το τραπέζι. Εκκησίες βρίσκουμε τελικά αλλά υπάρχει πρόβλημα στο Μαγαζί. Για να δω τι θα κάνω τελικά ακόμη ψάχνω δεν πήγα και στο ψήνεσαι που έκλεισε το Χελωνάκι. Δεν έχω χρόνο ούτε κουράγιο με τα παιδιά είμαι πολύ κουρασμένη.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμεις βαφτισαμε την 1η μας κορη στο εκκλησσακι του Αγίου Αλεξανδρου στο Δασκαλειο Κερατέας οπου η βαφτιση εγινε εξω . ολοι εμειναν αναυδοι απο την τοποθεσια και την θεα . ηταν φανταστικα.

 

Αυτο δεν ειναι που εχει κολλητα ενα ταβερνακι?Υπεροχο μερος και σκεπασμενο το πραυλιο απο ενα δεντρο...Πανω στη θαλασσα . Ποιος ειναι παπας εκει? Παλι απο την ενορεια της Κερατεας φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι που εχει κολλητα ενα ταβερνακι?Υπεροχο μερος και σκεπασμενο το πραυλιο απο ενα δεντρο...Πανω στη θαλασσα . Ποιος ειναι παπας εκει? Παλι απο την ενορεια της Κερατεας φανταζομαι...

 

 

 

ναι αυτο ειναι . ολοι ειχαν ξετρελαθει. τον παππα τον κλεισαμε απο τον αγιο γεωργιο στην κερατεα . λεπτομερειες δεν ξερω αλλα αν θες να ρωτησω τον αντρα μου που τα ειχε κανονισει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δει το εκκλησακι του Αγ.Αλεξανδρου στο Δασκαλειο?Βρισκεται στο τριτο λιμανακι του Δασκαλειου και ειναι πανω στη θαλασσα

 

ειναι φανταστικα . θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο την βαφτιση τησ κορης μου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΗΡΕΜΙΣΤΕ..!!!!!!!!!

ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΘΩΣ Κ ΕΓΩ ΘΑ ΒΑΦΤΙΣΩ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΣΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ.

ΤΟ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ( http://www.endlessblue.gr ) ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΡΩΜΟΠΟΥΣΙ ΚΕΡΑΤΕΑΣ (ΑΝΑΜΕΣΑ ΚΕΡΑΤΕΑ-ΛΑΥΡΙΟ). ΕΧΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΘΕΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Κ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΒΟΡΙΑΔΕΣ. ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ 2.750Ε ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ (!!) Κ ΜΕΝΟΥ 23-33 ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ.(ΧΩΡΙΣ DJ MONO ME ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ ΠΑΡΚΑΔΟΡΟΥΣ)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΤΗΜΑ ΠΑΝΤΑΖΗ ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΑΡΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΣΚ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ( https://www.ktimapantazi.gr/) ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ: 8Ε ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ, 28Ε ΤΟ ΜΕΝΟΥ Κ 500Ε Ο DJ.

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΑ ΚΤΗΜΑΤΑ:

ΑΜΒΡΟΣΙΑ ( http://www.ktimaamvrosia.gr )

 

ΩΡΙΩΝ  https://www.ktimaorion.gr/

ΑΛΛΑ ΕΧΘΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ.

 

ΕΑ/UL 2022

Link to comment
Share on other sites

 

 

vicky και εγω εκει θελω να κλεισω την βαφτιση της κορης μου,στον προφητη ηλια.πως την εκλεισες?πηρες τηλεφωνο και εκλεισες ραντεβου η απλα πηγες και ηταν καποιος εκει?αν εχεις τηλεφωνο ευπροσδεκτο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα σας

