Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

argyro μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μόλις κατάφερα να μπω απο χθες γιατί μου κανε νούμερα η σύνδεση! καταλαβαίνω οτι μάλλον πρέπει να τον πιέσω λίγο παραπάνω το γιατρό μου, δείχνω χαλαρή ενώ δεν είμαι και τώρα αρχίζει να χάνει το θάρρος του κι ο άντρας μου(δεν το δείχνει αλλά το νιώθω).Γιατί στενοχωριέσαι για την σπερματέγχυση;να σου πω την αλήθεια και με τον άντρα μου το συζητάμε.Μήπως να άφηνες κανα 2-3 μήνες ακόμη να κλείσει χρόνος;μην το βλέπεις σαν την ύστατη λύση και μην φοβάσαι οτι αν αποτύχει θα απογοητευτείς. Είναι μια βοήθεια, συζήτησέ το με το γιατρό σου. Εγώ σου λεω οτι θα πάνε όλα καλά και εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!(άσχετο, λατρεύω τα καρκινάκια!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

argyro μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μόλις κατάφερα να μπω απο χθες γιατί μου κανε νούμερα η σύνδεση! καταλαβαίνω οτι μάλλον πρέπει να τον πιέσω λίγο παραπάνω το γιατρό μου, δείχνω χαλαρή ενώ δεν είμαι και τώρα αρχίζει να χάνει το θάρρος του κι ο άντρας μου(δεν το δείχνει αλλά το νιώθω).Γιατί στενοχωριέσαι για την σπερματέγχυση;να σου πω την αλήθεια και με τον άντρα μου το συζητάμε.Μήπως να άφηνες κανα 2-3 μήνες ακόμη να κλείσει χρόνος;μην το βλέπεις σαν την ύστατη λύση και μην φοβάσαι οτι αν αποτύχει θα απογοητευτείς. Είναι μια βοήθεια, συζήτησέ το με το γιατρό σου. Εγώ σου λεω οτι θα πάνε όλα καλά και εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!(άσχετο, λατρεύω τα καρκινάκια!)

Ισως να ειναι χαλαρος ο γιατρος σου επειδη εχει προκυψει ηδη εγκυμοσυνη και πιστευει πως απλα ειναι θεμα χρονου.Την σαλπιγγογραφια αν τελικα αποφασισεις να την κανεις(αν και δεν χρειαζεται,γιατι δεν θα υπαρχει προβλημα),θα ειναι για να διευκολυνεις την συλληψη,ομως μην ξεχνας οτι επροκειται για ακτινογραφια...βεβαια για μια φορα δεν παθαινουμε και τιποτα!...αντι να σε βοηθησω μαλλον σε μπερδεψα χειροτερα:shock:!!!!!!Τελικα εχεις δικιο,θα αφησω αυτους τους 2-3 μηνες να περασουν χαλαρα και αργοτερα βλεπουμε,ισως ζητησω και μια δευτερη γνωμη,οσο για την σπερματεγχυση με αγχωνει η ολη διαδικασια,νομιζα οτι θα ηταν κατι ευκολο και τελικα το ενα φερνει το αλλο...τι να πω...κουραγιο και καλη δυναμη σε ολες μας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με μπέρδεψες καθόλου, ίσα ίσα που με βοήθησε αυτό που είπες για το γιατρό μου, ότι δηλαδή είναι χάλαρος γιατί έγινε ήδη σύλληψη.Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες όσες προσπαθούμε και μην αγχώνεσαι καθόλου, δώσε χρόνο στον εαυτό σου, νεότατη είσαι κι όπως είπες κι η ίδια εντατικές προσπάθειες έγιναν μόνο τους τελευταίους δυο μήνες!(πάντως την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος μόνο εντατικές δεν θα έλεγα τις προσπάθειες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Και εγω για σαλπιγγογραφια παω...θελω να ζητησω παραπεμπτικο απο το ΙΚΑ,μηπος ξερει καποια απο σας την διαδικασια?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Και εγω για σαλπιγγογραφια παω...θελω να ζητησω παραπεμπτικο απο το ΙΚΑ,μηπος ξερει καποια απο σας την διαδικασια?Ευχαριστω!

