Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτολοιμωξη μεγαλοκυτταροιου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω να δεις :lol: Ενταξει δεν τρομαξα κιολας αφου μου ειπαν οτι εκτος απο το ασβεστιο που εχει πεσει λιγο ολα ειναι οκ αλλα αν δεν το σιγουρευα θα εσκαγα. :?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια να ρωτησω κατι ο γιατροσ που με παρακολουθει στο νοσοκομειο μου ειπε την επομενη φορα που θα ξαναπαω δηλαδη στην 30 εβδομαδα για το ντοπλερ να παω μια γενικη ουρων και εξετασεισ για το τοξοπλασμα και cmv ενω αυτα στην αρχη του τριμηνου ητανε αρνητικα και τα δυο.δεν μου ειπε κατι οτι υπαρχει λογοσ αλλα εγω που ρωτησα τον γιατρο που με παρακολουθουσε πριν παω στο νοσοκομειο να επιλεξω γιατρο μου ειπε οτι εφοσον ηταν στην αρχη αρνητικα δεν επρεπε να σου πει να τα ξανακανεισ?λετε να υπαρχει καποιοσ λογος ανυσηχιασ?και δεν θα μου ελεγε κατι?η μηπωσ οι εξετασεισ αυτεσ γινονται σε καθε τριμηνο?να σας πω και τισ μετρησεισ να μου πειτε λιγο τη γνωμη σασ?

 

hc 262

fl 51.6

ac 215

 

fl/ac 0.241

hc.ac 1.221

989 gr

 

θελω επιγοντως τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να στο είπε γιατί έχει κάποια ένδειξη. Και εμένα δε μου ζητούσε ο γιατρός μου να κάνω επαναληπτικές. Έκανα από μόνη μου για τοξόπλασμα επειδή έχω γάτα. Τώρα πόσων εβδομάδων είσαι?

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να στο είπε γιατί έχει κάποια ένδειξη. Και εμένα δε μου ζητούσε ο γιατρός μου να κάνω επαναληπτικές. Έκανα από μόνη μου για τοξόπλασμα επειδή έχω γάτα. Τώρα πόσων εβδομάδων είσαι?

ρτωρα ειμαι 29 οι μερτρησηεισ ειναι απο 27+4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

θα ήθελα να σας πω κ εγώ την εφιαλτική κατασταση στην οποια ζω. Μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική, τελικά καταφερα να μείνω εγκυος σε διδυμάκια. Πριν την εξωσωματική επιβάλλεται να κάνεις κάποιες αιματολογικές εξετάσεις όμοιες με εκεινες του προγεννητικου. Τεσπα, πάω την 7 εβδομάδα κυησης στον γιατρο να μου γράψει τον προγεννετικό (σιγουρη οτι όλα είναι καλά, αφου πριν απο 6 μήνες το ειχα ελεγξει) κ οταν βγαινουν τα αποτελεσματα παθαμε σοκ....βγηκα θετική στον μεγαλοκυτταρικό ίο (πρωτη φορα τον ακουγα). Να σημειώσω οτι άλλαξα τον προηγουμενο γυναικολογο μου κ ο καινούργιος ηταν πεπεισμένος οτι την εξεταση για τον ιο την είχα κάνει στον έλεγχο για εξωσωματική...ελα μου ντε ομως που ο άλλος γιατρος ΞΕΧΑΣΕ να μου την γράψει!

Τωρα ζω μια κόλαση γιατι δεν ξέρω ποτε ακριβώς το κολλησα, να αναφέρω τις τιμές μου το Igm 1,7 με θετικό πάνω απο 1,2 και το Igg 23 με θετικό πάνω απο 8. Μου είπαν οτι μέσω τροφοβλάστης θα δώ αν πέρασε στους σάκους. Είμαι σε απογνωση γιατι πρέπει να περιμένω αλλες 2 εβδομάδες μέσα στο άγχος και την στεναχωρια. Ωρες ώρες νιώθω οτι κάθομαι άπραγη.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ήταν πολύτιμη.

