Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρέθηκα να ακούω το μακρύ και το κοντό του καθενός...!


Recommended Posts

το παρακατω γεγονος εγινε οταν ημουν στην 20η εβδομαδα.η κουνιαδα μου και ο αντρας μου ειχαν μια συζητηση για τα οικονομικα των γονιων τους, οι οποιοι αφου χρεωθηκαν κατι τρελα δανεια, τρωνε τη συνταξη τους σε χαζομαρες, αγοραζουν αχρηστα πραγματα, παραγγελνουν φαγητο αντι να μαγειρευουν κτλ και μετα δεν εχουν να πληρωσουν τις δοσεις. του λεει λοιπον οτι πρεπει να αρχισει να δινει λεφτα στους γονεις του (το ενδεχομενο να κοψουν τις σπαταλες δεν το συζηταει). στο επιχειρημα του αντρα μου "που θα βρω τα λεφτα; περιμενουμε παιδι. εχει πολλα εξοδα , μας εχουν κοψει τους μισθους κτλ.'' η απαντηση της ηταν :καλυτερα να μην εκανες παιδι και να μην υπηρχε το μωρο ωστε να ειχες λεφτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 256
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικα το να μην απανταμε σε κατι τετοια δεν ξερω πια αν ειναι το σωστο και τι εγινε αν μας κοψουν την καλημερα? τετοιοι ανθρωποι δεν αξιζει να ειναι διπλα μας. Λεω πολλες φορες να μην ακουω τα διφορα κουλα και απο το ενα αυτι να μπαινουν και απο το αλλο να βγαινουν αλλα μπουκωνεις καποια στιγμη και ξεσπας

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα εξοδα μου το λενε κ μενα!! "ωχ, σε τετοιους καιρους βρηκατε να κανετε παιδι???" κ " εχει πολλα εξοδα το παιδι θα πελαγωσετε"......---ειμαστε μια κλασικη μεση οικογενεια --οχι πλουσιοι!---δοξα τω θεω εχουμε ακομα δουλεια κ την υγεια μας!!!! Δηλαδη πότε να κανω παιδι? οταν βγει η Ελλαδα απο την κριση?? σε 20 χρονια που θα ειμαι 50????οκ, θα ζοριστουμε οπως ολοι αλλα αν υπαρχει αγαπη υγεια κ δουλεια θα τα καταφερουμε...αλλα με τοσα ποστ που διαβασα τελικα φτανω στο συμπερασμα οτι δεν μπορει να υπαρχει τοση βλακεια στον κοσμο!!! μαλλον η ΖΗΛΙΑ ειναι αυτη που κινει τα νηματα!!!κ απορω...τι εχω κανει για να με ζηλευουν???δεν προκαλω ποτε κανεναν....ουτε θελω τετοια ζηλια!!!

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση της ηταν :καλυτερα να μην εκανες παιδι και να μην υπηρχε το μωρο ωστε να ειχες λεφτα.

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Πω πω ειχε να φυγει σφαλιαρα αν μου το ελεγε εμενα...ακου τι ειπε η γυναικα μιλαμε για πολλες μπατσες...!!!Πως κρατηθηκατε...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου καλό, μόνο με χιούμορ και πολύ θράσσος μπορείς να τους αντιμετωπίσεις όλους αυτούς. Και απαντώντας αποστομωτικά στις βλακείς που ξεστομίζουν, δεν θα ξανατολμήσουν να πουν τη γνώμη τους. Μη σου πω δεν θα ξαναπατήσουν στο σπίτι σου. θα σου γράψω ατάκες που μου ήρθαν στο μυαλό διαβάζοντας αυτά που έγραψες. Αν μη τι άλλο, ελπίζω να ευθυμήσεις λίγο.

 

 

 

 

Λοιπόν αν τους δείξεις ότι δεν σηκώνεις πολλά πολλά, δεν θα τολμήσουν να σου ξαναδώσουν συμβουλή για τίποτα. Σου μιλάω εκ πείρας. Εγώ είμαι νευρικιΑ και δε σηκώνω πολλές κουβέντες, με ξέρουν κι έχει τρομάξει το μάτι τους. Στα λένε γιατί κάθεσαι και τ' ακούς. Άλλαξε λίγο το βιολί, δείξε πως δε μασάς και κάνε λίγο την τρελή, πέτα τους και κάτι που θα τους πειράξει και να δεις που δεν θα σου ξαναπούνε τίποτα. ;)

 

Μ' έκανες και γέλασα!! Να'σαι καλά!!! Πάντως έχεις δίκιο ίσως φταίει που και εγώ δεν μιλάω καθόλου και απλώς κάθομαι και στεναχωριέμαι. Μην νομίζεις πολλές φορές καταλήγω να τα βάζω με τον εαυτό μου που κρατάω αυτή την στάση και δεν έχω τα κότσια να τους αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: Πω πω ειχε να φυγει σφαλιαρα αν μου το ελεγε εμενα...ακου τι ειπε η γυναικα μιλαμε για πολλες μπατσες...!!!Πως κρατηθηκατε...

