Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

κ εγω αυτο ψαχνω....κανα κεικ κοριτσια?απο ρυζι,φαγοπυρο κτλ?δεν τρωω ουτε γαλα ουτε αβγα οποτε ψαχνω κ γω...

ουτε εγω ξερω ακομη δεν εχω παρει αλευρι και ζυμαρικα χ.γ ειναι νοστιμα

για κεικ δεν ξερω συνταγη κ γενικως χωρις αυγα γαλα βιταμ τι σοι κεικ θα γινει?υπαρχει αλευρι χ.γ και αλλα πολλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμένα η παιδίατρος την τελευταία φορά που πήγα μου είμαι ότι στο τελευταίο συνέδριο που πήγε τα συμπεράσματα ήταν ότι οι θηλάζουσες θα πρέπει να παίρνουν 1gr ασβεστίου την ημέρα (δεν είμαι πολύ σίγουρη για την ποσότητα). Δεν την ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ήδη τον προηγούμενο μήνα είχα κάνει εξετάσεις για σίδηρο και ασβέστιο (με αφορμή όσα διάβασα εδώ στο φόρουμ και επειδή κάνω και εγώ αποχή από τα γαλακτοκομικά) και όλα είναι στα ύψη. Έτσι της είπα ότι δεν το χρειάζομαι και εκείνη δεν επέμενε.

Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσω σε ποιο συνέδριο ήταν για να δω τις δημοσιεύσεις αλλά με τόσα που έχω να την ρωτήσω όποτε πάω δεν επέμεινα στο θέμα. Πάντως για να το λένε όλοι αυτοί κάτι καινούριο θα έχει γίνει στην έρευνα.

 

Δεν είναι καινούργιο, είναι παλιό. Κάνουν μετρήσει μόνο σε μητέρες που θηλάζουν 3-6 μήνες και βλέπουν μόνο τις απώλειες. Δεν έχουν δείγμα από μητέρες που θηλάζουν πάνω από χρόνο. Πού να το βρούνε με τις οδηγίες που δίνουνε;

 

Το ασβέστιο και ο σίδηρος μπορούν να ελεγχθούν εργαστηριακά και να διαπιστωθεί αν υπάρχει ανάγκη για συμπλήρωμα ή όχι. Τα συγκεκριμένα συμπληρώματα είναι απαράδεκτο να προτείνονται χωρίς να έχει προηγηθεί εργαστηριακός έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

εγω εφτοιαξα ενα κεικ,συνταγη της μπρμπαριγου,νηστησιμο αλλα με το αλευρι χωρις γλουτενη και βγηκε σκετη αποτυχια.αναρωτιεμαι αν φταιει το αλευρι.μια κοπελα στο φορουμ εχει γραψει κατι για κεικ,η afrodite η,η amareto.δεν θυμαμαι ακριβως.αν δειτε το μηνυμα,απαντηστε μας να μας δωσετε τα φωτα σας για μια ακομη φορα!!

 

 

Αυτό που φτιάχνω σταθερά - για τη μικρή, που είναι "μεγάλη" - είναι ένα κέηκ με αλεύρι χωρίς γλουτένη που φουσκώνει μόνο του, όπου η συνταγή είναι πάνω στη συσκευασία.

 

Πειραματιστείτε με τις δοσολογίες, πριν απορρίψετε μια συνταγή που έχετε. Πχ το δικό μου κέηκ το "σκότωσα" 2 φορές που το έκανα με το μίξερ και δεν καταλάβαινα γιατί, μια φορά βαριόμουν να το κατεβάσω και το έκανα με το χέρι και έγινε αφράτο-αφράτο. Και βέβαια μην περιμένετε να έχετε το ίδιο ακριβώς με το συνηθισμένο κέηκ, η απουσία αυγών είναι καταλυτική.

 

Συνταγές μπορείτε να βρείτε πολλές, αν ψάξετε στο google για "συνταγές χωρίς γλουτένη" ή "gluten free recipes".