Συγνωμα αν σας κούρασα αλλά έχω τραβήξει τόσα για να αποκτήσω τα μωράκια μου που όλο αυτο μου φαίνεται μια κακογουστη φάρσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

θα ήθελα να σας πω κ εγώ την εφιαλτική κατασταση στην οποια ζω. Μετα απο μια αποτυχημένη εξωσωματική, τελικά καταφερα να μείνω εγκυος σε διδυμάκια. Πριν την εξωσωματική επιβάλλεται να κάνεις κάποιες αιματολογικές εξετάσεις όμοιες με εκεινες του προγεννητικου. Τεσπα, πάω την 7 εβδομάδα κυησης στον γιατρο να μου γράψει τον προγεννετικό (σιγουρη οτι όλα είναι καλά, αφου πριν απο 6 μήνες το ειχα ελεγξει) κ οταν βγαινουν τα αποτελεσματα παθαμε σοκ....βγηκα θετική στον μεγαλοκυτταρικό ίο (πρωτη φορα τον ακουγα). Να σημειώσω οτι άλλαξα τον προηγουμενο γυναικολογο μου κ ο καινούργιος ηταν πεπεισμένος οτι την εξεταση για τον ιο την είχα κάνει στον έλεγχο για εξωσωματική...ελα μου ντε ομως που ο άλλος γιατρος ΞΕΧΑΣΕ να μου την γράψει!

Τωρα ζω μια κόλαση γιατι δεν ξέρω ποτε ακριβώς το κολλησα, να αναφέρω τις τιμές μου το Igm 1,7 με θετικό πάνω απο 1,2 και το Igg 23 με θετικό πάνω απο 8. Μου είπαν οτι μέσω τροφοβλάστης θα δώ αν πέρασε στους σάκους. Είμαι σε απογνωση γιατι πρέπει να περιμένω αλλες 2 εβδομάδες μέσα στο άγχος και την στεναχωρια. Ωρες ώρες νιώθω οτι κάθομαι άπραγη.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ήταν πολύτιμη.

Συγνωμα αν σας κούρασα αλλά έχω τραβήξει τόσα για να αποκτήσω τα μωράκια μου που όλο αυτο μου φαίνεται μια κακογουστη φάρσα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο καλή μου άλλά δεν θα κερδίσεις τίποτα με το να αγχώνεσαι. Σκέψου θετικά, να μην έχει περάσει το σάκο, να πάρεις αντιβίωση και να πάνε όλα καλά!! Προχθές μου έλεγε μια κυρία ότι όταν έκανε το γιο της, πριν 23 χρόνια!, το κόλλησε και της είπαν να κάνει έκτρωση. Εκείνη δεν έκανε φυσικά και έχει ένα κούκλο 23 χρονών. Και τότε δεν υπήρχαν ούτε υπέρηχοι, ούτε τροφοβλάστης. Σκέψου θετικά και να έχεις καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ βρε Aleca μου, προσπαθω να σταθω στα πόδια μου. Απλά έχω περάσει τόσα για να τα αποκτήσω κ πάνω που πήγα να χαρώ έτυχε αυτο. Με έχουν μπερδεψει κ με τις πιθανοτητες να περάσει στο σάκο, αλλοι μου λένε 30-40% και άλλοι απειροελάχιστες. Ο Θεος να με βοηθησει...!

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει κι εγώ μια ιστορία μιας κοπέλας που έκανε διακοπή της εγκυμοσύνης με μοναδική ένδειξη τη μόλυνσή της από μεγαλοκυτταροϊό κατά τη διάρκεια των πρώτων μηνών. Είχα τρομοκρατηθεί και το είχα συζητήσει με το γυναικολόγο μου, στον οποίο έχω μεγάλη εμπιστοσύνη ως προς την επιστημονική του κατάρτιση.