 

κοντεψε να την πλακωσει στο ξυλο και μπηκε η μανα τους στη μεση να τους χωρισει. γενικα ο αντρας μου ειναι ηρεμος ανθρωπος αλλα οταν λες κατι τετοιο σε αντρα με υπογονιμοτητα που χρειαστηκε 2 χρονια, μια αποτυχημενη υποβοηθουμενη και πολυμηνη φαρμακευτικη αγωγη για να φτασουμε σε εγκυμοσυνη εχει και εξτρα λογους να αντιδρασει ετσι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε όλες! γέλασα πολύ με πολλά απ'όσα διάβασα αλλά με κάποια εκνευρίστηκα, τελικά η βλακεία και η κουτοπονηριά του κόσμου δεν εξαντλούνται εύκολα! μόλις μπήκα στον 5ο αλλά έχω ακούσει ήδη κι εγώ αρκετά. Όλα ξεκίνησαν από το θρησκευτικό γάμο μου τον Οκτώβρη (είχε προηγηθεί πολιτικός πριν 2 χρόνια). η μαμά του κουμπάρου (την οποία παρεπιπτόντως πρώτη φορά έβλεπα) δεν έσκασε το χειλάκι της ούτε για μια στιγμή (αδιάψευστοι μάρτυρες οι φωτογραφίες) η μόνη ευχή της ήταν "άντε, τώρα μ'ένα γιο!". Η αδερφή της (την οποία επίσης δε γνώριζα), ως άλλη ηχώ, επαναλάμβανε την ίδια φράση. Στην αρχή ήμουν ευγενική αλλά μετά από 5-6 φορές που το άκουσα της είπα "και κόρη να είναι, θα την κρατήσουμε". Για να μη σας τα πολυλογώ, λόγω πολυκυστικών αλλά κυρίως βλακώδους άγχους δικού μου, μας πήρε περίπου 1 χρόνο να πετύχουμε εγκυμοσύνη (είχαμε ξεκινήσει πριν το γάμο αλλά δεν το βγάλαμε και έκτακτο παράρτημα). όταν λοιπόν έμεινα έγκυος, η πεθερά μου από τη χαρά της το είπε σε όλους τους συγγενείς στο χωριό του άντρα μου. Οπότε και μια θεία του λέει "άντε, επιτέλους, 2 χρόνια περίμενα να το ακούσω αυτό" (κάγκελο η πεθερά μου, της κόπηκε η μαγκιά - και η χαρά!)και συνέχισε η θρασυτάτη "κι εμείς λέγαμε από τον πολιτικό ότι προσπαθούν" "καλά, βρε Άννα, στο κρεβάτι τους ήσουν;" (πληρωμένη απάντηση από την πεθερά μου, και δεν της το'χα!)και καλά λες, μεγάλη γυναίκα (που δεν είναι και τόσο δηλαδή, είναι κάτω από 50) αλλά η ίδια στιχομυθία,ελαφρώς παραλλαγμένη διαδραματίστηκε ανάμεσα στην κουνιάδα μου και την 1η της ξαδέρφη (κόρη της εν λόγω θείας), και μάλιστα μπροστά σε κοινές τους φίλες, οι οποίες μόλις είχαν εκφράσει τη χαρά τους!

επίσης, μια γειτόνισσα, επειδή παράλληλα είναι έγκυος και η αδερφή μου (κλείνει τον 7ο και είναι 2 χρόνια μικρότερή μου και λίγο καιρό με τον άντρα της) ρωτάει τη μάνα μου τι κάνει η αδερφή μου και πριν προλάβει η καημένη να απαντήσει και να πει και για μένα (είχα κλείσει το τρίμηνο) της λέει η άλλη επιθετικά "άντε, η Β. τι κάνει; πες της ότι το λέω εγώ, να ξεκινήσει την προσπάθεια!" η καημένη η μαμά μου χαμογέλασε και δεν είπε τίποτα. Κατάλαβες; αυτή περιμέναμε να μας κάνει οικογενειακό προγραμματισμό!

Όσο για τις φίλες, διαπίστωσα ότι αν δεν είναι κολλητές, χαίρονται ή όχι ανάλογα με τη φάση που βρίσκονται οι ίδιες.

