Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτολοιμωξη μεγαλοκυτταροιου


Recommended Posts

CMV ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟ (πώς στο καλό το λένε ούτε ξέρω) με ενδείξεις cmv-g 0.78 (< 0.4) kai cmv-m 37.3 (<15).Ο g είναι στον παρελθόν και ο m ο τρέχων.

 

Αυτές τις τιμές σίγουρα τις έχεις γράψει σωστά; Μήπως ειναι ανάποδα;

 

Η ΧΡΙΣΤΙΝΑ31 έχει δικιο, αυτές οι τιμές σε συνδυασμό με το 12 για IgG που δίνεις στη συνέχεια, δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους. Κάπου έχει γινει λάθος.

 

Απο οτι βλέπω εισαι Θεσσαλονίκη, αλλά μπορείς να στείλεις αίμα για εξέταση στο Παστερ, επειδή εχω περάσει μια παρόμοια περιπέτεια παλιότερα και έτρεχα στο Παστέρ, θυμάμαι πως έρχονταν δείγματα απο διάφορα μέρη της Ελλάδος για εξετάσεις. Ή μπορείς να κάνεις απλά μια ακόμα επανάληψη να δεις τελικά τι ισχύει.

 

Πάντως αν ισχύουν οι δεύτερες τιμές τότε η λοίμωξη ειναι ΠΟΛΥ παλιά, δεν έχεις να ανησυχείς καθόλου για την εγκυμοσύνη σου, ουτε καν άμνιο να κάνεις.

 

Επίσης οι γυναικολόγοι δεν ειναι τοσο "ειδικοί" στο να ερμηνεύουν τέτοια αποτελέσματα. Θα έλεγα να μιλήσεις είτε με έναν γενετιστή, είτε με κάποιον ειδικό μικροβιολόγο.

Η κορούλα μου ειναι 6 χρονών και ο μικρός μου 3μιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια οι τιμες είναι σωστές. Αυτά τα νούμερα έχουν γραφτεί με ανεξίτηλο στυλό στο μυαλό και στην καρδιά μου και δεν τα ξεχνάω. Αυτές είναι είναι οι τιμές. Η πρώτη εξέταση έγινε στο ΙΚΑ η δεύτερη σε ιδιωτικό ιατρείο μικροβιολόγου. Ο γιατρός μου είπε ότι τον ιό τον κόλλησα περίπου ΜάιΟ. Εγώ από Θεσ/νίκη πώς μπορώ να στείλω στο pasteur στην Αθήνα?Κι είναι κλινική εξειδικευμένη σε αυτό? Κάτι ανάλογο στην Θεσ/νίκη έχετε να μου προτείνετε? Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες πληροφορίες για τη ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ.

 

 

There are several methods of detecting a cytomegalovirus (CMV) infection:

 

Antibody testing

Two types of CMV antibodies may be found in the blood: IgM and IgG. IgM antibodies are the first to be produced by the body in response to a CMV infection. They are present in most individuals within a week or two after the initial exposure. IgM antibody production rises for a short time period and declines. Eventually, after several months, the level of CMV IgM antibody usually falls below detectible levels. Additional IgM are produced when latent CMV is reactivated. IgG antibodies are produced by the body several weeks after the initial CMV infection to provide long-term protection. Levels of IgG rise during the active infection, then stabilize as the CMV infection resolves and the virus becomes inactive. Once a person has been exposed to CMV, they will have some measurable amount of CMV IgG antibody in their blood for the rest of their life. CMV IgG antibody testing can be used, along with IgM testing, to help confirm the presence of a recent or previous CMV infection.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου εγω στη θεση σου δεν θα εμπιστευομουνα εξεταση στο ΙΚΑ. Μαλλον η δευτερη εξεταση που εγινε σε ιδιωτικο εργαστηριο ειναι και η σωστη. Σημαντικες εξετασεις αποφευγε να τις κανεις στο ΙΚΑ. Οπως λεει και η Χριστινα που εξαλλου ειναι και η δουλεια της οι δυο εξετασεις συγκρινομενες μεταξυ τους δεν κολλανε καθολου. Το ινστιτουτο pasteur σ' αυτες τις περιπτωσεις δινει ξεκαθαρες απαντησεις. Θα σου προτεινα να τους παρεις ενα τηλεφωνο να ζητησεις οδηγιες αποστολης δειγματος.

 

Παρε εδω:Αθήνα 115 21 Τηλ: (+30) 210 6478800 Fax: (+30) 210 6425 038 ...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου εγω στη θεση σου δεν θα εμπιστευομουνα εξεταση στο ΙΚΑ. Σημαντικες εξετασεις αποφευγε να τις κανεις στο ΙΚΑ.

 

.

