Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Μετά την επίσκεψή μας στο Διαβαλκανικό και στο embryolab αποφάσισα να συνεχίσω στο embryolab και να μην συνεχίσω το ψάξιμο γιατί είναι και κουραστικό.

Στο embryolab μας έκανε φοβερή εντύπωση η συνάντηση που είχαμε με την Αλεξία την εμβρυολόγο! Φοβερή επιστήμονας και πολύ καλός άνθρωπος!

Επίσης στην αναμονή περίμενε ένα ζευγάρι που πιάσαμε κουβέντα και ήρθε από Αθήνα μόνο για να κάνει εξωσωματική στο embryolab.

Η ψυχολογία μας ανέβηκε και αισιοδοξώ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Μετά την επίσκεψή μας στο Διαβαλκανικό και στο embryolab αποφάσισα να συνεχίσω στο embryolab και να μην συνεχίσω το ψάξιμο γιατί είναι και κουραστικό.

Στο embryolab μας έκανε φοβερή εντύπωση η συνάντηση που είχαμε με την Αλεξία την εμβρυολόγο! Φοβερή επιστήμονας και πολύ καλός άνθρωπος!

Επίσης στην αναμονή περίμενε ένα ζευγάρι που πιάσαμε κουβέντα και ήρθε από Αθήνα μόνο για να κάνει εξωσωματική στο embryolab.

Η ψυχολογία μας ανέβηκε και αισιοδοξώ!!!!!!!!!!

 

 

 

Mε το καλο να ξεκινήσετε!! και εμείς στο embryolab αποφασίσαμε να προχωρήσουμε...Ειμασταν αναμεσα στον Μαστρομηνά και στο embryolab αλλα η ειπαμε να αποφύγουμε την ταλαιπωρεία της Αθήνας και μας έκανε και πολύ καλή εντύπωση το κέντρο οπότε....εχουμε ραντεβού προγραμματισμού την Τετάρτη το πρωί!!!! Εγω δεν γνωρίζω κάποιον που να εκανε εκει εξωσωματική αλλα διαβάζοντας τα φόρουμ είδα οτι παρα πολλές κοπέλες ειχαν θετικα αποτελεσματα και μηδενικά παράπονα...τι να πώ...μακάρι να μας πάνε όλα καλά και να πετύχουμε με την πρώτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να επισκεφτούμε κάποιο κέντρο εξωσωματικής από το νέο έτος, αλλά επειδή ως τώρα δεν το είχαμε ψάξει, δεν ξέρουμε καθόλου τι γίνεται και πώς λειτουργούν αυτοί οι χώροι. Φαντάζομαι ότι πρέπει να κλείσεις κάποιο ραντεβού αρκετό καιρό πριν κι έτσι θα ήθελα να ξέρω από τώρα τις επιλογές μου, ώστε να μη χάνουμε χρόνο στο μεταξύ.

 

Μέχρις στιγμής ξέρω το embryolab και το new life (στο δεύτερο κάναμε σπερματέγχυση), αλλά θα ήθελα οι Θεσσαλονικιές να μου γράψουν τις δικές τους εμπειρίες κι από άλλα κέντρα, καθώς και το αν έμειναν ευχαριστημένες από τους γιατρούς και την εξυπηρέτηση εκεί. Δεκτά και τα αρνητικά σχόλια φυσικά, σε ΠΜ αν θέλετε. Μ' ενδιαφέρει κυρίως το με ποιους γιατρούς συνεργαστήκατε, καθώς και το κόστος της υπόθεσης.

 

Αν κάποια έχει ασφάλεια δημοσίου, θα ήθελα να μου πει τι δίνει το δημόσιο για την εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,κοριτσία όπως σας έχω ξαναγράψει απέβαλλα,το είχα πίασει με σπερματέχυνση στον Χριστοφορίδη,ο λόγοσ ήταν ότι επρόκειτο για μια πολύ σπάνια κύηση με πόβλημα στον λώρο.Να φανταστείστε ότι οι περισσότεροι γιατροί το ξέρουν μόνο στα χαρτία.Ο Νίκος πάντα μου έλεγε ότι για να έχουμε επιτυχία πρέπει να είναι τελειόμηνη η κύηση,τώρα ξέρω πολύ καλά τι εννούσαν.Ο Νίκος τα εχάσε όταν έμαθε ότι απέβαλλα γιατί όταν σταματήσα από αυτόν ήταν όλα καλά,δυστυχώς κανείς δεν μπορούσε να δεί το πρόβλημα που υπήρχε,το βρήκαν στην βιοψία.Αλλωστε λένε ότι εκεί που τελειώνει η επιστημή ξεκιναεί ο θέος.Θα κάνω και άλλη προσπάθεία(σπερματέχυνση)στην αρχή δεν ήθελα άλλα το πήρα απόφαση,πάλι τα ίδια στο κέντρο,να έχουμε μια καλή τελειόμηνη κύηση κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ.......!!!

