Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Καλησπέρα καλή χρόνια με θετικές χοριακες για όλες σας.Εγώ έκανα σπερματεχυση- εξωσωματική με μεγάλο πρωτόκολλο - με μικρό πρωτόκολλο κ τελικά απέκτησε το αστεράκια μου σε φυσικό κύκλο αιτία υπό γονιμότητας άγνωστη όλες οι εξετάσεις καλές.Να σκεφτόμαστε θετικά κ θα έρθουν όλα θετικά κ οταν πέφτουμε ψυχολογικά κ δεν είναι λίγες οι φορές να σκέφτεστε το στόχο σας κ θα πραγματοποιήθει εγώ εννέα χρόνια περίμενα!!!

 

Καλησπερα Αστερακι, να χαιρεσαι το μωρακι σου και μπραβο για το κουραγιο που τα καταφερες!!! Οταν λες φυσικο κυκλο δεν πηρες κανενα φαρμακο? Εγω ξεκιναω σε 9 μερες φυσικο κυκλο αλλα με τη βοηθεια σερπαφαρ, εχω αποτυχει 2 φορες με ενεσεις κ τωρα θα παρω μονο αυτο το χαπακι κ ευχομαι να τα καταφερω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ ευχομαι το 2016 να ειναι τυχερο για σενα με θετικη χοριακη:-D:grin:δεν πήρα τίποτα έκανα μόνο υπέρηχο για παρακολούθηση 13 ημέρα πήρε το ωάριο μου το εμφυτεψαν μετά από 4 ή 5 μέρες δεν θυμάμαι με ρώτησε εάν είχα θετική χοριακη του είπα ποτέ αλλά τώρα θα έχω :-):-)κ όντως έγινε :D οπότε θετική σκέψη περιμένουμε θετικά νέα εγώ για να είμαι ειλικρινείς είχα κόψει ποτό και τσιγάρο δεν ξέρω εάν έπαιξε ρόλο:!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ευχομαι το 2016 να ειναι τυχερο για σενα με θετικη χοριακη:-D:grin:δεν πήρα τίποτα έκανα μόνο υπέρηχο για παρακολούθηση 13 ημέρα πήρε το ωάριο μου το εμφυτεψαν μετά από 4 ή 5 μέρες δεν θυμάμαι με ρώτησε εάν είχα θετική χοριακη του είπα ποτέ αλλά τώρα θα έχω :-):-)κ όντως έγινε :D οπότε θετική σκέψη περιμένουμε θετικά νέα εγώ για να είμαι ειλικρινείς είχα κόψει ποτό και τσιγάρο δεν ξέρω εάν έπαιξε ρόλο:!

 

Οποτε ειχες ενα αυγουλακι κ καλο ε? Απλα ξερεις, ολες σκεφτομαστε οτι αν βγαλουμε πολλα θα εχουμε πιο πολλες ελπιδες να γονιμοποιηθει καποιο!! Κ εγω ξεκιναω με μεγαλη χαρα και ελπιζω να πανε ολα καλα!! να χαιρεσαι το μωρακι σου και ευχαριστω για τη θετικη σκεψη και το κουραγιο που δινεις!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειχες ενα αυγουλακι κ καλο ε? Απλα ξερεις, ολες σκεφτομαστε οτι αν βγαλουμε πολλα θα εχουμε πιο πολλες ελπιδες να γονιμοποιηθει καποιο!! Κ εγω ξεκιναω με μεγαλη χαρα και ελπιζω να πανε ολα καλα!! να χαιρεσαι το μωρακι σου και ευχαριστω για τη θετικη σκεψη και το κουραγιο που δινεις!