Κοριτσακι,εγω την εκανα σε ιδιωτικο,συγκεκριμενα στο Μητερα,αλλα απο οτι εχω ακουσει το ΙΚΑ δεν καλυπτει το σκιαγραφικο υγρο που απαιτειται για την συγκεκριμενη εξεταση...μπορει ομως και να κανω λαθος,ψαξτο αναλυτικα...σου ευχομαι ολα να σου πανε οπως επιθυμεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αργυρο ευχαριστο πολυ και σε σενα ο'τι καλυτερο ευχομαι.Παντος ο γιαρτος στο Ικα μου ειπε να ερθω 1-τη ημερα του κυκλου να μου δοσει το παραπεμπτικο για το hsg,τοτε περιμενω την ακατανομαστη και βλεπουμε...Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι,εγω την εκανα σε ιδιωτικο,συγκεκριμενα στο Μητερα,αλλα απο οτι εχω ακουσει το ΙΚΑ δεν καλυπτει το σκιαγραφικο υγρο που απαιτειται για την συγκεκριμενη εξεταση...μπορει ομως και να κανω λαθος,ψαξτο αναλυτικα...σου ευχομαι ολα να σου πανε οπως επιθυμεις!!

Καλησπέρα κοριτσάκια!!....Εγώ έκανα τη Δευτέρα που μας πέρασε σαλπιγγογραφία και μου έγραψε γυναικολόγος του ΙΚΑ το σκιαγραφικό υγρό. Όμως εγώ πόνεσα πάραααα πολύ.....αν και θεωρούμαι ψύχραιμη γενικά, θεωρώ πως για μένα ήταν η χειρότερη εξέταση που έχω κάνει. Ήταν λίιιιγο βουλωμένη η αριστερή σάλπιγγα, αλλά με την πίεση του γιατρού κατάφερε να την ανοίξει. Ίσως γι'αυτό πόνεσα τόσο. Και δεν μου είχαν πει τίποτα για παυσίπονα. Ίσως αν είχα πάρει κάτι, ο πόνος να ήταν υποφερτός!...Ευτυχώς όμως κράτησε για κανα 2ωρο και μετά πήγα κι εγώ για δουλειά. Εύχομαι σε όσες ετοιμάζονται να κάνουν αυτή την εξέταση, να μη πονέσουν καθόλου και τον επόμενο μήνα να πιάσουν και το σποράκι τους!!!!

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και μένα στην λίστα με τις επίδοξες σαλπιγγογραφημένες...τι δεν έχουμε?να κάνουμε ...χαχα!

Βρε Ναντιμοράκι...πόνεσες ε?γμτ!

Κρατάω την ευχή σου γιατί δεν θέλω να πονέσω...άσε που όσο πλησιάζουν οι μέρες...μου κόβονται τα γόνατα να το πω,κάνω άσχημες σκέψεις να το πω...ε,δεν είναι κι η καλύτερη μου πάντως!Ουφ!Η ώρα φταίει...αύριο θα μαι καλύτερα!