βέβαια, λένε κάποια χαζά και οι δικοί μου (πχ. ο πατέρας μου έχει βγάλει, βάσει της στατιστικής ότι θα κάνω αγόρι και το περιμένει σαν τρελός. Τα ίδια έλεγε και για την αδερφή μου και διαψεύστηκε) αλλά δεν τα παίρνω στα σοβαρά, μάλιστα το διασκεδάζω κιόλας και τον πειράζω. Από ξένους όμως το θεωρώ καθαρή κακία. Το μόνο που με απασχολεί είναι να είναι γερό το παιδάκι μου και μέχρι στιγμής το μόνο που έχω είναι λίγες καούρες, αν όμως είχα δύσκολη εγκυμοσύνη νομίζω θα ήμουν πιο ευάλωτη στη βλακεία του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

lovely80: μια απο τα ιδια!!!!εγω με τον αντρα μου ειμαστε 12 χρονια μαζι--απο τα 17 μας!!!μεχρι να σπουδασουμε, να παει φανταρος κ να βρουμε δουλεια, φτασαμε το 2007 να παρουμε σπιτι κ να μεινουμε μαζι....αρραβωνιαστηκαμε τοτε κ μεχρι να φτιαξουν λιγο τα οικονομικα-----που τωρα ειναι γενικα σε μαυρα χαλια με το δντ!!!χιχιχιχιι!!!!--παντρευτηκαμε το 2010...εγω επειδη ημουν 27 τοτε δεν σκεφτομουν για παιδι---ειχα κ πολυκυστικες!!!οταν εμεινα εγκυος το νοεμβρη περιμενα να φτασω 4ο μηνα για να το πω στη δουλεια κ τι μου ειπαν?????? "Λεγαμε κ μεις, θα κανεις παιδι ή οχι??Μαλλον θα προσπαθουσες τοσο καιρο κ δεν θα μπορουσες!!!!!" Τι να πεις μετα? Κ υποτιθεται καθηγητριες κ αυτες!!!!Σιγα μην ημουν υποχρεωμενη να αναλυω το ιατρικο μου ιστορικο κ αν θελω παιδι ή οχι στον καθενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι η αντίθετη πλευρά: εμείς παντρευτήκαμε σ' ένα χρόνο από τη γνωριμία κι όταν ο συζυγος το ανακοίνωσε στους φίλους του, όλοι ανεξαιρέτως ρώτησαν αν ήμουν έγκυος (που δεν ήμουν). Αν αργήσεις να κάνεις παιδί έχεις πρόβλημα, αν παντρευτείς νωρίς, τότε σίγουρα είσαι έγκυος. Τα συμπεράσματά τους θα τα βγάλουν κατά πώς τους βολεύει. Ό,τι και να κάνουμε δε γλιτώνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχαχα!!!!σωστη!!!!! βρε παιδια εγω εχω βαρεθει αυτα τα κατεστημενα πια....ολοι να ασχολουνται με το ποτε θα παντρευτεις κ αν θα κανεις παιδια!!! δεν κοιταει ο καθενας λεω εγω την οικογενεια του, να ειναι υγιεις κ να εχουμε δουλεια σε τετοιους δυσκολους καιρους!!!!καλα δενειναι για να θυμωνουμε κιολας!!!οπως ειπαν κ αλλες κοπελες, προτεραιοτητα εχουν τα μωρακια μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου άρεσε το θεματάκι και με πολλά γέλασα πολύ, θα καταθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία με ευτράπελες ατάκες από τα εκατέρωθεν "στρατόπεδα".

Πρώτη και καλύτερη η μανούλα...

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ:

1. Να απλώνεις τα ρούχα σου και τα μωρουδιακά το βράδυ (έβαζε και τις αδερφές μου να το επαναλαμβάνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα).

2. Να βγεις πριν σαραντήσεις (ο γυναικολόγος μου είχε πει από το μαιευτήριο ακόμα "κοίτα μην κλειστείς μέσα με το στήθος έξω όλη την ώρα σαν τη θεά Κάλι και τρελαθείς")

3. Το παιδί να κρατάει κλειδιά γιατί θα αργήσει να μιλήσει (δε θα σας πω τι διαλόγους κάνουμε από νωρίς με τον μικρό).

4. Να φιλάς το μωρό στις πατουσίτσες γιατί θ'αργήσει να περπατήσει (σταματήσαμε να μπορούμε να χαλαρώσουμε σε καφέ από όταν χρόνισε και με τραβούσε δεξιά και αριστερά ο μικρός).

Επίσης: "Εγώ σε κάθε εγκυμοσύνη έπαιρνα το πολύ εννιά κιλά, ακόμα και στα δίδυμα" (σε σχολιασμό οτι πήρα σχεδόν 20 κιλά στην εγκυμοσύνη). Η μαμά μου είναι με το ζόρι ενάμισυ μέτρο στο ύψος, πόσο να έπαιρνε πια!

"Εγώ τους έδινα κρεμούλα (στα δίδυμα που τα είχε και πιο πρόσφατα) από διόμισυ μηνών, έτσι είχε πει ο παιδίατρος" (κι έκανες κι άλλα κουλά μάνα, ο θεός μας φύλαξε).

Ο μικρός είχε γκρίνια μια μέρα και την επόμενη μου έκανε πυρετό από ίωση. Τη μέρα της γκρίνιας: "το παιδί είναι ματιασμένο, γι'αυτό έχει γκρίνια".

Κι άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι. Αλλά δεν την αφήνω, τίποτα δε θα πέσει κάτω, είμαι αλλεργική στα παράλογα.

