Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΕΥΡΑ


apricot

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα και η δικιά μου λογική είναι αυτή. Είμαι κι εγώ εγωίστρια και φυσικά όλοι έχουμε τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα. Όμως όταν δε γίνεται έτσι στο σπίτι και έχεις δοκιμάσει το μάλωμα και την συζήτηση τί προτιμάς; να χωρίσεις ή να κάτσεις και να τα κάνεις όλα εσύ; αυτός είναι άλλος ένας τρόπος για να προσπαθήσεις να κάνεις καλύτερη την καθημερινότητά σου. Εσύ κι εγώ μπορεί να μην έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα με τους συζύγους μας, υπάρχουν άλλες κοπέλες όμως που το πρόβλημα είναι έντονο και έχουν δοκιμάσει διάφορους τρόπους. Ένας τρόπος είναι και αυτός.:P

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως κορίτσια τα έχω δει αλλιως τα πράγματα.

Στην αρχή, βλέποντας ότι ο άντρας μου κάνει τα μίνιμουμ δυνατά μέσα στο σπίτι, θύμωσα, μάλλωσα, έβρισα κ.λ.π. Σκέφτηκα όλα αυτά που λέτε και εσείς: "αφού δουλεύουμε και οι δύο γιατί έγώ να φτιάχνω και το σπίτι και τα παιδιά,γιατί όλα να μην πάνε δια δύο";

Στην πορεία είδα ότι οι σκέψεις αυτές με οδηγούν μόνο προς διαζύγιο ή αποξένωση με τον άντρα μου. Οπότε σκέφτηκα το γνωστό των ψυχολόγων: "Δεν πρέπει να κοιτάμε πώς θα αλλάξουμε τον αλλο αλλά πώς θα αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι σε μία σχέση". Οπότε εγώ κάνω αυτά που έχω να κάνω (και που ο άντρας μου δε θα υπηρχε περίπτωση από μόνος του να τα κάνει ποτέ) όπως σκούπισμα, σφουγγάρισμα, καθάρισμα μπάνιο και κουζίνα, δημιουργική απασχόληση των παιδιών, πλυντήρια και σιδέρωμα, ξεσκόνισμα και ένα κάρω άλλες οικιακές δουλειές με πολλή οργάνωση και προγραμμα από το οποίο φροντίζω να μη ξεφεύγω σε καμία περίπτωση. Και πιστέψτε με, έτσι τα προλαβαίνεις όλα, με το σωστό πρόγραμμα. Από την άλλη, τον άντρα μου τον έχω σπρώξει, χωρίς και ο ίδιος να το καταλάβει συνειδητά, προς κατευθύνσεις που χειρίζεται καλά: λαική, φαρμακείο, μανάβικο, σουπερμάρκετ με λίστα εννοείται πάντα έτοιμη γιατί αλλιώς παίρνει τα μισά ή λάθος πράγματα, παιδίατρος, πληρωμές λογαριασμών και ενοικίου, απασχόληση των παιδιών ενώ εγώ κάνω τις δουλειές μου (δηλαδή κυνηγητό και ουρλιαχτά και χοροπηδητό και χορός και αγκαλιές με παιδιά, δραστηριότητες στις οποίες όλοι μα όλοι οι άντρες είναι εξαιρετικά καλοί και τους ξεκουράζουν μετά τη δουλειά. Σε αντίθεση οι άντρες συνήθως βαριούνται να δείξουν βιβλία στα παιδιά ή να παίξουν μαζί τους ένα παιχνίδι εκμάθησης, παιχνίδια δηλαδή που απαιτούν εγκεφαλική δραστηριότητα). Επίσης τον βάζω με γλυκό και όμορφο τρόπο να μου κάνει λίγα αλλάγματα και πλυσίματα παιδιών, λίγα ταϊσματα με εννοείται τα φαγητά τους έτοιμα και στο χέρι γιατί αλλιώς τα κάνει αχταρμά, μαστορέματα στο σπίτι, συντήρηση του αυτοκινήτου, μαγείρεμα δικού μας φαγητού που και που (με εννοείται εμένα μετά να πλένω όλα τα σκεύη που χρησιμοποίησε γιατί βαριέται να πλένει πιάτα). Και πιστέψτε με, όλες αυτές οι δουλειές που σας προανέφερα τρώνε πολύ μα πάρα πολύ χρόνο που εγώ γλιτώνω και μπορώ να πάρω μία ανάσα ή να ασχοληθώ με άλλα πράγματα που αυτός δε θα έκανε ποτέ. Επίσης κατά καιρούς του υπενθυμίζω πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά του στο σπίτι, για να ενισχύω αυτή τη θετική του συμπεριφορά. Έτσι όλοι είμαστε αγαπημένοι και δε μαλλώνουμε σα το σκύλο με τη γάτα. Μπορεί να μη μοιραζόμαστε τις δουλειές στα δύο και τελικά εγώ να είμαι λίγο πιο κουρασμένη από αυτόν, αλλά και η δική του συνεισφορά είναι πολύ σημαντική. Σκεφτείτε να ήμουν τώρα π.χ. χωρισμένη και όλα αυτά να έπρεπε να τα κάνω μόνη μου, τί θα κέρδιζα? Και μη μου πειτε την ηρεμία μου γιατί σε αυτή την περίπτωση και αν θε είχα μετά ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ...