 

Αλλά θέλω να σας επιστήσω την προσοχή: το ότι είναι χωρίς γλουτένη, δεν σημαίνει ότι είναι υγιεινότερα ή ότι δεν παχαίνουν ή ότι προσφέρουν κάτι. Εξακολουθούν να είναι (βιολογικά) junk χωρίς γλουτένη. Σκεφτείτε σοβαρά να ζήσετε όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς αυτά, πριν αγοράσετε ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας!

 

το μωρό μου είναι δύο μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά!

Κάποια στιγμή άρχισε να κάνει πράσινα κακάκια και άρχισα και γω δίαιτα. Εχω κόψει τα γαλακτοκομικά, το μοσχάρι, τον καφέ, τα οσπρια, τα ψάρια και προσέχω να μη τρώω πολλά πράσινα λαχανικά αν και ο γιατρός δεν είπε τίποτα γιαυτό.

Για λίγο καιρό όλα πήγαιναν καλά μέχρι που μέχρι πριν δέκα μέρες αρχισε να ζορίζεται πολύ κατα τις 5 το πρωί σε σημείο να κλαίει πολύ. Συνήθως ακολουθεί κένωση με πρασινα κακά. την υπόλοιπη μέρα μπορέι να μη κάνει καθόλου πράσινα. προχθές έκανε κίτρινα με βλένες και νομίζω αίμα. ήταν κόκκινες κουκιδίτσες πολλές! και ήταν όλη μέρα κακοδιαθετος.

μπορειτε να μου πειτε τι είναι αυτό το ζόρισμα κάθε μέρα την ίδια ώρα?

Τι να κάνω για να δω τι τον πειράζει?

Δε θέλω να σταματήσω τον θηλασμό αλλά το αίμα με τρόμαξε! Μπορεί να τον πειράζει οτιδήποτε!!!!

 

Μήπως έφαγες πολύ μοσχάρι, ξηρούς καρπους, σοκολάτα, λάχανο ή πολλά αλλαντικά? Δυστυχώς αρκετά είναι αυτά που μπορεί να πείραξαν το μωρό σου και τα χειρότερα είναι τα κρυμμένα. Οι κολικοί είναι συνηθισμένοι σε αυτήν την ηλικία, όχι όμως και το αίμα.

Προσπάθησε να κάνεις μία διατροφή χωρίς αλλεργιογόνες τροφές, προσοχή στις ετικέτες από ότι αγοράζεις, να μην υπάρχουν ίχνη αυγού, γάλατος. Όπου βλέπεις λεκιθίνη και γαλακτοματοποιητές απέφευγέ τα και μην κόψεις τον θηλασμό. Λογικά σε καμιά βδομάδα με αυτήν την διατροφή θα πρέπει να σταματήσει το αίμα. Τόσο μικρό που είναι το μωράκι σου θα χειροτερέψουν τα πραγματα αν σταματήσεις να θηλάζεις...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

amaretto που το βρηκες το αλευρι χωρις γλουτενη που φουσκωνει μονο του? Γιατι εγω στα βιολογικα βρηκα μονο ρυζαλευρο και αλευρι απο κεχρι. Εφτιαξα ενα γλυκο με ρυζαλευρο, ζαχαρη, λαδι, νερο και χυμο μηλου και ηταν σκετη αποτυχια. Ισως επρεπε να βαλω λιγοτερη ζαχαρη. Θα ξαναπροσπαθησω . Αν μπορεις πες μου το δικο σου αλευρι μηπως ειναι καλυτερο. Α, μηπως εχει μεσα καλαμποκαλευρο, γιατι ο μικρος ειναι αλλεργικος στο καλαμποκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto που το βρηκες το αλευρι χωρις γλουτενη που φουσκωνει μονο του? Γιατι εγω στα βιολογικα βρηκα μονο ρυζαλευρο και αλευρι απο κεχρι. Εφτιαξα ενα γλυκο με ρυζαλευρο, ζαχαρη, λαδι, νερο και χυμο μηλου και ηταν σκετη αποτυχια. Ισως επρεπε να βαλω λιγοτερη ζαχαρη. Θα ξαναπροσπαθησω . Αν μπορεις πες μου το δικο σου αλευρι μηπως ειναι καλυτερο. Α, μηπως εχει μεσα καλαμποκαλευρο, γιατι ο μικρος ειναι αλλεργικος στο καλαμποκι.