Και τώρα στην πεθερούλααααα.

Θήλαζα 6 μήνες αλλά με κάποιο συμπλήρωμα. Καλοκαίρι στο χωριό και η πεθερά μου να επιμένει να του δώσω νερό (5 1/2 μηνών ο γιος μου). Εγώ να της εξηγω οτι εκτός του ότι δε χρειάζεται επειδή κατά βάση θηλάζει δεν του αρέσει κιόλας, δεν βάζει στο στόμα του μπιμπερό με νερό. Αυτή να επιμένει "εγώ τους έδινα λίγο νεράκι". Έκανα οτι δεν ακούω. Αυτή να επιμένει...Λοξοκοίταξα τον άντρα μου και της είπε να μην ασχολείται και οτι εγώ είμαι η μάνα του παιδιού και ξέρω καλύτερα. Άσε που μας το είχε πει και ο παιδίατρος (αλλά και οι δικές μου ακαδημαϊκές γνώσεις το λένε...θυμήθηκα αυτό που είπε κάποια οδοντίατρος για τη συμβουλή για ούζο στα ούλα, το οποίο μου έλεγαν κι εμένα). Σας πληροφορώ οτι παρόλο που δεν το συνέχισε, δεν το άφησε έτσι. Το χειμώνα που ξαναπήγαμε ή το επόμενο καλοκαίρι (δε θυμάμαι ακριβώς) τι μου είπε σε ανυποψίαστη στιγμή; "Το καλοκαίρι που ήταν μια γιαγιά στα ΚΤΕΛ με το εγγονάκι της η γιαγιά του έδινε νερό, να μωράκι σαν το δικό σας ήταν"! (Γιατί ο ελέφαντας ποτέ δεν ξεχνάαααα).

Επίσης, ο γιος μου 18 μηνών και άτακτος με πολλή γκρίνια. Τον πάω στο δωμάτιο, τον βάζω στο παρκοκρέββατο να ηρεμήσει λίγο και κάθομαι δίπλα του στο κρεββάτι. Έρχεται η πεθερά μου και τι μου λέει; "Θα το κάνετε νευρικό το παιδί. Τι το έβαλες στο κρεββάτι και φωνάζει;" (σημειωτέον οτι συνεχώς μου παραπονιέται οτι ο άντρας μου ήταν και είναι νευρικός, δε μπορείς να του μιλήσεις πια!). Βγαίνει από το δωμάτιο και δεν κρατήθηκα. Πάω στην κουζίνα και της λέω : κοίταξε να δεις, για το πώς μεγαλώνω το παιδί μου δε σηκώνω κουβέντα ούτε από τη μάνα μου και τον πατέρα μου. Εσύ τα δικά σου τα παιδιά τα μεγάλωσες! (δεν της είπα βέβαια οτι το δικό της γιο που λέει οτι είναι νευρικός αυτή τον μεγάλωσε). Με κοιτούσε σα χαμένη με ένα απροσδιόριστο μειδίαμα και δε μίλησε. Ε, δεν άντεξα, όλες τις μέρες που ήμαστε εκεί όλο κάτι τέτοιες συμβουλές και νουθεσίες έδινε. Και να σημειώσω οτι δε μου το έχει μεγαλώσει καμία από τις έτερες μαμάδες. Όταν επέστρεψα στη δουλειά και ήταν 11 μηνών σε βρεφονηπιακό τον πήγα. Ελάχιστα μου τον έχουν κρατήσει (η μάνα μου βασικά) δύο η τρεις φορές σε μεγάλη ανάγκη ή ασθένεια.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με κάνει ν' απορώ μερικές φορές είναι αν σε κάποιους ανθρώπους απλά ξεφεύγουν άστοχες κουβέντες ή αν θέλουν και τα λένε. πριν κάποιο καιρό (Πάσχα) κι ενώ ψήναμε αμέριμνα το αρνί στην αυλή στο χωριό του άντρα μου, μια θείτσα που ήρθε επίσκεψη (ούτε που την ήξερα), μου έπιασε κουβέντα για την εγκυμοσύνη και, όταν έφερε την κουβέντα στη γέννα και περιέγραφε διάφορα απείρου κάλλους, της είπα ότι δεν το σκέφτομαι ακόμη κι ότι έχω αποφασίσει να γεννήσω με επισκληρίδειο. Τότε μου είπε ανέμελα: "πρόσφατα γέννησε και μια γνωστή μας στη Θεσσαλονίκη, με επισκληρίδειο κι αυτή, έμεινε παράλυτο το καημένο...". ε, όσο κι αν τό'παιξα άνετη, αρχικά το αμφισβήτησα και μετά το απέδωσα σε βλακεία του γιατρού (αν όντως ισχύει), δε γίνεται να μην επηρεαστείς!