Την Τετάρτη ξεκινάμε μια νέα προσπάθεια θα δούμε την Αλεξία, τον Χριστοφορίδη και τον Ψυχολόγο. Στην Αλεξία στηρίζουμε πολλά. Αυτή η γυναίκα μας κέρδισε με το πάθος που μας μιλάει γι αυτό που κάνει, αλλά και τις απίστευτες γνώσεις που έχει . Αυτήν την φορά θα τα καταφέρουμε το νιώθουμε κι εγώ και ο άντρας μου.

Καλή επιτυχία σε όσες ξεκινάνε τον Νοέμβριο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να επισκεφτούμε κάποιο κέντρο εξωσωματικής από το νέο έτος, αλλά επειδή ως τώρα δεν το είχαμε ψάξει, δεν ξέρουμε καθόλου τι γίνεται και πώς λειτουργούν αυτοί οι χώροι. Φαντάζομαι ότι πρέπει να κλείσεις κάποιο ραντεβού αρκετό καιρό πριν κι έτσι θα ήθελα να ξέρω από τώρα τις επιλογές μου, ώστε να μη χάνουμε χρόνο στο μεταξύ.

 

Μέχρις στιγμής ξέρω το embryolab και το new life (στο δεύτερο κάναμε σπερματέγχυση), αλλά θα ήθελα οι Θεσσαλονικιές να μου γράψουν τις δικές τους εμπειρίες κι από άλλα κέντρα, καθώς και το αν έμειναν ευχαριστημένες από τους γιατρούς και την εξυπηρέτηση εκεί. Δεκτά και τα αρνητικά σχόλια φυσικά, σε ΠΜ αν θέλετε. Μ' ενδιαφέρει κυρίως το με ποιους γιατρούς συνεργαστήκατε, καθώς και το κόστος της υπόθεσης.

 

Αν κάποια έχει ασφάλεια δημοσίου, θα ήθελα να μου πει τι δίνει το δημόσιο για την εξωσωματική.

 

Καλησπέρα!!! Λοιπόν απο τα λίγα που ξέρω απο την Ασφάλεια του Δημοσίου παίρνεις γύρο στα 350 ευρω για την διαδικασία καθώς και για τα φάρμακα θα πληρώσεις 25% συμμετοχή

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.!!! Ειμαι κι εγω παιδί του embryolab. Εχω κάνει συνολικα 8 εξωσωματικές. 1 στη γενικη κλινικη, 1 στο γέννεσις, 6 στο embryolab εκ των οποίων στην 4η καταφερα και γέμισα την αγκαλια μου με ενα αγοράκι και τωρα έχω κάνει ήδη 2αποτυχημένες, δυστυχως, προσπάθειες για το δευτερο. Τωρα ετοιμάζομαι για μια νέα προσπάθεια. Ξέρετε τι παρακαλάω το Θεο κάθε μέρα, να μ΄εχει γερή να μεγαλώσω το παιδί μου και να προσπαθώ συνεχώς για το δεύτερο.

Καλή και μεγάλη επιτυχία σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξεκινήσαμε. Πολλά πράγματα διαφορετικά από τις άλλες φορές . Λιγότερες μονάδες στην θεραπεία πολύ κουβέντα και ο ψυχολόγος τελικά κατάφερε από ότι φαίνεται να μας ηρεμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια,

Είμαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση και μετά απο μία αποτυχημένη θεραπεία σε γιατρό της Αθήνας (μόνο με κάπια χάπια) αποφασίσαμε, να πάρουμε και την γνώμη κάποιου άλλου γιατρού εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Έχω κλείσει ραντεβού στον κύριο Ταρλατζή γιατί έχουμε ακούσει καλά λόγια και πολλές επιτυχίες, θα μπορούσε κάποια να μου πει την γνώμη της για τον συγκεκριμένο γιατρό????

Θα ήθελα όμως άν κάποια έχει να μου προτείνει και κάποιον άλλον γιατρό, που ίσως θα μπορούσε να μου κάνει έστω 1-2 ωάρια για να κάνω και εγώ ένα παιδάκι.

