Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

καλησπερα εχει κανει καποια κοπελα σαλπιγγογραφια να μου πει εμπειρια? Πρεπει να κανω συντομα και μολις το εμαθα τρελαθηκα εχω διαβασει οτι ποναει τοσο πολυ που κλαιω και τρεμω.εδω το παπ ποναει και ενοχλει.ποσο μαλλον αυτο.Μπορειτε να με διαφωτισετε?Διαβασα οτι ποναει τοσο πολυ που δεν υποφερεται.Γινεται να κανω κατι να μην πονεσω?:roll:

 

Για λίγα δευτερόλεπτα αισθάνθηκα και γω πολύ έντονο πόνο περιόδου, όχι όμως κάτι ανυπόφορο. Είχα πάει και γω μέσα στο άγχος και στον πανικό εξαιτίας όσων είχα διαβάσει, αλλά πραγματικά δεν επαληθεύτηκαν...

Σου συνιστώ ψυχραιμία και να πάρεις τα παυσίπονα που θα σου πει ο γιατρός σου πριν την εξέταση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα εχει κανει καποια κοπελα σαλπιγγογραφια να μου πει εμπειρια? Πρεπει να κανω συντομα και μολις το εμαθα τρελαθηκα εχω διαβασει οτι ποναει τοσο πολυ που κλαιω και τρεμω.εδω το παπ ποναει και ενοχλει.ποσο μαλλον αυτο.Μπορειτε να με διαφωτισετε?Διαβασα οτι ποναει τοσο πολυ που δεν υποφερεται.Γινεται να κανω κατι να μην πονεσω?:roll:

 

Κι εγώ κοπέλα μου την εκανα στο μητέρα πήγαινα με τρελό άγχος αλλα δεν πόνεσα με τα παυσίπονα που μου είχαν πει. Νιώθεις λίγο πόνο περιόδου. Να φανταστείς όταν μου ειπαν οτι τελειώσαμε δεν το πίστευα έλεγα δεν θα πονέσω δηλαδή?

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει κανει καποια κοπελα σαλπιγγογραφια να μου πει εμπειρια? Πρεπει να κανω συντομα και μολις το εμαθα τρελαθηκα εχω διαβασει οτι ποναει τοσο πολυ που κλαιω και τρεμω.εδω το παπ ποναει και ενοχλει.ποσο μαλλον αυτο.Μπορειτε να με διαφωτισετε?Διαβασα οτι ποναει τοσο πολυ που δεν υποφερεται.Γινεται να κανω κατι να μην πονεσω?:roll:

 

Καλώς την ..κ ω την τρίτη το πρωί έχω ραντεβού στο Αλεξάνδρας να την κάνω, αλλά δεν με φοβίζει ο πόνος, αντεχω, είμαι γεμάτη τατουάζ να φανταστεις.. Τεράστια τα οποία πιστεύω ότι οονεσαν πιο πολύ...εγώ έχω τρελλη αγωνία κ άγχος για το αποτέλεσμα...κ αν βγει χάλια;είμαι ικανη να πεθάνω εκεί επί τόπου..ο θεός να μας λυπηθεί...

Link to comment
Share on other sites

καλα εχω τρελλη αγωνια για αυριο για την σαλπιγγογραφια...φοβαμαι τοσο πολυ για το τι θα μου βρουν..κ αν βρουν βουλωμενες σαλπιγγες?παναγια μου! ειμαι στην δουλεια κ δεν μπορω να δουλεψω..:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καλα εχω τρελλη αγωνια για αυριο για την σαλπιγγογραφια...φοβαμαι τοσο πολυ για το τι θα μου βρουν..κ αν βρουν βουλωμενες σαλπιγγες?παναγια μου! ειμαι στην δουλεια κ δεν μπορω να δουλεψω..:confused::confused::confused::confused:

 

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη, οτι αν εχεις βουλωμένες σάλπιγγες σου εγκρίνουν άμεσα την εξωςωματικη. Καλή επιτυχία παντως με θετική σκέψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη, οτι αν εχεις βουλωμένες σάλπιγγες σου εγκρίνουν άμεσα την εξωςωματικη. Καλή επιτυχία παντως με θετική σκέψη!

δεν εχω καν συζητησει με τον αντρα μου για εξωσωματικη..εχω μεινει μαζι του εγκυος 2 φορες..κ ελπιζουμε να τα καταφερουμε φυσικα παλι..δεν ξερω..ο.τι ειναι γραφτο να γινει..ευχομαι να ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες μου κ να μην μου εγκρινουν τιποτα...χεχε;)

Link to comment
Share on other sites

heelp την έκανες? Πως πήγε?