Σ ευχαριστω πολυ νπολυ Εγώ είχα 17 όταν έκανα τα προτωκολλα κ τίποτα ένα κ καλό χρειαζόμαστε όλες εμένα μου είχε πει ο γιατρός ότι με τα φάρμακα τα αυγουλακια μας δεν είναι τόσο γερά δεν ξέρω εάν ισχύει θέλει υπομονή κ επιμονή χωρίς άγχος. γίνεται;;;όχι φυσικά !!μόνο αυτό σκέφτεσαι καθε ωρα κ κάθε μέρα κ καθε λεπτο κ ειναι φυσιολογικο αλλα οσο μπορούμε χαλαρά κ σε λογικά πλαίσια.Εμένα δεν το ήξεραν κ πολλοί οπότε δεν είχα κ με ποίον να μιλήσω εκτός από δυο άτομα όχι επειδή ντρεπόμουν αλλά όλες οι φίλες μου έπιαναν μωρό έαν όχι το πρώτο μήνα τον δεύτερο σίγουρα οπότε δεν μπορούσαν κ να καταλάβουν οπότε γιατί να του ζαλιζω το πέρασα μόνη μου με τον αντρουλη μου ευτυχώς ήταν βράχος σε όλα του δεν έδειχνε τίποτα ποτέ οπότε είχαμε αρνητική χοριακη έκανε το κλόουν εγώ κλάμα κρασακι χαμός μια μέρα μετά πάλι αισιοδοξία κ τελικά όλα θετικα οπότε εύχομαι πραγματικά σε όλες θετικά αποτελέσματα :-D:grin::-Dσυγνώμη για το μεγάλο μνμ:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Asteraki με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!

Η περίπτωσή σου είναι μια απόδειξη ότι μπορείς να μείνεις έγκυος με φυσικό κύκλο με την πρώτη ακόμα και με ένα ωάριο,ακόμα και μετά από αποτυχημένη εξωσωματική με φάρμακα!!!

Ξεκινάω και εγώ αυτές τις μέρες!Το μόνο που πρέπει να αποφασίσω είναι αν θα επιλέξω μεταφορά ενός ωαρίου κάθε μήνα ή αν θα κάνω μάζεμα.Αν και κλίνω προς το πρώτο.

Α! Και αν θα κάνω υστεροσκόπηση πριν ή όχι καθώς αν κάνω θα είναι ''εθιμοτυπική''κι όχι επειδή υπάρχει ένδειξη.Τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Asteraki με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!

Η περίπτωσή σου είναι μια απόδειξη ότι μπορείς να μείνεις έγκυος με φυσικό κύκλο με την πρώτη ακόμα και με ένα ωάριο,ακόμα και μετά από αποτυχημένη εξωσωματική με φάρμακα!!!

Ξεκινάω και εγώ αυτές τις μέρες!Το μόνο που πρέπει να αποφασίσω είναι αν θα επιλέξω μεταφορά ενός ωαρίου κάθε μήνα ή αν θα κάνω μάζεμα.Αν και κλίνω προς το πρώτο.

Α! Και να θα κάνω υστεροσκόπηση πριν ή όχι καθώς αν κάνω θα είναι ''επιτμοτυπική''κι όχι επειδή υπάρχει ένδειξη.Τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά...

 

miss sunshine ξεκινάμε παρεουλα! Εσυ σε πιο κεντρο εισαι? Αν θες στειλε μου πμ! Εγω ξεκιναω φυσικο κυκλο αλλα μου ειπε ο γιατρος θα παιρνω σερπαφαρ μηπως βγαλω κανενα αυγουλακι παραπανω! Θα τα καταψυξω για ενα μηνα και τον επομενο αν γονιμοποιηθουν θα κανω εμβρυομεταφορα μαζι με το φυσικο ωαριο του κυκλου!!! ο θεουλης να ειναι μαζι μας!

Link to comment
Share on other sites

Asteraki με το καλό να δεχτείς το μωρό σου!

Η περίπτωσή σου είναι μια απόδειξη ότι μπορείς να μείνεις έγκυος με φυσικό κύκλο με την πρώτη ακόμα και με ένα ωάριο,ακόμα και μετά από αποτυχημένη εξωσωματική με φάρμακα!!!

Ξεκινάω και εγώ αυτές τις μέρες!Το μόνο που πρέπει να αποφασίσω είναι αν θα επιλέξω μεταφορά ενός ωαρίου κάθε μήνα ή αν θα κάνω μάζεμα.Αν και κλίνω προς το πρώτο.

Α! Και να θα κάνω υστεροσκόπηση πριν ή όχι καθώς αν κάνω θα είναι ''επιτμοτυπική''κι όχι επειδή υπάρχει ένδειξη.Τα οικονομικά μας δε μας επιτρέπουν και πολλά...

