Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός άλλου παιδιού!!!


sternchen

Recommended Posts

ΕΙναι λιγο..περιεργο να το εξηγησεις ειναι αληθεια. Εφοσον ομως ειστε και οι δυο υγιεις κ δεν πασχετε απο κατι σοβαρο και κυριως ειστε ενταξει μεταξυ σας, δε βλεπω το λογο να μη γινει. Αν οχι, δωστου απο τη τραπεζα.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι μια χαρα στην υγεια μου αλλα εχω καπως διαφορετικες διατροφικες συνηθειες κ αυτο με προβληματιζει.λατρευω τα γλυκα,(πολλα γλυκα) κ τρωω τα παντα ενω η φιλη μου αποφευγει γλυκα,γαλακτοκομικα κ οσπρια.αν η μικρουλα μας εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα π.χ?ποσο θα κανουμε να το καταλαβουμε πριν της κανω κακο?αν συμβει κατι τετοιο ο αντρας της δε θα μου ξαναμιλησει κ ειναι κατι που δε το θελω.ειναι κ οι αντρες μας φιλοι,οχι κολλητοι αλλα φιλοι.για να ειμαι ειλικρινης την τραπεζα δε θα ηθελα να την πειραξω εχω κουραστει αρκετα για αυτη τη δουλεια.το ερωτημα μου ειναι δλδ σε γενικες γραμμες αλλαζει κατι στη διατροφη του παιδιου η ειναι το ιδιο?το μητρικο γαλα απο οπου κ να το παρεις αλλαζει κατι στη βασικη συσταση του που μπορει να προκαλεσει αλλεργιες και αλλα προβληματα υγειας εστω κ ψυχολογικα οπως διαβασαμε παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις διευκρινιστικές:

 

Η φίλη σου αν κατάλαβα καλά θέλει να διακόψει τελείως το θηλασμό; Γιατί λες ότι τα βράδια θα δίνει στο παιδί συμπλήρωμα...Δηλαδή η μόνη πηγή μητρικού γάλακτος θα είσαι εσύ για το μωρό και η μαμά του θα του δίνει μπιμπερό;

 

Επίσης εσύ έχεις εδραιώσει γαλουχία για ένα παιδί (δεν γέννησες δίδυμα) και ξαφνικά θα αρχίσεις να θηλάζεις και το δεύτερο. Πώς είσαι σίγουρη ότι το γάλα θα φτάσει κατευθείαν χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα και στα δύο μωρά;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

η φιλη μου θα διακοψει εντελως το θηλασμο.η δουλεια της ειναι τετοια που δεν της αφηνει αλλα περιθωρια κ δεν ειχε δημιουργησει τραπεζα.επειδη κ εγω εχω αυτους ακριβως τους προβληματισμους marandnik μου κ αλλους πολλους κ επειδη δε θελω να κανω κακο σε κανενα απο τα δυο παιδια για αυτο ζηταω μια πιο ειδικη αποψη απο την αγλαια.αν δεν ειμαι σιγουρη πως δε θα "μπερδεψω" ειτε το δικο μου ειτε το αλλο παιδακι δε θα κανω τιποτα.να βοηθησω προσπαθω οχι να κανω χειροτερα τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μέχρι να σου απαντήσει η Αγλαϊα να σου πω κάτι που με ξένισε πολύ. Είναι η ευκολία με την οποία αποφασίστηκε να διακόψει εντελώς το θηλασμό η φίλη σου. :evil:

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συνθήκες θα έχει στη δουλειά της αλλά γιατί δεν προσπαθεί να διατηρήσει τη γαλουχία θηλάζοντας έστω τα βράδια;

Μου χτυπάει πολύ "άσχημα" αν μου επιτραπεί η έκφραση, η μαμά να παρατά τόσο εύκολα το θηλασμό, χωρίς καμιά προσπάθεια και να τον αναλαμβάνει αποκλειστικά η φίλη της.

Και το μωρό, τι μπερδεμένα συναισθήματα θα λαμβάνει όταν η φίλη είναι αυτή που του προσφέρει απλόχερα το γάλα της ενώ η μαμά του το ταϊζει με το μπιμπερό;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

.Η καλυτερη μου φιλη ομως που γεννησαμε σχεδον την ιδια περιοδο θα αναγκαστει να σταματησει λογω εργασιας.