 

δεν εχω καν συζητησει με τον αντρα μου για εξωσωματικη..εχω μεινει μαζι του εγκυος 2 φορες..κ ελπιζουμε να τα καταφερουμε φυσικα παλι..δεν ξερω..ο.τι ειναι γραφτο να γινει..ευχομαι να ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες μου κ να μην μου εγκρινουν τιποτα...χεχε;)

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

heelp την έκανες? Πως πήγε?

καλημερα! πηγα στηθηκα στο αλεξανδρας μεσα στην αγωνια κ το αγχος κ τελικα δεν μου την εκαναν επειδη δεν ειχα καλλιεργεια κολπικου υγρου!!! οποτε εχτες πηγα καπακια κ εκανα καλλιεργει κ αν βγει καλη κ καθαρη σημερα..κανω την εξεταση αυριο! παλι αγχος κ αγωνια..ειλικρινα δεν αντεχω αλλο..ευχομαι να βγει καλη κ να μην ξανασχοληθω με το θεμα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Whaat? Τι λες βρε heelp δεν το περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο...καλή επιτυχία με τη λαπαροσκόπηση, τα καλά νέα είναι ότι τώρα ξέρεις τι έφταιγε τόσο καιρό και δεν ήταν ούτε το άγχος ούτε οι ορμόνες αλλά κάτι πολύ συγκεκριμένο!! Είσαι πολύ κοντά στο μωράκι σου τώρα!

 

Ή δεξιά σάλπιγγα βουλωμενη, χαλί, πάω για λαπαροσκόπηση, έχει συμφισεις εύχομαι μη την χασω..

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Whaat? Τι λες βρε heelp δεν το περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο...καλή επιτυχία με τη λαπαροσκόπηση, τα καλά νέα είναι ότι τώρα ξέρεις τι έφταιγε τόσο καιρό και δεν ήταν ούτε το άγχος ούτε οι ορμόνες αλλά κάτι πολύ συγκεκριμένο!! Είσαι πολύ κοντά στο μωράκι σου τώρα!

δεν ξερω αν θελω να κανω παιδι πια..εχω χαθει λιγο στις σκεψεις μου..πλεον..θελω να ειμαι καλα..κουραστηκα..το μονο που θελω ειναι να μην χασω την σαλπιγγα μου.αυτο μονο..κ να σταματησω να κλαιω..γιατι εχω πλανταξει απο χτες...ειμαι τοσο μπερδεμενη κ θλιμμενη.

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε κορίτσι γιατί να στεναχωριέσαι, σκέψου ότι βρήκες την αιτία που δεν έμενες και πλέον δε θα ταλαιπωρηθείς άλλο με την αβεβαιότητα! Τώρα έχεις να παλέψεις με κάτι πολύ συγκεκριμένο, που διορθώνεται και εύκολα! Εκτός που μπορεί να σου αφαιρέσουν τις συμφήσεις στη λαπαροσκόπηση, μπορείς και να μείνεις έγκυος και με μία σάλπιγγα! Άσε που αν αποφασίσεις να κάνεις εξωσωματική θα σου την εγκρίνουν αμέσως κι αν την κάνεις σε δημόσιο δε θα πληρώσεις τίποτα! Εγώ στη θέση σου θα χαιρόμουν βρε heelp, θα σκεφτόμουν εγώ μωράκι θέλω, τη σάλπιγγα χωρίς μωρό τι να την κάνω?

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε κορίτσι γιατί να στεναχωριέσαι, σκέψου ότι βρήκες την αιτία που δεν έμενες και πλέον δε θα ταλαιπωρηθείς άλλο με την αβεβαιότητα! Τώρα έχεις να παλέψεις με κάτι πολύ συγκεκριμένο, που διορθώνεται και εύκολα! Εκτός που μπορεί να σου αφαιρέσουν τις συμφήσεις στη λαπαροσκόπηση, μπορείς και να μείνεις έγκυος και με μία σάλπιγγα! Άσε που αν αποφασίσεις να κάνεις εξωσωματική θα σου την εγκρίνουν αμέσως κι αν την κάνεις σε δημόσιο δε θα πληρώσεις τίποτα! Εγώ στη θέση σου θα χαιρόμουν βρε heelp, θα σκεφτόμουν εγώ μωράκι θέλω, τη σάλπιγγα χωρίς μωρό τι να την κάνω?

οταν ακουω την λεξη "εξωσωματικη" νιωθω αγχος..δεν θελωω..με τιποτα..