εχει και καλαμποκαλευρο.το εχω παρει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή άρχισε να κάνει πράσινα κακάκια και άρχισα και γω δίαιτα. Εχω κόψει τα γαλακτοκομικά, το μοσχάρι, τον καφέ, τα οσπρια, τα ψάρια και προσέχω να μη τρώω πολλά πράσινα λαχανικά αν και ο γιατρός δεν είπε τίποτα γιαυτό.

 

Δηλαδή ο γιατρός είπε να κόψεις και τα όσπρια και τον καφέ και το μοσχάρι και τα ψάρια;

Νομίζω ότι είναι πολλοί οι περιορισμοί. Τα όσπρια γενικά ενοχοποιούνται πολύ λίγο για αλλεργίες.

 

 

Τι να κάνω για να δω τι τον πειράζει?

Με αλλεργιολόγο έχεις συζητήσει; Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Από όσα γράφεις καταλαβαίνω ότι ακολουθείς μόνο τις οδηγίες του παιδιάτρου (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος).

Οι παιδίατροι ξέρουν ελάχιστα για αλλεργίες και πολύ συχνά δίνουν λάθος οδηγίες στις μητέρες που θηλάζουν. Δηλαδή τους λένε να αποφεύουν πολλές τροφές που το πιθανότερο είναι να μην προκαλούν κανένα πρόβλημα και δεν αναφέρουν ισχυρά αλλεργιογόνες τροφές,

 

Δε θέλω να σταματήσω τον θηλασμό αλλά το αίμα με τρόμαξε!

 

Γιατί σε τρόμαξε το αίμα;

Σκέψου το λίγο και βάλε αυτές τι σκέψεις στη σειρά.

 

Λίγο αίμα δεν σημαίνει τίποτα για το παιδί αν εμφανιστεί κάποιες φορές. Αυτό που θέλεις να αποφύγεις είναι να υπάρχει συνέχεια αίμα με κίνδυνο να εμφανιστεί αναιμία.

 

Αν στο διάστημα αυτό συνεχίζεις το θηλασμό, δίνεις στο παιδί την ευκαιρία να επουλώνει τους μικροτραυματισμούς στο έντερο και να περιορίζεται το αίμα.

 

Αν σταματήσεις να θηλάζεις, το έντερο δυσκολεύεται πολύ να επουλωθεί. Κανένα κουτί δεν περιέχει ζωντανά κύτταρα και αντισώματα.

 

Τα παιδιά με αλλεργίες πάνε ΠΑΝΤΑ χειρότερα όταν σταματούν το θηλασμό.

 

 

Μπορεί να τον πειράζει οτιδήποτε!!!!

Μήπως να επισκευθείς έναν αλλεργιολόγο για να σε κατευθύνει;

Link to comment
Share on other sites

τελικα μηπως να ξαναδοκιμασω και εγω οσπρια...εχω φαει 2 φορες φακες, οχι συνεχομενα και νομιζω δεν ειχαμε παει καλα...μπας και να δοκιμαζα κανα ρεβυθι?εμενα χθες εφαγε πρωτη φορα μηλο και νομιζω πως του αρεσε!βεβαια ουτε το κουταλι δεν ηξερε να χρησιμοποιει...

 

εγω παντως χθες βραδυ εφαγα κολοκυθι. ελπιζω να τα δεχτει και τα δυο γιατι μετα δε θα ξερω αν τον πειραξε το κολοκυθι μου ή το μηλο του:-). σημερα εχουμε παει καλα με τα κακα του, για να δουμε

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο μενα:D

και εμεις μεχρι στιγμης σημερα δεν εχουμε ουτε μια τελιτσα αιμα

μακαρι να μην ξαναδω...ουτε και οι αλλες μανουλες στα μωρα τους

εφτιαξα και ψωμι απο φαγοπυρο και απο αλευρι ντιγκελ μονο που το εψησα λιγο παραπανω:lol:

sagia και εγω νομιζω οτι μας πειραζουν τα οσπρια:shock:

λεω ομως αν παμε καλα να δοκιμασω απο βδομαδα και βλεπουμε.

