Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια! γατούλα κοίταξε να ευθυμείσεις . Μέρα χαράς μέρα γιορτής :P

Εμείς είμαστε πολύ καλά και βλέπουμε την παρέλαση απο το μπαλκόνι της γιαγιάς μας. Λιακαδίτσα, όλα καλά!

στείλτε μου πμ για τη συνάντηση να δώ αν θα τα καταφέρω να σας δώ κάποτε....

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωπα... στακα........... απ' αυτό υποφέρω κι εγώ και πολλές φίλες μου ας είμαστε στεφανωμένες. Μια φίλη μου ειδικά που "ας πούμε" ότι έχει υψηλό εισόδημα, δεν έχει μάνα, έχει πεθάνει, χρειάστηκε να πάει ο πάτερας της στο νοσοκομείο , ο άντρας της έλειπε ταξίδι, εμείς οι υπόλοιπες φίλες της δουλεύουμε ΟΛΕΣ και πήρε 2 μικρά παιδιά (4 & 6 χρονών) μαζί της στο νοσοκομείο γιατί δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.

Αυτά τα συγκεκριμένα που αναφέρεις αφορούν πολλούς ανθρώπους και όχι μόνο άγαμες μητέρες.

το να επικοινωνείς με μια κοινωνική λειτουργό μόνο και μόνο για την αναζήτηση έξτρα χρημάτων είναι παράλογο. Η κοινωνική λειτουργός (όπως λέει και το όνομα) είναι για να σε βοηθήσει σε άλλα πράγματα και όχι να σου δώσει παραπάνω χρήματα κι εκεί τελειώσαμε.

 

Βρεφονηπιακούς σταθμούς με ωράρια ιδιωτικού τομέα, αξιοπρεπή δωρέαν περίθαλψη και στήριξη μια μάνας, δικαιούται ΟΛΕΣ οι γυναίκες και όχι μόνο οι άγαμες.

Ίσως τώρα καταλάβεις γιατί ένας τέτοιος σύλλογος δεν αφορά μόνο τις άγαμες μητέρες και γαιτί ενδιφέρομαι να βοηθήσω.............. ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ για άγαμες, για έγγαμες, χωρισμένες, χήρες (φτου-φτου), κλπ.

 

PS: Έχεις δικό σου σπίτι και κάθεσαι σε νοίκι? Μετακόμισε καλό μου.... αμέσως........ αν πας και σε πιο down περιοχή όπως το Γαλάτσι (αντί για Γλυφάδα) μπορείς να το παίξεις και περισσότερο αναξιοπαθούσα και που ξέρεις μπορεί να πάρεις κα'να μεγαλύτερο επίδομα.

 

 

Τώρα που το σκέφτομαι οι άγαμες μητέρες της Εκάλης γιατί να παίρνουν επίδομα!!!!!

 

 

 

Δυστυχώς έτσι είναι όλες οι μανάδες έχουν προβλήματα στην Ελλάδα αλλά όπως και να το κάνεις η άγαμη μητέρα είναι ειδική κατηγορία. Νομίζω θέλουν επιπλέον συμπαράσταση και το νόημα του συλλόγου θα ήταν να προασπίσει κυρίως τα δικά τους συμφέροντα. Όχι ότι έχω πρόβλημα να βοηθηθούν και άλλες μανούλες αλλά εδώ μιλάμε για μια γυναίκα που για κάποιο λόγο έχει μόνη της ένα παιδί.

 

Για να σοβαρευτούμε τι σχέση έχει η περιοχή με την μητρότητα; Λιγότερα προβλήματα έχει η Γλυφαδιώτισσα από αυτήν που μένει στο Γαλάτσι; Ίσα ίσα έχει περισσότερα γιατί είναι όλα ακριβότερα. 450€ ο παιδικός…..βγάλε συμπέρασμα.

