Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτολοιμωξη μεγαλοκυτταροιου


Recommended Posts

αχ Ηρώ, κοριτσι μου σε ευχαριτώ για την βοήθεια σου, ξερεις πώς είναι το μυαλο μου τρέχει συνέχεια στο χείροτερο, το αγχος με έχει συνέπαρει. είμαι ολη μέρα online περιμενοντας καποιος να μου πει κάτι, αν ειναι οι τιμες οντώς πολύ ψηλές, ψαχνώ για πληροφορίες σε ιατρικα site, εχω τρελάθει, την παρασκευη θα κανω το μεγάλο υπέρηχο.. ελπιζώ κατι να φανεί εκεί, και να ζητήσω τη γνώμη τη γνώμη του εμβρυόλογου μου.. θα δουμε τι να πώ..

 

θα σας ενημέρώσω..

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

πήρα χθές την επαναληπτική εξέταση Cmv και ειναι και πάλι θέτικη, οι τιμές είναι IgG - 10.5 και ΙgΜ - 1,27

Ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω παρακέντηση του ομφάλιου λώρου για να σιγουρευτούμε οτι όλα είναι κάλα, παράλληλα όμως μου είπε πώς αυτές οι τιμές είναι πολύ χαμήλες και πώς είναι βέβαιος πως δεν υπάρχει πρόβλημα, ωστόσο προτείνει παρακέντηση. Έχω αγχωθεί πάρα πάρα πάρα πολύ !!! Ξέρει καμιά σας αν όντως είναι χαμηλές αυτές οι τιμές??? Είχε καμιά αυτόν τον ιο στην εγκυμοσύνη της?? υπήρξαν προβλήματα ??? αχ!!! έχω φοβηθεί πάρα πόλυ...[/b]

 

συγνωμη καλη μου για την ασχετοσυνη μου..αλλα τι ειναι αυτο??απο τι εξεταση το ανακαλυπτουν???τι τοξοπλασμα ειναι????ειμαι ασχετη....σε ποια εβδομαδα εισαι??

 

Οι πιο ψείρες γιατροί ζητούν εξέταση τοξοπλάσματος και CMV κάθε μήνα, αν και το πρώτο τρίμηνο είναι το πιο επικίνδυνο. Χαρούλα όλα θα πάνε καλά, μπορείς να ανατρέξεις και στο ποστ μιας κοπέλας που είχε το ίδιο πρόβλημα και τελικά όλα καλά. Νομίζω είναι στην παρούσα ενότητα

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα μου καταλαβαίνω απόλυτα. Είχαμε κι εμείς την ατυχία να κολλήσουμε τον ιό. Έχω αντίστοιχο post πιο κατω στο "κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης" με θέμα CMV κι εγκυμοσύνη. Διαβασε το αν θέλεις και αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω τα τηλ των γιατρών μου, που έκανα τη θεραπεία να επικοινωνήσεις. Σου εύχομαι μεσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να γεννησεις ένα υγιέστατο παιδάκι....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Νατάσα,

 

Διαβασά το post σου ελπίζω να πάνε όλα καλά και με μας..πφφφφ το αγχος δε περιγράφεται... αν χρείαστω τα τηλ απο τους γιατρους θα σου στειλω pm αν και μ΄νω Θεσσαλονικη, αλλά αν χρειαστεί οχι Αθήνα αλλα μέχρι τον Αρη θα πάω... ευχαριστώ και πάλι και να σου ζήσει το ζουζουνι σου

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσάκι μου!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αφού έζησα τα ίδια και το άγχος ήταν τρελό :shock:

Υπήρξε και γιατρός που με απογοήτευσε, αλλά εκ των υστέρων ακολούθησα ρητά τις οδηγίες του νέου μου γιατρού και άλλων ειδικών, έκανα και όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και όλα πήγαν καλά ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ!

Από τότε αποφάσισα ότι για κάθε περίπτωση υγείας θα επιλέγω τον γιατρό που θα μου εμπνεει εμπιστοσύνη και θα τον πιστεύω, διότι διαφορετικά θα το χάσω το μυαλουδάκι μου. Ε, κάτι ξέρουν και αυτοί περισσότερο από εμάς που μας τρώει το άγχος!