Συμπερασματικά, αν και μόνο τρία χρόνια παντρεμένη, πιστεύω ότι για να κρατηθεί ένας γάμος και η αγάπη σε ένα ζευγάρι, κανείς από τους δυο δεν πρέπει να μπει στη διαδικασία να μετράει στον άλλο σύντροφο: συναισθήματα, προθεσεις, πράγματα που γίνονται και πράγματα που δε γίνονται. Ο γάμος είναι θυσία και κατάργηση του εγώ για το καλό του εμείς. Βέβαια σε καμία περίπτωση οι θυσίες και οι υποχωρήσει δε θα πρέπει να γίνονται μόνο από τη μία πλευρά, γιατί τότε η ζυγαριά χάνει την ισορροπία της. Αλλά η ζυγαριά μπορεί να ισοοροπήσει ακομα και αν από τις δυο πλευρές δε βρίσκονται τα ίδια πράγματα ακριβώς στις ίδιες ποσότητες. Καταλαβαίνεται ελπίζω τί θέλω να πω.

Link to comment
Share on other sites

παντως για παραδειγμα αυτες τις μερες με δυο αρρωστα παιδια εχω να κοιμηθω 10 συνεχομενες μερες. καθολου ομως, ξαπλωνω στις 12 και μεχρι τις 6 που ξυπναω για τη δουλεια εχω ξυπνησει ενδιαμεσα 5-6 φορες!!!!!ειναι υπνος αυτο?καθε μιση με μια ωρα ξυπναω και εννοειται οτι μεσημερι για μενα δεν υπαρχει....:roll:

 

O ύπνος είναι η τρίτη βασικότερη ανάγκη του ανθρώπου μετά το οξυγόνο και το νερό οπότε λογικό είναι τα νεύρα σου να είναι χάλια. Δυστυχώς το έχω περάσει κι εγώ με παράλληλες αρρώστιες όμως τα παιδάκια δεν θα είναι για πάντα άρρωστα, άρα θέλει να κάνεις λίγο υπομονή (με την προϋπόθεση βέβαια ότι μετά δεν θα πάρεις σειρά εσύ ή ο άντρας σου). Εγώ πάντως όταν περνάω δύσκολες και στρεσογόνες καταστάσεις ντοπάρω τον εαυτό μου με δόσεις ευτυχίας και ονειρεύομαι. Ονειρεύομαι στιγμές της ζωής μου που πέρασα καλά και για κάποιο μικρό διάστημα με αυτό τον τρόπο γεμίζω χρώματα και αρώματα ευτυχίας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματικά, αν και μόνο τρία χρόνια παντρεμένη, πιστεύω ότι για να κρατηθεί ένας γάμος και η αγάπη σε ένα ζευγάρι, κανείς από τους δυο δεν πρέπει να μπει στη διαδικασία να μετράει στον άλλο σύντροφο: συναισθήματα, προθεσεις, πράγματα που γίνονται και πράγματα που δε γίνονται. Ο γάμος είναι θυσία και κατάργηση του εγώ για το καλό του εμείς. Βέβαια σε καμία περίπτωση οι θυσίες και οι υποχωρήσει δε θα πρέπει να γίνονται μόνο από τη μία πλευρά, γιατί τότε η ζυγαριά χάνει την ισορροπία της. Αλλά η ζυγαριά μπορεί να ισοοροπήσει ακομα και αν από τις δυο πλευρές δε βρίσκονται τα ίδια πράγματα ακριβώς στις ίδιες ποσότητες. Καταλαβαίνεται ελπίζω τί θέλω να πω.

Ποσο δικιο εχεις!πραγματι με τις φωνες δεν καταφερνουμε τιποτα και για αυτο προβληματιζομαι και εβαλα αυτο το post γιατι δεν θελω ουτε να χωρισω τον αντρα μου, ουτε να καταστρεψω την οικογενεια μου,απλα ψαχνω λυσεις...λυσεις που να καταφερω να εφαρμοσω:!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ Vagnasou. Με τρόπο κάνεις τον άντρα σου να ασχολείται με ότι μπορεί να κάνει. Αν μπορούσες να πάρεις και μια κοπέλα να καθαρίζει το σπίτι, πόσο ακόμα καλύτερα θα ήταν. Θα είχες περισσότερο χρόνο για όλους και πιο ξεκούραστη θα ήσουν. Αυτό εννοώ κι εγώ. Αν δεν προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιες να καλυτερέψουμε τη ζωή μας, ο άλλος πώς θα το κάνεί; Μια παροιμία λέει "το παιδί αν δεν κλάψει η μάνα του δεν το ταϊζει"(ή κάπως έτσι). Με τους καβγάδες και τα νεύρα δε βγαίνει τίποτα.:mrgreen:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιες να καλυτερέψουμε τη ζωή μας, ο άλλος πώς θα το κάνεί; Μια παροιμία λέει "το παιδί αν δεν κλάψει η μάνα του δεν το ταϊζει"(ή κάπως έτσι). Με τους καβγάδες και τα νεύρα δε βγαίνει τίποτα.:mrgreen:

 

Έτσι ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι και πρεπει να το καταλαβουμε.το θεμα ειναι πως το εφαρμοζουμε στη πραξη! παντως εγω σημερα αισθανομαι καλυτερα γιατι επιτελους ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ........μεγαλο πραγμα ο υπνος κοριτσια.:)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οπα κορίτσια Καλημέρα,

 

Εντάξει μπορέι να τον κατηγόρησα και εγώ τον άντρα μου για την συγκεκριμένη στιγμή αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν με βοηθάει και μπάνιο θα κάνει την μικρή και κρεββάτι θα στρώσει και πλυντήριο θα βάλει , άσε που το πλυντήριο πιάτων το έχει αναλάβει σχεδόν εξ'ολοκλήρου και με την μικρή θα παίξει και θα με δικαιολογήσει όταν θα έχω κάνει χάλια φαγητό.

Εντάξει μπορεί κάποιες στιγμές να με τρελλάινει αλλά προσπαθεί.Το καλό-κακό στη σχέση μας είναι ότι σχεδόν ενα μήνα είναι εδώ ένα μήνα λείπει λόγω δουλέίας οπότε απο την μια ανανεωνόμαστε απο την άλλη του λείπουμε αλλά και κάποιες στιγμές θέλει υπομονή μέχρι να ξανασυντονιστούμε και να ξαναλειτουργήσουμε σαν οικογένεια.

Ξέρετε τι έχω παρατηρήσει.Όταν λείπει ο άντρας μου είμαι πιο ήρεμη με το παιδί και γενίκα δεν έχω και πολλά νέυρα.:oops:Βέβαια είμαι υστερική με το σπίτι και την τάξη όποτε όταν λείπει όλλα ειναι στην θέση τους ίσως γιαυτό.:!::-(

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι και πρεπει να το καταλαβουμε.το θεμα ειναι πως το εφαρμοζουμε στη πραξη! παντως εγω σημερα αισθανομαι καλυτερα γιατι επιτελους ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ........μεγαλο πραγμα ο υπνος κοριτσια.:)

 

Μπράβο κορίτσι μου σου έυχομαι να κοιμάσαι κάθε μέρα και μετά να μου μάθεις τον τρόπο για να κοιμηθεί και η Νεφέλη μου μιας και 20τώρα μήνες 2 coniler χρειάζομαι η γυναίκα την εβδομάδα για να καλύψω τους κύκλους μου ;);)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εγω εχω δοκιμασει τα παντα και φωνες και μαλωματα και ναζακια.Τιποτα...Μια μερα θα ναι καλα και μετα παλι τα ιδια.Δεν εχβω πλεον διαθεση να ασχοληθω καθολου.Κανω οτι μπορω οσο ,μπορω μεχρι να κλαταρω τελειως.Πραγματικα βρε κοριτσια δεν με νοιαζει καθολου η σωματικη κουραση,δεν με νοιαζει ο υπνος οσο με νοιαζει το οτι δεν με καταλασβαινει καθολου.Ή λεει οτι καταλαβαινει αλλα στην πραξη τιποτα.Τοτυλαχιστον να εκτιμουσε αυτα που περναω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=Nefelirene;1294124

 

Ξέρετε τι έχω παρατηρήσει.Όταν λείπει ο άντρας μου είμαι πιο ήρεμη με το παιδί και γενίκα δεν έχω και πολλά νέυρα.:oops:Βέβαια είμαι υστερική με το σπίτι και την τάξη όποτε όταν λείπει όλλα ειναι στην θέση τους ίσως γιαυτό.:!::-(

εμενα ο δικος μου λειπει 24ωρο τουλαχιστον 2 φορες τη βδομαδα(στρατιωτικος) για βαρδια και αντιθετως με εσενα οταν λειπει με πιανει μουρλα και απελπισια γιατι τρεχω και δεν φτανω με τα δυο παιδια.παντως οταν ειχα και εγω μονο την κορη μου δεν ηταν ασχημα που ημουν μονη μου ,επαιζα μαζι της και κανανμε μαζι τις δουλειες..τωρα αυτο δεν γινεται με τιποτα αφου μια θελει το ενα να φαει μια θελει αλλαγμα το αλλο, μαγειρευω ταυτοχρονα και κραταω και το γιο μου αγκαλια και ειμαι και σε επιφυλακη να μην σκοτωθουν μεταξυ τους(τρελλοι καυγαδες γιατι ο μικρος πειραζει τη μεγαλη).

