Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Απλά έχω προβληματιστεί με το θέμα της αναγνώρισης...αν θα πρέπει να κάνω ή όχι...γιατί είναι λίγο ειδική περίπτωση η δική μου...

Μία φοβάμαι και λέω καλύτερα όχι να μην δώσω δικαιώματα και μία σκέφτομαι ότι το παιδί κάποια στιγμή θα ρωτάει, θα θέλει να ξέρει ποιος είναι ο πατέρας του και ίσως θα χαίρεται έστω έχοντας το όνομά του...είμαι πολύ μπερδεμένη

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η πράξη αναγνώρισης μπορεί να γίνει σ οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του παιδιού. Δεν υπάρχει λόγος να βιαστεις γιαυτό, καθόλου. Άσε να γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου, να περάσει και λίγος χρόνος, ώστε να δεις αντιδράσεις και μετά με ηρεμία αποφασίζεις, εφ όσων το θες να γίνει. Το τι θα πεις στο παιδί σου μεγαλώνοντας δεν έχει καμιά σχέση με την πράξη αναγνώρισης. Αλλά και για τα 2 ειναι νωρίς για ν αγχώνεσαι, έχεις όλο τον καιρό να τα σκεφτείς με γαλήνη.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, είμαι όντως πολύ αγχώδης, απλά όλα έγιναν τόσο απότομα και σχετικά πρόσφατα που ήρθε ο κόσμος μου τούμπα...και με έχει πιάσει μια κεκτημένη ταχύτητα να τα σκεφτώ όλα....πρέπει να χαλαρώσω ...το παλεύω...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Τυχερουλα καλοσωρισες στο φορουμ!

Η μια κρητικια παρουσα!

Ηρεμησε κοπελα μοου και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και μια χαρα ονοματεπωνυμο πατρος θα παρεις μολις το θελησεις και στο τσακ μπαμ μαλιστα. εγω πηρα απο νομαρχια χανιων αυτο που εγω διαλεξα και μαλιστα επαθα σοκ με το ποσο γρηγορα λειτουργησε το συστημα.

μαλλον ειμουνα ιδιομορφη περιπτωση και τους κινησα το ενδιαφερον χεχε!

ευχομαι ολα και πανε καλα και να γεννησεις ενα γερο μωρακι και χεσε μεσα κοινωνια και μακακιες.

Αν θες συμβουλες περνα απο τα μερη μου και εχω να σου δωσω ουουουουου!!!!

ατακες για μακακες περιεργους ουοουυυυ!

τιποτα απο αυτα δεν θα σε αγγιζει ομως σε σχεση με το παιδι σου. και ειδικα αν σε στηριζει και η οικογενεια σου (που εγω ειχα και εχω καποια προβληματα) μη το σκεφτεσαι καθολου.

το μελλον ειναι μπροστα σου!

απο ποια μερια κρητη εισαι?

αν θες στηλε μου πμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!Σημερα εδω κανει ..μινι καυσωνα,τι ζεστη ειναι αυτη;

κασπερινα,γεια σου συντοπιτισσα! θα σου στειλω πμ!

Πότε θάρθεις;; Σε περιμένω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια και πάλι. Ετοιμάζομαι για τη γέννα και ήθελα να ρωτήσω τι χαρτιά θα χρειαστούν για τη δήλωση του παιδιού-Λένε έχει εντός του νοσ. ληξιαρχείο-εκτός από την ταυτότητά μου. Θέλει και πιστοποιητικό οικογενειακής μου κατάστασης; Μετά τι πρεπει να κάνω με το χαρτί που θα πάρω από το νοσοκομείο (σε πόσα αντίγραφα;). Να πάω στο Δήμο ή καλύτερα σε ΚΕΠ για πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή ότι άλλο; Δεν έχω που να αφήσω το παιδί! Ααα και στο Μητρώο Αρρένων πως γίνεται η δήλωση ή εμπεριέχεται στην όλη διαδικασία; ΄Εχω πελαγώσει με τη γραφειοκρατία.

Φιλιά σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να θελει πιστοποιητικο, αλλα βγαλε ενα να εχεις γι ανα εισαι σιγουρη (στο Δημο θα το παρεις επιτοπου).

εγω στο Λητω, το εστειλαν αυτοι το χαρτι του Ληξιαρχειου εκει που ανηκει το νοσοκομειο.