 

Αυτός ήταν κατηγορηματικός στο ό,τι η πιθανότητα μόλυνσης του εμβρύου σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πάρα πολύ μικρή. Σε περίπτωση μόλυνσης της μητέρας φυσικά θα παρακολουθήσουν το έμβρυο, όμως το πιθανότερο είναι ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με το διαδίκτυο στο πρώτο τρίμηνο υπάρχει π[ιθανότητα 10 -15 % να περάσει στο σάκο, με μεγαλύτερο κίνδυνο για το παιδί όσον αφορα το τι μπορεί να πάθει. Ενώ στο τελευταίο τρίμηνο υπάρχει πιθαν΄λοτητα 70% να κολλήσει το μωρό αλλά μπορεί να μην πάθει και σοβαρά πράγματα. Κάτι μου λέει όμως ότι θα είναι όλα καλά...περιμένουμε νέα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

BLUBLU αν ειναι πρωτολοίμωξη τότε έχεις 40 % πιθανότητες να περάσει στο έμβρυο και 10% να προκαλέσει κάποια βλάβη χωρίς να είναι ανιχνεύσιμη με κάποια εξέταση, υπέρηχο η άλλη αιματολογική. Τελική πιθανότητα βλάβης του εμβρύου 4% με τάσεις αύξησης. Αυτά μου είχει εμένα ο γιατρός μου. Έκανα 3 αμνιοπαρακεντήσεις, οι 2 ήταν για τον CMV και θεραπεία στο Αττικόν. Σήμερα έχω μια ύγιέστατη μπέμπα αλλά αστεία αστεία το 2008 το Παστέρ με έβλεπε πολυ συχνά σε πληροφορώ!

Δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα αλλά καλό θα ήταν να πήγαινες στο Αττικόν να σε δεί η λοιμωξιολόγος που με πηγαν και εμένα και της είμαι απόλυτα ευγνώμων. Ο Θεός στέλνει στον δρόμο μας ανθρώπους και μας βοηθούν στην ατυχία μας!!!

Δεν θέλω να θυμάμαι το άγχος και την αγωνία αλλά πιστεψέ με σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Αν θέλεις οτιδήποτε είμαι στην διαθεσή σου. Και εγώ με την ΝατασαΖ μίλησα και με βοήθησε αφάνταστα, καθώς είχε προηγηθεί η δική της εμπερία. Να πω άλλη μια φορά ευχαριστώ !!!

Καλή δύναμη μα την βοήθεια του θεού!!!

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μελισάνθη! Κ εγω έχω μιλήσει με την Νατασα και με την λοιμωξιολόγο απο το Αττικόν η οποία μου φάνηκε εξαίρετη. Δεν ξέρω με σιγουριά αν είναι πρωτολοίμωξη ή όχι αφού είμαι οι τιμές είναι σε οριακά επιπεδα. Απο την αλλη εβδομάδα θα κάνω την αμνιο να δουμε αν πέρασε στο εμβρυο.

Θυμάσαι να μου πεις τι τιμές είχες και σε ποια εβδομάδα της κύησης το ανακάλυψες? Οι αμνιοπαρακεντησεις σου τι έδειχναν? Αχ με έχει φάει το άγχος, δεν μπορώ να χαρω καθολου κ τιποτα. Δυστυχως δεν ειμαι απο Αθηνα αλλά απο βόρεια Ελλάδα. Θα κάνω την αμνιο κ αν δείξει οτι δεν πέρασε στο έμβρυο θα πάω στο Αττικόν για θεραπεια αλλιώς δυστυχως θα πρέπει να κάνω διακοπη και είναι κ διδυμάκια!

Να χαιρεσαι την μπεμπούλα σου!!!!

Κ να ευχαριστησω και εγω την Νατασα για την σημαντική της βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

ποσο χαρηκα για σενα δεν λεγεται εξαλλου τα εχουμε πει κ αλλου εμεις!

ολα θα πανε καλα κοπελαμου για ολα υπαρχει μια λυση κ τα 2μακια θα ερθουν σε λιγους μηνες να σε γεμισουν ευτυχια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια!

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε και μένα για τη γιατρό στο Αττικό που ασχολείται με τον cmv?