Όσο για τα χαζά που ακούω στη δουλειά, του τύπου:"μην κάθεσαι σταυροπόδι, δεν κάνει!" ή το άλλο το ωραίο "δεν πιστεύω να φοράς τα ίδια εσώρουχα με πριν;" (!!!!), γελάω με την ψυχή μου. Μάλιστα, μπροστά στη συγκεκριμένη συνάδελφο δεν κάθομαι σταυροπόδι, για να μη με μαλώνει!:-P

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν δίνω και πολύ βάση...ούτως ή άλλως οι περισσότερες συμβουλές είναι καλοπροαίρετες..κλασσικά μπαινάκης-βγαινάκης...

Το πιο χοντρό που έχω ακούσει αφορά κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο...και μάλιστα για το ίδιο θέμα δύο φορές...μαθαίνωντας οτι είμαι έγκυος στη βδομάδα πάνω πεθαίνει ο πατέρας μου και στον μήνα ο πεθερός μου..κι οι δυο με το ίδιο όνομα...οπότε σκεφτόμαστε με το σύζυγο μακάρι να είναι αγοράκι,ν'ακουστεί και το όνομα...

Στην αυχενική μας λέει αγοράκι 60-40..σε επανεξέταση μας λέει κορίτσι..εγω στο ντεμί οτι μπορεί και να κάνει λάθος η εμβρυολόγος..μου λέει λοιπόν το πρόσωπο αυτό:καλά δεν ντρέπεσαι;αντι να χαρείς που είναι το παιδί καλά εσυ σκέφτεσαι να είναι αγόρι;..απάντησή μου ήταν οτι:ο,τι και να είναι το παιδί είναι εκεί μέσα (δείχνωντας την κοιλιά μου) και θα βγει τον Οκτώβρη...

Σε επίσκεψη στον γιατρό χτες μας λέει κοριτσάκι!!Ο άντρας μου να λέει:γιατρέ μήπως να το ξανακοιτάξεις;;;; (:lol::lol::lol::lol::lol:) κι εγω να έχω σκάσει στα γέλια!!!!Στις 12/6 έχουμε τον Β' επιπέδου αλλά νομίζω οτι απλώς θα μας επιβεβαιώσει οτι μας είπε ο γιατρός!!Ε,λοιπόν το ίδιο πρόσωπο με "κατηγόρησε" οτι γλωσσοτρώω το παιδί επειδή το ήθελα αγόρι κι είναι κορίτσι...σημειωτέον το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι νέα μητέρα και απόφοιτος Πανεπηστημιου...όχι καμιά θείτσα 70 χρονών...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Επειδή μου άρεσε το θεματάκι και με πολλά γέλασα πολύ, θα καταθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία με ευτράπελες ατάκες από τα εκατέρωθεν "στρατόπεδα".

Πρώτη και καλύτερη η μανούλα...

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ:

1. Να απλώνεις τα ρούχα σου και τα μωρουδιακά το βράδυ (έβαζε και τις αδερφές μου να το επαναλαμβάνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα).

2. Να βγεις πριν σαραντήσεις (ο γυναικολόγος μου είχε πει από το μαιευτήριο ακόμα "κοίτα μην κλειστείς μέσα με το στήθος έξω όλη την ώρα σαν τη θεά Κάλι και τρελαθείς")

3. Το παιδί να κρατάει κλειδιά γιατί θα αργήσει να μιλήσει (δε θα σας πω τι διαλόγους κάνουμε από νωρίς με τον μικρό).

4. Να φιλάς το μωρό στις πατουσίτσες γιατί θ'αργήσει να περπατήσει (σταματήσαμε να μπορούμε να χαλαρώσουμε σε καφέ από όταν χρόνισε και με τραβούσε δεξιά και αριστερά ο μικρός).

Επίσης: "Εγώ σε κάθε εγκυμοσύνη έπαιρνα το πολύ εννιά κιλά, ακόμα και στα δίδυμα" (σε σχολιασμό οτι πήρα σχεδόν 20 κιλά στην εγκυμοσύνη). Η μαμά μου είναι με το ζόρι ενάμισυ μέτρο στο ύψος, πόσο να έπαιρνε πια!

"Εγώ τους έδινα κρεμούλα (στα δίδυμα που τα είχε και πιο πρόσφατα) από διόμισυ μηνών, έτσι είχε πει ο παιδίατρος" (κι έκανες κι άλλα κουλά μάνα, ο θεός μας φύλαξε).

Ο μικρός είχε γκρίνια μια μέρα και την επόμενη μου έκανε πυρετό από ίωση. Τη μέρα της γκρίνιας: "το παιδί είναι ματιασμένο, γι'αυτό έχει γκρίνια".

Κι άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι. Αλλά δεν την αφήνω, τίποτα δε θα πέσει κάτω, είμαι αλλεργική στα παράλογα.

Και τώρα στην πεθερούλααααα.