 

Δηλαδή η φίλη σου θα επιστρέψει στην εργασία της και θα σταματήσεις να θηλάζει όλο το 24ωρο; (αυτό κατάλαβα από τα γραφόμενά σου)

 

Η μητέρα που εργάζεται συνήθως βρίσκεται στο σπίτι για 14-16 ώρες. Μπορεί να θηλαζει αυτές τις ώρες ακόμη και αν δεν αντλεί γάλα.

Συνήθως η άντληση βοηθάει γιατί αποσυμφορίζει το στήθος τις ώρες που η μητέρα λείπει. Μια καλή άντληση το πρωί και ίσως μία ενδιάμεσα, μπορεί και να αποσυμφορήσει τη μητέρα και να εξασφαλίσει μητρικό γάλα για το μωρό.

 

 

Ειναι εντελως αντιθετοι οπως κ η μητερα μου γιατι υποστηριζουν οτι μπορει να κανω κακο στη μικρη της φιλης μου,νατη "δηλητηριασω" κατα ενα τροπο αλλα να στερω κ γαλα απο το δικο μου παιδακι.

Δηλαδή το μωρό δεν δηλητηριάζεται από το γάλα της άγνωστης ολλανδική αγελάδας αλλά δηλητηριάζεται από ανθρώπινο γάλα;

Και τόσους αιώνες πριν που δεν υπήρχαν αγελαδινά γάλατα σε σκόνη και κάποια μωρά μεγάλωναν με παραμάνες δηλητηριάζονταν;

 

Γάλα από το παιδί σου δεν πρόκειται να στερήσεις. Μπορείς οποτεδήποτε να προσφέρεις 2-3 γεύματα παραπάνω για το δικό σου ή για άλλο παιδί

 

Μας εχουν βαλει σε σκεψεις.Εγω ειμαι διατεθημενη να το κανω τουλαχιστον για τις ημερες κ το βραδυ λεγαμε να της δινει συμπληρωμα αλλα μηπως δε θα επρεπε?Αγλαια μου θα ηθελα να ακουσω κ τη δικη σου γνωμη εχει μεγαλη σημασια για μενα.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αν το μωρό γενικά δεν θηλάζει και παίρνει αγελαδινό γάλα, δεν έχεις λόγο να μπεις σε τέτοια διαδικασία και νομίζω ότι δεν θα το δεχθεί και το μωρό (μπουκάλι από τη μαμά, θηλασμός από αλλού)

Αν η μαμά θηλάζει το μωρό και το μωρό προτιμά εσένα αντί του μπιμπερό και συμφωνείτε και οι δύο το βρίσκω καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μια χαρα στην υγεια μου αλλα εχω καπως διαφορετικες διατροφικες συνηθειες κ αυτο με προβληματιζει.λατρευω τα γλυκα,(πολλα γλυκα) κ τρωω τα παντα ενω η φιλη μου αποφευγει γλυκα,γαλακτοκομικα κ οσπρια.

(άσχετο με το θέμα αλλά μια και δόθηκε η ευκαιρία καλό είναι να το γνωρίζεις: η επιθυμία σου για γλυκά μπορεί να είναι ένδειξη για μελλοντικό διαβήτη, θα συνιστούσα να το δεις λίγο με έναν ομοιπαθητικό γιατρό ως πρόληψη)

 

αν η μικρουλα μας εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα π.χ?ποσο θα κανουμε να το καταλαβουμε πριν της κανω κακο?αν συμβει κατι τετοιο ο αντρας της δε θα μου ξαναμιλησει κ ειναι κατι που δε το θελω.

Αν η μικρούλα έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα θα έχει πρόβλημα από τη σκόνη που θα παίρνει έτσι κι αλλιώς που θα είναι σε τεράστια δόση και δεν θα της δημιουργηθεί επιπλέον πρόβλημα από τις πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος που περνάνε μέσω του μητρικού.

Αν δεν πάρει καθόλου ξένο γάλα, τότε μπορεί να υπάρξει κάποιο θέμα αν και συνήθως τα μωρά εμφανίζουν τέτοιου τύπου αλλεργίες σε μικρότερη ηλικία.