Νομιζω πηγα μετα απο κανα 10ημερο και το πηρα απο το Νοσοκομειο (ρωτα οταν εισαι εκει).

Οταν παρεις το χαρτι και χωρις καμια βιασυνη (ασε τριμηνο αμα θες να μεγαλωσει!!!) πας Δημο και ανοιγεις οικογενειακη μεριδα για σενα και το παιδι και το γραφεις στο Μητρωο αρρενων. Στο Δημο αυτα παλι και αυθημερον.

Οταν σου πουν οτι γραφτηκε και στο μητρωο, οποτε θες πας να κανεις προσδωση πατρωνυμου αν το επιθυμεις στο Ληξιαρχειο με οτι χαρτια εχεις μαζι...και το παιδι!!!! (5 μηνων χοχο τωρα!) Εκει βγαζεις νεο πιστοποιητικο παιδιου με ενημερωμενα τα στοιχεια του Δημου.

Με οτι σου δωσουν απο εκει πας (ελεγχεις ποτε πρεπει να πας μη τη πατησεις) στη Νομαρχια σου και καταθετσεις αιτηση επιτελους για προσδωση πατρωνυμου.

 

πας σπιτακι σου πλεον...μεγαλωνει και αλλο......

και καποτε ελπιζω οτι σε παιρνουν τηλεφωνο απο ? δημο η Νομαρχια? εγω τα ειχα μπλεξει με το μητρωο και ειχα λαθος σειρα.......και σου λενε να ερθεις να παρεις το νεο πιστοποιητικου

 

 

αυτα θυμαμαι???????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Γατούλα. Μπέρδεμα όμως μεγάλο. όλο το πακετάκιο δεν γίνεται μεσω ΚΕΠ δηλαδή αφου πάρω το χαρτι γέννησης από το νοσοκομείο την υπολοιπη διαδικασία να την κάνω μέσω ΚΕΠ;

Αν όχι θα μπορούσα να εξουσιοδοτήσω πχ έναν δικηγόρο να τα κάνει για μένα; που να τρεχει κανείς στο γκέτο της Αθήνας με μωρό να φοβάμαι μη μας συμβεί τιποτα. Η Νομαρχία ειναι Αμπελόκηποι αλλά ο Δήμος στην πλ. Κοτζιά. Πρεπει και απο τα 2 να περάσω;

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για νομαρχια αθηνων μιλας?

εχει φυγει απο εκει και ειναι καπου στην Ομονοια πλεον

τα της Νομαρχιας και του ..Ληξιαρχειου (? εχω πονοκεφαλο δε θυμαμαι ουτε λεξεις τωρα) σιγουρα δε θα γινουν μεσω ΚΕΠ

δε χρεαιζεται ν απας τωρα

αργοτερα με το καροτσακι μπορεις να κανεις μια ωραιοτατη βολτουλα στην καλοκαιρινη και σχετικα αδεια αθηνα

με εξουσιοδοτησεις τι να σου πω, τηλεφωνα και μαθε

εγω αυτα επραξα και ξερω

τα χαρτια του νοσοκομειου μαθε μεχρι ποτε πρεπει να κατατεθουν στον ασφαλιστικο φορεα σου ωστε να παρεις οτι δικαιουσε

πχπ ΤΕΒε εντος 20 ημερων...και εννοειτε πηγα μονη μου αφηνοντας τα μωρα σε μια γνωστη μου για λιγο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα...μετά από αρκετό καιρό κατάφερα τελικά και διάβασα όοοοολο το θέμα 'Ανύπαντρες μητέρες, υπάρχουν εδώ;'....

Μέχρι τώρα είχα διαβάσει αποσπασματικά κάποια πράγματα...

Πήρα για άλλη μια φορά πολύ κουράγιο...

Είμαι πλέον στον έκτο μήνα, όλα πάνε καλά με το μωρό μου...κάνω τις καθιερωμένες εξετάσεις και όλα πάνε φυσιολογικά...Η ζέστη μόνο δεν παλεύεται και το γεγονός ότι ανυπομονώ να κρατήσω επιτέλους το μωρό μου στην αγκαλιά μου...

Ήθελα να πω πως διαβαζα για το σύλλογο ή για τις συναντήσεις που κανονίζατε πριν κάτι μήνες και μου φάνηκαν τόσο όμορφα και χρήσιμα και θα ήθελα να ρωτήσω γιατί σταμάτησαν αν σταμάτησαν...