Θήλαζα 6 μήνες αλλά με κάποιο συμπλήρωμα. Καλοκαίρι στο χωριό και η πεθερά μου να επιμένει να του δώσω νερό (5 1/2 μηνών ο γιος μου). Εγώ να της εξηγω οτι εκτός του ότι δε χρειάζεται επειδή κατά βάση θηλάζει δεν του αρέσει κιόλας, δεν βάζει στο στόμα του μπιμπερό με νερό. Αυτή να επιμένει "εγώ τους έδινα λίγο νεράκι". Έκανα οτι δεν ακούω. Αυτή να επιμένει...Λοξοκοίταξα τον άντρα μου και της είπε να μην ασχολείται και οτι εγώ είμαι η μάνα του παιδιού και ξέρω καλύτερα. Άσε που μας το είχε πει και ο παιδίατρος (αλλά και οι δικές μου ακαδημαϊκές γνώσεις το λένε...θυμήθηκα αυτό που είπε κάποια οδοντίατρος για τη συμβουλή για ούζο στα ούλα, το οποίο μου έλεγαν κι εμένα). Σας πληροφορώ οτι παρόλο που δεν το συνέχισε, δεν το άφησε έτσι. Το χειμώνα που ξαναπήγαμε ή το επόμενο καλοκαίρι (δε θυμάμαι ακριβώς) τι μου είπε σε ανυποψίαστη στιγμή; "Το καλοκαίρι που ήταν μια γιαγιά στα ΚΤΕΛ με το εγγονάκι της η γιαγιά του έδινε νερό, να μωράκι σαν το δικό σας ήταν"! (Γιατί ο ελέφαντας ποτέ δεν ξεχνάαααα).

Επίσης, ο γιος μου 18 μηνών και άτακτος με πολλή γκρίνια. Τον πάω στο δωμάτιο, τον βάζω στο παρκοκρέββατο να ηρεμήσει λίγο και κάθομαι δίπλα του στο κρεββάτι. Έρχεται η πεθερά μου και τι μου λέει; "Θα το κάνετε νευρικό το παιδί. Τι το έβαλες στο κρεββάτι και φωνάζει;" (σημειωτέον οτι συνεχώς μου παραπονιέται οτι ο άντρας μου ήταν και είναι νευρικός, δε μπορείς να του μιλήσεις πια!). Βγαίνει από το δωμάτιο και δεν κρατήθηκα. Πάω στην κουζίνα και της λέω : κοίταξε να δεις, για το πώς μεγαλώνω το παιδί μου δε σηκώνω κουβέντα ούτε από τη μάνα μου και τον πατέρα μου. Εσύ τα δικά σου τα παιδιά τα μεγάλωσες! (δεν της είπα βέβαια οτι το δικό της γιο που λέει οτι είναι νευρικός αυτή τον μεγάλωσε). Με κοιτούσε σα χαμένη με ένα απροσδιόριστο μειδίαμα και δε μίλησε. Ε, δεν άντεξα, όλες τις μέρες που ήμαστε εκεί όλο κάτι τέτοιες συμβουλές και νουθεσίες έδινε. Και να σημειώσω οτι δε μου το έχει μεγαλώσει καμία από τις έτερες μαμάδες. Όταν επέστρεψα στη δουλειά και ήταν 11 μηνών σε βρεφονηπιακό τον πήγα. Ελάχιστα μου τον έχουν κρατήσει (η μάνα μου βασικά) δύο η τρεις φορές σε μεγάλη ανάγκη ή ασθένεια.

 

 

Κυκλοφορεί ένα ωραίο που γράφει:

Αγαπημένη μου πεθερά, δεν χρειάζομαι συμβουλές για το πως να μεγαλώσω τα παιδιά μου. Ζω με ένα από τα δικά σου και χρειάζεται μεγάλη βελτίωση!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ο πεθερός μου με ρωτάει (στο αστείο βέβαια κάθε φορά...αλλά το έχει κάνει το ίδιο "αστείο" 4-5 φορές....) αν έχει γίνει λάθος και τελικά το μωρό είναι αγόρι...Είχα μερικές ωραίες προτάσεις για το τι να απαντήσω, δυστυχώς όλες αφού είχα δώσει απάντηση, η οποία είναι "μην αγχώνεστε...αν φυτρώσει τίποτα θα σας ενημερώσουμε"...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, ξαναεπανέρχομαι στο θέμα..

Πεθερά: (Μόλις γεννήθηκε ο γιος μου)..Αχ, αχ ίδιος ο γιόκας μου είναι...Το παιδί κατάξανθο, ο άνδρας μου καραμελαχρινός και όλοι έλαγαν ότι μου μοιάζει....

 

Πεθερά: Και το άλλο που θα κάνεις αγόρι θα είναι, αφού ο μικρός έχει ουρίτσα στα μαλλιά του (Μόλις έμεινα έγκυος στο 2ο, αν απαληθευτεί....γκρρρρ)

 

Πεθερά (στην συνυφαδα μου): πω, πω κοίτα τι μυτερή είναι η κοιλιά σου. Θα κάνεις ένα άντρα, μούρλια (Τελικά έκανε μια πανέμορφη κόρη...και κατεβασανε και τα μούτρα αρχικά, αλλά αφού μετά η μικρή πήρε το όνομά της, το ξεπέρασε......)