Εύχομαι τα καλύτερα με το καλό μια καλή χοριακη. Εγω μαλλον ειχα ένστικτο ενώ μου ελεγε ο γιατρός να περιμένω να μαζεψω αυγουλακια εγώ ελεγα όχι θα ειναι ενα κ τυχερο.Το αστεράκια μου το εχω είναι 13μηνων ολόκληρη κοπελα:P:p:

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τα καλύτερα με το καλό μια καλή χοριακη. Εγω μαλλον ειχα ένστικτο ενώ μου ελεγε ο γιατρός να περιμένω να μαζεψω αυγουλακια εγώ ελεγα όχι θα ειναι ενα κ τυχερο.Το αστεράκια μου το εχω είναι 13μηνων ολόκληρη κοπελα:P:p:

 

Να τη χαίρεσαι!!!!:lol:;):D

Ανεξήγητη υπογονιμότητα και εσύ να υποθέσω?Αλήθεια,εσύ είχες κάνει υστεροσκόπηση?

Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι!!!!:lol:;):D

Ανεξήγητη υπογονιμότητα και εσύ να υποθέσω?Αλήθεια,εσύ είχες κάνει υστεροσκόπηση?

Σ ευχαριστώ πολύ.Ναι φυσικά όλοι εκει το ρίχνουν εάν δεν ξέρουν τι να πουν οι εξετάσεις όλες φυσιολογικές οι γιατροί κ η επιτροπή του ΙΚΑ δεν μου έδιναν τό οκ για εξωσωματική λόγο ηλικίας κ ότι είχα χρόνια μπροστά μου ήμουν 23 όχι δεν έκανα υστεροσκοπηση ο πρωτος γιατρός μου το είχε πει κ μετά κανένας έχω ακούσει ότι βοηθάει αυτο κ ή σαλπιγγογραφια την οποία είχα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Να τη χαίρεσαι!!!!:lol:;):D

Ανεξήγητη υπογονιμότητα και εσύ να υποθέσω?Αλήθεια,εσύ είχες κάνει υστεροσκόπηση?

 

Καλησπέρα και από εμένα! Αν την υστεροσκόπηση την έχει προτείνει ο γιατρός σου, καλύτερα να την κάνεις. Είναι απλή διαδικασία. Ως προς το πώς θα μεταφέρεις τα έμβρυα στον φυσικό κύκλο, πιστέυω ότι δεν χάνεις κάτι να συνδιάζεις τις μεθόδους. Μπορείς για παραδειγμα να κάνεις 2 ωοληψίες και μία εμβρυομεταφορά και εάν δεν πετύχει, αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις. Σε κάθε εμβρυομεταφορά θα πρέπει να μένεις στο σπίτι λίγες ημέρες οπότε πρέπει να σκεφτείς και το θέμα της άδειας αλλά και του κόστους. Και οι δύο μέθοδοι έχουν υπέρ και κατά. θα το δεις και θα αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Αν την υστεροσκόπηση την έχει προτείνει ο γιατρός σου, καλύτερα να την κάνεις. Είναι απλή διαδικασία. Ως προς το πώς θα μεταφέρεις τα έμβρυα στον φυσικό κύκλο, πιστέυω ότι δεν χάνεις κάτι να συνδιάζεις τις μεθόδους. Μπορείς για παραδειγμα να κάνεις 2 ωοληψίες και μία εμβρυομεταφορά και εάν δεν πετύχει, αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις. Σε κάθε εμβρυομεταφορά θα πρέπει να μένεις στο σπίτι λίγες ημέρες οπότε πρέπει να σκεφτείς και το θέμα της άδειας αλλά και του κόστους. Και οι δύο μέθοδοι έχουν υπέρ και κατά. θα το δεις και θα αποφασίσεις.

 

Το πρόβλημα είναι ότι υστεροσκόπηση = άλλο ένα χιλιάρικο ενώ καλά-καλά δεν εχουμε τα λεφτά της εξωσωματικής και όσον αφορά το φυσικό κύκλο πολύ λίγοι γιατροί/κέντρα στηρίζουν και πραγματοποιούν φυσικό κύκλο και μάλιστα ο καθένας/το καθένα εφαρμόζει άλλη μέθοδο!