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δικος μου λειπει 24ωρο τουλαχιστον 2 φορες τη βδομαδα(στρατιωτικος) για βαρδια και αντιθετως με εσενα οταν λειπει με πιανει μουρλα και απελπισια γιατι τρεχω και δεν φτανω με τα δυο παιδια.παντως οταν ειχα και εγω μονο την κορη μου δεν ηταν ασχημα που ημουν μονη μου ,επαιζα μαζι της και κανανμε μαζι τις δουλειες..τωρα αυτο δεν γινεται με τιποτα αφου μια θελει το ενα να φαει μια θελει αλλαγμα το αλλο, μαγειρευω ταυτοχρονα και κραταω και το γιο μου αγκαλια και ειμαι και σε επιφυλακη να μην σκοτωθουν μεταξυ τους(τρελλοι καυγαδες γιατι ο μικρος πειραζει τη μεγαλη).

 

Ε και εμένα στο Πολεμικό Ναυτικό είναι.

Τώρα που το λές βέβαία εγώ μόνο με την μπουμπού τα καταφέρνω πολύ καλύτερα αν ήταν 2ε τότε θα άλλαζε το θέμα.Βέβαια τώρα που χρειάστηκαν νοσοκομεία κτλ.ήταν λίγο δύσκολα που είμασταν μόνες μας :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια τα έχω δει αλλιως τα πράγματα.

Στην αρχή, βλέποντας ότι ο άντρας μου κάνει τα μίνιμουμ δυνατά μέσα στο σπίτι, θύμωσα, μάλλωσα, έβρισα κ.λ.π. Σκέφτηκα όλα αυτά που λέτε και εσείς: "αφού δουλεύουμε και οι δύο γιατί έγώ να φτιάχνω και το σπίτι και τα παιδιά,γιατί όλα να μην πάνε δια δύο";

Στην πορεία είδα ότι οι σκέψεις αυτές με οδηγούν μόνο προς διαζύγιο ή αποξένωση με τον άντρα μου. Οπότε σκέφτηκα το γνωστό των ψυχολόγων: "Δεν πρέπει να κοιτάμε πώς θα αλλάξουμε τον αλλο αλλά πώς θα αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι σε μία σχέση". Οπότε εγώ κάνω αυτά που έχω να κάνω (και που ο άντρας μου δε θα υπηρχε περίπτωση από μόνος του να τα κάνει ποτέ) όπως σκούπισμα, σφουγγάρισμα, καθάρισμα μπάνιο και κουζίνα, δημιουργική απασχόληση των παιδιών, πλυντήρια και σιδέρωμα, ξεσκόνισμα και ένα κάρω άλλες οικιακές δουλειές με πολλή οργάνωση και προγραμμα από το οποίο φροντίζω να μη ξεφεύγω σε καμία περίπτωση. Και πιστέψτε με, έτσι τα προλαβαίνεις όλα, με το σωστό πρόγραμμα. Από την άλλη, τον άντρα μου τον έχω σπρώξει, χωρίς και ο ίδιος να το καταλάβει συνειδητά, προς κατευθύνσεις που χειρίζεται καλά: λαική, φαρμακείο, μανάβικο, σουπερμάρκετ με λίστα εννοείται πάντα έτοιμη γιατί αλλιώς παίρνει τα μισά ή λάθος πράγματα, παιδίατρος, πληρωμές λογαριασμών και ενοικίου, απασχόληση των παιδιών ενώ εγώ κάνω τις δουλειές μου (δηλαδή κυνηγητό και ουρλιαχτά και χοροπηδητό και χορός και αγκαλιές με παιδιά, δραστηριότητες στις οποίες όλοι μα όλοι οι άντρες είναι εξαιρετικά καλοί και τους ξεκουράζουν μετά τη δουλειά. Σε αντίθεση οι άντρες συνήθως βαριούνται να δείξουν βιβλία στα παιδιά ή να παίξουν μαζί τους ένα παιχνίδι εκμάθησης, παιχνίδια δηλαδή που απαιτούν εγκεφαλική δραστηριότητα). Επίσης τον βάζω με γλυκό και όμορφο τρόπο να μου κάνει λίγα αλλάγματα και πλυσίματα παιδιών, λίγα ταϊσματα με εννοείται τα φαγητά τους έτοιμα και στο χέρι γιατί αλλιώς τα κάνει αχταρμά, μαστορέματα στο σπίτι, συντήρηση του αυτοκινήτου, μαγείρεμα δικού μας φαγητού που και που (με εννοείται εμένα μετά να πλένω όλα τα σκεύη που χρησιμοποίησε γιατί βαριέται να πλένει πιάτα). Και πιστέψτε με, όλες αυτές οι δουλειές που σας προανέφερα τρώνε πολύ μα πάρα πολύ χρόνο που εγώ γλιτώνω και μπορώ να πάρω μία ανάσα ή να ασχοληθώ με άλλα πράγματα που αυτός δε θα έκανε ποτέ. Επίσης κατά καιρούς του υπενθυμίζω πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά του στο σπίτι, για να ενισχύω αυτή τη θετική του συμπεριφορά. Έτσι όλοι είμαστε αγαπημένοι και δε μαλλώνουμε σα το σκύλο με τη γάτα. Μπορεί να μη μοιραζόμαστε τις δουλειές στα δύο και τελικά εγώ να είμαι λίγο πιο κουρασμένη από αυτόν, αλλά και η δική του συνεισφορά είναι πολύ σημαντική. Σκεφτείτε να ήμουν τώρα π.χ. χωρισμένη και όλα αυτά να έπρεπε να τα κάνω μόνη μου, τί θα κέρδιζα? Και μη μου πειτε την ηρεμία μου γιατί σε αυτή την περίπτωση και αν θε είχα μετά ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ...