 

 

δυστυχως , θα συμφωνησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψέμματα ψέμματα κορίτσια!! Ο εγκέφαλός μου έχει κολλήσει!! Την πρώτη εξέταση δεν την έκανα στο ΙΚΑ αλλά στο νοσοκομείο Ιπποκράτειο. Περιπλέκουν τα πράγματα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θελω να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει καμια περιπτωση που εγκυος να κολλησε cmv για πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη της, 3ο με 4ο μηνα. Εχει κολλησει μια κολλητη μου και απο αυτα που διαβασα στενοχωρηθηκα γιατι δε το πηρε χαμπαρι νωρις και τωρα θα το κοιτανε απο τον υπερηχο.

 

 

Αγαπητή φίλη,

 

προσπάθησε να στηρίξεις την φίλη σου, γιατί είναι το πιο σημαντικό. Και εγώ προσβλήθηκα απο τον CMV στον 4ο μήνα και στις 22.07.08 γέννησα μια υγιέστατη μπέμπα. Πρέπει να σου πω, πως με βοήθησε πάρα πολύ και η ΝατάσαΖ που μου συνέστησε την ιατρό του Νοσ/μείου Αττικόν. Εκεί ακολούθησα και την θεραπεία για τον ιό αλλά έκανα και 2 αμνιοπαρακεντήσεις για να διαπιστώσουμε ότι δεν πέρασε στο έμβρυο ο ιός. Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ. !!!!

Να πάνε όλα καλά!

Μελισσάνθη!!!

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Μελισσάνθη,

έχω μίλήσει και με την Νατάσσα.

Η φίλη μου δε δέχτηκε να κάνει αμνιοπαρακέντηση και βλέπει την ανάπτυξη του μωρού από τον υπέρηχο και μόνο. Μέχρι στιγμής μου λεει όλα καλά, θεραπεία δεν έχει κάνει γιατί ο γιατρός της είπε ότι ήταν αργά.

 

Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το μωράκι είναι στα κατώτερα όρια σε σχέση με το βάρος. Νομίζω ότι αρχικά έπαιρνε πιο εύκολα βάρος. Οι γιατροί δε βλέπουν κάτι, τουλάχιστον απ'οτι μου είπε. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το δικο μου μωρο στα κατωτερα φυσιολογικα ορια βάρους ήταν. Δεν νομιζω ότι υπάρχει λόγος ομως ανησυχιας για αυτο. Εξαλλου αφου παρακολουθειται, όλα καλα....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

θελω να σας ρωτησω αν εχετε ακουσει καμια περιπτωση που εγκυος να κολλησε cmv για πρωτη φορα στην εγκυμοσυνη της, 3ο με 4ο μηνα. Εχει κολλησει μια κολλητη μου και απο αυτα που διαβασα στενοχωρηθηκα γιατι δε το πηρε χαμπαρι νωρις και τωρα θα το κοιτανε απο τον υπερηχο.

 

Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα? Τί εννοείς ότι θα το κοιτάνε μόνο από τον υπέρηχο? Από πού αλλού θα μπορούσαν 3-4 μηνών να βλέπουν την ανάπτυξή του? Κοίτα εγώ πέρασα μία φρίκη όταν μέσα από τις πρώτες εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι είχα περάσει αυτόν τον ιό πολύ κοντά με την έναρξη της εγκυμοσύνης μου. Μπορεί και να συνέπεσαν δηλαδή μιας και στον 2 μήνα είχα ήδη αναπτύξει αντισώματα. Γνώμη μου είναι να μην φρικάρει η κοπέλα, δύσκολο, και σίγουρα να παρακολυθείται συχνά από εξετάσεις, να πάρει και δεύτερη γνώμη γιατρού κ.α.Δηλαδή να μην το αφήσει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και πιτσεύω ότι θα πάνε καλά γιατί και παλιά που μιλούσα με τα κορίτσια για αυτό, πλέον η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ και μπορεί να σε βοηθήσει στις περισσότερες περιπτώσεις. Αρκεί να το παρακολουθείς. Να πάνε ΟΛΑ καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλες- ους σας. Εύχομαι παρά το άγχος σας όλα να πηγαίνουν καλά με τις εγκυμοσύνες σας. Είμαι πατέρας 2 κοριτσιών και τώρα η σύζυγος μου είναι 5 μηνών στο τρίτο. Έχουμε κάποια ευρήματα, που μας αγχώνουν και θά΄θελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Στο υπέρηχο του 4ου μήνα φάνηκε ότι το αμνιακό υγρό ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά. Μετά 2 βδομάδες κάναμε το β' επιπέδου, που έδειξε πως η ανάπτυξη του εμβρύου υπολείπεται κατά 2 βδομάδες. Κάναμε επί τόπου λήψη τροφοβλάστης και τα πρώτα αποτελέσμα βγήκαν οκ. Τώρα ο γιατρός λέει να δούμε για CMV και για θρομβοφιλία μήπως ευθύνονται. Τι προοπτικές υπάρχουν να πάνε όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες- ους σας. Εύχομαι παρά το άγχος σας όλα να πηγαίνουν καλά με τις εγκυμοσύνες σας. Είμαι πατέρας 2 κοριτσιών και τώρα η σύζυγος μου είναι 5 μηνών στο τρίτο. Έχουμε κάποια ευρήματα, που μας αγχώνουν και θά΄θελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Στο υπέρηχο του 4ου μήνα φάνηκε ότι το αμνιακό υγρό ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά. Μετά 2 βδομάδες κάναμε το β' επιπέδου, που έδειξε πως η ανάπτυξη του εμβρύου υπολείπεται κατά 2 βδομάδες. Κάναμε επί τόπου λήψη τροφοβλάστης και τα πρώτα αποτελέσμα βγήκαν οκ. Τώρα ο γιατρός λέει να δούμε για CMV και για θρομβοφιλία μήπως ευθύνονται. Τι προοπτικές υπάρχουν να πάνε όλα καλά;