Απλά θα ήθελα να σας πω οτι όλα τα παραθαλλάσια εκκλησάκια της περιοχής Κερατέας υπάγονται στον Αγ. Γεώργιο Κερατέας. (το τηλέφωνό του μάλλον μπορείτε να το βρείτε από το 11888) και υπεύθυνος ιερέας είναι ο παπά Σταμάτης (από αυτόν κλείνεις και παίρνεις την άδεια) από εκεί και πέρα αν θες παίρνεις αυτόν τον παππά ή διαλέγεις κάποιον άλλο. Πολύ ωραίο είναι και του Δασκαλειού ο Αγ. Αλέξανδρος στο 3ο λιμανάκι. Ακριβώς από κάτω από την εκκλησία μπροστά στην παραλία υπάρχει ένα ταβερνάκι που αναλαμβάνει βαπτίσεις κλπ. Στο 2ο λιμανάκι υπάρχει μεγάλη ταβέρνα και στο 1ο λιμανάκι είναι ο "Γιωργάκης' που θα είναι έτοιμος για το καλοκαίρι του 2010 και είναι φανταστικός (τόσο από τιμές όσο και από εξυπηρέτηση). Ειδυλιακό επίσης ταβερνάκι είναι η "Λίτσα" στην Αγ.Μαρίνα Δασκαλειού (ακριβώς δίπλα από την ομώνυμη εκκλησία). Βρίσκεται πάνω στη θάλασσα και σέρβις άψογο.

Η Παναγία Γκαρικά- Ζωοδόχο Πηγή είναι τέλεια, πέτρινη με τεράστιο προαύλιο χώρο που μπορείς να βάλεις το κέτερινγκ. Μείον είναι οι τουαλέτες που είναι "τούρκικες" και θα πρέπει εσύ να έχεις μεριμνήσει για την καθαριότητά τους.

Άλλη ωραία εκκλησία είναι του Αγ. Αθανασίου στον περιφερειακό δρόμο Κερατέας με γκαζόν (που όμως δεν ξέρω αν τον διαθέτουν και για κετερινγκ)

Σημειωτέον ότι σε όλα τα παραθαλλάσια εκκλησάκια θα πρέπει να μην φυσάει, γιατί τότε στα χάλασε όλα.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Biky πες μου σε παρακαλω που ειναι ο προφητης Ηλιας να το πατησω στο Google

 

ΠΑΤΑ ΤΟΥΡΚΟΛΙΜΑΝΟ ΚΕΡΑΤΕΑΣ Ή ΠΕΡΙΓΙΑΛΙ ΚΕΡΑΤΕΑΣ

ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΙΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΤΩΝ ΚΤΗΜΑΤΩΝ ΩΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας και από μένα!!

Ενδιαφερόμαστε να κάνουμε την βάφτιση της κόρης μας στον Αγ. Αλέξανδρο στο Δασκαλειό, στα τέλη του Απριλίου. Μήπως έχει καμία περισσότερες λεπτομέρειες για το που μπορουμε να κάνουμε μετά το τραπέζι? Θα είμαστε λίγα άτομα (40-50).

mariannakarra78 σε βλέπω πολύ ενημερωμένη για την περιοχή! Το ταβερνάκι που λές ότι είναι εκεί κάτω από την εκκλησία δεν είναι πολυ μικρό?

Οποιαδήποτε πληροφόρία θα μας ήταν χρήσιμη!!

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο μένα! έκλεισα επιτέλους την βάπτιση στον Προφήτη Ηλία Κερατέας, απλά υπέροχη..... και μετά θα πάμε για φαγητό στο Δασκαλειό....

κάποια κοπέλα ανέφερε το εστιατόριο "γιωργάκης", πήγα και η αλήθεια είναι οτι είναι προσεγμένο εστιατόριο και καθαρό αλλά ρε παιδιά δεν θέλει να δουλέψει και το εννοω.... δεν θέλει λέει να κλείσει το μαγαζί για 100 άτομα μεσημέρι κυριακής γιατι θα έχει κόσμο εκτός βάπτισης...και ρωτάω τα σίγουρα λεφτά που θα της δώσω εγώ θα τα βγάλει ένα μεσημέρι κυριακής;;; εν ολίγοις δεν αναλαμβάνει εκδηλώσεις τέτοιου τύπου...εν όψη κρίσης θα πρεπε να με παρακαλάει όχι να προσπαθώ εγώ να την πείσω να μας δεχτεί....ήμαρτον

Link to comment
Share on other sites

zina76, ο γιωργάκης όχι μόνο δουλεύει αλλά παραδουλεύει κιόλας, έχει πάνω από 100 άτομα κάθε Κυριακή μεσημέρι. Ίσως να συζητούσες να κλείσεις ένα μέρος της αίθουσας.