Συμπερασματικά, αν και μόνο τρία χρόνια παντρεμένη, πιστεύω ότι για να κρατηθεί ένας γάμος και η αγάπη σε ένα ζευγάρι, κανείς από τους δυο δεν πρέπει να μπει στη διαδικασία να μετράει στον άλλο σύντροφο: συναισθήματα, προθεσεις, πράγματα που γίνονται και πράγματα που δε γίνονται. Ο γάμος είναι θυσία και κατάργηση του εγώ για το καλό του εμείς. Βέβαια σε καμία περίπτωση οι θυσίες και οι υποχωρήσει δε θα πρέπει να γίνονται μόνο από τη μία πλευρά, γιατί τότε η ζυγαριά χάνει την ισορροπία της. Αλλά η ζυγαριά μπορεί να ισοοροπήσει ακομα και αν από τις δυο πλευρές δε βρίσκονται τα ίδια πράγματα ακριβώς στις ίδιες ποσότητες. Καταλαβαίνεται ελπίζω τί θέλω να πω.

 

Τα λες τέλεια απλά κάποια στιγμή που απο τα νεύρα μου ξεφέυγω τα ξεχνάώ και λειτουργεί το κόκκινο :twisted: και τρελλαίνομαι αλλά μετά απο 10λεπτά τα ξεχνάω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια τα έχω δει αλλιως τα πράγματα.

Στην αρχή, βλέποντας ότι ο άντρας μου κάνει τα μίνιμουμ δυνατά μέσα στο σπίτι, θύμωσα, μάλλωσα, έβρισα κ.λ.π. Σκέφτηκα όλα αυτά που λέτε και εσείς: "αφού δουλεύουμε και οι δύο γιατί έγώ να φτιάχνω και το σπίτι και τα παιδιά,γιατί όλα να μην πάνε δια δύο";