Όλα, λοιπόν, θα πάνε καλά και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου :D:D

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικά έκανα την αμνιοπαρακέντηση και όλα είναι καλά με το αγοράκι μου! δεν έχει περάσει ο ιος μέσα. ουφφφ κοριτσιά ήταν μια φρίκη η αναμονή..

ελπίζω να μην έχουμε άλλα προβλήματα με αυτό το θέμα..

age.png

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D

Μπράβο xaroula77!!!!!

Μακάρι αυτή να ήταν η τελευταία δοκιμασία που θα περάσεις ή όλες οι επόμενες να έχουν εξίσου αίσια κατάληξη!

Και τώρα χαλάρωσε και απόλαυσε το ζουζουνάκι σου χωρίς άγχος και στενοχώρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι για σενα και το μωράκι σου χαρούλα.

Χωρις να θέλω να σε αγχώσω, στο Αττικό παρόλο που βγαίνει αρνητική η αμνιοπαρακέντηση, κάνουνε τη θεραπεία με τις σφαιρίνες μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Για να δυναμώσει ο πλακούντας.

Ότι πει όμως και ο γιατρός σου. Αυτός ξέρει καλύτερα από όλους την πορεία σου.

Καλή συνέχεια....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην έχουμε άλλα προβλήματα με αυτό το θέμα..

 

Να μην ελπιζεις απλα.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

:wink: Διωξε το αγχος αν και καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο.Εδω εγω που δεν περασα τετοια αγωνια και περιμενα πως και πως να περασει ο μηνας για να παω στην γιατρο και να μου επιβεβαιωσει οτι ολα πανε καλα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟ ΑΥΤΟ. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΠΕΒΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ. ΗΠΙΑΜΕ ΧΑΠΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Ή ΘΑ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΞΑΝΑ Ή ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΡΡΩΣΤΟ ΜΩΡΟ.

ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΑΠΟΒΑΛΛΩ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ 1 ΜΗΝΑ.

ΕΡΩΤΗΣΗ : ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΜΕΝΑ Ή ΑΔΙΚΑ ΕΠΙΝΑ ΧΑΠΙΑ ΤΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ???

ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ Κ ΗΠΙΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΧΑΠΙΑ.

ΤΩΡΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΩΡΗΣΕ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ. ΤΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

Baby λυπάμαι για ότι πέρασες.

Δεν ξέρω κατά πόσο φταίει ο CMV για τις αποβολές. Εμένα μου είχαν πει ότι επηρεάζει την ανάπτυξη και την υγεία του εμβρύου. Όσο για τη θεραπεία, εγώ έπαιρνα μια φορά το μήνα ενδοφλέβια σφαιρίνες, όχι χάπια. Δεν ξέρω το γιατρό σου αλλα θα σου πρότεινα, ειδικά αν είσαι Αθήνα, να επικοινωνήσεις με τους λοιμοξιολόγους στο Αττικό, που είναι εξειδικευμένοι στο θέμα. Αν θέλεις να μιλησουμε και να σου δώσω τα τηλέφωνά τους.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει καμια περιπτωση που εγκυος να κολλησε cmv για πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη της, 3ο με 4ο μηνα. Εχει κολλησει μια κολλητη μου και απο αυτα που διαβασα στενοχωρηθηκα γιατι δε το πηρε χαμπαρι νωρις και τωρα θα το κοιτανε απο τον υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