Καλή επιτυχία σε όλες μας και η Παναγία μαζί μας.

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα κορίτσια,

Είμαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση και μετά απο μία αποτυχημένη θεραπεία σε γιατρό της Αθήνας (μόνο με κάπια χάπια) αποφασίσαμε, να πάρουμε και την γνώμη κάποιου άλλου γιατρού εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Έχω κλείσει ραντεβού στον κύριο Ταρλατζή γιατί έχουμε ακούσει καλά λόγια και πολλές επιτυχίες, θα μπορούσε κάποια να μου πει την γνώμη της για τον συγκεκριμένο γιατρό????

Θα ήθελα όμως άν κάποια έχει να μου προτείνει και κάποιον άλλον γιατρό, που ίσως θα μπορούσε να μου κάνει έστω 1-2 ωάρια για να κάνω και εγώ ένα παιδάκι.

Καλή επιτυχία σε όλες μας και η Παναγία μαζί μας.

 

τζουτζουκα σου ευχομαι καλη επιτυχια

 

 

εγω στο διαβαλκανικο ξεκινησα αλλα δυο φιλες μου πηγαν στο γεννεσις στο ταρλατζη και το πετυχαν με την πρωτη...λενε οτι ειναι πολυ καλος και εχει καλο ονομα

πανω απο ολα σου ευχομαι να αντιδρασει καλα στα φαρμακα ο οργανισμος σου και να κανεις παρα πολλα ωαρια ..και τα υπολοιπα θα πετυχουν να εισαι σιγουρη...εχω την εντυπωση..οτι τα πρωτοκολλα πανω κατω ειναι συγκεκριμμενα και η δεξιοτεχνια του γιατρου φαινετε περισσοτερο στην ωοληψια και στην εμβρυομεταφορα...οποτε εσυ θελεις (λεω εγω τωρα) ενα καλο πρωτοκολλο (λιγο ενισχυμενο) για να κανεις πολλα πολλα αυγουλακια

καλη επιτυχια σου ευχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω με την σινικ, τζουτζουκα το πρωτόκολλο θέλει ψάξιμο και καλή συζητηση με τον γιατρό έτσι ώστε να εχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια κορίτσια

Λιν εχω δυο φίλες που πήγαινα σε αυτόν, η μια δοξα το Θεο έχει δυο κοριτσακια, η άλλη δυστυχώς δεν....οι αποψεις διισταντε.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Μετα απο δυο αποτυχημενες προσπαθειες εξωσωματικης, πηγα τελικα στον κ.Πραπα στο Ιακεντρο. Εκει εμεινα εγκυος και μαλιστα με την πρωτη. Περα απο την αψογη συμπεριφορα του προσωπικου, καταλαβα απο τον τροπο που μου μιλουσε καθε φορα ο κ.Νικος τη διαφορα του απο τους υπολοιπους γιατρους. Ο ανθρωπος ειναι Καθηγητης στο Πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης και εχει εξειδικευτει στο Γειλ, ενα απο τα μεγαλυτερα Πανεπιστημια της Αμερικης!! Τι να λεμε τωρα... Οταν μπαινεις σε ολη αυτη τη διαδικασια με τα φαρμακα, το αγχος, την ταλαιπωρια αλλα και τα πολλα εξοδα, χρειαζεσαι εναν γιατρο που να ειναι ανθρωπινος αλλα και πανω απο ολα αποτελεσματικος! Τον συστηνω ανεπιφυλυκτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Και μια φίλη μου πήγε για την πρώτη εξωσωματική στον Πράπα και έμεινε!!!!!!Το πρόβλημα το είχε ο άντρας της....και λύθηκε με εξωσωματική!!!!!Ήταν πολύ ευχαριστημένη και απο τον γιατρό και απο το υπόλοιπο προσωπικό!!!!!Όταν το πρόβλημα το έχει η γυναίκα είναι το θέμα....ποιός είναι ο ειδικός για να λύσει το πρόβλημα της κάθε μίας μας?......Αυτή η ερώτηση θα με φάει εμένα.....