Πραγματικά είστε κάποιες κοπέλες που θαυμάζω πάρα πολύ διαβάζοντας τις ιστορίες σας και θα ήθελα πάρα πολύ να σας γνωρίσω...εξάλλου πιστεύω πως όταν έχουμε κάποια κοινά μπορούμε να καταλάβουμε πολύ καλύτερα η μία την άλλη...δεν σας κρύβω πως έχω απομακρυνθεί αρκετά από φιλίες χρόνων γιατί είδα μια τελείως αψυχολόγητη συμπεριφορά απέναντί μου, όχι ως προς το θέμα του μωρού που κράτησα μόνη μου, αλλά σαν συμπαράσταση και κατανόηση σε μένα και στο τι περνάω...

Είναι όμως μια καλή περιόδος για ξεσκαρτάρισμα...

Από την άλλη μεριά, είδα πώς άνθρωποι που γνώριζα λίγο ή άνθρωποι που δεν περίμενα, μου στάθηκαν πολύ και έδειξαν όλη τη διάθεση να είναι δίπλα μου αν χρειαστώ οτιδήποτε...

Θα ήταν λοιπόν πολύ όμορφο να αναθερμαίναμε αυτό το κλίμα που είχατε πριν λίγους μήνες όσες από εμάς έχουμε τις ίδιες σκέψεις και την ίδια στάση στα πράγματα...

Άρια, εσύ που είσαι τόσο δυναμική τι λες; Γάτα; Μπου μπουμ;;;

Φιλιά πολλά σε όλες και στα παιδάκια σας...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια!!!

αργησα λιγο αλλα εμφανιστηκα να σας πω τα νεα μου...

ημαστε μια χαρα μεγαλωνουμε και ημαστε πολυ ζωηροι αλλα παιρνω ζωη και χαρα απο αυτο το πλασματακι....ειναι πολλα τα ωραια πραγματα και συναισθηματα που μου προκαλει καθε λεπτο!!!

ο μπαμπας του ερχεται περιπου καθε μηνα μια φορα και μας βλεπει και μας δινει και την διατροφη αυτη ειναι η συμβολη του στο παιδι και ουτε τον ενδιαφερει για τιποτα παραπανω και ουτε εχει αισθηματα γι αυτον αφου ουσιαστικα δεν τον γνωριζει καθολου...

τεσπα εγω και το παιδι μου ημαστε μια χαρα οποτε δεν μ ενδιαφερει τιποτ αλλο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!

αργησα λιγο αλλα εμφανιστηκα να σας πω τα νεα μου...

ημαστε μια χαρα μεγαλωνουμε και ημαστε πολυ ζωηροι αλλα παιρνω ζωη και χαρα απο αυτο το πλασματακι....ειναι πολλα τα ωραια πραγματα και συναισθηματα που μου προκαλει καθε λεπτο!!!

ο μπαμπας του ερχεται περιπου καθε μηνα μια φορα και μας βλεπει και μας δινει και την διατροφη αυτη ειναι η συμβολη του στο παιδι και ουτε τον ενδιαφερει για τιποτα παραπανω και ουτε εχει αισθηματα γι αυτον αφου ουσιαστικα δεν τον γνωριζει καθολου...

τεσπα εγω και το παιδι μου ημαστε μια χαρα οποτε δεν μ ενδιαφερει τιποτ αλλο...

 

o καλύτερος διακανονισμός ever !!!

να ελπίζεις να μείνουν έτσι τα πράγματα...

γιατί αν αρχίζει να ζητάει...

εκεί είναι τα δύσκολα !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Είμαι η Τζένη.Σας διαβάζω εδώ και καιρό αλλά δεν έχω συμμετάσχει καθόλου ως τώρα στις συζητήσεις σας.Το Σάββατο 7 Αυγούστου γέννησα το αστέρι μου,την μπεμπούλα μου.Ο ''πατέρας'' της μας παράτησε όταν ήμουν 5 μηνών και έχει εξαφανιστεί έκτοτε.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν ήμουν στο νοσοκομείο πήγε η μαμά μου να δηλώσει το μωρό στο δήμο μου και παρέλειψε να δηλώσει όνομα πατέρα, με αποτέλεσμα να φαίνεται αγνώστου πατρός.Μπορεί κάποια να με διαφωτίσει σχετικά?Μπορώ να το αλλάξω_