Link to comment
Share on other sites

zina76, ο γιωργάκης όχι μόνο δουλεύει αλλά παραδουλεύει κιόλας, έχει πάνω από 100 άτομα κάθε Κυριακή μεσημέρι. Ίσως να συζητούσες να κλείσεις ένα μέρος της αίθουσας.

την ρώτησα κι αυτό αλλά δεν δέχτηκε....συνεχώς έβρισκε δυσκολίες....γι αυτό είπα οτι δέν θέλει να δουλέψει!!!μας είπε για σάββατο μεσημερι οτι κάτι θα μπορούσε να κάνει κι όταν άλλαξα την ημερομηνία με τον παπά (για χάρη της) και την πήρα να της πω σαββατο οκ αυτή είπε οτι λάθος κατάλαβα.....

Link to comment
Share on other sites

στην ταβερνα που εχει ακριβως κατω απο την εκκλησια ρωτησες; απο οσο ξερω δινω καποιο κομματι για τετοιες εκδηλωσεις.

 

παντού ρώτησα, κ τελικά έκλεισα αλλού στο δασκαλειό....δίπλα στη θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα και απο μένα!!

Εμείς κάναμε την βάφτιση της κόρης μας πριν ένα μήνα περίπου στον Αγ. Αλέξανδρο, στο Δασκαλειό Κερατέας! Ήταν απλά μαγικά και όλοι ξετρελάθηκαν. Μετά την βάφτιση είχαμε κανονίσει το τραπέζι στον "Γιωργάκη" που βρίσκεται στο 1ο λιμανάκι Δασκαλειού, αλλά 2 μέρες πριν την βάφτιση το ΑΚΥΡΩΣΑΜΕ! Οι άνθρωποι είναι απλά αντιεπαγγελματίες και προφανώς δεν τους νοιάζει να πάρουν τα σίγουρα λεφτά...στις μέρες μας!!

Από την αρχή που της είχαμε πει της ιδιοκτήτριας για το τραπέζι της βάφτισης ε δεν την πολυένοιαζε κιόλας. 2 μέρες πριν την βάφτιση, που πήγε να δει τον χώρο η κοπέλα που θα μου έκανε τον στολισμό, θυμήθηκε η ιδιοκτήτρια ότι δεν ήθελε να αφήσει τα τραπεζομάντηλα της και ότι θα έβαζε από πάνω το χαρτί της ταβέρνας.....:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::lol::lol::lol:

και ο λόγος...ότι δεν βγαίνουν εύκολα οι λεκέδες....:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:. Μέχρι που της είπα ότι θα της πληρώσω και το καθαριστήριο αλλά ΤΙΠΟΤΑ...... Ήταν αγενέστατη στο τηλέφωνο και σχεδόν μου έκλεισε το τηλέφωνο στη μούρη....:lol: Θα την χάλαγε πάρα πολύ να φανεί ο χώρος της ωραία στολισμένος και να κάνει και διαφήμιση.. Ααα... και όλα αυτά για 10 τραπεζομάντηλα!!!!!

Η κοπέλα βέβαια που μου έκανε τον στολισμό μου είπε οτι θα έβρισκε τραπεζομάντηλα, αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαίναμε σε αυτήν την αγενή και να της δίναμε και έστω και 1 ευρω....

Ευτυχώς η κουμπάρα μας έχει έναν φίλο που έχει μαγαζί στο Μαρκόπουλο και περάσαμε τέλεια!!! Μπορεί να μην είχαμε θέα στην θάλασσα αλλά ο τύπος που το έχει ήταν εξυπηρετικότας και φάγαμε και πολύ καλυτερα!!!

Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά ένιωθα ότι έπρεπε να τα πω για να μην την πατήσουν και άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια προταση για παραθαλασσια βαφτιση ειναι ο Αγιος Παντελεημωνας Κερατεας στην κακια θαλασσα, και εαν ειναι καλοκαιρι, μπορει κανεις να συννενοηθει με το δημο κερατεας και να νοικιασει χωρο του αναψυκτηριου, που ειναι ακριβως διπλα στην εκκλησια. Η χρεωση του χωρου ηταν 10 ευρω το ατομο το καλοκαιρι του 2011 (μαζι με το ΦΠΑ) και ο χωρος ηταν πραγματικα σαν νησακι! Οποιος ηθελε εκανε και μπανιο! Οποιος ενδιαφερεται, μπορω να στειλω φωτογραφιες.

Περι επικοινωνιας στο δημο, δεν ισχυει το τηλ που ειναι αναρτημενο σε μυνημα παλαιοτερο, πρεπει να παρετε τηλεφωνακι στο δημο να μιλησετε με τον υπευθυνο.

Μειναμε πολυ ικανοποιημενοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!!

Εμείς κάναμε την βάφτιση της κόρης μας πριν ένα μήνα περίπου στον Αγ. Αλέξανδρο, στο Δασκαλειό Κερατέας! Ήταν απλά μαγικά και όλοι ξετρελάθηκαν. Μετά την βάφτιση είχαμε κανονίσει το τραπέζι στον "Γιωργάκη" που βρίσκεται στο 1ο λιμανάκι Δασκαλειού, αλλά 2 μέρες πριν την βάφτιση το ΑΚΥΡΩΣΑΜΕ! Οι άνθρωποι είναι απλά αντιεπαγγελματίες και προφανώς δεν τους νοιάζει να πάρουν τα σίγουρα λεφτά...στις μέρες μας!!

Από την αρχή που της είχαμε πει της ιδιοκτήτριας για το τραπέζι της βάφτισης ε δεν την πολυένοιαζε κιόλας. 2 μέρες πριν την βάφτιση, που πήγε να δει τον χώρο η κοπέλα που θα μου έκανε τον στολισμό, θυμήθηκε η ιδιοκτήτρια ότι δεν ήθελε να αφήσει τα τραπεζομάντηλα της και ότι θα έβαζε από πάνω το χαρτί της ταβέρνας.....:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::lol::lol::lol:

και ο λόγος...ότι δεν βγαίνουν εύκολα οι λεκέδες....:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:. Μέχρι που της είπα ότι θα της πληρώσω και το καθαριστήριο αλλά ΤΙΠΟΤΑ...... Ήταν αγενέστατη στο τηλέφωνο και σχεδόν μου έκλεισε το τηλέφωνο στη μούρη....:lol: Θα την χάλαγε πάρα πολύ να φανεί ο χώρος της ωραία στολισμένος και να κάνει και διαφήμιση.. Ααα... και όλα αυτά για 10 τραπεζομάντηλα!!!!!

Η κοπέλα βέβαια που μου έκανε τον στολισμό μου είπε οτι θα έβρισκε τραπεζομάντηλα, αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαίναμε σε αυτήν την αγενή και να της δίναμε και έστω και 1 ευρω....

Ευτυχώς η κουμπάρα μας έχει έναν φίλο που έχει μαγαζί στο Μαρκόπουλο και περάσαμε τέλεια!!! Μπορεί να μην είχαμε θέα στην θάλασσα αλλά ο τύπος που το έχει ήταν εξυπηρετικότας και φάγαμε και πολύ καλυτερα!!!

Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά ένιωθα ότι έπρεπε να τα πω για να μην την πατήσουν και άλλοι...

 

πόσο δικιο εχεις!!!! αν διαβασεις παραπανω τι εχω πει για τον περιβοητο "γιωργακη" θα καταλαβεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

διαβασα τα σχολια σας για τις βαφτισεις στην κερατεα.θελω να βαφτισω την μικρη μου στον προφητη ηλια κερατεας το σεπτεμβριο.να ρωτησω αν ξερετε αν αφηνουν catering στο προαυλιο χωρο? και αν ξερετε κανενα χωρο για φαγητο.θελουμε κατι οικονομικο λογω κρισης.ευχαριστωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...