Στην πορεία είδα ότι οι σκέψεις αυτές με οδηγούν μόνο προς διαζύγιο ή αποξένωση με τον άντρα μου. Οπότε σκέφτηκα το γνωστό των ψυχολόγων: "Δεν πρέπει να κοιτάμε πώς θα αλλάξουμε τον αλλο αλλά πώς θα αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι σε μία σχέση". Οπότε εγώ κάνω αυτά που έχω να κάνω (και που ο άντρας μου δε θα υπηρχε περίπτωση από μόνος του να τα κάνει ποτέ) όπως σκούπισμα, σφουγγάρισμα, καθάρισμα μπάνιο και κουζίνα, δημιουργική απασχόληση των παιδιών, πλυντήρια και σιδέρωμα, ξεσκόνισμα και ένα κάρω άλλες οικιακές δουλειές με πολλή οργάνωση και προγραμμα από το οποίο φροντίζω να μη ξεφεύγω σε καμία περίπτωση. Και πιστέψτε με, έτσι τα προλαβαίνεις όλα, με το σωστό πρόγραμμα. Από την άλλη, τον άντρα μου τον έχω σπρώξει, χωρίς και ο ίδιος να το καταλάβει συνειδητά, προς κατευθύνσεις που χειρίζεται καλά: λαική, φαρμακείο, μανάβικο, σουπερμάρκετ με λίστα εννοείται πάντα έτοιμη γιατί αλλιώς παίρνει τα μισά ή λάθος πράγματα, παιδίατρος, πληρωμές λογαριασμών και ενοικίου, απασχόληση των παιδιών ενώ εγώ κάνω τις δουλειές μου (δηλαδή κυνηγητό και ουρλιαχτά και χοροπηδητό και χορός και αγκαλιές με παιδιά, δραστηριότητες στις οποίες όλοι μα όλοι οι άντρες είναι εξαιρετικά καλοί και τους ξεκουράζουν μετά τη δουλειά. Σε αντίθεση οι άντρες συνήθως βαριούνται να δείξουν βιβλία στα παιδιά ή να παίξουν μαζί τους ένα παιχνίδι εκμάθησης, παιχνίδια δηλαδή που απαιτούν εγκεφαλική δραστηριότητα). Επίσης τον βάζω με γλυκό και όμορφο τρόπο να μου κάνει λίγα αλλάγματα και πλυσίματα παιδιών, λίγα ταϊσματα με εννοείται τα φαγητά τους έτοιμα και στο χέρι γιατί αλλιώς τα κάνει αχταρμά, μαστορέματα στο σπίτι, συντήρηση του αυτοκινήτου, μαγείρεμα δικού μας φαγητού που και που (με εννοείται εμένα μετά να πλένω όλα τα σκεύη που χρησιμοποίησε γιατί βαριέται να πλένει πιάτα). Και πιστέψτε με, όλες αυτές οι δουλειές που σας προανέφερα τρώνε πολύ μα πάρα πολύ χρόνο που εγώ γλιτώνω και μπορώ να πάρω μία ανάσα ή να ασχοληθώ με άλλα πράγματα που αυτός δε θα έκανε ποτέ. Επίσης κατά καιρούς του υπενθυμίζω πόσο σημαντική είναι η συνεισφορά του στο σπίτι, για να ενισχύω αυτή τη θετική του συμπεριφορά. Έτσι όλοι είμαστε αγαπημένοι και δε μαλλώνουμε σα το σκύλο με τη γάτα. Μπορεί να μη μοιραζόμαστε τις δουλειές στα δύο και τελικά εγώ να είμαι λίγο πιο κουρασμένη από αυτόν, αλλά και η δική του συνεισφορά είναι πολύ σημαντική. Σκεφτείτε να ήμουν τώρα π.χ. χωρισμένη και όλα αυτά να έπρεπε να τα κάνω μόνη μου, τί θα κέρδιζα? Και μη μου πειτε την ηρεμία μου γιατί σε αυτή την περίπτωση και αν θε είχα μετά ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ...

Συμπερασματικά, αν και μόνο τρία χρόνια παντρεμένη, πιστεύω ότι για να κρατηθεί ένας γάμος και η αγάπη σε ένα ζευγάρι, κανείς από τους δυο δεν πρέπει να μπει στη διαδικασία να μετράει στον άλλο σύντροφο: συναισθήματα, προθεσεις, πράγματα που γίνονται και πράγματα που δε γίνονται. Ο γάμος είναι θυσία και κατάργηση του εγώ για το καλό του εμείς. Βέβαια σε καμία περίπτωση οι θυσίες και οι υποχωρήσει δε θα πρέπει να γίνονται μόνο από τη μία πλευρά, γιατί τότε η ζυγαριά χάνει την ισορροπία της. Αλλά η ζυγαριά μπορεί να ισοοροπήσει ακομα και αν από τις δυο πλευρές δε βρίσκονται τα ίδια πράγματα ακριβώς στις ίδιες ποσότητες. Καταλαβαίνεται ελπίζω τί θέλω να πω.

 

Τι στο καλό, υπαρχουν τέτοιοι άντρες?? από όλα αυτά που αναφέρεις αναλυτικά, εμενα ο δικός μου κάνει μόνο μία!! Το φαρμακείο, και αυτό επειδή είναι ακριβως κατω απο την δουλειά του κ μετά από πολλή μανούρα..

Και για να μην τον αδδικήσω, αν ειναι ΣΚ και πνίγομαι απο δουλειες μπορεί να κάνει 1-2 τσίσματα μέσα στο ΣΚ!!!

Μετά απο αυτό, μιλάμε για μοιρασιά ή απλά για το απόλυτο τίποτα???

Γιατί κ εγώ δεν έχω την απαίτηση να τα κάνουμε μισά μισά, αλλά απο εκεί μέχρι την πραγματικότητα απέχουμε χιλιόμετρα!!!