 

Και το πιο θεικό από όλα: 2 χρόνια μετά τη γέννηση του γιου μου και αφού είχα περάσει μια βαρβάτη επιλόχειο κατάθλιψη για κανένα εξάμηνο, μου απεκάλυψε ότι τότε ερχόταν να με βοηθήσει γιατί φοβόταν ότι θα σκοτώσω το μονάκριβο εγγόνι της ....

 

Είπατε τίποτα? Υπομονή, θα περάσει και αυτό..Και όπως λέει και η ίδια: Όταν θα γίνεις και εσυ γιαγια, θα καταλάβεις......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχω ριξει το γελιο της αρκουδας!!Φοβερες ατακες!!

 

Η αδερφη της πεθερας μου θελει σωνει και καλα να με βαλει να 40ρησω μεσα στο σπιτι,ολη μερα.Ουτε στο μπαλκονι να μην βγαινω (αν εχει πεσει ο ηλιος)και με παρουν τα νεραιδικα!Γιατι,λεει,η μανα της οταν ηταν εγκυος βγηκε στην αυλη να απλωσει ρουχα και τα χερια της εμειναν πανω στο συρμα και φωναζε "Βοηθειααα" αλλα κανεις δεν πηγαινε να την βοηθησει (για να μην τους παρουν τα νεραιδικα προφανως)και εμεινε η κοπελα ολη νυχτα με τα χερια κρεμασμενα στο συρμα!

Η αδερφη της πεθερας μου λοιπον,ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ μεγαλο παθος οτι τα χερια της μανας της τα ειχαν ολη νυχτα τα νεραιδικα και γιαυτο δεν μπορουσε να τα κουνησει.Το γεγονος οτι ειχε υγρασια επανω στο βουνο και η μανα της ειχε αθριτιδα απο τα 35 της δεν ειχε καμια σημασια!Νεραιδικα....!!Χα χα χα...

 

Αλλο:Θελει σωνει και καλα οταν γεννηθει το μωρο να του δωσει να πιει (πριν ακομα θηλασει) ενα μαντζουνι για να εχει γερο στομαχι.Το γεγονος οτι εγω δεν θελω με κανει να ειμαι κακομαθημενη!Ευτηχως ενημερωσα την γιατρο μου να εχει τον νου της και να μην επιτρεψουν να κανουν πειραματα στο παιδακι!!

 

Ως εγκυμονουσα δεν κανει να φαω χταποδι,γιατι θα βγει το παιδι με "πλοκαμια".

 

Επισης,δεν κανει να μπαινω σε ξενα σπιτια,γιατι τους φερνω κακοτυχια.

 

Δεν κανει να φυτεψω λουλουδια/δεντρα/λαχανικα μεχρι να γεννηθει το μωρο!

 

....

 

ΠΡΕΠΕΙ να προσεχω ιδαιτερα τα νεραιδικα και τα φαντασματα στα δεντρα και στα νερα,γιατι μπορει να παθω μεγαλο κακο!Αν τυχει και συναντησω κανενα να αναψω τσιγαρο ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ...Χαχα!

 

Φανταστητε διαφημιση ΤΕΛΕΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ:

 

-Σας ενοχλουν τα φαντασματα?

-Δεν μπορειτε να βγειτε απο το σπιτι λογω νεραιδικων?

....ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΓΚΟΣΤ ΜΠΑΣΤΕΡΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Και για τις πιο δυσκολες περιπτωσεις η ΠΙΠΑ ΓΚΟΣΤ ΜΠΑΣΤΕΡΣ....ΧΑΧΑ!!

 

Ελεος τι ακουμε καθε τοσο!!

Link to comment
Share on other sites

Αααα..ξεχασα αυτο μου το ειπε μια κοπελα,41 ετων με 3 παιδια.Δεν κανει να εχω τα ποδια μου στραβοποδι,γιατι το μωρο περνει αερα απο κατω και μπορει να "σκασει"....χαχα!!

 

Ρωτησα την γιατρο μου αν εχει καμια "ιατρικη βαση" και μονο που δεν επεσε απο την καρεκλα απο τα γελια!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ φυσικα το αλλο,επισης πολυ σπαστικο.Μολις μπω σε μια κουζινα ή γενικα μυρισει κατι (χωρις να το ζηλεψω,μεχρι στιγμης δεν εχω ζηλεψει) μου το χωνουν στο στομα χωρις να με ρωτησουν.

Ημουν στην κουζινα με τα πεθερικα και τηγανιζε η πεθερα κεφτεδακια.Γενικα,ειμαι πολυ φαν της μαγειρικης της,με ιδαιτερη αδυναμια στα κεφτεδακια αλλα την συγκεκριμενη στιγμη ειχα αναγουλες,οποτε δεν ηθελα να φαω.