 

νομιζω πως καθε περιπτωση ειναι μοναδικη,και μαλλον ο πιο καταλληλος να σου απαντησει ειναι ο ιδιος ο γυναικολογος σας....παρτε και μια δευτερη γνωμη ,αν δεν σας ικανοποιουν οι απαντησεις του!ελπιζω να πανε ολα καλα!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου φίλη,

 

καλημσπέρα! Συγνώμη που δεν σου έγραψα πιο νωρίς αλλά ήμουν λίγο αρρωστούλα.!!!!

Όσον αφορά το βάρος και η δική μου μπέμπα ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά όρια και τελικά γεννήθηκε 2700/52εκ και 15 ημέρες νωρίτερα από την Π.Η.Τ.. Όμως και τις απαρίτητες εξετάσεις έκανα στο Παστέρ που ζήτησαν οι γιατροί (μαιευτήρας + παθολοόγος) και την θεραπεία στο Αττικόν για την ενδυνάμωση στον πλάκούντα. Ευτυχώς που υπήρχε η ΝατάσσαΖ και με βοήθησε με την παρόμοια εμπειρία της.

Και για το καλό όλων θα πρέπει να απευθυνόμαστε εκει(Νοσ/μείο Αττικόν) στην κλινική της κας Γιαμαρέλου, καθώς γίνεται μια σημαντική προσπάθεια καταγραφής και αντιμετώπισης από τους γιατρούς με στόχο την θεραπεία σε έγκαιρα στάδια για την αποφυγή οποιασδήποτε βλάβης, η οποία δύδκολα ανιχνεύται σε υπέρηχους (π.χ. απώλεια ακοής, νοητική καθυστέρηση, παράλυση κλπ),.

Το άσχημο με αυτό τον ιό είναι ότι συνήθως είναι ύπουλος και ακόμα πιο δύσκολο να ανιχνευτούν έγκαιρα οι συνεπειές του και αν έχει περάσει τότε σίγουρα κάπου θα κάνει ζημιά μου είχε πει ο γιατρός μου, ο οποίος ήταν κάθετος σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος στην αμνιοπαρακέντηση στον 6ο μήνα. Θα γινόταν διακοπή της εγκυμοσύνης μου είπε πολύ ωμά για να καταλάβεις πόσο δεν έπαιζε με αυτό το θέμα.

 

Η μπέμπα μου σήμερα είναι 4 μηνών και αναπτύσσεται φυσιολογικά και την θηλάζω. Επίσης, έκανα όλες τις εξετάσεις στο παιδί όταν γεννήθηκε στο Αττικόν φυσικά !! και ησύχασα τελείως !!

 

Εύχομαι και πάλι η φίλη σου να είναι καλά με το μωράκι της να την βοηθήσει ο θεός να κρατήσει ένα υγιές και χαρούμενο μωράκι στην αγκαλιά της.

Φιλια!

 

Μελισσάνθη

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια τελικά γέννησε η φίλη μου και το μωράκι είναι μια χαρά κατά τα λεγόμενα των γιατρών. Ξέρετε αν μπορεί να εμφανιστεί κάτι κακό αργότερα στη ζωή του;

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι. Όλα καλά θα πάνε από δω και πέρα.