δεν ξερω αλλα τα οσπρια γνωμη μου δεν ειναι και πολυ στις αλλεργιογονες

τροφες διορθωστε με αν κανω λαθος.

Ηθελα να ρωτησω:τρωει καμια ψαρακι;το εχω επιθυμησει μωρε...

και κατι αλλο τι γνωμη εχετε για τα εμβολια:?:

εμεις την τελευταια φορα που καναμε ενα εξαπλο,καναμε πυρετο.αιμα αρκετο γκρινια και λιγο πυρετο.Εγω προσωπικα τα φοβαμαι τα εμβολια και η πρωην παιδιατρος μας δεν δεχοταν κουβεντα πανω σε αυτο το θεμα...

φυσικα για ευνοειτους λογους...

Τι γνωμη εχετε εσεις γι΄αυτο;Εγω σκεφτομαι και την ομοιοπαθητικη.Κανει καμια μαμα;αν ναι πως ειναι γενικα;βρισκει λυση στα προβληματα;αν θελει καποια ας μου απαντησει!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια αν και παλια στο κλαμπ χρειαζομαι την βοηθεια σας.η μικρη μου 17 μηνων τωρα εμφανισε αιμα στα κακα απο 48 ημερων.Συνεχισα τον θηλασμο τρωγοντας μονο πουλερικα πατατες και αχλαδομηλα και μετα τον χρονο εισαγαμε σιγα σιγα τροφες και τωρα τρωμε τα παντα εκτος απο αυγα ψαρια και γαλακτοκομικα.Πριν 2 εβδομαδες δοκιμασαμε το αυγο και την πειραξε ευτυχως οχι με αιμα αλλα εμφανιζοντας δυσκοιλιοτητα οποτε και το κοψαμε.Τωρα πρωτα ο Θεος θα ξεκινησουμε τα γαλακτοκομικα μετα το Πασχα αλλα θα ηθελα να μου πειτε τι θα μπορουσα να της δινω να τρωει τα απογευματα.Τωρα τρωει το πρωι φρουτα με το ζορι και το μεσημερι και βραδυ φαγητο.Το απογευμα επειδη δεν εχω εναλλακτικες χανει ενα γευμα και εχει μεινει πολυ πισω στο βαρος και το υψος.Καποια απο τις κρεμες στα βιολογικα ξερετε ειναι καλες?να τις εμπιστευτω?εχετε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...

Έχουμε και εμείς αλλεργία, ο μικρούλης δηλαδή και προσπαθώ να "φτιάξω" τη διατροφή μου... Μετά απο επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο (μιας και το δικό μας σύμπτωμα είναι η ΓΟΠ) έχω κόψει γαλακτοκομικά και ίχνη, το μοσχάρι, αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς και εσπεριδοειδή (απο τις 16/2)...

Η αλήθεια είναι ότι χυμό πορτοκάλι έχω καταναλώσει αλλά σε γλυκά που φτιάχνω μόνη (μιας και είμαι πολύ γλυκατζού...)...θα πρέπει να τα κόψω μάλλον και αυτά, ε;:roll:

Είδαμε βελτίωση αλλά Γοπ συνεχίζεται -αν και όχι τόσο έντονη- οπότε έκοψα και τη μπανάνα και βλέπουμε.... Ακόμα απο λαχανικά αποφεύγω τα πράσινα και αυτά που φέρνουν αέρια, ντομάτα τρώω αλλά μόνο μαγειρεμένη (πουμαρο ουσιαστικά) και ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες απο εσας τι άλλο νομίζουν ότι θα έπρεπε να κόψω....μερικές τροφές που ίσως δεν υποψιάζομαι και ακόμα αν τα μανιτάρια (καλλιέργειας εννοείται) θεωρούνται αλλεργιογόνα...:roll:

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα:D

και εμεις μεχρι στιγμης σημερα δεν εχουμε ουτε μια τελιτσα αιμα

μακαρι να μην ξαναδω...ουτε και οι αλλες μανουλες στα μωρα τους

εφτιαξα και ψωμι απο φαγοπυρο και απο αλευρι ντιγκελ μονο που το εψησα λιγο παραπανω:lol:

sagia και εγω νομιζω οτι μας πειραζουν τα οσπρια:shock:

λεω ομως αν παμε καλα να δοκιμασω απο βδομαδα και βλεπουμε.