Η φίλη σου απέχει εντελώς από κάθε είδους γαλακτοκομικό;

 

 

το ερωτημα μου ειναι δλδ σε γενικες γραμμες αλλαζει κατι στη διατροφη του παιδιου η ειναι το ιδιο?το μητρικο γαλα απο οπου κ να το παρεις αλλαζει κατι στη βασικη συσταση του που μπορει να προκαλεσει αλλεργιες και αλλα προβληματα υγειας

ότι και να αλλάζει είναι μηδαμινό όταν το συγκρίνουμε με το αγελαδινό γάλα! Εδώ ταιριάζει το "διυλίζουμε τον κόνοπα και καταπίνουμε την κάμηλο"

Βρίσκω τους προβληματισμούς άνευ σημασίας.

 

εστω κ ψυχολογικα οπως διαβασαμε παραπανω

τι ψυχολογικά μπορεί να προκαλέσει;

Link to comment
Share on other sites

η φιλη μου θα διακοψει εντελως το θηλασμο.η δουλεια της ειναι τετοια που δεν της αφηνει αλλα περιθωρια κ δεν ειχε δημιουργησει τραπεζα.

 

Ό,τι δουλειά και να έχει μπορεί να συνεχίσει το θηλασμό. Εδώ θηλάζουν γιατροί που κάνουν 36άρωρες εφημερίες, που θεωρώ ότι είναι η πιο δύσκολη περίπτωση.

Επίσης δεν χρειάζεται να έχει τράπεζα για να συνεχίσει το θηλασμό. Δεν χρειάζεται ούτε ένα μπουκάλι σε τράπεζα.

Απλά θηλάζει τις ώρες που είναι με το παιδί και για τις υπόλοιπες ώρες αντλεί ή συμπληρώνει με αγελαδινό σε σκόνη.

 

Αν δεν είναι πρόθυμη να συνεχίσει το θηλασμό, μην εμπλέκεσαι στη διαδικασία. Στο κάτω κατω το μωρό της θα τρέφεται στα περισσότερα γεύματα με αγελαδινό γάλα, ας τρέφεται σε όλα.

 

Αν είναι πρόθυμη να συνεχίσει το θηλασμό και η δική σου προσφορά υποστηρίζει τη διαδικασία, τότε έχει νόημα μέχρι το παιδί να ξεκινήσει στερεές τροφές και να μπορέσει να αντικαταστήσει τα γεύματα των ωρών που απουσιάζει η μαμά με στρερεές. Η προσφορά σου θα βοηθήσει τη μητέρα να θηλάσει για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και αυτό είναι μεγάλο ώφελος για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι να σου απαντήσει η Αγλαϊα να σου πω κάτι που με ξένισε πολύ. Είναι η ευκολία με την οποία αποφασίστηκε να διακόψει εντελώς το θηλασμό η φίλη σου. :evil:

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς συνθήκες θα έχει στη δουλειά της αλλά γιατί δεν προσπαθεί να διατηρήσει τη γαλουχία θηλάζοντας έστω τα βράδια;

Μου χτυπάει πολύ "άσχημα" αν μου επιτραπεί η έκφραση, η μαμά να παρατά τόσο εύκολα το θηλασμό, χωρίς καμιά προσπάθεια και να τον αναλαμβάνει αποκλειστικά η φίλη της.

Και το μωρό, τι μπερδεμένα συναισθήματα θα λαμβάνει όταν η φίλη είναι αυτή που του προσφέρει απλόχερα το γάλα της ενώ η μαμά του το ταϊζει με το μπιμπερό;

 

Συμφωνώ μαζί σου. Διατηρώ μόνο μια επιφύλαξη για την έλλειψη ενημέρωσης που μπορεί να υπάρχει γι αυτό κι έγραψα όλα τα παραπάνω.

 

Δηλαδή κάποιοι παρουσιάζουν το θηλασμό μετά την επιστροφή στη δουλειά, πολύ δύσκολο. Γράφουν ότι πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει τράπεζα, ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνεται άντληση στη δουλειά κλπ που δεν είναι απαραίτητα και δυσκολεύουν τη ζωή της μητέρας.

 

Σε μερικές μητέρες βολεύει η άντληση στη δουλειά και προτιμούν να την κάνουν εκεί ενώ άλλες προτιμούν στο σπίτι. Αν η μητέρα έχει ένα καλό θήλαστρο (ανάλογα με τα γεύματα που θέλει να αφήσει) και κάνει μια καλή άντληση το πρωί, μπορεί να αντέξει 6 ίσως και 8 ώρες χωρίς άντληση. Στην επιστροφή μπορεί και να θηλάσει το μωρό και να αντλήσει. Οπότε εξασφαλίζει γάλα για τις ώρες τις απουσίας της και διατηρεί πιο εύκολα τη γαλουχία.