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, καλημέρα. Θα σας πω τη δική μου εμπειρία από 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις που είχα κάνει 10 χρόνια πριν στο Διαβαλκανικό. Είχα μαζί μου 2 από τους καλύτερους γιατρούς της Θεσσαλονίκης, ο ένας αναφέρθηκε πιο πάνω, ο άλλος επίδης είναι και στο Διαβαλκανικό. Είχα 12 ωράρια και τις 3 φορές και σπέρμα καταπληκτικό. Εμβρυολόγος ήταν μία που τώρα είναι στο new life (νεοσύστατο κέντρο, απέναντι από το embryolab), δεν θα ήθελα να πω ονόματα, όποια θέλει ας μου στείλει πμ. Όμως και οι 3 σπερματεγχυσεις απέτυχαν. Εκείνο που θυμάμαι ήταν ότι οι γιατροι δεν μας κοίταζαν στα μάτια, σαν να μην ήμασταν άνθρωποι, αλλά απλώς περιστατικά. Και μπορεί να βλέπουν πολλές γυναίκες κάθε μέρα, αλλά δεν πρέπει να σε κάνουν να αισθάνεσαι ότι είσαι ξεχωριστή; Στα χέρια τους αφήνεις τις ελπίδες σου για μωράκι. Εμένα λοιπόν αυτή η συμπεριφορά δεν μου άρεσε καθόλου, κι ας είναι από τα μεγαλύτερα ονόματα στη θεσσαλονίκη αυτή τη στιγμή. Εγώ σ' αυτούς τους μεγαλογιατρούς δεν ξαναπάω. Καθώς και σε κανένα "μεγάλο" όνομα που έχει γραφτεί εδώ μέσα.

 

Μια σπερματέγχυση που έκανα τον Σεπτέμβριο με ένα μόνο ωάριο, ΠΕΤΥΧΕ! Δεν έχει σημασία που παλινδρόμησε. Σημασία έχει ότι εκεί που πήγα με αντιμετώπισαν σαν να ήμουν η μοναδική πελάτισσά τους. Εκεί θα ξαναπάω μάλλον για εξωσωματική, αφού δω και το embryolab πρώτα. Φυσικά, αν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα εγώ ή ο σύζυγος με το σπέρμα, μπορεί και να σκεφτόμουν διαφορετικά. Όμως σημαντικός είναι και ο παράγοντας τύχη, αλλά και η ψυχολογία μας. Φίλη μου με 3 αποτυχημένες εξωσωματικές σε μεγαλογιατρό, πέτυχε την 4η στο embryolab. Τυχαίο; Δε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς μετά από πολλές επισκέψεις σε τρία κέντρα της Αθήνας δύο της Θεσσαλονίκης η μέχρι τώρα αντιμετώπιση μας, από τους ανθρώπους του embryolab μας εξέπληξε! Εύχομαι να είναι μέχρι το τέλος έτσι. Στα τέλη της άλλης εβδομάδας πάμε για ωοληψία. Εύχομαι αυτή την φορά να πάνε όλα καλά . Καλή επιτυχία σε όλες κορίτσια με αισιοδοξία θα τα καταφέρουμε !!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και απο μενα! Εμεις τωρα ξεκιναμε τη διαδικασια της εξωσωματικης. Η γιατρος μου ειναι η ταβανιωτου που γενικα μου λενε οτι εχει πολυ καλα ποσοστα επιτυχιας στις εξωσωματικες τις. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι στο ιακεντρο για το οποιο διαβαζω τα χειροτερα στα διαφορα forums, με αποτελεσμα να νοιωθω λιγο μουδιασμενη με το ολο θεμα, μια κ ειναι η πρωτη μου φορα.

Εχει καμια απο σας εμπειρια με τη συγκεκριμενη γιατρο???

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ λεπτό το θέμα της δωρεάς ωαρίου και πολύ δύσκολο για τη γυναίκα που φτάνει σ' αυτήν την απόφαση. Οφείλουμε λοιπόν να εκφραζόμαστε με μεγαλύτερη ευαισθησία. Δεν είναι προϊόν σε σούπερμάρκετ για να μιλάμε για αγοροπωλησία! Σαφώς - βάσει νόμου - η δότρια ωαρίων παίρνει κάποια αποζημίωση για την προσπάθειά της και για το δώρο ζωής που κάνει. Μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αύριο κάνω ωοληψία. Έχω 9 ωάρια. Θεέ μου αυτή την φορά έχω μεγάλο άγχος!

 

KΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!! ειμαστε στο τελικό στάδιο...και κουράγιο όλα καλά θα πάνε!! και εγω embryolab και εχω ωοληψία το Σαββατο!!! εγω εχω 6 ωάρια:?...!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...