δεν ξερω αλλα τα οσπρια γνωμη μου δεν ειναι και πολυ στις αλλεργιογονες

τροφες διορθωστε με αν κανω λαθος.

Ηθελα να ρωτησω:τρωει καμια ψαρακι;το εχω επιθυμησει μωρε...

και κατι αλλο τι γνωμη εχετε για τα εμβολια:?:

εμεις την τελευταια φορα που καναμε ενα εξαπλο,καναμε πυρετο.αιμα αρκετο γκρινια και λιγο πυρετο.Εγω προσωπικα τα φοβαμαι τα εμβολια και η πρωην παιδιατρος μας δεν δεχοταν κουβεντα πανω σε αυτο το θεμα...

φυσικα για ευνοειτους λογους...

Τι γνωμη εχετε εσεις γι΄αυτο;Εγω σκεφτομαι και την ομοιοπαθητικη.Κανει καμια μαμα;αν ναι πως ειναι γενικα;βρισκει λυση στα προβληματα;αν θελει καποια ας μου απαντησει!

ευχαριστω!

 

εγω παω τον μπεμπη σε παιδιατρο ομοιοπαθητικο.καναμε θεραπει για τη δερματιτιδα με παραλληλη αποχη κ περιμενουμε.σχετικα αν και νωρις ειδα βελτιωση...οσο για τα εμβολια εμεις δεν θα τα κανουμε μας ειπε οχι ακομη ειναι μικρος πολυ θα το ξανασυζητησουμε σε κανα διμηνο παλι...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...

Έχουμε και εμείς αλλεργία, ο μικρούλης δηλαδή και προσπαθώ να "φτιάξω" τη διατροφή μου... Μετά απο επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο (μιας και το δικό μας σύμπτωμα είναι η ΓΟΠ) έχω κόψει γαλακτοκομικά και ίχνη, το μοσχάρι, αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς και εσπεριδοειδή (απο τις 16/2)...

Η αλήθεια είναι ότι χυμό πορτοκάλι έχω καταναλώσει αλλά σε γλυκά που φτιάχνω μόνη (μιας και είμαι πολύ γλυκατζού...)...θα πρέπει να τα κόψω μάλλον και αυτά, ε;:roll:

Είδαμε βελτίωση αλλά Γοπ συνεχίζεται -αν και όχι τόσο έντονη- οπότε έκοψα και τη μπανάνα και βλέπουμε.... Ακόμα απο λαχανικά αποφεύγω τα πράσινα και αυτά που φέρνουν αέρια, ντομάτα τρώω αλλά μόνο μαγειρεμένη (πουμαρο ουσιαστικά) και ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες απο εσας τι άλλο νομίζουν ότι θα έπρεπε να κόψω....μερικές τροφές που ίσως δεν υποψιάζομαι και ακόμα αν τα μανιτάρια (καλλιέργειας εννοείται) θεωρούνται αλλεργιογόνα...:roll:

κι εγω εχω τις ιδιες αποριες για μερικα φαγητα...ισως μπορουν να βοηθησουν οι πιο εμπειρες γραφοντας μια λιστα με τις αλλεργιογονες τροφες...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα μηπως να ξαναδοκιμασω και εγω οσπρια...εχω φαει 2 φορες φακες, οχι συνεχομενα και νομιζω δεν ειχαμε παει καλα...μπας και να δοκιμαζα κανα ρεβυθι?εμενα χθες εφαγε πρωτη φορα μηλο και νομιζω πως του αρεσε!βεβαια ουτε το κουταλι δεν ηξερε να χρησιμοποιει...