Έμεινα έγκυος τον περασμένο Ιούλιο αλλά στα μέσα του Σεπτέμβρη η κύηση παλινδρόμησε. Στον προγεννητικό έλεγχο που έκανα στις αρχές Σεπτεμβρίου βρέθηκα θετική και στα IgG και στα IgM αντισώματα. Το θέμα είναι ότι από τότε και μέχρι σήμερα κάνω κάθε 15 μέρες επαναληπτικές εξετάσεις στο Pasteur χωρίς ακομη να είναι ξεκαθαρισμένο πότε ακριβώς νόσησα. Θέλω να προσπαθήσω ξανά για μωράκι αλλά φοβάμαι μην τυχόν και είναι ενεργή η λοίμωξη. Τα IgM δείχνουν ότι μειώνονται και αυξάνονται τα IgG αλλά κατά 1-2 μονάδες κάθε 15νθήμερο. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ!

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πατουσιτσα μην αγχωνεσαι οσο μπορεις! Αν τα Igg πεφτουν σημαινει οτι η νοσος ειναι σε αποδρομη, αυτο πρακτικα σημαινει οτι το εμβρυο δεν κολλάει. Ψαξτο ομως οσο μπορεις πριν μεινεις εγκυος για να εισαι σιγουρη. Εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει για μια περιπτωση που ειχε τοξοπλασμα θετικο επι ενα χρονο κ στο διαστημα αυτο ειχε μεινει κανονικά εγκυος,χωρις προβλημα.

Σε μια περιπτωση, λεμε που εμενες τωρα εγκυος αυτο που θα σου ελεγαν να κανει θα ηταν αμνιοπαρακεντηση για να σιγουρευτουν οτι δεν περασε τον πλακουντα. Πιστευω οτι δεν πρεπει καθολου να σε αγχωνει.Ειναι κατι το οποιο θα φυγει.

Μιλα με τον γυναικολογο σου να σου πει την γνωμη του. Μου φαινεται οτι ειναι λιγο υπερβολικο να δινεις καθε 15 μερες αιμα.

Παντως μην αγχωνεσαι οσο μπορεις. Κ εγω τραβηξα πολλά με το συγκεκριμενο θεμα κ ανησυχουσα για τα μωράκια μου.

 

Σου ευχομαι μια εγκυμοσυνη συντομα!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε και μένα για τη γιατρό στο Αττικό που ασχολείται με τον cmv?

Έμεινα έγκυος τον περασμένο Ιούλιο αλλά στα μέσα του Σεπτέμβρη η κύηση παλινδρόμησε. Στον προγεννητικό έλεγχο που έκανα στις αρχές Σεπτεμβρίου βρέθηκα θετική και στα IgG και στα IgM αντισώματα. Το θέμα είναι ότι από τότε και μέχρι σήμερα κάνω κάθε 15 μέρες επαναληπτικές εξετάσεις στο Pasteur χωρίς ακομη να είναι ξεκαθαρισμένο πότε ακριβώς νόσησα. Θέλω να προσπαθήσω ξανά για μωράκι αλλά φοβάμαι μην τυχόν και είναι ενεργή η λοίμωξη. Τα IgM δείχνουν ότι μειώνονται και αυξάνονται τα IgG αλλά κατά 1-2 μονάδες κάθε 15νθήμερο. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Επικοινώνησε με αυτην την γιατρο που σου προτεινει η Νατάσα! Είναι πολυ καλή κ συζητησιμη.

Οσον αφορά το Παστερ, απο οτι ενημερωθηκα απο αρκετους γιατρους, δεν μπορουν να ξεκαθαρισουν σε πολλες περιπτώσεις ποτε κολλησες. Τετοια ηταν κ η δικη μου περιπτωση.Παντως η λοιμωξη ειναι ενεργη για 40-50 ημέρες, τοτε μπορει να κανει κακο στο εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με αυτην την γιατρο που σου προτεινει η Νατάσα! Είναι πολυ καλή κ συζητησιμη.

Οσον αφορά το Παστερ, απο οτι ενημερωθηκα απο αρκετους γιατρους, δεν μπορουν να ξεκαθαρισουν σε πολλες περιπτώσεις ποτε κολλησες. Τετοια ηταν κ η δικη μου περιπτωση.Παντως η λοιμωξη ειναι ενεργη για 40-50 ημέρες, τοτε μπορει να κανει κακο στο εμβρυο.