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Είμαι η Τζένη.Σας διαβάζω εδώ και καιρό αλλά δεν έχω συμμετάσχει καθόλου ως τώρα στις συζητήσεις σας.Το Σάββατο 7 Αυγούστου γέννησα το αστέρι μου,την μπεμπούλα μου.Ο ''πατέρας'' της μας παράτησε όταν ήμουν 5 μηνών και έχει εξαφανιστεί έκτοτε.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν ήμουν στο νοσοκομείο πήγε η μαμά μου να δηλώσει το μωρό στο δήμο μου και παρέλειψε να δηλώσει όνομα πατέρα, με αποτέλεσμα να φαίνεται αγνώστου πατρός.Μπορεί κάποια να με διαφωτίσει σχετικά?Μπορώ να το αλλάξω_

 

Nα σου ζήσει το μωράκι σου!

Να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη και εσύ να την καμαρώνεις !

 

Νομίζω πως δεν υπάρχει πια αγνώστου πατρός, εγώ όταν πήγα στον δήμο απλά δεν ανέφερα όνομα.

Μην αγχώνεσαι με αυτά όμως... δεν πρόκειται το βρέφος να πληγωθεί ακόμα και αν γράφει έτσι! Εχεις χρόνο να το ψάξεις και δικαίωμα να δώσεις όποιο όνομα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουράκι σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το αγοράκι σου και για σένα.Μακάρι να μπορώ να το αλλάξω, για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις στο σχολείο.Αλλά θα μου πεις είναι πολύ νωρις για κάτι τέτοιο.Απλά προσπαθώ να μην κάνω άλλα λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουράκι σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το αγοράκι σου και για σένα.Μακάρι να μπορώ να το αλλάξω, για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις στο σχολείο.Αλλά θα μου πεις είναι πολύ νωρις για κάτι τέτοιο.Απλά προσπαθώ να μην κάνω άλλα λάθη.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά δεν είσαι πολύ δίκαιη με τον εαυτό σου..

τόσο άγχος πια...

η μπέμπα είναι ούτε μιας εβδομάδας !

 

κανένα πρόβλημα δεν θα έχει το παιδί ποτέ !

θα είσαι οργανωμένη (κάτι μου λέει θα παραείσαι... χααχαχα)

και όλα θα πάνε καλά..

Δυστυχώς οι περιπτώσεις μας πια δεν είναι και τόσο δυσεύρετες ! :-(

 

Κοίτα να την χαρείς και να ξεκουράζεσαι και όλα θα τα βρεις..

Εδώ είμαστε και εμείς..

που λέει ο λόγος γιατί τώρα μάλλον οι 2 μας έχουμε μείνει !

 

αλλά από εβδομάδα θα μαζευτούν σιγά σιγά !

 

Να μου την φιλήσεις ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Τζένη να σου ζήσει η κορούλα σου και να είστε και οι δυο σας πάντα ευτυχισμένες...Κι εγώ περιμένω το αγοράκι μου σε 2 μήνες και ανυπομονώ να το σφίξω στην αγκαλιά μου.

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έχω αγχωθεί με το όλο θέμα όσον αφορά τα γραφειοκρατικά μετά τη γέννηση του παιδιού.

Υπάρχει κάπου κάποια απάντηση που να τα αναφέρει ένα προς ένα τα βήματα από τη στιγμή της γέννησης του παιδιού μέχρι και τη δήλωσή του στην οικογενειακή μερίδα κ.λπ.; Κάποια που να τα έχει πρόσφατα και να είναι φυσικά στην κατάστασή μας...Φιλιά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

με το καλό και εσύ να υποδεχτείς το ανδράκι σου !

 

στην αρχή του τοπικ νομίζω γράφουμε διάφορα ενημερωτικά για τις ανύπανδρες

 

για ρίξτε μια ματιά !

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Μπαμπουράκι, κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου...

 

Ναι το ξέρω ότι έχουν γραφτεί διάφορα, αλλά γράφουν ένα η μία ένα η άλλη...θα ήθελα συνοπτικά μια λίστα με 1,2,3 τα βήματα με το που γεννιέται το παιδί...

Για παράδειγμα, εξυπηρετεί να έχουμε κάνει σε κάποιον δικό μας εξουσιοδότηση πριν μπούμε στο μαιευτήριο για κάποια γραφειοκρατικά που θα χρειαστούν και ίσως δεν θα είμαστε σε θέση να τα κάνουμε εμείς;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...