Φιλιά τσούπρες!!!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια σας! Εγώ έχω περάσει πριν αρκετά χρόνια το στάδιο της σαλπιγγογραφίας, αλλά για άλλο λόγο είμαι εδώ. Αναφέρομαι πιο πολύ στις κοπέλες που θέλουν να κάνουν την συγεκριμένη εξέταση για να αυξήσουν τις πιθανότητες να μείνουν έγκυος. Ο άντρας μου είναι τεχνολόγος, δηλαδή βγάζει ακτινογραφίες όπως και όλες τις πλάκες σε ακτινογραφικές εξετάσεις (μία εκ των οποίων είναι και η σάλπιγγο). Πριν οχι πολλά χρόνια που και εμείς προσπαθούσαμε να κάνουμε παιδάκι και δεν μπορούσαμε, του είχα κάνει κι εγώ αυτή τη νύξη σαν ύστατο τρόπο να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας (άλλο αν στην πορεία τελικά χρειάστηκε να την κάνω ούτως ή άλλως). Η απάντησή του ήταν κατηγορηματική: αποκλείεται! Το ίδιο μου είπε και ο φίλος του ακτινολόγος που κάναμε την εξέταση (γιατί ντρεπόμουν στο δικό του νοσοκομείο). Μπορεί η δόση ραδιενέργειας που παίρνεις να είναι μικρή, αλλά δεν παύει να είναι δόση ραδιενέργειας. Σε ένα μέρος του σώματος που μας είναι πολύ αναγκαίο και πολύ ευαίσθητο, και όσο μακρύτερα μένει από ακτινοβολίες, τόσο το καλύτερο γιατί μεθαύριο μέσα σ'αυτό θα μπει και θα αναπτυχθεί ένας άλλος ανθρώπινος οργανισμος. Και στο κάτω-κάτω, η σαλπιγγογραφία δεν είναι μέθοδος γονιμοποίησης, είναι ιατρική εξέταση. Ειδάλλως όλοι οι γιατροί θα μας στέλνανε να πάμε να κάνουμε σάλπιγγο αντί να μας υποβάλλουν σε σπερματεγχύσεις και όλα τα "ωραία". Απλά θέλω να το έχετε στο νου σας όταν σκέφτεστε να πάτε να την κάνετε όχι γιατί υπάρχει λόγος, αλλά επειδή λένε ότι αυξάνει τις πιθανότητες.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!....Εγώ έκανα τη Δευτέρα που μας πέρασε σαλπιγγογραφία και μου έγραψε γυναικολόγος του ΙΚΑ το σκιαγραφικό υγρό. Όμως εγώ πόνεσα πάραααα πολύ.....αν και θεωρούμαι ψύχραιμη γενικά, θεωρώ πως για μένα ήταν η χειρότερη εξέταση που έχω κάνει. Ήταν λίιιιγο βουλωμένη η αριστερή σάλπιγγα, αλλά με την πίεση του γιατρού κατάφερε να την ανοίξει. Ίσως γι'αυτό πόνεσα τόσο. Και δεν μου είχαν πει τίποτα για παυσίπονα. Ίσως αν είχα πάρει κάτι, ο πόνος να ήταν υποφερτός!...Ευτυχώς όμως κράτησε για κανα 2ωρο και μετά πήγα κι εγώ για δουλειά. Εύχομαι σε όσες ετοιμάζονται να κάνουν αυτή την εξέταση, να μη πονέσουν καθόλου και τον επόμενο μήνα να πιάσουν και το σποράκι τους!!!!

Καλημερα,κι εγω θεωρω οτι ηταν μια απο τις χειροτερες εξετασεις που εχω κανει,αλλα δυστυχως επρεπε να την κανω....καποιες κοπελες πονεσαν λιγοτερο,καποιες δεν καταλαβαναν τιποτε,ισως ειναι θεμα γιατρου,δεν ξερω,το μονο σιγουρο ειναι πως ειναι απαραιτητη η ληψη παυσιπονου το πολυ μια ωρα πριν την εξεταση(gretaki μην το ξεχασεις)!!!Μακαρι κοριτσακι να εχουμε συντομα ευχαριστα νεα!!...αληθεια μετα την σαλπιγγογραφια τι σας προτεινε ο γιατρος???...εμεις εχουμε κανει και σπερμοδιαγραμμα(το οποιο ηταν πολυ καλο),και μας παει για σπερματεγχυση....ειμαι λιγο διστακτικη,κανονικα δεν θα επρεπε να γινει ελεγχος ωορρηξιας????SORRY,για το κατεβατο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε και μένα στην λίστα με τις επίδοξες σαλπιγγογραφημένες...τι δεν έχουμε?να κάνουμε ...χαχα!

Βρε Ναντιμοράκι...πόνεσες ε?γμτ!

Κρατάω την ευχή σου γιατί δεν θέλω να πονέσω...άσε που όσο πλησιάζουν οι μέρες...μου κόβονται τα γόνατα να το πω,κάνω άσχημες σκέψεις να το πω...ε,δεν είναι κι η καλύτερη μου πάντως!Ουφ!Η ώρα φταίει...αύριο θα μαι καλύτερα!

Φιλιά τσούπρες!!!