Ερχετε ο πεθερος...μας βλεπει...κανει ενα "ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ....." και αρπαζει μια κεφτεδα και μου την χωνει χωρις δευτερη σκεψη στο στομα.

Δεν προλαβα να πω τιποτα,ηταν ηδη χωμενη μεσα..χαχα...το γελιο που εριξα.Κοντεψα να παω απο κεφτεδα!!

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο το εχω ακουσει απο γνωστη μου.της το ειπε στο χωριο μια ξαδερφη .να βαφτισει το παιδι,να παει να το κουρεψει γιατι διαφορετικα δεν θα ψηλωσει!!!!:confused::confused::confused:ακομα γελαω οποτε το σκεφτομαι.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ φυσικα το αλλο,επισης πολυ σπαστικο.Μολις μπω σε μια κουζινα ή γενικα μυρισει κατι (χωρις να το ζηλεψω,μεχρι στιγμης δεν εχω ζηλεψει) μου το χωνουν στο στομα χωρις να με ρωτησουν.

Ημουν στην κουζινα με τα πεθερικα και τηγανιζε η πεθερα κεφτεδακια.Γενικα,ειμαι πολυ φαν της μαγειρικης της,με ιδαιτερη αδυναμια στα κεφτεδακια αλλα την συγκεκριμενη στιγμη ειχα αναγουλες,οποτε δεν ηθελα να φαω.

Ερχετε ο πεθερος...μας βλεπει...κανει ενα "ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ....." και αρπαζει μια κεφτεδα και μου την χωνει χωρις δευτερη σκεψη στο στομα.

Δεν προλαβα να πω τιποτα,ηταν ηδη χωμενη μεσα..χαχα...το γελιο που εριξα.Κοντεψα να παω απο κεφτεδα!!

 

Καλά.... Δεν έχω σταματήσει να γελάω.... Να σαι καλά βρε κορίτσι μου, δάκρυσα!!!! Κ 'μένα μου το κάνει αυτό με τα φαγητά.... Ζάχαρο, ξεζάχαρο, δεν καταλαβαίνει τίποτα.... Μια μπουκίτσα πιτούλα? Κ ενώ το λέει είδη κινείται η 150αρα μέτρηση απειλητικά προς το στόμα μου!!!!

Το άλλο: Αυτό που φοράς δεν σε σφίγγει? κ χώνει τα δάχτυλα να δει αν είναι ελαστικό το παντελόνι..... Μα γιατί δεν φοράς το ''φουστανάκι'' που σου πήρα που 'ναι κ αεράτο.... 1.70 ύψος κ 68 κιλά εγκυμονούσα εγώ κ το ''φουστανάκι είναι τουλααααχιστον για 130 κιλά γυναίκα... μιλάμε για xxxlarge!!! Αφού όταν μου το έφερε αναρωτήθηκα, έτσι με βλέπει???:shock: Πάρα ταύτα γελάω κ λέω να ναι καλά γιατί κ βοηθάει πολύ κ δεν χώνεται ανάμεσά μας.... κ αυτά που κάνει από υπερπροστασία τα κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Α, καλά το τι έχω ακούσει ήδη κι εγώ δε λέγεται! Να μην κάθομαι σταυροπόδι γιατί θα τυλιχτεί με τον ομφάλιο το μωρό :shock: , να μην πίνω αναψυκτικά γιατί θα κουφαθεί από το ανθρακικό, να μην πηγαίνω σε κηδείες γιατί είναι γρουσουζιά (πέθανε μια αγαπημένη θεία της μαμάς μου και λύσσαξε να μην πάω) και πολλά άλλα χαριτωμένα! Από σχόλια δε, άλλο τίποτα! Μια οικογενειακή φίλη που είναι 150 κιλά και η κόρη της άλλα 200, γύρισε και είπε στη μάνα μου "Μωρέ πάχυνε η Ρία"!! Καλά και η μάνα μου δεν της τη χάρισε, "Ε τουλάχιστον εκείνη είναι έγκυος και παχαίνει δικαιολογημένα" !! Τουμπεκί η τύπισσα! Μια άλλη φίλη μου όποτε με βλέπει με ζυγίζει με το μάτι. "Ε, τώρα πρέπει να είσαι στα +2". Μετά από κανένα μήνα "Ε, τώρα πρέπει να πήγες στα +3". Σήμερα πήγε πάλι κάτι να μου πει και της είπα ότι έχω ζυγαριά στο μπάνιο την οποία χρησιμοποιώ και αν θέλει να τη χρησιμοποιήσει κι εκείνη! Χώρια η σημερινή κουβέντα μιας θείας του άντρα μου. Οταν της είπε η πεθερά μου ότι μάθαμε ότι είναι αγοράκι, γυρνάει και κάνει "Τιιι; Αγοράκι;; Κι εμείς τι θα του ψωνίζουμε τώρα;;" Ακου εκεί κουβέντα! Τη γλίτωσε γιατί δεν ήμουν μπροστά, αλλά που θα πάει, δε θα την πετύχω;; :evil:

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...