 

Αυτό δεν χρειάζεται να γίνεται για όλη τη διάρκεια του θηλασμού, αρκεί να γίνει μέχρι το παιδί να μπει καλά στα γεύματα των στερεών τροφών. Όταν θα κάνει ολοκληρωμένα γεύματα, θα τρώει όλες τις στερεές όταν απουσιάζει η μαμά και θα θηλάζει όταν έχει κοντά του τη μαμά.

 

Πολλά μωρά το καταφέρνουν αυτό περίπου στον 8ο μήνα. Άρα η δυσκολία της εργαζόμενης μητέρα διαρκεί περίπου μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ-πολυ ολες.μας λυθηκαν ολες οι αποριες κ μας βοηθησατε παρα πολυ.ακομα βεβαια εχουμε να το συζητησουμε πολυ κ με τους αντρες μας που ειναι εντελως αντιθετοι για να καταληξουμε(δεν τα καναμε μονες μας τα παιδια).δε θελω να αφησω την εντυπωση πως εγω ειμαι η καλη κ η φιλη μου απλα τα παραταει ευκολα.η κοπελα πολλες φορες το μηνα λειπει απο το σπιτι της κ για μια συνεχομενη εβδομαδα.ειναι ιατρικος επισκεπτης κ εχει πολλες περιοχες περα απο τη δικη μας.θελουμε μονο το καλυτερο για τα παιδια μας για αυτο πρωτα ρωταμε κ εσας κ παιδιατρους κ γυναικολογους κ μαιες κ μετα θα πραξουμε αν και περισσοτερο κραταω αυτο που ειπες "αν ειναι να τρεφεται στα περισσοτερα γευματα με αγελαδινο ας τρεφεται με ολα"....αγλαια ευχαριστω για ολα κ θα ψαξω κ το θεματακι με το διαβητη.

 

υ.γ βεβαια κ εμεις λεμε να το κανουμε αυτο για ενα 3μηνο σχεδον μεχρι να μπει στις στερεες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν γέννησε η αδερφή μου θήλαζα ήδη για 5 μήνες! Οι θηλές της μάτωναν πάρα πολύ κ δεν ήθελε να πίνει κ αίμα το μωρό οπότε αντλούσε κάθε γεύμα. Η μικρούλα όμως ήταν πολύ φαγανή κ ο γιατρός συνέστησε κ ξένο γάλα. Αν δεν είχε πρόβλημα με τις θηλές θα το έβαζε συνέχεια στο στήθος αλλά έτσι που έτρωγε δεν προλάβαινε να κάνει κ τράπεζα! Τελικά όσο ήμουν εκεί τις έδωσα κ εγώ κάποιες φορές γαλατάκι. Περίεργο κ πολύ όμορφο συναίσθημανα θηλάζεις ένα άλλο παιδί! Στην αρχή "φοβόμουν" μήπως επειδή δεν έπιανε καλά το στήθος πως θα με πονούσε κ εμένα αλλά έπινε τόσο απαλά κ τόσο γλυκά!

Link to comment
Share on other sites

mamag και μενα με ξενιζει αυτη η αποψη της φιλης σου.....

 

Προσωπικα δεν θα μπαινα σε τετοια διαδικασια (να εχω μεγαλη παραγωγη και να αντλω γαλα καθημερινα) για αλλο παιδι οταν η οικογενεια του το βλεπει τοσο εχθρικα......χαλανε οι σχεσεις........αλλο να βοηθησεις μια μαμα που εχει σοβαρο προβλημα και δεν μπορει να θηλασει και το μωρο το χρειαζεται κι αλλο να μπεις σε τετοια ιστορια επειδη δεν θελει να μπει στον κοπο να ενημερωθει να το κανει η ιδια......εξηγησε της τα σχετικα αν θελει να ενημερωθει κι αν βαριεται τοτε να της πεις οτι δεν θες να χαλαστεις με την οικογενεια της......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου με την πρωτη της ξαδερφη εχουν 3 μηνες διαφορα,την νονα μου (γιατι εκτος απο θεια ειναι κ νονα μου ) την θηλασε η γιαγια μου γιατι η μαμα της δεν μπορουσε,το θαυμαζω κ το επικροτω ,δεν θα ξεχασω τοτε που ειχε γινει ενας φονικος σεισμος στην Κινα που θηλαζουσες μανουλες ειχαν αφησει τα δικα τους νινακια σε ασφαλη μερος και ειχαν παει στις πληγεισες περιοχες να θηλασουν μωρακια στις μαμαδες των οποιων ειχε κοπει το γαλα απο το στρεσ κ τις καταστασεις που περασαν