 

εγω παντως χθες βραδυ εφαγα κολοκυθι. ελπιζω να τα δεχτει και τα δυο γιατι μετα δε θα ξερω αν τον πειραξε το κολοκυθι μου ή το μηλο του:-). σημερα εχουμε παει καλα με τα κακα του, για να δουμε[/γεια σου.τελικα βλεπω ξεκινησες να ταιζεις το μικρο σου.καλη επιτυχια!λοιπον θα σου γραψω τι μου ειπε ο αλλεργιολογος.πρωτα να ξεκινησω με τα πρασινα λαχανικα,μετα με τα οσπρια γιατι αυτα ειναι το ιδιο αλλεργιογονα με τους ξηρους καρπους.τα φασολια και τις φακες στο τελος.μετα ξηρους καρπους,5 απο το καθενα,μετα ψωμι,μετα ψαρι και στο τελοσ το αυγο ψημενο σε κεικ.επεισης μου ειπε να δοκιμασω πριν απο ολα αυτα,ντοματα και πορτοκαλι,πρωτα τους χυμους τους,μετα τη σαρκα και στο τελος ολοκληρο το φρουτο.μου εξηγησε οτι η προστασια τους ειναι στη φλουδα,γι αυτο ειναι και το πιο αλλεργιογονο μερος του τροφιμου.επεισης οσο πιο επεξεργασμενο ειναι καποιο τροφιμο τοσο λιγοτερο αλλεργιογονο γινεται.γι αυτο και το ψαρι,δεν θα το φαω τηγανητο αλλα ψητο η βραστο,για να ειναι πιο καλα ψημενο.ελπιζω να σε βοηθησα λιγο..

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καταλαβα...και πρασινα λαχανικα οταν λεμε? μαρουλι, μπροκολο, κολοκυθι, πιπεριες(??? λες να δοκιμασω), λαχανα (αλλα αυτα απ οτι θυμαμαι τα αποφευγουμε), κουνουπιδι (και αυτο το αποφευγουμε), .....μμμμμ σπανακι (βαρυ δεν ειναι αυτο?μηπως τον πειραξει)

τι αλλο?

για πειτε βρε παιδια υπαρχει τιποτα αλλο που ξεχναω?

τα φασολακια τα εντασσουμε στα οσπρια?

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

aspa υπαρχουν κρεμες βιολογικες χωρις γαλα της babynat και της holle. Ειναι καλες και νοστιμες. Νομιζω οτι θα αρεσουν στο μωρακι σου. Μπορεις να δινεις και γλυκοπατατα, λιγα χορταρικα απο αυτα που τρωει το μεσημερι. Θα σου ελεγα και φρουτα αλλα ειπες οτι δεν τα θελει. Το βραδινο γευμα τη ωρα το δινεις, γιατι σκεφτομαι μηπως αρχισω και του δινω και εγω, γιατι και εμενα δεν πηρε βαρος το προηγουμενο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω θα ηθελα να μου συστησετε καποιον καλο αλλεργιολογο να παω μπας κ βοηθησει γιατι σε λιγο δε θα τρωω τιποτα ετσι οπως παω...ο μικρουλης μου αιμα στα κακα δεν βλεπω να χει αλλα εδω κ λιγες μερες ειναι γκρινιαρης,κοιμαται ασχημα δηλ.συνεχεια ξυπναει κ βαζει τα χερια στη μουρη του(εχει ατοπικη)κ πολλες φορες βαζει τα κλαμματα κ ζοριζεται κ τοτε κανει αερια κ μετα απο λιγο κακα τα οποια ειναι μουσταρδι...α και κανει και κατι ψιλογουλιτσες.δεν ξερω γιατι εχει γινει τοσο νευρικοςεχω κοψει σχεδον τα παντα κ δε ξερω πια εαν ειναι λογω της αλλεργιας η νευρικοτητα...πατως σιγουρα δεν ειναι ετσι σαν παιδι γιατι οταν ειναι ηρεμος βλεπω η συμπεριφορα του κ ειναι μια χαρα...τι να πω εχουν σπασει τα νευρα μου...δεν ξερω καν εαν ειναι καποιο αλμα αναπτυξης(εχει ξαναπερασει κατι τετοιο).δεν ξερω εαν χρειαζεται κ γαστρεντερολογο...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα ακριβώς τα ιδια είμαστε και εμείς αν και εμένα γκρινιάζει περισσότερο όταν θέλει να κοιμηθεί... Εγώ πάντως θα την πω την αμαρτία μου νομίζω ότι είναι απο τις μελιτζάνες που έφαγα σήμερα...:?