Από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε η κατραπακιά..Δύσκολο πράγμα η εγκυμοσύνη.Σας είχα γράψει πριν 2-3 μέρες άλλο μήνυμα με θέμα 'αγχος για την εγκυμοσύνη' όπου από την πολύ κούραση είχα υγρά καφέ, ο γιατρός μου έδωσε φάρμακα, ακινησία και την επόμενη μέρα(χτεσ δηλαδή) να κάνω τον υπέρηχο του 1ου τριμήνου για να δούμε αν το μωρό είναι καλά..Τρελό άγχος μέχρι να φτάσει η ώρα της εξέτασης και τι αποδείχθηκε:Το μωρό είναι μια χαρά, κουνιόταν κι όλας σε τέλεια θέση και τέλεια θέση ο πλακούντας..η μαμά είναι η άρρωστη.Βγήκα θετική στον ίό CMV ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟ (πώς στο καλό το λένε ούτε ξέρω) με ενδείξεις cmv-g 0.78 (< 0.4) kai cmv-m 37.3 (<15).Ο g είναι στον παρελθόν και ο m ο τρέχων.Άρα καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ενεργό ιό. Το πρωί ξαναέδωσα αίμα για να δούμε αν κατεβαίνουν ή αν ανεβαινουν.τα αποτελέσματα αύριο.Ο γιατρός είπε ότι αν ανεβαίνουν οι τιμές, θα ξαναδώσω αίμα σε 2 εβδομάδες και τότε σε εγκυμοσύνη 13 εβδομάδων θα μου κάνει έκτρωση....Αν κατεβαίνουν οι τιμές θα κάνουμε στην 17 εβδομάδα αμνιοκεντηση κι αν όλα είναι καλά θα γεννήσω.Αν φανεί κάτι κακό στην αμνιοκέντηση θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό στην 17 εβδομάδα και φυσικά το παιδί θα πεθάνει.Δεν μπορώ να το παλέψω:Βοήθεια θα πάθω έμφραγμα..................................................................................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε καλα και να γεννησεις ενα τελειομηνο και υγιες μωρακι.Μην εισαι απαισιοδοξη,μην στεναχωριεσαι,προσπαθησε να δειξεις κουραγιο...Το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα πρεπει να το κανεις γιατι αν δεν εχεις κατι τοτε μπορει να βλαψεις με την κακη ψυχολογια το μωρο σου...Ο θεος και η σκεψη μας ειναι μαζι σου....

Link to comment
Share on other sites

neamanoula, γεια σου!

 

Είμαι σίγουρη πως τα νέα των τελευταίων ημερών σε τάραξαν και σε έχουν αγχώσει τρομερά. Όμως ένα έχω να σουν πω, δεν ξέρω τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα, οφείλεις όμως να ηρεμήσεις, να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ 2Η ΓΝΩΜΗ.

 

Σε ότι προβλημα προέκυψε σε μένα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έπαιρνα και 2η γνώμη και συνήθως ήταν καθησυχαστική.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, να είσαι αισιόδοξη και να θυμάσαι πως υπάρχουν άνθρωποι εδώ να σε ακούσουν και να σε ηρεμήσουν αν και όσο μπορούν!!!

 

Να΄σαι καλά και συ και το ζουζουνάκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

κα΄τ' αρχήν ηρέμησε, ότι είναι να συμβεί θα συμβεί αλλά να ξέρεις ότι με το τόσο άγχος που έχεις επιβαρρύνεις την κατάσταση!

 

τον ιό αυτόν έχω ακούσει οτι τον είχαν κι άλλες κοπέλες κι όλα πήγαν καλά!

θα σκέφτεσαι πάντα θετικά

να έχεις πίστη , κι αν αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει , ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ, και το πιστεύω αυτό

Ηρέμησε , όλα θα πάνε καλά , θα δείς

 

και ο γιατρός σου κακώς που σου τα τραγικοποιήσε απο τόσο νωρίς τα πράγματα, πρώτα βλέπουμε τα πρώτα αποτελέσματα κι ύστερα μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτεσαι θετικα και οπως ειπε και μια αλλη κοπελα, να παρεις οπωσδηποτε δευτερη γνωμη.

 

Μια γνωστη μου τα ιδια τραβηξε με εσενα, εκανε 2 αμνιοπαρακεντησεις και τελικως αλλαξε γιατρο γιατι δεν ηταν τιποτα. Γεννησε ενα υγιεστατο αγορακι, τελειομηνο και ολα πηγανε καταπληκτικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κατι γι αυτον τον ιο, το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει αμεσα να παρεις κ μια δευτερη γνωμη για να εισαι σιγουρη οτι ολα αυτα που σου ειπε ο γιατρος σου ισχυουν, η εαν θα εκανε κι αλλος γιατρος το αναλογω στην ιδια περιπτωση.