Και γω πώς να ξέρω ποιό γιατρό/μέθοδο να προτιμήσω?????:confused::(

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι υστεροσκόπηση = άλλο ένα χιλιάρικο ενώ καλά-καλά δεν εχουμε τα λεφτά της εξωσωματικής και όσον αφορά το φυσικό κύκλο πολύ λίγοι γιατροί/κέντρα στηρίζουν και πραγματοποιούν φυσικό κύκλο και μάλιστα ο καθένας/το καθένα εφαρμόζει άλλη μέθοδο!

Και γω πώς να ξέρω ποιό γιατρό/μέθοδο να προτιμήσω?????:confused::(

 

Αισθάνομαι ότι είναι πολύ σημαντικό να βρεις έναν γιατρό που εμπιστεύεσαι και μπορείς να μιλήσεις φιλικά για την παρακολούθηση. Ο φυσικός κύκλος θέλει πολύ προσοχή και αφοσίωση από πλευράς γιατρού. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ωοληψία Κυριακή ή εντός κλασσικών ωρών. Είναι όμως αρκετά άνετος διότι έχει ελάχιστα φάρμακα. Ωστόσο εάν τα οικονομικά σου δεν είναι καλά, θα πρότεινα να συγκεντρώσεις τουλάχιστον 2 καλά έμβρυα και να τα μεταφέρεις μαζί. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα πληρώσεις 1 εμβρυομεταφορά και θα κάνεις περισσότερες ωοληψίες. Από προσωπική εμπειρία και ψάχνοντας το θέμα σε διάφορες πηγές, εκτιμώ ότι τελικά δεν έχει τεράστια διαφορά η μεταφορά 1-1 ή η μεταφορά περισσοτέρων. Απλώς πρέπει να δώσεις στον εαυτό σου λίγους μήνες για να δοκιμάσεις. Μπορεί να σου πάνε όλα κατ' ευχήν και μέσα σε 2-3 μήνες να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Για την υστεροσκόπηση χρειάζεσαι 1-2 γνώμες γιατρών. Εχεις την οποιαδήποτε ένδειξη ότι την χρειάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Konsr1974 kai Miss sunshine και φυσικά σε οποίος κοπέλα ξεκινάνε εξωσωματική καλή επιτυχία με θετική σκέψη με λιγο άγχος κ με θετικά αποτελέσματα περιμένουμε νέα σας :-D:o:o

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι σε ολες καλες εγκυμοσυνες και καλη επιτυχια.

Ειναι μηδαμινης σημασιας ισως αλλα μου περισσεψαν 2 ενεσεις Arvecap 0,1 mg

Εαν καποια κοπελα τα χρειαζεται να τα προσφερω ευχαριστως εγω θα τα πεταξω γιατι τελειωσα με την φαςη της διεγερσης.

Link to comment
Share on other sites

Konsr1974 kai Miss sunshine και φυσικά σε οποίος κοπέλα ξεκινάνε εξωσωματική καλή επιτυχία με θετική σκέψη με λιγο άγχος κ με θετικά αποτελέσματα περιμένουμε νέα σας :-D:o:o

 

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ.Ξεκινάω οπότε θα επανέλθω σύντομα με νέα!Ευχάριστα ελπίζω!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ.Ξεκινάω οπότε θα επανέλθω σύντομα νε νέα!Ευχάριστα ελπίζω!!!:):)

 

Φυσικά κ θα είναι ευχάριστα τα νεα:P:p:p να μας ενημερώνει για τς εξεληξεις όλοι την θετική ενέργεια μου σας Στέλνω καλη επιτυχία σε όλες θετικά αποτελέσματα σε ολες με λιγο άγχος μην σηκώνεται βαρύ πολύ σημαντικό κι ολα θα πανε καλα:P:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου όσες κάνατε φυσικό κύκλο και μεταφέρατε 1 έμβρυο,αυτο του τρέχοντος κύκλου, βλαστοκύστη 5ης μέρας μεταφέρατε?

Γιατί δεν τα μεταφερουν τη 2 ή 3η μέρα??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου όσες κάνατε φυσικό κύκλο και μεταφέρατε 1 έμβρυο,αυτο του τρέχοντος κύκλου, βλαστοκύστη 5ης μέρας μεταφέρατε?