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε να κόψω χοιρινό, ντομάτα και πορτοκάλι. Απο την τετάρτη δε τρώω τίποτα απο όλα αυτά. Αίμα δεν ξαναείδα και απο σήμερα τα κακάκια μας είναι κίτρινα και φυσιολογικά. Στάμάτησε και το πολύ ζόρι.

Αγλαία δεν πήγα σε αλλεργιολόγο. Μπορεί να βρει σε τί ακριβώς έχει αλλεργία ο μικρός? Ξέρεις κανέναν καλό στη θεσσαλονίκη?

Δεν έχω πρόβλημα να μη τρώω ολα αυτά αν κάνουν κακό στο μωρό αλλά σκέφτομαι οτι κάποια τα έχω κόψει άδικα. Θα κάνω εξετάσεις για σίδηρο γιατί ζαλίζομαι τελευταία...

Τώρα σκέφτομαι να περιμένω να δω πως θα πάει και να βάλω στη διατροφή μου το χοιρινό και ίσως κάποια όσπρια.

Και γιατί τα πάντα έχουν μέσα ΓΑΛΑ???????? ΕΛΕΟΟΟΟΣΣΣΣ

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.μολις εβαλα την μικρη μου για υπνο.μετα το μοσχαρι που εφαγα πριν λιγες μερες εχει πολλα αερια και δεν ξερω αν φταιει αυτο η κανενε κρυωματακι.θα αφησω να περασει λιγος καιρος και θα ξαναδοκιμασω.sagia,μπορεις να φας φασολακια,μπροκολο,σπαραγγια,κολοκυθακι.για ΣΕΛΙΝΟ ΚΑΙ ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙ εγω δεν θα επιχειρησω ακομη ουτε για λαχανο.επεισης τα αντιδια ειναι ακυνδινα.εγω αυριο θα δοκομασω να φαω σαλτσα.για να δουμε..το μωρο σου πως παει με το μηλο;

Link to comment
Share on other sites

aspa υπαρχουν κρεμες βιολογικες χωρις γαλα της babynat και της holle. Ειναι καλες και νοστιμες. Νομιζω οτι θα αρεσουν στο μωρακι σου. Μπορεις να δινεις και γλυκοπατατα, λιγα χορταρικα απο αυτα που τρωει το μεσημερι. Θα σου ελεγα και φρουτα αλλα ειπες οτι δεν τα θελει. Το βραδινο γευμα τη ωρα το δινεις, γιατι σκεφτομαι μηπως αρχισω και του δινω και εγω, γιατι και εμενα δεν πηρε βαρος το προηγουμενο μηνα.

 

Της το δινω περιπου μια ωρα πριν κοιμηθει αλλα οχι αργοτερα απο τις 10.Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα παω να κοιταξω αυριο κιολας.

Link to comment
Share on other sites

παλι ειχαμε ενα κεφαλακι καρφιτσας αιμα...το μηλο παντως νομιζω οτι το εχει παρει καλα, θα του το συνεχισω, απλα δεν προκειται να του προσθεσω τιποτα αλλο για καμια 10 μερες μεχρι να δω τι γινεται.κατι απο τα δικα μου φαγητα φταιει πρεπει να το βρω. Το κακο με μας ειναι οτι οι mayer συνηθως βγαινουν θετικες, παρολο που με το ματι δε φαινεται στην πανα αιμα. Μιλαμε δηλ. για πολυ μικρες ποσοτητες αιματος. Κεφαλακι καρφιτσας ειχα να δω πολυ καιρο.

 

υγ1. χθες μου χαλασε το ψυγειο:mad: και ειχα 9 μπουκαλια γαλα στην καταψυξη, του εδωσα 2-3, τα αλλα τα πεταξα...τα γαλατα αυτα ηταν προ διμηνου, εν καιρο διαιτας δηλαδη, αλλα το κεφαλακι μπορει να οφειλεται σε αυτα...(ελπιζω)

υγ2. mauromataki, τι σαλτσα θα φας, τεσσερα τυρια, καρμποναρα ή ναπολιταιν :D

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...