Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥ.........


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ???? ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ. ΤΟΝ ΠΗΡΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα konkakou!

ποσο ετων ειναι ο γιος σου?

ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ-ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ 5-6 ΤΗΛ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΞΕΡΟ ΜΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12-14 ΩΡΕΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.... ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ....

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν μπορείτε να συνενοηθείτε μεταξύ σας. Έχεις κάνει προσπάθεια και δεν ανταποκρίνεται; Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει συνεννόηση για οτιδήποτε αφορά το παιδί; Ο/η δικηγόρος σου τι λέει; Σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουν κατευθύνσεις, αλλιώς το πράγμα παίρνει άλλη τροπή.

Ακόμα κι αν το ζευγάρι αποφασίσει να χωρίσει, σε ένα πράγμα έχει χρέος να "βρίσκεται" : στην ανατροφή και τη φύλαξη του παιδιού.

Λυπάμαι πολύ. Είναι απάνθρωπο αυτό που κάνει ο πατέρας του σε σένα. Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία, όσο άσχημα και να είναι τα μεταξύ σας ζητήματα.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝ ομως τα παει καλα με το παιδι και ξερει δεν θα πρεπει να ανησυχεις....

ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ 2ΜΕΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ Μ ΑΦΗΝΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ. ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΗΓΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ...ΑΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΣ???

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΤΙ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΥΣΥΧΙΑ ΜΟΥ.?? Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΑΤΑΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΡΕΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΔΙΑΘΕΤΟ ΣΤΙΣ 15 ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ 2 ΜΕΡΑ ΑΡΡΩΣΤΟ. ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΜΕ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα λυπαμαι οταν τετοιες καταστασεις τις βιωνουν αθωα παιδακια....τι να σου πω....μαλλον θα πρεπει να μιλησεις και με δικηγορο....

αυτα απο μενα.... και ελπιζω να βρειτε μια λυση για χαρη του παιδιου σας.......

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ-ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ 5-6 ΤΗΛ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΞΕΡΟ ΜΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12-14 ΩΡΕΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.... ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ....
αφού όπως λές υποφέρεις τα τελευταία 3 χρόνια γιατι έκανες παιδί μαζί του;:rolleyes:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρίμα που δεν μπορείτε να συνενοηθείτε μεταξύ σας. Έχεις κάνει προσπάθεια και δεν ανταποκρίνεται; Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει συνεννόηση για οτιδήποτε αφορά το παιδί; Ο/η δικηγόρος σου τι λέει; Σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουν κατευθύνσεις, αλλιώς το πράγμα παίρνει άλλη τροπή.

Ακόμα κι αν το ζευγάρι αποφασίσει να χωρίσει, σε ένα πράγμα έχει χρέος να "βρίσκεται" : στην ανατροφή και τη φύλαξη του παιδιού.

Λυπάμαι πολύ. Είναι απάνθρωπο αυτό που κάνει ο πατέρας του σε σένα. Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία, όσο άσχημα και να είναι τα μεταξύ σας ζητήματα.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΑΝΥΣΥΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ- ΕΧΕΙ 22 ΜΕΤΡΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΕ 25 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΕΝΕ ΚΑΓΚΕΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΔΙΧΤΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ??? ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ????

Link to comment
Share on other sites

αφού όπως λές υποφέρεις τα τελευταία 3 χρόνια γιατι έκανες παιδί μαζί του;:rolleyes:

ΣΥΖΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ Η ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΣΟΒΑΡΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα λυπαμαι οταν τετοιες καταστασεις τις βιωνουν αθωα παιδακια....τι να σου πω....μαλλον θα πρεπει να μιλησεις και με δικηγορο....

αυτα απο μενα.... και ελπιζω να βρειτε μια λυση για χαρη του παιδιου σας.......

ΜΑΙRA95 Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ησουν παντρεμενη και εφοσον οι σχεσεις ηταν κακες προτου χωρισετε κακως δεχτηκες να αναγνωρισει το παιδι.. Ποτε δεν θα δεχομουν να αναγνωρισει καποιος τοπαιδι που γεννησα εγω αν δεν ημουν παντρεμενη μαζι του.. Πες μας οτι εχει και το επιθετο του να χτυπησω το κεφαλι μου...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εφοσον το παιδι ειναι εκτος γαμου εχει φικαιωματα πανω του? Εσυ δεν εχεις την κηδεμονια? με πιο δικαιωμα το παιρνει? Εχουν γινει δικαστηρια γι αυτο το θεμα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΑΝΥΣΥΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ- ΕΧΕΙ 22 ΜΕΤΡΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΕ 25 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΟ ΕΝΕ ΚΑΓΚΕΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΔΙΧΤΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΥΧΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ??? ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ????