Κοριτσακι δεν ειναι απολυτο οτι θα πονεσεις...μπορει να μην καταλαβεις και τιποτα,εγω πονεσα αρκετα ισως επειδη η δεξια εκανε κατακρατηση του σκιαγραφικου υγρου που σημαινει λιγοτερη διαβατοτητα σε συγκριση με την αριστερη που δουλευει ρολοι...ευτυχως που η εξεταση κραταει πολυ λιγο και αυτο που θα αισθανθεις πιο εντονα ειναι τους ιδιους πονους οπως οταν περιμενεις περιοδο!..μην ξεχασεις να παρεις παυσιπονο πριν την εξεταση,εγω πηρα buscopan και κατι τελευταιο για να μην την πατησεις οπως εγω,μετα την εξεταση(την εκανα στο Μητερα)μου εδωσαν για προοληπτικους λογους για 3 μερες αντιβιωση,αλλα επαθα μυκητες,οι οποιοι αναφερονται στις οδηγιες του φαρμακου!!!...ρωτησε τους μηπως χρειαστει να παρεις κατι ταυτοχρονα για να τους γλυτωσεις!!!...σου ευχομαι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Argyroula σ ευχαριστώ!:DΘα πάρω ένα παυσίπονο πριν καλού κακού,τόσα έχω καταπιεί στην ζωή μου άλλο ένα τι θα με κάνει:mrgreen: αλλά για τους μύκητες με προβλημάτισες.:?Τώρα τουλάχιστον ξεμπέρδεψες?Ταλαιπωρήθηκες πολύ?:-(Όσο για την σπερματέγχυση εννοείται πως πρέπει να γίνει έλεγχος ωορρηξίας με τον γιατρό σου!Τι...στον βρόντο θα γίνει η δουλειά?Αλήθεια πόσο καιρό προσπαθείτε και σκέφτεστε την σπερματέγχυση?Καλή επιτυχία και σε σένα!!!:D

Τarshou,έχεις δίκιο!Γι αυτό κι εγώ την κάνω σε μια περίοδο όπου η εγκυμοσύνη δεν παίζει λόγω αυξημένης προλακτίνης...αλλά και πάλι θα πάρω τις προφυλάξεις μου λόγω της αγωγής.Και η αλήθεια είναι πως ένας μήνας υπομονή δεν είναι τίποτα.Σ ευχαριστούμε!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ καλή επιτυχία, σας εύχομαι, μέσα από την ψυχή μου. Μακάρι η σαλπιγγο να είναι η τελευταία σας ταλαιπωρία και όλα θα πάνε καλά, κορίτσια. Α! επίσης θυμήθηκα ότι όταν πήγα εγώ να κάνω την εξέταση, ο άντρας μου και ο ακτινολόγος μου είχαν δώσει αντιβίωση και την προηγούμενη της εξέτασης. Για καλό και για κακό επικοινωνήστε πριν την εξέταση με το εργαστήριο που θα την κάνετε για να σας πούνε τι συνιστούν εκείνοι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, γεια σας! Εγώ έχω περάσει πριν αρκετά χρόνια το στάδιο της σαλπιγγογραφίας, αλλά για άλλο λόγο είμαι εδώ. Αναφέρομαι πιο πολύ στις κοπέλες που θέλουν να κάνουν την συγεκριμένη εξέταση για να αυξήσουν τις πιθανότητες να μείνουν έγκυος. Ο άντρας μου είναι τεχνολόγος, δηλαδή βγάζει ακτινογραφίες όπως και όλες τις πλάκες σε ακτινογραφικές εξετάσεις (μία εκ των οποίων είναι και η σάλπιγγο). Πριν οχι πολλά χρόνια που και εμείς προσπαθούσαμε να κάνουμε παιδάκι και δεν μπορούσαμε, του είχα κάνει κι εγώ αυτή τη νύξη σαν ύστατο τρόπο να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας (άλλο αν στην πορεία τελικά χρειάστηκε να την κάνω ούτως ή άλλως). Η απάντησή του ήταν κατηγορηματική: αποκλείεται! Το ίδιο μου είπε και ο φίλος του ακτινολόγος που κάναμε την εξέταση (γιατί ντρεπόμουν στο δικό του νοσοκομείο). Μπορεί η δόση ραδιενέργειας που παίρνεις να είναι μικρή, αλλά δεν παύει να είναι δόση ραδιενέργειας. Σε ένα μέρος του σώματος που μας είναι πολύ αναγκαίο και πολύ ευαίσθητο, και όσο μακρύτερα μένει από ακτινοβολίες, τόσο το καλύτερο γιατί μεθαύριο μέσα σ'αυτό θα μπει και θα αναπτυχθεί ένας άλλος ανθρώπινος οργανισμος. Και στο κάτω-κάτω, η σαλπιγγογραφία δεν είναι μέθοδος γονιμοποίησης, είναι ιατρική εξέταση. Ειδάλλως όλοι οι γιατροί θα μας στέλνανε να πάμε να κάνουμε σάλπιγγο αντί να μας υποβάλλουν σε σπερματεγχύσεις και όλα τα "ωραία". Απλά θέλω να το έχετε στο νου σας όταν σκέφτεστε να πάτε να την κάνετε όχι γιατί υπάρχει λόγος, αλλά επειδή λένε ότι αυξάνει τις πιθανότητες.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!....Μια εξέταση είναι, όχι τρόπος να αυξήσουμε τις πιθανότητες εγκυμοσύνης. Να 'σαι καλά κοπέλα μου, σ'ευχαριστούμε για τη συμβουλή. Και να σου ζήσουν τα αστεράκια σου!!!....