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ-πολυ ολες.μας λυθηκαν ολες οι αποριες κ μας βοηθησατε παρα πολυ.ακομα βεβαια εχουμε να το συζητησουμε πολυ κ με τους αντρες μας που ειναι εντελως αντιθετοι για να καταληξουμε(δεν τα καναμε μονες μας τα παιδια).δε θελω να αφησω την εντυπωση πως εγω ειμαι η καλη κ η φιλη μου απλα τα παραταει ευκολα.η κοπελα πολλες φορες το μηνα λειπει απο το σπιτι της κ για μια συνεχομενη εβδομαδα.ειναι ιατρικος επισκεπτης κ εχει πολλες περιοχες περα απο τη δικη μας.θελουμε μονο το καλυτερο για τα παιδια μας για αυτο πρωτα ρωταμε κ εσας κ παιδιατρους κ γυναικολογους κ μαιες κ μετα θα πραξουμε αν και περισσοτερο κραταω αυτο που ειπες "αν ειναι να τρεφεται στα περισσοτερα γευματα με αγελαδινο ας τρεφεται με ολα"....αγλαια ευχαριστω για ολα κ θα ψαξω κ το θεματακι με το διαβητη.

 

υ.γ βεβαια κ εμεις λεμε να το κανουμε αυτο για ενα 3μηνο σχεδον μεχρι να μπει στις στερεες.

 

Πάντως εσύ μπορεί να έκανες πολύ καλά που προσφέρθηκες να βοηθήσεις καθώς και που ενδιαφέρθηκες να ρωτήσεις εδώ. Αλλά δε θα ήταν πολύ καλύτερα να έστελνε και ένα postάκι η ίδια η μητέρα του παιδιού μπας και βοηθηθεί από δω μέσα και δε διακόψει τελείως το θηλασμό; ;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ-πολυ ολες.μας λυθηκαν ολες οι αποριες κ μας βοηθησατε παρα πολυ.ακομα βεβαια εχουμε να το συζητησουμε πολυ κ με τους αντρες μας που ειναι εντελως αντιθετοι για να καταληξουμε(δεν τα καναμε μονες μας τα παιδια).δε θελω να αφησω την εντυπωση πως εγω ειμαι η καλη κ η φιλη μου απλα τα παραταει ευκολα

Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι η γνώμη των αντρών σε τέτοια θέματα, όσο και να λαμβάνεται υπόψη, θα πρέπει να μπει σε δεύτερη μοίρα.

 

.η κοπελα πολλες φορες το μηνα λειπει απο το σπιτι της κ για μια συνεχομενη εβδομαδα.ειναι ιατρικος επισκεπτης κ εχει πολλες περιοχες περα απο τη δικη μας.

Ανεξάρτητα από το αν η φίλη σου συνεχίσει ή όχι το θηλασμό, θα ήταν καλό να ενημερωθεί για το τι σημαίνει για το μωρό να χάνει τη μητέρα του για τόσο πολλές ημέρες. Θα πρότεινα να συμβουλευτεί έναν παιδοψυχολόγο ή κάποιον άλλον ψυχοθεραπευτή, να ενημερωθεί πληρως και μετά να κανονίσει το πρόγραμμά της.

 

Κάποιες μητέρες με παρόμοιες δουλειές ταξιδεύουν μαζί με νταντά και μωρό.

 

 

υ.γ βεβαια κ εμεις λεμε να το κανουμε αυτο για ενα 3μηνο σχεδον μεχρι να μπει στις στερεες.

ποιο εννοείς; (συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα και θα ήθελα να το διευκρινίσουμε για να αποφύγουμε παρανοήσεις, συχνά γράφω βιαστικά και παραλείπω διάφορα...:oops: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...