Γιατί δεν τα μεταφερουν τη 2 ή 3η μέρα??:confused:

 

Καλησπέρα στον φυσικό κύκλο έτσι το κάνουν έχει καλύτερα αποτελέσματα μου είχαν πει κ όντως ειχε:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στον φυσικό κύκλο έτσι το κάνουν έχει καλύτερα αποτελέσματα μου είχαν πει κ όντως ειχε:D

 

Ουφ,οκ,άρα στο φυσικό γενικά είναι αυτή η πρακτική.

Εγώ σκέφτηκα ότι γίνεται έτσι και για να μη σε υποβάλλουν σε μία εμβρυομεταφορά ενός όχι και τόσο καλού εμβρύου.Το αφήνουν λοιπόν να δουν αν θα φτάσει ως την 5η μέρα αλλιώς πας για το ωαριάκι του επόμενου μήνα ελπίζοντας σε καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ,οκ,άρα στο φυσικό γενικά είναι αυτή η πρακτική.

Εγώ σκέφτηκα ότι γίνεται έτσι και για να μη σε υποβάλλουν σε μία εμβρυομεταφορά ενός όχι και τόσο καλού εμβρύου.Το αφήνουν λοιπόν να δουν αν θα φτάσει ως την 5η μέρα αλλιώς πας για το ωαριάκι του επόμενου μήνα ελπίζοντας σε καλύτερο!

 

Καλημέρα ακριβώς γι αυτό περιμένουν να δουν πως εξελίσσεται κ μετά το μεταφέρουν για περισσότερες πιθανότητες δεν μιλάω σαν επιστήμονας γιατί δεν είμαι χαχαχαχαχα είχα ρωτήσει τον εμβρυολογο κ μου το είχε πει!!!

Καλη επιτυχία σε ολες!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επιστρέφω στο θεματάκι που άνοιξα με νέα!

Το Σάββατο παω για την πρώτη μου ωοληψία με το ωαριακι αυτού του κύκλου!

Ελπίζω να είναι και το τυχερό!!!:)

Wish me luck!!!:cool::-D

Προβληματίζομαι τώρα μόνο για το αν θα κάνω μέθη ή όχι καθώς θα προτιμούσα να την αποφύγω...

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θεματάκι που άνοιξα με νέα!

Το Σάββατο παω για την πρώτη μου ωοληψία με το ωαριακι αυτού του κύκλου!

Ελπίζω να είναι και το τυχερό!!!:)

Wish me luck!!!:cool::-D

Προβληματίζομαι τώρα μόνο για το αν θα κάνω μέθη ή όχι καθώς θα προτιμούσα να την αποφύγω...

 

Καλησπέρα!!! χαίρομαι που ξεκίνησες! Καλη επιτυχία!!! Καλυτερα να συννενοηθείς με τον γιατρο, αλλά αν η ωοθήκη με το ωάριο είναι σε βολικό σημείο δεν θα σε ταλαιπωρήσει για να το πάρει, εκόμη και χωρίς μέθη - σε ελάχιστα λεπτά θα έχει τελιώσει. Εαν αντέχεις και δεν είσαι νευρική, συζήτησέ το! Μία φίλη μου το επιχείρησε αλλά δεν της ήταν ευχάριστο :) Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ο,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! χαίρομαι που ξεκίνησες! Καλη επιτυχία!!! Καλυτερα να συννενοηθείς με τον γιατρο, αλλά αν η ωοθήκη με το ωάριο είναι σε βολικό σημείο δεν θα σε ταλαιπωρήσει για να το πάρει, εκόμη και χωρίς μέθη - σε ελάχιστα λεπτά θα έχει τελιώσει. Εαν αντέχεις και δεν είσαι νευρική, συζήτησέ το! Μία φίλη μου το επιχείρησε αλλά δεν της ήταν ευχάριστο :) Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ο,τι καλύτερο.

 

Γλυκιά μου σ ευχαριστώ!

Αποφασισα να εμπιστευτώ έναν καινούργιο γιατρό κι εύχομαι να δικαιωθώ.

Όσο για την ωοληψία...θα το τολμήσω και βλέπουμε...

Εσύ πως πας?Πως πάει η συγκομιδή?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια..έχω ξεκινήσει και γω εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.. miss sunshine τι εγινε τελικα το Σάββατο?ευχομαι να πηγαν όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...