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,κι εγω θεωρω οτι ηταν μια απο τις χειροτερες εξετασεις που εχω κανει,αλλα δυστυχως επρεπε να την κανω....καποιες κοπελες πονεσαν λιγοτερο,καποιες δεν καταλαβαναν τιποτε,ισως ειναι θεμα γιατρου,δεν ξερω,το μονο σιγουρο ειναι πως ειναι απαραιτητη η ληψη παυσιπονου το πολυ μια ωρα πριν την εξεταση(gretaki μην το ξεχασεις)!!!Μακαρι κοριτσακι να εχουμε συντομα ευχαριστα νεα!!...αληθεια μετα την σαλπιγγογραφια τι σας προτεινε ο γιατρος???...εμεις εχουμε κανει και σπερμοδιαγραμμα(το οποιο ηταν πολυ καλο),και μας παει για σπερματεγχυση....ειμαι λιγο διστακτικη,κανονικα δεν θα επρεπε να γινει ελεγχος ωορρηξιας????SORRY,για το κατεβατο!!!!
Αργυρούλα μου, η σαλπιγγογραφία στην δικη μας περίπτωση ήταν μια από τις εξετάσεις που μας ζήτησε ο καινούριος μου γιατρός. Κάναμε σπερμοδιάγραμμα, έλεγχο ωορηξίας, εξετάσεις για προλακτίνη, οιστραδιόλη και τεστοστερόνη και τώρα πρέπει να τις πάω στο γιατρό και να δούμε τι θα μας πει.:D

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Argyroula σ ευχαριστώ!:DΘα πάρω ένα παυσίπονο πριν καλού κακού,τόσα έχω καταπιεί στην ζωή μου άλλο ένα τι θα με κάνει:mrgreen: αλλά για τους μύκητες με προβλημάτισες.:?Τώρα τουλάχιστον ξεμπέρδεψες?Ταλαιπωρήθηκες πολύ?:-(Όσο για την σπερματέγχυση εννοείται πως πρέπει να γίνει έλεγχος ωορρηξίας με τον γιατρό σου!Τι...στον βρόντο θα γίνει η δουλειά?Αλήθεια πόσο καιρό προσπαθείτε και σκέφτεστε την σπερματέγχυση?Καλή επιτυχία και σε σένα!!!:D

Τarshou,έχεις δίκιο!Γι αυτό κι εγώ την κάνω σε μια περίοδο όπου η εγκυμοσύνη δεν παίζει λόγω αυξημένης προλακτίνης...αλλά και πάλι θα πάρω τις προφυλάξεις μου λόγω της αγωγής.Και η αλήθεια είναι πως ένας μήνας υπομονή δεν είναι τίποτα.Σ ευχαριστούμε!:D

Τι εννοείς Γκρετάκι μου, ένα μήνα υπομονή?....Για τις επαφές μιλάς?...Γιατί εμένα μου είπαν για 2 μέρες να μην κάνω τίποτα, αλλά μετά μας έδωσε το ελεύθερο και είχαμε επαφές κανονικά. Πειράζει?....Και κάτι άλλο. Όταν μου έκλεισαν το ραντεβού μου είπαν ότι θα την κάνω 12η μέρα γιατί νωρίτερα δεν είχε ραντεβού. Τελικά μετά ανακάλυψα πως ήταν 13η μερα. Πειράζει?....Ξέρω πως πρέπει να γίνεται νωρίτερα (πχ. 9η μέρα).