Αντε, καλό βράδυ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

χα χα.... τελικά όλοι είναι ψιλοχαζοχαρούμενοι... (οι άντρες μας!) Εμενα σήμερα έλειπε όλη μέρα στην δουλειά, ήρθε κατά τις 21.00, με βοήθησε να κάνουμε μπάνιο το παιδάκι μας, έπαιξε μαζί του και όταν πήγα να κοιμηθώ, κάτι τον ενοχλούσε στο κρεβάτι και μου λέει 'γιατί με ταλαιπωρείς?' ΘΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΝΑ μιλάμε γιατί η άλλη πλευρά είναι: ξύνησα στις 07.30 να ετοιμάσω το μικρό ( ο αντρούλης μου ξυπνάει κατά τις 09.30 γιατί πηγαίνει στην δουλειά πιο αργά). Πήγα στν δουλειά μου, γύρισα κατά τις 16.00 γιατί έπρεπε να φύγει η μάνα μου και πήρα το μικρό μαζί μου, στην δουλειά μου. Κατά τις 18.00 πήγαμε jumbo γιατί έπρεπε ναπάρω 2-3 πραγματάκια, κατά τις 19.00 γυρίσαμε, φάγαμε, παίξαμε,μάζεψα λίγο το σπίτι και ήρθε και ο άντρας μου. Και όλα αυτά στον όγδοο μήνα εγκυμοσύνης που λόγω φαλαινοποίησης δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου... και μου είπε ότι τον ταλαιπωρησα!!!! Για αυτό σας λέω, δεν έχουν συναίσθηση οι άνθρωποι, μην δίνετε σημασία. Όσο λιγότερα περιμένουμε από αυτόυς τόσο πιο λίγο θα νευριάζουμε. Οι άνθρωποι είναι στην κοσμάρα τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν έχουν συναίσθηση οι άνθρωποι, μην δίνετε σημασία. Όσο λιγότερα περιμένουμε από αυτόυς τόσο πιο λίγο θα νευριάζουμε. Οι άνθρωποι είναι στην κοσμάρα τους!

σε αυτον τον κοσμο μπορω να μετακομισω?ειμαι με voltaren γιατι ποναει η μεση μου ο καλος μου ειναι στον υπολογιστη χαλαρος και ανετος και εκανα μπανιο και τα δυο παιδια,η κορη μου 20 κιλα γαιδουρα να πρεπει να τη σηκωσω οπως και τον μικρο που εσκυβα μια ωρα στην μπανιερα.απο ποιον πλανητη ειναι?:confused:α! και χθες μου ειπε ή εγω ή τα νευρα μου να μενουν έξω απο το σπιτι.κορυφαια κατανοηση.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατανοηση ;Αυτην τη λεξη δεν την ξερουν.Αν καθοταν 3 μερες αυτοι και εκαναν αυτα που κανουμε εμεις θα αντεχαν;Θα ηταν μετα μες την καλη χαρα που εχουν την απαιτηση να ειμαστε εμεις;Με τιποτα,εδω παω για ψωνια και του αφηνω τη μικρη για 2 ωρες και γυρναω και ειναι πτωμα ο κυριος εκτος του οτι το σπιτι ειναι λες και επεσε βομβα.Αυτο που τους απασχολει ειναι να ανε να πιουνε να ........ και να περνανε αυτοι καλα.Και ασε εμας τις γυναικες να υποφερουμς ολα λες και μονοι μας καναμε τα παιδια ή ειμαστε μονο εμεις υπευθυνες για την ανατροφη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα αρτεμις , ειναι στρατιωτικος ο δικος σου ο αντρουλης ?? να ξερες ποσο σε νοιωθω , και μενα ειναι και αυτα τα 24ωρα και τα βραδυνα με τρελαινουνε και με αγχωνουνε οσο δεν φανταζεσαι , να και σημερα εχει βραδυνο και ειμαι κακα χαλια απο διαθεση , αρα και εσυ ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να παλευεις με 2 παιδακια . Εμενα ειναι και μικροτερα απο σενα και χωρις 2ο αμαξι δεν μπορουμε να κουνηθουμε γιατι με ταξι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια πλεον .Αυτο το μηνα (κατεξαιρεσιν προς Θεου δεν ειναι καθε μηνα ετσι) ειχε 5 βραδυνα και 1 υπηρεσια , ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ !!!!! ευτυχως σε νορμαλ μηνες εχει 1-2 υπηρεσιες το πολυ .

Link to comment
Share on other sites

grafistria ο δικος μου εχει 6-7 υπηρεσιες το μηνα!εκεινες οι μερες εχουν το ατελειωτο, αφου να φανταστεις παρακαλαω να ειμαι στη δουλεια.και να μην πω οτι οσες φορες εχουν αρρωστησει εχει παντα υπηρεσια. δεν ξερω πως γινεται....τετοια γκαντεμια!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Του ζήτησες να σε βοηθήσει;

οχι γιατι ειχαμε τσακωθει για την φραση που σας ανεφερα και δεν του μιλουσα.παντως αυτον οταν τον πιανει η μεση του δεν κανει τιποτα και μου λεει οτι απλα καθεται στο σπιτι για να μη μπει νοσοκομειο και να κανω σαν να μην ειναι εκει! εγω δεν εχω δικαιωμα ουτε να αρρωστησω ουτε τιποτα,μονο υποχρεωσεις εχω και κανενα δικαιωμα:twisted:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσεις ξάπλα στο κρεβάτι με αχ, βαχ, δε μπορώ να κουνηθώ, τι θα κάνει;