βγηκε η εξεταση κ λεει ικανοποιητικη βατοτητα αριστερης σαλπιγγας, βατοτητα δεξιας περιορισμενη..αρα δεν ειναι εντελως βουλωμενη..πφφ..θα δουμε..αυριο μεσημερι παω στον γιατρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!ευχομαι να σας βρισκω όλες καλά!

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη σαλπιγγογραφία και την καλλιεργεια κολπικού υγρου ,αν ειναι δυσκολες εξετασεις και αν πονέσατε κατα τη διαρκεια των εξετασεων αυτών.

 

Τα δικα μου περιθώρια χρόνου στενεύουν καθως ο Φλεβαρης του προγραμματισμου μου πλησιάζει και αν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη εως τότε πρεπει να κανω σαλπιγγογραφία.Η γυναικολογος ανεφερε πως καλο ειναι να κανω και καλλιεργεια κολπικου υγρου ,αλλα επειδη ειμαι λιγο φυγόπονη το παρέβλεψα.Βλεπω ομως εδω πως το ζητανε πριν την σαλπιγγογραφία,συνεπως ειναι απαραιτητο.

Η αλήθεια είναι πως πολύ τις φοβάμαι αυτές τις εξετάσεις..εχω ακουσει διαφορα απο κοπέλες που υπεφεραν την ωρα της εξετασης και το σκεφτομαι....

Όσο για το γεγονος οτι μετα την εξεταση αυτη πολλες κοπελες κατεφεραν να μεινουν εγκυες,μου το ειπε και εμενα η γυναικολογος μου.Ισως η επηρεια ειπε του φαρμακου και η κινητοποιηση των σαλπιγγων να επαιξαν ρολο στην γονιμοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!ευχομαι να σας βρισκω όλες καλά!

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη σαλπιγγογραφία και την καλλιεργεια κολπικού υγρου ,αν ειναι δυσκολες εξετασεις και αν πονέσατε κατα τη διαρκεια των εξετασεων αυτών.

 

Τα δικα μου περιθώρια χρόνου στενεύουν καθως ο Φλεβαρης του προγραμματισμου μου πλησιάζει και αν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη εως τότε πρεπει να κανω σαλπιγγογραφία.Η γυναικολογος ανεφερε πως καλο ειναι να κανω και καλλιεργεια κολπικου υγρου ,αλλα επειδη ειμαι λιγο φυγόπονη το παρέβλεψα.Βλεπω ομως εδω πως το ζητανε πριν την σαλπιγγογραφία,συνεπως ειναι απαραιτητο.

Η αλήθεια είναι πως πολύ τις φοβάμαι αυτές τις εξετάσεις..εχω ακουσει διαφορα απο κοπέλες που υπεφεραν την ωρα της εξετασης και το σκεφτομαι....

Όσο για το γεγονος οτι μετα την εξεταση αυτη πολλες κοπελες κατεφεραν να μεινουν εγκυες,μου το ειπε και εμενα η γυναικολογος μου.Ισως η επηρεια ειπε του φαρμακου και η κινητοποιηση των σαλπιγγων να επαιξαν ρολο στην γονιμοποιηση.

 

Καλησπερα Maralin.Οσον αφορα την καλλιεργεια κολπικου υγρου ειναι τοσο ευκολη και ανωδυνη,δεν θα καταλαβεις ποτε θα το παρουν.

Τωρα για τη σαλπιγγογραφια πολλες δεν καταλαβαν τιποτα και αλλες κατι για λιγο.Συνηθως δινουν παυσιπονα και δεν καταλαβαινεις και πολλα.Προσωπικα δεν μου ειπαν να παρω παυσιπονα και ενιωσα πονους περιοδου για λιγο.Μαλλον απο οτι καταλαβα,ημουν ισως απο τις λιγες.Δεν ειναι τιποτα μην το σκεφτεσαι.Οσον αφορα την γονιμοτητα μετα,πολλες εμειναν εγκυες μεσα στο τριμηνο.:wink:

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Maralin.Οσον αφορα την καλλιεργεια κολπικου υγρου ειναι τοσο ευκολη και ανωδυνη,δεν θα καταλαβεις ποτε θα το παρουν.