Σόρυ αν σας ζάλισα!

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Γκρετάκι μου, ένα μήνα υπομονή?....Για τις επαφές μιλάς?...Γιατί εμένα μου είπαν για 2 μέρες να μην κάνω τίποτα, αλλά μετά μας έδωσε το ελεύθερο και είχαμε επαφές κανονικά. Πειράζει?....Και κάτι άλλο. Όταν μου έκλεισαν το ραντεβού μου είπαν ότι θα την κάνω 12η μέρα γιατί νωρίτερα δεν είχε ραντεβού. Τελικά μετά ανακάλυψα πως ήταν 13η μερα. Πειράζει?....Ξέρω πως πρέπει να γίνεται νωρίτερα (πχ. 9η μέρα).

Σόρυ αν σας ζάλισα!

Κανονικα πρεπει να γινεται απο την 8-11 μερα του κυκλου αλλα δεν ειναι και απολυτο αυτο....κι εμεις ειχαμε κανονικα επαφες 2 μερες μετα την εξεταση αλλα εβγαλα μυκητες λογω της αντιβιωσης και οι πιθανοτητες συλληψης μειωθηκαν:-(...

Link to comment
Share on other sites

Argyroula σ ευχαριστώ!:DΘα πάρω ένα παυσίπονο πριν καλού κακού,τόσα έχω καταπιεί στην ζωή μου άλλο ένα τι θα με κάνει:mrgreen: αλλά για τους μύκητες με προβλημάτισες.:?Τώρα τουλάχιστον ξεμπέρδεψες?Ταλαιπωρήθηκες πολύ?:-(Όσο για την σπερματέγχυση εννοείται πως πρέπει να γίνει έλεγχος ωορρηξίας με τον γιατρό σου!Τι...στον βρόντο θα γίνει η δουλειά?Αλήθεια πόσο καιρό προσπαθείτε και σκέφτεστε την σπερματέγχυση?Καλή επιτυχία και σε σένα!!!:D

Τarshou,έχεις δίκιο!Γι αυτό κι εγώ την κάνω σε μια περίοδο όπου η εγκυμοσύνη δεν παίζει λόγω αυξημένης προλακτίνης...αλλά και πάλι θα πάρω τις προφυλάξεις μου λόγω της αγωγής.Και η αλήθεια είναι πως ένας μήνας υπομονή δεν είναι τίποτα.Σ ευχαριστούμε!:D

Κοριτσακι μου εχουμε ελευθερες επαφες απο τον Φλεβαρη,αλλα επειδη ειμαι ανυπομονη,ξεκινησαμε πριν κλεισουμε χρονο τις εξετασεις...πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου για ολες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Γκρετάκι μου, ένα μήνα υπομονή?....Για τις επαφές μιλάς?...Γιατί εμένα μου είπαν για 2 μέρες να μην κάνω τίποτα, αλλά μετά μας έδωσε το ελεύθερο και είχαμε επαφές κανονικά. Πειράζει?....Και κάτι άλλο. Όταν μου έκλεισαν το ραντεβού μου είπαν ότι θα την κάνω 12η μέρα γιατί νωρίτερα δεν είχε ραντεβού. Τελικά μετά ανακάλυψα πως ήταν 13η μερα. Πειράζει?....Ξέρω πως πρέπει να γίνεται νωρίτερα (πχ. 9η μέρα).

Σόρυ αν σας ζάλισα!