Το κακό είναι ότι επειδή εκείνοι όταν έχουν ένα βήχα πέφτουν τέζα ενώ εμείς με πυρετό κάνουμε αυτά που θα κάναμε και χωρίς, δεν το πιστεύουν ότι δεν είμαστε καλά αν δεν κρεβατωθούμε. Οπότε αν πέσεις στο κρεβάτι για 1-2 ώρες, μήπως το καταλάβει και δραστηριοποιηθεί; Και μετά σήκω και κάνε αυτά που θα έκανες, αλλά δείχνοντας και πάλι ότι δεν είσαι και πολύ καλά (για να μην ξαπλώσει εκείνος εφησυχασμένος ότι τώρα είσαι ΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

αγαπημενη μου terra ακομη και την Κυριακη που περπατουσα κουτσαινοντας αυτος πηγε και μαζευε σταφυλια και γυρισε το απογευμα.! τι πειραζει? αφου εγω κουβαλουσα τον μικρο αγκαλια ολη μερα γιατι ηταν και αρρωστος και δεν ξεκολουσε απο πανω μου.την Κυριακη ηταν το μονο βραδυ που τα εκανε αυτος μπανιο και αυτο γιατι τα ειχα παρει στο κρανιο και δεν χωρουσε αλλη στρατηγικη. να σημειωθει φυσικα οτι μετα ξαναεφυγε.....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πέσεις ξάπλα στο κρεβάτι με αχ, βαχ, δε μπορώ να κουνηθώ, τι θα κάνει;

Το κακό είναι ότι επειδή εκείνοι όταν έχουν ένα βήχα πέφτουν τέζα ενώ εμείς με πυρετό κάνουμε αυτά που θα κάναμε και χωρίς, δεν το πιστεύουν ότι δεν είμαστε καλά αν δεν κρεβατωθούμε. Οπότε αν πέσεις στο κρεβάτι για 1-2 ώρες, μήπως το καταλάβει και δραστηριοποιηθεί; Και μετά σήκω και κάνε αυτά που θα έκανες, αλλά δείχνοντας και πάλι ότι δεν είσαι και πολύ καλά (για να μην ξαπλώσει εκείνος εφησυχασμένος ότι τώρα είσαι ΟΚ).

 

Καλημέρα ,

Εγώ πάντως ετσι και πέσω τέζα ή πέσει η μικρή αρχίζει, που σε αυτό το σπίτι είμαι καταπιεσμένος να σας υπηρετώ και τις δύο , που συνέχεια είσαστε άρρωστες (γιατί πάντα μας τα χωνει και στις 2μαζί ακόμα και αν είναι μόνο η μια άρρωστη-σημειωτέον απο τότε που έχω γεννήσει ακόμα και με πυρετό όρθια έιμαι πάντα)που όλο κλεισμένος είμαι :twisted:Που μια βόλτα σαν άνθρωπος δεν μπορώ να πάω, που έχω χάσει τον ευατό μου , έχω χάσει τους φίλους μου:twisted::twisted::twisted::twisted:Α και όταν παίζει η ομάδα του ότι και να γίνει ο κόσμος να χαλάσει εκείνος θα πάει στο γήπεδο εξάλλου όπως λέει για καναδύο ωρίτσες δεν θα παιθάνουμε κίολας.:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πόσο σας νιώθω.Τελικά όλοι είναι ίδιοι.Εχθές του άφησα τον μικρό και πήγα μέχρι το φαρμακείο μαζί με την κόρη μου.Γυρνώντας άκουγα τον μικρό να κλαίει και αυτός καθότας στον υπολογιστή και κάτι χάζευε.Του λέω γιατί γκρινιάζει ο μικρός?Δεν ξέρω μου απαντάει.Και ξαναρωτάω γιατί δεν τον παίρνεις μια αγκαλίτσα?Και η θεική απάντηση : Γιατί πονάνε τα χέρια μου!!!!Που εγώ η κακομοίρα έχω μεγάλο πρόβλημα με το αυχενικό μου,τα χέρια μου και την μέση μου και σηκώνω 2 παιδιά το ένα 20 κιλά και το αλλό κοντά 8 σύν ότι συνεπάγεται στο σπίτι και κάθομαι η κακομοίρα επίσης αφού έχω κάνει 2 παιδιά μπάνιο τα έχω ταίσει τα έχω βάλει για ύπνο έχω πλύνει τα πιάτα και άλλα πολλά, και μου λέει το επίσης θεικό : Δεν μου φτιάχνεις 2 τοστάκια? Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.Συγκρατήθηκα πάρα πολύ (απόρησα βέβαια με τον εαυτό μου) και το απάντησα ότι τα τόστ δεν είναι παστίτσιο και μπορεί να τα φτιάξει και μόνος του!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...