 

Επιδόματα δεν πιστεύω ειλικρινά ότι θα δοθούν αλλά μπορεί να προωθηθούν ρυθμίσεις που να ευνοούν σε άλλα θέματα. Η Ελληνική πολιτεία (το κράτος κοινώς) δεν θέλει να προβάλλει αυτό το μοντέλο οικογένειας όμως είναι αναπόφευκτο για πάρα πολλούς λόγους.

 

Θα σου σχολιάσω και κάτι άλλο αλλά σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια! γατούλα κοίταξε να ευθυμείσεις . Μέρα χαράς μέρα γιορτής :P

Εμείς είμαστε πολύ καλά και βλέπουμε την παρέλαση απο το μπαλκόνι της γιαγιάς μας. Λιακαδίτσα, όλα καλά!

στείλτε μου πμ για τη συνάντηση να δώ αν θα τα καταφέρω να σας δώ κάποτε....

 

Που εισαι εσυ κοπελα μου?? Ολα καλα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια! γατούλα κοίταξε να ευθυμείσεις . Μέρα χαράς μέρα γιορτής :P

Εμείς είμαστε πολύ καλά και βλέπουμε την παρέλαση απο το μπαλκόνι της γιαγιάς μας. Λιακαδίτσα, όλα καλά!

στείλτε μου πμ για τη συνάντηση να δώ αν θα τα καταφέρω να σας δώ κάποτε....

 

Κοριτσαρα που εισαι εσυ?

Σε σκεφτομουν το διαστημα που ημουν εκτος και εμαθα τα νεα σου απο τις αλλες.

φιλια πολλα σε σενα και το μπεμπη σου!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν κοιτάζω μόνο την πάρτυ μου δεν κοιτάζω μόνο τον ευατούλη μου, για μένα τα δύσκολα έχουν περάσει, θα εργαστώ πάλι, θα μένω σε δικό μου σπίτι, οι δικοί μου και όλο το υπολοιπο σόι θα βοηθάει;; αλλά εγώ πέρασα από αυτό το λούκι και είχα ανθρώπους να με στηρίξουν, αυτή η γυναίκα ή κοπέλα που δεν έχει ποια είναι η επιλογή της;;;; σε ρωτάω ποια είναι η επιλογή της;; Μια γρήγορη επίσκεψη στον γυναικολόγο....και άντε γεια και μετά στα 40 να απορεί γιατί δεν μπορεί να κάνει παιδί και να τρέχει για εξωσωματική. Έχω φίλη μου τώρα κλαίει με μαύρο δάκρυ γιατί δεν μπορεί να συλλάβει από κακή έκτρωση που έκανε. Έχω γνωστές που έχουν ταλαιπωρηθεί με εξωσωματικές την μια μετά την άλλη και μέσα τους πνίγονται γιατί κάποτε είχαν ένα παιδάκι.....αλλά είπαμε, όχι και να γίνω άγαμη μάνα, τι θα πει ο κόσμος;; και αν δεν το αναγνωρίσει;; και αν δεν με παντρευτεί;;;

 

 

εγω παλι, εχω γνωστες που εκαναν εκτρωση για προσωπικους λογους και συνεχισαν κανονικα τη ζωη τους..

 

παμε μια κοντρα?

 

να τις βγαλουμε να τις μετρησουμε?

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω :

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1517085&postcount=480

έχω στείλει ομαδικό πμ

ΑΝ ΈΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΖΗΤΆΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ

παρακαλώ να με ενημερώσει να της στείλω το πμ με τις οδηγίες και πληροφορίες !!!

Link to comment
Share on other sites

αγωνιστικους χαιρετισμους στην αδυνατοφυστικομανα!!!!

 

 

 

sstaa (καπως ετσι...ποτε δε θα θυμαμαι ποσα σ, τ κλπ) ο Παναγιωτης πως παει τωρα? Βαρος υψος? ολα ΟΚ???????