Εικασίες έκανα κοριτσάκι μου για το πόσο περίπου κρατάει η επίδραση της ακτινοβολίας.Αν σου είπαν ότι μετά από 2 μέρες μπορείς άφοβα να έρθεις σε επαφή τρίτου τύπου:mrgreen:ε,τότε κάτι θα ξέρουν.Έπειτα εγώ θα κάνω υπομονή λόγω του ότι και να θέλω να μείνω αυτόν τον μήνα...δεν!

Τώρα για το πότε πρέπει να διενεργείται η σαλπιγγογραφία ξέρω ότι πρέπει να γίνεται 1 με 3 μέρες πριν την ωορρηξία,τοποθετώντας την λοιπόν την 9η σιγουρεύεις αυτόν τον παράγοντα.Διάβασα και τι κίνδυνος υπάρχει αν γίνει κοντά στην ωορρηξία αλλά δεν το συγκράτησα στην μνήμη μου:|.Αλλά μην ανησυχείς!Και γω πάντως μπερδεύτηκα με το διαγνωστικό που θα την κάνω...μου είπαν 3ήμερη απόχή απ το σεξ πριν την εξέταση:evil: και δεν θα πάρω αγωγή μετά το τέλος αυτής,ενώ ξέρω ότι κάτι τέτοιο είθισται...τι να πω?Θα δείξει!:cool:Και δεν με ζαλίζεις.νταξ?:-D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου εχουμε ελευθερες επαφες απο τον Φλεβαρη,αλλα επειδη ειμαι ανυπομονη,ξεκινησαμε πριν κλεισουμε χρονο τις εξετασεις...πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου για ολες μας!!!!

Τσ τσ τσ!Θα σε μαλώσω!Τέτοια καίλα για παιδί πια?Δε βλέπεις όοοοολες εμάς εδώ τι ψύχραιμα το αντιμετωπίζουμε?:mrgreen:΄Πλάκα κάνω κοριτσάκι μου!Κι εμείς ένα εξάμηνο προσπαθούμε κοριτσάκι μου κι όπως βλέπεις θ ανέβω τα βουνά στο τέλος:cool:.Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας!:DΚαι ναι...τα μωρά μας εδώ γύρω είναι!Έχω μύτη εγώ!:mrgreen:

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Γκρετάκι μου, ένα μήνα υπομονή?....Για τις επαφές μιλάς?...Γιατί εμένα μου είπαν για 2 μέρες να μην κάνω τίποτα, αλλά μετά μας έδωσε το ελεύθερο και είχαμε επαφές κανονικά. Πειράζει?....Και κάτι άλλο. Όταν μου έκλεισαν το ραντεβού μου είπαν ότι θα την κάνω 12η μέρα γιατί νωρίτερα δεν είχε ραντεβού. Τελικά μετά ανακάλυψα πως ήταν 13η μερα. Πειράζει?....Ξέρω πως πρέπει να γίνεται νωρίτερα (πχ. 9η μέρα).

Σόρυ αν σας ζάλισα!

 

Καλημέρα κοριτσάρες μου...φατσουλα μου γλυκο μου Ναντιμοράκι τι κανεις?

Γκρετάκι όλα καλα..έχουμε να τα πουμε πολυ καιρο...

Αργυρούλα σε χαιρετω αν και δεν τα έχουμε πει ξανα..

Επειδή έκανα σαλπιγγογραφια πριν δυο μήνες στο Ιασω να σας βοηθήσω όσο μπορω...Φατσουλα οι γιατροι λένε να γινεται η εξέταση γύρω στην όγδοη με ένατη μέρα προκειμένου να αποκλείσουν το γεγονος να είσαι έγκυος....επομένως όσο αργότερα πας και έχει γίνει η ωορρηξία σου υπάρχει η πιθανότητα εγκυμοσύνης....και σε περίπτωση που είσαι έγκυος η ακτινοβολία που δέχεσαι κατα την εξέταση κάνει πολυ κακό στο έμβρυο....

Όσο για τις επαφές καλό θα ήταν να αφήσεις να περάσουν τρεις με τέσσερις μέρες για να αισθάνεσαι και εσυ καλήτερα...και τέλος μετα την εξέταση σου δίνουν να πάρει μια αντιβίωση για 2 μερούλες προκειμένουν να αποφύγουν καποια μόλυνση...Ελπίζω να σας βοήθησα....