Τωρα για τη σαλπιγγογραφια πολλες δεν καταλαβαν τιποτα και αλλες κατι για λιγο.Συνηθως δινουν παυσιπονα και δεν καταλαβαινεις και πολλα.Προσωπικα δεν μου ειπαν να παρω παυσιπονα και ενιωσα πονους περιοδου για λιγο.Μαλλον απο οτι καταλαβα,ημουν ισως απο τις λιγες.Δεν ειναι τιποτα μην το σκεφτεσαι.Οσον αφορα την γονιμοτητα μετα,πολλες εμειναν εγκυες μεσα στο τριμηνο.:wink:

Αλήθεια?μου δινεις πολύ κουραγιο cat76!!!Ειλικρινά σε ευχαριστώ:)

Το μονο κινητρο να παω για την σαλπιγγογραφια ειναι να αυξησω λιγακι τις πιθανοτητες εγγυμοσυνης πριν προβω σε αλλες λυσεις πχ εξωσωματικη.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια?μου δινεις πολύ κουραγιο cat76!!!Ειλικρινά σε ευχαριστώ:)

Το μονο κινητρο να παω για την σαλπιγγογραφια ειναι να αυξησω λιγακι τις πιθανοτητες εγγυμοσυνης πριν προβω σε αλλες λυσεις πχ εξωσωματικη.:confused:

 

Ετσι ειναι οπως σου τα εγραψα.Να την κανεις και ευχομαι να μεινεις συντομα εγκυος!!

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!ευχομαι να σας βρισκω όλες καλά!

Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη σαλπιγγογραφία και την καλλιεργεια κολπικού υγρου ,αν ειναι δυσκολες εξετασεις και αν πονέσατε κατα τη διαρκεια των εξετασεων αυτών.

 

Τα δικα μου περιθώρια χρόνου στενεύουν καθως ο Φλεβαρης του προγραμματισμου μου πλησιάζει και αν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη εως τότε πρεπει να κανω σαλπιγγογραφία.Η γυναικολογος ανεφερε πως καλο ειναι να κανω και καλλιεργεια κολπικου υγρου ,αλλα επειδη ειμαι λιγο φυγόπονη το παρέβλεψα.Βλεπω ομως εδω πως το ζητανε πριν την σαλπιγγογραφία,συνεπως ειναι απαραιτητο.

Η αλήθεια είναι πως πολύ τις φοβάμαι αυτές τις εξετάσεις..εχω ακουσει διαφορα απο κοπέλες που υπεφεραν την ωρα της εξετασης και το σκεφτομαι....

Όσο για το γεγονος οτι μετα την εξεταση αυτη πολλες κοπελες κατεφεραν να μεινουν εγκυες,μου το ειπε και εμενα η γυναικολογος μου.Ισως η επηρεια ειπε του φαρμακου και η κινητοποιηση των σαλπιγγων να επαιξαν ρολο στην γονιμοποιηση.

 

 

Γεια σου Maralin,

 

Έχοντας κάνει σαλπιγγογραφία έχω να σου πω ότι εγώ προσωπικά δεν πόνεσα καθόλου, το μόνο που αισθάνεσαι και αυτό για μερικά δευτερόλεπτα είναι έναν έντονο πόνο περιόδου και τίποτα άλλο. Μετά ήμουν μια χαρά, περάστε σκουπίστε τελειώσατε. Να μην φοβάσαι καθόλου. ότι καλύτερο σου εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω μια μεγαλη απορια...εσεις που κανατε σαλπιγγογραφια και εχετε παρει φυσικα τις γνωματευσεις στα χερια σας...αναφερεται μηπως στις απαντησεις που σας δοθηκαν οτιδηποτε για τον τραχηλο...μου προταθηκε σαλπιγγογραφια για τον ελεγχο τυχον ανεπαρκειας τραχηλου...και δεν ξερω τι να κανω...

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω μια μεγαλη απορια...εσεις που κανατε σαλπιγγογραφια και εχετε παρει φυσικα τις γνωματευσεις στα χερια σας...αναφερεται μηπως στις απαντησεις που σας δοθηκαν οτιδηποτε για τον τραχηλο...μου προταθηκε σαλπιγγογραφια για τον ελεγχο τυχον ανεπαρκειας τραχηλου...και δεν ξερω τι να κανω...

 

Εμενα γραφει εκ του τραχηλου δεν παρατηρουνται παθολογικα ευρηματα.

Μετα αναφερει ξεχωριστα κοιλοτητες και σαλπιγγες.Δεν ξερω αν σε βοηθησα.Σιγουρα θα δειξει η σαλπιγγογραφια τοτε.

GdD5p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να κανω σαλπιγγογραφια γιατι δεν εχω προβλημα στη συλληψη.ειχα εναν προωρο τοκετο λογω ρηξης ημενων και επειδη μετα απο ενα 6μηνο δεν εχουμε βρει την αιτια...προταθηκε η σαλπιγγογραφια...μπερδεμα.εμπλεξα με πολλους γιατρους και εχω χασει τον ελεγχο.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...