 

Υπάρχει άραγε τρόπος να σε βοηθήσουμε; Έχεις κάτι στο νου σου που μπορούμε να κάνουμε;

Εγώ αυτό που λέω είναι αν αντέχεις οικονομικά να πάρεις βοήθεια από ψυχολόγο και δικηγόρο. Να το τραβήξεις όσο πρέπει και να κινηθείς αποφασιστικά. Αυτά που μας περιγράφεις αφορούν έναν άνθρωπο με ανεύθυνη συμπεριφορά (για να μην πω τίποτα χειρότερο). Έχεις κάνει ασφαλιστικά; Έχεις συζητήσει για τις ανησυχίες σου σχετικά με τη δική του ανευθυνότητα και την άρνηση συνεννόησης. Πώς έχεις κινηθεί έως τώρα; Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις. Απλά σκέψου τα.

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι...

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

αφού όπως λές υποφέρεις τα τελευταία 3 χρόνια γιατι έκανες παιδί μαζί του;:rolleyes:

 

Το λέω καλοπροαίρετα και δεν θα ήθελα να το παρεξηγήσεις : βοηθάει σε κάτι να κάνουμε τέτοιες ερωτήσεις; Ακόμα κι αν έγιναν λαθεμένες επιλογές, υπάρχει άραγε κανένας που να μην έχει κάνει λάθη στη ζωή του;

Και επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Έναν προβληματισμό θέτω.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν ησουν παντρεμενη και εφοσον οι σχεσεις ηταν κακες προτου χωρισετε κακως δεχτηκες να αναγνωρισει το παιδι.. Ποτε δεν θα δεχομουν να αναγνωρισει καποιος τοπαιδι που γεννησα εγω αν δεν ημουν παντρεμενη μαζι του.. Πες μας οτι εχει και το επιθετο του να χτυπησω το κεφαλι μου...

ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΓΑΜΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ. ΜΟΥ ΟΡΚΙΖΟΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΕΣΠΑΣΕ ΑΠΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΗΔΕΜΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ. ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Το λέω καλοπροαίρετα και δεν θα ήθελα να το παρεξηγήσεις : βοηθάει σε κάτι να κάνουμε τέτοιες ερωτήσεις; Ακόμα κι αν έγιναν λαθεμένες επιλογές, υπάρχει άραγε κανένας που να μην έχει κάνει λάθη στη ζωή του;

Και επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Έναν προβληματισμό θέτω.

Mary Poppins ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ. ΠΙΣΤΕΨΑ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΥΣΥΧΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ..........

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε τρόπος να σε βοηθήσουμε; Έχεις κάτι στο νου σου που μπορούμε να κάνουμε;

Εγώ αυτό που λέω είναι αν αντέχεις οικονομικά να πάρεις βοήθεια από ψυχολόγο και δικηγόρο. Να το τραβήξεις όσο πρέπει και να κινηθείς αποφασιστικά. Αυτά που μας περιγράφεις αφορούν έναν άνθρωπο με ανεύθυνη συμπεριφορά (για να μην πω τίποτα χειρότερο). Έχεις κάνει ασφαλιστικά; Έχεις συζητήσει για τις ανησυχίες σου σχετικά με τη δική του ανευθυνότητα και την άρνηση συνεννόησης. Πώς έχεις κινηθεί έως τώρα; Δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις. Απλά σκέψου τα.

Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι...

ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙ 4 ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ 2 ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ 1 ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ 1 ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Και εφοσον το παιδι ειναι εκτος γαμου εχει φικαιωματα πανω του? Εσυ δεν εχεις την κηδεμονια? με πιο δικαιωμα το παιρνει? Εχουν γινει δικαστηρια γι αυτο το θεμα?

ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρρωστημένη η συμπεριφορά του. Δεν ξέρω αν πραγματικά υπάρχουν περιθώρια συνεννόησης με έναν τέτοιον άνθρωπο.

Χαίρομαι, όμως, που το ψάχνεις και που έχεις απευθυνθεί σε ειδικούς. Παίρνεις και θα παίρνεις βοήθεια και καθοδήγηση από αυτούς.

Αυτό στο οποίο εγώ θα επιμείνω είναι το εξής : με αυτήν την τόσο ανεύθυνη και εκδικητική του συμπεριφορά τι περιθώρια έχεις να κινηθείς νομικά και να του στερήσεις κάποια δικαιώματα ή τέλος πάντων να τον περιορίσεις και να τον εξαναγκάσεις να δεχτεί τους όρους συνεννόησης;

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρρωστημένη η συμπεριφορά του. Δεν ξέρω αν πραγματικά υπάρχουν περιθώρια συνεννόησης με έναν τέτοιον άνθρωπο.

Χαίρομαι, όμως, που το ψάχνεις και που έχεις απευθυνθεί σε ειδικούς. Παίρνεις και θα παίρνεις βοήθεια και καθοδήγηση από αυτούς.

Αυτό στο οποίο εγώ θα επιμείνω είναι το εξής : με αυτήν την τόσο ανεύθυνη και εκδικητική του συμπεριφορά τι περιθώρια έχεις να κινηθείς νομικά και να του στερήσεις κάποια δικαιώματα ή τέλος πάντων να τον περιορίσεις και να τον εξαναγκάσεις να δεχτεί τους όρους συνεννόησης;

ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΑΞΙΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΟΒΕΡΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ???

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΑΞΙΑ. ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΟΒΕΡΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΓΕΛΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΩ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ???

 

Γιατί το παίρνεις πάνω σου; Γιατί νιώθεις εσύ υπέυθυνη αν το παιδί στερηθεί το μπαμπά του; Είναι δικό σου πρόβλημα ότι ο πατέρας φέρεται με αυτόν τον τρόπο; Πού είναι η προσωπική του ευθύνη; Μην παίρνεις πάνω σου τα δικά του λάθη. Οι επιλογές του έχουν συνέπειες. Το είπες και μόνη σου. Ερχόμενο το παιδί, δεν ξεκολλάει από πάνω σου; Αυτό είναι υγιές; Για ποιον μπαμπά μιλάμε; Εσύ θα είσαι που θα του τον στερήσεις ή μήπως η δική του εντελώς ανεύθυνη συμπεριφορά;

Εγώ δεν είμαι ειδική και δεν θέλω να πω και καμιά "κοτσάνα". Σε παρακαλώ πολύ, όσο κι αν κάποιοι προσπαθούν (και θα προσπαθούν πάντα) να σε φορτώσουν ευθύνες και για αυτά που κάνεις, αλλά και για αύτα που δεν κάνεις, εσύ να επομίζεσαι μόνο την ευθύνη που σου αναλογεί και να μην τον διευκολύνεις παίρνοντας όλο το βάρος πάνω σου. Κινήσου σύμφωνα με τις οδηγίες των ανθρώπων που ξέρουν καλύτερα.

Εγώ προσωπικά θα έκανα ασφαλιστικά με το σκεπτικό ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ άνθρωπο που δεν έχει διάθεση επικοινωνίας και συνεννόησης για θέματα που αφορούν το παιδί μου. Όσο αυτός δικαιούται να το βλέπει, άλλο τόσο και εσύ δικαιούσαι να ξέρεις πού βρίσκεται και τι κάνει. Στο κάτω κάτω είσαι κηδεμόνας του παιδιού και έχεις την επιμέλεια. Αν ο κύριος αυτός δεν τα γνωρίζει τα νομικά, ας φροντίσει σύντομα να ενημερωθεί γιατί με αυτή τη συμπεριφορά θα χάσει ό,τι έχει μέχρι στιγμής κερδίσει.

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΤΣΑΚΙΣΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ"ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ". ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ-ΧΩΡΙΣ ΦΡΑΓΜΟΥΣ-ΧΩΡΙΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ. ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗΣ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΤΟΥ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΕΝΔΟΤΟΣ Η' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ Η' ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΛΕΕΙ ΘΑ ΣΠΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΟΚΥΨΩ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...