Εμάς μας είχαν πάρει αίμα στο νοσοκομείο για να βεβαιωθούν ότι ο ιος δεν είχε περάσει στο μωρό. Όταν ήταν 3-4 μηνών του κάναμε ακουόγραμμα στο Παίδων, το οποίο βγήκε πολύ καλό. Θα έπρεπε να το επαναλάμβάνουμε ανα εξάμηνο μέχρι τα δύο, αλλά το αμελήσαμε γιατί έπρεπε να ναρκωθεί το μωρό. Και ο παιδίατρος είπε θα του κάνουμε κάτι εξετάσεις για την ακοή όταν χρονίσει. Όλα προληπτικά βεβαίως, για να μην αγχωνόμαστε εμείς οι γονείς...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω γιατί γενικα΄αγχώνομαι πολύ, με όσα διαβάζω, τελικά καλύτερα να μην ξέρουμε τόσα...αν κάποιος έχει τα αντισώματα πρέπει να ξανακάνε τις εξετάσεις για τυχόν αναζωπύρωση??είναι πιθανή η αναζοπύρωση?πάει δεν μπορούμε να χαρούμε καθόλου τελικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για διαφωτιστε και μενα

 

 

Πηρα σημερα κατι αποτελεσματα για τον κυτταρομεγαλοιο. Η κοπελα στο μικροβιολογικο μου ειπε οτι ειναι οκ. Το ιδιο και η βοηθος του γιατρου. Με τον ιδιο δεν μιλησα.

 

 

Ηταν δυο τυποι κυτταρομεγαλοιου

 

Η εξεταση ηταν για το αν εχω αντισωματα

 

στον πρωτο τυπο δεν ηταν αρνητικη αλλα ουτε θετικη ηταν στην ενδειξη αμφιβολο ( 10 εως 15 ηταν η τιμη και ειχα 14.2)

 

 

το αλλο ηταν αρνητικο.

 

 

Δηλαδη σημαινει οτι τον ενα τυπο δεν τον εχω περασει οποτε δεν εχω αντισωματα ενω για τον αλλο παιζεται?

 

 

HEEEEEEELLLLLLLP!!!!!!!! :shock:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βρηκα στο ιντερνετ το IgG ειναι το γενικα και το IgM το τωρα. Οποτε μαλλον το γενικα ηταν αμφιβολο (ισως να εχω περασει τη λοιμωξη στο παρελθον) και το τωρα αρνητικο. Και γενικα οτι εινα κατι πολυ σοβαρο στην εγκυμοσυνη και δεν παιζεις μ αυτο. Οπότε δεν ειναι δυνατον και η μικροβιολογος και η μαια του γιατρου να μου ειπαν οτι ειναι ενταξει. Την αλλη φορα που ειχα ζαχαρο 104 η κοπελια μου ειπε να περιμενω δυο λεπτα να μιλησω με το γιατρο ενω σημερα μου ειπε οτι ειναι οκ. Τι αχγος κι αυτο... :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το IgG αναφέρεται στο αν υπάρχουν αντισωματα, εχοντας περάσει τη λοιμωξη στο παρελθόν. Αφου λοιπόν έχεις αντισωματα και τώρα δεν νοσεις (οπως φαινεται από το IgM) δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας. αν ηταν θα σου το έλεγε ο γιατρος σου. Ακου κι εμενα που μόλις πήρα τα αποτελεσματα και τον πήρα τηλ αρχίσαμε το ρέξιμο.....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελα που δεν θυμαμαι ποιο ηταν ποιο? :shock: Υποθετω οτι το IgG ηταν το αμφιβολο και το IgM το αρνητικο ακομα και οι μικροβιολογοι τα ξερουν αυτα. Δεν ειναι δυνατον να υπηρχε προβλημα και να μου ελεγε οτι μου λειπει λιγο ασβεστιο. :roll: Αναρωτιεμαι ποτε το περασα εγω αυτο το πραγμα και δεν το πηρα χαμπαρι.... :shock:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρουλακι. Δεν το παιρνεις χαμπάρι πότε περνας τον ατιμο τον ιο. Συνηθως λένε σε μικρή ηλικια. Εγω ήμουν από τις εξαιρεσεις. Οι λοιμωξιολογοι που με παρακολουθουσαν κατάλαβαν ποτε περιπου τον κολλησα από της τιμες IgG IgM.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το IgG αναφέρεται στο αν υπάρχουν αντισωματα, εχοντας περάσει τη λοιμωξη στο παρελθόν. Αφου λοιπόν έχεις αντισωματα και τώρα δεν νοσεις (οπως φαινεται από το IgM) δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας. αν ηταν θα σου το έλεγε ο γιατρος σου. Ακου κι εμενα που μόλις πήρα τα αποτελεσματα και τον πήρα τηλ αρχίσαμε το ρέξιμο.....

 

Μολις τηλεφωνησα στη μικροβιολογο και μου ειπε ακριβως τα ιδια. Εχω καποια παλια αντισωματα κι αυτα χαμηλα ενω το αιμα μου ειναι αρνητικο. Ουφ ηρεμησα... :D

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...