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Αν συνεχίσει ο σύζυγος το βιολί του να κοιμάται κάθε βράδυ στις 3 επειδή κομπιουτερίζεται (που λέει και ο μπάμπας μου), τότε σίγουρα θα ξαναγίνω ανύπαντρη!!!!!! οπότε μπορεί να θέσω και υποψηφιότητα για γραμματέας του συλλόγου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααααααα!!!

 

Ναι καταπληκτική μέρα!!!

Όλοι πίνουν καφέ στην πλατεία...

η κόρη μου τρέχει πάνω κάτω και κουνιούνται τα κοτσιδάκια της...

κι εγώ δουλεύωωωωωωωωωωωω!!!!

 

Ελπίζω πραγματικά κι αύριο να έχει καλό καιρό

να το ευχαριστηθούμε και τα ζουζουνια μας κι εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν πρήζω τουλάχιστον!!!

 

Αλλά μου τη δίνει που έχει τέτοια λιακάδα...

που η μικρή μου είναι στα πενήντα μέτρα...

κι εγώ εδώ... καρφωμένη!!!

 

Εσύ δουλεύεις σήμερα???

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως για μενα,εχω καταφερει ως τωρα να ισχυει το πενθημερο.Το για ποσο δεν ξερω!!Δουλευα βεβαια 25η.

 

Ωστοσο η ζωη ειναι δυσκολη και τα Σ/Κ κανω κανα μαθημα σε παιδακια.Ειχα ενα το πρωι.Τωρα η κορη μου κοιμαται(δεν πολυεφαγε την φρουτοκρεμα,παλι) και'γω μαγειρευω και μαζευω το σπιτι.Χαλια το καναμε παλι χθες.

Link to comment
Share on other sites

Ανετα ομως επινα ενα καφεδακι στην βεραντα μου.Αλλα δεν εχω παρεα.Μονη μου το βαρεθηκα.Να πω μια κουβεντα,ρε αδελφε με εναν ανθρωπο.Χαλαρα,οπως παλια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τελείως μόνη δεν λέει...

αν και μου έχει λέιψει αυτή η μοναξιά...

Εγώ μένω μετους δικούς μου...

μοιράζομαι το ίδιο δωμάτιο με τη μικρή...

οπότε μου δίνεται η ευκαιρία να είμαι τελείως μόνη στο σπίτι...

πραγματικά το απολάμβάνω!!!

Ακόμη και το καλοκαίρι, ξημερώματα μόνη στη βεράντα!!!

 

Τι αχάριστο πλάσμα που είναι ο άνθρωπος, τελικά...

του λείπει αυτό που δεν έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε,ναι!Παντα οτι δεν εχουμε μας λειπει.Βεβαια εγω επειδη ημουν χρονια μακρια απο την οικογενεια μου,τα τελευταια πεντε χρονια πραγματικα απολαμβανα τον πατερα μου.Ηταν θα μπορουσα να πω ο καλυτερος μου φιλος.Τωρα η καλυτερη παρεα βεβαια ειναι η μπου-μπουμ.

Θελω ομως βρε παιδι μου να κατσω με ενα φιλο/η και να κουβεντιασουμε πανω απο μια κουπα καφε.Να αμπελοσοφισουμε τελοσπαντων!!

 

Ελα σχολας σε λιγο,απ'οτι καταλαβαινω.Θα πας στις κουνιες.

Link to comment
Share on other sites

Μπα... η μικρή έχει πάει ήδη σπίτι για ύπνο...

κι εγώ πριν τις 4 δεν προβλέπεται να τελειώσω!!!

 

Αλλά βαριέμα να δουλέψω...

κι έχω δουλειά, γ....το!!!

 

Αλλά θα με ξεκουράσει το κορίτσι μου στο σπίτι...

και αυτά που θα ετοιμάσουμε παρεούλα για αύριο!!!

 

Αχ, πολύ ανυπομονώ να βρεθούμε όλες μαζί μετα παιδάκια μας!!!

 

Ουτως ή άλλως τρελαινόμουν για πικ-νικ...

τώρα που είμαι μανούλα..

ξετρελαίνομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...