Παντως μην τρελαινεσαι γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα, κ πιστευω οτι ολα θα πανε καλα,ασε που πλεον ολα αντιμετωπιζονται

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ αλλά είναι η 4ή μου εγκυμοσύνη και σε όλες τις προγεννητικές που έκανα ΠΑΝΤΑ ήμουν θετική στον Κυτταρομεγαλοϊό (ο ιός του φιλιού όπως μου είπε ο γυναικολόγος), σε διαβεβαιώ ότι εγκυμοσύνη σου δεν κινδυνεύει, πάρε και μία δεύτερη γνώμη οπωσδήποτε πριν κάνεις οτιδήποτε!!!!

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είπαν ότι μου βρήκαν ένα μικρόβιο το ουρεόπλασμα αν θυμάμαι σωστά και ο γιατρός με πανικόβαλε ότι αυτός ο ιός "τρυπάει" τον αμνιακό σάκο και πεθαίνει το μωρό! ΜΠΟΥΡΔΕΣ (συγνώμη κιόλας) πήρα αντιβίωση για 1 μήνα και ο γιος μου είναι μια χαρούλα. Στις επόμενες εγκυμοσύνες ήμουν αρνητική στην συγκεκριμένη εξέταση. Έχω καταλήξει λοιπόν ότι πριν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε το χειρότερο είναι προτιμότερο να πάρουμε και άλλη γνώμη. Αν και αντιλαμβάνομαι το άγχος σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα παιρνω πραγματικα με καποιους γιατρους που τρομοκρατουν γυναικες σε τοσο ευαισθητη φαση!! Στα ειπε ολα αυτα χωρις καν να ξερει τι αποτελεσματα θα εχεις; Δεν μπορουσε να περιμενει; Ελεος δηλαδη ρε παιδια! Αν θες τη γνωμη μου ΜΠΟΥΡΔΕΣ!! Ολα καλα θα πανε, θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνετε..Αλλά με αυτά που μου είπε ο γιατρός έχω τόσο πολύ απογοητευτεί..Και κυρίως με έχει πιάσει το παράπονο..Τί έχω κάνει για να μου αξίζει κάτι τέτοιο::Το ξέρω χαζή ερώτηση αλλά ΄'ετσι το νιώθω..Μου είπε ο γιατρός ότι είναι ένας ιός που μπορεί να τον κολλήσεις από τα πάντα..Από τρόφιμα, από το σάλιο( πχ.όταν σου μιλάνε μεταφέρονται στον αέρα σταγονίδια)κλπ.Δεν βρίσκεις από πού κόλλησες..Εγώ γενικά πάντα μου πρόσεχα...Τα πάντα, από σχέσεις με το άλλο φύλο, πάντα μακροχρόνιες και με προφύλαξη, από τα φαγητά, από το ότι δεν πάω σε ξένες τουαλέτες, αλλάζω σαν υστερική μαγιώ 8 φορές στην παραλία, πάντα βαμβακερά εσώρουχα, άνετα κι όχι σφιχτά ρούχα...Δεν ξέρω τώρα παραλογίζομαι και μπορεί να μην έχουν σχέση όλα αυτά αλλά με πιάνει το τεράστιο παράπονο και λέω άλλες δεν προσέχουν τίποτα και κάνουν ότι ναναι..κάπνιζουν στην εγκυμοσύνη και δεν παθαίνουν τίποτα ...κι εγώ...που πρόσεχα τόσο από πού:::Μεγάλη περίπτωση να το κολλήσεις και από παιδιά...Συγγνώμη που σας πρήζω αλλά μέχρι αύριο νομίζω ότι θα σας βομβαρδίζω συνέχεια..Εύχομαι καμιά σας να μην νιώσει ποτέ αυτά που νιώθω εγώ τώρα...Σίγουρα θα πάω και σε 2ο γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...