 

Καλημέρα Blublu! Θα της τηλεφωνήσω σίγουρα μπας και βγάλουμε καμία άκρη. Τι να σου πω, τα έχω παίξει τελείως!!!! Είμαι τόσο απογοητευμένη που ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Τη μία με πιάνει πανικος να το ψάξω όσο γίνεται και την άλλη θέλω να τα παρατήσω κι ό,τι γίνει... Την επόμενη Πέμπτη θα κάνω πάλι εξέταση στο Pasteur αλλά δεν περιμένω θεαματικά αποτελέσματα. Καναδυό μονάδες θα είναι πάλι η διαφορά!!! Έχω κάνει και PCR σε αίμα και ήταν αρνητικό. Αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο άραγε???

Η πρώτη αιμοληψία, οπότε και το εντοπίσαμε έγινε 3/9, έχουν περάσει δύο μήνες σχεδόν μπορεί να είναι ακόμη ενεργή? Απ΄άλλη κάπου διάβασα ότι τα IgM πρέπει να μηδενιστούν για να επιχειρήσεις εγκυμοσύνη! Άσε χάλια είμαι.......

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Είμαι σοκαρισμένη!! Μίλησα με τη γιατρό και τα νέα είναι εντελώς απογοητευτικά!!! Με βάση τις τιμές που τις έδωσα απο τις εξετάσεις μου θα πρέπει να επιδιώξω επόμενη εγκυμοσύνη κανονικά σε 1 χρόνο!!! Για να μην περιμένουμε βέβαια τόσο πολύ μου είπε σε 6 μήνες να ξανακάνω την εξέταση και να ξαναμιλήσουμε. Σε ένα χρόνο θα είμαι σχεδόν 39..... Έχω απογοητευθεί................................

kWrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις απογοητευτει???κακως ....45 ετων γεννησε η ξαδερφη μου (γιατρος παρακαλω)

και στα 49 μια πολυ καλη φιλη που παντρευτηκε αργα....

Ολα βαινουν καλως και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι......

η μητροτητα ειναι μαγικη οποτε και αν ερθει...και θα ερθει γιατι το θελεις πολυ και η παναγια δεν θα σε αφησει..θα στο χαρισει...μεινε δυνατη και πολεμα σε παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Ax το ειχα περασει κι εγω αυτο το αγχος απο λάθος εργαστηριου...ημουν 3 μηνων κια τα ειχα δει ολα...τι πισιαρ εκανα, τι κατι αλλα τεστ που κανουν μονο στο νοσοκομειο, τι καθηγητες ειχαμε παει...τζαμπα αγχος. Καλο ειναι να κανουμε προγεννητικο λοιπον..

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προς όλες τις μανούλες εκεί έξω... και τους μπαμπάδες αν θέλουν και μπορούν... Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!

Η κουμπάρα (και καλύτερή μου φίλη) χρειάστηκε να διακόψει την κύηση στους 3 μήνες, διότι το έμβρυο δεν ήταν όπως θα έπρεπε. Σε μετέπειτα εξετάσεις, ανακαλύψαμε ότι η κουμπάρα μου έπασχε από μεγαλοκυτταροϊό. Αν και έχει ήδη μία υγιέστατη μικρούλα και θέλει απεγνωσμένα να τις δώσει και ένα αδελφάκι, φοβάται ότι πλέον δεν θα μπορέσει να ξαναμείνει έγκυος. Ζητάω λοιπόν από όσες το έχουν ζήσει και παρ' όλα αυτά κατάφεραν να κάνουν παιδί, ή από όσους έχουν γνωστούς που το έχουν ζήσει, να μοιραστούν μαζί μας τις εμπειρίες τους, έτσι ώστε να της δείξω ότι το να ξαναμείνει έγκυος δεν είναι ακατόρθωτο. Σας ευχαριστώ όλες και όλους πάρα πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω στη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που ειχε αυτην την εκβαση η εγκυμοσυνη! θα κανει θεραπεια και μετα θα ξαναμεινει εγκυος χωρις κανενα προβλημα. Συνηθως μετα απο 3-4 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...