ααααα....και μην ξεχάσετε να πάρετε παυσίπονο κανα 2ωρο πριν την εξέτση;)

Πολλα φιλλάκια

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Εγινα μόλις 39 χρόνών και μετά από 1,5 χρόνο γάμου, και πολλές μετρήσεις ημερών κλπ και επισκέψεις σε διάφορους γυναικολόγους, αποφασίσαμε, ότι πρεπει επιτελους να ελέγξουμε το θέμα απόκτησης παιδιου, πιο εντατικά. Σαλπιγγογραφία ήταν το τελευταίο που έπρεπε να κάνω σύνφωνα με το γιατρό μου και θα το κάνω τελικά σύντομα. Υπάρχει τρόπος πχ τοπική αναισθησί ή μέθη ώστε να είναι επώδυνη? Ακόμα και στο pap test, πονάω αρκετά και φοβάμαι πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κάνουν κάποιας μορφής αναισθησία για την συγκεκριμένη εξέταση. Κι εγώ πονάω στο pap test, αλλά τη σαλπιγγογραφία την έβγαλα άνετα. Είναι λίγο άβολη και υπάρχει ενόχληση, αλλά δεν πονάει υποχρεωτικά σε όλες τις κοπέλες. Αν προσπαθήσεις να είσαι χαλαρή (δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο, το ξέρω), θα τα πας καλά. Θα σε βοηθήσει κι αν πάρεις κάποιο παυσίπονο πριν την εξέταση, αλλά γι'αυτό θα έλεγα να επικοινωνήσεις με το κέντρο που θα κάνεις την εξέταση για να σου εξηγήσουν εκείνοι αν το επιτρέπουν και πιο παυσίπονο θα είναι αυτό.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου...φατσουλα μου γλυκο μου Ναντιμοράκι τι κανεις?

Γκρετάκι όλα καλα..έχουμε να τα πουμε πολυ καιρο...

Αργυρούλα σε χαιρετω αν και δεν τα έχουμε πει ξανα..

Επειδή έκανα σαλπιγγογραφια πριν δυο μήνες στο Ιασω να σας βοηθήσω όσο μπορω...Φατσουλα οι γιατροι λένε να γινεται η εξέταση γύρω στην όγδοη με ένατη μέρα προκειμένου να αποκλείσουν το γεγονος να είσαι έγκυος....επομένως όσο αργότερα πας και έχει γίνει η ωορρηξία σου υπάρχει η πιθανότητα εγκυμοσύνης....και σε περίπτωση που είσαι έγκυος η ακτινοβολία που δέχεσαι κατα την εξέταση κάνει πολυ κακό στο έμβρυο....

Όσο για τις επαφές καλό θα ήταν να αφήσεις να περάσουν τρεις με τέσσερις μέρες για να αισθάνεσαι και εσυ καλήτερα...και τέλος μετα την εξέταση σου δίνουν να πάρει μια αντιβίωση για 2 μερούλες προκειμένουν να αποφύγουν καποια μόλυνση...Ελπίζω να σας βοήθησα....

ααααα....και μην ξεχάσετε να πάρετε παυσίπονο κανα 2ωρο πριν την εξέτση;)

Πολλα φιλλάκια

Με ρώτησαν αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης και φυσικά απάντησα όχι, μιας και μου είχαν απαγορεύσει επαφές για 12 μέρες, δηλαδή απ'την 1η μέρα του κύκλου. Εγώ τελικά κάνω ωορηξία γύρω στην 16η μέρα. Ελπίζω να μην έχω κάνει γκάφα...!

Βάλε Παναγία μου, το χέρι σου, να πάνε όλα καλά...!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κάνει γκάφα. Μια χαρά τα έκανες. Δε σε ρωτάνε ποτέ πόσες μέρες διαρκεί ο κύκλος σου (αν και πάντα είχα τα ερωτηματικά μου γι'αυτό, γιατί φαντάζομαι ότι κανονικά θα έπρεπε να παίζει ρόλο), οπότε σημαίνει ότι μάλλον δεν τους ενδιαφέρει. Αρκει να απέχεις όσο καιρό σου πούνε και η εξέταση να γίνει εντός των ημερών που ορίζουν. Μια χαρά.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...